ri Openbare kleuterschool aan de 5p Damlaan geopend Solex H. WALENKAMP Zn. Voetbal en volleybal voor jarige koksschool Sleutelstad wist zes titels te behalen Mej. Van 'tNoordende ontving gouden eremedaille 1953 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 2 JULI 1953 Beeldhouwwerk in lagere school onthuld nieuwe gemeentelijke kleuterschool aan de Damlaan werd gistermiddag door d* wethouder van onderwijs, de heer Van Schaik, geopend. De wethouder bracht bijzondere dank aan ir Koch, die met beperkte middelen een school deed tot stand komen, die, aldus de heer Van Schaik, de bewondering in elk opzicht verdient. uitin) Piano, meubilair en gebouw tonen aan, zo vervolgde de heer Van Schaik, welk een grote wijziging zich heeft voltrokken 1 s"ï in het onderwijs voor kinderen van vier pré tot zes jaar. We staan nu wel ver af van gheio de „bewaarschool" van voorheen. Later dr J kwam de naam „voorbereidend onder- ït li -wijs". Deze benaming heeft te veel van §eza het intellectualisme, dat de school kan vaj aankleven. De school voor kinderen van vier tot zes is een opvoedingsgelegenheid op zichzelf geworden. Daarom is de naam A „kleuteronderwijs" het beste. Spr. zag de opening van de school voor het Mors- kwartier als een buitengewoon verheu- v®' gend ogenblik. !n d' Namens het rijkssehooltoezicht sprak mej. Clements, namens de afdeling Lei- wpt ^en van N-O.V. de heer Van Doorn, namens de lagere school aan de Dam- sej laan de heer Fluijt, hoofd van de school, en namens de speeltuinvereniging Het ""i Morskwartier de -heer Flippo. Mej. Van f Brienen, het hoofd van de kleuterschool, 9prak een kort dankwoord, nadat ver- t scheidene dames haar geschenken, be- t 6temd voor het onderwijs, hadden aan- ort- Zuivelbeurs volgend jaar in gunstiger periode Daar de periode, waarvan de onlangs in Utrecht gehouden Zuivelbeurs gehou den is, ongunstig bleek in verband met werkzaamheden in de zuivelindustrie, zal de eerstvolgende beurs, over twee jaar, in September dan wel in Maart- April worden gehouden. Vertegenwoordigers uit 35 landen brachten een bezoek aan de beurs De buitenlanders maakten 35% van 't totaal aantal bezoekers uit. Twaalf procent der deelnemers boekte uitvoerorders. Kunstharten redden mensenlevens Ben „tweemotorig hart" heeft in Ame rika met succes - beide helften van het menselijk hart tegelijkertijd vervangen. Het ving het naar het 'hart stromende bloed' op, pompte het naar de longen, nam het opnieuw op, toen het uit de longen kwam en verving de andere helft van het hart om het in de lichaams slagaderen te pompen, In een rapport van het Amerikaans medisch genootschap is dit onthuld door dr F. D. Dodrill te Detroit, Michigan, die zich van dit kunstlhart heeft bediend. Vorige zomer heeft het apparaat met goed gevolg de linkerhelft van het hart van een man vervangen en vorige herfst verving het de rechterzijde van het hart van een jongen, zodat een gebrekkige hartklep kon worden gerepareerd. In Juni hebben chirurgen van het Jefferson-ziekenhuis te Philadelphia bij een 18-jarig meisje met goed gevolg ge bruik gemaakt van een hart-longen- apparaat, dat haar bloed, pompte en zorgde voor de ademhaling, terwijl het aangedane hart werd hersteld. Dr Dodrill deelde mede, dat op vier patiënten met behulp van het hart van Michigan een geslaagde operatie is ver richt en hij voegde hieraan toe: „De mechanische harten staan nog maar in de kinderschoenen als levensreddende apparaten". Aldus meldt Ass. Press. Drs Van Wessem in De Lakenhal Gisteren is de heer J. N. van Wessem, doctorandus in de kunstgeschiedenis, zij-n werkzaamheden als directeur van het stedelijk museum De Lakenhal begonnen. Zeepfabriek Sanders De algemene vergadering van aandeel houders der N V. Kon. Zeep-, Eau de Co logne- en Parfumerieënfabriek v/h San ders en Co. te Leiden keurde de jaarstuk ken over 1952 goed. De heer P. A. de Gooyer werd op zijn. verzoek eervol ont slag verleend als directeur' der N.V.. waarbij -de vergadering haar grote erken telijkheid betuigde voor de waardevolle diensten, die hij gedurende vele jaren als commissaris en later als directeur heeft bewezen. Ook dr S, Th. Holst Weber, die als commissaris aftredend was en zich niet herkiesbaar stelde, werd warme dank ge. bracht 'voor de jarenlange werkzaam heden als commissaris. In zijn. plaats werd tot commissaris benoemd mr S. C. H. Coebergh te Wassenaar. Hoe Leiden spaarde In de maand Juni werd er bij de Leid- sche Spaarbank ingelegd f719.600,59 en terugbetaald f 700.125,88. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 278 en het aan tal afbetaalde boekjes 207. Op 5.183 reke ningen van deelnemers aan de afhaal- dienst werd f80.338,25 bijgeschreven. Er werden 434 busjes ter lediging aange boden met een gezamenlijke inhoud van f8.026,64. Het bij de Jeugdspaardienst ge spaarde bedrag was f312,90. Het tegoed der 32.197 inleggers bedroeg aan het ein de der maand f 18.150.974,49. Familieberichten, uit andere bladen d.. Johannesburg mevr. Van levr. H. J. E. Rotterdam; S. Kolff, L. de Ketellapper, 3 r, Amsterdam: C. G. r. Amsterdam; J. V( lam; J. C. de Goed< A. C. v. Gorselen. 65 Ir. Zoete Haarlem: P. J. oort: W. Snoo- d. Gar- geboden. Zij gaf tenslotte een beknopt overzicht van het materiaal, dat in deze school wordt gebruikt. De school begint met 130 leerlingen. Voordat de aanwezigen de nieuwe kleuterschool bezichtigden, werd in de zan de lagere school een beeldhouw werk van de beeldhouwer Verstoep ont- hulij. Concertavond leerlingen Adr. Blankenstein Wij vernamen, dat Maandagavond "om half 9 in de Hooglandse kerk een bij zonder orgelconcert zal worden gege ven. en wel door de leerlingen van de organist der kerk. Adriaan Blankenstein, te weten Joop Brons, Jan Henzen en Herman Rensink. Het programma voor deze avondmuziek ziet er als volgt uit. 1. Dorische Toccata van J. S. Bach, te Steenstraat 35, teL 20136. spelen door Joop Brons; 2. O Mensch, bewèin dein Sünde gross van J. S. Bach door Joop Brons; 3. In Dir ist Freude J. S. Bach, te spelen door Herman Rensink, 3a Preludium en Fuga in A van J. S. Bach, door Herman .Rensink; 4. Ein Burg ist unser Gott van Joh. Pachelbel. 4a Eihalt uns Herr bei Dei- nem Wort van D. Buxtehude; 5. Liebster JeSu, wir slnd hier van J. S. Bach, 5a Wat God doet, dat is welgedaan van Willem Mudde, alle vier te spelen door Jan Henzen; 6. Toccata en Fuga in d moll van J. S. Baèh, te spelen door Joop De volgende avondmuziek wordt ge houden op Maandag 20 Juli, weer door Adriaan Blankenstein. Agenda voor Leiden Donderdag Raamsteeg 2a, half 8: K. en O., avond- exeürsie naar het museum van natuur lijke historie. Stadhuisplein, 8 uur: concert" Werk- mans Wilskracht. Langegracht 113, N.V. Machinefabriek v.h. fa J. P. Janssen, half 5: aandeelhou dersvergadering (4 uur: preferente). Vrijdag Jeruël, 8 uur: dankstond. Zaterdag Gehele dag: straatcollecte voor vacan- tiebezigheden. Vlies, half 4—5 uur: Leidse Reddings brigade, receptie 35-jarig bestaan. Kroningsfilm Lido, 2.30, 7 en 9.15 uur: Een Koningin wordt gekroond (hoofdfilm). Tentoonstellingen Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen. Steens* raat la: ..1853—1953 H. A. Lorentz en H. KaïBer- lineh Onnes" (tot 30 Augustus). Rijksmuseum van oudheden, Rapen burg 28: Het Romeinse Portret (105 uur, Dinsdag- en Donderdagavond 810 uur, tot 19 Juli). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502. en apotheek Reijst, Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Jannetje dr van K Brug man en J de Vos; Elisabeth C dr van J Zaalberg en E van Riet; Johannes Th zn van P van Leeuwen en M E van Meü- gaarden; Maria E O dr van J Borst en M E van der Meer; Johannes H zn van A Bregman en K H A M Boonstra; Anas- tasia dr van H Soet en S Nikiforenko; Andreas C zn van F Overdijk en C J de Beer; Gerrit A zn van P Roubos en M K Rip. GEHUWD: L Klein en A M Vogelzang; H J J Mentink en J M van der Klaauw; J Jesse en P Gijsman; A R van Es en J H Been; J S Favier en H de Geus; M H W Bonte en T Groeneveld. techniek en strijdlust al gedemonstreerd wedstrijden tegen instructiecompagnie schoolcompagnie. De onderofficieren versloegen de instructiecompagnie met 21 en de officieren de schoolcompagnie met 20. In de winnaarsronde ging de strijd tus- n officieren en onderofficieren gelijk op, wat uiteraard voor de toeschouwers het meest aantrekkelijk is, omdat de spanning er dan in blijft. De onderofficieren toonden, dat zij alleen in rang de minderen van de offi- genoemd mogen worden. In de volleybalontmoeting bleven zij hun supe- de baas met 23. In de verlie- Naast de alom bekende van f. 392.50 Officieel agent voor Leiden en Omstreken: TURFMARKT 5 - LEIDEN Telefoon 20050 KoksschoolEngels elltal 21 Sportgebeurtenissen hebben een belangrijk deel van de derde verjaardag Tan de koksschool ingenomen. Gistermorgen werden de volleybalwedstrijden op het hospitaalterrein gehouden. Er was spanning te over, vooral toen de officieren en de onderofficieren tegen elkaar in het strijdperk traden. Belde teams hadden hun goede spel- zersronde werd de instructiecompagnie Gordijn kampioen van Zuid-Holland De uitslagen van de te Rotterdam ge speelde uitgestelde partijen uit de pro vinciale titelwedstrijd dammen luiden: F. Gordijn—S. Boer 20; F. Gordijn—H. N. v. Mourik 1—1. Door dit laatste resul taat tegen de titelhouder, die nu weer uitstekend op dreef was, verwierf Gor- voor de tweede maal het Zuldhol- lands kampioenschap en komt dus weer in de landelijke eindstrijd. F. Gordijn 10—14 p., A. v. d. Berg 10—13 p., M. J. Haasdonk 1012 p., A. Stuurman 10—11 p.. W. Terlouw 10—11 p., D. Kin negen 10—9 p., J. H. de Kluyver 109 p., H. N. v. Mourik 10—9 p., J. Slingerland 109 p., Th. Zwetsloot 108 p., S. Boer 105 punten. Bitter won. Fenny geslagen In de eerste ronde van de Wimbledon kampioenschappen voor junioren heeft Henk Bitter (Ned.) met 6—8 6—3 6—2 van de Zwitser Bertschinger gewonnen. Fenny ten Bosch werd uitgeschakeld. Na in de eerste ronde met 61 62 over mej. M. O'Sullivan (Ierland) gezege vierd] te hebben, moest zij in de tweede ronde met 57 97 62 haar meerdere in de Duitse Ditfcmeyer erkennen. Nederlandse athleten morgen naar België Zaterdag .4 Juli a.s. worden door Beer schot te Antwerpen, internationale atle tiekwedstrijden georganiseerd, waaraan verschillende Nederlandse athleten zullen deelnemen. Op de 80 meter horden start Fanny Blankers-Koen (Sagitta), Puck Brouwer (Celebes) komt op de 100 en 200 meter uit en voorts zal bij de dames ploeg van Sagitta op de 4x100 meter estafette in de baan verschijnen. Ans Pan- horst-Niessink (Sagitta) heeft voor het discuswerpen ingeschreven. De Haagse Trekvogels zullen vijf man afvaardigen. Verwey en Veltman lopen de 800 en Blankenstein de 1500 meter. Van der Burg behoort bij de deelnemers voor de 4Ó0 meter en, op de 3000 meter zal Slijkhuis o.m. tegen Theys en Hanswijck op- Feestavond van Leidse koksschool De herdenking van het drie-jarig be staan van de koksschool werd gister avond met een cabaretavond in het An- toniusclubhuis gesloten. De avond werd geopend door luitenant-kolonel H. W. Gerth van Wijk. Spreker gaf een korte schets van de eigenaardige geschiedenis, die de opleiding tot kok doormaakte, voordat in 1950 de koksschool als een onderdeel van de intendance-troepen werd opgericht. Inmiddels is deze school zelfstandig ge worden. In de enkele jaren van haar bestaan heeft de school naam gemaakt, ls we op de ingeslagen weg voort gaan, komen we er wel, zo besloot spre ker zijn openingswoord. Hierna startten Frans du Mee en zijn medewerkers met een cabaretprogramma ,,'t Is weer kolder", dat ondanks de be nauwend warme atmosfeer in de zaal door de aanwezigen met enthousiasme werd gevolgd. Zellbedieningswinkel De heer A, J- J- de Haan heeft giste- »n in de panden Haarlemmerstraat 164 i 166 een zelfbedieningswinkel geopend de eerste in de stad. Het spreekt van zelf, dat er van alle kanten grote be langstelling voor deze opening bestond. WOUBRUGGE Candidaat bedankt De door de Geref. Kerk beroepen can didaat S. S. van Dijk te Baambrugge heeft gemeend voor dit beroep te moeten be danken. Zwemmen en waterpolo Onder grote belangstelling hield gisteravond In de Zijl de contactcommissie voor zwemmen en waterpolo de Leidse kampioenschapswedstrijden, die met het be halen van zes titels verdiend door De Sleutelstad gewonnen werd. De opkomende „ster", de Leidse Golfbrekers, liet vaak fraai werk zien. Ook De Zijl mag genoemd worden. Beide verenigingen behaalden drie titels. Jammer was, dat LZC er zo slecht af kwam; het enige kampioenschap, name lijk de 100 m rugslag dames, ging hier nog door diskwalificatie verloren. Rest ons nog te vermelden, dat H. de Tombe (De Zijl) vodr het behalen van zijn tien de kampioenschap op de 100 meter rug flink in de bloemen werd gezet. De volledige uitslagen zijn: 50 m vlinderslag dames: 1. A. Plev (LGB) 40.2; 2. B. Walenkamp (LZC) 40.8; 3. R. Oostrom (Sl.stad) 41. 100 m vlinderslag heren: 1. W. van Zijl (Sl.stad) 1.15.8; 2. P. Bekkering (SI. stad) 1.17.6; 3. H. Oostrom (LGB) 1.19.1. 100 m vrije slag dames: 1. L. Zandvliet (LGB) 1.15.8; 2. E, Stouten (Sl.stad) 1.17.8; 3. W. v. Staveren (LZC) 1.19.8. 100 m rugslag heren: 1. H. de Tombe (De Zijl) 1.16.2; 2. J. Rensink (Sl.stad) 1.20.5; 3. Th. Bik (LGB) 1.22. 100 m schoolslag dames: 1. H. Werter (Sl.stad) 1.29; 2. C. v. Iterson (De Zijl) 1.32; 3. A. Pley (LGB) 1.34.1. 100 m schoolslag heren: 1; P. Bekke ring (Sl.stad) 1.18.2; 2. W. v. Zijl (Sl. stad) 1.21.2; 3. L, Zitman (LZC) 1.27.4. 100 m rugslag dames: 1. L. Zandvliet (LGB) 1.28.2; 2. J. de Haan (Sl.stad) 1.29; 3. E. Stouten (Sl.stad) 1.33.6. L. Binsbergen (LZC) 1.25.5, gedisq. 100 m vrije slag heren: 1. Thijssen (De Zijl) 1.04; 2. H. Oostrom (LGB) 1.07.6; 3. L. Zitman (LZC) 1.09. 4x50 m wisselslag estafette dames: 1. Sleutelstad 2.42.4; 2. Leidse Golfbrekers 2.44; 3. LZC 2.47.2. 4x100 m wisselslag estafette heren: 1. Sleutelstad 5.01.5; 2. LZC 5.24.2; 3 Leidse Golfbrekers 5.41.8. De Zijl in 5.0S gedisq. 5x50 m vriie slag estafette dames: 1. De Zijl 2.58.9; 2. Leidse Golfbrekers 3.0.8; 3. Sleutelstad 3.12.6. 5 x 50 m vriie slag estafette heren: 1. Sleutelstad 2.31; 2. LZC 2.35.8; 3. Jeugdgroep Sl.stad 2.46. Jammer was het voor De Zijl en De Sleutelstad, dat bij de laatste vijftig meter Thijssen door kramp uit het water moest worden getrokken. De waterpolo- wedstrijd tussen Leiden en Den Haag eindigde In een gelijk spel: 3—3. De Sleutelstad behaalde zes titels en kreeg de Oxford- en de W.-Bergers- beker. De Golfbrekers en De Zijl be haalden drie titels. Totale uitslag: Sleutelstad 2055.1 pnt; Golfbrekers 2144.2 p.; LZC 2188.9 p.; De Zijl 2235.6 p.; Leidse Watervrienden 2345.8 p. Gemeenteraad van Leiden De eerstvolgende vergadering van d< gemeenteraad zal worden gehouden op Maandag 27 Juli. door de schoolcompagnië het achterste gelid van de volleybalran gen verwezen met 20. De wedstrijd tussen voetbalelftallen van de koksschool en het Engelse recrea tiecentrum te Hoék van Holland heeft zijn beeld wel enigszins de verflauwen de werking van het weer ondergaan, maar de echte voetballiefhebber heeft toch zijn hart kunnen ophalen aan goed positiespel, aan mooie doorbraken en aan voetbaltechnisch vernuft. De eerste helft voor de koksschool, wat ook in een doelpunt werd uitgedrukt: de ruststand 10. Op een voorzet van de uitblin kende Lagendijk scoorde Buysink in de tweede helft 20. De Engelsen hielden hun spel kort en kwamen niet tot doel punten. Een kwartier voor het einde redden zij echter de eer 21. Wimbledon Nielsen en Seixas in finale Wimbledon 1953 zal in de geschiede nis blijven voortleven als het tournooi van Kurt Nielsen. Wat niemand ver wachtte en wat zelfs de grootste tennis- expert niet als zijn prognose zou hebben durven uitspreken heeft deze 22-jarigê student aan de technische hogeschool van^ Kopenhagen gepresteerd: als onge plaatste speler bereikte hij de finale van het herenenkelspel. Achttienduizend toeschouwers brach ten de handen op elkaar, toen Nielsen Woensdagmiddag via straight sets Ja- roslav Drobny in de halve finale be dwong. De brillante zege. die Vic Seixas enkele uren eerder in de andere halve eindstrijd op Mervyn Rose had bevoch ten, was men op dat ogenblik totaal vergeten. De cijfers waren'als volgt: Gemengd dubbelspel, derde ronde: mevr. Konmoczi en Asboth (Hong.) sl. mej. R. Bentley (G.-B.) en Mezzi (Belg.) 6—2 7—5. Herendubbelspel, kwart eindstrijden: Brichant en Washer (Belg.) sl. Skonecki fPolen) en Stockenberg (Zweden) met 6—2, 6—1, 6—2. Dames dubbelspel, derde ronde: mej. H. Fletcher en mevr. J. Rinkel-Quertier (Gr.-Br.) sl. mej. J. de Riba (Spanje) "en mevr. v. Al vensleven-Rigollet (Zwits.) 62, 60. Vierde ronde (kwart finale): Shirley Fry en Doris Hart (V.S.) sl. D. Kilian en L. van der West-Huisen (Z.- Afr.) 6—2. 6—2. Herenenkelspel, halve eindstrijden: Seixas (V.S.) sl. Rose (Austr.) 64, 10—12, 9—11, 6—4. 6—3. Nielsen (Den.) sl. Drobny (Eg.) 6—4. 6—3. 6—2. Dames dubbelspel, kwartfinales: Mau- •en Conolly en Julie Sampson (V.S.) sl. mej. R. Bulleid en mej. P. Ward (G. 6—2, 6—3. Gem. dubbelspel, derde ronde: mevr. D. Knode (V.S.) en Hartwig (Austr.) sl. mej. J. Petohell (G.-B.) en Ager (V.S.) 64. 61, mevr. v. Alvensleben (Zwits.) Skonecki (statenloos) winnen van r. N. Adamson en Destreinau (Fr.) door w.o. Vierde ronde: mevr. J. Rinkel Paish (G.-B.) sl. mej. J. de Riba en Ferrer (Sp.) 6—2. 6—3, mevr. Z. Kor- moczi en Asboth (Hong.) sl. mej. L. van der Westhuizen en Kupferberger (Z.-A.) 6—3, 6—2. Shirley Fry (V.S.) en Morea (Arg.) sl. mevr. D. Knode (V.S.) en Hart-wig (Austr.) 5—7, 6-3. 6—4; Doris Hart en Seixas (V.S.) sl. mevr. E. Broz en Huber (Oost.) 6—3, 6—4: Pat Ward (G.-B.) en Worthington (N.-Zeel.) sl. Maureen Conolly (V.S.) en Rose (Austr.) 57, 64, 64. mevr. v. Alvensleben (Zwits.) en Skonecki (statenloos) sl. mevr, W. Brewer (Bermuda) en Tsal (Hongkong) 2—6, 6—4, 6—4. VOORSCHOTEN Ernstige aanrijding bij Haagse Schouw Gisteravond kwart voor 9 vond bij de Haagse Schouw een aanrijding plaats, waarbij de 13-jarige Henny v. d. W. uit Leiden ernstig werd gewond. De jongen wachtte met zijn fiets, waarop hij een jonger broertje vervoerde, op de Val- kenburgseweg om te kunnen oversteken naar de Rijndijk. Bij het opstappen heeft hij waarschijnlijk zijn evenwicht verlo ren, waardoor hij geraakt werd door een vrachtwagen, bestuurd door A. D. uit Voorschoten, die juist de Valkenburgse- weg wilde oprijden. Ernstig gewond aan hoofd en schouder bleef hij liggen. Door dat zijn fiets de andere kant uitviel, bleef het broertje ongedeerd. De politie was snel ter plaatse en dokter Th. J. Thies liet het slachtoffer naar een zie kenhuis te Leiden vervoeren. Huisvuilkwestie opgelost In de vergadering van de gemeente raad, die Vrijdagavond wordt gehouden, zal om. worden beslist over de aankoop van een roltrommelauto van ƒ35.000 als mede van ongeveer 2700 uniforme vuil nisemmers voor 18.900. Dit kan dus een grote ommekeer betekenen wat de huisvuilkwestie van onze gemeente be treft. Na rijp beraad stellen B. en W. de Raad voor om de emmers gratis in bruik te geven, terwijl b.v. in geval verhuizing de emmers kunnen worden gekocht voor 10. Voorts menen E W. aan grote gezinnen met meer dan acht personen een tweede emmer, e eens gratis, in bruikleen te moeten, strekken. Rioolkolkenzulger Als gevolg van de uitbreiding van aantal straatkolken achten B. en W. het wenselijk, het schoonmaken voortaan doen verrichten met een rioolkolken- zuiger, waardoor tevens de hygiëne wordt bevorderd. B. en W. stellen de Sportflitsen Raad voor, hiervoor een öhediet van ƒ11.000 beschikbaar te stellen. BUtijds ontdekt De familie F. in de Willem de Zwijger laan gaat verhuizen. Dat was een mooie aanleiding om overbodige rommel op te ruimen. Het vuilnisvat is daar natuurlijk goed voor. Een voddenman, die de vuil nisbakken langs ging om te zien of er nog wat van zijn gading bij was, vond er een paar voor hem vreemde voorwer pen in. Hij nam ze mee en vroeg een paar huizen verder aan mevr. S. of zij wist wat dat waren. Die herkende de vreemde voorwerpen als nog gevaarlijke hand granaten. Zij waarschuwde de politie, die de granaten op een veiliger plaats ge bracht heeft Ongelukken Gisterochtend om ongeveer half elf reed de bestuurder van een tweewielig motorrijtuig tegen een hond. die plotse ling de Willem de Zwijgerlaan overstak. De bestuurder kwam te vallen en moest zich, omdat hij klaagde over pijn in de borst en omdat hij ontvellingen had op gelopen onder doktersbehandeling stel len. De motor werd licht beschadigd. 's Avonds om half negen had een aan rijding plaats aan de Valkenburgseweg. Doordat de 13-jarige jongen H. v. d. W. zijn evenwicht niet kon houden viel hij van zijn fiets tegen een juist passerende vrachtauto. Linkerschouder en hoofd werden verwond. Overbrenging naar het ziekenhuis bleek noodzakelijk. De be stuurder van de vrachtauto treft geen schuld. Rijkspostspaarbank Aan het postkantoor alhier werd ge durende de maand Juni bij de Rijkspost spaarbank ingelegd f39.870,80 en terug betaald f35.005,57. OUDE WETERING Inenting De inenting tegen pokken vindt plaats op Zaterdag 4 Juli om 12 u van dokter A. van der Bijl. ten huize NOORDWIJK Aanwezigen voelden zich een ogenblik kleuters Onder grote belangstelling werd gisteren het veertigjarig jubileum gevierd van mej. M. C. van 't Noordende, hoofd van de Chr. Kleuterschool te Noord wijk aan Zee. 's Middags werd een druk bezochte receptie gehouden, waarbij zeer velen van de gelegenheid gebruik maakten, de jubilerende juffrouw geluk te wensen. wézüg waren o.m! burgemeester mr G. F W. van Berokel en afgevaardigden van de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente, van de Hervormde school en van de Hervorm de Zondagsschool. Ook was aanwezig de hoogbejaarde vader van mej. Van 't Noördende. De voorzitter van het bestuur, de heer E. L. de Witt, opende de bijeenkomst met gebed en het lezen van Psalm 103. De heer De Witt gaf direct daarop het woord aan de burgemeester. Mr Van Berckel gewaagde van de grote erkente lijkheid van het gemeentebestuur voor de arbeid van mej. Van 't Noordende. Spr. was van mening, dat de waarde ring van het gemeentebestuur vooral zo groot is, omdat mej. Van 't Noordende de kleuters in contact brengt met de Hei land. „Als burgemeester en als Christen; ben ik u persoonlijk daarvoor zeer dank baar", aldus mr Van Berokeil. „Misschien vindt u deze huldiging niet op haar plaats, maar wij zijn van een ander ge voelen. Het is mij een grote eer, u te mo- men mededelen, dat het H M. de Konin gin behaagd heeft, u te decoreren. Het voor U en ook voor onze gemeente een grote eer, dat deze hoge onderscheiding u ten deel gevallen is". De burgemeester verzocht vervolgens weth, De Witt, mej. Van 't Noordende de gouden medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, op te spelden. Onder daverend applaus voldeed de heer De Witt aan dit verzoek. De heer De Witt wees er op, dat de gouden medaille een zeldzame onder scheiding is, waarmee spr. de jubilaresse van harte gelukwenste. Mej Van "t Noordende, het woord nemend, zeide dat in de krant stond: „Ze is klein van gestalte". Ik ben nu nog klei ner geworden en ik vraag mij af: Waar- De Ned. skiffeur R. H. van Mesdag heeft in de eerste heat om de Diamona Sculls een indrukwekkende overwinning behaald. Hij finishte vier lengten voor R. D. Waterer van Sidney Sussex College, Cambridge. Zijn tijd was 8 m. 28 sec. Te Oslo werd een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de B-teams van Noor wegen en Zwitserland, welke in een ge lijkspel: 2—2 eindigde. De minister van Soc. Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, zal morgenavond het nieuwe zwembad de Sijsjesberg te Huizen officieel openen. Prins Bernhard heeft het bescherm heerschap aanvaard van het waterpolo- tournooi om de Trofeo Italia, dat van 17 t/m 22 Augustus te Nijmegen zal worden gehouden. In de eerste klasse dames zomercompetitie K.N.Z.B. heeft Zian (Den Haag) te Amsterdam met 54 De Meeuwen gewonnen. I. L. Questroo gehuldigd Vanmorgen vond de huldiging plaats van de heer J. L. Questroo, administratief ambtenaar A 2e klasse bij het Acad. zie kenhuis, die vandaag zijn zilveren jubi leum viert. Met zijn gezin werd hij om half 11 ont vangen in de aula van het A. Z., waar een groot gedeelte van het personeel aanwezig was. De directeur-geneesheer, dr W. H. Levend, sprak de jubilaris toe, gaf een overzicht van diens werk en wees er op, dat de heer Questroo een man van principe is. Als persoonlijk geschenk bood hij een boek aan en voorts namens de minister de gebruikelijke envelop met inhoud. De heer A. Lubbers, tweede voorzitter van de P.V., onderstreepte de belang rijke taak van de heer Questroo als voor zitter van deze vereniging en bood een cadeau aan. Namens het gehele administratieve personeel overhandigde de heer H. Louw- rier de jubilaris eveneens een geschenk en zijn echtgenote bloemen. Tenslotte sprak de heer L. Beumer namens het bestuur van de P.V., wat„Dit is hèt feest". Spr hoopte, dat het eveneens met een cadeau gepaard ging. vanavond ook voor haar een beetje feesx Met welgekozen woorden dankte de 1 zou zijn. Veertig jaar hoofd van een kleu- heer Questroo voor de grootse huldiging. 'tersdhool te zijn, wil heel wat zeggen. Wethouder De Witt speldt mej. M. C. van 't Noordende de hoge konink lijke onderschéiding op de borst (Foto Admiraal) aan heb ik deze onderscheiding verdiendT Mej. Van 't Noordende hoopte zich deze onderscheiding waardig te tonen en bracht dank aan H.M. de Koningin en aan 't gemeentebestuur voor de prachtige fruitmand. De heer De Witt herinnerde er vervol gens aan, dat de jubilaresse Dinsdag, op het feest voor de kinderen gezegd had: tot stand gekomen. De huldiging door de kleuters heeft ons ontroerd, aldus spreker. Hieruit bleek wel, welk een grote plaats de kin deren* in uw hart innemen. Wij weten, dat het grote doel in uw leven geweest is. de kinderen tot Jezus te brengen. Bo. vendien heeft u volle aandacht voor de moderne ontwikkeling van het küeuter- onderwijs. Uit alle lagen en groepen der bevolking bereikten ons blijken van waardering voor u en uw werk. Spr. bood vervolgens enkele prachtige geschenken aan: een Bijbel, een radio toestel, een haard en een bedrag onder couvert. De heer De Witt complimen teerde ook mej. C. van 't Noordende voor de wijze, waarop zij altijd haar zuster ter zijde stond. Hierna bracht „De Echo der Duinen" de jubilerende juffrouw een serenade. Nadat enkele koralen waren gespeeld, verzooht mej. Van 't Noordende de aan wezigen. zich nog eens kleuter te gevoe len, en dus nog eens vrolijk te dansen onder de tonen van enkele pittige mar sen. Met veel animo voldeden de aanwe zigen aan dit verzoek. Vervolgens werd nog het woord ge voerd door de heren G. Bulk namens de Kerkeraad. de heer G v. d. Luyt namens de Hervormde school en de heer P. D. Bardelimeijer namens de Zondagsschool. Ten slotte dankte mej. Van 't Noordende hartelijk voor alles wat deze dag over haar gekomen was, zoals zij het uit drukte. Spr. voelde zich overstelpt en zou deze dag nooit vergeten. Studentencafé „Porque?" geopend Na langdurige onderhandelingen is het Leidse studentencorps er in geslaagd, ie Noordwijk aan Zee een studentencafé te vestigen, in nauwe samenwerking met de heer N. van Beelen, directeur van Seinpost aan de Koningin Wilhelmina- boulevard aldaar. Het café is gebouwd met de bedoeling, aan studenten in het badseizoen werkgelegenheid te verschaf fen. De studenten worden aangewezen door het collegium. Het zal de studenten, die in dat mo derne en intieme gebouwtje aan de Zuidzijde van Seinpost „kellner" spe len, wel niet aan werk en aan belang stelling ontbreken, vooral niet van de zijde der studiegenoten. Gedurende de maanden Juli en Augustus is „Porque?" (het Spaanse „Waarom?") dagelijk van 4 tot 12 uur open. De plechtigheid van de opening werd verricht door de praeses collegii, de heer J. L. Wansink. Ook werd nog gesproken door de burgemeester van Noordwijk, mr Van Berckel. en de president van het - sociëteltsbestuur, de heer P. ter Haar. De wandversieringen werden aan gebracht door de heer A. F. Mohr. Een muis met een staartje? Naar wij vernemen hebben de leden van de gemeenteraad, de heren J. Pas- schler, G. B. van Rhijn, F. Rippen en mevrouw J. v. d. Wiel eén schrijven ge richt aan Ged. Staten van Zuid-Holland, met het verzoek het raadsbesluit tot het toekennen van een subsidie, groot f 4500, aan de Stichting V.V.V. Noord wijk in oprichting, niet goed te keuren. Als argument wordt door deze leden, dia zoals men weet op de laatstgehouden gemeenteraaasvergadering tegen het voorstel stemden, aangevoerd dat h.l. dit bedrag te hoog is en dat het particu- lier initiatief hier een taak heeft. G«- ji wordt op andere verenigingen, d'e veel hogere bijdrage vragen van hun leden. We zijn zeer benieuwd naar de resultaten, van dit initiatief!

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3