Zwitsaletten Verdwijnende aanmaningen en ideële schade Toch is het zo! Gillette apparaat Ds Zandt waarschuwt tegen de groeiende dwang De 92ste lijst van slachtoffers van de watersnood DEZE KINDEREN HEBBEN GEEN VADER 2 WOENSDAG 1 JU1I 1953 Het nieuwe B.W. in wording Rechter mag schadevergoeding. Kamerleden moeten zichzelf „matigen" (Van onze Parlementsredacteur) De Tweede Kamer is gistermiddag begonnen met de behandeling van de tweede reeks van vraagpunten ter voor bereiding van het komende nieuwe Bur gerlijk Wetboek. Langdurig is hierbij gediscussieerd over het matigingsrecht voor de rechter in geval van verplich ting tot schadevergoeding. Het liet zich aanzien, dat de gehele behandeling van de zestien vraagpunten, wanneer op de zelfde voet zou worden voortgegaan, enige dagen in beslag zou nemen. De voorzitter had zells uitgerekend van meer dan een week. Geen wonder dan ook, dat hij op zijn beurt de Kamer leden tot enige matiging poogde te be wegen. Het eerste vraagpunt vroeg helemaal geen debat. De Kamer was het er mee eens. dat straks in het B.W. zal worden opgenomen, dat een schuldenaar zonder meer in verzuim gesteld is. wanneer hij een voor de nakoming gestelde termijn laat verstrijken. Alleen in het geval, dat het verstrijken van de termijn ontbin ding van een overeenkomst tot gevolg zou hebben, wordt de thans in veel ge vallen in ons reoht voorgeschreven aan maning gehandhaafd. Het tweede vraagpunt handelde over de vraag, of de rechter een algemene be voegdheid toegekend moet worden om een verplichting tot schadevergoeding uit hoofde van bijzondere omstandighe den te matigen. De meeste sprekers wa ren het hiermee wel eens. Bij schade wegens toebrengen van lichamelijk let sel kent ons recht deze matiging reeds: er mag dan rekening gehouden worden met de draagkracht. De matiging is in de tegenwoordige omstandigheden prac- tisch onmisbaar, vooral wegens het toe genomen verkeer. De schade is immers dikwijls niet te overzien. We herinneren bijvoorbeeld aan het geval, dat in En schede een jongetje met lucifers speelde en daardoor een schade veroorzaakte van f 5 millioen. Feitelijk zou de vader aansprakelijk zijn voor dit volle bedrag, maar in de practijk komt daarvan niets terecht. Alleen de heer Oud (WD), die overigens met dit deel van de conclu sie. waarin de vraag bevestigend werd beantwoord, wel, zij het aarzelend, in stemde, wilde vasthouden aan de ge dachte. dat principieel matiging te ver oordelen valt. Hij en prof. Lemaire (KNP) wilden de matiging beperkt zien tot onrechtmatige daden en contractuele verhoudingen er buiten laten. Meer bezwaren hadden zij echter nog tegen het tweede deel van de conclu sie. waarin wordt gezegd, dat geen ma tiging toegelaten is wanneer en voor zover de sohuldenaar door verzekering zijn aansprakelijkheid heeft gedekt, daar toe verplicht was of zodanige dekking gebruikelijk was. Zij vreesden hiervan allerlei moeilijkheden cn wilden ook de verzekeraar gebruik laten maken van de matigingsmogelijkheid. Prof. Meijers was van oordeel, dat men bij verzekerings maatschappijen nimmer een beroep kan doén op te weihig draagkracht. Jkvr Wttewaall van Stoetwegen (C.H.) sneed nog aan de kwesti.e van de. mensen, die brincipieel tegen verzekering zijn. Prof. Meijers voelde er iets voor. al was hij in het algemeen van oordeel, dat dan ook HOOFDPIJN, LOOM.,.7 Bestrijdt die vermoeiende pijnen met: TTERHAALDELIJK hebben we de ■*-•*■ laatste jaren kunnen kennisne men van geweldige sprinkhanenzwer- men die verschillende streken in Afri ka en Azië bedreigen. Dergelijke zwer men, die somtijds vele tientallen kilo meters breed zijn en een lengte van honderd of meer kilometers kunnen bereiken, storten zich dan als golven over bepaalde gebieden uit en laten slechts kaal gevreten velden achter. Uit de Bijbel zijn de sprinkhanen plagen ons allen wel bekend, maar de meesten van ons zijn vergeten dat het nog niet zo heel lang geleden is dat ook Europa op min of meer regelma tige tijden door sprinkhanenplagen geteisterd werd. Deze zwermen kwa men uit het nabije Oosten, Egypte of Zuid-Rusland en vlogen over Honga rije tot diep in Duitsland, Zweden, ja zelfs tot in Schotland toe. Het is pas ruim een eeuw geleden, dat na een bezoek van deze dieren aan Branden burg byna 500 mud sprinkhaneneieren werden verzameld over een oppervlak te van nog geen 2000 ha land.' Van de vijf belangrijkste soorten Afrikaanse sprinkhanen, zijn het in hoofdzaak een drietal soorten die deelnemen aan dergelijke massa-inva sies, zoals er de laatste tijd in West en Midden-Azië plaats vinden. De broedplaatsen van deze zwermen lig gen voornamelijk in woestijnachtige gebieden, ver van alle menselijke ne derzettingen verwijderd, bijv. in de Arabische woestijn. Beloedsjistan en verschillende streken van Afrika. Van de oorzaak van de massale sprinkhanentrek is weinig bekend. Ge bleken is, dat er geen direct verband bestaat tussen de zwerfdrang en de hoeveelheid aanwezig voedsel. Ook al is de vegetatie weelderig en ruim vol doende om voor lange tijd het bestaan te verzekeren, toch ontwaakt de zwerfdrang wanneer de sprinkhanen in aantal toenemen. Periodiek ver meerderen deze dieren zich sterker dan in andere jaren, zy krijgen een grotere lichaamslengte en vertonen een helderder kleur. En naar gelang de toename, wordt ook de prikkelbaar heid en de onrust onder de dieren gro ter. Tot zij eindelijk opbreken. Maar, hoewel zij zich dan tot steeds groter wordende zwermen aansluiten, het duurt toch nog vele generaties voor het zover is gekomen dat zy werkelijk gaan trekken. Het speelt dan absoluut geen rol, of de plaats vanwaar de tocht aanvangt nog vol doende voedsel biedt. Neen, zij gaan. De vlucht duurt des te langer naar mate het aantal dieren van zoT. zwerm groter is. En is alle streken die de zwerm doorkruist, worden de soort genoten meegesleept, zodat de zwerm voortdurend groeit. Plotseling kan zij dan aan de horizon van de bewoonoe wereld opdoemen als een geweldige wolk die het daglicht verduistert. Dit is de dodentrek, een mysterieus fenomeen in de natuur. Daarover morgen. Nadruk verboden. het risico gedragen dient te worden, rekening te doen houden met de econo mische omstandigheden van de schulde- Het slot van het debat was, dat de conclusie in haar geheel werd aangeno men. waarbij de heren Oud (WD) en Lemaire (KNP) aantekening kregen, dat zij tegen de verzekerings-uitzonde- ring waren. De twee volgende conclusies vergden korter debat met als resultaat, dat de Kamer zich zonder stemming verenigde met het plan, de geldelijke tegemoetko ming voor toegebrachte ideële schade (leed. blijvend litteken e.d.) niet uit te breiden boven hetgeen wet en recht spraak thans ook toekennen. Wel zal moeten worden vergoed (binnen rede lijke grenzen) iedere uitgave, die het gevolg is van een onrechtmatig hande len en strekt tot opheffing of vermin dering van ondervonden nadeel. Als voorbeeld noemen wij het na een door schuld veroorzaakt ongeval op dokters advies moeten maken van een reis, de aanschaffing van een kunstoog e.d. Het voordeel van dje nieuwe regeling is. dat in dergelijke gevallen niet meer uitge maakt behoeft te worden of er schade in het vermogen is geleden of niet. Ook had de Kamer geen bezwaar tegen uitbreiding van de kring der na bestaanden, die recht op vergoeding hebben bij het veroorzaken van dood door schuld, tot allen, die tegen de over ledene een recht op levensonderhoud hadden. Bovendien zal de vergoeding uitgebreid worden tot andere schade dan gederfd levensonderhoud, wanneer aan de dader opzet of grove schuld verweten kan worden. Een dergelijke sdhuldire zal ook de kosten van begrafenis van de verongelukte moeten vergoeden. Vanmiddag zwoegde de Kamer verder. Constateer het self! Blauwe Gillette mesjes geven hun hoogste rende ment in een Gillette echeerapparaat. Koop een Gillette apparaat no. 32 voor F. 1,10 (incl. 2 mesjes ter waarde van 30 cL). Dan constateert U al na de eerste keer scheren dat dit mesje en dpparaat de ideale combinatie vormen, waarmede 1 zich per fect en snel scheert! BLAUWE GILLETTE MESJES EN EEN VORMEN EEN IDEAAL PAAR f Een goeie morgen" begint met Gillette Kort en klein, maai toch lezenswaardig Onder bevel van luit. ter zee eerste klasse W. P. Jansen is het zeiljacht Ura nia met een aantal adelborsten uit Den Helder naar de Noorse wateren vertrok ken. In Noonvegen stappen de adelbor sten over op de Tromp. Anderen keren dan met de Urania terug, -fr In verband met misverstanden over de overschrij ding van de Ned.-Belgische grens deelt men van bevoegde zijde mee: Nederlan ders, die houder zijn van een geldig Ne derlands paspoort, dan wel van een Ne derlands paspoort, waarvan de geldig heidsduur ten hoogste sedert vijf jaren is verstreken of van eer. geldig bewijs Nederlanderschap (tevens geldig vooi reizen naar België en Luxemburg) mogen de Nederlands-Belgische grens ook ders dan langs een doorlaatpost o schrijden, mits de grens-overschrijding plaats heeft op een tijdstip, gelegen zonsopgang en zonsondergang. De Jaarvergadering S.G.P. „Ons volk gaat steeds meer aardsgezind leven" .Komt, aanschouwt de daden des Heeren". Deze woorden uit psalm 46 ormden het thema van de jaarrede, die ds P. Zandt, voorzitter van de Staatkun dig Geref. Partij, vanmorgen op de alge mene vergadering van deze partij in Tivoli te Utrecht uitsprak. Naar aanleiding van de watersnood, die is land trof. riep spr. de moeilijke tijden jor ons land gedurende de Tachtigjarige Oorlog in herinnering. Hij noemde de namen van de geloofshelden Jan de Bak ker, Hendrik van Essen en Johannes Voet Voor Gods genade en als wonder van Gods almacht groeide daarna het lage land bij de zee tot een machtige republiek. Ds Zandt zag hierin de daden des Heeren. Toen was echter de Gereformeerde religie nog de grondslag voor sja^en kerk. By de vrede van Munster in 1648 was de republiek in zijn diepste wezen gegrondr vest op Gods wet en Woord. Artikel 38 van de Nederlandse Geloofsbelijdenis was richtsnoer voor het staatswezen, aldus ds Zandt. Vervolgens tekende spr. de geestelijke neergang van ons Volk, in de eerste plaats de FrarfSe revolutie. Na de eerste wereld oorlog hadden velen grote verwachtingen van het werk van de Volkenbond, maar spr. memoreerde, dat hij reeds voor de oorlog de ondergang van dè Volkenbond en de nadering van zware oordelen Gods had voorspeld. Komend tot de hedendaagse toestand, keerde spr. zich tegen de verplichte aan sluiting van vee bij de gezondheidsdienst, het verplicht inenten van militairen en tegen de dwangverzekering. De S.G.P. zou kort geleden door :mand minder dan prof. Van Esveld in het gelijk gesteld zijn, toen deze hoog-i leraar verklaarde dat het stelsel der jociale dwangverzekering uitermate duur is, er te veel geld aan de strijkstok der ambtenarij en bureaucratie blijft hangen, er onrechtvaax-digheden aan het stelsel kleven en de uitkeringen schriel zijn vergelijking met wat patroon cn arbeider er voor betalen moeten. Spr. liet de klacht horen, dat de dwang zo groot dreigt te worden, dat de burgers van de hun door God toegekende rechten en vrijheden totaal dreigen te worden beroofd. Ds Zandt hekelde de regering, die mil- lioenen en millioenen uitgeeft voor sport spel, toneel en opera, leeszalen en lees bibliotheken en aan de organisatie van de V.N. Men denkt de wereld met mense lijke wijsheid te kunnen regeren. Het streven naar eenheid onder de Westelijke mogendheden zou hiervan ook het bewijs zijn. De beoogde eenheid zou nooit de ware eenheid kunnen zijn, omdat zij niet geworteld is in God en diens getuigenis. Nog is er geen vrede. Stromen bloeds worden vergoten en vele volkeren zuchten onder communistische dwingelandij. Pro testanten in Italië, Spanje en Columbia worden vervolgd en bovendien dreigt nog het gevaar van een derde wereldoorlog. Ds Zandt herinnerde daarna aan het S.G.P.-standpunt in de Tweede Kamer bij de behandeling van de Zondagswet en meende uit de winst voor de P.v.d.A. bij de gemeenteraadsverkiezingen te kunnen afleiden- dat ons -volk. steeds meer aards- gezincLgaat leven. Kroon heeft een besluit van de gemeen teraad van Rheden, waarbij f175 be schikbaar werd gesteld om de wethou ders te verzekeren tegen ongevallen, ge schorst. Er wordt nu onderzocht of het besluit in strijd is met de wet of het al gemeen belang, -jüf Woensdag worden in het Amsterdam-Rijnkanaal bij Nieuwer- sluis en Baambrugge railbanen gelegd ten behoeve van de rijdende pontveren die over enkele maanden de draaibrug en het oude pontveer zullen vervangen. Minister Beel heeft bepaald dat de candidaatstelling en de stemming de verkiezing der leden van de raad der gemeente Strijen worden gehouden derscheidenlijk op 28 Juli en 9 September 1953. De Hoge Raad heeft een beroep N.V. Gebr. Rikkers verworpen, uitgemaakt, dat oude vijandelijke Duitse merken in volle omvang op de staat overgegaan. De 16-jarige Z te Enk huizen ging dezer dagen met de splinter de auto van zijn vader uit ryden, reed tegen de muur van een huis tegenover de garage. Als papa straks vacantie thuis komt vindt hij slechts zwaargehavend vehikel. Twee honderd gulden boete alsmede tiging van de roulette legde de A'danise politierechter gisteren op P. J. J. M. en P. G., die in Amsterdam gelegenheid gaven tot hazardspel. telegram aan minister Algera heeft de Kamer van Koophandel vqoi Amsterdam haar verontrusting uitgesprö- de voorgenomen vertraging of het uitstel van het tracé Muiden-Naar- rijksweg nr 1, Amsterdams hoofd verbinding met het Gooi en Amersfoort. Bij Kon. Besl. is m.i.v. 1 Juli admiraal b.d. L. J. Quant eervol ontslag verleend als waterschout te Amsterdam. De Purmerender Pijprokersclub De ghesellige Dampkring heeft een raad advies geïnstalleerd, waarin o.a. vijf bur gemeesters zitting hebben. Op 12 Septem ber houdt de club een nationale pijp- r'okérswëdstrijd. Hèt informatiebureau van het Neder landse Rode Kruis heeft de 92e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitge geven. Deze lijst luidt: Kruinlngcn Jansen, Jan, geb. 11.3.1894 te Krui ningen, laatste adres: Polderweg 4, Kruiningen. Jansen, geb. Komejan, Jacoba, geb. 3.10.1896 te Kruiningen. Laatste adres: Polderweg 4, Kruiningen. Nieuwerkerk Van Strien, Adriaantje, geb. 22.3.1935 te Ouwerkerk. Laatste adres: Loense- weg 435, Nieuwerkerk. Van Wijk. Abx-aham Adrianus, geb. 6.6.1949 te Oude-Tonge. Laatste adres: Stationsweg 79. Oude-Tonge. Ouwerkerk Boot, Jacob, geb. 14.1.1886 te Kerk- werve. Laatste adres: Ouwerkerk nr 156. Hage. geb. Pannekoek, Pieternella, geb. 25.6.1920 te Ouwerkerk. Laatste adres: Stelweg 200, Ouwerkerk. Padmos geb. Dorst, Gieltje, gèb. 19.6.1907 te Oosterland. Laatste adres: Stelweg 201, Ouwerkerk. Stellendam Bilkes. Tannetje Jacoba, geb. 28.5. 1951 te Stellendam. Laatste adres: Voorstraat 113. Stellendam. Boshoven, Tannetje Maria, geb. 26.11.1947 te Stellendam. Laatste adres: Meidoornstraat 5, Stellendam. Breederveld, Adrianus, geb. 12.5.1942 te Stellendam. Laatste adres: Pr. Wil- helminastraat 5. Stellendam. Van der Voort. Jacob, geb. 16.4.1952 te Brampton (Ont.). Laatste adres: Jonkstreet. Georgetown (Canada). Nieuw schip nodig voor visserij-onderzoek Minister Mansholt raamt kosten op f 550.000 Voor het visserij-onderzoek is nieuw schip nodig, waarvan de bouw kosten op f 550.000 worden geraamd, heeft minister Mansholt aan de Tweede Kamer meegedeeld. Het thans gebruikte onderzoekings vaartuig, de Antoni van Leeuwenhoek, is een kleine kotter met houten casco oorspronkelijk gebouwd voor de kust visserij. Door verbouwing werd dit schip bruikbaar gemaakt voor het we tenschappelijk en technisch onderzoek. De actieradius is echter beperkt tot het gebied van de Zuidelijke Noordzee (be neden de lijn Den HelderYarmouth). De uitrusting voor de wetenschappelijke technische ambtenaren is onvoldoen de door gebrek aan ruimte. Het is zeer gewenst, dat ook Neder land met een volwaardig vaartuig deel neemt aan het internationaal geregelde onderzoek van de hele Noordzee. Dit klemt des te meer. omdat ons land grote belangen heeft bij de haringvangst en de tegenwoordige kotter voor het onderzoek in het geheel niet kan meekomen met de haringvloot. De oplossing is de bouw van een behoorlijke kotter van plm. 30 meter, die speciaal wordt ingericht voor wetenschappelijke en technische arbeid an boord, aldus de minister. Meer haast gevraagd met motorrijtuignummers Het Tweede-Kamerlid De Ruiter (C.H.) heeft schriftelijk aan minister Algera verzocht, te bevorderen, dat meer haast wordt gemaakt met het afgeven van motorrijtuignummers aan kopers van nieuwe motorrijtuigen. De toewijzingen ;oms maanden uit. De kopers maken dan meestal zo lang gebruik van hun oude nummers, maar mogen zo niet de grens passeren. Op 25 Juli a.s. zal op Savenata (Aruba) het Protestants Chr, Militair tehuis officieel in gebruik genomen worden. Ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van het fort Beekenburg aan de' Caracasbaai op Curacao hebben de pos terijen op de Antillen een herdenkings zegel uitgegeven ter waarde van 22 Vz cent met de beeltenis van het fort er op. De biljetten van 10 Luxemburgse francs (kléur violet) zijn op 1 Mei j.l. bui ten omloop gesteld en kunnen tot u'terlyk 1 Augustus aan de kassen der PTT Van het ert van School en Kerk Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk roepen: te Amsterdam (vac. W. Limburgh) dr W. Aalders te 'a-Gra- venhagc; te Tjamsweer J. Noordmans, cand. te Delft. ingenomen: naar Neede (2e pred. pl.) J. Terpstra te Uitwierde. dankt: voor 's-Grevelduin-Ca- pelle H. Goedhart te Middèlharnia (na dere beslissing). Geref. Kerken art. 31 K.O. iroepbaar: de classis Kampen heeft praeparatoir geëxamineerd en be roepbaar verklaard cand. H. D. Doorén- bos te Urk. Geref. Kerken troepen: te Middelburg (vac. H. Veldkamp) A. Broek te Onstwedde. Bedankt: voor Nieuwland M. G. Ton te Geesteren-Gelselaar. Geref. Gemeenten Beroepen: te 's-Gravenhage K. de Geer te Lisse. Rem. Broederschap Tweetal: te Vlaardingen J. G. J. van Iterson (laatstelijk pred. te Ban- doer.g) en Fr. Palmboom te Zwammer- Promoties Vrije Universiteit Aan de V. U. te Amsterdam zullen Vrij dag 10 Juli a.s. twee promoties in de fa culteit der Godgeleerdheid plaats hebben. Te half twee promoveert ds K. Dronkert. pred. van de Geref. Kerk van Leiden op proefschrift „De molochdienst in het Oude Testament" en te half vier ds K. J Kraan, predikant van de Geref. Kerk te Londen, op proefschrift „Een Christelijke confrontatie met Marx, Lenin en Stalin" Beide promoties geschieden in het AMVJ- gebouw. Vondelstraat 8 te Amsterdam. Als rector van de Theol. Hogeschool der Geref. Kerken art. 31 K.O. te Kam pen is voor de nieuwe cursus aangewe zen prof. dr H. J. Jager. De staatssecretaris voor de Volksge zondheid, dr P Muntendam ,is thans met ingang van 14 Sept benoemd tot buitenge woon hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden in de Hygiëne en Socciale Ge neeskunde. In verband hiermede zal prof. Muntendam, zoals bekend is, het staats secretariaat opgeven en zijn vroegere functie van directeur-generaal vó Volksgezondheid opnieuw gaan bekleden. NOTARIEEL EXAMEN N HAAG. 30 Juni Voor het 1 examen le gcd. zijn geslaagd: J De laadsverkiezingen Minister vraagt advies over B-lijsten verscheidene gemeenten, de raadsverkiezingen verbonden lijsten ingediend, kiezers in verwarring zijn gebracht door het stelsel van plaat sing der verbonden lijsten op het stem biljet. Dit heeft de minister geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Beernink (C.H.) De heer Beer- nink had gevraagd, of het Kiesbesluit niet moet worden gewijzigd, b.v. in deze dat de zgn. B-lijsten als laatste lijs- op het stembiljet moéten worden geplaatst. JapansNed. luchtvaart verdrag goedgekeurd Het Japanse Lagerhuis 'heeft gisteren de onlangs gesloten luchtvaartovereen komsten met Nederland, Zweden, LuxemburgNoorwegen, Denemarken Het lied der aethergolven r 2 JULI Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws MO Gram. 7.15 Gymnastiek 7.30 Vlaggen- sarade 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 8.25 Hoogmis 1.45 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgen- iienst KRO: 11.00 Voor de zieken 11.45 ïram. 12.03 Lunchconcert 12.55 Zonnewijzer 4.30 Vocaal ensemb Gram. 5.40 Voordra 6.35 „Op de stellinf pastoraal anti krant 8.20 R«__._ jeugd 9.45 Promenade-oi :ht 6.00 N 6.45 Gram. 7.00 Nieuw 'an allerlei aard cn ee: Gram. 8.00 Radio i-vossenjacht 9.15 Voor 'ondoverdenking AVRO: 7.00 Nieui 10.50 Voor de kleuters 11.00 Gram. 11.10 Oneretteconcert 12.00 Zang «n Diano 12.25 „In 't spionnetje" 12.33 Gram. 12.50 Uit het bedrijfsleven 1.00 Nieuws 1.15 Mededelin gen of gram 1.25 Metropole-orkest 1.55 5.40 Ronde Jeugd 5.30 Militaire 5.45 Regering! inte onderwijs i inkrijk sneordarif D. M. ïziek 8.00 Nieuv uziek 6.55 oenschappen te Wimble- jziek 7.30 Amusements- 8 05 Symphonie-orkest. Orgelspel 10.1" 8. Terwijl Mientje verse thee zette, sloot hij de piano. Het musiceren had hem goed gedaan. Het was alsof hij zich helemaal had uitgesproken tegen een vertrouwde vriend. Maar daardoor wist hij nu ook, dat hij verkeerd had gedaan met zijn koppigheid. Hij had rekening moeten houden met de verstrooidheid van zijn vader. En mis schien had vader ook wel gedacht, toen hij de muziek hoorde, dat hij wel gemist kon worden. Er zijn goede gedachten in Ricks hart, als hij de deur van de studeerkamer opent. En daarom stelt het hem toch wel weer teleur, dat zijn va der niet eens de moeite neemt even op te zien, wanneer hij het kopje voorzichtig naast hem neerzet. Maar omdat zijn schuldbewustheid gro ter is, legt Rick zijn hand op de tengere schou- en zegt zacht: „Het spijt me echt, vader.. Maar ik had zo gehoopt.zo vast verwacht. Is zijn vader boos? Wil hij niet gestoord wor den? Bidt hij? Weent hij? Rick buigt zich over de ranke, bijpa tere ge stalte aan het grote bureau. Maar eer hij de vragen, die hem op de lippen liggen, kan uiten, weet hij, dat hij er nimmer een antwoord op zal ontvangen. Want Harmen Tornberg is niet meer.. HOOFDSTUK 3. „Dank u, dank u wel.." Ze zijn gekomen, de bezoekers, in een eindelo ze rij, van de morgen tot de avond, drie dagen lang. En ze hebben hun woorden van rouwbe klag gesproken tot de eenzame. Ze hebben zich in één der grote kamers neergezet op een vrij gekomen plaats en hun zoekende blikken gericht op de vele aanwezigen: was er niet een familie lid, dat aan hun aandacht wellicht was ontgaan? Maar zij hebben er geen gevonden. Ze hebben geluisterd naar het verhaal dezer tragiek en bewogen geknikt., acht ja.. Dan zijn ze gegaan, de bezoekers. „Dè Here sterke u." „Dank u, dank u wel." Ze hebben nog even getoefd aan de doodsbaar van hun verscheiden leraar. En de statige da me, die hen geleidde, heeft hun gedachte beves- door CAREL VAN DER HOEK tigd: neen, er is geen familie- Erg is dat. Ja, heel erg. Er is een indrukwekkende rouwdienst in een stampvolle kerk. Een lange stoet volgt naar een kerkhof. Een mensenzee staat roerloos aan een graf. Dan valt de stilte over een vereenzaamd leven Rick zit in het studeervertrek van zijn vader. In zijn hand houdt hij de telkens weer herlezen brief:..„of u het aanbod van tien jaar geleden nog handhaaft en mijn zoon wilt opleiden. Uw inzicht was juister dan het mijne.." De Maartse storm rammelt aan de ramen en onwillekeurig kijkt Rick naar de wild in eikandei slaande takken der bomen aan de gracht. Maar zijn gedachten zijn bij de man, die slechts en- trijkkwartet 10.55—11.00 Nieuws, iel. 184 m. 12.10 Gram. 1.00 Nieuws a,"?„ 3 00 Groot symphonia-orkest 3.45 4.00 Lichte muziek 5.00 Nieuws 6.30 7 45 Nieuws 8.00 Hoorspel 10.00 ---«lek 10.50 Nieuws. >r Neder- ïelse lite- kele ogenblikken voor zijn dood deze woorden schreef en daarmede zijn eigen idealen vernietig de. Tot zijn laatste ademtocht heeft zijn vader aan hem gedacht. En dat ontroert Rick de tranen hem naar de ogen dringen. Hoe zwaar moet zijn vader deze capitulatie gevallen zijn. Hoe diep moet hij zich teleurgesteld gevoeld hebben door dat oneervolle ontslag van zijn zoon, die werd weggejaagd als een kwajongen! Rick herleest de brief. Hoe graag zou hij de ze woorden bewaren Zijn ze niet vaders laatste gedachten? Maar hij kan het niet. Deze brief zou zijn schande levendig houden. En hij wilde juist die schande te niet doen! Nooit mocht de ze brief Polderhoven bereiken Niemand mocht weten hoe zijn vader aan hem heeft getwijfeld. Vaders wensen zullen vervuld worden en daar mede heeft deze brief niets te maken. Weg er mee, de haard in En dan staat Rick heel lang voor de brede vensters en kijkt naar het door de wind gege selde water, dat wild opklotst tussen de kade muren. Hij kijkt naar de zwaaiende, naakte tak ken der zware bomen en de patriciërshuizen aan de overkant Tien jaren heeft hij aan deze gracht gewoond, doch hoewel hij haar schoonheid er kent. is zij hem onverschillig gebleven. En de. stad..? Hij heeft haar gehaat, omdat zij hem al les had ontnomen. Zij heeft hem zijn huiselijke) vrede geroofd en zijn vader verteerd. Deze stad1 heeft voor hem afgedaan. Het is nog slechts een vraag waarheen hij trekken zal Rick zet zich weer achter het bureau. De be antwoording van die vraag heeft geen haast. Hij të hebben. GÖ^Ön wiJ rustig de geldzaken ordenen, de lopende cor- licht de stekende vóët- respondentie afdoen, overwegen of hij het huis pijnen, verzacht de huid en verjaagt dat zal verkopen of verhuren, hoe en waar de over 1.00 Nieuws 11.15 Sportactualtteiten 11.30— 5.00 Voor i 6.30 Gram. 8.30 Hoors 11.03 Nieuws. Engeland, BBC. 1500 cn 24 lementsovorzlcht 12.15 Dar Concert 1.45 Voor de kinder Ds A. P. Lanting overleden Op 87-j. leeftijd is te Heemstede over- leden ds A P. Lanting. em.-pred. van de Geref. Kerk art. 31 K.O. Ds Lanting diende de kerken te Gameren, Andel, Oud-Loosdrecht, Tholen, Krommenie, Wolphaartsdijk en Schoonrewoerd, waar hij In 1932 met emeritaat ging. Hij had tijdens de oorlog een belangrijk aandeel j in het verzet cn verborg in zijn woning 5 Joden. In 1944 ging hij met de vrijma- king mee en ging nog geregeld Zondags uit preken. Voortgezet Economisch onderwijs Op initiatief van de economische facul teit van de R. U. te Groningen is opge richt de stichting voor voortgezet econ- onderwijs. Deze stichting, welke uniek in land is, wordt gevormd door verte genwoordigers van de provinciale over heid van Groningen, Friesland en Drenthe van de gemeente Groningen, van het noordelijk bedrijfsleven en enkele leden der economische faculteit van de univer siteit te Groningen. Gedacht is aan een driejarige cursus, waarin een uitgebreide oriëntering op de aangegeven gebieden kan worden ver schaft. Het is geenszins de bedoeling met dit onderwijs een vereenvoudigde oplei ding van economen te scheppen. De aca demische opleiding wordt daarvoor de aangewezene geacht. Het onderwijs zal worden gegeven door docenten in de eco nomische faculteit en zal in het najaar een aanvang nemen. Onderwijsbenoemingen j Bênoemd tot onderwijzer (es) aan Hervf I School te Rotterdam-Zuid (Zuidwyk) mej. N. v. d. Laan te Hilversum; school] met de Bijbel te IJsselstein mej. C. W„ v. d. Berg te Hoofddorp; school met dei Bijbel te Aalsmeer-dorp mej. R. A. WiH helmis te Zeist; Ned. Herv. school t<? Veghel mej. C. J. van Atteveldt te Groes- beck, en mej. H. Jedeloo te Eindhoven, (.beiden tijd.); Chr. uloschool te 's-Gra- venzande de heer J. Doornekamp te De Bilt (U.)Zuiderschool te Amsterdam- Zuid mej. A. E. Brandenburg te Amster dam (tijd.) cn mevr. E. C. Krebber— Meewezen te Amsterdam (vakonderw.); "eref. 1. o. school Roemer Visscherstraat 106 Den Haag-Moerwijk, L. den Broeder te Den Haag tot hoofd) en mej. K. Ha gendoorn te Rotterdam (tot onderwijze res). Benoemd tot directeur aan de ChT, kweekschool te Gorinchem de heer H. A, Dousma te Leeuwarden. ACADEMISCHE Rijsdijk, Amsterdam. AMSTERDAM. G.U., 30 Jui voor cand. rechten mej. M (Zaandijk) en G. Th. Geslaagc d. Hors F. H I. Luyckx Amsterdam), voor cand econ. W. van Stra- n cn H E. Rijswijk (Amsterdam). DELFT, 1 Juli Geslaagd voor prop. ;odetisch ing.: H C Zorn (Den Haagk_ ig ex geodetisch ii (Voor- IHPPmm.—ig: J v Duyn e.. F C Erne (Delft). W Frijlink (Den Haag). J B M Spaapen Delft I. B v Steenbrugge (Voorburg). W v Strien (Den Haag), A Wal- ther (Den Haag): voor ing ex scheepsbouwk ing G J v Dissel (Delft); voor prop elec- trotechn ing: E W Arends. L P Bcneken. gen Kolmcr (beiden Den Haag). G Borel (Scheveningen). J Dijk (Den Haag). H B Fahrcnsbach (Delft), R A Grijseels (Den Haag), P A H Hart (Delft), A v Helder Herin Kar Kolev (Delft). E Mahler (Si J R Reynders. W F v Rookhu; Ruelle (allen Den Haag'. F Schouten. L G i Haag), ningen). E de le H G Sm D J Spieksma (Den Haag), W Tuyt (Rijs- wyk). P de Vos (Den Haag). J J G Warringa, J G H Wattimena. H H Weisz (allen Delft) en S Wolff (Den Haag). DELFT. 30 Juni Geslaagd voor het prop 5-Gravcnhage). A Bou\ M Brand (Heerlen). A •nhaee), M Coumans i m Duivendijk (Amsterc! (Geldróp), J J de Haai (Utrecht), Offeringa sterdam). Stam (Rotterdam), -eld (Amsterdam). H T M Th< loven). H. Velthuyz» Veltmcljer (Rij! him (Delft). rg (Hoog- J Starre- ;en (Eind- m). A N ilk ZH). H v d Wiel (Arn- ■s-Gravenhage). R F Martel (Delft). E Smit I Thieme (Amst Lichte muziek 4.1 Causerie 4.45 Ge\ ziek 6.00 Snort 6.30 Grf Dale's dagboek 4 d 9 00 Gev rt 10.20 Dansmuziek 11.05 Voordrac Orgelspel 11.36—12.00 Nieuws. ■ankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12.30 Concc Nieuws 1.20 Concert 2,00 Nieuws 2.05 ïorecital 2,25 Hoorspelen 5.10 Orgel. 6.30 Amerikaanse uitzending 7.00 Gi Concert 10.25 Gram. 11.45—12.00 Niet 'ussel. 324 m. 11.45 Omroeporkest 12.35 Engélsi 15 Gra Je kind cskoor 6.30 Voor de soldat VERJAAG UW V0ETPIJNEN! Nieuwe balsem brengt onmiddellijk verlichting (Delft). 1 Berg (Sluiskil). A A v H Z Boer Apeldoorr (ÏJsselmuiden), togenbosch). P K Cleerdin 's-Gra- 's-Her d Drift (Vlaardingen: (Vlaardingen). W H de Graaf (Rotterdam). H. Hoogendoorn (Rotterdam). D T A Hui- bers (Arnhem), J M de Jong (Rotterdam), H J v "t Haaff (Zierikzee).F d Haasf R'dam), H S Jongenburgcr ('s-Gravenhage). J F Kempes (Rotterdam). GAM Kerstjëns (Voorburg). M J Kleinjan (Rotterdam). J T Knegt-1 (Oecstgeest). L Kók (Rotterdam), J J Kraayveld (Gorinchem). P Aamh Kre- mer Cs-Gravenhage). Gvd Leden (Schoon hoven), P P J Levert (Aardenhout), R Lopcs Cardozo (Amsterdam). M R Marcan (Naar- don). M H v Mens (Hilversum). G E P Moolhuizen (Arnhem), J J M Mulderink (Overschic). K A Natcr Cs-Gravenhage). Raden Padmoio Moehamcd (Delft), J W Pas- 1 (Boekeloc (Haarlem) I Rots (Rui Potz d Slooten ('s-G o Marto Scwojt (Nijmegen). H J Vlo: J Wolvs (Eljsden). >egenL_26 Juni Geslaagd ind psychologie de i •lo), H de Savelkoul ng ojien (Delft), E P ivenhaee), Raden Soe- Delft). G K Tromp (Amsterdam), T Vogel lie Cs-Gravenhage) en Als U een staand of lopend beroep uit oefent, zult U blij zijn W J Ve Wageningen, ind tropische J G J M Kerssemakers. and Nederlands L van Gis- Oudenbos en Ische landbouw: R Arnold Bik^Hil- H H v d Borg, Apeldoorn; D Bo'u- mhoek: Wageningen J Dekker. 1; H Groenewegen. lemstedo: J Kuiper. Rotterdam J J Kraft, Utrecht: G A J M Me. „,c, J E Post Wageningen: P E Rohrig.' Am- Ede; Trio Siong Hok, sterdar Niei loden: J i Buss J G Wageninget LEIDEN. 1 Juli Geslaagd doet ex ster- rekunde de heer M Schmidt. Leiden- gesl doet ex geologie de heren A C Tobi. Leiden, en G de Koning. Leiden; gesl doet ex Ned J R K de Groot. Noord wijk, e heer M P M Haencn, Heerlen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2