Zondagmiddag de beruchte in één van „Lokasies Zes dochters leveren 48 als bruidsschat op E K.L.M. vloog ruim 1000 maal de aarde rond Delfts studentenspektakel officieel begonnen Nieuw Nederlands voorstel aan de West 13 - NIEUWE IEIDSCHE COUBANT5 DINSDAG 30 JUNI 19S3 ONTDEKKINGSTOCHT DOOR AFRIKA (Van onze correspondent Alfred van Sprang) JOHANNESBURG, Juni 1953. EN ZWARTE MAN met eên klein, dun baardje om een innemend ge zicht en een wit voorschoot staat in de keuken van een moderne wol kenkrabberflat in de deftige woonwijk Hillbrow de koffiekopjes om te wassen. De vrouw des huizes wijst me hem aan door het open serveerluikje. „Dat is Piet, de evangelist. „Evangelist.van wat?" „De Apostolische kerk, geloof ik Piet Radzuma is zijn volle naam. Hij stamt van de Mvenda. Doorde- I weeks reist hij met een vertegenwoordiger van een uitgeverij door Trans- vaal om de zware monsterkoffers van en naar de auto te dragen, 's Zater dagsmorgens helpt hij de vrouw van de vertegenwoordiger een beetje in het huishouden. En Zondags treedt hij op als evangelist van de Apostolische Kerk van Zion in een van de oude en onrusrtige kafferwijken in de omgeving i van Johannesburg. Met graagte vertelt hij daarover als ik hem er naar vraag. „Baas moet naar ons kerk kom. „Kan dat, Piet. „Ja, baas.kan." „En waar is die kerk dan. „In Tuckerstraat, baasin Sophiatown." 1 delijk met elkaar te overleggen hoe frnPIPtl der te Saan- maar men blijft toch eenen tot vijven in de kerk. En niemand laat zich afleiden door de herrie welke van de rumoerige lokasie in de armzalige schuur doordringt. Bigamie toegestaan Piet woont vlak bij de kerk. Na de dienst loop ik even met hem mee naar de kale kamer waarin hij alleen leeft, hoewel hij twee vrouwen en zeven dochters heeft. Die bevinden zich echter in de kraal op het platteland en Piet wil haar niet aan de verderfelijke in vloed van de grote stad bloot stellen. Uiteindelijk wil hij zelf ook weer naar zijn kraal op de grens van Portugees- Oost-Afrika. Hij wacht slechts tot zijn zes dochters oud genoeg zijn om te trou wen. Dat levert elk minstens acht koeien aan bruidschat op en met echt- --i-veertig koeien kan hij rustig rente- I Sophiatown is een slechte buurt. Het' 1 is een van de oude, overvolle kaffer- wijken, waarin het krioelt van de tsotsis: jonge nietsnutters, die bestaan I van diefstal en zakkenrollen en er even min hun hand voor omdraaien iemand te 1 vermoorden als ze vermoeden, dat h\j geld bij zich heeft. Minstens twintig- I duizend van deze individuen maken de stad en omgeving onveilig. Velen van hen leven in Sophiatown waar ze zelfs hun eigen mensen lastig vallen. Er is I echter weinig tegen hen te doen. Nu en dan houdt de politie wel een razzia en arresteert dan een aantal van hen, maar i ze beschikken meestal over de nodige papieren, echt of vals. En zolang men hun niet op heterdaad kan betrappen moet men hun weer loslaten. Blanken j wagen zich bü voorkeur niet in deze I geving, speciaal niet na zonsondergang, j Ook op Zondag is het niet gewenst de lokasie binnen te gaan. Er wordt dan véél gedronken en een goed geklede j blanke werkt dikwijls als een rode lap op een stier. Daarom heb ik oude kleren I en een overhemd zonder das aangetrok- I 'ken. Mjjn armbandhorloge, vulpen en I portefeuille heb ik in het hotel gelaten, Ik heb niet meer dan een paar shillings I bij me. En om op alles voorbereid te zijn héb ik een automatische revolver van een kennis geleend. De Tuckerstraat is lang. IEr is asfalt in het midden. Aan w kanten staan kleine, verveloze woningen van steen op kale erven. Daar zitten vrouwen op haar hurken te koken op I rokende houtvuurtjes. Honderden kin deren scharrelen maar een beetje rond. Voor sommige huizen staan glimmende fietsen met op het stuur allerlei prullen j tot antennes, zoals auto's die gebruiken, I toe. In deze armoedige wjjk valt het grote aantel auto's op. Sommige behoren Chinese en Indische winkeliers. De rr I ten zjjn echter van tsotsis, die er natuur- Hik niet op eerlijke wijze aangekomen zijn. Een paar van deze types leunen tegen een groentenwinkel op de hoek van een zijstraat. Ze vallen onmiddellijk op door hun opzichtig uiterlijk: costuums met overdreven lange jasjes en heel I nauwe pantalons, kleurige overhemden en schreeuwende, Amerikaanse dassen, breedgerande gleufhoeden en gouden armbandhorloges. Met een schuine blik uit hun ooghoeken nemen zij me op, maar ik loop zo onverschillig mogelijk met mijn handen diep in de zakken van mijn ongèperste broek langs hen heen. „Hallo, masterroepen een paar kinderen. „Jij bent dus Hij lacht. „Maar mag je tw ben.. rijk man. Piet.. heb- Jawel, baas ..Wat is dit eigenlijk voor kerk Uit een portefeuille haalt hij een stuk papier. Het is zijn doopbewijs. United Africa Federation Apostolic Church in Zion of South-Africa staat er boven èn verder A 262 D en Matthew 3 5, Lukas 7 27. „Waar dopen jullie ..In de rivier, baas Als er dopelingen zijn trekt Zondagsmiddags in processie naar de dichtsbijzijnde rivier, waar de nieuwelin gen zevenmaal achter elkaar onderge dompeld worden. En daarmee beloven tegelijk niet te zullen roken, dansen, dobbelen of sterke drank gebruiken elk jaar vijftien gulden aan de kerk te zullen betalen* En hoewel de kerk in principe tegen veelwijverij is laat Piet Radzuma is een eerlijk en gelovig mens, die bij alles wat hij doet aan God denkt. Familieberichten uit andere bladen ONDERTROUWD: mr J I Randwijk, Utrecht-Dordrect- cn R Heyman, Amstelveen-/8 er. litt. GETROUWD: G X CMC van I BEVALLEN Lulofs Umbgrov r, tandarts en Lochem. r Lely-Bodde In dè lokasies hebben de niet-blanken hun eigen winkels, dikwijls gedreven door handige Chinese of Indiase zakenlieden. „Hallogroet ik terug. Het is druk op straat. Velen flaneren In hun Zondagse kleren een beetje heen en weer. Men probeert er daarbij Europees mogelijk uit te zien. Er worden kapitalen besteed aan kleren. Men koopt geen rommel, maar eist dikwijls de beste importortikêlen in de dure modezaken in de binnenstad. En men let vooral op bonte kleuren. Sportoverhemden in felle, Schotse ruiten. Knalgele of steenrode golfpetten. Dassen in Amerikaanse stijl. Lichtgrijze of oranje schoen met c meters-dikke crèpezolen. En de t kopen nylonkousen en hoeden met voiles, lange oorbellen en halssnoeren grote, imitatie-parels. Evenals de blanke vrouwen geven ze veel geld uit schoonheidsmiddelen zoals lippen stift en speciale crèmes, die de donkere huid heten op te bleken. Maar geen schoonheidsmiddel kan iets veranderen de grote gaten welke sommige i in hun oren hebben op de plaats r ze in hun kraal houten sierschjjven plachten te dragen. Meest vrouwen Niemand weet de kerk. Het blijkt een verschrikkelijk armoedig bouwsel van platen roestig golfjjzer te zjjn op het achtererf van een paar woon huizen. Het schemerachtige interieur ziet er niet veel beter uit dan de buiten kant. Er staan een paar rijen leuning- loze banken. Een oude schoolbank doet dienst als kansel. Aan weerskanten er- staan enkele stoelen. Een stallan taarn bengelt van het dak. Twee reli gieuze platen versieren de wanden. De dienst is in volle gang, maar er zijn niet veel kerkgangers. Links zitten een stuk of vijftien vrouwen in witte gewaden met witte hoofddoeken. Sommige hebben een kind in kafferstijl op de rug gebon den. De rechterkant van het gebouwtje blijkt voor de mannen te zijn. Er zijn er echter maar drie. Een van hen is Piet Radzuma in een goorwitte slagersjas als teken van zijn waardigheid. Iedereen heeft zijn schoenen uitgetrokken. Ook de predikant met koorden in verschillende kleuren om zijn middel en een groene cape over zijn schouder. Met een schorre stem en veel plastische armzwaaien om alles te verduidelijken vertelt hij uit de Bijbel. Aan het eind van elke zin zegt hij Halleluja en dan antwoord de ge meente met Amen. Dat zijn de enige twee woorden welke ik kan verstaan. De rest is in een of andere kaffertaai. Het valt me echter op met hoeveel over gave vooral de vrouwen alles in zich opnemen. Ze beleven intens het bijbelver haal. Sommigen vallen zelfs in een soort trance. De preek wordt afgewisseld met gezang. De vrouwen zingen uit volle borst, maar het klinkt schel en vals. Het bidden geschiedt knielend met de rug naar de kansel en hardop. Soms stokt de dienst even en dan schijnt men gemoe- het voorlopig maar toe. Piet als evange list moet natuurlijk een voorbeeld geven. Daarom leeft hü streng volgens de voor schriften van de kerk. In zijn vrije tijd. bezoekt hij de zieken in de buurt en bidt voor hun genezing Maar toch gelooft hij ook nog een beetje aan andere boven aardse machten. Sinds men in het ziekenhuis van Jo hannesburg echter zijn bü een ongeluk, half-verbrijzelde been weer helemaal ge nezen heeft, heeft hij minstens evenveel vertrouwen in de blanke dokters als in zijn eigen medicijnmannen. Alleen het vest Piet brengt Nu ik hem gezocht heb, voelt hij zich verantwoordelijk voor mijn veiligheid. Tenslotte weet hy beter dan ik dat het Zondagsmiddags nog wel eens onrustig kan zijn. Daarom trekt hij ook zijn witte kerkjas aan, „Dan zijn ze bangzegt hij. „De tsotsis „Ja, baasze zijn bang-dat God boos zal worden als ze o*s kerkmensen iets Toen Piet nog geen functie in de kerk had, heeft hij ook meer dan eens last van de tsotsis gehad. Eens hebben ze zijn fiets gestolen en het onmisbare bewijs van intellectualiteit: een actetas van lichtbruin leer. En toen Piet voor de eerste keer een splinternieuw costuum van negentig gulden aan had hebben ze hem in een huis geduwd en hem dat costuum uitgetrokken. Het vest alleen heeft hij mogen houden omdat de tsotsis daar geen belangstelling voor hadden. Maar nu heeft hij geen last meer van hen. Hij groet links en rechts en beant woordt onder het passeren vragen in zjjn eigen taal, waarvan ik weer alleen het woord amen kan verstaan. Met Piet in zijn opzichtige witte slagersjas naast me trek ik natuurlijk meer aandacht dan ooit. Een paar aangeschoten mannen komen in onze richting, maar er gebeurt niets. Zo lopen we dwars door de lokasie zijn gesloten winkels en spelende kinderen, met in Zondagse kleren wan delende kaffers en dobbelende tsotsis. Sophiatown is een doorn in het oog van de autoriteiten. Er zijn plannen om de hele wijk te ontruimen en met de grond gelijk te maken. De bewoners (en blanke zendelingen en missionarissen) protesteren heftig. In het licht ven de apartheidspolitiek beschouwt de regering een kafferlokasie zo dicht bü de woon- wüken van de blanken echter absoluut ongewenst. Weinig blanken in deze om geving zün het daar niet mee eens. Ten slotte zün zü in eerste instantie de dupe als er moeilü'kheden ontstaan. En dat gebeurt nog al eens in Sophiatown. Nederlandsche Handelmaatschappij Het jaar '52 was bevredigend, 1953 wordt iets minder Het jaarverslag der Nederlandsche Handelmij noemt 1952 bevredigend met ƒ66,9 (v. j. 70.1) millioen aan baten. ƒ35,1 (30,8) min kantooronkosten in ver band met hoge personeelslasten, en na verschillende voorzieningen 8.3 (9.2) min winst. Voorgesteld wordt 10 pet di vidend in contanten (v. j. 12% pet, waar van 10 pet in aandelen). Vooral de bui tenkantoren, behalve Indonesië en New York, hebben in mindere mate tot de winst bijgedragen. Het bankbedrijf in Indonesië handhaafde zün vooraanstaan de positie in de financiering van im- en exporten. Het Nederlands bedrijf ont wikkelde zich normaal, het agentschap te New York heeft zich een belangrijke plaats onder de vestigingen verworven. Het verslag betwyfelt het of de Neder landse voorraden .abnormaal laag zouden zijn en alsof zo doende onze deviezen- positie thans een byzonder geflatteerd beeld vertoont, ook al zal de invoer om vangrijker worden, zodat men de uit voer moet uitbreiden. Een moeilykheid hierby is, dat de vraag naar betrekkelijk langlopende credietgelegenhèid toeneemt. Hier ligt een taak voor de Exportfinan- cieringsmy. De belastingvoorstellen wor den met voldoening, zy het laat. ont vangen, doch de directie acht een alge menere belastingverlaging noodzakelijk. De ongunstige factoren uit 1952 blijven voortduren. Concurrentie van jonge lan den op bankterrein doet zich gevoelen. De winst zal by een deel der vestigingen achterblyven by die van 1952, doch men hoopt ook voor 1953 op bevredigende resultaten in verband met de uitgebreid heid van het net van kantoren en hun verschillend karakter. Belgische actie tegen onze sigaren De voorzitter van de Belgische tabaks federatie, Verellen, heeft op een pers conferentie verklaard, dat de Belgische sigarenfabrieken op 30 Juni as. hun poorten zullen sluiten uit protest tegen de Nederlandse concurrentie. Hü be weerde, dat het vérschil tussen de Ne derlandse en Belgische lonen 73 pet be draagt en dat dè Nederlanders zelf het verschil op 40 pet schatten. Weliswaar heeft de Belgische sigarenindustrie door de accünsverlaging het verbruik kunnen verhogen van 90.7 millioen stuks in 1951 tot 122.7 min stuks in 1952, doch de Ne derlandse industrie vergrootte de invoer 19.2 min tot 38 min stuks. De Belgen sen thans, dat de Nederlanders de overeenkomst, waarbü de uitvoer voor de eerste helft van 1953 beperkt was tot 14 min stuks, zullen verlengen voor het tweede halfjaar, waarbü de Belgen een verruiming tot 17 min willen toestaan. De Belgen willen deze overeenkomst op de lange duur echter vervangen door heffing. Zo zien de nieuwe kafferfoka- sies er uitmaar er zijn er lang niet genoeg van voor de steeds groeiende bevolking van Johannesburg met zijn meer dan een half millioen niet-blanken. Amerika laat activa vrij De Amerikaanse regering heeft alle in de oorlog geblokkeerde activa in de Ver enigde Staten van staatsburgers van Bel gië, Denemarken, Frankryk, Grieken land, Italië, Luxemburg, Nederland, Oos tenrijk, Lichtenstein, Noorwegen, Zwe den, Zwitserland. West-Duitsland en Ja pan vrügelaten, voorts alle geblokkeerde rekeningen van 100 dollar of minder, on geacht de nationaliteit. Het betreft hier 15 millioen dollar aan activa. Activa van ingezetene staatsburgers van het commu nistische blok blüven geblokkeerd. Deze belopen 10 millioen dollar. De aandeelhoudersvergadering der N.V. Koninklyke Paketvaartmy heeft het dividend bepaald op 10 pet. De heer M. C. Koning trad wegens hoge leeftyd af als lid van de raad van bestuur. Grepen uit het jaarverslag Een hali millioen passagiers werd vervoerd ienlyk toenemen en na afleve- de K.L.M. gereed aan deze uit- De vliegtuigen - van de Koninklyke Luchtvaart Maatschappü hebben in 1952 meer dan 1100 maal de omtrek van de darde afgelegd. Zy vlogen namelijk 44.6 millioen kilometer tegen 42,7 millioen in 1951. Er werden meer dan een half mil lioen passagiers vervoerd, waarvan ieder gemiddeld 2221 (v.j. 2270) kilometer heeft afgelegd. Het passagiersvervoer tus sen Nederland en de Verenigde Staten steeg met 45 procent. De volgende cüfers geven een beeld van de groei van het bedrüf: Vlieguren 134.338 (v.j. 128.485). tonkilometerproduc- tle 240,8 (225,3) millioen, tkm verkoop 158,8 (152,9) min, beladingsgraad 66 (67) pet, passagiers-kilometers 1148.6 (1131,5) min, plaatsbezetting 65,4 (68,7) pet, vracht 36,8 (32,7) min tkm, post 7,7 (6,4) min tkm, gemiddelde snelheid 332 (333) km per uur, gemiddeld laadvermogen per vliegtuig 5393 5274) kg, Inkomsten, pas sage cn bagage f 181 (155) min, goederen f 35,6 (28,9) min, post f 25 9 (21,8) min, byzondere vluchten f 12,9 (24,8) min, di versen f 2.9 (2.9) min, totaal f 258.6 (233,6) min, exploitatiekosten f 252,9 223,1) min, winst f 5.7 (10,5) min, gemiddelde op brengst per geproduceerde tkm f 1,05 (0.99), per verkochte tkm f 1,61 (1,51), gemiddeld aantal employé's 11.425 (11.385), inkomsten per employé f 20.800 (20.500). Positie versterkt Door de voorzieningen tegen risico's is de positie der maatschappij versterkt. De beschikbare middelen daalden hoofd- zakelük door betalingen van nieuwe vliegtuigen, doch kunnen aan de om vangrijke aanspraken voldoen. De winst maakt het mogelük van de uitstaande amortisatiebewljzen f 5 min af te lossen. Het zou van groot belang zün als de fis cus ae afsehrüving baseerde op de be- dryfseconomie. Het charter- en emigran- tenvervoer verminderd door het tekort aan materiaal. De K.L.M. vervoerde 905 (4008) landverhuizers naar Australië, 716 (107) naar Nieuw-Zeeland, 3964 (2310) naar Canada, 96 naar Rhodesia. In West-Indië steeg bü een met 4 pet ge daalde productie de omvang van het voer 11 pet Het aan Nederland opgeleverde net'to- overschot van deviezen is f 24 min. Het verslag wüst er op dat internatio nale vrijmaking van de luchtvaart noodzakelükheid is. De N.V. heeft nu 20 Douglas C-47,fDC 3. 10 Douglas C-54/DC4, 6 Douglas DC-6 7 Douglas DC-6B, 15 Lockheed L-749, 12 Convair CV240. In bestelling zijn 2 Douglas DC-N-A, 13 Lockheed L-1049, 6 Convair CV 340. Groef ondanks remmingen Indien zich geen schokkende wereld gebeurtenissen voordoen, mag men ver wachten dat in het verdere verloop van 1953 het vervoer zich naar wens zal ont wikkelen al zal de situatie enige komst hebben met vorig jaar, omdat ook ie capaciteitsuitbreiding door traging in de aflevering van bestelde vliegtuigen eerst zal plaats hebben nadat het gunstige seizoen zyn top heeft be keer aanzienlijk ring staat breiding deel vrachtvervoer. Op de cum. pref. aandelen wordt 4 pet dividend uitgekeerd. Eerste hellt 1953 ongunstig Op een persconferentie naar aanleiding van het jaarverslag deelde dr Plesman mee. dat de eerste helft van 1953 in finan. cieel opzicht niet bepaald gunstig is ge weest Op dit ogenblik is de KLM. 7.5 millioen ten achter ten opzichte van de zelfde tyd in het jaar 1952. Vorig jaar is voor ƒ31 millioen afge schreven. In 1953 moet dat bedrag groter zyn. want de in 1953 en 1954 te verwach ten nieuwe vliegtuigen kosten ƒ123 mil lioen. Dr Plesman acht het zeer gewenst, dat de KLM. mettertijd nieuwe aandelen uitgeeft, die van particuliere züde wor den opgenomen De Sikorsky S55 hefschroefvliegtuigen. waarmee de Belgische Sabena in overleg met de KL.M. een internationale helicop- terdienst zal openen, zy'n nog zeer onren. dabei. Het kan nog wel tot 1957, 1958 duren voordat een rendabele helicopti beschikbaar is. De A.V.R.O. Atlantic, de ontworpen De hele burgerij viert tien dagen lang het 21ste lustrum mee Zo is dan gisteren het 21ste lustrum van het Delftsch Studenten Corps officieel begonnen. Tien dagen lang zal de stad daveren van het studen tenfeest. Ontelbare keren (omdat wel niemand zo dwaas zal zijn een poging te doen het officieel vast te stellen) zal het Io Vivat, nu hier, dan daar, opklinken. De stad heeft zich voor deze gelegenheid een feestelijk ja^je aangemeten. Het gemeentebestuur, de middenstand en de studenten hebben in gezamenlijk overleg tal van straten en grachten fraai versierd en verlicht. In het feestprogramma, dat de Delftse burgerij wordt aange boden, is letterlijk aan iedere groep van de bevolking gedacht. De ouden van dagen krijgen hun uitstapjes, de schakers hun wedstrijden, de mu- ziekminnenden hun concert en de jeugd haar spelen. Hoewel de officiële opening pas gister avond plaats had, begonnen de feestelijk heden gistermorgen al met wedstrijden in blokjes-rapen, hindernislopen, tonnetje vringen, enz. voor de schooljeugd. Ge durende de sportweek zullen 8500 kin deren aan deze wedstrijden deelnemen. Middags werd een autorallye gehouden n een voetbalwedstrijd, waarbij het, Is gebruikelijk by studenten, echt Spaans toeging. In de avonduren zijn vele honderden Delvenaren naar de binnenstad gekomen om getuige te zijn van de paradi 140 medewerkenden aan het spektakel „Tizzeniggi", dat in de komende dagen op het feestterrein aan de Jaffalaan zal worden opgevoerd. De parade gaf al getrouw beeld van wat men te zien krijgt. Haremdames op kamelen, die kushandjes uitdeelden aan de autoriteiten op het bordes van het stadhuis en heren die spektakel maakten van jewelste. Op de Markt dreigde het spektakel ogenblik in een janboel te ontaarden, maar dank zij de stuurmanswijsheid var de mannen aan het wiel met de meege- burgerly'ke uitvoering van de Vulcan- bommenwerper met driehoeksvleugel, zal in 1957 in vyf a zes uur van Londen naar New York kunnen vliegen en nog dezelf de dag terug zyn. Volgens de verhalen zouden de vliegkosten dan slechts 3 per km bedragen. Met de mensen, die de nieuwe Duitse Lufthansa willen oprichten, houdt de K.L.M. goed contact. Er zün echter geen afspraken gemaakt over opleiding vliegers, onderhoud van vliegtuigen Het plan schijnt te zün, het hoofdkantoor van de Duitse maatschappy in Keuien te vèstigen èn de werkplaatsen in Hamburg. Op de conferentie van de LA.T.A. in November zullen luchtvaartma^tschap- PÜen trachten de door haar aanvaarde vrachttarieven verlaagd te krygen, nu vrachtvliegtuigen een dergelijke verande. ring wettigen. Suriname's afscheiding wordt nu gemakkelijk gemaakt Fet door de Nederlandse regering op gestelde en met de Westindische commis- der Tweede Kamer en de commissie r Uniezaken en O -erzeese Ryksdelen der Eerste Kamer besproken voorstel aan de Nederlandse en Suriname inzake het zelfbeschikkingsrecht, heeft volgens officiële mededeling de volgende inhoud: Het nrincipe van het zelfbeschikkings recht wordt opgenomen in de preambule het statuut, dat de staatkundige verhouding zal regelen tussen Neder land. Suriname en de Ned. An.illen. Hiermede is voldaan aan het ter con ferentie, zowel door de Surinaamse als door de Antiliaanse delegatie krachtig voorgestande desideratum. Daaruit blijkt, dat de drie landen het statuut vrijwillig aanvaarden. Het recht van secessie is volgens het voorstel in het begrip zelfbeschikkings recht niet inbegrepen. In het voorstel wordt echter de nadruk gelegd op de uitwerking van punt 4 van het New orkse memorandum om herziening het statuut op niet te moeilyke wyze te vekrrijgen door combinatie van drie maatregelen: 1. Een vqorstel tot wijziging van het statuut komt tot stand by rijkswet, welke door de Koning niet wordt goedgekeurd, alvorens het voorstel door Suriname en de Ned. Antillen bij landsverordening is aanvaard. De beslissing over de rykswet de landsverordeningen geschiedt met gewone meerderheid van stemmen, als zy geen afwyking van de Grondwet in- Indien het voorstel tot wüziging het statuut afwijkt van de Grond wet. is in Nederland het volgen van de procedure voor grondwetswijziging ver eist. met dien verstande, dat in tweede lezing niet twee derde, maar gewone meerderheid van stemmen wordt voor geschreven. 3. Om de kans op afwüking van de Grondwet te verminderen, zegt de rege ring toe by de eerstvolgende voorstellen tot wijziging van de Grondwet NA. tot standkoming van het statuut, te zullen opnemen een voorstel om de artikelen 62—64 (welke nog altijd aan de staat kundige verhouding ten grondslag lig gen) en het XlVde hoofdstuk van dt Grondwet (betreffende de overgang naai de nieuwe verhoudingen) voor wat be treft Suriname en de Ned. Antillen t« doen vervallen. Dit laatste in de geest van punt 3 van het memorandum New York. Indien Suriname en de Ned. Antillen met deze uitwerking var. punten 35 van het memorandum kun nen instemmen, kan het overleg, naar de Nederlandse regering zich voorstelt, omstreeks October worden hervat in de g. kleine commissie. De regering neemt aan, dat daarby zal worden uitgegaan van het ontwerp-statuut van 13 Mei 1952, waaromtrent ter conferentie reeds voerde wagens kon men de spektakel gedachte levendig houden. De enigen, die niets van een spektakel hadden, waren het gemeentebestuur, de rector-magnificus van de Technische Ho geschool. prof. dr O. Bottema, de secre taris van de Senaat der T.H., prof. Bone bakker en de Senaat en lustrumcommissie het D.S.C. die voor het stadhuis de parade in ontvangst namen. Na afloop van de parade sprak de president van de Senaat van het D.S.C., de heer J. Tiche laar, enige vriendelijke woorden aan het adres van rector-magnificus en gemeente bestuur en verklaarde daarna het mu ziekfestival voor geopend, dat vervolgens door de „T H.-personeel" werd ingezet met het ..Wilhelmus". Inmiddels had de parade zich naar het feestterrein begeven, waar bij aankomst van de autoriteiten een grote wagen met een klein nagelschaartje kwam aanrijden met behulp waarvan prof. Bottema het rcod-witte koord voor dè ingang zou doorknippen. Men zag echter wel in, dat dit een onmogelijkheid was en daarom kwam er uit het dak van de toegangspoort een combinatietang. waarmee de versperring kon worden verbroken. Onder luide toe juichingen en het „Io Vivat" stormde men het terrein op, nadat prof. Bottema de wens had uitgesproken, dat het lustrum feest een succes zou worden. Militair oefenterrein op De Witte Bergen Het ontspanningscentrum en natuur monument De Witte Bergen schynt be dreigd te worden door vorderingsplannen van het ministerie van oorlog De burge meester van Oirschot. de heer E. A. M A. Steger, heeft zich althans met een schrij ven tot het ministerie gewend met het doel de autoriteiten eventueel tot ander» gedachten te brengen. In De witte Bergen is een groot kam peerterrein en de Don Boscostichting heeft er om barakken, een kapel en een irsushuis gebouwd. Van de zijde van het ministerie van Oorlog deelde men hierover mee dat on. derhandelingen over deze 'kwestie al enige jaren gaande zijn Het eventueel in gebruik nemen van dit terrein als mili tair oefengebied houdt echter geenszins in. dat het voor het toerisme zal worden gesloten. en grote mate van overeenstemming vas Verkregen. Tot goed begrip van het bovenstaande 'olgen hieronder nogmaals de punten 3. I cn 5 van het memorandum van New York. In aansluiting op het reeds ge pleegd overleg heeft net statuut hoofd stuk XIV van de Grondwet in acht te :n. Het moet dus uitgaan van de verbondenheid der drie rijksdelen. Daar mede is evenwel niet gezegd, dat dit statuut het eindpunt van de ontwikke ling der verhouding tussen de drie rüks- delen behoeft te zyn. 4. Wanneer het statuut tot stand is gekomen, is daarmede het bestaande hoofdstuk XIV van de Grondwet uitge werkt. Wijzigingen in de verhouding tussen de drie rijksdelen kunnen daama worden aangebracht door herziening van het statuut, welke in onderling overleg op niet te moeilüke wüze zal moeten kunnen tot standkomen. 5. In de preambule van het stltuut zal het zelfbeschikkingsrecht tot uitdruk king komen. Artilleriemonument in Oldebroek onthuld Minister S;af heeft vanmorgen in Olde broek het artilleriemonument onthuld dat is opgericht ter ere van alle gevallen artilleristen. Het monument is ontworpen door re- rve-majoor Boellaard. Het bestaat uit twee vuurmonden, die door Je artillerii inrichting De Hembrug in een bronzen kleed zyn gestoken. Op het gedenkteken zyn de vier emblemen van veld-, lucht doel-, pantserdoel- en kustartillerie aan gebracht en worden alle gevechtsperio den aangeduid, waarin verliezen vielen te betreurena. Behalve door minister Staf werd by de onthulling het woord gevoerd door bri gade-generaal J. F. M. Steenmetser, in specteur der artillerie en voorzitter van de commissie tot oprichting van he* mo nument. Ruimer subsidiepolitiek voor gezinszorg In afwachting van een nieuwe subsidie regeling voor gezineverzorging die de regering op 1 Januari 1955 wil laten in gaan zal binnenkort aan de gemeente, besturen een wüziging van de geldend» regeling worden bekendgemaakt Dit heeft minister Van Thiel aan de Eerste Kamer meegedeeld. Het voorschrift, dat slechts overheids subsidie wordt verleend tot maximaal het bedrag van het nadelige saldo, komt te vervallen Er zal een overheidssubsidie worden verleend in de kosten, verbonden aan de tewerkstelling van een maatschap- pelyk werkster, die leiding geeft aan ge. zinsverzorging De mogelykheid voor pro vincie en gemeente tot het verstrekken een exira-subsidie wordt in bepaalde uen uitgebreid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5