Velocipède-rijders richtten in het jaar 1883 onze A.N.W.B. op Thans kwart millioen leden, 9000 weg wijzers en 120 gele pechbestrijders Toch is het zo! Geheime agenten uit de oorlog onderscheiden Zendingshogeschool sloot cursusjaar 1952—'53 Vijn RH EIIM1N helpt BANDEN IEDERE DAG CASTELLA-DAG! ^DEzTKINDEf^ HEBBEN GEEN VADER 2 DINSDAG 30 JUNI 1953 Zeventig jaar op de bres voor 't verkeer MORGEN BESTAAT de Koninklijke Nederlandsche Toeristenbond A.N.W.B. 70 jaar. Opgericht in 1883 als vereniging ter bescherming van de belangen der velocipède-rijders de eerste vorm van snelverkeer op de weg heeft de bond zich snel in algemene zin ontwikkeld en is uitgegroeid tot een nationale organisatie, die met ruim een kwart millioen leden zijn zorgen uitstrekt over alle vormen van toerisme en wegverkeer. Van deze leden zijn er ruim 130.000 automobilist. De bond heeft zich vooral een grote faam verworven door het plaatsen van de wegwijzers en door de oprichting van de Wegenwacht. Honderdtwintig gele pechbestrij ders patrouilleren dagelijks het Nederlandse wegennet, terwijl 120.000 auto's en motoren het Wegenwachtschild voeren, Ruim 460.000 pechge- vallen werden door de Wegenwachten in zeven jaar behandeld. In feite heeft een toevallige ontmoe ting tussen de Haagsche Velocipédisten- club De Ooievaar en de Haarlemsche Ve- locipédistenclub in de lente van 1883 ge leid tot de oprichting van de bond. In de serre van Het Wapen van Fries land te Hillegom bespraken de Haarlem mers en de Hagenaars de moeilijkheden. die de ontplooiing van het velocipède- rijden belemmerden: de tegenwerking van den verbroken. (Advertentie) EEN WIJZE RAAD Vlug een lading Lexington ciga rettes van America's best tobaccos naar Zuid-Korea. Dat houdt de moed er in - en de vrede is zó getekend. T7-UNSTV00RWERPEN van mar- mer, steen of brons, die uit het droge Egyptische, Syrische of Per zische klimaat worden overgebracht naar de musea te Amsterdam, Londen of New York, kunnen in betrekkelijk korte tijd volslagen worden ge ruïneerd. De Cleopatra naald die in het Central Park te New York prijkt, verloor bijv. in de 50 jaar dat zij daar staat, méér details dan gedurende tal van eeuwen in Egypte. Door deze aan tasting zijn tal van hiëroglyphen ver vaagd, zodat inderdaad van een on herstelbare schade kan worden ge sproken. En bronzen voorwerpen blijken soms reeds tijdens hèt vervoer van droge gebieden naar vochtiger stre ken te worden aangetast door de „bronsziekte", waarbij kleine licht groene plekjes op het metaal ont staan, welke zich zó snel uitbreiden dat vaak reeds grote verwoestingen zijn aangericht nog vóór de voorwer pen de plaats van bestemming heb ben bereikt. Zoals u wel begrepen zult hebben, is vocht voor een groot deel schuld aan deze schade. Maar aan de andere kant is het juist weer een overmaat van vocht, waardoor het behoud kan worden bewerkstelligd. Dit klinkt wat tegenstrijdig, maar het is toch heus zo. Wat immers is het geval? In onze streken speelt uiteraard de normale verwerving een belangrijke rol, even als de ammoniak-, zwavelzuur-, of sal peter dampen die de lucht in de grote steden verontreinigen en die ge holpen door bacteriewerking gron dige verwoestingen kunnen bewerk stelligen. Maar daarmede is de ra zendsnelle aantasting van verschillen de oudheidkundige voorwerpen niet verklaard. Want uit ervaring weten we allen wel dat steeninscripties ook hier te lande niet in vijftig jaren tijds behoeven te vervagen. Zéker niet, wanneer het voorwerp in kwestie be hoorlijk onderhouden wordt, waaraan we, wat de musea betreft, in het al gemeen niet behoeven te twijfelen. Neen, hier hebben nog andere fac toren een rol gespeeld. De stenen en marmeren voorwerpen mogen dan vele eeuwen in het droge Egyptische klimaat voor het oog ongerept zijn gebleven, de tijd heeft hen toch niet onaangetast gelaten, want het schei kundig onderzoek heeft uitgewezen, dat zich in de loop der eeuwen natri- umsulfaat in de poriën heeft afgezet. Overgebracht naar het vochtige kli maat van onze streken, neemt dit zout kristalwater op en tengevolge van de daarmee gepaard gaande uitzetting ontstaan microscopisch kleine scheur tjes in het oppervlak van het marmer. De verwering, voorbereid in Egypte, was hiermede ingeleid. Maar toen de kwaal herkend was, bleek de oplos sing ook vrij eenvoudig, want door langdurig uitwassen met water kon den de zouten worden opgelost. Een der beste beschermingsmetho den tegen het vochtige klimaat blijkt voorts te zijn het impregneren met gesmolten vaste parafine, waardoor de aantasting in vochtige streken kan worden tegengegaan. Ook de hierbo ven genoemde „bronsziekte" kan af doende worden bestreden, nu de scheikundigen hebben ontdekt welke zouten hierbij een rol spelen, zodat we. dank zij de samenwerking tussen kunst en wetenschap de oudheidkun dige voorwerpen met een gerust hart in ons klimaat kunnen opstellen (al zal dit ook vaak in luchtdichte kas ten dienen te geschieden). Maar nu moeten we weer eens op Iets anders overstappen, bijv. op de sprinkhanenplagen, waarvan we op meer of minder geregelde tyden iets te horen krijgen. Daarover morgen. Nadruk verboden. Van de wegwijzers zyn er thans ruim 350 van een moderne verlichtings armatuur voorzien. Inmiddels hadden zich ook de eerste auto's moeizaam een plaats op de weg veroverd en de berijders, die voor een goed deel dezelfde waren als de velocipé- disten van tien jaar tevoren, vonden reeds een krachtige A.N.W.B. gereed, die in de strijd tegen de belemmerende over- heidsbepalingen zijn sporen al ruim schoots had verdiend, die daarenboven voor betere wegen ijverde en reeds heel wat wegen van bebakeningen had voor zien. Zo werd e A.N.W.B. ten gevolge van de duidelijke belangengemeenschap, die er tussen de wielrijders en de auto mobilisten en motorrijders bestond, ook voor deze takken van verkeer de aan gewezen organisatie. Het bondsorgaan De Kampioen, maakte zich ook tot tolk van deze nieuwe weggebruikers en een samenwerking, die niet Overheid en plattelandsbevolking èn het ontbreken van behoorlijke wegen. Daar men van oordeel was. dat alleen n gezamenlijk verband verbetering in deze situatie te brengen zou zijn, werd besloten tot het uitschrijven van een lan delijke vergadering, waartoe alle beken de velocipédisten-clubs in Nederland zouden worden uitgenodigd. Op 1 Juli had deze druk bezochte bij eenkomst in Utrecht plaats, waarbij werd besloten tot oprichting van een bond, aie het wielrijden in Nederland zou popula- •iseren en zich voorts ten doel stelde ,het toeren in Nederland te bevorderen •n uit te breiden," een devies, dat wel op grootse wijze werkelijkheid is geworden In 1884, toen te Rotterdam de eerste bestuursvergadering van de jonge bond plaats had. werd besloten tot uitgave van i handboek en benoeming van consuls zoveel mogelijk plaatsen, terwijl de - f- gevaardigden werd verzocht opgave te doen van de toestand der wegen in hun district en het noteren van „koffiehuizen, hotels en reparateurs in alle steden en grotere dorpen." In de Staatscourant van 5 en 6. Juli 1885 werden de grondregelen van de bond opgenomen en daarmee trad de ANWB definitief in de rij der grote verenigingen. In 1884 reeds had de ANWB een com missie ingesteld, die tot taak had de be studering van de wegen en aldus een voorloper was van de in 1896 geïstalleer- de ANWB-Wegencommissie, die zich de loop der jaren een grote en verdiende bekendheid verworven heeft. In 1898 werd op initiatief van voorzitter Edo Bergsma, die de bond als zodanig meer dan een halve eeuw heeft gelelid, het eerste bondsrijwielpad aangelegd, dat langs de Stadhouderslaan in Den Haag liep, terwijl in hetzelfde, jaar de ANWB het rijk een subsidie aanbood van 6000 eulden voor het aanleggen wielpad langs de oude Napoleonsweg Breda-Tilburg, dat in 1902 werd voltooid. 9000 Wegwijzers Nadat in 1892 reeds een veertigtal- „gevaarsborden" langs de wegen waren! aangebracht, kon in 1894 worden over gegaan tot de plaatsing van de eerste twaalf wegwijzers. Tien jaar later was reeds aan de 1000ste toe. en in- 1939 j dain"geheim'ajènï het gevolg Ondanks de krachtige acties bond heeft het zeer veel tijd gekost om het rijk, provincies en de kleinere weg- beheerders ervan te overtuigen, dat goede wegen niet alleen een eis van toerisme waren, maar vooral ook In 1920 is op initiatief van de A.N.W.B in samenwerking met het Kon. Ned. Instituut van Ingenieurs het eerste Ne derlandse Wegencongres gehouden. In 1925 schreef de A.N.W.B. de bekende grote wegenvergadering uit, waar krach tig de noodklok werd geludi voor de verbetering van de Nederlandse wegen. Verschillende vertegenwoordigers van de regering namen aan deze vergadering deel. Van 1905 dateert de zorg van de A.N.W.B. voor het Watertoerisme; in 1916 werd de bond officieel erkend als In stelling van Algemeen Nut. In begin 1940 is het kamperen in de bondsbemoeiingen opgenomen, hetgeen in 1948 heeft geleid tot de oprichting van de afdeling Sociaal Toerisme. In 1952 heeft de A.N.W.B. aan zijn leden ruim 160 000 mondelinge en schrif telijke reisinlichtingen verschaft, nl. resp. 109.000 voor buitenlandse reizen en rond 51.000 voor het buitenland. De bond gaf in datzelfde jaar 162.609 grensdocumen- ten af triptieken, carnets, internatio nale rijbewijzen en -wagenbeweijzen. Ook de Technische Dienst, die thans beschikt over vier technomobielen, als mede vijf vaste technostations, in Den Haag, Utrecht, Groningen, Enschede en Eindhoven, had niet over gebrek aan werk te klagen. Bovendien verstrekte de Juridische afdeling van de bond talloze adviezen aan leden, terwijl de Verkeers- afdeling rijk, provincies, gemeenten en polder- en waterschapsbesturen advi seerde bij de aanleg en verbetering van wegen, inrichting van kruispunten, be veiligingen etc. De jaarlijkse algemene vergadering van de A.N.W.B. zal gehouden worden op 4 Juli in hei Palace-hotel te Schevenin- gen. Het 70-jarig bestaan zal niet offi- aangelegenheid van economisch belang, cieel worden gevierd. Dapperheid beloond Bronzen Leeuw posthuum verleend aan wijlen W. F. Hoogerwerff en R. Barmé Opnieuw zijn bij Kon. Besluit dapper heidsonderscheidingen toegekend, dit maal in hoofdzaak aan Nederlandse agenten-parachustist, die hier in de oor logsjaren hebben gewerkt. Velen van hen werden door de Duitsers gearresteerd en offerden hun leven voor het vader land. Posthuum is de Bronzen Leeuw toege kend aan wylen de tijd. res. 2e luit. W. F. Hoogewerf, geheim agent van het Bureau Bijz. Opdrachten te Londen en aan wijlen de tijd. res. 2e luit. R. Barmé, marconist van enige geheime agenten, die nu hun dropping in Rotterdam werkten. De Bronzen Leeuw is toegekend Buizer, allen agenten van een geheime inlichtingendienst. Het bronzen kruis is posthuum verleend aan wijlen: res. Ie luit. G. L. Jambroes, de res. Ie luit. ir K. W. A. Beukema toe Water. res. Ie luit. J. C. Kist. tijd res. 2e luit. v. alg. dienst C. E. van Hulsteijn, res. 2e luit. v. alg. dienst B. Klooss, res. 2e luit. A.D. G. H. G. Ras. res. 2e luit.-' nemer J. Bukkens, tijd. res. 2e luit. A.D. I. van Uytvanck, tijd. res. 2e luit. A.D. H. J. Jordaan, tijd. 2e lrit. A. K. Mooy, tijd. res. 2e luit. A.D. C. Droogleever For- tuijn, sergt-maj. adm. H. R. Steeksma, wmr le kl. P. Kamphorst, dpi. sergt H. J. Overes. sergt. W. van der Wilden, dpi. Ds H. A. C. Hildering naar Oegstgeest (Van onze Amsterdamse correspondent). Na een zendingsarbeid van 23 jaren bij de Chinese kerk te Soerabaja heeft ds H.' A. C. Hildering gisteravond in de parkkerk der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam afscheid genomen. In hetzelfde kerkgebouw werd hij op 7 Mei 1930 door dr J. G. Geelkerken be vestigd. Ds Hildering zeide nu afscheid uit de actieve dienst te nemen, aangezien hij vertrekt naar Oegstgeest om daar als director van het Zendtngscentrum be trokken te zijn bij de opleiding van zen delingen Prof. F. W. Grosheide neemt afscheid Met ingang van de cursus 19531954 zal prof. dr F. W. Grosheide zijn hoogleraar schap aan de V.U. voor het onderwijs in de Nieuw-Testamentische vakken in de hermeneutiek neerleggen. In verband hiermee zijn er in de theolo gische faculteit enige wijzigingen ont staan. Prof. dr R. Schippers zal nu belast worden met het onderwijs in de Nieuw- Testamentische vakken en in de ethiek. De encyclopedie zal overgenomen worden door prof. dr G. C. Berkouwer en prof. dr N. H. Ridderbos zal hermeneutiek doce ren. Voor de homiletiek zal nog eer nadere voorziening moeten worden ge- Dr H. Thierry hoogleraar aan de V.U. Dr H. Thierry, lector aan de Neder landse Econ. Hogeschool te Rotterdam, is benoemd tot gewoon hoogleraar in de econ. faculteit voor het onderwijs in de bedrijfshuishoudkunde aan de V.U. Thierry, die lange tijd werkzaam is ge weest als leraar bij het M.O. in Den Haag, fungeerde van 1945 tot 1947 als secretaris van de Hervormde Raad voor Kerk en School. De eerste Juni 1947 werd hij be noemd tot lector in de bedrijfseconomie de Ned. Ec. Hogeschool, en met in gang van 1948 trad hij tevens op als docent aan de kaderschool van het C.N.V. economie en bedrijfseconomie. De v benoemde hoogleraar werd in Den Haag geboren. Productiviteitsnota komt tegelijk met begroting De tweede nota over de productiviteit zal de Tweede Kamer worden aangeboden tegelijk met de rijksbegroting voor 1954. Dit heeft minister De Bruijn geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Stapelkamp (A.R.). Abusievelijk werd vermeld onder het bericht „De Theol. School der Geref. Ge meenten", dat de heer Rijksen op het tweetal is geplaatst te Tholen. Dit moet zijn: de heer A. F. Honkoop, die beroepen werd naar Meliskerke en Herkingen. Veen, Enkhuizen, Boskoop, Werkendam, Kalamazoo (V.S.) en Tholen. Verder is ds H. Ligtenberg te Rotterdam-W. als presi dent-curator van de school herbenoemd. kap. N. J. de Koning te Roosendaal, sergt. P A Arendse, wmr M. Pais, dpi. October '44 per valscherm Veenhuizen is neergelaten en daarna delen van de Ned. B.S. in Friesland heeft opgeleid; aan de tijd. res. le luit. A. W. M. Ausems te Zaandijk, die op 1 Maart 1944 als organisator-parachutist met eigen radio-telefonische verbinding in bezet Nederland werd neergelaten; res. le luit. A. van Duin, thans verblij vende in Engeland, marconist van enige geheime agenten, die na hun dropping in ■Juli -'44 in Rotterdam werkten, en aan Ie luit. L. A. de Goede te Amster- het Biureau Bijz. werd de 4000ste AN.W.B.-wegwijzer door Opdrachten te Londen, Z.K.H. Prins Bernhard feestelijk ont- I Haag instructie gaf. huid. Thans meubileren ruim 9000 wegri Het Bronzen Kruis ten tweeden male is wijzers, richtings- en voorrichtingsbor-posthuum toegekend aan wylen J. J. van den. alsmede de handige kleine „pad- i Rietschoten. J. H. M. de Haas, C. J. denstoelen" het Nederlandse wegennet. I Sporre, J. Emmer, J. Bakker en J. J. C. Van enkele zendingsarbeiders werd afscheid genomen In tegenwoordigheid van studenten, cur sisten, docenten, leden van het curato rium en secretaris en van de Raad van de Zending, is het studiejaar 1952'53 van de Zendingshogeschool te Oegstgeest ge sloten. Na een causerie over het zendingswerk van de Geref. Zendingsbond fn het gebied van Rante Pao (Celebes) door ds D. J. van Dijk, met discussie, 6loot de rector dr E. Jansen Schoonhoven de cursus. In zijn toespraak memoreerde hij, dat een bepaalde periode van het Zendingshospi tium, zoals dat bestond, afgesloten werd. Aan mevr. E. Jansen Schoonhoven, mej. van Wijk en het personeel, die de huis houding verzorgden, werd dank gebracht. Tegen 1 October gaat de reorganisatie in onder leiding van ds en mevr. Hillering. In deze overgangsperiode waren zes theologische studenten ingeschreven en andere aanstaande zendfngs-arbeiders, aan drie driemaandelijkse cursussen deelnamen. Zestien artsen en echtgenoten van artsen volgden een veertiendaagse afzonderlijke cursus, vier buitenlandse studenten en acht toehoorders namen aan de verschillende colleges deel. Tot de docenten dr F. J. Fokkema en Prof. dr W. F. Dankbaar, die binnenkort naar elders zullen vertrekken, richtte dr Jansen Schoonhoven een woord van dank voor hun zeer gewaardeerde medewer king. Afscheid werd genomen van enkele zendings-arbeiders, die binnenkort hoper. te vertrekken, namelijk de heer en mevr. R. Struyk, mej. A. Meyers, de heer L. v. d. Graaff, de arts A. W. Voors, ds en mevrouw Messie (alleen voor Nieuw- Guinea) en ds én mevrouw W. J. Gun ning (prot. Kerk te Djakarta). Dr G. P. H. Locher richtte namens het directorium van de Raad van de Zending het woord tot de vertrekkenden naar aan leiding van Col. 3 12-17. sergt. F. W. Rouwerd, dpi. sergt A. J. de Kruyff, dpi. sergt. K. van de Bor, sergt. L. T. C. Andringa, res. sergt. vlieger G. van Os, dpi. sergt. P. van der Wilden, dpi. sergt. A. J. Wegner, wmr tit. te paard M. Koolstra, wmr tit. te paard J. C. Dane, dpi. sergt tit. M. W. van de Waal, sergt, capt. L. M. Punt, sergt. capt. A. B. Mink, dpi. wmr J. Hofstede, dpi wmr J. Adriaansen. dol. sergt. V.S.D. H. Sebes, dpi. sergt. O. W. de Brey, dpi. korp. A. A. Baatsen, mar. te paard A. van Steen, dpi. sold. T. Taconis. mar. te voet H Parle- vliet en G. J. van Hemert allen agenten van een geheime inlichtingendienst, die hen tijdens de jaren '40-'45 uitzond bezet gebied. Bovendien is het Bronzen Kruis posthuum verleend aan wijlen J. H. M. de Haas, C. J. Sporre, J. J, C. Buizer voor noemd, wegens het met levensgevaar ontsnappen uit bezet Nederland geland, met het doel zich in dienst te stellen van de Ned. oorlogvoering, aan wijlen G. Kroon, marconist Bureau Bijz. Opdrachten, die met het vliegtyig dat hem droppen zou, een noodlanding maakte, in krijgsgevangenschap geraakte en in Duitsland overleed. Het Bronzen Kruis is verleend aan de res. le luit. H. M. G. Lauwers, te Zeist, agent van een geheime inlichtingendienst. Na arrestatie door de vyand wist hij het vertrouwen der Duitsers te winnen in het door hem opgezette England-Spiel en trachtte hij van dit vertrouwen gebruik te maken om de inlichtingendienst in Londen van zyn gevangenneming op de hoogte te brengen. Ook trachtte nij hel leven der overige agenten te redden. Aan de res. le luit. mr J. J. Weve te'Voor- hout, geheim agent van het Bureau Bijz Opdrachten te Londen, die in Maart '45 bij Rotterdam werd neergelaten; aan res. le luit. F. Dekker te Amsterdam, marco nist van het Bureau Bijz. Opdrachten te Londen, die in April '45 in de prov. Utrecht werd neergelaten, de tijd. res. 2e luit. G. P. W. Dessing, thans verblijvend in Zuid-Afrika. agent van een geheime inl. dienst; J. M. v. d. Meer, thans ver blijvende in Canada, geheim sabotéur van het Bureau Bijz. Opdrachten te Londen, P. J. de Beer, thans verblijvend in Australië, leider van een belangrijke ver zetsgroep in Rotterdam, F. T. Stuve] te Breda, marconist van het Bureau Bijz. Opdrachten. Het Kruis van Verdienste is verleend aan G. P W. Dessing, voornoemd, die na naar Zwitserland te zijn uitgeweken, op nieuw naar Engeland wist te komen, en aan M. Grootveld te IJ m u i d e n, die als RIJWIEL 4 MOTOR Van het eri van School en Kerk Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk te Vlissingen (toe:--.) B. F. G. Groot te Amerongen. Voor buiten- 'erkzaamheden (geest. verz. Ned. emigranten in Canada) J. v. Kuiken Baarn. Voor buitengew. werkzaam heden (geest. verz. vluchtelingen in Ber lijn) A. A. Spijkerboer, cand. te Rotter dam. Voor buitengew. werkzaamheden (geest. verz. Willem Arntsstichting) J. 1. Schaick te Chaam. Geref. Kerken Beroepen: te Hijlaard W. H. Mei- Te woidendorp £ergte vrouwelijke predikant onderwijs. Voorts bevat het wenken voor besturen, hoofder. van scholen en onderwijzers, w.o. de salarisregeling én de rijksvergoeding. Uit het overzicht blijkt, dat er in Nederland thans zijn: 2413 (2365) chr." scholen met 400248 (388827) leerlingen, 10073 (9553) onderwijzers en 2777 (2718) vakonderwijzers. De tussen haakjes ge plaatste cijfers geven de toestand voor 1952 weer. Voor onderwijzend personeel en voor de diverse schoolbesturen zal deze be-' kende vraagbaak weer goede diensten kunnen bewijzen; R. Reitsma, cand. te Ee. Aangenomen: naar Elim A. M. Lindeboom te Kantens, die bedankte voor Twijzel. Geref. Kerken art. 31 Aangenomen naar Homewood (Canada) H. Scholten tc Berkum. Chr. Geref. Kerken Beeroepen: te Dokkum J. Over- duin te Almelo. d a n k tvoor Delft B. Bijleveld te Noordeloos. Evang. Luth. Kerk «roepen: naar Dordrecht (vac. dr G. J. Lindijer) mej. da M. E. Monsees Amersfoort, Baptisten Gemeente .angenomen: naar Hengelo (O.) F. E. Huizinga tc Enschede. Examens Geref. Kerk art. 31 De classis Kampen heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard H. E. Doorenbos te Kampen, cand. de Theol. Hogeschool te Kampen. Aan de Theol. Hogeschool te Kampen is ge slaagd voor cand. theol. J. Bomhof te Hasselt. Examens Doopsgez. Broederschap Geslaagd voor prop. theol. mej. N. Mesdag en de heren F. R. v. d. Meulen, H. J. Witteveen en A. Zwartendijk. Nieuwe Unie-almanak voor Chr. onderwijs Bij de uitgever S. van Dorp te IJmui- den verscheen de Unie-almanak voor 1953. Dit is reeds de 62ste jaargang van dit Jaarboekje voor het Chr. onderwijs. Dit boekje geeft alle bijzonderheden betreffende Scholen met de Bijbel, Chr. landbouw- en nijverheidsonderwijs, Chr. kweekscholen, lycea, gymnasia, H.B.S., handels-H.B.S. en van de verschillende verenigingen ten dienste van het chr. (Advertentie). Thans keus uit drie soorten in Indonesië bevestigd Onlangs, zo meldt het persbureau der Ned. Herv. Kerk, is de eerste vrouwe lijke Indonesische predikant, die gestu deerd heeft aan de theol. school te Dja- karta, in het ambt bevestigd door de moderator van de Protestantse Kerk van West. Indonesië, ds Kainama. Bij de be vestiging van mej. Manusama, die af komstig is van Ambon, waren behalve •ele Indonesische predikanten ook Ne derlanders, Zwitsers. Chinezen er. Ame rikanen tegenwoordig. Een deel van de bevestigingsliturgie is overgenomen uit de liturgie van de Ned. Herv. Kerk. Deze liturgie is nu voor de e maal door de Protestantse Kerk Indonesië gebruikt. Met clubs van Geref. Jeugd werk naar Oosterhout Er stonden in de Van Heutszstraat alt vele ouders te wachten tóen gisteravond kwart over zeven vijf grote, rode reis- bussèn ruim 150 door de zon gebruinde kinderen terugbrachten van een vacantie- Oosterhout. Het was natuurlijk direct al een rumoer van belang, en de enthousiaste verhalen waren niet van de lucht! Eén van de reisleiders was ds B E. Hoekstra, vertelde men ons, daar déze uitgegaan van de Stadsevange lisatie van de Geref. Kerk. afdeling Jeugdwerk, Den Haag-Oost. Het bijzonde re is. dat alle kinderen, dié aan deze va-_ cantiedag deelnamen. niet-Gereformeerd Ze zijn meest allen lid van de Evangelisatieclubs, die tot dit Jeugdwerk behoren. Z?lf hadden ze voor deze reis. gespaard, en gezien hun gebruinde ge-, zichten en hun opgetogen verhalen, heb ben ze „waar voor hun geld gekregen!" De „Warande" in Oosterhout (bij Breda) v het zwembad en de speeltuin zullen z^. niet licht vergeten!. J.l. Zaterdag is er een soortgelijke reis georganiseerd, maar. toen. voor het clubhuis aan de. Hanne- manstraat. Dit mooie werk van de Geref. Stadsevangelisatie, dat de laatste jaren reeds een traditie is geworden, is gisteren, door de voortreffelijke leiding van de heren P. J. Thierry en P. de Smit. en ook. dank zij het stralende zomerweer wel tot een schitterend resultaat gekomen! - PROMOTIES UTRECHT. 29 Juni Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift „Bestrijding van koelhuisge- Heerlijke toiletzeep in ieders bereik U kunt thans de heerlijke frisse Bloemen- zeep met d« volle garantie van de Castella kwaliteitsproducten onverpakt in de win. kei krijgen in vier zachte kleuren voor de zéér bescheiden prijs van 20 cent per stuk. IEDERE vrouw kan nu mooi zijn, want er is Castella voor iedere huid en voor iedere beurs. Geniet juist in de zor maanden eens een keertje extra var geurige Castella. Houdt U het meest zeep. die Uw huid koestert met overvloe dig schuim, neem dan Castella Spécial (32 cent). Houdt U zich liever aan dé bekende klassieke Castella Schoonheids- zcep (32 cent), laat Uw huid daar dan oo1,-. dagelijks de weldadige werking van ondergaan. Om. de voortreffelijke kwaliteit deze zeep nog méér onder de aandacht te brengen, levert Uw winkelier U tij delijk twee stukken voor slechts 50 cent. Neem deze kans nog gauw u En wilt U voor een bescheiden prijs tóch een echte Castella-zeep kopen, profiteer dan van de heerlijke onverpakte Bloe- menzeep (20 cent) met de rijke geuren en kleuren. Het lied der aethergolven WOENSDAG 1 JULI „..versum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram. 7.45 woord voor de dag 8.00 Nieuws 8.18 jde muziek 8.45 Gram. 9.00 Voor de n 9.30 Voor de vrouw 9.35 Gram. 10.15 ckwartet 10.30 Morgendienst 11.00 „Ro- hoorspel 11.55 Pianorecital 12.33 Gram. 6.30 Spec i het Chr. organi schipper van het vissersvaartuig Beatrice op 15 Febr. '42 besloot naar Engeland te varen, toen midden op zee drie versteke lingen uit het ruim kwamen, die de wens te kennen gaven, naar Engeland te willen gaan. En dat antwoord kwam zo diep-ernstig, dat hij er zelf van ontroerde: „Daar zijn ook momen ten, waarop de prediker tot zichzelf moet inkeren. Niet in zijn studie, maar in zichzelf. En als Je zus zulke stille momenten nodig had, hoe zou het dan met de dienstknecht zijn? Ook Hij was in die ogenblikken alleen, hoogstens in de kring van zijn discipelen. Wellicht heb ik dat al te lang en te veel vergeten." De dames lachten wat ongelovig. „Neen, domi- né nu maakt u ons wat wijs. U praat of u rust nodig hebt." „Misschien is dat ook wel zo, mevrouw. Rick trok zich haastig terug. Zijn vader kwam de trap op, langzaam en vermoeid. Maar Rick bemerkte dat niet. De avond was gered! Het was heel stil in het grote grachtenhuis. Rick had zich na de instructies van mevrouw Stol omtrent het theeschenken in de tuinkamer bij de zachtbrandende haard neergezet. Hij wacht te op zijn vader, die dadelijk na de maaltijden met een „heel even maar, hoor Rick" naar zijn studeervertrek was gegaan. Een „even", dat in tussen al bijna een uur had geduurd. Rick trommelde ongeduldig op de leuning van zijn stoel en keek met gefronste wenkbrauwen naar de nog ledige crapaud tegenover hem. De kopjes waren gereed gezet, de muziek was uit gezocht, de piano opengeslagen, de krant uitge lezen. En er was zo veel te bespreken. Maar dat ellendige studiewerk, waaraan Vader de laatste weken zo druk had zitten werken, had hem natuurlijk weer gegrepen. Rick stond op en liep de kamer op en neer Zou hij de gong eens gaan bewerken? Neen, dat deed hij niet! Het plan was van Vader uitge gaan en het moest vrijwillig blijven. Als het een offer werd, was alle aardigheid er van af. De zware galm van de gangklok deed Rick be sluiteloos stil staan. Half negen al- Zou hij toch maar even naar boven gaan? Als hij Vader de thee bracht, zou hij zich de afspraak wel weer herinneren Neen, hij ging niet! Hij bedankte er voor om een afwezig knikje te incasseren. Het geluid van de huisbel stoorde Rick in zijn overleggingen. Er waren blijkbaar altijd weer mensen, die een vriendelijk verzoek van hun do- miné netjes naast zich neerlegden, dacht Rick boos, terwijl hij de deur opende. „Ah, meneer Tornberg. Is uw vader thuis?" „Thuis wel, meneer Hulser, maar Vader wens- door CAREL VAN DER HOEK te niet gestoord te worden, tenzij in dringende gevallen. De Maandagavond is de enige, die hij voor zichzelf heeft." „Ach ja, wie zou het dominé kwalijk nemen, hè? Ik had het wel gelezen, maar ik dacht.Nu ja, ik kom later wel eens" Rick liep mei een spottend glimlachje de gang door. Werkelijk, hij had de waarheid nog gezegd ook! Deze avond behield Vader voor zichzelf. En hij, Rick, was dom genoeg geweest om te den ken, dat het om hèm was Hij moest nu zich zelf maar bezig houden, want de stad kon hij niet eens ingaan. Er was immers niemand thuis? Piano spelen dan maar? Misschien zou Vader dan toch nog komen. En Rick speelde. De heldere tonen jubelde- of klaagden door de stilte van het huis. Ze drongen ook door in het studeervertrek. Maar geen beweging verried enige ontroering bij de man onder de bureaulamp om de klan ken, die tot hem opklommen en klopten aan zijn vaderhart- Herinnerde hij zich dan werkelijk niets van zijn eigen predicatie, die gisteren nog de honderdtallen had bewogen: „Wie zal zijn zoon een steen geven, zo hij hem om een brood bidt?" Welke macht ging er dan uit van de schriftuur, waarop hij neerblikte? Kon deze brief, zo-even voltooid, zo belangrijk zijn, dat hij er niet aan dacht zijn eigen zoon te geven, waarom hij hem smeekte? Of was het wellicht juist de muziek die hem, het hoofd in de handen gesteund, zo stil deed neerzitten, omdat ze hem deed denken aan zijn Anne, wier door het zachte licht besche nen gelaat goedkeurend scheen toe te zien op de ze brief, met zo veel strijd geschreven? „her inner ik mij uw aanbod van mijn zoon Rick een landbouwer te maken.." Doch Rick dacht reeds niet meer aan zijn va der. Hij greep in de toetsen met een overgave» die hem alles deed vergeten. De van zijn moeder geërfde liefde voor de muziek sleepte hem mee naar een gelukkig verleden. En het beurtelings juichen en klagen der wondere accoorden hielden nauw verband met het opnieuw doorleven van zijn kinderjaren. Zo verdiept w^s hij in zijn spel, dat hij hevig schrok, toen Mientje, gespeend van alle muzikaal gevoel, hem op de schouder tikte en vroeg of de dominé al thee had gedronken. De tere tonèh knapten met een schêlle disso nant af. Even moest Rick zich bezinnen bij zijn terugkeer in de werkelijkheid en zei toen ver baasd: „Nee zeg, vader is boven gebleven, denk ik." Hij lachte ietwat schuldbewust bij haar ver wijtend: „Dan had je hem toch wel eens kun nen waarschuwen?" Ze had immers gelijk? En om het verzuim te herstellen, bood hij aan: „Ik - zal1 dan nog wél even.." anc- c vc.vnigingsleven 6.45 Pianoduo 7.00 'leuws 7.10 Boekbespreking 7.25 Gi iuitenlands overzicht 7.50 Gl rrant 8.20 Kamerc la in de twintigs m. 8.00 Radio- i solist 9.10 „Cana- -v" 9.40 Hammond- 000 Militair okrest 10.30 Gri ndoverdenking 11.00 Nieu' mofoonmuziek. im II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws i. 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8.50 rouw 9.00 Gymnastiek 9.10 Gl 11.15 1.50 Grj Ki ■handig muziek 1.00 Nieuw: .„-•nda 1.18 Dansmuzlei- vet omhoog" 2.15 Gram 5 Voor de jeugd 4.0C 4.10 Voor de jeugd 4.4; 3ii 5.15 Metropolc-orkcst 5.5C nding: De brievenbus gaal indentioclub o.l.v. R. Zwarl 6.20 Mllitaii MÉ-••»« ..De volksti i VARA: 8.00 Nieu' den" 10 35 Strijksexte Socialistisch nieuws in gelspel 11.35—12.00 Grt recreatie-oord 7.30 Voor di Politiek 11.00 Nieuws 11.15 Esperanto" 11.20 Or- lofoonmuzlek. 2 00 Voor de scho- Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 11.45 Par- ïmcntsoverzicht 12.00 Dansmuziek 12.45 "hots orkest 1.45 Voor de kinderen 2.00 'oor de vrouw 3 00 Gev. muziek 3.30 Orgel- pel 3.45 Lichte muziek 4.15 Mrs Dale's dag- oek 4.30 Concert 5.30 Orgelspel 6.00 Sport 30 Gram. 6.45 Hoorspel 7.00 Nieuws 7.25 port 7.30 „Zomerparade" 8.00 Gev. pro- ramma 8.30 Wedstrijd tussen jongens- en ïeisjesscholen 9.00 Hoorspel 10.00 Nieuws 15 Sport 10.20 Dansmuziek 11.05 Voor nacht 11.20 Zigeuner-orkest 11.58—12.00 rankrïjk. Nat 47 m. 12.15 Gram. 1.00 Nieuws 2,10 Pianorecital 6.30 Ameri- uitzcndlng 7.00 Gram. 8.02 Vocaal 5.00 Nieuw; 5.45 tal 1.00 Nieuws. 1.15 5.50 I 1.30 V( .40 Italiaanse liederen I lat" operette 10.00 Ni. lie-orkest en solist 10.55—11. Brussel 484 m. 12.10 Omi ;uws 1.10 Gram. 4.00 Lich 5.15 Dar ildatcn 7.00 Nieuws .00 ,Der tapferé Sol- 10.15 Sympho- Nieuws; Vrijbuiter» Fieurke, Amst AMSTERDAM (G.U.). doet aardrijkskunde: i KAMPEN, 27 Juni G theol aan de Theol Hog weg) J Bomhof. Hasselt. DEN HAAG, 29 Juni Geslaagd J H Drent, J C Torringa-TImme en natuurkunde (wi: Amersfoort (cum lav Godgeleerdheid de heren J._ G. Greive, te Voorschoten, H. D. de Loor, Oegstgeest. ~t A Jonkers. Rou' Utrecht. J H Lantink, Zeist, J i stèin. Kcstercn. indheelkunde: J van El M ten Hom. Nijm Utrecht, B Houwink. Amsterdam. J A M- Lith, Hilversum. J A P van Meel, Breda. J H Oosting. Utrecht, H J G M Rolink. Ven-^ Wiersma. Utrecht. Cand sociologie: L Bak. Utrecht. Cand rechten: R Mulder. Den Haag. Prop ex theologie: Chr ;S Verwoert. Rhe- nen, KWH Kunne. Utrecht. I P C van 't Hof. Den Haag. Cand ex theologie: A K v d Schoot. Utre hem, P C Poot. Delft. A Meijoringh.Tjtre J G Bos, Nijmegen, Th A C v Druncn. Val burg, P de Ruiter, Utrecht. Doet geneeskunde: T Beijor. Zwolle. J W Bugter, Arnhem, incj L S F M Gruenwald. Breda. A T J Holla, Siebengewald. Th G Lutters. Weert. L v Mcenen, Arnhem. C B v Woerden. Akkrum. P G Beekman, Box meer, mej T L Boschloo. Utrecht, H M Jan sen. Winterswijk, J M Marjot, Den Bosch. G Rijken. Utrecht. J Webcr. Nijmegen. P Staatsexamens voor muziek 's-Gravenhagé. 29 Juni. Voor het Staatsexamen voor muziek zijn geslaagd voor koordirectie: J. M. M. Koekelkoren te Maastricht en voor schoolmuziek: A. M. Prick van Wely te 's-Gravenhage. (Advertentie) ■et Rhenmatische Pijnen moet II niet door blijven iepen. Roai alt, met vortil tik. Neem Kruschen Jaar-in, jaar-uit en al tientallen jaren; lang, vonden tienduizendèix baat en ver- i lichting bij Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen doet het. Juist omdat Kruschen regelmatig gebruikt wordt, stimuleert het de bloedzuiverende organen en geeft ze de regelmaat van een klok. Kruschen is geen wondermiddel! De zes minerale zouten hebben ieder hun eigen functie en gezamenlijk brengen zé Uw ledematen die bevrijding van stram heid en pijn. j.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2