Jïicuwe geihscl,je (Courant Westelijke Grote Drie beleggen half Juli een „voorconferentie" Zal Laniel Frankrijk uit het moeras trekken? Eerste Super Connie kwam op Schiphol aan Faillissement De Ommelanden niet uitgesproken Wist U NA ND A weer! DINSDAG 30 JUNI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— pèr maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SlaatvatUcli Is Qfttblroen wjn bert Ia te^tjeaspoet" Vier en dertigste jaargang No 9773 Leiden tweede in Nederland Voorlopig naar Washington Minister Eden is tijdelijk vervangen door Lord Salisbury DE BERMUDA-CONFERENTIE is weliswaar voorlopig uitgesteld, maar de ministers van Buitenlandse Zaken van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk zullen nu samenkomen in een vóórconferentie te Washing ton, waarvoor als datum 15 Juli genoemd wordt. Men verwacht echter geen beslissing alvorens de „polsingen" tussen de drie regeringen vol tooid zijn. Zulks blijkt uit een mededeling van de wnd. Engelse premier Butler in het Lagerhuis. Men wil dus te Washington een voorlopige koers bepalen voor de buitenlandse politiek der Westelijken, alvorens de bijeenkomst te Bermuda zal kunnen worden gehouden. Het is duidelijk, dat Amerika, Engeland en Frankrijk de discussies niet willen uitstellen in verband met de serie „vredesoffensieven" van de Sowjet-Unie. Boven dien, wat al problemen: Duitsland, Egypte, Indo-China, Korea en nog veel meer. Engeland zal op het overleg te Washington vertegenwoordigd worden door Lord Salisbury, zojuist benoemd tot wnd. minister van Buitenlandse Zaken. Lord Salisbury zal deze functie, naar men verwacht, bekleden tot de herfst, wanneer Eden de portefeuille van Buiten landse Zaken weer onder zijn beheer kan nemen. Dr Cattell, die Eden deze maand heeft geopereerd, verklaarde te Boston, ervan overtuigd te zijn, dat volledig her stel verzekerd is, na een periode van alge hele rust. De nierkwaal, die niet kwaad aardig was, is nu volkomen verdwenen, aldus een bulletin. Men verwacht, dat Dulles de V.S. en Bidault Frankrijk zal vertegenwoordigen. Algemeen is men van gevoelen, dat er dit jaar weinig of geen kans bestaat op een ontmoeting van de Grote Vier. Churchill zal zijn plan ongetwijfeld te berde brengen, als de uitgestelde confe rentie van Bermuda doorgaat. Het Witte Huis heeft inmiddels bekend gemaakt, dat de ministers bijeen zouden komen voor informeel overleg en niet ir officiële conferentie. Het was niet te ver gelijken met de uitgestelde ontmoeting op de Bermuda's en het was niet noodzake lijk, dat dezelfde onderwerpen besproken zouden worden in het bijzijn van alle drie ministers. In Engeland liet Butler in zijn uiteen zetting voor het Lagerhuis duidelijk uit komen. dat Londen er zeer veel prijs op stelde het initiatief tot de Bermuda-confe rentie niet te verliezen. Van Labourzijde werd voorgesteld dp Bermuda-conferentie in Londen te houden en meteen de Sowjet-premier Malenkof uit te nodigen. De regering nam deze op merkingen voor kennisgeving aan. Salisbury, tig uur om op te bouwen Het zijn de Britten, die vooral het grote nut 'van een vóórconferèntie met Ameri kanen en Fransen inziènr én het is mede duidelijk, dat Churchill, ofschoon zwaar ovéfwerkt, vanuit zijn landhuis te Chart- well toch invloed blijft uitoefenen op de grote politiek. In diplomatieke kringen te Londen wordt gevreesd, dat de rege- LORD SALISBURY vervangt Eden belang, dat de Westelijken een vóór conferentie te Washington houden. Wat de markies van Salisbury betreft, deze is benoemd tot wnd. minister van Buit. Zaken van Engeland, in afwachting Eden. De benoeming de oppositi de terugkeerv geschiedde onder druk in de Britse pers kwam tot uit Terechtstelling Christie op 15 Juli De terechtstelling van Christie, de Engelsman die bekend heeft zeven vrou wen te hebben vermoord, is bepaald op Woensdag 15 Juli. Christie zal in de gevangenis van Pen- tonville worden opgehangen. Hij wilde niet in hoger beroep gaan, maar gratie vragen. Weer f 5,8 millioen voor het Rampenfonds In de loop van de vorige week is een bedrag van- 5,8 millioen in. het Nationaal Rampenfonds gestort, waardoor de totale som. waarover het fonds thans (kan be schikken. is gestegen tot 122.6 millioen. Prins Bernhard naar Antillen Maandagavond is in Willemstad offiT cieel bekend gemaakt, dat Z.K.H. Prins Bernhard in de periode 3 tot 8 Augustus a.s. een kort bezoek zal brengen aan de Nederlandse Antillen. De Prins zal dan o.a. het beeld onthullen, hetwelk Ne derland aan de Antillen heeft geschon ken als dank voor de tijdens de oorlog aan Nederland verleende hulp. De beslissende bespi-ekingen over de oprichting van het Prins Bernhard fonds voor de Nederlandse Antillen zijn Zater dag onder voorzitterschap van gouver neur mr A. A. M. Struycken in diens paleis gehouden in aanwezigheid van premier mr dr M. F. da Costa Gomez, hoogwaardigheidsbekleders en vooraan staande personen. Het doel van het fonds is het aanwakkeren van de eigen werk zaamheid der bevolking voor weten schap, kunst en beschaving. Klopgeesten in Enschede ring van Elsenhower, beïnvloed door MacCarthy, straks minder voor „praten met de Russen" zal voelen en het is dus liet aanging zo'n belangrijke post als an ..Buit. Zaken" maar maandenlang zet te laten. De leider der oppositie, Attlee, had vooral zijn bezwaren te ken- gegeven. Churchill heeft dus toege- --.-n aan de critiek van Labour. Lord Salisbury staat in nauwe vriendschaope lijke relaties tot de grote mannen Chur chill en Eden en deelt hun politieke in- :hten volkomen. Overigens wordt de be- ieming van Salisbury opgevat als een duidelijke aanwijzing, dat Churchill ver trouwt. Eden in de komende herfst weer 'D Dowmngstreet 10 te zien. Het blijft sympathiebetuigingen stromen 'oor Churchill. Ook de Russische ambas- adeur te Londen. Jakob Malik, heeft zich listeren naar het ministerie van Buit. Zaken begeven, met het verzoek zijn beste en voor een spoedig herstel van de premier over te brengen. Churchills doch ter Sarah kwam per vliegtuig uit New York in Londen aan. om haar beminde •ke vader te bezoeken. Bijna iedereen wil terug Ambonnezen blijven in woonoorden Zo mogelijk opneming in arbeidsproces Onder de Ambonnezen die in ons land in woonoorden verblijven, behoeft volgens minister Van Thiel geen opinie-onderzoek over een mogelijke terugkeer naar I vaderland te worden gehouden. Practi niemand van hen verlangt naar een du zaam verblijf in Nederland, zo heeft de minister aan de Eerste Kamer m< deeld. 3e leiders der Ambonnezen hebben de reidheid om terug te gaan duidelijk iproken, mits de voorwaarden daartoe ar hen aanvaardbaar zijn. In verband hiermee is de minister van mening, dat •oonoorden niet moet worden beëindigd. De leiders der Ambon ezen. ook de kerkelijke, delen deze lening. Zij vrezen dat verbreking et kampverband oorzaak zou kunnen zijn an maatschappelijke ontsporing. De regering zal zich niet verzetten tegen tijdelijke opneming van Ambonnezen in het Nederlandse arbeidsproces, voorzover dit gebeurt op de gebruikelijke arbeids voorwaarden. met inachtneming van de in band hiermee noodzakelijke maatrege- en mits daarvan geen ernstige ver storing van de Ned. arbeidsmarkt is te Plotseling vrijgelaten Weer 34 Nederlanders terug uit Rusland Groep over enkele dagen in Berlijn verwacht Het ministerie van Buitenlandse Zaken I bericht: De Russische regering heeft aan de Nederlandse ambassade te Moskou meegedeeld, dat een groep van 34 per sonen van Nederlandse afkomst tussen 1 en 10 Juli in Berlijn zal aankomen. Deze repatriërenden. die sinds het einde van de oorlog in de Sowjet-Unie gevangen of geïnterneerd zijn geweest zijn: Johan de Blaauw, geb. 24.5.'24; Arend Boer, geb. 3.3.'24; Johannes Steven de Groot geb. 5.10.'ll; Hans Robert Willem Grebel, geb. 1.9.'20; Severien Hamer. 2.3.'24; Bernardus Idink. geb. 4.7.'23; Jan Willem Heken. 16.5.'21: Cornelis Ma- Jacobs. 1.9.'22; Hendrik Th. Jong- an, 3.12.'16; Theodorus J. Keteis. .2.'20; Kees van Keulen 1.9.'24; Willem Jan Klaassen. 5.12.'20; Dick van der Klooster. 28.11.'22; Joh. Hendrik Koel man. 28.8.'20; Adrianus Joh Kok. 24.9.'27; Petrus Kooymans, 1.10.06; Joh. Kuppën. 16.1.'24: Henri Jac. van der Kuyl, 6 9.14; Lamb. Mar. Linthorst, 4J>.'20; Hendrikus A. H. Lucassen. .11.'13; Cornelis P. van Sint Maar tensdijk, 20.1.'21; Henrich Peter Mauel, 13.7.'26; Piet Mertens 27.3.'20; Albert Middelhof. 24.5.'2ö; Joh. H. Mosterd, 21.1.'23; Gerardus Joh. Mulder. 6.9.'ll; Dammes de Neef. 18.8.'22; Jacob van Dijk, 12.8.'20; Willem A. Propyus. 28.4.'98; Reinder Reumerman, 15 9.23: Jan Pie- ter Staartjes, 19.7.'22; Ch. Joh. F. Wag ner, 24.9.'22; Anne Westra, 6.3.'19 en Frangois Levinus de Zomer 20.6.'19. Watersnood Japan heel erg ig, dat verwachten. Totaal 430 milliard voorschotten Misschien verhoging benzinebelasting en duurdere sigaretten De Fransen willen vóór alles weten, of et nu onder de regering-Laniel gemak- keiijker zal zijn om rond te komen. Zal Laniel er in slagen Frankrijk uit het financiële moeras te trekken? Reeds is er sprake van urgente financiële maatrege len. Voorrang krijgen die zeer zeker. Op 1 Juli zal Frankrijk 67 millioen dollars aan Amerika en Canada moeten aflossen en dit bedrag moet gevonden worden uit gelden van het valuta-stabilisatiefonds. Doch deze reserves zullen dan weer moe. ten worden aangevuld. Hiertoeworden onderhandelingen geopend met de export-importbank, zulks ter verkrijging van voorschotten op toekomstige Ameri kaanse off-shore-orders. De behoeften van de schatkist worden in dag tot dag gedekt door de „Bank in Frankrijk", welke ingestemd heeft met aanvullende voorschotten tot een Imum van 130 milliard francs op 10 Juli. De situatie moet dus vóór die datum van 10 Juli geregeld zijn. De man die financiën en economie be heerst. Edgar Faure, heeft aan Laniel financieel plan voorgelegd. Afgezien eventuele wijzigingen, komt het in grote trekken hierop neer: Ter voorkoming van iedere nieuwe moeilijkheid voor de schatkist, zou de regering niet alleen aan de „Bank van Frankrijk" vragen de voorlopige voor. schotten van 130 milliard te consolideren, maar bovendien nog 100 milliard meer te verstrekken. Daar het maximum van de normale voorschotten op het ogenblik 200 milliard toedraagt, zou de Emissiebank in totaal 430 milliard aan voorschot- aan de schatkist verlenen. Er zullen dan bijzondere maatregelen getroffen worden ter voorkoming van de gevaren, welke aan deze maatregel met een infla- karakter verbonden zijn. Aflossing in 4 jaar geschieden, dus met 60 mil liard per jaar. De keuze uit de middelen, welke, onmiddellijk effect kunnen hebben voor het vinden van dit bedrag, is perkt. Zij zou slechts betrekking kunnen hebben op verhoging van de benzine belasting of van de prijs van tabak Spook brengt onrust in Enschede Voor de derde achtereenvolgende maal hadden zich gisteravond honder den mensen verzameld bij een wo aan de Roomweg te Enschede, i sedert enkele maanden 'snachts een geheimzinnig geklop zich laat horen. Het geklop werd zo erg, dat in de nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. een bewoner van dit huis, waarin twee gezinnen zijn ondergebracht, de poli tie waarschuwde. Deze hield gisteren reeds voor de derde achtereenvol gende nacht de wacht bij de woning. In de afgelopen dagen is de politie aanwezig geweest, doch opzienbarende gebeurtenissen deden zich niet Nauwelijks echter was de rust i bü de woning teruggekeerd, of het geheimzinnige geklop diende zi weer aam Gisternacht was het sterk, dat de bewoners het huis ver lieten. Een gezin 's naar elders ver trokken. Het vermoeden bestaat, dat men hier te doen heeft met plagerij, maar zekerheid daaromtrent heeft men niet. sigaretten. Deze verhogingen, zo v kert men. zouden onmiddellijk ongedaan gemaakt moeten worden, zodra het parle ment andere maatregelen zou hebben genomen om de aflossing aan de „Bank van Frankrijk" te verzekeren. Het tweede deel van het programma van Edgar Faure heeft betrekking op her- stel van het evenwicht van de begroting, welke op het ogenblik een nadelig saldo laat van 728 milliard francs. Van dit be drag zullen 120 milliard worden gedekt door leningen en genationaliseerde dernemingen, welke voor een deel reeds verwezenlijkt zijn. Het restant zal gevon- den moeten worden door uitgifte var schatkistbiljetten of door leningen. In afwachting van een eventuele ver laging van de militaire uitgaven (bewa pening en Indo-China). welke in elk geval niet op de begroting van 1953 merk baar zal zijn, meent men, dat de regering voornemens is in de herfst een lening uit te geven Ten slotte zouden nog een aan tal bezuinigingsmaatregelen bij decreet genomen worden. Japan is getroffen door een nationale ramp. Na hevige regens braken de dijken op niet minder dan 1400 plaatsen door. Het eiland Kyoesjoe kwam vrijwel geheel onder water te staan. Volgens de laatste berichten zijn ongeveer 500 mensen dronken. Er worden echter nog 774 per sonen vermist. Meer dan een millioen Japanners zün dakloos geworden lijden honger. De Amerikaanse troepen, die in Japan zijn gelegerd, werken onder hoogspanning om de getroffen bevolking Baby omgekomen door verstikking In Bussum is gistermiddag een kindje van de familie Verkerk door verstikking om het leven gekomen. De baby, meisje van een jaar, had zich in de gen. waarin het te slapen was gelegd, even opgericht en was teruggevallen op een band, waarmee het lag vastgebon den. Het kind kwam met neus en mondje op de band terecht, waardoor het stikte. Oude vrouw (81 jaar) bij brand omgekomen Vannacht is in de Weper Polder onde Haule (Fr.) een burgerwoning afgebrand, waarbij de 81-jarige bewoonster, de weduwe O. v. d. Wal, is omgekomen. Zij bewoonde het huis met haar ongeveer 55-jarige zoon. Omtrent de oorzaak v: and tast men in het duister. iv. tr T -t- "1" -tr ft f T -Ir -t- -f. f f ff fff f f f f Onze Kon. Luchtmacht is naarstig aan het trainen om bij de komende vliegfeesten een zo goed mogelijk figuur te slaan. De piloten van 26 Harvards'vormen hier samen het jubileum getal 40. In deze formatie maken ze vluchten boven ons land. Plaats voor 82 passagiers Twaalf weken achter elkaar zal er nog een volgen (totaal 13) n nieuwe mijlpaal in de groei van de K.L.M. luchtvloot is gisteren be reikt. De eerste der dertien reusachtige Lockheed Super Constellations, die onze luchtvaartmaatschappij in Amerika heeft gekocht, de Proton, is gistermiddag, zoals we reeds aankondigden, op Schip hol neergestreken. Chuck Harman, de 35-jarige Canadese piloot in dienst van de K.L.M., heeft de machine met 65 passagiers aan boord New York naar ons land gevlogen wel in 14% vlieguren. „Het kan overigens veel sneller", vertelde hy na aankomst, maar de pantries zün nog et in orde. zodat we tot tweemaal toe Dor voedsel moesten landen. Het oponthoud op de grond is welis- aar niet begrepen in de 14% uur, doch het cirkelen boven de vliegvelden voor het landen vergt tijd." De aankomst van de eerste Super- Communistische Letten „let op". Radio-Riga meldt, dat vier Russen" èr rier Letten zijn ontslagen uit het bestuui jan de Communistische Partij van Let land. Zij zijn vervangen door zeven Letten, die williger zijn. Dit besluit is door het bestuur ge- omen. nadat de secretaris de partij had gecritiseerd wegens het „verdraaien var de Russische nationale politiek". Partij leden waren laks geweest bij het opvoe- van de massa, de voorlichting der intellectuelen, het beheer van collectievt boerderijen en het verbeteren van d< economische toestand. K.L.M. alleen met Lift- master naar Christchurch Uit het feit dat dr Plesman in de pers conferentie, die is gehouden naar aan leiding van het jaarverslag over 1952 der K.L.M., alleen de Douglas D.C.-6A Liftmaster heeft genoemd als vliegtuig dat in October a.s. de vlucht Londen- Christchurch zal maken, zou kunne worden opgemaakt, dat de Super Constel lation en de Douglas D.C.-6B buiten be schouwing kunnen worden gelaten deze vlucht. Zoals men weet, had de K.L.M. in principe ingeschreven met deze drie vliegtuigen. Met de Liftmaster zullen op de heen reis vijftig landverhuizers meereizen, die dit zelf wensen. Het is geenszins de be doeling, met die passagiers naar Nieuw- Zeeland te racen. Mocht het zo zijn dat de K.L.M. desondanks een goed figuur zou slaan in deze vlucht, dan is dat veel te beter. De K.L.M. heeft de primeur voor Europa: de eerste Super- Constellation, genaamd de „Proton", landde nl. gisteren onder zeer grote belangstelling op Schiphol. Twaalf van deze geweldige toestellen zullen nog volgen. 2 Boerderijen afgebrand bij Nijmegen Gisteravond omstreeks zeven uur zijn Leut bij Nijmegen de boerderijen van de tuinders Van Eeckeren en Radema kers totaal afgebrand. De brar.d is door hooibroei ontstaan in de hoeve van de heer Van Eeckeren. Vonken sloegen over naar het nabijgelegen huis van Radema kers. Het dak hiervan was met zoge naamd onbrandbaar riet gedekt, maar brandde weldra als een lier. Een groep militairen die onder sergeant Van Lochem op weg waren naar Nijmegen, heeft in de brandende boerderijen nog gered wat mogelijk was. De totale schade wordt ge schat op ongeveer 70.000. Nieuwe voorzorgen in Cambodja Bevestigd wordt, dat de Fransen een groot gedeelte der hoofdstad van Cam bodja versterkt hebben, ter bescherming - tt - van de Franse bevolking, in geval er gistermiddag verdronken. Hu moeilijkheden ontstaan. Bovendien zijn zwemmen en m nn eenv00r hetzelfde doel versterkingen naar de stad gezonden. Eerder werd gemeld, dat de militaire autoriteiten van Cam bodja soortgelijk? maatregelen hebben getroffen. Ofschoon de situatie als „kalm" wordt voorgesteld, heeft de minister van Buit. Zaken van Cambodja zich gericht tot president Auriol, wijzende op de ernst van de situatie. Connie heeft lang op zich laten wach- i, want de Electron bleek een manke ment te vertonen, toen zij de vorige week in New York voor het vertrek gereed stond. Nu is de tweede Super Connie, t.w. de Proton (PH-TFS) haar geweest, doch vandaag werd ook reeds de Electron verwacht. Iedere vol gende week komt dan een nieuwe Super-Constellation. tot alle 13 zijn ge arriveerd. De toestellen, die zullen gaan vliegen over de Atl. Oceaan, kunnen elk 82 passagiers Matroos van K. Doorman verdronken Een der opvarenden van het vliegdek- schip Karei Doorman, dat in Rotterdam ligt, de matroos tweede klasse J Stark van de Admiraal de Ruyterweg te Am sterdam. wilde gaan zwemmen en klom op stellingtrap op een boot. die langszij de Karei Doorman lag. Toen hij wilde dui ken. brak een trede van de trap. De ma troos viel naar beneden en kwam via het vaartuig in het water. Na ongeveer tien minuten werd de man opgehaald. Aan boord van de Karei Doorman werd direct geneeskundige hulp geboden, doch de matroos bleek te zyn overleden. Rechtbank verwerpt verzoek Beheerder neemt ontslag uit protest tegen eventuele terugkeer van directeur melk- en zuivelproducten De Ommelanden failliet te verklaren, afgewezen. Deze aan vraag was Ingediend door de Semarangse Administratiemaatschappij te Amsterdam op grond van een vermeende vordering het niet nakomen van een order g( condenseerde melk. De heer J. Th. Wierenga, waarnemend beheerder van De Ommelanden, heeft het bestuur doen weten, dat hij wenst af treden. Als reden voert de heer Wierenga dat het nieuwe bestuur van De Ommelanden de oude directeur, de heer F. de Boer, terug wenst in een positie hem dezelfde bevoegdheden zal geven als op het moment, dat hij ontslag nam. Hiei kan de heer Wierenga zich niet vei ;n en hij wenst geen verantwoordt lijkheid te dragen voor de terugkeer va Duitse pirafen in Parijs... Ga mee naar mijn hotelkamer, dan nemen we er eentje En dan verdwenen portefeuille en horloge heel geheimzinnig de heer De Boer. Hij zal aftreden, zodra het bestuur hem décharge verleent. Het bestuur van De Ommelanden is Dornemens, de heer Wierenga zijn ontslag te verlenen. Hiermee komen dan vermoe delijk alle beperkingen te vervallen, die indertijd door de heer Wierenga in kort geding van de rechtbank zijn gevraagd. Deze beperkingen hadden betrekking op de aanwezigheid van de oud-directeur, de heer F. de Boer. op de terreinen van De Ommelanden, terwijl er voorts restricties varen voor de twee niéuwe bestuursleden. Minister ontslagen Rhee steeds meer gematigd Schreven wij gisteren reeds, dat de Zuidkoreaanse president, na het onder houd met de speciale Amerikaanse koerier Robertson, zijn afwijzende houding ten opzichte van een bestand had gematigd, ook de laatste gebeurtenissen wijzen weer De Champs Elysées zijn het Dorado van de vreemdeling, die zijn vacantie geheel of gedeeltelijk in Parijs komt doorbren gen. Maar de laatste weken is niet ieder een een bezoek aan de Champ Elysées even goed gekomen. Sommigen van de toeristen hebben namelijk op de terres- jes en in de bars kennis gemaakt met twee jeugdige en keurignette heren precies echte Parijzenaars die een gsprek met hen aanknoopten en die meestal zo verrukt waren over de nieu we vriendschap, die zü hadden gesloten, dat zij naunwelijks maat wisten te hou den, met het aanbieden van verversingen. DAT voor het A'damsc liof 8 maanden (bevestiging rcchtbankvonnis) is geëist tegen de 55-j. grondwerker G. I., de vader van de 20-j. A. I., die uit een telefooncel een gevonden actctas met bijna 2900 heeft .verduisterd. DAT volgens De Tel. de alg. raad de Ned. orde van advocaten minister Donker heeft verzocht de maxin toelage die verdedigers in toegevoegde strafzaken ontvangen te verhogen 50 tot 300. DAT ook tal van andere inwoners Goutum (Fr.) geen radiozegels meer wil len plakken als de PTT geen garantie geeft, dat op korte termijn de ontvangst van de regionale omroep wordt ,beterd. DAT de stichting Breda Oranjestad 1952 (in liquidatie) aan de Bredase Fede- ratie van Harmoniegezelschappen een acoustische schelp heeft aangeboden waarin 28 m3 beton is verwerkt en die is geplaatst in het stadspark Het Val kenberg. DAT de vernieuwde coöp. zuivelfabriek te Dronrijp (Fr.) als enige ter wereld een afdeling in gebruik is genomen, waar de overblijvende wei van de kaasberei ding tot poeder wordt verwerkt. DAT dc gemeenteraad van Groningen 100.000 beschikbaar heeft gesteld i de feestelijkheden, die in September der het motto Groningen Lichtstad wor den gehouden. DAT in Ameronger. een buitenverblijf voor schipperskinderen van het inter naat tc Vreeswijk is geopend. DAT als secretaris van de Stichting Ned. Federatie van Personeelsverenigin gen is gekozen A. Janssen», Galilcïstraat 32, Rotterdam. DAT op een plek te Hengelo waar reeds vlak kermissen zijn gehouden, een onontplofte vliegtuigbom van 250 kilo gram is gevonden. DAT op 14 Juli te Amsterdam 200 kin deren uit Duitse vluchtelingenkampen aankomen, voor een verblijf in Nederland van 6 a 8 weken. DAT de A.V.R.O. vorig jaar aan ern stige muziek 473 uur heeft besteed, aan lichte muziek 1284 uur en aan het ga- sproken woord 811 uur. DAT voor herbouw in het rampge bied. in afwachting van het in werking treden der wet op de watersnoodschade, reeds voorschotten kunnen worden ver strekt Wilde de toerist ook van zün kant bewüs van vriendschap leveren in de vonm van een aperitief, dan wilden de twee vrienden daarvan eenvoudig niet horen, zo meldt de correspondent van De Volkskrant. „Wij zün hier thuis en bent onze gast. Wij vinden het veel plezierig om met u kennis te hebben ge maakt". luidde onveranderlijk hun argu ment, dat vrijwel nooi naliet in te slaan. Maar ook aan het langste gezellige samengaan op de Champs Elyséeés komt eens een einde. En wanneer dat in het zicht kwam. kwam de toerist meestal op een „gelukkig" idee. Hü nodigde zijn pas verworven vrienden dan uit om bü hem op zijn hotelkamer nog een afzakkertje te gebruiken. Dat konden zü toch niet afslaan. Dat deden ze dan ook niet. In de hotelkamer werden de glazen nog eens volgeschonken en terwijl de toerist met een van zün kennissen in druk ge sprek gewikkeld was. liet de ander be hendig een poedertje vallen in zün glas Tien minuten later lag de toerist in zün stoel te slapen en maakten de beide vrienden van de gelegenheid gebruik om hem te ontdoen van zün portefeuille, hor. loge en andere geldswaardige zaken. Drie weken lang 'heeft de Parüse poli tie naar deze twee heren gezocht. Zü zün thans aangehouden in een hotel in de Rue du Bac, waar zij hun hoofdkwartier hadden gevestigd en waar de politie nog heel wat van het geroofde goed heeft teruggevonden. De twee nette Parqze- naars bleken. Duitsers te zün. die zich op deze wüze een gemakkelü'k bestaan dachten u> verzekeren. Defensie, generaal-majoor Sjin Tai Joeng, van zijn functie ontheven en ver vangen door vice-admiraal Sohn Won II. De laatste is zeer gematigd van oordeel in 'c kwestie van eon bestand. De afgezette linister was daarentegen fel tegen een •apenstilstand gekant. Intussen is de Zwitserse delegatie voor toezicht op de krijgsgevangenen te Tokio aangekomen. De groep, die bestaat uit 20 man, wacht nu tot zij wordt opgeroepen. Financiële hulp wegens nachtvorstschade Fruittelers en tuinders, die in ernstige financiële moeilükheden dreigen te ko men ten gevolge van de veroorzaakte nachtvorstschade. kunnen op gemakke- lükc voorwaarden aan crediet worden geholpen door het BorgestePingsfonds. Zü dienen zich hiervoor te wenden tot de directeur voor de tuinbouw. Benoor- denhoutseweg 30. Den Haag. BETER WEER! Onweersacfifigr r^Tot morgenavond verwacht De «Bilt: Aanhoudend warm met ^veranderlijke bewolking en ^plaatselijk enkele regen- of on- i weersbuien. Zwakke tot matige uit uiteenlopende richtin gen. (Opgemaakt om tien uur.) ZON EN MAAN Woensdag: zon 4.24 tot 21.03 uur; naan 23.14 tot 9.51 uur. Op 3 Juli L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1