ïlieutue CciJtsrlic (iTimrant Lorentz-medaille voor prof. London Churchill - die overwerkt is - voorlopig buiten gevecht gesteld Bermuda-conferentie der Westelijken is wederom opgeschort lei Laniel presenteert heden zijn nieuwe kabinet Prins met helicopter naar jubilerende luchtmacht Wist II MAANDAG 29 JUNI 1953 BUREAUX: Steen6traat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- eD Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0 47 per week AD VERTENTIËNƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting» Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JK-NAT1ÖNAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvasticfi 1$ ghrbleuea agn fwrl ia tegijenspotT Vier en dertigste jaargang No 9772 Sympathiebetuigingen voor Britse premier CHURCHILL, de 78-jarige Britse premier, moet ten minste een maand rust houden. Hij heeft zich ernstig overwerkt en lijdt aan algemene vermoeidheid, die meer van geestelijke dan lichamelijke aard is. Onmid dellijk heeft Churchill zijn beroemde overall met ritssluiting aangetrok ken en is op medisch advies naar zijn landhuis Carthwell gegaan. Later werd een bulletin uitgegeven met de mededeling, dat de zeer polulaire premier een goede nachtrust had genoten. Als gevolg van het feit, dat Churchill tijdelijk is uitgeschakeld, is de voor 8 Juli vastgestelde confe rentie der „Grote Drie" op Bermuda „voor onbepaalde tijd" opgeschort. Dramatisch nieuws, juist nu in Frankrijk de kabinetscrisis tot een oplos sing is gebracht. Van over de ganse wereld stromen telegrammen met sympathiebetuigingen Churchill toe. President Eisenhower zond hem onmiddellijk een persoonlijke boodschap, waarin opgemerkt wordt, dat de gezondheid van de Britse premier een zaak is, die de gehele vrije wereld aangaat. Rekening houdende met het feit, dat ook Eden nog niet geheel hersteld is, zal het wel Augustus worden, eer de Bermuda-confe rentie kan plaats hebben. In een officieel bulletin wordt gezegd, I dat de premier een volledige rust nodig heeft en vandaar dat de medici, o.w. een vooraanstaand neuroloog, hem hadden ge- adviseerd af te zien van zijn reis naar de Bermuda-eilanden en minstens een I maand rust te houden. De kabinetsver- gaderingen zullen nu worden gepresideerd door Butler, zijnde de minister van Fi- I nanciën. Eden, de minister van Buitenl. Zaken, is de eerste plaatsvervanger, maar deze bevindt zich nog in Boston, waar hij het ziekenhuis wel is waar vandaag zou verlaten, maar nog lang niet zijn j werkzaamheden kan hervatten. Butler en Crookshank, de grootzegelbewaarder en leider der regeringspartij in het Lager- I huis, zullen ter verantwoording van het regeringsbeleid geroepen kunnen worden. Voor algemene verklaringen over de Britse politiek zal Lord Salisbury, leider der regeringspartij in het Hogerhuis, Churchill terzijde staan. De minister van I Staat, Selwyn Lloyd, zal de portefeuille van Buitenlandse Zaken beheren, maar Churchill zelf zal, voor zover mogelijk, de hoofdlijnen der buitenlandse politiek blijven bepalen. Hieruit blijkt, dat de premier niet te I hed ligt en de allerbelangrijkste beslis- i singen toch door hem persoonlijk geno- men zullen worden. Men ziet, hoe uiterst belangrijk in de huidige omstandigheden Ide post is van een minister van Buitenl. Zaken. Vermoedelijk brengt Churchills lijfarts, Lord Moran, de nacht op het landhuis in Kent door. Gisteren ontving i de premier behalve zijn dochter en schoonzoon, alleen lord Beaverbrook, de dagblad-magnaat, die een van zijn intiem ste vrienden is. Politie-agenten in uniforrr i patrouilleren dag en nacht in de omgeving om ongewenste bezoekers te weren. Tele- giambestellers brachten gisteren twee- maal stapels telegrammen. Churchill ge- 5 bruikte zijn ontbijt in bed en bleef tot tegen lunchtijd op zijn kamer. Het ver- Uit keer miidt de omgeving van zijn huis op- r zettelijk en ongevraagd. Zaterdagavond kon men Churchill nog op zijn terras zien, maar gisteren bleef hij binnen. De politie waarschuwde luid- j ruchtige motorrijders en maande nieuws gierigen tot doorlopen. Tijdens de lunch was hij in een uitstekend humeur. nsJ Churchill zou morgen met het slagschip ...J ..Vanguard" naar Bermuda vertrokken llj j zijn. maar op dringend advies van zijn 46j doktoren heeft hij er dus, als gemeld, van af moeten zien. De laatste maal, dat Churchill rust nam was in April 1952, toen hij een zware kou gevat had. In Februari deden geruchten over zijn slech- eeslte gezondheidstoestand de ronde, die toen ,„^1 officieel werden tegengesproken. Deining in Engeland over doodstraf Zal straf voor vijf jaar worden opgeschort? Het Britse socialistische parlementslid Silverman heeft medegedeeld, dat hij a.s. Woensdag in het Lagerhuis te Londen [toestemming zal verzoeken voor indiening van een wetsontwerp tot opschorting «de doodstraf voor een periode van vijf ijaren. Dit zal de mogelijkheid openen i»n het Huis de zaak van de chauffeur .Evans te berde te brengen, die in 1950 werd opgehangen voor moord op zijn dochtertje en toen ook verdacht werd van moord op zijn vrouw, terwijl nu John Christie, de Londense massamoordenaar, bekend heeft mevrouw Evans destijds om het leven te hebben gebracht, aldus de j,.Daily Telegraph". Een koninklijke commissie, die een diep gaand onderzoek naar de kwestie van de afschaffing van de doodstraf instelt, heeft de stukken van de zaak-Christie opge vraagd. In een hoofdartikel heeft lord Rother- mere's conservatieve dagblad Daily Sketch verklaard: „Er heerst voldoende twijfel om voor eeuwig een einde aan de doodstraf in Engeland te maken". Agent knapte een uiltje Te Balwyn. een voorstad van Mel bourne (Australië), hebben dieven gisteren in de vroege morgen ingebroken in een Vo! Politie—bureau en als buit een brandkast medegenomen, waarin zich twee geladen revolvers bevonden. Zij konden onge in! stoord hun gang gaan, daar het bureau 's nachts gesloten is en de agent, die met Se de nachtelijke controle is belast, in een nabij gelegen post een uiltje knapte, erk' Tweede reportagewagen voor de televisie nsti jj De Nederlandse Televisie stelt momen teel plannen op voor de vervaardiging var W3 een tweede reportagewagen. Bij deze plan- jjj.; nen streeft men naar een modern en ge- perfectionneerd type, waarin gebruik op wordt gemaakt van de z.g. lichtgevoelige roHcamerabuizen, de „Image orthioon", waav- door men bij reportages aanmerkelijk raKJ minder licht nodig heeft dan bij het Systeem van thans. In politieke kringen te Londen verwacht ten een reorganisatie van het kabinet als Churchill niet spoedig weer de oude Wijlen president Roosevelt heeft Churchill de „slechtste patiënt ter wereld" ge noemd en het staat te bezien of hij zich ange tijd aan zijn artsen zal storen. Men houdt ook rekening met de mogelijkheid, dat de 78-jarige aan het eind van zijn krachten gekomen kan zijn. Internationale reacties De Bermuda-conferentie is niet opge- ïven, maar weer uitgesteld. Het uitstel in de Westelijke hoofdsteden met ge mengde gevoelens ontvangen. In Londen en Parijs is men van mening dat de noodzaak voor het overleg met de dag toeneemt, maar in Washington heerst opluchting. De Amerikanen hebben Churchill er steeds van verdacht, dat het zijn bedoeling was aan te sturen, op een conferentie met de Sowjet, waar zij de tijd nog niet rijp voor achten. De „Daily Mirror" spreekt zich uit )r het aftreden van de premier, n een tijd, dat een krachtig leiderschap het gebied der buitenlandse zaken een gebiedende noodzaak is, wordt Engeland, zegt het blad, vertegenwoordigd door i zieke eerste minister, die optreedt als plaatsvervanger van een minister Buitenlandse Zaken, die reeds sinds April ziek is. Hoewel Engeland en de wereld, aldus de „Daily Mirror" nog steeds de geweldige ervaring en moed van Churchill nodig hebben, is hij het aan zichzelf, zijn gezin en aan het land verplicht, het mierschap op te geven. Het blad is voorts evenals de liberale „Manchester Guardian" van mening, dat het uitstel van de conferentie van Ber muda een groot gevaar kan betekenen, omdat hierdoor eventuele vier-mogend- hedenbesprekingen wellicht maanden zul len worden vertraagd. Verscheidene andere bladen tonen zich echter ingenomen met het uitstel, omdat nu nog niet de betekenis en de gevolgen van gebeurtenissen, zoals de vrijlating van anti-communistische Noordkoreaanst krijgsgevangenen en het oproer in Oost- Duitsland, kunnen worden overzien. Het oordeel van Tail Senator Taft, leider van de Republi keinse fractie in de Amerikaanse Senaat, heeft Zaterdag tegenover verslaggevers verklaard, nooit gedacht te hebben, dat op de conferentie van Bermuda veel be reikt zou kunnen worden. „Het is waar schijnlijk beter, dat de bijeenkomst eer poosje is uitgesteld," zo zei hij. Taft achtte het uitstel juist niet onge wenst, met het oog op de toestand in Korea. Voorts geloofde hij niet, dat de tijd rijp was voor een „viermogendheden- conferentie". Die zou volgens hem pas aan de beurt zijn na regeling der geschil- len in Oostenrijk en elders. Auriol gal zijn liat in de trein Drie Gaullisten zijn doorgedrongen in de coalitie-regering Gisterochtend werd de samenstelling kabinetsformateur stemden, nu ook mi- van de nieuwe Franse regering onder nisters opgeleverd. premier Laniel, bekendgemaakt. Presi- De partijen zijn.naar Reuter meldt, als dent Auriol had zijn goedkeuring gegeven volgt verdeeld: aan de samenstelling. Vandaag zal Laniel j Onaf-h. Rep.: de premier zich met zijn team onderwerpen oordeel van de Nationale Vergadering, die hem met een grote meerderheid als premier aanvaardde. Het is voor het eerst dat Gaullisten aan een Franse coalitie regering deelnemen. Het 'kabinet bestaat uit 21 ministers die tot de volgende zevei Republikeinse Unie (Uras) (de vroegere partij Gaulle) De Onafhankelijk Republikeinen (ge matigd conservatief) De Radicaal-Socialisten; De Republikeinse Volksbeweging (M.R.P.) (Rooms-Katholiek) De Democratische en Sociale Verzets- unie (U.D.SR.) (radicaal gezind); De Republikeinse en Sociale Actie (ARS.) (dissidente Gaullisten); Partij van Onafhankelijken en Boeren (gematigd conservatief). Bepaald schokkende ministerbenoemin gen zijn er niet, maar het valt op, dat de premiers Paul Reynaud (Onafhanke- lijken), Queuille (Radic.) en Teitgen (Volksrepublikein) tot vice-premiers zijn benoemd. Wij vinden er bekende namen als Pleven, Faure, en Bidault, die weer als Volksrepublikein minister van Buit. Zaken is. Een nieuwe groepering, die der :-Gaullisten (Uras), heeft als prijs voor het feit, dat ook deze vóór Laniel als 4 ministers; M.R.P.: 5 ministers; Radicalen: 4 ministers; U.R.A.S.: (ex De Gaulle):,3 ministers; U.D.S.R.: 2 ministers; Onaf-h. en Boeren: 2 ministers; A.R.S. (diss. Gaullisten): 1 minister. President Auriol was op reis. toen de partijen behoren.regerin,g reecj3 was gevormd. Toen zijn aociale Actie trein door Bordeaux kwam, kreeg hij telegrafisch de lijst van ministers aange boden en hij seinde onmiddellijk terug, dat hij zijn fiat gaf. Dit bericht deed dus dienst als handtekening voor het opnemen van de ministerslijst in het staatsblad. Het decreet was in- Pau gedateerd en niet in Parijs. Vermelden wij nog, dat Laniel er op zou hebben aangedrongen, voor de naaste toe komst aan te sturen op „politieke waar borgen", teneinde te voorkomen, dat ten gevolge van het onderling gekrakeel der politieke partijen, om futiliteiten een regering naar huis kan worden gestuurd. Welke waarborgen de nieuwe Franse leider hier op het oog heeft, is niet nader bekend geworden. Interessant is deze ont boezeming zeer zeker, omdat de Fransen periodiek te kampen hebben met rege- ringscrises en alle financiële en anden die daarmede gepaard gaan. Een tikje straffer regiem zou de Fransen geen kwaad doen. Finse regering biedt ontslag aan Naar een „zakenkabinet" De Finse coalitieregering van premier Urho Kekkonen zal vandaag haar ontslag indienen bij president Paasikivi. Deze crisis is een gevolg van een onenigheid tussen de agrariërs en de socialisten over de economische politiek, die niet uit de weg kon worden geruimd. In de coalitie kon geen overeenstem ming worden bereikt over maatregelen, om een economische crisis af te wenden. Ministers hebben te kennen gegeven, dat de coalitiegenoten het niet eens kunnen worden over de beste manier om de uit te stimuleren zonder de munt te de valueren. Kekkonen, de agrarische pre- had een program voor verlaging prijzen, lonen en belastingen, maar de socialisten weigerden zich hiermee te verenigen. De regering bestond uit zeven agra riërs, zeven socialisten en enkele verte genwoordigers van de Zweedse volkspar tij. In politieke kringen wordt verwacht, dat het zakenkabinet, hetwelk het kabi net-Kekkonen waarschijnlijk zal opvol gen. nieuwe verkiezingen zal uitschrijven. Later werd nog gemeld, dat de premier reeds vanmorgen het ontslag van zijn kabinet heeft aangeboden, hetgeen door president Paasikivi werd aanvaard. Gat van 60 bij 65 meter St Pietersberg stort door graafwerk in Onveilige wegen afgesloten voor het verkeer In de laatste tijd hebben zich als gevolg uan cementafgravingen in het Zuidelijke gangenstelsel van de St Pietersberg enige instortingen voorgedaan. Het Zuidelijke gebied zal in Augustus geheel worden af gesloten. De oogst moet dan van de velden Door de instortingen zijn gaten j 45 meter en 60 bij 65 meter o: e roemruchte steen „Khaba", middelpunt an veel romantische smokkelverhalen, is daarbij verdwenen. Smokkelaars, die via een geheime gang naar België wilden gaan. moesten eerst deze steen vinden, voordat zij de ingang van deze gang kon den bereiken. De afgravingen ten behoeve van de- cementindustrie maken thans ook de Luikerweg onveilig. Deze is reeds ge deeltelijk afgesloten. Het verkeer wordt via de grote en kleine Pruisweg en een noodverbinding naar de Belgische grens omgeleid. De inspecteur-generaal van het staats toezicht op de mijnen, ir P. de Haar. heeft inmiddels B. en W. van Maastricht ge adviseerd, de genoemde wegen geheel aan het verkeer te onttrekken. De graafmachi- de Enci hebben de Luikerweg reeds bereikt. Man bij Wassenaar in zee verdronken Stoffelijk overschot spoelde 's avonds aan Zondagmiddag omstreeks half vier is lan het Wassenaarseslag de 32-jarige in strumentmaker P. L. van G. uit Rotter dam bij het baden in zee verdronken. De man, die met zijn vrouw, twee kinderen en een neef een dagje aan het Wasse- naarse strand doorbracht, v hoogte van de strandpost van de Red dingsbrigade. Hij beheerste de zwemkunst niet. Het water reikte hem ongeveer to borsthoogte, toen hij vermoedelijk weg getrokken werd door een sterke onder stroom. Zijn neef, die hem vergezelde, ér die zelf moeite had, zich staande t< houden, kon weinig anders doen dar alarm maken. Hulp schoot van alle kanten toe. maar de drenkeling was onvindbaa Half acht gisteravond spoelde het stoffe lijk overschot aan, op ongeveer 100 afstand van de plaats, waar de ma verdronken. Dertig gewonden bij autorace Toen auto het publiek inreed Tijdens gisterfenmiddag te Tongeren (België) gehouden autowedstrijden is de wagen van een der deelnemers met grote snelheid op het publiek ingereden. Dertig personen werden hierdoor ge wond van wie negen ernstig. Een 15- jarige jongen is kort na zijn opneming in het ziekenhuis bezweken, terwijl een jongetje van 12 jaar, wien een been werd afgerukt, in levensgevaar De wedstrijden werden onmiddellijk stopgezet Gala-uniiormen in Nijmegen aangèboden Tienmotorige vliegtuigen bij demonstraties op 18 Juli boven Soesterberg Aan boord van de helicopter Jezebel, bestuurd door de luit. ter zee vlieger 2e klasse Swarts, landde Prins Bernhard Zaterdagmiddag in het Goffertstadion te Nijmegen om als inspecteur-generaal der Kon. Luchtmacht de feestelijkheden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de luchtmacht mee te maken. Even Jater marcheerden de kapel van de Kon. Luchtmacht en de drumband ui de nieu we gala-uniformen het veld op. Deze uniformen waren een geschenk van het Nijmeegse comité Gala-uniformen Lucht macht kapel, dat voor dit doel in het leven was geroepen en dat haar actie tot het gehele land heeft uitgebreid gezien. Het uniform bestaat uit een zwarte kolbak met witte pluim, het tuniek 1 Nassau's blauw met zwarte broek witte handschoenen. Namens het comité bood burgemeester Hustinx, ere-korpo- raal van het commando luchtvaarttroe pen. de uniformen aan luitenant-gene raal I. A. Aler, chef-staf van de Kon. Luchtmacht, aan. Een grote groep vluchtelingen uit de Oostelijke zone van Duitsland en voormalige leden van de Völkspolizei hebben dit weekeinde nabij het Russische tankgedenkteken in de Potsdamerstraat te West-Ber- lijn (Am. zone) een vijf meter hoog houten kruis opgericht ter nage dachtenis van de tijdens de jongste onlusten gevallenen. Om het Russische gedenkteken (herinnering aan 1945) is al enige tijd terug door de Amerikanen een ijzeren kooi geplaatst om beschadigingen te voorkomen. DAT de Canadese ambassadeur in Duits land. Thomas Davis, die met verlof is. enkele dagen in Den Haag heeft doorge bracht. DAT het Ned. Genootschap tot Reclas- iring (bijna 3300 leden) het afgelopen boekjaar een nadelig saldo van ruim 35.000 heeft geboekt en mr J. In 't Veld bestuurslid wordt als afgevaardigde van Humanitas. DAT de Ver. Ned. Scheepvaart Mij in Den Haag bij de scheepswerf Böerken te Westerbroek (Gr.) een motorzeesleepboot heeft besteld voor het gebruik in de Oost- afrikaanse wateren rond Mombassa. DAT opsporing is verzocht van de 52-j. hoofdincasseerder der P.T.T.. Th. F. Lou- man van de Nassaukade 56 te A'dam. DAT tot hoofd van het gemeentelijk tehuis voor ouden van dagen in R'dam is benoemd de 44-j. dr C. B. van der Leeden. oud-secretaris van de residentie Besoeki. DAT tot notaris te R'dam in de vaca ture-wijlen A. v. d. Leeden is benoemd de candidaat-notaris J. H. Eisink aldaar. DAT in Goes een nieuw medisch cen trum is geopend, waarin Rode Kruis, Groene Kruis en andere organisaties met de gemeente samenwerken. DAT in het Openluchtmuseum te Arn hem een Drentse buurt is geopend, waar o.a. het oude schooltje uit Lhee is ge- DAT op 4 Juli in Doetinchem een af scheidsbijeenkomst wordt gehouden t.g.v. 'erplaatsing van het jongensinternaat Ruimzicht (van de Chr. Philantropische Inrichtingen) naar Doorn. DAT vier ballonvaarders o.l.v. M Boesman uit Baarn, waar Zaterdagavond werd opgestegen, na een tocht van drie uur zijn geland bij Steenbergen in Bra bant. DAT de inspecteur der invoerrechten en accijnzen te Maastricht. N. V. E. Har mes, is benoemd tot officier in de Orde van Leopold II van België. DAT op Duits gebied bij Winterswijk een bus met springstof van een Duitse proefboringsmaatschappij is verdwenen, die wellicht op Ned. gebied is terecht gekomen. DAT de Bond zonder Naam thans 260.000 leden telt en de Jeugdbond zon der Naam 90.000. DAT de Kroon het beroep van ir H. L. B. Denis uit Den Haag e a tegen het besluit van ged. staten van Gelderland tot goedkeuring van het uitbreidingsplan van Renkum gegrond heeft verklaard en dit besluit heeft vernietigd. DAT op 9 Juli op het fort Rhijnauwen bij Utrecht de gevallen leden van de ver zetsorganisatie Oranjewacht worden her dacht. DAT de N.V. Carisborg waarschijnlijk in Augustus gereed zal zijn met de negen boringen in het Holtskuilerveld te Kerk redeHaanrade. waar men over 8 a 10:^ jaar bruinkool wil ontginnen. ld DAT minister Cals in Hilvarenbeek de eerste vaste R.K. jeugdherberg voor meis jes, De Hilver, heeft gèopend. DAT Koningin Juliana en Prins Bern hard een medaille beschikbaar hebben ge steld voor de postduivenvlucht. die op den t.b.v. het straal. DAT de officieren van de marine schepen, die deelnemen aan de vloot- schouw te Amsterdam, op het stadhuis zijn ontvangen door het gemeentebestuur. DAT de bemanning van de gezonken Ned. tanker Cornelis B. door de Italiaanse tankboot Achille Lauro naar de Italiaan se stad Napels zal worden gebracht niet naar Lissabon, zoals eerst werd ge- DAT in Rotterdam vijf personen zijn ge arresteerd. die door een truc met een weegbrug een groothandelaar in ijzer heb ben opgelicht voor 2500. DAT de N.V. Machinefabriek Reineveld te Delft haar 60-jarig bestaan heeft ge- DAT vanmorgen in Blauwhuis (gem. Wijmbriteseradeel) een grote boerderij, eigendom van Y. B. Yntsma te Bolsward bewoond door T. Bootsma. is afgebrand de vijf kinderen ternauwernood kon den worden gered. DAT gistermiddag in een raamkozijn van een tweede verdieping aan de 2e Jan van der Heijdenstraat te A'dam een zwerm bijeen neerstreek, die door een imker, nde op een brandladder, moest wor- opgeruimd. namens de gemeente de opbergkisten voor deze uniformen aan de luchtmacht aangeboden. De oorkonde, die de bur gemeester by de overdracht van de uni formen overhandigde, werd door 'gene raal Aler, die er een bewijs van sym pathie voor de krijgsmacht in zag, dank baar aanvaard. Bij de overdracht was onder meer aanwezig mr F. J. Kranen burg, staatssecretaris van Oorlog. Voor de overdracht hadden de lucht vaarttroepen militaire demonstraties ge geven. terwijl eenheden Superpipercubs en meteorstraaljagers overvlogen. Een receptie in De Vereniging, aangeboden door de chef luchtmachtstaf, besloot dit gedeelte van de plechtigheden. De re ceptie werd bijgewoond door minister Staf. 's Morgens was de luchtvaarttentoon stelling geopend door luit.-generaal Aler. Tienmotorige Britse vliegboot Onder de ongeveer 450 vliegtuigen, die zullen deelnemen aan het Navo-vlieg feest boven Soesterberg, op 18 Juli, zal zich ook de reusachtige tienmotorige Saunders Roe Princess-vliegboot Engeland bevinden. Dit zal de e maal zijn, dat deze machine boven het Europese vasteland verschijnt. Het toe stel heeft vleugels met een spanwijdte van 67 meter, een romp van 45 meter er een grootste hoogte van 17 meter. Zon der passagiers weegt het 86.000 kg en ge laden 143.000 kg. De kruissnelheid is 60( km per uur. De Amerikaanse luchtstrijdkrachten hebben de komst van hun grootste vlieg tuig, de tienmotorige Consolidated Vul- tee B-36 bommenwerper aangekondigd. Dit toestel is nog groter dan de Britse vliegboot: spanwijdte ruim 70 meter, lengte bijna 50, hoogte 14. Alles zal er op worden gezet het nieuwste toestel van de K.L.M., de Lockheed Super Constellation, aa demonstraties te laten deelnemen. Een der hoogtepunten van hel gramma belooft het laatste van de 41 nummers te worden: een parade ruim 300 straalvliegtuigen. Veertig Ne derlandse en 200 Belgische parachutis ten zullen, zoals gemeld is, een groeps- sprong uitvoeren. Het 100 man sterke muziekcorps van de Amerikaanse lucht macht zal aan de demonstraties luister bijzetten. Dit corps zal ook in enkele andere Nederlandse plaatsen geven. Kind te Venlo bij brand om het leven gekomen Toen de Venlose brandweer Zondag ar riveerde om een brand in een tuinders keet te blussen, deed de aanwezigheid van een autoped in de omgeving var gebouwtje bij de brandweerlieden vermoeden rijzen, dat zich iemand i„ keet bevond. Enige spuitgasten drongen rookmaskers naar binnen en vonden en jongetje, dat reeds aan brand wonden was overleden. Het bleek het ierjarige zoontje van de eigenaar T te zijn. Het kind heeft vermoedelijk lucifers afgestreken om een vogelnestje in de keet bekijken. Tragedie in Venlo Man door pijl gedood bij schutterswedstrijd Bij de Zondagmiddag door de hand- boogschutterij Diana te Venlo gehouden wedstrijden is de 43-jarige heer Burhenne uit Venlo door een verdwaalde pijl het hoofd getroffen. In de loop van avond is hij aan de bekomen verwondin gen overleden. Het slachtoffer laat een w en vijf kinderen achter. Russen laten 600 Oosten rijkers vrij Moskou heeft in een nota aan de Oosten rijkse regering meegedeeld, dat 600 Oostenrijkse krijgsgevangenen en burgers zullen worden vrijgelaten. De gevangenen waarschijnlijk een derde van alle Oostenrijkers die in Russi sche gevangenschap zitten zullen in groepen naar Wiener Neustadt worden ge bracht. De eerste groep zal vermoedelijk op 1 Juli aan de Oostenrijkse autoriteiten worden overgedragen. In het Goffertstadion te Nijmegen, waar hij met een hefcopter was geland, inspecteerde Prins Bern hard Zaterdagmiddag de gloed nieuwe gala-uniformen van de luchtmachtkapel en de drumband: zwarte kolbakken met witte plui men, tunieken van Nassau's blauw met zwarte broeken en witte hand schoenen. De uniformen zijn a geboden t.g.v. het 40-jarig bestaan van de luchtmacht. Intiem verjaardagsfeest van Prins Bernhard Vanmiddag een onderling concours hippique I Het feest, waarmede op het paleis Soestdijk vandaag de 42ste verjaardag van Prins Bernhard werd gevierd, droeg een particulier karakter. Toch ontving I het koninklijk a in de middaguren in de paleistuin een 200 gasten, allen vrien den van de Prins. In het eerste gedeelte j van de middag werd op het springter- 1 rein bij het paleis een onderling con- cours hippique gehouden, waarna in het t tweede deel het Utrechts studenten- cabaret zou optreden. Vanavond zal een 60-tal genodigden, onder wie een aantal I vrienaen uit het buitenland, de gast zijn op het intieme verjaardagsfeest ten pa- Mr ir Haveman naar Canada vertrokken Dc commissaris voor de emigratie, mr ir B. W. Haveman, is dezer dagen per vliegtuig naar Canada vertrokken voor ïn reis van drie weken. Zomerweer is van langere duur (Van onze weerkundige medewerker Na de enkele verspreide onweers buien, die Zaterdag nog in ons land voorkwamen, is een belangrijke ver betering ingetreden. Een van Scandi navië afkomstige veel drogere lucht stroming bereikte gisteren ons land bij een sterke Noord-Oosten tuind. By stralend weer liep de tempera tuur hier in het Westen tot zomerse waarde op, nh ruim 25 graden Celsius. Een lagere drukgebied treffen wij nog aan over Spanje en bij Groenland, maar in ons land zal het weer de eerste dagen worden bepaald door een hoge drukgebied, waarvan het cen trum dicht bij Noorwegen ligt. De aangevoerde lucht is zeer droog, waar door het zicht opvallend goed is. Door de dalende luchtbewegingen in het hogedrukgebied zal er vrijwel geen wolkenvorming voorkomen. Temperaturen van 25 tot 28 graden Celsius zijn ook in de komende dagen bij droog en zonnig weer te verwach ten. De onbestendige Junimaand teil als eerste zomermaand eindigen. De luchtdrukverdeling is voor zomerweer gunstig, zodat het er naar uitziet dat de thans aangebroken periode met zomerweer van langere duur zal zvn dan de enkele warme dagen, die w\) tot op heden hebben gehad. Opval lend warm is het in Scandinairië, waar temperaturen van 30 graden Celsius worden gemeten, maar ook in West- en Midden-Europa begint het kwik nu belangrijk te stijgen. HET WEER IN EUROPA Wazm Tot morgenavond verwacht De Bilt: Warm en overwe gend zonnig, maar ccn kans op onweer behalve in het Noordoosten van het land. Matige en af en toe vrjj krachtige Noordoostelijke wind. (Opgemaakt om 10 u.) ZON EN MAAN Dinsdag: zon 4.23 tot 21.04 uu 22.58 tot 8.24 uur. Op 3 Juli L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1