C.B.T.B. herdacht het zevende lustrum met geslaagde toogdag Zijn de goede jaren voor de land en tuinbouw voorbij? Kruideniers krijgen hun twee weken vacantie D. PLANJE 1903 50 JAAR 1953 Hier zijn KRIJN HOEK's KRIJN HOEK Hogere posttarieven volgende Woensdag van kracht nieuwe leidsche courant donderdag 25 iuni 1953 (Advertentie) I (Van onze sbcjalé redacteur) \v7"ij MOETEN ONS als organisatie bezinnen op deze ramp en Gods W voorzienig bestel daarin op de rechte wijze zien. Het is geen spel van blinde natuurkrachten geweest. Wij moeten waarschuwen tegen het onschriftuurlijk verband, dat gelegd wordt tussen een bepaalde ramp en een bepaalde zonde, maar wij moeten er onwrikbaar aan vasthouden, dat God ons met deze ramp iets te zeggen heeft. Schuchterheid is ons daarbij geboden, maar spr. wilde de gedachte uitspreken, dat één der oogmerken is, dat in de wereld van de 20e eeuw aan dé waanwijze mens gezegd wordt, dat de méns niets kan ep geen zekerheid kan geven. Daarnaast moeten we op de juiste wijze hulp bieden aan de noodgebieden. Leed en ellende op niet-materieel terrein kan niet vergoed worden. Maar de stoffelijke schade wel. Wij moeten onze deelnemende woorden niet zinloos maken, doch deze geheel vergoeden tot de grens van het mogelijke. Het spontane offer van het volk moet aan de regering zeggen, dat het wenst, dat de materiële schade vergoed wordt, integraal, geheel! Wij noteerden deze woorden openingsrede van de 'heer Chr. van den Heuvel op de algemene vérgadering van de C.B.T.B., gisteren te Musselkanaal ge houden. Hij had daarvoor de nationale ramp en haar slachtoffer? herdacht en met name een zevental leden van de C.B.T.B. aaièt hun gezinsleden Het 35-iarig bestaan Zijn tweede punt was de herdenking van het 35-jarig toeêtaan. Daarbij greep hij terug in de geschiedenis van Baaz, dat in 1891 gesticht werd. Zo dikwijls men deze geschiedenis overziet, wordt men getroffen door het wonder van 't voortbestaan van de Chris telijke organisatie. Altijd weer waren er de drijvende krachten, niét alleen lande lijk, maar ook provinciaal en gemeente lijk. Deze gangmakers en houders zitten niet op óén hoopje, maar ze zijn verspreid over heel het land. Geen méns heeft daar iets aan gedaan God zorgde daarvoor. Het tweede wonder is. dat in ons kerke lijk en politiek gescheurd vaderland in het Christelijk maatschappelijk organisi- tie-leven de eenheid 'bewaard kan blijven. Ook daaraan kunnen wij, mensen, niets doen. Wat de laatste 5 jaar betreft, betreur de spr dat het lédenaantal stationnair bleef, waarvan niet het minst de emi gratie de oorzaak is. Toch moet er ruste loos voortgewerkt worden aan de uitbrei ding. Spr. wees op de uitbreiding van de ap paratuur der provinciale organisaties. De federatieve opbouw heeft nimmer geleid tot schade aan de éenheid voor optreden en werkt in gezonde decentralisatie tegen de centraliserende tendenzen in onze tijd. De laatste jaren was van invloed de komende p.b.o. De landbouwpolitiek ont wikkelde zich in een richting, die vermin derd overheidsingrijpen mogelijk maakte. Voor de integratie zijn de vóoruitzichten weinig hoopvol. Benelux en West-Europa wijken al verder terug. Het Christelijk landbouwonderwijs ging in zelf hun weg zoéken. Een dringen naar een vastgesteld „ondememersloon", naar een „boeren-bezoldigingsbesluit" is niet gewenst. Niemand geeft er zich rekenschap van, dat prijsgaranties in tijden als de wereld markt laag is. een ander karakter hebben, dan als die hoog is. In het eerste geval kan het komen tot diep-ingrijpende be perkingen van de teelt. Spr. pleitte, térwille van het behoud van de zelfstandigheid van het onderne merschap, van het behoud van de verant woordelijkheid, voor een landbouwpoli tiek. die algemene bepalingen in het eco nomisch bestel in past Gevaren Aan hét eind van zijn boeiende openingsrede, wéés spr. op het gevaar van veroudering in het kader van de orga nisatie en van dé boerenstand. Het laatste kómt, omdat de koopkracht van het geld de boer belet, „stil te gaan leven". Ook het Pachtbesluit en de be paling van de prijs van de landbouw gronden werken bevriezend. De jonge boer kan bijna niet meer aan de slag aanleiding van Prof. Van Riessens boek over ..de maatschappij der toekomst" op de ang stige ontwikkeling in de richting van een toenemende bedisseling der overheid en inschrompeling van de eigen actie. Jeugdprobleem in deze tijd In de middagvergadering hield prof. dr J. A. Diepenhorst een referaat over het jeugdprobleem in deze tijd. Hij tekende de jeugd van 1230 jaar, opgegroeid in oorlogstijd, met alle ver schrikkingen daarvan, de jeugd met haar facetten van fabrieksjeugd. stedelijke jeugd, plattelands jeugd, massajeugd, asfaltjeugd, misdadige, erfélijk bélaste. psycho-pathische jeugd. Toch behoeven we niet te vervallen in doffe klachten, want naar spr. met voorbeelden aanhaalde 50 jaar geleden was het ook zo mooi niet! En in die 50 jaar is over de gehele wereld toch de Kerk sterker geworden en wijder ver breid. Er zijn evenwel grote gevaren. Er is een verachting voor het verleden, een minachting voor normen, twijfel aan waarheid en gerechtigheid en aan de zin van het leven. Massaliteit, de personalisatie en ver wereldlijking doen hun invloed gelden. Kent Christelijk Nederland zijn jeugd nog? Men moet de ernst van het jéugd- vraagstuk niet onderschatten. Van het hoogste gewicht is een zuiver gezinsleven, een waken tegen eenzijdige opleiding, een medeleven met en geven van een goed voorbeeld aan de jeugd. De jeugd moet in ons iets zien van Ootmoed, omdat wij niet alles goed doen. Als wij iets voor de jeugd doen, is de jeugd bereid, zelf iets te doen. Ds J. W. Beerekamp, Ned. Herv. predi kant te Groningen, sprak een beziélend slotwoord voor deze zeer geslaagde tóog- dag. De vele aanwezigen waren o.m. ook nog toegesproken door de héren S. Benus, wethouder van de ontvangende gemeente; J. de Ruiter, namens de C.H. en drs C. P. Hazenbosch. namens de A R. Kamer fractie; prof. dr J. Horing, namens het Landbouw Economisch Instituut; T. Hui- zinga, namens de andere organisaties van het Christelijk sociaal convent en H. de Groot, namens de Christelijke Landarbei- dersbond. Nieuwsflitsen uit de omstreken De bedoeling van de vacantiesluiting was, dat ln Juli en Augustus iedere win kel één week gesloten zal zijn. Hóéwél .het advies van de Kamer van Koophan- in gematigd tempo vooruit. Maar juist j del afwijzend was en twee groot winkel deze week werden de C.B.T.B. weer vier j bedrijven er zich fel tegen verzetten, J. Amsterdam-N..meenden B. en W. toch een dergelijk arti- scholen toegewezen, Velp, Bargentheim en Méppel. Vooral ovér de laatste is spr. zeer verblijd, om dat zich daarbij grote moeilijkheden voor- In 1945 waren er 2 landbouwwinter- 6cholen. nu 8. Maar de C.B.T.B. hoopt nog altijd, dat een aantal Rijksscholen Christelijk worden. Met dankbaarheid gewaagde spr. van de groeiende geest van Samenwerking, waardoor de laatste 'jaren een rustige periode waren. Hij waarschuwde echter tegen vadzigheid en hield de leden de figuur van de Boer al? voorbeeld voor. De tomende periode Wat de komende periode betreft, is dé situatie uitermate verward, vooral inter nationaal. De binnenlandse economische toestand is zich geleidelijk aan het herstellen. Maar er is wel eens vrees, dat de gqede jaren, die 1945'52 voor de landbouw warén, voorbij zijn. De voorspoed in die jaren is gecorri geerd door de belastingdruk, die reser vering nodig voor dé uiteenlopende resultaten, vooral in het tuindersbedrijf moeilijk maakt. Ook de mechanisatie heeft een groot deel van de middelen verslonden. De dalende wereldmarktprijzen doen de agrarische bevolking met vrees naar de toekomst kijken. Dringend is de roep om een landbouw politiek voor een groter aantal jaren. De tuinders vragen een verstandige handels politiek. Er is meer lijn in de landbouwpoli tiek nodig. Die moet niet gedetailleerd zijn. De overheid is niet geroepen en in staat, bestaanszekerheid te geven. Veel beter is het, dat boeren én tuinders daar- Raad van Oegstgeest Bezoldiging van gemeentepersoneel omhoog In de gisteravond gehouden raadsvergadering van Oegstgeest, die wegens vacantie van burgemeester Du Boeuff onder leiding stond van loco-burgemeester J. den Ouden, hadden twee agendapunten de bijzondere aandacht van de raadsleden. In de eerste plaats waa er het voorstel van B. en W. tot het invoeren van een verplichte vacantiesluiting voor de kruldeniersbedrUven, en voorts had de bezoldiging vart het gemeentepersoneel de aandacht. landse Zaken. Wanneer het ministerie op het besluit terugkomt zal hét toch nooit van terugwerkende kracht zijn. Inderdaad komt er misschien wél een beetje scheve verhouding ten aanzien van het rijkspersoneel, doch het zal voor de bezoldiging van deze categorie kei in de winkelsluitingsverordening te muierend werken i VOORSCHOTEN Duiven kwamen van St Qucntin De postduivenvereniging De Zwaluw ■hield een wedvlucht vanaf St Quentin. een afstand van 267,32 km. De duiven werden om 6 uur bij Zuidoostelijke wind gelost. De eerste duif werd geconstateerd om 8 u. 47 min. 22 sec. Deze duif bereikte een snelheid van 1597 meter per minuut. De laatste prijswinnende duif werd g*- constateerd om 9.07.57. Deze bereikte snelheid van 1421 meter per minuut. De prijsverdeling was als volgt: F. Zoons 1; J. P. v. d. Assem 2, 16; K. I. Waasdorp 3. 8; A. de Graaf 4. 10; M. Wol- leswinkel 5. 6; M. Th. v. Berne 7, 9; G. Teske 11, 13: F. C. v. Heusden 12; G. d'Haens 14; H. Schoo 15; G. Zwaan 17; C. de Mooij 18; Fr. Hendriks 19; J. Koek 20. moeten opnemen. De heer Bijl (Pr. Chr.) betoonde zich zeêr tevreden over het voorstel, doch vroeg dé .sluiting in onderling overleg met de kruideniers te doen geschieden. De heer Van Nieuwkoop (Pr. Chr.) gunde de kruideniers gaarne hun vacan tie. doch kon over het voorstel niet enthousiast zijn. Er wordt al zoveel ge klaagd over overheidsbemoeiingen en re geringsmaatregelen. De kruideniers moe ten dat zelf maar ondérling regelen en er desnoods de beide grootwinkelbedrij ven maar buiten laten. De heer Van Wélzen (Pr. Chr.) achtte de door de heer Bijl voorgestelde toe voeging weinig zin te hebben. Indien de groot-winkelbedrijven niet mee willen werken, zullen B. en W. dwingend moe ten voorschrijven. Volgens de heer Blansjaar (Pr. Chr.) is er geen sprake dwang, daar de kruideniers er zelf vragen. Dr Simon Thomas (V.V.D zag hier gaarne een onderlinge regeling, zoals bakkers plegen te doen. De heer Blomsma (Arb.) wilde de mo gelijkheid openlaten om de kruideniers gewenste week tijdig op te doen geven. De voorzitter deelde mede, dal de uit voering der regeling van de vacantie- weken geheel aan de middenstandsorga nisaties zal worden overgelaten. Alleen indien de heren het niet eens kunnen worden zullen B. en W. ingrijpen. Het Reformhuis zal buiten beschouwing blij ven. Hét voorstel wérd hiérna aangenomen met 11 tegen 2 stemmen (de heren Oosterom en Van Nieuwkoop). Dit besluit zal niet geldén voor Mors i het gedeelte bij Rijnsburg. Een tweede punt, dat vele raadsleden stof tot spreken gaf, was het voorstel van B. en W. om het gemeentelij K bezol digingsbesluit te wijzigen door in dit besluit in plaats van de thans geldende lonen van een 3e klasse gemeente op te nemen een .bezoldiging naar de indeling der gemeente in de le klasse Rijksbezoldigingsbesluit. (Advertentie) NAAR HET STRAND OF BAD DAN EEN BADDOEK MEE RECLAMEBADDOEKEN ƒ1.65 GROTE MAAT BADDOEK2.25 KLEURIGE STREPEN ƒ2.45 EXTRA GROTE MAAT 3.75 Dr Simon Thomas (V.V.D.) vond het onjuist vooruit te lopen op het rege ringsbesluit van de herclassificatie, dat nog genomen moet worden. De heer Van Mameren (Arb.) juichte het voorstel daarentegen toe. De heer Van Nieuw koop (Pr. Chr.) wilde echter niet uit betalen» voordat het voorstel door G.S. is goedgekeurd, om daardoor niet voor stellingen te geven die achteraf blijken niet te kunnen worden gerealiseerd Mevr. Smits (V.V.D.) wilde ook wachten op de herclassificatie. De heer üostei (Pr. Chr.) was het met het voorstel eens. omdat het z.i. in Den Haag moeilijk zal zijn m straks terug te krabbelen naar een lagere klasse, wanneer thans het voorstel wordt goedgekeurd. Wethouder Dijsselbloem meende met de heer Blansjaar, dat er inderdaad ver trouwen gesteld moet worden in de commissie voor G.O. Aangaande het verzoek om spoe dige lierclassificatie zou spr. haast wil len spreken over onwil, hoewel er dezerzijds steeds op de onhoudbare toestand was geipezen. We doen hier thans niets anders dan concrete vorm geven aan de wens van de raad, daar bij de behandeling van de begroting reeds was verlangd om van 3 naar 1 te gaan. De wethouder deelde mede dat het de bedoeling is niet uit te betalen vóór del goedkeuring van G-S. binnen is, doch wilde niet wachten op die van Binnen-1 Oegstgeest de klasse te classificeren. Ta re- en dupliek werd na stemming het voorstel aangenomen met- twaalf tegen één (dr Simon Thomas). De kinderbijslag kwam bij de twee procent vacantietoeslag voor het ge meentepersoneel met acht tegen vijf stemmen. Klein en groot Bij de aanvang der vergadering ver klaarde de commissie van onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuwbenoemde raadsleden bij monde van de heer Oosterom, dat er geen bezwaren waren n deze leden tot de raad tóe te laten. Bij de ingekomen stukken was een adres van de heer C. L. v. d. Akker er onaangenaamheden bij de riolering de Van Wassenaerlaan. Uit de bespre king bleek, dat de rioleringen teeds zo zijn aangebracht dat zet.z.t. op de ,ve rioolwaterzuiveringsinstallatie kunnen worden aangesloten. B. en W. deelden voorts mede, dat G.S. hun beslissing op het raadsbesluit van 13 Maart tot onderhandse aan koop van gronden, die het Rijk ten be hoeve van het oude tracé Rijkswegen nr 4 en 4b heeft aangekocht, voor ten hoogste twee maanden hebben ver daagd. Voorts dat de directie der N.Z H.V.M. op het verzoek van de raad heeft bericht, dat de afstand van het Groene Kerkje naar het eindpunt van de stadstram zo klein is, dat zij dóortrekking van het traject naar de kerk overbodig acht Zij heeft zelfs aan de min. van Verkeer en Waterstaat verzocht de baan van het eindpunt tot Sassenheim te mogen op breken. De raad verleende eervol ontslag als onderwijzeres aan de 0.1. school aan mej. C. P. Scheffers in verband mét haar voor genomen huwelijk. Een voorstel tot verpachting var land werd een hamerstuk, evenals eer voorstel tot verpachting van visrecht. Komisch hierbij was, dat op een vraag van de heer Oosterom waar dan toch wel de Oude Vaart en de Holle Mare waren, niemand kon vertellen dit blijkbaar bij uitstek goede water liep. De secretaris zou het ech ter op de kaart opzoeken, waa dan de heer Oosterom een exemplaar zou ontvangen. Voor de speeltuin Als aanvulling op de agenda kwam een verzoek van de speeltuinvereniging Oegstgeest om toekenning van f769.45 voor aanschaffingen en herstellingen ir twee tuinen. Voorts verzocht het be stuur het tochtvrij maken van een club huisje, het aanbrengen van een toilet en een drinkwaterkraan. De kosten van eerstgenoemde twee zaken raamden B W. op £800 terwijl het maken van een drinkwaterkraan in verband met de af stand van een nieuwe leiding zeer kost baar zou zijn. Bovendien was besloten een subsidie van f 1000 te geven voor nleuwingen. Daarom stelden B. en voor dit bedrag te geven onder laatstge noemde voorwaarde. Dit werd aangeno- Tenslotte werd de rekening over het grondbedrijf 1952 aangeboden en mevr. Kramers en de heren mr Bergmeijer. Oosterom en mr Valentgoed in de com missie van onderzoek. In de rondvraag uitte de Heer Van Mameren zeer waarderende woorden JUBILEUM-RECLAME'S Ter gelegenheid van het 50-JARIG BESTAAN brengen wij U het volgende zeer voordelige JUBJLEUM-PAKKET bestaande uit: 500 gram KANT en KLAAR GEHAKT 1 JUBILEUMROOKWORST in Cellophaan f circa 230 gram Tezamen voor slechts 225 cent. Voor de boterham een speciaal JUBILEUM-ZAKJE inhoudende 100 Gram PEKELVLEES 100 Gram PROCUREURSPEK Tezamen voor slechts 75 cent Haal morgen direct zo'n voordelig en fijn JUBILEUMPAKKET en voor de Zondag een JUBILEUMZAKJE bij: SLUISWEG 8 KATWIJK AAN ZEE De verhoging der posttarieven. die' reeds in December van het vorig jaar door de directeur-generaal der PTT. de heer L. Neher, tegen 1 Juli 1953 werd aan gekondigd, heeft nu haar beslag gekregen door de bekrachtiging door H. M. de Ko ningin. Ook het op 1 Juli 1952 te Brussel geslo- n algemeen postverdrag en de bijbeho rende overeenkomsten treden op die datum in werking- De voornaamste wij zigingen zijn de volgende: Binnenland Brieven in het locaal verkeer t/m gram 7 ct. (6 ct). Briefkaarten locaal 6 ct (5 ct). Briefkaarten interlocaal 7 ct (6 ct.) Gewone- en Girokwitanties: vast recht i cent per stuk (15 ct), (voor kwitanties, e aan PTT ter inning zijn aangeboden op of na 1 Juli 1953). Buitenland Brieven t/m 20 gram 25 ct (20 ct). In het verkeer met Suriname, Neder landse Antillen, Nederlands Nieuw-Gui- katwi/k Van de melk naar de melk De gezamenlijke Katwijkse melkhande laren verlieten Dinsdagavond hun flessen, pakjes boter en eieren om met de dames sens op uit te trekken. Het bloed kruipt nu eenmaal, waar het niet gaan en dus kwam het uitgebreide gezel schap in de Houtrusthallen te Den Haag op de tentoonstelling De Melkweg. En zo n ze, uit de melk weg, in de melk weg. Na deze interessante expositie bezich tigd te hebben werden een aantal toe gangsbewijzen bemachtigd voor de Cineac, waar de kroningsfilm draaide. Voor het vuurwerk te Scheveningen kwa de reizigers te laat, daar bij het uit gaan van de Cineac vier reizigers zoek raakten. Toen allen weer verenigd wa- vas het tijd om de terugreis te aan vaarden. In de Gouden Leeuw te Voor schoten werd echter eerst de inwendige ens nog versterkt. katwijk AAN ZEE Mist u iets? Als gevonden voorwerpen zijn aange- _rven: Balk, om tonnen op een auto te rollen; br. jongenssandalen; donkerbl. cape; parapluie; bruine kruiwagen; dou blé of gouden dameslorgnet; doublé bandje; paar riemsandalen; roodgebl. handdoek; wit kindermanteltje; dames armbandhorloge; wit kinderhandtasje; bl. kindérbadpakje; hoornen bril; sleutels; rode portemonnaie met inh.; zwarte da mestas; parelketting, bl. kindertruitje; bruine portemonnaie; wollen breiwerk; doublé damespolshorloge met rood lede band. Inlichtingen op het politiebu- Zee-prestatictocht zee-prestatietocht, die ook dit jaar door de K.R.B. wordt georganiseerd, zal Zaterdag 18 Juli, 4 uur worden gezwom men. Er wordt van Zuid naar Noord ge- Blok uit Heemstede geen voorrang gaf. De heer Blok reed met zijn gloednieuwe wagen juist voor de vrachtwagen langs tegen een lichtmast, die geen centimeter meegaf. De wagen werd ernstig bescha digd. de heer Blok liep een flinke hoofd wond op. De bewoners uit deze buurt vragen zich af hoe lang het zal duren voor hier doden vallen. De in- en uitrijdende vrachtwagens, vaak nog vóórzien van een aanhangwagen ook, scheppen allesbehalve eenvoudig op te lossen verkeersproble- SlagerU Hoek ln 't goud In de slagerij van de heer Kr. Hoek as het gistermiddag feest. Geen won der, want de familie Hoek herdacht het heuglijke feit, dat 50 jaar geleden de zaak werd opgericht. Zeer vele collega's, zakenvrienden en andere ingezetenen nen ter receptie. De heer J. Ravens- bergen uit Rijnsburg schetste, hoe de heer Hoek Sr met grote energie de stuwende kracht is geweest 40 jaar lang, waardoor deze. de oprichter van de zaak. ook in moeilijke jaren leiding gaf. God heef; hem in zijn arbeid gezegend. De heer Hoek jr, die de laatste tien jaren de zaak drijft, heeft met dezelfde energie voortgewerkt. Het was voor de familie Hoek eer vergetelijke middag. Jammer dat de heer Hoek sr in verband met zijn gezondheid zich elders in het dorp moest installeren en dit jubileum niet van nabij kon mee vieren. De slagerij was herschapen in een ware bloemenwinkel Hoog en laag water Vrijdag 26 Juni: hoog water 2.17 en 14.47, laag water 10.23 en 22.51 uur. Vrouwen gingen op stap De leden van het vrouwenuurtje van de Zuid-Oostwyk van de Hervormde Ge meente hebben het vergaderseizoen be sloten met een uitstapje. Onder leiding van de wijkpredikant, ds J. J. van der Krift, ging het gezelschap allereerst naar Amsterdam, waar een rondvaart door de grachten werd gemaakt. In Annahoeve bij Hilversum, de volgende pleisterplaats, werd de inwendige mens versterkt, waar na doorgereisd werd naar de provincie Gelderland. Een prachtige rondrit door ons nationale park „De Hoge Veluwe" was wel een van dc mooiste gedeelten van de reis. Nadat in Bussum nog van een heerlyk diner was genoten, werd de' terugreis naar Katwijk aanvaard. H1LLEGOM Aanrijding bij steenfabriek Bij de steenfabriek lussen Lisse en Hil- legom geschiedde gistermorgen omstreeks half twaalf een vrij ernstige aan rijding. Van het parkeerterrein van de steenfa briek kwam een vrachtwagen, die de uit de richting Haarlem komende heer L. aan het adres van de vrijwillige brandweer, die hij bezig had gezien bij de onderlinge wedstrijden in Den Haag. Als antwoord op een vraag van de heer Oosterom bleek, dat binnenkort met de herbestrating van de Geversstraat zal worden begonnen, en dat daarna de Haarlemmerstraatweg van Groene Kerkje tot Postbrug aan de beurt komt. Uit het antwoord op een vraag van dr Simon Thomas werd het duidelijk, dat alle geadviseerde maatregelen zullen worden genomen om de muggen te be strijden, en dat in de raadsvergadering van 24 Augustus de bezwaarschriften tegen het uitbreidingsplan zulleti wor den uehandeld. Mr Valenigocd (Pr Chr.) en de heer Van Kerkhof (K VP) waren ln deze vergadering afwezig. LEIDERDORP C. Bavelaar vierde zijn 40-jarig jubileum De heer C. Bavelaar herdacht gisteren, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad bij de N.V- Steenfabriek „Ouderzorg", thans Ouderzorg-De Ridder en Co." te Leiderdorp, waar hij als fabrieksbaas op de gla?uurfabriek „Canton" werkzaam is. De jubilaris en zijn echtgenote werden ontvangen door de directie, waarbij o.m. gememoreerd werd de langdurige samen werking met wijlen de heer Viervant Tukker. Daarna werd de jubilaris door kantoor- en toezichthoudend personeel gecomplimenteerd. Een en ander ging ge paard met de aanbieding van geschenken, waarbij de prettige verstandhouding naar voren werd gebracht en de hoop werd uitgesproken, dat éte jubilaris nog tal var jaren in goede gezondheid zijn werk zaamheden zal kunnen voortzetten. Wat behandelt de raad? De raad van Leiderdorp komt Vrijdag avond kwart voor acht bijeen. Op de agenda komen onder meer de volgende punten voor: Benoeming lid schattings- e van het grondbedrijf; wijzi ging van winkelsluitingsverordening; reclame hondenbelasting; wijziging ziek tekostenregeling gemeentepersoneel ovei 1953; beschikbaarstelling gemeentegelden voor stichting van schoolgebouw vereniging van Chr. lager-. Mulo-onder wijs en bewaarschool; wijziging ver- menigvuldigin-gscijfer voor uitgebreid lager onderwijs: algemene subsidierege ling voor land- en tuinbouwscholen; comptabiliteitsbesluiten. NOORDWUK Bloembollenkwekers stonden terecht Twee bloembollenkwekers uit Noord- wijk stonden terecht voor de Haagse eco nomische politierechter, omdat zij zich zouden hebben schuldig gemaakt overtreding van de bepalingen van uitvoermachtiging voor bloemen. Eriks, raadsman, meende dat de zaak door eên transactie van f 350 m Nederlandse Bank was afgedaan, de rechter veroordeelde ieder van de verdachten tot twee boeten van f 1500, dat is dus in totaal tot f 6000. NOORDW11KERHOUT Nieuwe R.K tuinbouwschool Aan de R.K. lagere tuinbouwschool zyn de overgangsexamens gehouden. Met deze examens is een periode van drie jaar afgesloten, waarin onderwijs moest worden gegeven in een zeer gebrekkige lokaliteit, zonder de outillage, die voor dit soort onderwijs nodig is. Begin Sep tember echter zal de nieuwe tuinbouw school in gebruik worden genomen. Dit is een modern, fraai gebouwd pand. dat volledig is berekend voor de taak, die het in het tuinbouwonderwijs moet vervul len. Er is aan de school een proeftuin verbonden, zodat de theorie aan de prac- tijk kan worden getoetst. Concert van „De Harpe Davids" Op uitnodiging van de St Bavostich- ting gaf de Chr. muziekvereniging „De Harpe Davids" gisteravond een concert in de fraaie muziektent van bovenge noemde stichting. De prachtige omgeving t mooie weer droegen het hunne het slagen van dit concert. Dezelfde vereniging geeft Zaterdag, in verband met de verjaardag van Z.K.H. Prins Bern- hard. een concert in de tent aan de Zee straat. Dit concert begint om 8 uur. Aanbesteding Gisteren had in het raadhuis de aan besteding plaats van de reconstructie van de Ziikerbinnenweg. Van aannemerszijde was er voor dit werk grote belangstel ling. Ruim 20 aannemers schreven in. Gebr Buitendijk en Zn te Capclle a. d. IJsscl waren de hoogste, met f 51.612 en de fa Lampert an Zn te Haarlem de laag ste met f 39.900. Geslaagd Voor het examen machineschrijvcn slaafden dc dames A. Jansen en C. Berg. Voor het examen steno ae dames A. Wynands en A. Steenvoorden te Noord- wijk en de heer Bou Timmers. alhier. Ze werden opgeleid aan de R.K. handels avondschool alhier. Ril NS BURG Kosteloze inenting tegen pokken De volgende week Woensdag bestaat er ten huize van dokter F. Leerink. Herenweg 9. gelegenheid zich kosteloos tegen pokken te laten inenten. Men kan terecht van half 3 tot 3 uur. Brug krijgt een beurt Een nieuwe frankeerzegel van 7 cent en briefkaarten van 7 en 15 cent Visseiijgolljes i het Magere zaken De drie trawlers, die gisteren markt verschenen, hebben niet sopt: de Bergen maakte een r 10.000 na twaalf dagen, evenals de Fla mingo, die er evenwel dertien over deed. Voor de Post Boy hield het even: met 10.900 na twaalf di&en. voorts een Wiron kotter, de SCH 135, de KW 40 en de 52 als Noordloggers, veel kleine vaart waaronder een tiental sni ivaad-boten en wat gamalenschuitjes. Makreel weer uitzondering De makreel bleef aardig in trek en voor de gestripte 13 20 voor g maakt, terwijl de dichte soorten 17 f 13 deden. Haring was er weinig, beste bracht 12.50 de 24 kilo op. Belg steunde Dank zij de Belgische vraag naar sty kabeljauw zijn de uitleggers behoorlijk de prijs gekomen: een enkele toprij maakte 93, maar 76 was de gewone prijs. Kistenkabeljauw deed van f 60 voor de slappe tot 90 voor de betere kwali teiten. Goed werd verkocht, slecht bleef staan, De handel kon kieskeurig zijn en was dat dan ook: wat maar even niet aan de kwaliteitsnormen voldeed in de vissector. niet in het spel voor. Goede piepers bijvoorbeeld brachten het gemakkelijk ai er is ook nog braad verkocht met 14 voor de „levende" wij- ting. Maar slappe zakte af tot 9 50. Mol de gullen hetzelfde beeld: lekkere_ grote gingen vlot voor 33 de hand, maar de mindere kwaliteiten moest het met 19 doen. Met moeite kon de slappe koolvis kwijt; een deel ging naar ae reddende Rehaco, maar de beste van de Bergen brachten prompt van 37 op. Genoeg schol I is plotseling weer eens flink wat platvis: schol althans was te kust en te keur te koop. Voor de tweeën van de snurrevaad kwam 15 birinen; de knappe drietjes haalden nog de 12,50. maar de kleine drie deed niet meer dan 1 9,50. Ge- schol drie bleef even boven de 8 hangen. Belg steunde nogmaals. Onze Zuiderburen hielpen ons ook een handje met de tarbot: ze liep op tot 1.50 en de tongen waren onge veer even duur als de dag tevoren. Kotterreis Mary tot vandaag De Wironkotter streefde ditmaal mei zyu 10.000 besomming de trawlers ter zijde. De logger SCH 35 en KW 40 deden beide 5600 en de KW 52 baalde eeo knappe 5200. Schepen van büleg Voor de insiders hoeft het geen betoog.- maar het kan geen kwaad, er nog eens op te wijzen, hoe slecht de reizen van deze Woensdagmark: zijn geweest: met het dubbele van de thans gemaakte besom mingen waren de drie aanwezige schepen er net uitgekomen De Mary is wijselijk tot vandaag blijven liggen: 35 schelvis. 35 kabeljauw 160 kolen, 70 dichte wijting, 100 haai, 110 makreel, 10 platvis, 10 toters. 175 kleine kistjes Noordharing en 100 styve kabel jauwen. Bovendien werd gisteravond de Shamrock verwacht en er zouden diverse Noordloggers komen. Survey en naar zee Na de reis van gisteren is de Post Boy survey gegaan. De Vikingbank zou. ivoorziene omstandigheden voorbehou den, vandaag weer uitgaan. Garnalen Er waren gisteren een goede 500 kilo garnalen aan de markt tegen 0.67 de kilo de zoute (zakkend tot 0.62) ei 0.76 tot 0.70 voor de flauwe. De IJM 24: erd de hoogste vanger met 157 kilo. Indonesië per zeepost en i keer met België en Luxemburg blijft het port der brieven ongewijzigd. Briefkaarten 15 ct (12 ct). (Suriname, Ned. Antillen. Nederlands Nieuw-Guinea, Indonesië per zeepost en )or België en Luxemburg 7 ct). Gedrukte stukken, acten en monsters: ct per 50 gram (4 ct), voor kranten, boeken en tijdschriften: 3 ct per 50 gram (2 ct). Brailledrukwerken: het port der Brail- ledrukwerken in het internationaal ver keer is verlaagd tot 1 cf per 100 gr. (2 ct) Inklarlngsrecht: voor briefpostzendin gen: 50 ct (35 ct), voor postpakketten f 1.- (40 ct-). Ook de tariefswijziging voor de verzen ding van luchtpost naar Nederlands Nieuw-Guinea. Indonesië en naar nage noeg alle overige bestemmingen gaan 1 Juli in. Aantekenrecht (binnen- en buitenland) 20 ct (15 ct). vastrecht voor postpakket ten met aangegeven waarde 20 ct (15 ct). Nieuwe frankeerzegel In gebruik worden genomen frankeer zegels van 7 ct (cijfertype) en briefkaar ten (met de beeltenis van H. M. de Ko ningin) van 7 en 15 ct. In de toekomst zullen alle frankeer zegels in waarden beneden 10 ct worden uitgegeven in het z.g. cijfertype. De zegelafdruk op de briefkaarten blijft de beeltenis van H. M de Koningin hou den. De PTT-kantoren verstrekken alle na dere inlichtingen, terwijl zeer binnenkort ook nieuwe tariefslijsten verkrijgbaar zullen zyn. dek van teakhout. De werkzaamheden worden uitgevoerd door het hoogheem raadschap Rijnland o.l.v. de heer G. Marle te Katwijk aan Zee. Het verkeer van Noordwijk is tijdelijk omgelegd naar Katwijk. Voetgangers en wielrijders kun nen gebruik maken van een „vlotbrug". VALKENBURG Er worden tochten gemaakt Dinsdag ging de afdeling van de Ned. Christen-Vrouwenbond op reis. Allei werd een bezoek gebracht aan de menveiling te Aalsmeer, waarna me Muiderslot bekeek. Een aardige onder breking vormde ae ontvangst door r Ooms te Laren, die enige tijd geleden de afdeling gesproken had Een tapijt weverij en het raadhuis te Hiive waren de andere objecten, die werden bezocht. Wel vermoeid, maar zeer voldaan keerde het gezelschap huiswaarts. De leerlingen van de hoogste klassen van de Chr. School maakten een rei! Breda. Na het bezichtigen van de stad werd een autotocht gemaakt langs Glnm ken. Chaam. Baarle-Nassau. Güze-Ryen, Ulvenhout en Oosterhout, waarna men d< middag doorbracht in het natuurbad an nex speeltuin „De Waranda". In zeer op gewekte stemming kwamen de kinderen 's avonds tien uur aan het Veerpad ai waar een zeer grote schare van ouders andere belangstellenden hen verwelkom de. Ook burgemeester Van der Harst ei Wethouder Ouwersloot gaven blijk var hun belangstelling. Voor het Prins Bernhardfonds Zaterdagavond, tijdens een muzikali Toneelprijsvraag van Anjerfonds Het provinciaal Anjerfonds Overijsel heeft een zgn. open prijsvraag uitgeschre ven voor een toneelstuk met een Over- ijselse inslag. Voor de eerste prijswin naar is een bedrag van f 500 beschikbaar gesteld (afgezien van event, auteursrech ten) en voor de tweede prijswinnaar f 250. De prijsvraag sluit 1 October 1953. De jury bestaat uit de heren dr H. L. A. Bezoen te Amersfoort, Hans Tiemeyer te Amsterdam, ds G. v. Veldhuizen te R'dam, Anton Sweers te Bussum en Arend Hauer te A'dam. Bij het secreta riaat van het Anjerfonds. Stationsweg te Zwolle zijn verdere inlichtingen ver krijgbaar. Directeur van „Puttershoek" neemt ontslag De directeur van de Coöperatieve Sui kerfabriek Puttershoek, de heer D. van der Made, heeft naar aanleiding van de critiek en de verwerping der exploitatie rekening in de algemene vergadering 3 Juni j.L aanleiding gevonaen tot een verzoek om ontheffing van zijn func tie. De heer P. C. Loopuyt is onmid dellijk belast met de leiding der fabriek in het ligt in de bedoeling hem als opvol- ;er voor te dragen. Rotterdamse woekeraarster leende geld tegen 10 pet De Rotterdamse politie heeft, op grond an overtreding van de geldschieterswet, proces-verbaal opgemaakt tegen een 62- jarige vrouw, die van 1945 af tot nu toe f 20.000 heeft uitgeleend tegen een rente tien procent. Fl. 15.000 verduisterd Belastingconsulent stopte ene gat met het andere De politie te Rotterdam heeft de 24- jarige belastingconsulent A. B. aangehou- ter beschikking van de justitie gesteld op grond van verduistering van rca ƒ15.000. Hy had de boekhouding van een tiental firtïih's verwaarloosd. Zo kreeg hij b.v. geld van deze zaken om af te dragen, doch hij gebruikte het geld voor zichzelf stopte op die manier het ene gat met het andere. Van de 15 000 is niets meer Willem Ruys slechts voor 80 pet bezet Voor de 33ste maal vertrok vanmiddag uit Rotterdam naar Indonesië het m.s. Willem Ruys van de Koninklijke Rotter- damsche Lloyd. Aan boofd bevinden zich ruim 700 passagiers, zodat het schip voor ongeveer tachtig procent bezet is. Dat bet schip niet volledig volgeboekt is, ts het gevolg van het seizoen. Voor October a.s. en later is de belangstelling zo groot, dat reeds wachtlijsten zijn aangelegd. Na 31 Dec. 1953 Parkeren op straat overal vrij Krachtens een in Stbl. 290 opge nomen K.B. treedt de wet tot wijzi ging van de Motorrijtuigenbelasting wet in werking op 1 Juli a.s. Met in gang van die datum mogen gemeen ten geen parkeergelden meer gaan heffen, anders dan voor speciaal in gerichte terreinen. Na 31 December 1953 zyn de bestaande gemeentelijke verordeningen terzake vervallen. Nederlander stal auto's in België De Officier van Justitie in Utrecht heef; Woensdag tegen een 41-jarige auto handelaar uit Maartensdijk, die ondanks zijn dertien veroordelingen auto's in Bel gië stal en naar Nederland smokkelde, drie jaar en zes maanden gevangenisstraf geëist. Drie auto hadden in totaal f20.000 opgebracht Verdachte zei dat hij deze ..sport" moeilijk kon laten. Uitspraak over veertien dagen. Ver. van huisvrouwen in nieuw pand Het nieuwe pand voor de 28.000 leden tellende Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Huygensstraat 27 te Den Haag, is gisteren officieel geopend De landelijk voorzitster, mevrouw H. G. van Anrooy de Kempenaer. sprak haar ver heugenis over dit gebeuren uit nu da vereniging zo snel groeit. In hetzelfde gebouw üs ook het instituut tot voorlich ting bij huishoudelijke arbeid gevestigd. Binnenkort komt ook een modelkeuken

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5