Kinderen moeten zelfs rekenen leren zonder plusteken Toogdag met hoogtepunten op Ter Veken in Wassenaar Puistjes DD» Toch is het zo! Langere verpleegduur gewenst voor rheuma en kanker Pyrt/RHEUMIN hp/2* DEZE KINDEREN HEBBEN GEEN VADER Belastingpolitiek DONDERDAG 23 JUNI 1333 SI Haat tegen het Kiuis in Israël (Van een onzer verslaggevers) De oud-gezant van Nederland in Israël, dr J. A. Nederbragt, heeft het plan, om in Israël met medewerking: van geïnteresseerden een bos te doen planten en zo een aandeel te leveren aan de opbouw van dc jonge staat Israël. Dit werd gisteren mee gedeeld door ds J. H. Grolle van Utrecht op de Toogdag van de Hervormde Raad voor Kerk en Israël op het landgoed Ter Veken in Wassenaar. Over de uitwerking van het plan van dr Ncderbragt, die bij de Toogdag aanwezig was, kon nog niets dwenen Joodse gebroeders Finaly in het "ta m""d"ld wo'd'n' d°ch Groll! vtrm,lddt w«' d' ln""n™inc v"» d<!j B"un.V5™Jnd,rd'e°k^ J deren aan mevrouw Roasner, de Parijs' Hot beslist Kinderen Finaly terug aan familie Maar verblijfplaats van de gebroeders is onbekend Raad r Kerk en Israël met het idee van de oud-gezant. Dr Grolle, die pas een reis naar Israël heeft gemaakt en wiens vers van de pers verschenen boek „Een volk op weg naar Huis" in een staUetje op Ter Veken gretig werd gekocht, stelde in zijn Tefe- raat de vraag, waarom het volk van Israël zyn Messias heeft verworpen en dat ook nu nog doet. Volgens dr Grolle komt dit. omdat er onder het teken van het kruis aan Israël zo onnoemelijk veel leed is aangebracht door de Christelijke volkeren. Daarom is het ook niet ver wonderlijk, dat het volk van Israël schuw geworden is voor het Kruis. Spr. gaf, ter illustratie van zijn stelling, enkele voorbeelden uit de geschiedenis. Hij noemde het feit. dat in Portugal tien duizend Joden op de brandstapel wer den gebracht en herinnerde er aan, dat het Jiddisch oorspronkelijk een Duits- Beiers dialect was. zodat dus ook daar de Joden verdreven moeten zijn. Ir» Frankrijk werden de eigendommen van de Joden beschouwd als het bezit van dc koning en in Engeland waren zij zells de lijfeigenen des konings. Neder land was eigenlijk de enige uitzondering, althans in zoverre, dat hier de Joden nimmer vervolgd werden. De apotheose van deze bloed en tranen-geschiedenis kwam onder Hitier. toen zes millioen Joden werden afgeslacht. Dat aUes is reden, waarom de Messias verworpen wordt; omdat het volk Israël dit leed zich door Christenvolken voelt aange daan. Deze geschiedenis van de mishan deling van het volk Israël is eigenlijk veel te weinig bekend. Wie geconfron teerd wordt met Israël ziet voor zich op rijzen het beeld van de Gekruisigde. Maar in Israël zelf wordt Jezus hoog- HUIDAANDOENINGEN stens aanvaard als Mens, doch niet als' tegenwoordlgster van de familie, terug 'te geven. Daarmee is nu de juridische strijd ten einde. Of de kinderen, nu ook terug komen, is eer. tweede. Niemand weet aar zij zijn; men vermoedt, dat zij en Spaanse klooster verblijven; n •eet zelfs niet of ze allebei nog in leven zijn. In ieder geval, indien mej. Brun slaagi ze spoedig terug te bren gen, kan zjf worden vervolgd wegens ontvoering. De affaire-Finaly is nog lang niet ten einde. Men zal zich misschien her inneren, dat enige tijd gejeden Francois Mauriac uit religieuzé overwegingen stelling nam vóór de katholieke groep, die de kinderen ontvoerd had. Hij twee weken geleder, in een opzienbarend artikel op teruggekomen. Ook dit zal niet weinig toe hebben bijgedragen in het katholieke millieu van Frankrijk de gewetensstrijd te doen aanwakkeren. Het staat vast, dat in elk geval een deel de Franse clerus deze zaak uitermate betreurt en oprecht en hard werkt de kinderen terug te krijgen. Men n echter welhaast tot de conclusie kor dat de clericale krachten, die deze twee kinderen met alle middelen voor de kerk willen behouden, omvangrijker er. vooral machtiger zijn. Dit is de meest kant van de zaak. Intussen heeft het Israëlische parle ment by monde van de orthodoxe afge vaardigde Abraham Mintz een beroep gedaan op het geweten van de gehele wereld, te helpen by de opsporing de kinderèn Finaly. De kwestie zal voor buitenlandse aangelegenheden. nitroglycerine-penta-erythriet-tetra- nitraat. Trekt u zich van de inhoud van deze regels a.u.b. niet te veel aan, want zij zijn juist neergeschreven om u tot fronsen van het voorhoofd te bren gen. Vóór we van wal steken, even 'n korte verklaring: niroglycerine-penta- erythriet-tetranitraat is een ontplof fingsmiddel, zodat het niet zo gek is. dat we onze cigaretten zonder deze stof wensen. Een overbodige mede deling ,zult 'U zeggen. Accoord. Maar de reden waarom wij u hiervan deelgenoot wilden ma ken spruit voort uit een onderzoek dat door G. T. Buswell werd ingesteld naar de bewegingen van het oog tijdens -het lezen van een gedrukte tekst. Van de apparaten die de onder zoeker hiervoor gebruikte, behoeven we geen melding te maken. Voldoende zij, dat hij in staat was vast te stellen op welke punten van de regel het oog gevestigd bleef en hoe lang deze fixa ties duurden. De conclusies welke uit een analyse van dit materiaal kunnen worden getrokken, zijn bijzonder be langwekkend. Zoals we konden verwachten, dient er onderscheid gemaakt te worden tussen geoefende en ongeoefende lezers. De ogen van de geoefende lezer glijden niet regelmatig langs de regels, zoals we geneigd zijn te veronderstel len (en zoals het spraakgebruik wil), maar zij blijven op bepaalde punten gedurende een onderdeel van een seconde staan en knippen de regels als het ware in stukken. Op een tekst die dezelfde breedte heeft als de re gels van deze kolom, kunnen gemid deld 4 van dergelijke fixatiepunten worden geteld, waarbij zich het merk waardige feit voordoet dat bij ge oefende lezers deze fixatiepunten zich bijna altijd midden in de woorden be vinden. We kunnen ons dan voorstel len dat de letters ter weerszijde van dit rustpunt gelijktijdig worden waar genomen en als één zinvol geheel door de hersenen worden gerealiseerd. „Ik houd niet van cigaretten met,, wordt dus niet woord voor woord ge lezen, maar valt door de fixatie-pun ten aldus uiteen: ik houd n-iet van ci-garett-en me-t. Bij ongeoefende lezers gaat dit veel moeilijker, want bij hen zijn niet al leen het aantal fixatiepunten aanzien lijk groter en duren deze ook langer, maar bovendien gaat het oog vaak een heel eind langs de regel terug, ais- of sommige onderdelen van. de zin die tot één geheel moeten worden verwerkt, nogmaals opgenomen wor den. Bij een dergelyk zinnetje, als waarvan hierboven sprake was, kun nen bij ongeoefenden somtijds enige tientallen fixatiepunten worden geteld, waarvan een derde deel uit her-fixa ties bestonden, dus uit tekstdelen die tevoren reeds gelezen waren, maar niet tot een zinvol geheel waren sa mengevoegd. Op zichzelf is dit geens zins onbegrijpelijk, want ik maak me sterk dat de eerste twee regels van deze kolom ook de geoefendste lezer genoopt hebben even terug te flitsen naar het voorafgaande (en zelfs naar de eerste regel), want alles tesamen moet in de hersenen tot een begrip worden gerealiseerd. En juist dit zin volle ontbrak, terwijl de naam van de ontploffingsstof zonder herhaalde te rugblik door een niet-chemicus hele maal niet te lezen valt. Vandaar die herhaalde terug-sprongetjes, waarvan u zich hopenlijk bewust bent geweest. Hoe de resultaten met u ook mogen zijn uitgevallen, het idee dat we regel matig langs de regels glijden, of woord voor woord lezen, kunnen we hiermee over boord zetten. En om nu maar even bij dat ont ploffingsmiddel te blijven, weet u dat het tegenwoordig mogelijk is de ontploffing van een springlading in één richting te laten verlopen? Daarover morgen. (Nadruk Verboden) Ds Grolle gaf hiervan enkele voor beelden: de kinderen leren rekenen zon der het plus teken, omdit teveel herin nert aan het Kruis. Japon6tof met een kruismotiefje is onverkoopbaar. Het Rode Kruis heet anders in de staat Is raël en draagt als herkenningsteken de Davidsster. Het kruis is verbannen uit de staat. Deze situatie kan echter niet zo blijven: Israël zal Jezus moeten gaan zien als Heiland en Zaligmaker, aldus ds Grolle. Over het kruis van Jezus Christus en het volk Israël is tydens deze Toogdag nog veel meer gezegd op Ter Veken. In zijn openingswoord tot de tussen het groene lover gezeten Toogdaggangers, las de voorzitter, ds H. Dekker van Amster dam. een groet van de Hollandse werkers in het Schotse hospitaal in Tiberias. Ds J. T. Wiersma van Wassenaar sprak over het Kruis en Israël en vroeg, of het niet verbazingwekkend was, dat juist temid den van het uitverkoren volk het Kruis opgericht werd. Het vervult ons mis schien met ontzetting, dat een volk zo door God van geslacht tot geslacht ge leid kan worden en dat toch ook weer in datzelfde volk de haat tegen God tot openbaring komt. Het gaat niet alleen Israël, maar om de gehele mensheid. Wie echter de geschiedenis van Israël kent, weet, dat heel de gang van dit volk een preludium op het Kruis is, maar ook op de genade en de verzoening. In dit band wees ds Wiersma er op, dat de Here zijn tijd kent, dat zijn Kruis de ont hulling geeft van Gods Liefde en Recht en dat God zijn werk aan Israël ook Ze ker zal volenden. Ds M. Boertien, Chr. 'Geref. pred. te Wormerveér, zei. dat het i verheugend was. dat de Staat Israël er is. doch daarmee is men er nog niet. WU zijn bezorgd, dat deze Staat niet meer zal willen zijn dan elke andere staat. Wij moeten dan ook met Israël over Jezus spreken niet met vrijpostigheid, i met de vrijmoedigheid die de Christen gegeven wordt. Mevr. prof. dr H. Kohl- brugge uit Utrecht sprak een slotwoord. Italiaanse stafchef naar Athene Centrale Bond Onderling beheerde Ziekenfondsen Verstrekking van brillen moet weer voor rekening van hoofdverzekering komen Tijdens de gisteren te Utrecht gehou den algemene vergadering van de Cen trale Bond van onderling beheerde Zie kenfondsen heeft de voorzitter, de heer C. J. van Lienden, geconstateerd dat de rust. die men in het ziekenfondswezen zou wensen, er nog niet is. Nog steeds zijn niet al die regelingen tot stand ge komen, die tot zekerheid kunner leiden. Als een van de belangrijkste wensen noemde de voorzitter: één soort verze kerden met allen dezelfde rechten. Op 31 Dec. 1952 bedroeg het aantal vt kerden 7.647.614; hiervan maken ei millioen deel uit van de in«de Bond ge organiseerde onderling beheerde zieken fondsen. De heer Van Lienden wees op de be langrijke functie, die het ziekenfonds wezen in het maatschappelijk leven in- Onweer hoven ons land Limburgs meisje door bliksem op slag gedood Hemelvuur stichtte op vele plaatsen brand In de Hülmerheide vlak boven de Duit- t gress bij Siebengewald is gistermiddag tegen zes uur het 18-jarig meisje J. Pe ters uit de Nederlandse plaats Slebenge- wald tijdens een hevige onweersbui door De chef van de Italiaanse generale staf.'de bliksem getroffen en op slag gedood, generaal Marras, is per vliegtuig Athene vertrokken voor een bezoek een week aan Griekenland, op uitnodi ging van zyn Griekse collega. De gene raal. die vergezeld wordt door een groep Italiaanse officieren en de Griekse mili- ittaché te Rome, zal talryke bases, installaties en opleidingscentra van de Griekse strijdkrachten bezoeken. ■jMet vier landarbeiders keerde het meisje terug naar huis van het werk op de Duitsland liggende akker toen het on weer plotseling losbrak. Men kon niet meer op tijd een onderdak vinden. Elders in Noord-Limburg zyn tijdens hetzelfde onweer verschillende koeien door de bliksem gedood. In Wellerlooi werd de boerderij van de landbouwer P. Anjerfonds doet veelmaar wil meer doen Alom in den lande zal dit jaar weer ten bate van de culturele arbeid van ons volk door het Prins Bernhard Fonds met behulp van de regionale Anjerfondsen de Anjerdag worden georganiseerd. Voor de Anjerdag van dit jaar zal gecollec teerd worden met speldjes, foto's van het Koninklijk Gezin en, hiertoe in staat ge steld door de Nederlandse Bloemisterij, op verschillende plaatsen met levende anjers. Het Anjerfonds Zuid-Holland heeft in 1952 verscheidene culturele instellingen in deze provincie de helpende hand kun nen bieden, dank zij de opbrengst van „Anjerdag", van welke opbrengst 70 To verenigingen in de provincie kan wórden bcstéed. Niet minder dan veertig organisaties, waaronder 37 muziekverenigingen, ver deeld over vele dorpen en plaatsen ont vingen een subsidie, waardoor bijv. nieu- instrumenten konden worden aange schaft. Het Anjerfonds is een afdeling van het Prins Bernhard-fonds en houdt daarmee ten nauwste contact. De overige 30 van de opbrengst van de Anjerdagen wordt in het Prins Bernhardfonds gestort ter financiering van landelijke objecten. In 1852 bracht de Anjerdag in Zuid-Holland (met uitzondering van Den Haag en Rot terdam) op: f 18.022,22. Wassenaar had de hoogste opbrengst f 2.368.34, wat bijna een dubbeltje per hoofd der bevolking is. Het provinciaal gemiddelde was bijna anderhalve cent per hoofd van de bevol king. Voorzitter van het Anjerfonds in Zuid- Holland is de Commissaris der Koningin, mr L. A. Kesper, vice-voorzitter prof. ir J H. Froger, secretaris-penningmeester mr E. Heringa, Korte Voorhout 9. Den Haag. Op 's Prinsen verjaardag, Maandag a s zal de collectebus rond gaan voor dit mooie doel. Nillissen door de blikserh getroffen. Bin nen korte tijd-brandde het stroodal: van de schuur en de stal als een fakkel Het woonhuis bleef gespaard. Voorts is te Tegelen de bliksem inge slagen in de woning van de heer Gerrits aan de Gelderse Baan. tengevolge waar van brand uitbrak. Alleen de zolderver dieping brandde uit. Op het moment van de brand was alleen een ziek meisje thuis. Het noodweer duurde ongeveer een half uur. Er kwam eén hoeveelheid regen uit de hemel, zoals nooit in Tegelen in zo korte tijd is waargenomen. Tientallen kel ders en woningen liepen gedeeltelijk on der water De waterschade is op verschei dene plaatsen vrij groot, o.a. liep een wijnkelder van een wijnhandelaar onder Verder is gisteravond te 'ongeveer zeven uur door blikseminslag brand uitgebro ken in de kapitale boerderij van J. van Nuland, gelegen in de Molenstraat te Rosmalen. De boerderij is tot de grond toe afgebrand. De landbouwinventaris, waaronder de gehele hooioogst, die juist binnen was. werd een prooi der vlammen. Het vee en enig huisraad kon worden gered. De boerderij dateerde uit de 18e eeuw. De bewoners waren laag verzekerd. Pakjes voor de militairen in Korea Gedurende het tijdvak van 29 Juni tot 11 Juli wordt de gelegenheid opengesteld om aan de militairen van het Nederlands Detachement Verenigde Naties in Korea niet-aangetekende pakjes tot een maxi mum gewicht van 500 gram per luchtpost te verzenden tegen betaling van het nor male internationale tarief (zonder lucht recht). neemt en stelde de vraag, hoe deze taak gefinancierd moet worden, vooral nu er voor vijf jaar een premie is vastgesteld van 4 pet en een plafondbedrag van 230 millioen. De sanering van gebitten zal in 1954 een kostenverhoging vragen van 13 cent per persoon. Op het landgoed Ter Veken te Wassenaar hebben gisteren ve len zich bezonnen op de taak van de kerk t.a.v. Israël. Op deze Toogdagdie druk bezocht was, hébben verscheidene spre kers, o.a. ds J- H. Grollesecre taris van de Herv. Raad van Kerk en Israël, het woord ge voerd. Op onze foto een over zicht van de bezoekers. Kerk en School Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk iepen: te Wezep K v. d. Pol te Ook vroeg de heer Van Lienden zichVcenendaal: te Zwolle <vac. H. de af, of de duur van de ziekenhuisverple- M J Wagen voorganger Eyangeliche girvg niet verlengd zal moeten worden, Unie te 's Gravenzar.de; te Ootpiarsum speciaal i.v.m. rheumabestrijdmg en re- J Adqlfsen, vicaris te Markeloo. validatie. Het plafond van ƒ230 min zali Gcrcf. Kerken "Olgens hem echter maken dat de fond-| -p w e e t a 1* le Middelburg (vac. H. sen achterop komen. Dit plafond zou hij Vejd,j-amD). a, Broek te Onstwedde en dan ook niet voor de tijd van vyf jaar. Goem£n 1C Schipluiden, maar van jaar tot jaar willen zien vast- BeroepCn- te Warns R. Reitsma gesteld. Aan verhoging der honoraria voor huisartsen en apotheekhoudende j huisartsen zal niet te ontkomen zijn. zo gaf hij als zijn mening te kennen Aangenomen werd een resolutie, waar in de vergadering uitsprak, dat in geval van revalidatie en voor rheuma- en kan kerpatiënten een langere verpleegduur moet worden toegestaan dan de thëns vastgestelde termijn van 42 dagen. De ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM. 24 Juni G U Geslaagd /oor doet. economie L. O, v. AVoersem brillenverstrekking moet volgens de gadering in ieder geval onder nader te stellen regels weer voor rekening van de hoofdverzekcring komen. De heer W. M. Metman te 's-Graven- hage werd tot nieuw bestuurslid ge- Dr C. Veltenoar overleden VCand! Cand. inde (F): J. Bonne- mej. M, Wljnalda GRONINGEN. Juni Ges i mej. A. J. In de ouderdom van ruim 80 jaar is te Maassluis overleden dr C. Veltenaar. emeritus-predikant van de Geref. Kerken De overledene werd 12 April 1873 te Maassluis geboren, studeerde aan de Theol. Hogeschool te Kampen en diende de Geref. kerken te Laar. Emmer-Com- pascuum. Suawoude en Veenendaal, waar hij in 1921 naar de Ned. Herv. Kerk overging. Hij werd daarop predikant te Asperen. maar keerde in 1926 lot dc Ge ref Kerken terug, waarna hij predikant werd te Tholen en zich na zijn emeritaat in Maassluis vestigde. Na 1921 was dr Veltenaar woonachtig te Den Haag Hij promoveerde op proefschrift „Het kerke lijk leven der Gereformeerden in Den Briel tot 1816". Vele publicaties versche nen van zijn hand. o.m. het standaard werk over Beza. Dr Veltenaar was een groot kenner van de Franse taal en let terkunde en sprak zowel Italiaans. Spaans SDOrivc.„en na. als Portugees, terwijl hij dagelijks Latijn Dordrecht- 'n v! schreef. De begrafenis heeft plaats mor-' Amersfoort;H. A. v. Dam Jr. h/o Immteft! genmiddag om half drie op de algemene j Administratie en Bockhoudbureau. Der begraafplaats te Maassluis- 1 Haag. J. Dunning. G. R J Hellcbrckcrs, R. di M Kuilman. I. L. Le' M. Ni ■hufs. P. J. S( S. KI: L G. A. H. J. G. H. Oos- V. C. J. Slooff. F. M. F. Tl». Wolkof f. GRONINGEN, 23 Juni Geslaagd v. cand. tandheelkunde J. Jongsi de Roj A. Boenk (Nljm (Maastricht), G." Buck (Heerleni Apothekersex. Enschede i. ■wijn ged.: Wormerveer). H. J, I. Verhaegh (Schagenh H. F; F. A. H, Geels ■j. L. M. H. Faillissementen (Opgegeven doo VERNIETIGD: OPGEHEVENG. J. H. Harter Het lied der aetheraolven )AG 26 JUNI l m. NCRV: 7 lek 7.45 Een v, ing: Verklaring en t( wartet 8.00 Radiokra rkest 8.50 ..Robert", oncert 10.30 Vlooi er verdenking 11.00 Nlei causerie 5.40 Gram. 5.00 Accordeonorkest 7.10 Regerlngsuitzen- clichtlng 7.30 Strijk- ït 8.20 Radio Philh. hoorspel 9.45 Kerk- piano 10 45 Avond- o vangt", mompelde hij bitter, „de waardige ver- viel juist over haar lief, jong gelaat. Haar vangster van een pastoorse, die haar taak en roe- zachtmoedige, sprekende ogen schenen hem aan Och, wat wisten de mensen van hun huiselijk ping volgens de Haveningse begrippen niet had te zien en bijna hoorbaar herinnerde hij zich haar leven'af? Het was lang geleden, dat zijn vader verstaan." laatste woorden: „Strijd om in te gaan, mijn jon- hem had gevraagd of hij zich niet wilde opge- De stemmen verklonken, een deur werd geslo- gen, mijn enige... Dat is het belangrijkste van het ven voor de belijdeniscatechisatie. Vader was ten en Rick hervatte zijn wandeling. Haveningen hele leven..." toen ernstig ingegaan op zijn bezwaren, maar eiste toegang. Maar het waren niet de door nood Rick keerde zich af. Hij kon het verwijt in die was er nooit meer op terug gekomen. Voör iets gedrevenen, die hun harten kwamen uitstorten, ogen niet verdragen. Hij had immers de strijd meer dan het gewone Bijbellezen en het tafelge- Het waren de van nieuwtjes overlopende vrouw- ontweken? Hij had zich gewapend met uiterlijke bed was geen tijd over En toch klonken vaders hens, die daarvan nimmer schenen verzadigd te onverschilligheid maar gestreden had hij niet, vermaningen aan de ouders om toch vooral met worden. Zij waren het, die hem hadden gemaakt noch om het Koninkrijk Gods, noch-u hun kinderen te spreken over de dingen des heils elke Zondag door de overvolle kerken. Rick stond op en begon de door de lantaren aan de wallekant schemerig verlichte kamer op en neer te lopen. De gedachte aan het gebeur de vanmiddag hinderde hem toch. Weggejaagd te zijn was een smadelijk feit. Hij herinnerde zich nog zo goed het verdrietige gelaat van zijn vader, toen hij wegens wangedrag van de H.B.S. was weggestuurd. Wat had het vader veel moei te gekost hem weer toegelaten te krijgen! Maar na het sterven van moeder was Immers alles verkeerd gegaan? Had ook hij niet, even als zijn vader, zich wegen gezocht om zijn ver driet meester te blijven? Hij wilde vooral niet tot door CAREL VAN DER HOEK zich te veroveren in de wereld. Het gelach, dat van beneden opklonk, vaagde echter zijn betere overleggingen weg. Mevrouw Stol had de naam een gezellige gastvrouw te zijn. Maar om hem had zij zich nooit bekommerd. „Je hebt immers je vrienden?" had ze enkele weken na haar komst gevraagd, toen hij op een avond verveeld rondhing. „Ik heb geen tijd om me met. je te bemoeien, want de visite kan dadelijk ko men. Ga maar naar je eigen kamer." Hij had het haar nooit vergeven, Veertien was hij toen, zij had nog alles van hem kunnen maken. Maar zij had hem aan zijn lot overgelaten. Nu was hij drie en twintig en had hij nog niéts wezenlijks bereikt. - - banneling in zijn eigen huis. Ze namen Hij lachte zacht en honend. Mevrouw Stol, die voor sentimenteel worden aangekeken. Maar niets brutaal bezit van de woonvertrekken en jaagden zich zo graag moederlijk beschermend aanstel had hem genoopt bij de keuze van die wegen hem( de zocker naar huiselijke gezelligheid, er de... wie weet, hoe poeslief zij zich tegenover de beul van zijn leraren te worden door zijn on- ujt pjjj herinnerde zich nauwelijks de tijd, dat haar vriendinnen over hem uitliet. De laatste ja- nodige plagerijen en brutaliteiten. En alleen aan ^ij de piano in de avonduren had aangeraakt, ren had ze hem nogal eens aangespoord een hun onbegrijpelijk geduld had hij het te danken, Mevrouw Stol hield er niet van en een beleefd meisje te zoeken... die... of die... Dat zou haar dat hij slechts een klas had gedóubleerd en ten luisteren van vreemden kon hij niet verdragen, ook wel ingestoken zijn door de verschillende slotte nog een redelijk eindexamen had gedaan Het liefst zou hij naar beneden gaan om er de moeders, die in haar een goede pleitbezorgster Alleen dat vermanen door hem te wijzen op zijn vjsite uit tè smijten. Maar hij moest netjes blij- meenden te hebben. Maar hij had geen behoefte verplichtingen als domineeszoon hadden ze be- v^n_ zeifs 2jjn heen en weer lopen in zijn eigen aan meisjes. Op school had hij hen op de juiste ter kunnen laten. Dat maakte hem dol. Vanmid- karner mocht niet storen. Hij haatte het pastorie- waarde leren schatten. Ze hadden gelachen om dag had het hem zelfs een schrijfmachine en zijn teven, zoals ze het hier hadden misvormd. In zijn zotte invallen, hem bewonderd om zijn kracht: baan gekost. Polderhoven had vader althans nog één avond maar als hij zich in de nesten had gewerkt, wa- De zware klank van de huisbel deed hem. evén gewijd aan de huiselijke kring en was er tijd ge- ren ze even onbetrouwbaar gebleken als de ion zijn loop staken, en met een plotselinge, nauwe- weest voor gezelligheid en vrolijkheid. gens. Die lieten hem ook aan zijn lot over Neen, lijks verbeten woede luisterde hij naar de stem- Even stond hij stil voor de beeltenis van zijn- mevrouw Stol behoefde heus geen -moeite te men in de benedengang. „Mevrouw Stol ont- moeder aan de wand. Een streep lantarenlicht doen. VARA- V.no Nlei i-n»nestiek 9 10 Grim. 9.40 Voor d* s VPRO 10 00 ..Kinderen en men- i.Oö Mnrcenwiidine VARA: 10 20 Gra- muzlek 10 30 Schoolradio 10.50 Orgel Teton 1143 Pi",n AVRO: 12.00 Oree propno-e 12.48 Gram. l.t nenade-orkrst 200 Kookpr lavecimhel 2.50 Bockbesprekine 3.10 eert 3.30 Musette-orkest VARA: m. 4.30 Muriknlr 2,20 HBwaltar iek 6 0 •uhllek- bedrüfsnrganisatie" 7,00 Mannen- Hnornrfu-t VPRO 7 30 Hurnanl- rpronden van dc samenwerklne volkeren" 7 50 Berichten 8.00 Kamerorkest 8.30 ..Europa f-rn" rsrine" VARA: 9.00 Holland Fes- Pbilh. orkest en (rroot koor 9.40 hi-trant" 10 00 Buitenlands week- 12,00 Lati1ns-Am 4.30 Sport 5.00 Voor 6.15 Sporthericbten BBC. 1500 en''47 m. 11.30 Re- 30 Concert 1.00 Snort 1.35 Gram. dc kinderen 2 00 Voor de vrouw 3 45 O cv mu/>k 4.15 Mrs Dale's 1.56—12 00 Niev iel. 481 m. am. 5.00 Ni no 5 50 Gr« 1.45 Gram. 1 iws 5.15 Gran- 7.45 Nieuw BBC. Uitzendingen voor Nederland: 10.00 —10-30 Nieuws; Overzicht van de weckbla-, den: Film en toneel (op 224 er» 49 m.1. Televisie Loplk. Vrudag. KRO: 20.15-21-45 Tentoonstelling Vaticaanse Kunstschatten (film): Amerika's tclevlslcsprcker No \i Weeroverzicht: Gastenboek;--- „Underwater- Men schrijft ons: Tj^ÉN van de meest moeilijke en on- doorzichtige terreinen is dat der Overheidsfinanciën. Elk jaar komt op de derde Dinsdag in September (Prinsjesdag) uit het kleine- leren koffertje van de minister Financiën de begroting met de mil- lioenennota en wij beseffen dan meestal nog niet, dat deze nota beslist over de hoogte van onze belastingaanslagen (in loon-/of in inkomstenbelasting), maar ovèr dé hoogte van verschillende prijzen (omzetbelasting, accijnzen en andere directe belastingen). „Wij worden geplukt" als we het w»- ten (directe belastingen), maar ook af» we het niet beseffen (indirecte belastin gen). Wij dragen allen bij. alleen dank z(j; het progressieve stelsel bij de directe be lastingen krijgen de sterkste schouders een meer dan evenredig zware last te. dragen. Bij de indirecte belastingen is - dat helaas niet het geval, zodat terecht een kinderaftrek bij de directe belastin gen wordt toegepast. Nu kan men van mening verschillen over de al-of-miet-juistheid van bepaalde uitgaven, een ieder is het erover eens, dat de uitgaven door het Rijk, de Pro vincie en de Gemeente gedaan en strek kend tot het algemeen welzyn, door ons volk gedragen moeten worden. BELASTINGONTDUIKING betekent dén ook geen diefstal tegenover de minister Van Financiën of de Belasting inspecteur. maar diefstal tegenover de andere Nederlanders. Als ik te weinig betaal, moeten zij het tekort aanzuiveren. Hoe het dan mogelijk is, dat sommigen kunnen zeggen, dat soms belastingont duiking moreel verantwoord is en zelfs geboden, begrijpt de Reformatorische Christen niet, die geen achterdeurtjes ziet in het gebod: „gij zult niet stelen". Zeker, zulk een achterdeurtje zou er kunnen zijn in een dictatoriaal geregeerd land, maar in 'n. democratisch land is er geen illegaal verzet tegen de Overheid goed te praten, ook niet op het. gebied der belastingen. De belastingen dekken dus (met de retributies en inkomsten der staats-, provincie- en gemeentebedrijven) de uit gaven van de Overheid. Men heeft dit wel ..zuiver fiscaal" genoemd, om daar mee aan te geven, dat hier het enige doel van de heffing der belastingen is. de uitgaven te dekken. Daarnaast zijn er echter nog andere doeleinden, die men niet „zuiver fiscaal" kan noemen. DIE andere doeleinden hebben ook in de Kamers nogal eens discussie uitgelokt. In deze discussie heeft zich enige tyd geleden ook de huidige minis ter van Economische Zaken, prof. dr J. Zijlstra gemengd, toen hij een bijlage schreef voor de tweede publicatie van het Nederlands Gesprek Centrum, geti teld „Arbeid en Eigendom". Daarin toont hij aan, dat niet gespro ken kan worden van „zuiver fiscaal", omdat, ons progressieve belastingstelsel in wezen betekent een overheveling van inkomen van de meest-draagkrachtigen naar de minst-draagkrachtigen. Bovendien zijn er in de Overheids uitgaven heel vaak posten, die een sub sidie betekenen aan bepaalde groepen (denk bijv. aan de subsidies op levensr middelen of aan de Noodvoorziening-? Drees). zodat ook daar gesproken kan worden van een herverdeling van het nationale, inkomen -via de belastingen. Tenslotte'- noemt hij nog als voorbeeld een overdracht van middelen in een be paald jaar naar de kapitaalsdienst (d.i. kapitaalvorming door de Overheid). Ook in dat geval kan men niet spreken van „zuiver fiscale" belasting. Deze laatste manier van doen is vooral nuttig in een tyd van hoogconjunctuur: dan moet n.l. gespaard worden. De Overheid kan deze reserve weer interen in een tijd van neergaande conjunctuur, wanneer het tekort aan werkgelegenheid een actieve bestrijding vraagt. De Overheid bemoeit zich dan dus niet alleen met de dekking van de Overheids uitgaven. maar met de herverdeling van het nationale inkomen. Dat behoeft niet een socialistische politiek te zijn, maar kan oók zijn een aan de eisen van onze tijd aangepaste wijze van Overheids optreden. Men moet n.l. niet de fout maken elk Overheidsoptreden, dat óók door de so cialisten wordt voorgestaan, als typisch socialistisch af te schilderen. Men be lemmert zich dan in zyn vryheid vart handelen en zou met recht voor reac- tionnair en conservatief kunnen door gaan. T>LIJFT de vraag, of de Overheid nu wel het recht heeft zich met dit soort zaken bezig te houden. Komt de Over heid hiermee niet teveel óp het terrein van de „maatschappij". Dezelfde prof. Zijlstra heeft al eens opgemerki'., dat de tegenstelling Staat- maatschappij een typisch 19de eeuwse tegenstelling is. die niet meer past in het sociale en economische patroon van onze tijd. De. Overheid heeft ongetwijfeld meer taken dan 100 jaar geleden. Omdat een geïndustrialiseerde samenleving, die be wustzijn gekregen heeft voor de sociale, kwestie (dank zy o.a. Kuyper en Talma). geheel andere eisen stelt dan een gro tendeels agrarische en commerciële sa menleving Men is het er ook b.v. in a.r. kring wel over eens. dat het „bestellen van het recht" niet ophoudt by de rechter en de politie-agent, de soldaat en de. nachtwaker, maar dat er tal van terrei nen zyn, waarop onrecht dreigt of aan wezig is en waarin de Overheid niet alleen - g. maar moet ingrijpen. Eén "van die terreinén is ook het na tionale inkomen en zijn verdeling. De „vrije krachten van de maatschappij" zijn krachten ener zondige werkelijkheid en kunnen nooit zonder meer geaccep teerd Worden als "normatief. Zij dienen eventueel door de Overheid gecorrigeerd te worden, indien duidelijk te maken is, dat de verdeling oneerlijk is. Dat de Overheid dus door middel van haar belastingpolitiek probeert het on recht te buigen in de richting van het recht, kan men zo toejuichen als een uitvoering van haar hoge taak. Groten uit zuivelwereld op Soestdijk Gistermiddag om hslf vier heeft H M. de Koningin op het paleis Soestdijk een deputatie van bestuursleden van de inter nationale zuivelbónd en van het bestuur van het 13e internationale zuivelcongre« (dat in Den Haag wordt gehouden) op het paleis Soestdijk ontvangen. Dc deputatie bestond: uit prof. Mork (Noorw.), voorzitter van de internatio nale zuivëlbond en dr K. L. Devriendt (Belg.), secretaris die dezer dagen resp. tot commandeur en tot officier in de orde van Oranje-Nassau zijnbenoemd, voorts uit mr J. Linthorst Homan en de heer G. H. Hibma, resp. voorzitter en secretaris van het zuivelcongres, prof. dr P. Kaestli (Zwïts.)» prof. dr H. Mulder (Ned.) en prof, H. D. Kaye (Eng.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2