ïlieumc geih&cfft (Ümirant IA Opzienbarende opera „Lulu" Een half millioen mensen nam deel aan de rouwplechtigheid """Duitsers dulden geen tyrannie, aldus bondskanselier Adenauer Ook Pinay moet opdracht toch teruggeven Poolse zeeheld vraagt aan Engeland om asyl Christie bekent de moord op zeven vrouwen Wist U Rust roest WOENSDAG 24 IUNI 1953 BUREAUX: Steen6traat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- eD Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0 47 per week ADVERTENT1ËN: f018 per millimeter (By contract belangrijke korting) Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chel-Red.: H. W. I. ENSER1NK CHRISTEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstieken .Staatvasttclj is Qhebfeoea uyn Bert (o tegfjeospoet' Vier en dertigste iaargang No 9768 West-Duitsland zweeg vijf minuten fN WEST-BERLIJN heeft een aangrijpende rouwdienst plaats gehad voor de doden, die hun bloed voor de vrijheid gaven. Om zeven lijk- ^Tisten en een schild met het opschrift „Willi Göttling", die voor het stad- ■Hiuis in West-Berlijn opgesteld stonden, verzamelde zich een mensen- ^Mnenigte, die geschat werd op minstens een half millioen. De Sowjets I padden echter het stoffelijk overschot van de terechtgestelde Göttling nog niet vrijgegeven. Wel hebben de Russen voor een deel de beperkin gen opgeheven, die zij na de oproerige tonelen van 17 Juni in Oost- perlijn hadden uitgevaardigd. Thans mogen weer vergaderingen en jemonstraties plaats vinden, als daartoe van tevoren toestemming is gevraagd aan het stadsbestuur. Waarnemers achten dit een nieuwe stap pp weg naar normalere toestanden in Oost-Berlijn. Adenauer is onmid dellijk na de rouwplechtigheid per vliegtuig naar Bonn teruggekeerd. tionnairen en provocateurs" zo snel mo- De Westduitse bondskanselier, dr Ade- lauer, betrad zonder plichtplegingen Spreekgestoelte, waar omheen zwart Boerste obelisken met flakkerende Hammen stonden. In zyn stem klonk its door, toen hy verklaarde verheugd zyn, dat zo velen de slavernij afwijzen, in de gehele wereld is getoond, dat de 'est-Duitsers en Oost-Duitsers geen dulden, de wil, de vastberaden- het Duitse volk zal nimmei lukken. Wij zweren, aldus de 77-jarige tondskanselier, op dit plechtige ogenblik, lat wy het Duitse volk achter het „IJze- n Gordijn" nimmer vergeten zullen. zullen rust noch duur hebben tot [eheel Duitsland weer herenigd By het -begin van Adenauers toespraak ;r" perd in geheel West-Duitsland, op last it ran vakbonden en ondernemers, het p iverk gedurende vy'f minuten neergelegd, br Adenauer herinnerde aan de zware (Iruk, die nu sinds jaar en dag op dat ïeel van Duitsland rust, getuige de op- itand tegen de communistische en Sow- jet-Russische bewindhebbers. De doden levenden hadden de gehele wereld tetoond, dat ,,de Duitsers geen slaven 'illen zün", aldus Adenauer. De Westberlljnse burgemeester Reuter :ide, dat de 17de Juni van het jaar 1953 wereld had laten zien, waar het Duitse Ik in werkelijkheid staat. „De vraag e de mensen in de Sowjet-zone van (uitsland denken, behoeft de wereld ich niet meer te stellen. Op deze vragen lebben wy allen gezamenlijk in Duits land op 17 Juni het antwoord gegeven: Wil behoren als een vry Duits volk by de mje wereld en wy zullen niet rusten vóór wjj ons doel bereikt hebben, naar Huigen beslissing en naar eigen wil daar- w-Joe te behoren. Geen macht ter wereld zal op den duur ons Duitsers kunnen __fccheiden". ÏSl „Het zal opnieuw S; beginnen" 50rj Adenauers indrukwekkende toe- kkefepraak werd vyf minuten stilte in acht genomen. Het verkeer in West-Berlijn ïldotyam tot rust en de duizendkoppige me- Tigte bewaarde een diep stilzwygen. Een ïrwlriIometer lang was de stoet, die de m*klachtoffers naar 'hun laatste rustplaats yracht tussen een haag van mensen door, '?„Toals West-Berlijn zelden gezien had. 4? Onderwyl brengt de communistische 2_;^Sustitie dood en gevangenisstraf aan de a^)ostduitse arbeiders die in opstand kwa- norien. Niettegenstaande zeven dagen staat e van beleg, gesteund door 150.000 Sowjet- soldaten en meer dan 100.000 man infan- bJlerie van de communistische politie, is pe Dost-Duitsland nog steeds niet veilig voor premier Grotewohl. By alle ellende gluipt nu nog de honger naderbij, terwyl SSrfiet restant van 2 millioen stakers onbe vredigd naar het werk terugkeert. we| Het regiem van Grotewohl kan de aangroeiende lijst opmaken van vernielde A"ïabrieken, steden die door de opstand be- schadigd werden, doden en gewonden van pvier jaar wanbeleid, dat verleden week —(Woensdag op een formele opstand uitliep. t (En vluchtelingen, die nog steeds West- ^erlyn binnenglippen verklaren, dat het ""itraks opnieuw zal beginnen. Hiertegen over pochen de communisten, dat zy tierig zyn de „nesten van fascisten, reac- /OOR een kort kort bezoek aan ons ons land arriveerde gistermiddag op Schiphol de Australische minister van immigratie, de heer H. Holt, vergezeld van zijn echtgenote. „Wij zijn bijzonder tevreden over de Nederlandse immigran- zei de minister, „wij zullen er graag meer opnemen". Minister Suurhoff Van Rommel tot „rommel" De politie te Milaan heeft bekendge maakt, dat een 33-jarige Duitser, die zegt tijdens de veldtocht in Noord-Afrika de persoonlijke chauffeur van generaal Er- Rommel geweest, te zijn, wegens sigarettensmokkel in hechtenis genomen is Karl Rehbein werd gearresteerd, toen hij met een grote Amerikaanse wagen met Zwitserse nummerplaten 150 kg Amerikaanse en Zwitserse sigaretten ver voerde. Volgens de politie behoorden nog twee wagens tot de bende, waarvan Rehbein deel uitmaakte. Deze wagens wisten ech ter te ontkomen, aldus A.P. gelyk uit te roeien. Ook is er nog niets, dat er op wijst, wanneer de Sowjets hun troepen naar de bases in de Oostelyke zone zullen terugtrekken. En duizenden stakers worden nog vastgehouden in de gevangenissen. De Duitse „Liga voor mensenrechten" zal een onderzoek instellen naar de be togingen in Oost-Berlyn en Oost-Duits- land en desbetreffende documenten .vt zamelen. De Britse Hoge Commissaris West-Duitsland, Sir Ivone Kirkpatrick, brak zyn vacantie, zoals eerder gemeld, in Oostenryk af, om in Duitsland met de Amerikaanse en Franse collega's over de toestand te beraadslagen. Grotewohlgeen genade Volgens een bericht in het officiële orgaan der S.E.D., „Neues Deutschland", heeft premier Grotewohl in de Oostber- lynse transformatorenfabriek Karl Lieb- knecht" verklaard, dat de werkelyk schuldigen en organisatoren van de dadige uitspattingen op de 17de Juni geen genade te verwachten hebben. De Oostduitse eerste minister zeide, dat een groot deel van de arrestanten na een korte ondervraging binnenkort in vrijheid zal worden gesteld. Het aantal arrestaties noemde hy echter niet. Wel deelde hy mee* dat de Oostduitse rege ring niet van plan is, „misleide personen voor de misdaden van Westelijke agen ten te bestraffen". Inmiddels heeft de Oostduitse staats commissie voor kunstzaken order gege ven, de concertzalen weer te openen. In het weekeinde was een soortgelijk bevel gegeven aan de schouwburgen en bio scopen. .Nederlanders blijven welkom' (links) begroette de minister. In het mid den de Australische ambassadeur in Den Haag, de heer Alfred Stirling. Rechts mevrouw Holt. Gisteravond was het mi- nisterpaar de gast van ambassadeur Stir ling op de Australische ambassade Den Haag. Na 35 dagen crisis Gestuit op de tegenstand van de M.R.P. en de Gaullisten Antoine Pinay heeft gisteravond het verzoek van president Auriol om een nieuwe Franse regering te vormen, afge wezen, nadat de Volks-Republikeinen (MJR.P.) hem hadden laten weten, dat zy geen steun toezegden en de Gaullisten voorbehoud maa-kten. Tevoren had Pinay bekend gemaakt, dat hij de Nationale Vergadering slechts om goedkeuring van zyn benoeming zou verzoeken, als hy kon rekenen op de 314 stemmen, die voor be vestiging nodig zijn. Pinay was de zevende politicus, die was verzocht een oplossing te vinden voor de kabinetscrisis, welke reeds meer dan een maand duurt Hy was de derde, die wei gerde het parlement om bevestiging als premier te vragen. De financiële gevolgen blijven niet uit. De minister van Financiën in het demis- sionnaire kabinet heeft gisteren de Na tionale Vergadering voorgerekend, dat de crisis aan de schatkist reeds meer d-an een 100 milliard francs heeft gekost. De Nationale Vergadering heeft op verzoek van de afgetreden regering de Banque de France machtiging gegeven de staat toe te staan, de betaling van 80 milliard francs, die op 1 Juli zou moeten gebeu ren. uit te stellen. Deze terugbetaling is al twee maal naar een later tydstip ver schoven. De Nationale Vergadering gaf de Banque de France toestemming, een nieuw voorschot van 50 milliard francs aan de staat te verstrekken, opdat aan het einde van deze maand de vervallende verplichtingen kunnen worden nageko. President Auriol heeft daarna de Ge matigd Conservatieve leider Daniel ont boden. om hem te vragen of hU bereid is pogingen te doen tot het vormen van een nieuwe regering. Joseph Daniel was reeds eerder minister. Daniel heeft de pers medegedeeld, dat hy vanavond zal zeggen, of hy de op dracht tot kabinetsformatie zal aanvaar den. Hy zou eerst met vertegenwoor digers van de Volksrepublikeinen en Gaullisten spreken, om te weten te ko men of hy op hun steun kan rekenen. Daniel, aldus wordt neder gemeld, is minister van Staat geweest in het kabinet van de Links-Radicaal Edgar Faure, dat in het begin van het vorig jaar optrad. Voordien is hy minister van Posterijen geweest. Vincent Auriol, de president van de Franse Republiek, heeft besloten zich niet herkiesbaar te stellen als zyn ambts termen aan het einde van dit jaar af loopt. In een toespraak na het uitreiken van prijzen aan de Sorbonne, verklaarde de president: „Ik wens u allen een goede vacantie. Mijn vacantie is nog niet aange. broken, maar die zal langer duren dan de uwe en vandaag is het de laatste maal definitief en onherroepeiyk dat „il deze universitaire plechtigheid leid". Auriol is thans zeven jaar president var Frankrylk cn in December zullen de pre sidentsverkiezingen gehouden worden. Hartvexlamming Fin op vacantiereis in KLM-toestel overleden Een 57-jarige Fin. de heer M. Kivijarvi, is gisteren overleden aan boord van het maar Amsterdam onderweg zijmde KLM- vliegtuig van Montreal (Canada). De heer Kivijarvi was Maandag met de KLM uit Montreal vertrokken voor een vacantiebezoek aan Helsinki. Hy is op de vlucht over de Atlantische Oceaan gaan slapen en niet meer wakker ge worden. Geneeskundigen in Shannon hebben geconstateerd dat de heer Kivyarvi aan hartverlamming is c leden. De KLM heeft onmiddellijk de familie van het overüjden op de hoogte gesteld. Mysterieuze geschiedenis De mailboot „Batory" verliet de haven zonder kapitein en scheepsarts DE GEZAGVOERDER van het Poolse passagiersschip „Batory" (14.827 ton), Jan Cwiklinski, heeft vergunning gevraagd om in Engeland te mogen blijven; hij hoopt op politiek asyl. De „Batory" werd in het begin van dit jaar uit de Noordatlantische vaart genomen, omdat de Newyorkse havenautoriteiten de lading niet wilden aanvaarden, daar het een com munistisch schip was. De „Batory", eigendom van de Poolse „Gdynia Line" was het schip, waarmede de uit Duitsland geboortige communist Gerhard Eisler in 1949 uit de Ver. Staten naar Europa ontsnapte. De kapitein en scheepsarts waren Zaterdag niet met het schip uitgevaren. De Engelse politie spoorde hen op en stelde hen in verzekerde bewaring. Wy herinneren er aan, dat de „Batory" oorspronkelijk een schip was, dat op de Noordatlantische Dceaan voer na de oor- maar het werd uit de vaart genomen, toen de Amerikaanse autoriteiten, zoals hierboven reeds vermeld, de lading wei gerden. Daarna werd het schip ingericht als luxe passagiersschip op de dienst tussen Southampton, India en Pakistan. Cwiklinski bracht het grootste deel van de oorlog door in een gevangenkamp de nazi's. De Britten hadden Cwiklinski naar Nederland gestuurd :r een schip te halen (in 1940) maar was te laat. Nederland werd onder de voet gelopen en Cwiklinski gevangen genomen, aldus A.P. Hij wordt nu vast gehouden en de Britse autoriteiten bewa- het diepste stilzwygen over de ge hele geschiedenis. De loods van New Castle, vanwaar de „Batory" Zaterdag vertrok, Harry Les lie, die het schip buiten de haven bracht, heeft aan de pers meegedeeld: „Ik heb kapitein Cwiklinski nooit ge boord was, heb ik geen woord gespro ken met de commandant en voor zover ik weet, is niets van zijn bezittingen aan land gebracht voordat het schip vertrok. De volgende haven van de „Batory" is niet bekend. Twee jaar geleden zijn 8 leden va „Batory" van boord gegaan. Zy kregen politiek asyl in Ehgèland. Saluutschoten voor jarige Prins Bernhard Ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard zal Hr Ms Tromp, lig gende in de Amsterdamse haven. Maan dagochtend te 9 uur 33 saluutschoten lossen. Meer vrijheid voor Russen in Engeland Het Engelse ministerie van Buitenland se Zaken zal de beperkingen, die op het ogenblik dn Engeland gelden met betrek- zing tot de 'bewegingsvrijheid van Sowjet- russische diplomaten herzien. zien. Ik ging naar de „Batory" en bracht deze uit het dok waarin het gelegen had naar een ligplaats aan de rivier. De kapitein was blijkbaar niet aan boord en ik dacht dat hy in een ziekenhuis land lag. De eerste stuurman voerde het bevel. Toen het schip Zaterdag vertrok, vroeg ik opnieuw naar de kapitein, maar werd meegedeeld dat hy er niet was. schip werd buitengaats gebracht door de eerste stuurman. Al die tijd dat ik In de vroege ochtend werd gis teren het bekende hotel Berg Dal in Valkenburg door brand verwoest. De oude huis knecht kwam in de vlammen om. Een overzicht van de nog rokende puinhopen. Op Delltse kermis Dodelijke val van draaiend rad Marinier op Aruba onder een vallende muur bedolven Gistermiddag is de 39-jarige eigenaar van een ystent C. Blauw uit Alkmaar, op de Delftse kermis van een draaiend rad (een zgn rotor gevallen. Hij kwam zijn hoofd op een ijzeren bint terecht. Naar het Gasthuis vervoerd, is hij daar aan de verwondingen overleden. Het slachtoffer had aangeboden enige werk zaamheden aan de schuitjes van de rotor te verrichten. Ondanks waarschuwingen van de eigenaar had B. verscheidene meters boven de grond plaats genomen op zo'n schuitje, dat plotseling door opgehelderde oorzaak kantelde. Op Aruba is de marinier De Lange uit Soestdyk bij werkzaamheden in het Sa- vonetakamp door een omvallende muu" gedood. Gisteren is het stoffelijk over schol begraven. Komt rechter Douglas voor Congres? In verband met Rosenberg- affaire De subcommissie voor Justitie van hc Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft bepaald, dat volgende week Dinsdag de resolutie van de democratische afge vaardigde Wheeler (Georgia) zal worden besproken, waarin wordt voorgesteld op perrechter Douglas voor het Congres te dagen, omdat deze uitstel van executie verleende aan het verleden week terecht gestelde echtpaar Rosenberg. Krankzinnige zegt op alles „ja" en „amen" Hij weet niet meer, welke slachtoffers hij met een kous wurgde John Reginald Christie, de „Londense Landru", die voor een Brits Hof terecht staat, heeft gistermiddag alle moorden, zeven in totaal, bekend Hy zeide, zich niet te kunnen herinneren of hy nog meer moorden hed gepleegd. Advocaat Curtis-Bennett had voorlopig zyn doel bereikt: zyn cliënt had moorden toege geven, waarvan hy niet eens wordt be schuldigd en verdachte verkeerde zelfs in het onzekere wat hy feitelyk precies had gedaan. In zyn bekentenis over de moord op mevrouw Eady, één van zyn slachtoffers, verklaarde Christie: „Ik herinner me vaag, dat ik een kous of zoiets gepakt heb en die om haar nek heb gebonden. DAT in verband met het 90-jarig be staan van de Weesinrichting Neerbosch te Nymegen op 15 Juli een herdenkings samenkomst zal worden gehouden. DAT de A'damse proc.-gen. 1 mnd voorw. en ƒ30 boete eiste tegen een 43- jarige vrouw uit Zeist, die een meter- opnemer met een broodmes had bedreigd. DAT de Groningse gemeenteraad moet beslissen over aankoop voor ƒ5000 van een door G. Bolhuis te Amsterdam ver vaardigd beeld van een hurkende vrouw met kruik, te plaatsen in het Oosterpark. DAT op de Maa'ndagmarkt te Haarlem de kraam van de by het treinongeluk te Weesp omgekomen G. van der Meulen leeg bleef en collega's een krans van eikenbladeren en witte aronskelken op de houten schraag neerlegden. DAT het Duitse jacht Edith, waarover dezer dagen te Rotterdam het bealag is opgeheven, gistermiddag definitief zee heeft gekozen. DAT de rondzoek-radar-apparatuur van Schiphol storingen veroorzaakt in de gehoorapparaten van in de omgeving verblijvende doven. DAT Zaterdagmiddag het nieuwe bui- tenverblyf voor schipperskinderen Aan Hoger Wal, bestaande uit twee spoor- r ij tuigen in O verberg (bij Amerongen) zal worden geopend. DAT de 41-jarige v.m. Utrechtse agent van politie W. J. T. door het A'damse gerechtshof wegens diefstal van een motor en een fiets is veroordeeld tot 4 mnd voorw. en onder toezichtstelling van de reclassering. DAT P. Lust en A LustJonkers, die hun gehele leven in Oostzaan hebben ge woond. op 6 Juli hun 60-jarige echtver eniging hopen te vieren. DAT de Utrechtse O. v. J. op formele gronden vrijspraak vroeg in de zaak te gen J. J. van W. uit Driebergen, die een bestelauto, door een Oudewaterse was serij betaald, als zyn eigendom be schouwde. DAT de Maastrichtse rechtbank de Rotterdammers C. K. en J. v. O. veroor deelde tot drie jaar wegens diefstal met braak by een bioscoopdirecteur in de Limburgse hoofdstad. DAT een tijdeiyk autobusstation nabij het hoofdstation van de Ned. Spoorwegèn sen en 10 reserveplaatsen, zal worden in- te Groningen, berekend op 30 standplaat- gericht DAT aan de Graadt van Roggenweg te Utrecht vier nieuwe wegwijzers zijn aan gebracht van belang voor het verkeer aar Den Haag, Breda en Rotterdam. Dat de heer Stapelkamp (AR) minister De Bruijn heeft gevraagd of de produc- tiviteitsnota eindelijk eens ingezonden il worden. DAT de stichting Meer Ontspanning oor Ernstige Oorlogsgewonden (M.E. VEO.) op 30 Juni een districtsdag in Overijssel organiseert en een tocht via Ommen, Meppel, Steenwyk. Giethoorn en Zwolle op het program staat. DA7J de hoenderstapel (270 kippen en 200 slachthanen) van de wed. J. van O. te Hattemerbroek is afgemaakt wegens pseudo-vogelpest DAT de R. Katholieken uit het aarts bisdom Turijn 20 motorscooters naar de rampgebieden in Nederland zullen stu- DAT Hr Ms fregat Vgn Speyk vandaag de haven van Den Helder verliet om de Willem van der Zaan in de West af te lossen. DAT het Italiaanse vrachtschip Luigi. op weg naar Rotterdam, gistermiddag op de Zuidsteenbank tën Westen van Wal cheren aan de grond liep doch gister avond op eigen kracht vlot kwam. Maar ik weet het niet precies misschien ben ik wel in de war. Het kan best zyn dat ik dit met het Oostenrijkse meisje heb gedaanOnmiddeliyk hierop riep de verdediger luid: „Christie is volslagen krankzinnig wanneer hy doodt, ofschoon hy nü normaal is." En het ziet er naar uit, dat Curtis-Bennett geiyk heeft. Om de gevestigde indruk, dat Christie abnormaal is, te versterken, vroeg de verdediger aan zyn cliënt: „Heb je schien toch nog meer moorden be{ dan die welke je hebt bekend?" F terend antwoordde Christie: „Miss< om Christie ontoerekenbaar te doen klaren. Gedurende het gehele proces gisteren en eergisteren gedraagt Chri zich als een geestelyk dégénéré. Vcx durend antwoordde hy met zinnetjes „Ik weet het niet meer", „Ik geloof ik 't deed" of „Dat ben ik vergeten". Nadat Christies geneesheer, dr Mat thew Odess, had verklaard, dat zyn pa raden, zich te laten opnemen in een i nuwinrichting, doch hy weigerde steed De verdediger besloot de zitting n te zeggen: „Er ls*geen twijfel mogeiyk; Christie heeft in vlagen van verstands- verbystering zyn slachtoffers vermoord, hiertoe soms gedreven door sexuele mc tieven". Eisenhower en Dulles ontvangen pers niet De perschef van het Witte Huis heeft bekendgemaakt, dat de wekelijkse pers conferentie van president Eisenhower cn de minister van Buitenlandse Zaken. Dulles, die vandaag zou worden gchou- ;n. niet doorgaat. Hy gaf hiervoor geen reden op. Ap DE agenda van de Tweede Kamer voor de volgende week staat ook het wetsontwerp tot verlenging van de zit tingsduur van de in 1953 verkozen ge meenteraadsleden (in het intitulé staat nog wel „te verkiezen gemeenteraads leden". maar helemaal juist is dat niet meer) tengevolge waarvan met ingang van 1958 de verkiezingen voor de ge meenteraden en voor Provinciale Staten hetzelfde jaar zullen vallen De rege ring is met dit voorstel gekomen op aan drang van een gedeelte van de Tweede Kamer zelf. Op het ogenblik is de toe stand zo, dat van iedere vier jaar er in drie verkiezingen worden gehouden, ge volgd door één jaar rust. Wordt het wets ontwerp aanvaard, dan krijgen WÜ: Ka merverkiezingen, één jaar rust, twee ver. kiezingen in één jaar, weer een jaar rust. JUIST terwilie van een jaar meer rust onder de stemgerechtigden is de wens het in één jaar doen vallen van raads- en sta ten-verkiezingen ontstaan. Administratieve voordelen brengt een en ander niet mee: het is niet de bedoeling. verkiezingen op dezelfde dag te doen vallen Er blijft een periode van vier we ken tussen Minister Beel is blykbaar oordeel, dat twee verkiezingen op één dag niet te verwerken is. In zyn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer merkt de bewindsman op. dat een en ander geen moeilijkheden zal opleveren op het gebied van de propa ganda voor de gemeenteraadsverkiezin gen, die vier weken ra de Statenverkie zingen zullen vallen. Gelet op de wijze en de omvang der propaganda voor de ge meenteraadsverkiezingen, zoals deze ook dit jaar weer aan de dag zyn getreden, biedt deze periode voldoende mogelijk heden, zo meent de minister. LJET KOMT ons voor. dat dit wetsont werp. indien het wordt aangenomen, in de laatste jaren opkomende neiging in de gemeenteraadsverkiezingen niet veel te doen" zal versterken. Wy vin den het onjuist by een beschouwing over dit vraagstuk de huidige practijk ala nemen. Alle partijen zitten met het vraagstuk van de opvoering van de publieke belangstelling. Ook de regering heeft hiervoor oog, getuige de instelling van de staatscommissie tot (eventuele) herziening van ons kiesstelsel Die be langstelling wordt met dit wetsontwerp echter allesbehalve opgevoerd, eerder tegengewerkt. Wy vrezen nJ., al moge periode van vier weken misschien te kort zyn voor het voeren van de nodige propaganda, dat men aan die pro. paganda veelal niet eens toekomt: de middelen zullen grotendeels uitgeput zijn de Staten-verkiezingen, maar bo vendien zal na de eerste verkiezing de meeste fut er uit zijn. UR IS echter nog meer, Wy zien de ge- meente als de kleinste staatsrechte lijke gemeenschap, waarmee de burger te maken heeft. Tevens al9 de gemeen schap. die hem het naast staat, die een eigen plaats inneemt. En die daarom de volle aandacht van de burger waard ia. Wij hebben er dan ook bezwaar tegen de gemeenteraadeverkiezingen, misschien onbewust, te laten verschuiven naar het tweede plan. Temeer, waar dit de enige verkiezingen zijn, waarby de burgers geen vertegenwoordiging, maar een rechtstreeks bestuur over de gemeente kiezen. Niet vergeten dient te worden, dat provincie en gemeente elk een eigen taak hebben, niet de één hoger en de ander lager, maar geheel andersoortig, elk de volle belangstelling waard. Ook daarom achten wy het opeenpersen van de verkiezingen voor Staten en Raden weinig gelukkig: de mogelijkheid, voor beide de nodige belangstelling op te brengen wordt onherroepeiyk verkleind. Wij vrezen, dat de tijdgeest van het cen tralisme via dit wetsontwerp een aanval doet op een levende gemeentelijke democratie. Moge deze niet, gelijk met de gemeentelijke autonomie reeds voor een groot deel het geval is, de nek omge draaid worden! Want het gevolg van de blijkbaar ge wenste rust-om-het-jaar kan zyi\ wat een oud-Hollands spreekwoord reeds zegt: Rust roest Lijk van 16-jarig meisje in het riet gevonden Mogelijkheid van misdrijf niet uitgesloten Het parket uit Middelburg stelt in Groenendük. (gemeente Hontenisse in Zeeuwsch-Vlaandereneen onderzoek in naar aanleiding van het feit, dat in een in de omgeving van de gemeente gelegen polder het iyk van het 16-jarige meisje D. is gevonden. De mogeiykheid van mis- dryf wordt niet uitgesloten geacht. Een aantal personen is inmiddels door de po litie verhoord, waarna een persoon voor een nader verhoor is aangehouden. Het meisje, dat zwanger was, werd sedert Zondagavond vermist. Maandagavond werd haar hik tussen het riet van de polder gevonden. HET WEER IN EUROPA Ij Zr» if a 2 .pi »I1É h2Z a Helsinki Stockholm A'dam Edinburgh Luxemb. Parijs Bordeaux zw. bew. zw. bew. licht bew. geh. bew. zw. bew. regen ONO 2 NNO 2 NO 1 WNW 3 ONO 4 W 1 O 3 WNW 3 WNW 1 26 1 28 3 20 23 21 0 20 5 21 9 18 5 Grenoble Nice Genève ZUrich Locarno half bew. zw. bew. regen regen NO t windstil windstil 22 0 21 23 23 13 20 21 Berlijn Frankfort München zw. bew. ONO S NW 1 28 0 25 23 23 2 Innsbruck windstil windstil 26 0 29 0 WEERBERICHT Weinig wind De Bilt verwacht tot mor genavond: Zwaar tot half bewolkt met in de nacht en vroege och tend hier en daar mist. Plaat selijk enkele regen- of on weersbuien. Weinig wind. Weinig verandering in tem peratuur. lOpgemaakt te tien uur). ZON EN MAAN Donderdag: Zon van 4.21 tot 21.04 uur; Maan van 20.08 tot 2.12 u. Op 27 Juni V M_

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1