Jlicume (jTotiranl Ongewone benoeming Russen schieten Westberlijnse van vijftien jaar dood Rdenauer vloog heden naar de hoofdstad om slachtoffers te herdenken jongen Sensationele „verdediging" van Christie's advocaat Wist U Amerika wijzige de handelspolitiek ensten. Tevens wordt verklaard, dat f arbeiders, die hielpen bij het bewa- m der fabrieken, hun volle loon door- itaald zullen krijgen. In West-Berlijn 6rd vernomen, dat 30.000. in de Oost- ne wonende officieren van de voor- llige Duitse weermacht, op een lijst ni j, DINSDAG 23 JUNI 1953 BUREAUX: SteeQ6traat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; r 2 per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0 18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 97S7 CHR1STEL1JR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .ftanttMUc* l<*tofcvea mgn bert in tegljeaspott" Veikeer sectorgrens gedeeltelijk hersteld r\E RUSSEN hebben bevolen het verkeer op de S.-Bahn, die geheel \S Berlijn bedient, te hervatten, zulks met het oog op de belangen der Westberlijnse bevolking. Het herstel van het verkeer zou vanmorgen eeds zijn ingegaan. Een vertegenwoordiger van de Franse commandant Berlijn had daar gisteren voor de tweede maal om verzocht. Aan West-Berlijners, die in het Oostelijke deel der stad werken en Oost- lerlijners, die in West-Berlijn werken, wordt toegestaan op één der drie ilaatsen de sectorgrens te passeren. Grote verontwaardiging is gewekt loor het feit, dat een 15-jarige Westberlijnse jongen, Roehling, nabij de fens tussen West- en Oost-Berlijn door de Russen is doodgeschoten. Jln de zakken van Roehling jjmaatschapskaart van de Westelijk protest De Britse Hoge Commissaris in Duits land. Kirkpatrick, zal deze week zyn vacantie onderbreken om naar Bonn terug te keren. Men vermoedt, dat de Amerikaanse en Franse Hoge Commis saris cn de Britse plaatsvervanger op hun jongste bijeenkomst hebben overwogen, bij de Russen te protesteren tegen het doodschieten van Roehling, die op West- berlijns grondgebied door een kogel werd getroffen. De Hoge Commissarissen zul len Zaterdag in West-Berlijn tche jeugdbeweging. F.D.J.. gevonden, fcndaag zouden de West-Berlijners en Amerikanen in de kantoren en leger- ïheden. in West-Berlijn van half drie t vijf minuten over half drie het werk lerleggen, ter herdenking van degenen, Ie bij de ongeregeldheden het leven Jrloren hebben. Bondskanselier Ade- Berlijn vliegen om de wplechtighedcn voor de slachtoffers te wonen. 'at het neerschieten van Roehling be- •ft, volgens ooggetuigen, zou deze met idere jongens de Oostberlijnse politie de overzijde van een kanaal, dat ter itse de grens vormt, hebben geplaagd opmerkingen en stenen naar de po- hebben gegooid. De West- itsc bond van vakverenigingen en van irkgevers hebben verzocht stilte in acht als hulde voor de doden en ge- inden in Oost- en West-Berlijn. Alle lerikaanse vlaggen zullen 's middags fetok worden gehesen, met uitzonde- de vlag voor het gebouw der [lieerde Controle Raad. waar nog lige Russische ambtenaren werken. Nog ieds pogen de Russen de schuld voor opstandige actie af te wentelen op de •allieerden, maar de Amerikanen ka- iteriseerden het bericht als zouden lerikaanse vliegtuigen „agenten" bo- Oost-Duitsland hebben neergelaten, belachelijk". Meer dan 1000 Oost-Bcrlyners bevon- in zich gisteren nog in de noodkam- >jn van het Rode Kruis in West-Berlijn, bang om langs de Russische wacht- |sten naar huis terug te keren. Langza- rrhand beginnen de arbeiders in ver- ïeidene fabrieken het werk te hervat- i. Dit is het geval bij de Leuna syn- etische benzinefabriek. Een vluchte- g uit Maagdenburg verklaarde, dat d« issische militaire gerechtshoven voort rend in zitting bijeen zijn; vijf per en waren reeds ter dood veroordeeld i 100 gearresteerden moesten nog n hof verschijnen. Een arbeider Oedlinburg meldde zich bij de politie j Brunswijk en verzocht om asyl. Vol- Ins zyn verklaring, waren bij de jong- e ongeregeldheden twee Russische sol- Iten door de menigte aangevallen en )or de ruiten van een hotel geworpen, [n der soldaten werd gedood, de andere paar gewond. De menigte begaf lar het kerkhof en verwoestte de gra in der Russische militairen, die gedu nde de Russische bezetting daar ter ^Irde waren besteld. Inhoud van een pamflet In Geallieerde kringen te Bonn heeft opvatting steeds meer veld gewonnen, it het oproer geen plotselinge uitbars- I Jk^ *s 8ewees^ maar climax van een ^■Jtwikkeling. die ruim vier maanden lieden begon, toen de directies fcatsfabrieken vergaderingen met -^fceiders belegden voor het bespreken in productie- en arbeidsvoorwaarden. een der pamfletten, die op 17 Juni I Oost-Berlijn werden verspreid, staat: )p het ogenblik is het een goede ge- genheid, de regering van Pankqw zo jbedig mogelijk te doen verdwijnen. De jvolking van Oost-Berlijn en de Sow- pone is het eens met de actie der ar- tiders. De Volkspolitie moet zich ei >or hoeden de betogers lastig te vallen I hun actie". Van Russische en Oostduitse zijde ziet en in. dat momenteel de verstandigste ctiek is, opnieuw concessies te doen. bstduitse stakers zullen 90 procent uit- tfaald krijgen van het loon, dat zij tij- bis de staking zouden hebben verdiend, Jts zij een verklaring ondertekenden, t zij wel hadden willen werken, maar :t konden wegens de sluiting der fa- eken en het uitvallen vai munistische partij, de Urawda, heeft een hoofdartikel de Ver. Staten er beschuldigd, dat zij, met medeweten Engeland en Frankrijk, de ongeregeld heden in Oost-Berlijn hebben georgani- Het blad legt verband tussen de ge beurtenissen in Berlijn en de vrijlating van niet-communistische Noord-Koreaan- se gevangenen in Zuid-Korea en spreekt van „de misdadige intrigues van vijanden van de vrede" en van ..reactionnaire krin gen, die geen vrede wensen". Russen fusilleren verzetslieden De communistische pers van Oost-Ber lijn publiceerde, dat ook in de steden var Oost-Duitsland de uitzonderingstoestand is afgekondigd. In Jena werd een arbei der door de Russische stedelijke comman dant ter dood veroordeeld en gefusilleerd In Halle werd de 42-jarige Erna Dorn ter dood veroordeeld. Het orgaan van de S.E.D. „Neues Deutschland" meldt voorts, dat bloedige twisten met de Volkspolitie plaats vonden in Halle, Jena, Leipzig, Goerlitz en Maagdenburg. De opgewonden bevolking had bureaux van de S.E.D. en communistische organisaties bestormd, pa pieren verbrand en functionarissen afge ranseld. Volgens de Westberlijnse politie drongen anti-communisten gisteravond West-Berlijn enkele kantoren van S.E.D. binnen, waar zij vernielingen heb ben aangericht. De politie moest ingrijpen :n liet de gebouwen bewaken. ndertekening zonder Radio- en dagbladverslaggevers waren reeds gearriveerd op de plaats, waar de 15-jarige Westduitse jongen Wolfgang Roehling door een „Volks- polizist" werd doodgeschoten, toen de vader van de jongen daar op de fiets aankwam. Nieuwe lokroep Reisbeperkingen in Rusland enigszins verzacht De Sowjet-regering heeft gisteravond in alle ambassades in Moskou een nota gezonden, waarin wordt meegedeeld, dat de beperkingen op het reizen voor bui tenlanders in grote gebieden van Euro- ;-Rusland, Wit-Rusland, de Oekraine, de Kaukasus en Centraal-Azië zijn ver zacht. De beperkingen buiten het gebied veertig km rondom Moskou, zullen gehandhaafd blijven, maar er binnen zijn aantal beperkingen opgeheven, met e by de Westelijke toegangen tot de stad. In September 1948 en Januari 1952 werden strikte bepalingen omtrent ver boden gebieden uitgevaardigd. De verzachting van thans betekent, dat diplomaten en andere buitenlanders o.m. zullen kunnen reizen naar de hoofd steden van de Oekraine en Wit-Rusland Kief en Minsk en ook steden van Centraal-Azië Tasjkent, Samarkand, Bochara en Alma Ata. Onbeperkt reizen zal mogelijk zijn langs vrijwel de gehele lengte van de Wolga en door Sowjet-Azië, met de Invasie van coloradokevers op het strand Gisteren zijn op het Scheveningse strand ter hoogte van het Verversingska naal ongeveer 70 coloradokevers aange troffen en ter hoogte van de vuurtoren eens een aantal. De kevers werden vernietigd. Ook Zondag werden er al enige aangetroffen. In de Nederlandse St. Crt van vandaag wordt gepubliceerd de beschikking vrijlating van de prijzen voor mótor- rijwielstalling. Op grond hiervan zijn deze tarieven niet meer aan speciale prijsvoorschriften gebonden. Transsiberische spoorweg van Wladi- wostok naar Moskou De herstellingsoorden aan de Zwarte Zee staan thans open voor buitenlanders, evenals de Krim (behalve Sebastopol, Kertsj en Theodosia), de herstellings oorden van Yalta, Sotsji, Soechoem en andere, alsmede de meeste herstellings oorden in de Kaukasus. Later meldde Reuter, dat een aantal beperkingen ten aanzien van het gebied binnen 40 km rondom Moskou is opge heven. met name bij de Westelijke toe gangen. Voor de gordel buiten deze zone blijven de de beperkingen van kracht Een Pools officier zei „Ik schiet niet op Duitsers" Vluchtelingen hebben bekend gemaakt, dat Poolse tanktroepen, die door het Russische oppérbovel werden te hulp geroepen, geweigerd hebben te schieten op in opstand gekomen Oostduitse arbei ders. In het door de oorlog zwaar j troffen stadje Goerlitz. aan de Pool: Duitse grens, dreunden tijdens de op stand Poolse tanks het belangrijkste plein en kwamen te staan tegenover ei nigte van enige duizenden Duitsei voor de vrijheid demonstreerden. De Poolse commandant stapte uit zijn tank, keek, aldus A.P., de demonstrerende Duitsers eens aan. salueerde en sprak: ,Ik schiet niet op Duitse arbeiders". De Duitsers beantwoordden zijn groet. De geschiedenis maakte op dit ogenblik voormalige vijanden- kameraden... de gemeenschappelijke Russische onderdrukker. Na dit tafereel, zonden de Russen de Poolse tanks weer snel terug en lieten „veiligheidshalve" Rus sische tanks aanrukken. Aldus het merk waardige verhaal van de vluchtelingen. Londen antwoordt op het beroep van Adenauer Nadat de Westduitse Bondskanselier Adenauer gisteren telegrafisch een beroep op de Westelijke Grote Drie had gedaan, de hereniging van Duitsland in overwe ging te nemen, heeft Londen thans ge antwoord, dat de kwestie der Duitse een heid zal worden bestudeerd. De kabinetscrisis in Frankrijk Pinay zal pas heden beslissen Antoine Pinay. die Zondag werd aan gezocht om een Franse regering te vor- zal president Auriol vandaag mee delen, of hij de opdracht aanvaardt. Hij had gehoopt gisteravond een be sluit te kunnen nemen, doch hij wil wachten op het definitieve standpunt de partijen in de Nationale Verga dering, ten aanzien van het program op lange termijn, dat hij met leiders der partijfracties besprak. Naar verluidt, zal Pinay aanvaarding sn de opdracht laten afhangen definitieve toezegging van steun door de groepen die hem een stabiele derheid kunnen geven. Deze belofte scheen gisteravond zeer moeilijk te krijgen, aldus Reuter. De directeuren van de Banque de France hebben tijdens -een vergadering besloten de regering ongeacht de vraag wie daarvan de premier .000.000.000 franken te verschaffen, meldt AP. In Maart kreeg premier René Mayer, vlak vóór zijn vertrek naar Washington, lening van 80.000.000.000 frank. Het parlement heeft deze lening verlengd. m was échter niet groot genoeg. De regering Mayer, die thans demission- r is. heeft de bank te kennen gegeven voor de uitbetalingen van de lonen salarissen van soldaten, ambtenaren, spoorwegmannen en arbeiders in de ge nationaliseerde industrieën opnieuw 1.000.000.000 frank nodig is. Gisteravond hebben de bankiers zich daarmede coord verklaard. Het demissionnaire ka binet en het parlement zal vandaag o het geld gevraagd worden. Moekarto formateur in Indonesië Komen de communisten in het kabinet? President Soekarno heeft de afgetre den minister van Buitenlandse Zaken, .ïoekarto, de opdracht gegeven een nationaal kabinet samen te stellen met voldoende steun van het parlement Moe karto heeft de opdracht aanvaard. Op de vraag of hij zal trachten tot stemming te komen met de linkse groe peringen, zeide hij, dat dit van de loop der gebeurtenissen zou afhangen. In be ginsel zal hij streven naar een sterk ka binet, waarin alle stromingen zullen zijn verenigd. Hij werd in 1911 geboi deerde aan de rechtshogeschool te Dja karta en was lang werkzaam bij de zout- regie. In 1950 werd hij lid van de Indo nesische delegatie bij de Verenigde Naties Vorig jaar aanvaardde hij de portefeuille an Buitenlandse Zaken. Nader wordt gemeld, dat Moekarto met alle partijen zal beraadslagen en zich concentreert op zo spoedig mogelijke al gemene verkiezingen als enig middel vooi stabilisatie van de politieke toestand. Hij acht samenwerking met de Masjoemi nog mogelijk. Intussen heeft de Masjoemi een ver klaring uitgegeven over de mislukking de vorige kabinetsformatie, die te wijten zou zijn aa nde wens van de PNI steun van de communistische groeperingen een meerderheid in het parlement te verwerven. De Partai Kom- munis en de Sobsi hadden reeds ver klaard niet met de Masjoemi in een kabi net te willen zitten. Minister Luns te Singapore Minister mr J. M. A. H. Luns is vol gens een Reutertelegram heden te Singa pore aangekomen. Zoals men weet wordt in de Haagse Houtrusthallen een grote zuivelten- toonstelling gehouden, die de nogal prozaïsche naam „De Melkweg" draagt. Maar ze is zéér interessant. Vandaar dat gisteren na de Prins ook de Ko ningin er kwam kijken. En de milkshake-met-sinaasappel smaakte wat heerlijk! Naast H.M. haar hofdame Jkvr. C. Röell. Het proces is begonnen Streeft er naar een verklaring van krank zinnigheid los te krijgen Op weg naar het Old-Baily-Ge- rechtshof te Londen knipte een fo tograaf de verdediger van John Christie, Curtis-Bennett, die alles in het werk stelt, om Christie krank zinnig te doen verklaren. Hij hoopt dit te bereiken door de acte van be schuldiging zo lang mogelijk te maken. DAT de textielgroothandel De Vries van Buuren en Co te A'dam. aan wie surséance van betaling is verleend, voor 40 personeelsleden ontslag heeft aange vraagd. DAT, blijkens een antwoord van staats secretaris dr Muntendam op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Cornelis- sen (VVD), het bezit van een buiten lands diploma op zichzelf niet voldoende is om al te wijken var. de voorwaarden voor het afleggen van het staatsexamen voor Heilgymnastiek en Massage. DAT Almelo gisteren een inwonertal bereikte van 45.000 door de geboorte van Johanna Maria Gerdina Cornelia, het eerste kind van het echtpaar G. H. Stam en J. H. van Engelen en burgemeester Ravesloot aan de vader een spaarbank boekje met f 100 uitreikte. DAT ln de haven van de Staatsmijnen te Stein eerstdaags een overdekte tran sportband in gebruik wordt genomen, waardoor het mogelijk is kunstmest ook bij regen te verladen. DAT het sanatorium Maria Auxiliatrix te Venlo een nieuw paviljoen met 80 a 90 bedden voor tbc-jongens gaat bouwen voor f775.000. DAT in Arnhem de 37-j. winkelbe diende C. B. L. R. is gearresteerd, die een groot aantal winkeliers in Gelder land en in N.-Brabant heeft opgelicht en de aldus verkregen goederen ver bene den de waarde in A'dam en R'dam ver kocht. DAT tot directeur van gemeentewer ken in Arnhem is benoemd ir F. F. Venstra, thans adj.-directeur tevens directeur waterleidingbedrijf ir J. Enklaar. DAT een 41-jarige Drentse arbeider tijdens een taxirit in Amsterdam be roofd is van 870 en de politie een 28-j. vrouw en een 23-j. grondwerker als ver dacht van deze diefstal heeft ge arresteerd. DAT te Maastricht, bij het opruimen van een zolder, meer dan duizend brieven gevonden zouden zijn, afkomstig van Bel gen uit de eerste wereldoorlog, die niet doorgezonden zouden zyn naar het toen door de Duitser» bezette België. DAT een groep studenten van de Baylor Universiteit te Waco (Texas) gis termiddag een bezoek bracht aan Nü- DAT een twintigtal in de omgeving van Utrecht logerende ontheemde vrouwen gisteren een bezoek brachten aan Hilver sum (N.C.R.V.-studio en raadhuis), Spa kenburg en een tocht door het Gooi maakten. DAT de Arnhemse raad gisteren be sloot de vakcentrales te horen over een voorstel van B. en W. de halvedagsluiting voor winkels niet te doen gelden gedu rende 2 weken in Juli en Augustus. DAT de Emmense wethouder A. van Bolhuis voor de P.v.d.A. heeft bedankt, maar de raadsfractie-voorzitter M. Al- bers verklaarde, hem als lid geroyeerd te hebben. DAT in voorbereiding is een wet op de paramedische beroepen en de desbetref fende organisaties hierover zullen worden geraadpleegd. DAT de Nederlandse Verbruikscoöpe raties op 25 Juni in Kras té Amsterdam hun jaarvergadering houden en minister Mansholt zal spreken, den" wordt genoemd. Christie wordt al leen de moord op zijn echtgenote, Ethel, ten laste gelegd. Dit proces begon al sensationeel, door dat de verdediger. Curtis-Bennett, blijkbaar op uit is, de acte van besc diging te verlengen in plaats van deze te ontzenuwen. De verdediger verzocht de aanklager zelfs, ook bewijsmateriaal te voeren betreffende de moord op de vijf andere vrouwen, die in Christie's fla» zijn gevonden. Bovendien legde hij opzet- telijk verband tussen Christie en de ver moorde mevrouw Evans en haar doch tertje Geraldine. die door Evans zouden zijn vermoord. Deze Evans beschuldigde vlak voor de voltrekking van zijn dood vonnis Christie er van. mevrouw E en haar kind te hebben geworgd. Door de acte van beschuldiging te lengen hoopt advocaat Curtis-Bennett te bewerken, dat Christie als krankzinnig wordt beschouwd. !Hen gewaagde proce dure. doch Curtis-Bennett zal wel wat hij begonnen is Officieel is Christie dus voorlopig al leen beschuldigd van de moord op zijn echtgenote, wier lijk op 25 Maart j.l. een keukenkast werd gevonden door andere flatbewoner. In de jury van de Old Baily hebben drie vrouwen zitting, die met onbewogen gezichten naar de beschuldiging en de .verdediging" luisterden. In de beklaagdenbank zat Christie, ge flankeerd door twee politiemannen. Hij droeg een gekreukeld, blauwgestreept pak, een blauw overhemd en een donker blauwe das. Vóór hem lagen enige be wijsstukken: panelen van kastdeuren, een rol oud linoleum, planken met r^ten verf, kartonnen dozen en het geraamte in een oude ligstoel. Ala Christie iets werd gevraagd, ant woordde hij haast onhoorbaar. Verschil lende vragen moesten worden herhaald omdat de rechter dc beklaagde niet kon verstaan. Christie ontkende gisteren met klem, de dood van zijn echtgenote op het ge weten te hebben. Tydens de voortzetting van het proces werd vanmorgen een verklaring voor gelezen, die Christie gedurende zyn voor. arrest zou hebben afgelegd en waarin hy bekend, schuldig te zijn aan de moord op mevrouw Evans. Ook heeft Christie in een andere verklaring de moord be kend op twee andere vrouwen in zfin flat aan Rilligton Place nummer 10 te Londen. Man zag zijn vrouw en 7 kinderen verdrinken De 33-jarige Maurice Cooryn uit Gent heeft Zondag zijn vrouw en zeven kin deren zien verdrinken. Hij keerde Zon dagavond per auto terug van zee met zyn 28-jarige vrouw en hun zeven kin deren. Bij Mariakerke maakte de wagen plotseling een grote bocht en kwam in het kanaal Gent-Brugge terecht. Twee brugwachters, die het ongeval hadden zien gebeuren sprongen onmid dellijk In het water. Corryn kon zelf uit de auto komen en een der brugwachters slaagde er in, één der kinderen te redden, doch dit is later in het ziekenhuis over leden. Men slaagde er niet in. de vrouw en de zes kinderen uit de wagen te halen zodat dezen jammerlijk verdronken. De kinderen waren respectievelijk 13, 11,10, 9, 8, 6 en 4 jaar oud. HET is een ongewenste toestand, wan neer in een internationale organisa- der deelnemende landen voortdu rend de andere landen moet steunen op ...ilitair en economisch gebied; dit kan er immers toe leiden, dat het ondersteunen de land de leiding verwerft er. de groep zijn wil op kan leggen naar eigen inzich ten en belangen. De landen die steun ont vangen. verliezen gemakkelijk hun eco nomische zelfstandigheid en vergeten daarbij de economische realiteit. Een goede internationale samenwerking tus sen vrije landen is niet mogelijk, zolang de meeste op economisch en militair ge bied van één land afhankelijk zijn. De verhouding die bestaat tussen de V. S. en hun bondgenoten benadert zeer dicht het in de eerste zin beschreven beeld. In velerlei vorm stellen de Y. S. in het raam van economische, technische of mi litaire hulp, dollars ter beschikking van de vrije wereld. Verder kan men stellen, dat voor ds onderlinge band tussen de Westerse lan den een zo ruim mogelijk handelsverkeer evenzeer uitermate gewenst is. Samen werking tussen de verschillende landen laat zich slecht rijmen met een handels politiek, waarbij een land stelselmatig de goederen van die landen weert. OOK hier schort er iets aan de verhou ding tussen de V. S. en hun bondge noten. Vandaar, dat de laatste tijd de slagzin: trade not aid, handel geen steun, opgang maakt. De gedachte die hierbij een rol speelt is, dat Amerika zyn bondgenoten de zo noodzakelijke dollars niet moet schenken, maar ben in de gelegenheid moet stellen, ze te verdienen. Ook dc veelbesproken in wisselbaarheid van dc Europese valuta's tegen dollars hangt hier nauw mee Kernpunt is ook hier, dat men beducht is, niet voldoende dollars te kunner. ver dienen om de vrije inwisselbaarheid te kunnen volhouden. Echter, zolang deze bestaat, zal men de invoer van goederen uit Amerika zoveel mogelijk beperken: hetgeen ook weer niet wel past bij een nauwe politieke samenwerking. TAE V. S. zijn steeds een land geweest met een handelspolitiek, die tot doel had de binnenlandse politiek te bescher men. Het verschil tussen de beide poli tieke partijen was hier slechts een van graad. Niet alleen is het invoerrecht, dat geheven wordt op tal van industriële er. agrarische producten, speciaal die welke Europa zou kunnen leveren, erg hoog. daarnaast is de tariefwetgeving zeer ge compliceerd, spéciaal met betrekking tot de waardering der goederen. Deze kan nl. geschieden op basis van kostprijs, factuurprijs, verkoopsprijs in het land van oorsprong, verkoopsprijs in dc V.S. (hetgeen voor de handel zeer veel onzekerheid meebrengt). Hierbij komt dat in de handelsverdragen steeds een bepaling wordt opgenomen, dat, in dien de invoer, toegelaten bij een han delsverdrag. schadelijke gevolgen heeft voor een tak van bedrijf in de V. S., deze laatste de gedane concessie weer kunnen terugnemen. Zo ontstaat eer, onzekerheid, die het speciaal voor kleinere bedrijven te ris kant maakt te trachten een afzetgebied te vinden op de Amerikaanse markt. TN Amerika verdedigt men een en ander door te wijzen op de noodzaak, de defensie-industrie te handhaven. Verder brengt men naar voren, dat alleen door protectie de hoge lonen der Amerikaanse arbeiders kunnen worden betaald. Ten slotte betoogt men, dat een wegnemen van de protectie verschillende takken van bedryf in ernstige moeilijkheden zou brengen. Aan de Europese landen geeft men het advies, intern de financiën op orde to stellen: dan lost het dollarproblecm zich vanzelf ook wel op. Wij moeten echter de Amerikaanss handelspolitiek plaatsen tegenover do radicaal gewijzigde economische en poli tieke situatie van na de tweede wereld oorlog, zoals b.v. ook gedaar. wordt in Bn ^apP°rt, Van de Public Advisory Churchill richt felle nota tot Rhee Het Engelse Lagerhuis Juichte gisteren Churchill luide toe, toen hij verklaarde, dat Engeland nooit de verplichting op zich genomen had, heel Korea te ver overen cn het onder supervisie van pre sident Syngman Rhee te stellen. Hij zcl dit bij de mededeling aan het Lagerhuis, det hij in scherpe nota aan Rhee had ge zegd dat de vrijlating der anti-commu nistische gevangenen Groot-Bnttannié diep had geschokt. Bij de debatten zei Churchill, (die ook .an Liberale en Socialistische zijde bij val ontving) dat Rhee misschien ver wachtte dat hij ook als hij alleen verder streed, morele en materiële hulp van de geallieerden zqu krijgen. De Engelsen zouden echter alleen hulp verlenen wan neer de oorlog werd gevoerd onder com mando van de V.N. De nota heeft op scherpe wijze Rhee's daad afgekeurd als een „verraderlijke schending van het gezag van het com mando van de VN.". Als Zuid-Korea niet op loyale wijze met dit commando wil samenwerken, brengt het de veiligheid en de welvaart van het Zuldkoreaanse volk in gevaar, aldus de nota. Nadat de opperbevelhebber van de Ver, Naties op Korea, generaal Mark Clark, gisteren een onderhoud had gehad met de Zuidkoreaanse president, sprak hij vandaag opnieuw met Rhee, zy het slechts kort Iels hogere temperaturen De Bilt verwacht tot mor- J genavond: Zwaar tot half bewolkt met enkele verspreide buien. Over het algemeen weinig M wind. Iets hogere tempera turen. (Opgemaakt te tien u), ZON EN MAAN Woensdag: Zon van 4.20 tot 21.04 uur; Maan van 18.59 tot 1.36 u. Op 27 Juni V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1