Jlieume (Courant Saksen in opstand tegen rode tyrannie r Vijftien arbeiders gefusilleerd; tenminste 28 in gerechten gedood Thans aan Pinay formatie van kabinet opgedragen Jeep in 't water: drie doden bij Woerden Tijdens weekeinde viertal mensen verdronken Echtpaar Rosenberg gister ter aarde besteld Wist U MAANDAG 22 JUNI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: ƒ013 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINX CHRISTELJJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SlaatvasUdi ts qbett twen ngn bert (o tegtjenspoeT Vier en dertigste Jaargang No 97SS Hoe ontstond de Mau Mau? URANIUMMUNEN LIGGEN STIL 'ANUIT DE GROTE Oostduitse stad Leipzig heelt zich Vrijdag, naar eerst thans bekend werd, een felle [pstand tegen het communistische bestuur en de Russische iezetting over geheel Saksen uitgebreid. De demonstraties 'aren oorspronkelijk slechts bedoeld als sympathiebetui- igen met de Oostberlijnse arbeiders, van wie de prestatie- irmen waren verhoogd. De Volkspolitie werd, waar moge- 1 ^jk, ontwapend. Sommige berichten spreken zelfs van 2000 an van wie de wapens werden afgenomen. Tijdens bloe- ige gechten met Volkspojitie en Russische troepen kwamen arbeiders om; ongeveer 420 mensen werden gewond, fa de betogingen fusilleerden de Russen 15 arbeiders, o.w. |2 uit de uraniummijnen. Nauwelijks was het vonnis bekend femaakt, of 100.000 mijnwerkers in het uraniumgebied van iksen legden het werk neer, nadat zij verschillende mijn- Jangen hadden opgeblazen. De staking is nog steeds aan Je gang. Oost-Berlijn moge het heet zijn legegaan. wat in Saksen gebeurd is. ig zonder precedent. Spontaan plantten demonstraties zich voort. Vooral eipzig ging het er heet toe. Woedende ilksmenigten bestormden de politie- ïreaux, joegen de agenten de straat op i staken de bureaux in brand. Later >rmde zich een enorme optocht die irst langs het stadhuis marcheerde. Hier erd de Oberbiirgemeister, Uhlig, naar liten gesleurd. Hem werd een zwart- (od-gouden Westduitse vlag in de han- gestopt en stevige arbeiders zetten rode gezagsdrager vervolgens voor de stoet. Nu ging het weer voor aarts, op weg naar het gedenkteken de volkerenslag van 1813. Op dit [enblik was de menigte aangegroeid tot 1.000 mensen, die luid het „Deutsch- ■J.y nd, Deutschland über Alles" zongen. Kg Nadat de Russen schietend en slaand e orde min of meer haddèn hersteld. Bermuda begint op 8 Juli Churchill gaat er per slagschip heen De byeenkomst der Westelijke „Grote >rie" op Bermuda zal op 8 Juli beginnen enzij er tegen die tijd nog geen vertegen woordiger der Franse regering beschik- I In een bekendmaking van het Witte fuis wordt verklaard, dat president jisenhower zich voorbereidt op 7 Juli met jet vliegtuig „Columbine" naar Bermuda k vertrekken. Hij hoopt daags daarna bet Churchill en Frankrijks „Grote On tkende" aan de conferentietafel plaats I Churchill is van plan 30 Juni zee te liezen met bestemming Bermuda. Aan loord van Engelands grootste slagschip Vanguard", vergezeld van adviseurs en lecretarissen- De Franse regering heeft zich accoord ferklaard met deze datum, zo verneemt J fcFP van bevoegde zijde te Parijs. Everest-beklimmers teruggekeerd De Nieuw-Zeelander Edmund Hillary tn de Sherpa Tensing, die de top van Je Mount Everest bereikten, zijn Zater- Jag met de hoofdgroep van de Britse Ixpeditie in Katmandoe, de hoofdstad kn Nepal, aangekomen. Zij werden ontvangen door de leider Ser expeditie, kolonel Hunt, die reeds irder in Katmandoe was aangekomen. Britse ambassadeur in Nepal en een ite menigte, die hun luide welkom •iepen. Eén der grootste dagbladen in India heeft een fonds geopend, waaruit Ten- ling land kan kopen en een huis kan bouwen in Darjeeling, waar hij thans in een met blikken dak bedekt hutje poont. Oude bekende duikt weer op Houding van de socialisten geeft echter weinig moed voor zijn slagen gingen zij over tot massa-arrestaties. Duizenden demonstranten zijn gegrepen. Zij werden in schoolgebouwen gevangen gezet. Nog steeds blijven Russische een heden toestromen. Volgens de Ameri kaanse opperbevelhebber in Berlijn, be vinden zich alleen al in het Oostelijk deel van de stad 25 000 man Sowjet- soldaten. In vele Oostduitse fabrieken wordt alleen maar gestaakt, andere fabrieken staan in lichterlaaie. Zowel de grote brikettenfabriek te Nachterstadt, 160 km ten Z.O. van Berlijn, als de raffinaderij van synthetische benzine te Halle (Ne- der-Saksen) werden door een hevige brand vrijwel geheel verwoest. Op de laatste fabriek werkten 23.000 arbeiders. Ook de Buna-fabriek voor synthetische rubber te Halle werd door „agenten de vijand", zoals dat in de commi tische terminologie heet, in brand gesto ken. Inmiddels zijn twee journalisten het Westduitse persbureau D.P.A., die niet uit de Oostelijke zóne waren terug gekeerd, door de Russen vrijgelaten, evenals een Amerikaans student. De Russische commandant van Oost- Berlijn, generaal-majoor P. S. A. Di- browa, Wees gisteren de Westelijke pro testen tegen de gebeurtenissen in Oost- Duitsland van de hand. De maatregelen ;n volgens Dibrowa nodig geweest lan het egweld, de plundering e: brandstichting een eind te maken, onlusten waren volgens de generaal ge organiseerd door „fascistische agenten, die uit West-Berlijn naar het Oosten wa ren gekomen met wapens en radio zenders". Bij Hagestein, op de weg Den BoschUtrecht werd een bromfietser aan gereden door een auto, die doorreed. Een volgende auto probeerde liet op de grond liggend lichaam te ontwijken en reed tegen een boom op. Gisterenavond heeft president Vincent Auriol, nadat hij de hele dag besprekin gen had gevoerd met de „hoofdrolspelers" in het spel der Franse regeringscrisis, de onafhankelijke oud-premier Antoine Pinay gevraagd, een nieuwe regering te ■vormen (waarschijnlijk me-t Edgar Faure als minister van Financiën). Pinay zou hedenmiddag op het verzoek antwoorden Gisterochtend had de groep oud-pre- liers, de „Raad van Ouden", (die „niet noodzakelijk een raad van wijzen behoeft te zijn", zoals wat hatelijk in de wandelgan gen het ihotel „Matig- werd op gemerkt) rap port uitgebracht aan de presi dent. Zaterdag immers hadden zij zich, te za- fractdeleide-rs der verschillen de partijen, be halve sodalis. .ten en commu nisten, beraden over het gezamenlijk programma, dat te gelegenertijd in de Kamer instemming van allen moet hebben. Reynaud, die als oudste aanwezige het programma gisterochtend aan de presi dent overhandigde, verklaarde zich .tevreden over de gang van zaken er „Dit prog-ramma is nde-t opgesteld uit losse, waardeloze opmerkingen. Een crisis is op zichzelf een kwaad ding, maar deze crisis is heilzaam in één opzicht: wij zui len -niet meer op onze schreden terug keren". In het communiqué, dat korte tij-d later door het Elysée werd uitgegeven, stond Treinverkeer A'damBussum weer normaal Daar de herstelwerkzaamheden aan de spoorbaan en aan de electrische boven leiding na de treinbotsing bij Weesp gis termorgen om 11 uur gereed zijn geko men. is het treinverkeer Amsterdam Bussum weer normaal. U dat de socialisten zich gisteren stond aan de besprekingen hadden ont trokken, daar zij het principieel or -n met de meerderheid der aa: zigen en het toen raadzamer achtten geen deel te nemen aan de verdere beraadsla gingen, er aan toevoegend, dat zij het programma op zijn mérites zouden beoor- delen, wanneer het aan de Kamer zou worden voorgelegd. Koning Sihanoek in Cambodja terug Reden onbekend Koning Norodom Sihanoek van Cam bodja, die vorige week Zondag plotse ling in vrijwillige ballingschap ging naar Siam, is Zaterdagavond weer even plotseling in zijn land teruggekeerd. Omtrent de reden van deze plotselinge terugkeer tast men nog in het duister. Verzoeningsprogram der Oostduitse regering De communistische regering van Oost- Duitsland heeft vanmorgen een uit tien punten bestaand program aangekondigd, dat „het levenspeil van alle klassen der bevolking zal verbeteren en voorts de verbittering jegens de regering zal uit wissen". Voor de zoveelste maal wordt toege geven, dat ernstige fouten zijn gemaakt, doch „dit program zal alles goedmaken". Dit zjjn de punten: De terugkeer tot lagere arbeidsnor- men en het vaststellen van lonen vol gens het op 1 April 1953 van kracht zijnde stelsel. 2. Verlaging van vervoerstarieven voor arbeiders, die ntinder dan 500 mark per maand verdienen, 3. Hogere pensioenen voor weduwen, in validen en gepensionneerden. Geen verplichte staatsverzekering. Op de begroting zal 600 millioen mark meer uitgetrokken worden voor de particuliere huisvesting ten koste van de staatswoningbouw. 7. Dertig millioen mark meer voor ver betering van de accommodatie in werkplaatsen van staatsondernemin gen. Veertig millioen mark extra voor de uitvoering van een nieuw cultureel program. Vervaardiging van beter schoeisel en kleding en 10. Meer electrische stroom voor de be volking ten koste van de zware in dustrie. Het program is goedgekeurd in een gisteren gehouden bijeenkomst van het centrale comité der Socialistische een heidspartij. De vergadering werd voor gezeten door premier Grotewohl. Volgens het Oostduitse persbureau A.D.N. heeft ook Ulbricht, secretaris-generaal van de "p-, aan de besprekingen deelge- Tal van verkeersongelukken Bromfietser aangereden, maar auto reed door; gevolg: andere wagen tegen boom Gistermorgen zou de heer C. Gillen uit Gouderak met zijn schoonmoeder, de 79-jarige mevr. De Jongvan Schieveen, zijn 50-jarige zwager T. de Jong en zijn 76-jarige oom Ph. Hofman naar een verjaringsfeest in Woerden gaan. Met een tot personenauto omgebouwde jeep gingen zij binnendoor en zijn daarbij on der Woerden in het water gereden en wel bij de smalle Boerendijk, slechts enkele honderden meters van de woning, waar de familie gereed zat de gasten te ontvangen. De jeep sloeg in het water over de kop en bleef met de wielen om hoog liggen. Alleen de heer C. Gillen, die de wagen bestuurde, wist zich te redden; de andere drie verdronken. Door onbekende oorzaak is Zaterdag, morgen te Amsterdam een 45-jarige vrouw onder een bijwag envan lijn 10 terechtgekomen; de achterste wielen reden over haar onderlichaam heen. Bij aankomst in het Wilhelminaziekenhuis bleek zij reeds te zjjn overleden. In het Binnengasthuis in de hoofdstad overleed het jaar oude knaapje D. M. Ferwerda, dat enige dagen tevoren in een ketel heet water was gevallen. Op de drukke weg in Leuvenhei (gem. Brammen) stak gisteravond e twaalfjarig meisje plotseling de weg De tol van bet water Duitse leraar kreeg hartverlamming in zee; Limburgse jongen was juist jarig Zaterdagmiddag ging een 46-jarige Duit se tekenleraar, Th. Fröbel uit Herne bij het Bloemendaalse strand zwemmen. Waarschijnlijk kreeg hij in het water een hartverlamming, tengevolge waarvan hij hij verdronk. Een Amsterdammer en een inwoner uit Landsmeer brachten het slachtoffer naar het strand. Toepassing kunstmatige ademhaling door leden de Bloemendaalse reddingsbrigade mocht niet meer baten. Het slachtoffer, vrouw en twee kinderen achter laat, was met een collega leider van een groep van ongeveer 25 gymnasiasten uit Dortmund. Het stoffelijk overschot is het Marinehospitaal te Overveen voerd. De gymnasiasten zullen hun reeds uitgestippelde reis ongewijzigd voortzet ten. Gisteren is een achtjarig zoontje var de familie Meeuwsen te Helmond in d< Zuid-Willemsvaart gevallen en verdrom ken. Het kind was gaan vissen en i- vermoedelijk tijdens een spelletje de vaste grond onder zijn voeten kwijtgeraakt. Po- pingen van politie en burgers om hem nog te redden waren tevergeefs. Toen schipper het ventje met een dreghaak op het droge had gebracht, waren de levens geesten reeds geweken. De 17-jarige H. Caasenbroot is gisteren (juist op zjjn verjaardag) bij het zwem men in een afgelegen kleigroeve nabij de Duitse grens te Belfeld verdronken. Het lijk van de jongen, die uit Tegelen af komstig was, is pas enkele uren later op gehaald. Spelenderwijs is de vier-jarige E. R. uit de Kinkerstraat gistermiddag in het water van de Da Costakade te Amsterdam ge raakt en verdronken. De Nederlandsche Huistelefoonmy 's-Gravenhage zal volgens het Fin. Dagbh 15 pet (v j. 10) dividend voor stel. len. Gispens Fabriek voor Metaalbewer king N.V te Culemborg 6 (6) pet Morgen begint ons nieuwe feuilleton. Ditmaal een fris geschreven verhaal uit 't gewone leven. Een feuilleton waar jong en oud elke avond met verlangen naar zullen uitzien. over. Een uit de richting Dieren nade rende auto remde uit alle macht om een aanrijding te voorkomen, doch slaagde hierin niet. De wagen kwam dwars op de weg te staan en werd op zijn beurt in de flank geramd door een tweede auto. Het twaalfjarig meisje werd in ernstige toestand (gebroken been, ge broken arm en hersenschudding) naar het ziekenhuis te Zutphen vervoerd. Een 22-jarige jongeman uit de eerste auto werd ernstig aan de linkerhand gewond, terwijl een meerijdende dame snijwon- den opliep. - Vanmorgen zijn de leden van de landelijke Ned. Ver. De Redding- medaille een dagje op stap gegaan, zoals de laatste jaren gebruikelijk Ditmaal ging het naar Apel doorn. Op onze foto bij het ver trek uit Den Haag, de oudste red der, de weldra 85-jarige Arie Boon lit Hoek van Holland (met wan delstok) en de U-jarige Elsje WiU kens uit Rijswijk, de jongste red ster. Tweede van links de voor- er van „De Reddingmedaille" de heer C. Ottes. Gistermorgen reed een auto nabij Hagestein een- 70-jarige bromfietser aan, die over de straat werd geslingerd. Een volgende auto probeerde het op de grond liggend lichaam te ontwijken en reed met vrij grote snelheid tegen een boom. Drie inzittendei% werden vrij ern stig gewond tezamen met de bromfietser naar Utrecht Vervoerd. De eerste auto reed door Onder Franeker vond men Zater dag de 19-jarige Engelse steward van het te Harlingen liggende m.s. Hiron- delle bewusteloos langs de weg. Hij had per bromfiets een tochtje gemaakt. Zon der bij kennis te komen is hij in een ziekenhuis te Harlingen overleden aan ernstige verwondigen. Vreemde desertie bij Fransen in Indo-China Garnizoen doodt commandant en zijn 40 oiiicieren De Franse generale staf te Saigon 120 Juni. Wat de reden is van de de- heeft bekend gemaakt, dat het gehele 1 sertie is niet bekend. Ook weet men garnizoen van een post ten Noord-Westen niet of het garnizoen, dat Bien Hoa en 25 km van Saigon, is gedeserteerd na de commandant en 40 onder-officieren te hebben vermoord. Dit geschiedde in de nacht van 19 op GENERAAL NAVARRE. Rabbijn Abraham Weest niet wraakzuchtig" Advocaat Bloch: Amerika leeft onder de hiel van een dictator in burger Op het kerkhof van W^llwood, in New York, is gistermiddag laat het echt paar Rosenberg, dat Vrijdagnacht op de electrische stoel werd geëxecu teerd, ter aarde besteld. Tevoren had het opgebaard gelegen in de rouw kamer van een begrafenisondernemer in Brooklyn, waarheen de stoffelijke resten op verzoek van Rosenbergs moeder waren overgebracht. In deze rouwkamer werd een dienst gehouden, welke onder leiding stond van DAT te Arnhem het nieuwe restaurant Bristol (eigenaar óud-biljart-kampioen J. Dommering) in gebruik is genomen, nu het oude ten offer is gevallen aan het stationsplan. DAT G. Koerselman 1 Juli 50 jaar in dienst is op het notariskantoor te Vor- den en gedurende die tijd 3 notarissen terzijde heeft gestaan. DAT ir B. B. de Regt aan de dier gaarde Blijdorp door de overleden Rot terdamse beeldhouwer J. Wensing ver vaardigde beeltenissen van een mandril, een chimpansee, een langarmbaviaan, een beerbaviaan en een orang-oetang heeft geschonken. DAT de Nederlandse Bond van Var kenshandelaren od 8 Juli zijn jaarver gadering te Nijmegen houdt. DAT B. en W. van Leeuwarden de raad vragen in beginsel te besluiten tot verplaatsing van de veemarkt naar een terrein ten Noorden van de HarLinger- trekvaart. DAT bij de Enkalon-fabriek te Em- men, die op 2 Jan. '52 begon met 750 man. vanmorgen de 1000ste arbeider in dienst trad. DAT de J. P. Heyestichting te Ooster beek. ondanks een tekort van ƒ27.000, een tehuis wil inrichten voor zwakzin nige meisjes boven 16 Jaar. *'DAT thans ook de Ned. K. v. K. voor Duitsland onze minister van Buit. Zaken verzocht heeft Nederlandse visa voor West-Duitsers af te schaffen. DAT R. Agema te Dokkum met 255.500 laagste inschrijver was bij de aanbesteding van een nieuw veilingge bouw van de Coöp. Veiling De Tuin bouw te Leeuwarden en de hoogste in schrijving 303.000 beliep. DAT Lemmer over twee weken een kunstmatig strand zal hebben van onge veer 7500 vierkante meter. DAT het congres van de A.V.B. (zorg voor minder validen) te Dordrecht besloot het rapport over een handicaptoelagc eerst in de afdelingen te behandelen al- vorns het ter kennis van de regering ie 1 brengen. rabbijn Abraham Cronbach, personen werd bijgewoond. „Laat ons", zo sprak de rabbijn, degenen, die hen veroordeelden, althans DAT aan B. J. Nijhuis en Zn te Rijs- sen is opgedragen voor ƒ476.800 voor Humanitas te Hengelo te bouwen 79 wo ningen voor bejaarden en er een tweede groep van dergelijke woningen gebouwd zal worden voor rekening van de Gere formeerde Kerken van Overijssel. DAT negen leden van de Bond van Ned. Mil. Oorlogsslachtoffers Zaterdag ter °elegenheid van de Wereld veteranen - dag ten Rotterdamsen stadhuize officieel werden ontvangen. DAT de Gennepse burgemeester Za terdag het verzets- en oorlogsmonument, vervaardigd door Jacques Maris, aan vaardde uit handen van de Gemeenschap Oud-Illegale Werkers. DAT officieren, reserve-officieren en onderofficieren, die behoord hebben tot het Vierde Regiment Huzaren (thans Huzaren van Boreel) Zaterdag te Deven ter reünie hielden. DAT de Ver. Nederland in den Vreemde reeds een half millioen exem plaren van de Zuidzee-brochure heeft uil- gereikt en thans plannen heeft deze ook in de Deense taal uit te geven. deze eer geven: zij deden, wat in hun ogen recht was. Wees niet wraakzuchtig, ook al heeft de executie ons hart broken." Maar bitterder waren de woorden de advocaat der Rosenbergs, mr Ema nuel Bloch: „De executie was een daad, die gelijk stond met een weloverwogen moord in koelen bloede. Amerika leeft onder de hiel van een militaire dictator, die zich in burgerkleding heeft gehuld." De dienst werd bijgewoond door Ro senbergs moeder, zijn beide zusters vele leden in het door de communisten geleide Amerikaanse comité, dat de „redt de Rosenbergs"-actie heeft gevoerd. Buiten stond tijdens de dienst onder een hitte van 91 graden 10.000 mei Ongeveer 2000 personen hadden voo dienst begon, zwijgend langs de baar gedefileerd. Na afloop zette zich een lange begra fenisstoet, waarin 300 auto's meereden, in beweging naar het kerkhof van Well- wood. Kort voor hun executie hebben de Ro senbergs ten overstaan van twee functio narissen van de Sing-Sing-gevangenis hun testament opgesteld. De inhoud daarvan is niet openbaar gemaakt. De verdediger het ter dood gebrachte echtpaar heeft verklaard, dat de brieven die de Rosen bergs in de gevangenis hebben geschre ven, in boekvorm zullen worden uitgege ven. De opbrengst van dit boek zal aan de twee kinderen ten goede komen. honderdtal Vietnamezen bestond, naar de Vietminh is overgelopen. Uit dezelfde bron is vernomen, dat »n trein van het traject Saigon—Nha- trang gistermiddag op een" mijn is ge reden. De locomotief en drie wagons werden zwaar beschadigd. Gisteren kwam te Saigon een Ame rikaanse militaire missie aan om met de Franse en geallieerde strijdkrachten die de communisten in Indochina be vechten, besprekingen te voeren. De missie zal tien dagen blijven en ver schillende obrlogstonelen bezoeken, o.a. Tonking. waar zwaar Amerikaans ma terieel in actie is. De Franse opperbevelhebber, generaal Henri Navarre, zou streven naar een verandering van de aard van de Ame rikaanse hulpverlening in Indo-China.om tot beweeglijker strijdmethoden te kun- Negen gewonden bij explosie In een Engels schip aan de A'damse Handelskade Doordat door overigens onbekende oor zaak een zgn electrische olievoorwarmer uit elkaar sprong, is vanmorgen om onge- kwart over negen een explosie ont staan in de machinekamer van het te Amsterdam liggende Engelse motorschip Swift. Volgons de eerste berichten waren negen gewonden, van wie vier vrij ernstig. Zij zijn naar het O. L. Vrouwe gasthuis en naar het Binnengasthuis over gebracht. De Swift komt iedere week uit Londen i Amsterdam aan en was gisteren, ge laden met stukgoederen, aan de Oostelijke Handelskade gemeerd. Tijdens de explo sie was men juist aan het lossen. Door dc ontploffing ontstond een enorme lucht druk. die zich voortplantte naar dc ver- blijfruimten, waar de meeste gewonden vjelen. De weglopende olie in de machine kamer vatte vlam. ms-ar de hoofdstede lijke brandweer, die spoedig met twee motorspuiten ter plaatse was, bluste de brand met schuim. Alle gewonden zijn Engelsen. Een van hen kon reeds weer boord terugkeren. HET WEER IN EUROPA Luxemb Parijs S3 l! NNO zzw BW w li!» 29 0.1 25 27 0 windstil NNO 2 Onbestendig zomerweer De Bilt verwacht tot mor genavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige veranderlijke wind VrU warm. (Opgemaakt t« tien uur). ZON EN MAAN Dinsdag: Zon van 4.20 uur tot 21.01 uur; Maan van 17.44 tot 1.11 uur. Op 27 Juni V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1