Jlicutue £eiitórt)e (Touranl in *Rust is nu weergekeerd Oost-Berlijn E Tienduizenden krijgsgevangenen stroomden uit de kampen Amerik. Globemaster bij Tokio neergestort: 127 doden Wist U Oostduitse vice-premier werd over zonegrens gezet ^DONDERDAG 18 JUNI 1953 BUREAUX: Steen6lraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 6.per kwartaal; 2.— per maand; 047 per week AD VERTENTIËN0 18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB Chei-Red.: H. W. J. ENSERINK hi "Rode Kruis telde ten minste 16 doden en tweehonderd gewonden 'ET IS WEER RUSTIG in de Oostberlijnse straten. Gister avond zijn de laatste schoten gevallen en werd voor laatste maal geschreeuwd. De weinigen die de avond klok trotseerden, werden door de Russische soldaten naar gejaagd of gearresteerd. De winkels gingen vanmorgen eer gewoon open. Met harde hand hebben de Russische izettingstroepen een einde gemaakt aan de formele tand tegen het communistische regiem, de onderdruk- ,g en het bezettingsleger. Het Westberlijnse Rode Kruis laakt bekend, dat ten minste 16 mensen om het leven zijn Dit zijn alleen nog maar de mensen die in West- ^perlijnse ziekenhuizen zijn overleden. Het totaal aantal achtoffers zou nog veel hoger zijn. Het aantal gewonden ordt op 200 geschat. lit is de toestand: de Amerikaanse, Franse en Britse bezettingstroepen lijn in hun respecieve zones geconsigneerd. Geen enkele soldaat mag |ijn kazerne verlaten; men is op alles voorbereid. De Rode vlag wappert veer van d'e Brandenburger Tor, waarbij nu Russische tanks staan |pgesteld, evenals bij de Potsdamer Platz. Westberlijnse politie houdt de lieuwsgierigen reeds op 500 meter van de zonegrens tegen. Alleen zij die ti deze buurt wonen, mogen doorlopen. Bataljons Volkspolizei bewaken Ie toegangen tot Oost-Berlijn en weigeren personen door te laten, die liet over een Oostberlijnse identiteitskaart beschikken. Russische soldaten louden zwaar bewapend de wacht op de straathoeken; tanks patrouilleren loor de straten. Het Russische opperbevel in Oost-Düitsland breidde de taat van beleg uit tot gebieden rondom de stad. De uitzonderingstoestand •eldt thans ook voor Potsdam, een stad van 130.000 inwoners, gelegen >p 15 km van Berlijn, en voor Babelsberg, een voorstad met 15.000 in woners. Eenheden van de Volkspolizei zijn met overvalwagens bezig, Ie stakingsleiders op te sporen. Over het algemeen is het werk hervat, stadsspoorwegen, de trams en de bussen zijn nog niet in bedrijf. Af en CHRISTEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omsfreken .Stantoastlcfj Is gbtbfma oign furl in tegljenspoet* Vier en dertigste jaargang No 9783 Sluiten of wordt geweer- of mitrailleurvuur gehoord. /olgens de laatste berichten is ook in Karl-Marx-Stad (Chemnitz) de btaat van beleg afgekondigd, nadat weer ernstige ongeregeldheden waren voorgekomen. tofl Gistermiddag was het nog zeer onrus-| *n de stad, al liepen de demonstraties reeds langzaam ten einde. Voor de e maal rukte een menigte van naar [hatting 30.000 betogers over het Alexan- irplein naar het politiebureau onder het roep van „We gaan het politiebureau stormen!" De kop van de enorme stoet bij het politiebureau aan, juist daar acht vrachtwagens met Rus- ;che soldaten stopten. Onmiddellijk prongen de soldaten uit de wagens en lantten de bajonet op het geweer, chouder aan schouder langzaam voor waarts lopend, dreven de Russen de me- ligte terug. Enige demonstranten poog- len de soldaten tegen te houden door een iarricade te vormen van omgeworpen DIa uto's, doch de Russen liepen er gewoon mheen en verspreidden in slechts en- :ele minuten alle betogers, kalm en stel- of Duitsland verklaarde de Amerikaanse Hoge Commissaris James Conant te New York: „De onlusten bewijzen duidelijk, dat de Russen er niet in zijn geslaagd, het Oostduitse volk voor zich te winnen". Conant was telefonisch van alle bijzon derheden op de hoogte gesteld. In politieke kringen te Londen koestert icn de vrees, dat de demonstraties in Oost-Berlijn een eind zullen maken aan de Russische verzoeningspolitiek in Oost- Duitsland. Te Parijs verklaarden politici, dat zij de opstand als door de Russen begonnen beschouwen. Zij voegden hier aan toe. dat de toestand niet langer werd beheerst tenslotte is uitgegroeid tot een verzet tegen de regering. Politieke waarnemers te Bonn uitten de verwachting, dat de gebeurtenissen het einde van de Oostduitse regering zullen betekenen. Het bestuur van de Westduitse Fede ratie van Vakverenigingen verklaarde: demonstreert het volk voor zijn rechten en vrijheid. Laat de Geallieerden de eenheid van Duitsland nu mogelijk maken". Het hoofdbestuur van de Franse socia listische partij gaf een communiqué uit, „het schitterend ontwaken van de Oostberlijnse arbeiders" met vreugde wordt begroet. In de Amerikaanse pers juicht men de gebeurtenissen over de gehele linie toe. De New York Times schreef: „De Oost-Berlijners hebben een gebaar ge maakt, dat hoog zal worden aangeschre ven in de geschiedenis van Duitsland van de Europese beschaving. Feitelijk zijn deze demonstraties een prachtig ge schenk voor dr Adenauer. Thans is im mers bewezen, dat het hart van de Oost-Duitsers even vrij is als dat van de West-Duitsers?" Communistische reacties De communisten komen in hun com mentaar steeds op hetzelfde cliché terug: „De opstand is het werk van Amerikaan se imperialisten en Westelijke provo cateurs". Met een kleine variant verklaarde het grote Italiaanse Rode orgaan De Eenheid: „Amerikaanse spionnen hebben de Oost berlijnse arbeiders tot opstand aangezet". Franse cómmunistenbladen spraken „demonstraties, georganiseerd door de regering te Bonn", i alarmerend teken, dat deNog een variant. De Westduitse de Oostelijke zone de vrij- munistenleider, Max Reimann, zei: ongeregeldheden zijn aangezet door zijn vertrek naar West-1 agenten van de Westduitse regering". g« Tanks vuurden Russische tanks openden in de namid- N0 lag het vuur op de duizenden West- lerlijners, die stonden samengedrongen in de straten die naar de Oostelijke zone het Potsdamerplein leiden. Mogelijk en de Russische salvo's als waarschu- oftring bedoeld, doch dan waren de schoten leeïe laag gericht. Ongeveer 20 mannen, stal trouwen en kinderen werden door ma- phinegeweerkogels getroffen. Sommigen hen zijn er ernstig aan toe. Zó groot de nieuwsgierigheid van de West- >erlijners, dat zij zich ook na het ge leurde weer in de richting van het Pots- rin damerplein begaven, om toch vooral niets in hetgeen daar was te zien: tientallen grimmige, Russische soldaten, le bajonet op het geweer, gehuld in de ook van een staatswinkel, die in lichter- Sc laaie stond. De brandweer verscheen niet. Ook uit het communistische restaurant nVaterland sloegen grote vlammen. Wesferse commentaar President Eisenhower reageerde op de gebeurtenissen met de verklaring: „Een hc veelbelovend iets, deze demonstraties. Zij de Rode verhalen over de geluk- ceu kige mensen achter het IJzeren Gordijn ?°*an de kaak." Dit is de tijd om de communistische, Oostduitse regering te verdrijven en ^Voorbereidingen te treffen voor een vier- nogendhedenconferentie over de her eniging van Duitsland. Aldus seint de correspondent van Ass. Press uit Bonn. Bondskanselier Konrad Adenauer ver- jklaarde: „Als de Russen werkelijk vrede villen in Duitsland, dan moeten zij nü het IJzeren Gordijn optrekken". In een communiqué van de Westduitse jhristen-Democratische partij (van dr Adenauer) wordt gezegd: „De demonstra- Een colonne Russische pantserwagens rijdt langzaam door de mensenmassa's tijdens de demonstraties te Oost- Berlijn. Dreigend rust de hand van een gehelmde soldaat op het ma chinegeweer. Eerst later op de mid dag maakten de Russen gisteren van hun vuurwapens gebruik, toen de demonstranten ook tegen de bezet tingsmacht begonnen te ageren. Velen werden door Russische kogels gedood of gewond. Rhee torpedeert de vrede Juist nadat men overeenstemming had bereikt over de demarcatielijn De onderhandelaars te Panmoendjon zijn het gisteren eens geworden over de vaststelling van de demarcatielijn. Daarmee was de weg naar een volledige wapenstilstand op onverwacht vlotte wijze geëffend. Even wel: Syngman Rhee, verbitterd over de Geallieerde wapenstilstandsplan nen, heeft ook onverwacht roet in het eten gegooid, door 's nachts alle anti-communistische krijgsgevangenen los te laten. Daardoor is het onmogelijk geworden, deze krijgsgevangenen uit te leveren aan de neu trale commissie, zoals bij de besprekingen was overeengekomen. De stafofficieren hadden vrij spoedig I stilstand op 27 Juni precies drie jaa: i overeenstemming bereikt over de be-1 na het uitbreken van de oorlog zoi standsiijn, die vastgesteld zou worden op worden getekend. De stemming was al- basis van de huidige frontlijn. Of daarbij lerwege hoopvol, behalve zoals gezegd 'rekening was gehouden met de vorde-jbij president Synemnn Rhee. Zonde. -!v~' enig overleg met de Geallieerden gaf hij Terwijl de Westerse radio-stations uit voerige berichten over de gebeurtenis gaven, zwegen de communistische zënders in alle talen. Met geen enkel 'oord werd van de gebeurtenissen in Oost-Berlijn gerept. En dit is wel be grijpelijk: de onderdrukte volkeren zou- er ook eens lust toe kunnen krijgen De grote Russische bladen Pr^wda en Izwestia maakten vanmorgen in een kort artikel melding van de -ongeregeldheden in Duitsland onder de kop „Mislukking het avontuur van buitenlandse huurlingen". Tussen rijdende kraan en muur doodgedrukt I ringen in het jongste communistische i offensief, is niet gemeld. De bereikte In een bouwdon van Wnton-Fyenoordovereenstemming was spoedig aan het te Schiedam is de 45-jarige opperman ft.ont bekend en de hevige gevechten van C. Weyers uit de Overijsselsestraat te de laatste dagen zakten als het ware Rotterdam door een rijdende kraan ge-plotseling in. grepen entegen een betonnen muur ge-. Communisten verkondigden door luid- drukt Hij was op slag dood. 1 sprekers aan de soldaten, dat de wapen- Geknechten komen tot verweer Af- zich af te ingehouden adem ziet de we- deze dagen naar Oost-Berlijn. Daar is een onderdrukt volk tot opstand gekomen. Het heeft een krampachtige poging ondernomen, het juk, door harde bezetter opgelegd, schudden. sprak vanzelf, dat het verzet zich allereerst richtte tegen de zetbazen, tegen :onen van het eigen volk, die zich geschaamd hadden, uit de hand van iderdrukker hoge posten in ontvangst men. We weten uit ons eigen jongste verleden, hoe groot ook bij ons juist tegen de handlangers van de vijand de haat was. kan zich voorstellen, hoe ook de Oostberlijners hebben uitgezien- naar een ment, waarop de opgekropte haat zou nnen worden gelucht. Welnu, de keer de Russische politiek en met name de harde plicht, die de Russen hun eigen handlangers oplegden, om eigen fouten te belijden, moest wel het aangewezen ogen blik zijn. buiten het Russische machtsgebied, naar ook daarbinnen. Wij zagen reeds. ioe zij buiten dat machtsgebied, met name n het vrije Westen, onzekerheid heeft eroorzaakt en zelfs een begin van onder linge verwijdering. Maar die onzekerheid minder achter het IJzeren Gordijn. De Oostberlijners hebben de keer in het Russische regime, de duidelijke verzach ting van het bewind, uitgelegd als een be- •ijs, dat het Sowjet-rijk niet zo sterk as als het wel wilde doen voorkomen. Met andere woorden: de verzachting in het Russische bewind en ook de concessies tegenover de Westelijke wereld, waren iet maar kwesties van tactiek, doch zij aren voorgeschreven door de nood. Wij voor ons zijn geneigd aan te nemen, dat deze veronderstelling juist is. Een aal verzet als nu in Oost-Berlijn is losgebarsten moet, voor wie niet hele maal een vreemdeling in deze stad is, te zijn geweest. De Russen hebben o van dit oproer genomen, zij hebben het daarom ook stellig wel moe ten nemen. MET opzet schreven Hpt 15 immers dllié Tweede ramp met dit type binnen een half jaar Een Amerikaanse C-124 Globemaster i _rr lrb-°df".Sba"ÜriïZ.riï'ï.lKnjgen Rosenbergs j nabijheid van Tokio. Volgens Reuter zijn uitstel alle 127 inzittenden omgekomen. Onmid- dellük opgestegen helicopters van de Rcchter William Douglas, één der Bnegen leden van het Amerikaanse Hoog- I Amerikaanse luchtmacht Nog nooit in de historie van de lucht vaart is een dergelijke ramp voorgeko- De Globemaster is een viermotorig transportvliegtuig, dat tot nu alleen bij de Amerikaanse luchtmacht in gebruik is. Het biedt plaats aan 200 soldaten met velduitrusting of aan 127. op draagbaren liggende gewonden met verplegend per soneel. De machine heeft een spanwijdte van 52 ,78 meter, een lengte van 38,78 meter en een hoogte van 14,72 meter. Aan la ding kan dit toestel 22.700 kg meenemen. Het maximum gewicht van lading en toestel bedraagt 79.450 kg. terwijl de maximum hoeveelheid benzine die het toestel kan meenemen. 41.532 liter is. Koningin sprak met enige oorlogsinvaliden Ter gelegenheid van een ron-driit van oorlogsinvaliden door ons land, onder auspiciën van de stichting Moveo, heeft dit gezelschap, waarbij zich 14 Belgen en 21 Engelsen bevonden, gisteravond te Soestdijk voor HM. de Koningin gedefi leerd. De leidster van het gezelschap, mevrouw M. E. M. van den Bung-Lent, bood HM. een ruiker aan. Van de inva liden werden de generaal-majoor b/d W J. Rij-pens, de Belgische invalide Dumez en de Engelse eveneens invalide major Monik aan de Landsvrouwe voorgesteld. De Koningin onderhield zich geruime tijd met hen en met enkele andere ern stige invaliden. 2300 Bakken bloemkool doorgedraaid Aan de veiling Honselersdijk moesten gisteren bijna 2300 bakken bloemkool worden doorgedraaid. De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, mr W. F. L. graaf van By- landt, en gravin Van Bylant bezoeken thans Noord-Sumatra, waarbij de H.C. een krans legde op het Nederlandse ere- veld te Meaan en een receptie hield in hotel De Boer, terwijl de gravin enige scholen en het Sint Elisabethziekenhuis bezocht. Dit is niet zó maar een melkmeisje, maar hét melkmeisje. T.g.v. de zui- veltentoonstelling „de Melkweg", die in Houtrust, Den Haag wordt ge houden zal zij propaganda maken Dit reusachtige vliegtuig is bijna twee- en-een half keer zo groot als de by de KLM in gebruik zijnde Skymaster. Op Zondag 21 December van het vorig jaar stortte eveneens een Globemaster neer en wel op de vliegbasis Larson in de Ver .Staten. Bij dit ongeluk kwamen 86 personen om. Volgens de laatste berichten trachtte het vliegtuig vóór het neerstorten, terug te keren naar het vliegveld, waarvan het opgestegen. De machine zakte ech ter snel en vloog in brand, toen zij de grond raakte. DAT minister Witte onderzoekt of een verruiming van de bijdrage-regeljn-g voor woningwetwoningen, bestemd vooi bejaarden, kan komen en daarover bin nenkort gaat overleggen met zijn ambt genoot van Financiën. DAT het scheuren van muren van wo ningen in de Wethoudersbuurt te Ede veroorzaakt is door fouten in de funde ring en de aannemer bereid is gevonden de kosten van herstel, voorzover deze de normale onderhoudskosten overschrijden, te dragen. DAT gisteren aan de fam. H. v. d, Graaf te Strijer. het tienduizendste tex- tielpakket voor de rampslachtoffers is uitgereikt, maar de officiële aanbieders eerst voor een dichte deur kwamen, daar de bewoners afwezig waren. DAT het natuurkundig laboratorium te Groningen belangrijk wordt uitgebreid om nieuwe mogelijkheden voor weten schappelijke onderzoekingen op het ge- bied der physica te verkrijgen. DAT de Ned. Centr. Ver. tot bestrijding der tuberculose op 7 Juli haar jaarver gadering in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht houdt. DAT tijdens een congres op 3 en 4 Juli in Hengelo de Federatie van Oranje verenigingen in Nederland definitief wordt opgericht. DAT gisteren te Caberg bij Maas tricht de landbouwschuur van H. Fissette geheel is uitgebrand. DAT de 50-jarige beëdigde Rotterdamse weger D. J. wegens geknoei met weeg briefjes tot 9 maanden is veroordeeld, (eis 15 maanden). DAT m de vacature van wijlen Tj. v. d. Kuur te Donkerbroek benoemd is tot Statenlid van Friesland H. F. Fernhout te Buitenpost (CHU). DAT tijdens de landbouwtentoonstel ling Ilem te Waalwijk (21—31 Aug.) het Haagse echtpaar Boesman in de Henri Dunant zal opstijgen. DAT van 15 Juli tot 9 Aug. in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam opnieuw een „wonderland" voor de jeugd wordt georganiseerd. gerechtshof, heeft gisteravond uitstel van executie toegestaan aan de atoom- spionnen Julius en Ethel Rosenberg. De Amerikaanse minister van Justitie, Her- bert Brownell, verzocht hierop officieel het Hooggerechtshof, het besluit rechter Douglas te vernietigen. Opper rechter Vinson riep vervolgens het Hof voor een buitengewone zitting bijeen tegen hedenavond 5 uur, Nederlandse tijd. De Amerikaanse regering verwacht, dat de executie nog doorgang zal vin- Als het Hooggerechtshof het besluit van rechter Douglas teniet doet, zullen de Rosenbergs wellicht nog op het vast gestelde uur, morgenochtend 4 uur. wor den terechtgesteld. W. M. Wheeler, democratisch lid van het Huis van Afgevaardigden, diende eer resolutie in, waarin wordt verzocht, rechter Douglas te beschuldigen „zware misdaad en wangedrag". Indien de resolutie door het Huis wordt vaard en daar ziet het wel naai zal Douglas voor de Senaat worden gedaagd, die dan over afzetting zal be- Rechter Douglas weigert, een nieuw verhoor te gelasten. Hij grondt zijn be sluit tot uitstel op het feit, dat de Ro senbergs zijn veroordeeld volgens wet van 1917, toen van atoomsplitsing nog geen sprake was. Volgens Douglas hadden de Rosenbergs op grond va' wet tegen atoomspionnage moeten den veroordeeld, een wèt die niet zulke zware straffen kent DAT mej. N. H. Schokking. hoofd de afd. Jeugd Rode Kruis, van 13 tot 17 Juli Ierland bezoekt en daar voor onder wijzers zal spreken. DAT in alle Limburgse en in eei tal Brabantse gemeenten de bouwvkk- vacantie van 38 Aug. is, dit in wijking van de algemene regeling (27 Juli tot 1 Aug.). DAT in Leeuwarden tegen de inbrekers S. K. (31) en W. S. (41) 2 jaar is geëist wegens inbraak bij de verzekeringsagent E. Kijlstra te Surhuisterveen. DAT het zeventiende kind van het echt paar B. A. Kempers—R. M. Smit inge schreven werd als 20.000ste inwoonster van Losser (Br en het meisje een spaar bankboekje met f 50 ontving. DAT de 45-jarige procuratiehouder P. A. C. van L. uit Rotterdam tot 1 maand voorw. en f 250 boete is veroordeeld we gens het aanzetten van een douane-amb tenaar tot het opmaken van een vals document. DAT de Nederlandse landbouwweek te Wageningen (6 t/m 10 Juli) door minister Algera wordt geopend. nachts bevel, alle anti-communis>tische krijgsgevangenen los te laten. Ameri kaanse bewakers in de kampen deden nog pogingen de uittocht tegen te gaan, waarbij een tien-tal gevangenen zou zijn gedood, maar het mocht niet baten. In de roege morgen hadden ongeveer 25.000 krijgsgevangenen de kampen verlaten Zuid-JEöyea verspreid Rhee heeft de burgers verzocht, de vluchtelin gen voedsel, onderdak en hulp te ver ghaffen. Te Panmoendjon was men door het gebeurde somber gestemd. In Seoel en Poesan wordt de vrijlating door de bevolking feestelijk gevierd. Het geallieerde commando voor krijgsgevangenen heeft verscheidene vermoedelijk Amerikaanse eenheden opdracht gegeven, de gevluchte krijgs gevangenen op te sporen. De Zuidkoreaanse generaal Won Yong Doek had de burgers meegedeeld, dat de vrijlating voltooid was en dat ieder die proberen zou krijgsgevangenen te arieste- ren. streng zou worden gestraft. De gisteren aan het front plotseling getreden rust is weer verbroken. Vanm gen hebben de communisten weer v_ schillende hevige aanvallen gedaan op de Geallieerde stellingen. moéten nemen, duidelijk, dat het ver weer van de Oostberlijners, dat duidelijk weerklank elders in het door de Russen bezette gebied vindt, de positie van de Russen ook internationaal verzwakt Dit komt hun te minder van pas daar er hun juist zoveel aan gelegen moest zijn, hun diplomatieke stellingen tegenover het Westen te versterken. Dezer dagen reeds konden we schrijven, dat niet alleen het Westen maar bepaal delijk ook Rusland behoefte schijnt te hebben aan een ontmoeting tussen Oost en West. Niet voor niets was het reeds enige tijd doende, het pad voor deze ont- le effenen. Het is voor de Rus zaak van belang, dat die con- oinnen niet al te lange tijd tot stand komt. Maar als dat zo is, dan is er voor het Westen juist minder reden spoed te be trachten. Zoals de Russen al enige tijd bezig zijn zich een goede onderhandelings positie te verschaffen door binnen de Westelijke wereld de tweedracht te be- •deren. zo zal uit de Westelijke wereld t belangstelling worden opgemerkt, hoe het kwaad van de tweedracht aan de Rus sische wereld zelf allerminst voorbij gaat. Hoe meer dat opvalt, in des te sterkere mate zullen de regeringen in het Westen elkaar wel weer weten te vinden. Want internationale politiek pleegt nu eenmaal niet een kwestie van liefdadigheid te zijn. "\700R de Russen Is het oproer te Ber- Berlijn een duidelijk teken aan de wand. Het is een nieuwe phase in de reeks van kettingreacties, die door de dood van de grote Stalin is ingeluid. Interne zwakte leidde tot concessies, concessies deden in de harten van onder drukte volken de angst plaats maken voor hernieuwde hoop. Men kan er van verzekerd zijn, dat het verlangen naar vrijheid nu opnieuw in het donkere bestaan van millioenen is gewekt. En dat verlangen kan noch door tanks, noch door bajonetten worden uit- gedelgd. Het wijkt eerst, wanneer het ge heel is bevredigd. Met wagen en al „Jongens, dit is Nuschke", riep demonstrant Otto Nuschke. De Oostduitse vice-pre- mier en leider der C.D.U.. is gistermiddag door een groot aantal woedende Oost- Berlijners met auto en al over de zone grens gezet. De 70-jarige communist, die tot dus verre alle zuiveringen in Oost-Duitsland heeft overleefd, was in zijn wagen op weg naar het Russische vliegveld Schöne- feld, dat in de buurt van de Oostelijke zone van Berlijn ligt. Zijn wagen werd door een grote groép demonstranten tot stoppen gedwongen, toen enigen hem herkenden. „Jongens, dit is Nuschke", riep één hunner. Onmiddellijk werd het por tier opengerukten de menigte begon allerlei scheldwoorden naar het hoofd van de communistische politicus te wer pen. Daarmee werd echter niet volstaan. Zij gooiden het contactsleuteltje van de auto weg, sloegen de portieren toe en zetten hun schouders achter de wagen. Mèt Nuschke werd de auto over de zone grens gezet. Nu werden de portieren weer opengerukt en Nuschke moest uitstappen. Westberlijnse politiemannen arriveer den ter plaatse, toen men juist was be gonnen Nuschke en zijn chauffeur af te ranselen. Op een Westberlijns politiebureau werd Nuschke verhoord, terwijl buiten een woedende menigte allerlei scheldwoorden riep. Nuschke zou te kennen hebben ge- Ministers Mansholt en Algera in rampgebied Minister Algera bezichtigde vandaag op het eiland Schouwen en Duiveland ver schillende waterstaatkundige werken, o.a. bij Ouwerkerk. Zierikzee, Stevenssluis en Schelphoek. Tijdens zijn bezoek aan het rampge bied bezocht minister Mansholt z;steren Haamstede op Schouwen en Duiveland, waar hij besprekingen voerde over de herverkaveling van het eiland. n. dat hij onmiddellijk naar Oost- Berlijn wenst terug te keren. Maar daar is nog geen sprake van. De vice-premier werd later ook nog door Amerikaanse militaire autoriteiten ondervraagd. HET WEER IN EUROPA windstil zzw WZW 18 22 23 160 20 40 Meer wind Dc Bilt verwacht tot morgen avond: Veranderlijke bewol- fe king met aanvankelijk enkele jj plaatselijke buien, maar mor- gen tijdelijke opklaringen. Matige, later af en toe vrij Vfe krachtige wind, in hoofdzaak tussen Zuid en Zuid-West Over het algemeen iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te tien uur). ZON EN MAAN Vrijdag: Zon van 4 19 tot 21.03 uur; laan van 12.53 tot 0.14 uur. E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1