Jlietiiuc gtihsctfe ÜTourant Met de hakken over de sloot Enige duizenden Oostberlijnse arbeiders demonstreerden tegen regering De Volkspolitie bleef passief, toen een schreeuwende menigte opmarcheerde ,Geen politiek militair verdrag met Australië" Notarissen van 70 jaar met pensioen longen vindt zijn ontzielde grootmoeder Wist U Frankrijk: zwakheid voor kracht WOENSDAG 17 JUNI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; Per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0 18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StantoasUcljf$ghfM«ffl «yn hert ia tegljenspott" Vier en dertigste jaargang No 9762 Voor het eerst na de oorlog T^OOR DE EERSTE MAAL na de Russische bezetting, nu acht jaar ge- leden, is in Oost-Berlijn een niet-communistfeche massademonstratie gehouden, waaraan enige duizenden bouwvakarbeiders deelnamen onder het geroep van „Wij willen hogere lonen en lagere prijzen" en „Wij willen vrije verkiezingen". De betogingen waren begonnen, toen bouwvakar beiders, werkzaam agn de Stalin-Allee, na opgewonden discussies over de verplichte verhoging der prestatienormen, plotseling hun opgekropte haat niet langer meester waren en optrokken naar de regeringsgebouwen in de Leipziger strasse. Overal waar de arbeiders langs marcheerden, sloten zich anderen bij hen aan, zodat tenslotte voor de regeringsgebouwen een grote menigte was verzameld. Opmerkelyk was de passiviteit van de goed gewapende Volkspolizisten, ongetwijfeld het gevolg van de nieuwe koers der Oostduitse regering. Nauwelijks een week geleden nog' zouden de agenten de menigte schietend en ranselend uiteen hebben gedreven; thans hielden zij slechts de auto's uit de Leipziger strasse weg om ver keersopstoppingen te voorkomen. Even was het stil, toen de Oostduitse' minister van Mijnbouw en Staalindustrie, Selbmann, uit het regeringsgebouw buiten kwam en op een tafel temidden der arbeiders stapte. „Ik ben zelf ook arbeider geweest!" begon de minister, maar de menigte antwoordde: „Dat ben je vergeten." Een metselaar in vuilwitte broek en met naakt bovenlichaam duwde de minister opzij en riep uit: „Het kan ons niets schelen wat je allemaal ver telt. Wij willen vrij zijn. Dit is een op stand uit het volk." Twintig minuten lang trachtte de mi nister aan het woord te komen, doch steeds werd hij onderbroken door uitroe pen als: „Jullie moeten allemaal aftreden. Ga weg!" Verscheidene malen klommen arbeiders in werkkleding op een hoging en spraken de menigte toe. Het werd wat rustiger, toen minister Selbmann beloofde, dat de prestatienor men zouden worden ingetrokken. De de monstranten vormden opnieuw een stoet en trokken terug naar de bouwwerken, nadat voor vandaag een algemene staking was uitgeroepen. Tegen de avond trok opnieuw eer gewonde menigte door de straten Oost-Berlijn. Russische richtingborde aanplakbiljetten werden van de rr De betpgers trokken nu in de richting van 'Karlshorst, de zetel van de Sowjet- autoriteiten in Oost-Duitsland. De keerspolitie zette op belangrijke kruis punten het verkeer stop, zodat de betogers ongehinderd konden passei-en. Het nieuws van de staking was als een lopend vuurtje door Oost-Berlijn gegaan. Achter de rij stakers reed' een lange rij belangstellenden in taxi's, auto's en motorfietsen. Een correspondent van Reuter seinde, dat hij slechts zeer langzaam door de Stalin Allee kon rijden en dat opgewon den voorbijgangers hun hoofd door df portierraampjes van zijn wagen staken om te zeggen: „Ze hebben gelijk hoor, zij hebben gelijk." Toen de demonstranten op weg naar Karlshorst een vrachtauto met volkspoli tie passeerden, schtreeuwden zij: „Weg met het volksleger, weg met de volks- Tegenactie Ongeveer 600 leden van tische jeugdbeweging in Oost-Duitsland hebben gisteravond in de straten Oost-Berlijn een tegen-demonstratie ge- t houden. Zij droegen spandoeken opschrift: „Wij hebben vertroi onze regering." De communistische be togers volgden dezelfde route als die welke de betogende bouwvakarbeiders hadden genomen. Tot nu toe hebben noch het officiële Oostduitse persagentschap A.D.N., noch de Oostduitse radio-stations, melding ge maakt van de betogingen. Slechts de communistische Berlijnse radio-omroep vermeldde in de gebruikelijke uitzending van 20.00 uur het besluit van het poli tieke bureau van de stad tot opheffing van de verhoogde prestatienormen vooi bouwvakarbeiders. Over de beweegrede nen hiervoor werd niet gerept. In een regeringscommuniqué werd later toegegeven, dat de verhoging der pres tatienormen een grote fout was. Staats bedrijven, die de normen met 10 procent hadden verhoogd, werden als „slecht ge leid veroordeeld. Slechts vrijwillig kun nen de arbeiders hun productie verho gen," aldus de bekendmaking. De betekenis Welke is de betekenis van deze demon straties. Zijn ze spontaan, moedig voort spruitend uit de harten der Oostberlijnse arbeiders, of zijn ze georganiseerd door de Russen? In het Westen neigd, het laatste te dag j.l. viel het S.E.D. de overheidshouding aan ten aan zien van de normverhoging der bouw- Oost-Berlijn vakarbeiders. Ongetwijfeld is de demon stratie hierdoor aangemoedigd. Spreek koren eisten tijdens de betogingen het aftreden van Ulbricht. En het is wel op merkelijk, dat het Politburo naar ver luidt heeft besloten, Ulbricht van de be raadslagingen van de ministreraad uit t£ sluiten. Wat heeft Ulbricht tégen Oost- Duitsland, tégen het communisme gedaan? naar wij menen, maar hij staat het Russisch vredesoffensief in de weg. Gaat Ulbricht de laan uit, dan is zelfs aan de socialistische wens in West-Duitsland vol daan. Weer is dan een obstakel van het naar de Duitse eenheid verdwenen, veer is de kans op een sterk West- Duitsland, verbonden met de E.D.G., klei- er geworden.... Reacties Van de zijde van kanselier Adenauers Christen-Democratische Unie noemde men de gebeurtenissen in Oost-Berlijn een alarmerend teken, dat „de onderdrukte Duitsers vrijheid wensen." De Bondsregering te Bonn heeft haar •ertegenwoordiger in West-Berlijn op dracht gegeven, haar volledig in te llch- in over het gebeurde. Ollenhauer, de voorzitter van de West- duitse Sociaal-Democratische Partij, noem de de demonstraties een uitdrukking van de gemoedsgesteldheid van de Midden- duitse bevolking, die men niet als een kleinigheid ter zijde zou kunnen schuiven., Berlijnse afgevaardigden van de socialis- iche partij geloven, dat zich mogelijk in de komende dagen ook in andere centra, in Oost-Duitsland demonstraties zullen voordoen. Intussen hebben dè anti-communistlsqhe socialisten van West-Berlijn uit sympa thie met de arbeiders in de Russische sector een massa-bijeenkomst uitgeschre ven, welke vanavond om 6 uur Neder landse tijd zal worden gehouden. De plaats van samenkomst is het Oraniënplatz i Chaos duurt voort Duizenden Oostberlijnse stakers zijn vanmorgen met de politie slaags geraakt. De agenten trokken met gummistokken in gesloten gelederen tegen de stak* Sowjet-militalren stohden met machine pistolen in de vuist op wacht voor d< Russische ambassade. De toestand is zeei gespannen. Overal in de stad lopen groe pen arbeiders, arm in arm hossend, door de straten onder het uitroepen van leuzen als „Wij willen vrije verkiezingen". Op de hoeken van de straten staan Russische vrachtwagens met grimmige soldaten, slechts op eeh teken wachten. Het is chaos in de stad. Volkspolizisten mengden zich tussen de stakers, doch hielden hen niet tegen. Anders is het met de com munisten, die op verschillende plaatsen de stakers georganiseerd aanvielen. De demonstranten wierpen met sténen de ruiten van staatswinkels in. Omstreeks het middaguur was de sta kende menigte zó toegenomen, dat de politie sterk in de minderheid kwam. Versterkingen van dè politie, die uit vrachtwagens stapten, werden door de woedende stakers in de wagens terugge dreven, Ten einde raad begon de politie met vrachtwagens met volle snelheid op de stakers in te rijden. Velen werden ernstig gewond. Ieder bord, dat geringswege is geplaatst, werd door de betogers vernield. Op verschillende pun ten werden buitgemaakte rode vlaggen verbrand. Vanmiddag hing een dikke rookwolk boven de stad, afkomstig de winkels, die door de stakers in brand zün gestoken. Een groot aantal West-Berlijners heeft de grens tussen beide zones overschreden sloot zich aan bi) de demonstranten. De rode vlag op de Brandenburger Poort is door twee arbeiders neergehaald. Politie gooide wapens weg Een eenheid Volkspolizisten, die door de stakers jn een gebouw was gejaagd, wierp plotseling de wapens uit de ramen en schreeuwde: „Wij staan aan jullie zijde!" Een andere groep Volkspolizisten wierp de wa pens weg en vluchtte naar West- Berlijn. Russische soldaten, de hel men op het hoofd en automatische wapens aan de schouder, zijn bezig met het graven van loopgraven rond de regeringswijk. 180 Jaar getrouwd In Oss (N.-Brabant) is het vandaag feest. Het echtpaar Fr. Timmer- mans-Hubbers viert nl. het diamanten huwelijksfeest. Tot de gasten behoren echter nog twee echtparen, de heer en mevr. P. van Lieshout- Van Aalst en A. Doleweerd-v. d. Vorstenbosch, die eveneens zestig jaar getrouwd zijn. De zes oudjes op onze foto zijn dus samen 180 jaar getrouwd. Mi Luns vertrok Mr Soesanto Tirtoprodjo was bij afscheid op Schiphol aanwezig De minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns, heeft by zyn vertrek van Schiphol naar Azië gisteravond nadrukkelijk verklaard: „Er zal geen verdrag, noch politieke noch van militaire aard tussen Australië en Nederland over Nieuw- Gulnea worden gesloten. Het is evenmin juist, dat Nederland aansluiting zoekt bü het Anzuspact" (verdrag tussen AustraliëNieuw-Zeeland en de Verenigde Staten). De minister, die om half tien met de K.L.M. vertrok, is voornemens 23 Juli a.s. terug te keren en Rangoon, Bangkok, Singapore op de heenreis te bezoeken, waarna hij op de terugreis nog enige dagen de gast zal zijn van de regeringen van India en Pakistan. Het hoofddoel van zijn reis is Djakarta en Australië. Het is een oriëntatiereis. In Australië wil hij de technische zijde van verschillende on derwerpen bespreken, ook Nieuw-Gui- la, waarbij men vooral bestuursaan- :legenheden, economische en culturele zaken zal behandelen. Hy hoopt minister prof. mir dr W. J. A. Kernkamp, die over ongeveer 12 dagen vertrekt, in Australië te ontmoeten. De laatste verklaarde op Schiphol, dat hij de 28ste dezer denkt af izen en 3 Augustus terug te keren. Drie weken lang wil hij Naeuw-Guinea doorkruisen en met gouverneur dr J. van Baal besprekingen voeren. De waarne mend Hoge Commissaris vain Indonesië, Soesanto Tirtoprodjo, de Australische ambassadeur, de heer Alfred Stirling, regeringscommissaris mr N. S. Blom en zaakgelastigde van Pakistan, de heer Lal Sjah Bokihari, waren o.a, aan wezig. Minister Donier hakte knoop door 0p 1 Februari waren er 109 of 13,3 pet die deze leeftijd hadden bereikt Minister Donker heeft weer eens knoop doorgebakt. Ondanks het feit, dat de betrokken organisaties van notaris sen en candidaat-notarissen nog niet tot overeenstemming waren gekomen, heeft hjj bij de Tweede Kamer een werp ingediend, dat beoogt! voor sen een leeftijdsgrens te stallen deze groep hoogwaardigheidsbekleders notarieel pensioenfonds in het leven te roepen. De bewindsman is n.l. van oordeel, dat de huidige toestand langer uitstel niet gedoogt. Er waren op 1 Februari j.l. 109 notarissen ouder dan 70 jaar, da-t is 13,3 pet van- het totaal. Het wetsontwerp voorziet in de eerste plaats in het stéllen van de leeftijdsgrens André Marie aanvaardt formateurschap Morgen voor de Assemblée André Marie, de radicaal-socialist, die in 1948 gedurende een maand minister president van Frankrijk was en die ver der in tien van de achttien na-oorlogse kabinetten zitting had, heeft er na vijf dagen onderhandelen in toegestemd, de opdracht tot het vormen van een rege ring te aanvaarden. Marie polste van te voren de verschil lende partijen, om zeker te zijn van vol doende steun in de Nationale Vergade ring. Verschillende partijen, nodig om een coalitieregeling te vormen, hebben hem die steun toegezegd, met uitzonde ring van de M.R.P., die eerst de rede var Marie in de Nationale Vergadering (die hij waarschijnlijk morgen zal houden) wil afwachten Het program van Mane verschilt niet zoveel van dat van zijn drie voorgangers. Hij vraagt wat minder vergaande volmachten dan Bidau.lt. Hij wil de defensie-uitgaven verminderen, de oorlog in Indo-China voortzetten, waarbij hij meer steun van Amerika wil vragen (hoewel de Ver. Staten reeds bijna de helft van de oorlogskosten in Indo-Ghina betalen). Zou André Manie morgen onverhoopt et slagen in het vormen van een kabi- ;t van „nationale eenheid" doordat hij niet als formateur wordt erkend, dan, zo weet de Parijse corr. van de „Daily Telegraph" te melden, zou president Auriol overwegen, zijn functie neer. te leggen en zelf te trachten een regering nationale eenheid Sihanoek mag in Siam blijven Maar onder bepaalde voorwaarden Koning Sihanoek van Indochinees Cambodja, die onlangs naar Siam uit week uit protest tegen de Franse hou ding jegens zijn land, mag alleen dan in Siam blijven, als hij zich aan de vol gende voorwaarden onderwerpt, aldus verneemt A F.P. te Bangkok. De koning mag geen regering-in-ballingsohap vor men; hij moet zich onthouden van poli tieke activiteit; hij mag geen verklarin gen afleggen tegenover de pers, vraag gesprekken toestaan of conferenties be leggen. voor notarissen op 70 jaar, waarna ont slag wordt verleend. Deze leeftijdsgrens wordt voor allen tegeiijik ingevoerd, dus ook voor de thans zittende notarissen. Het pensioenfonds zal gelden zowel voor de notarissen als voor de candidaat. notarissen. De financiering zal door het notariaat zelf dienen te geschieden door middel van een collectieve pensioenvoor ziening. Overigens krijgen ook de nota rissen, die na inwerking!redding van de wet dadelijk worden gepensionneerd. het het volle pensioen. Dit pensioen zal worden opgebouwd op de basis van 75 voor elk dienstjaar als candidaat-notaris en 150 per dienst jaar als notaris, met dien verstande, dat een notaris ten hoogste 5000 per jaar pensioen zal genieten en een candidaat- notaris ten- hoogste ƒ3000— Het pen sioen gaat in bij het bereiken van de 70- jarige leeftijd, ongeacht of men tot die leeftijd in dienst is gebleven. Vereist is slechts, dat men ten minste 5 dienstjaren heeft volbracht, hetzij als candidaat- notaris, hetzij als notaris dan wel in beide hoedanigheden. Ook zal er komen een invaliditeitspensioen voor algehele invaliditeit en voorts weduwen- en wezenpensioen. Steeds groter werd de menigte, die gisteren door de Oost-Berlijnse straten trok om te demonstreren tegen de verhoogde prestatieno i voor bouwvakarbeiders. Aan gemoedigd door de passieve hou ding der Volkspolizei, uitte de tsa haar opgekropte woeae. „De regering moet aftreden" en „Wij willen vrije verkiezingen", werd geroepen. Op de foto ziet men de kop van een tientallen meters lange stoet, zoals deze in de Stalin Allee voorbij trok. Laatste gratieverzoek der Rosenbergs Morgen wordt het vonnis voltrokken, tenzij... Morgen gaan de Rosenbergs op de electrische stoel. Voor het laatst heeft het echtpaar gisteren in de Sing-Sing-ge%'an- genis zijn handtekening gezet onder een gratieverzoek aan president Eisenhower. Behalve de president kan de rechter van het Hooggerechtshof het vonnis wijzigen. Deze rechter, William Douglas, bestudeert op het ogenblik de nieuwe gegevens, die de advocaten van de Rosenbergs onder zijn aandacht brachten. Terwijl de beide zoons van de Rosen bergs na een kort bezoek aan de dodi cel in de wachtkamer van de gevangenis Speelden, légde de advocaat Bloch met de veroordeelden de laatste hand aan het gratieverzoek, dat uit tien vellen bestaat. Polen heeft intussen aangeboden, de Rosenbergs op te nemen. Het Ameri kaanse antwoord was: „Op dit onbe schaamde aanbod zullen wij niet ant woorden." Volgens geestelijken, die gisteren een bezoek brachten aan Eisenhower, zal de president het vonnis niet herroepen. De laatste hoop der Rosenbergs is thans ge vestigd op rechter Douglas. Roofmoord in Amsterdam Gordijnen waren gesloten en licht brandde in overhoop gehaalde woning Gisteren is de 75-jarige mevr. D. van Geenen in haar woning aan de Van Beunigenstraat te Amsterdam het slachtoffer geworden van een moord aanslag. Waarschijnlijk is roof het motief geweest, omdat er geruchten gingen, dat de oude vrouw een groot bedrag aan geld bij zich zou hebben. Vrijwel alles in de kamer was overhoop gehaald. De vrouw werd aange troffen, liggend in een stoel onder een deken, met een gapende hoofd wond, waarschijnlijk toegebracht met een mes of een hoekig stuk ijzer. huis binnen te komen waarschuwde on- Toen gistermiddag een kleindochter de vermoorde vrouw, Mia Drieling uit de Van Hogendorpstraat, een bezoek wilde brengen aan haar grootmoeder, kreeg zij op haar kloppen geen antwoord. Hierin verontrustends, aangezien mevr. Van Geenen erg doof was. Zij ging toen de benedenburen, die. gelijk wel gebeurde, met een stoffer tegen het plafond klopten om de vrouw te waar schuwen. Ook toen ging de deur echter niet open. Samen met een andere buur- daarop de deur gaan open- Inmiddels had Mia Drieling haar broer Jan gewaarschuwd, die er in slaagde aan de achterzijde van de woning via een lad- ïr in de .slaapkamer te klimmen. De jongen vond het ontzielde lichaam zijn grootmoeder. Een buurman, die op andere wijze het DAT het verruimen van het Amster dam-Rijnkanaal in de gemeenten Nigte- vecht, Baambrugge, Loenersloot en Loe- nen gegund is aan de N.V. Aann. Mij v/h Hiller. en Roosen te Amsterdam, voor f 1.096.000. DAT M- Lanser uit Haarlemmermeer toegelaten is ais lid van de prov. staten van Noord-Holland als opvolger van de arts B. Polak (C.P.N.). DAT D. Linschoten te A'dam, voorz. van de coöp. bouwvereniging Rochale, benoemd is tot ridder O.-N. DAT is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van het op 4 November 1950 te Rome ondertekende Verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden, als mede van het te Parijs op 20 Maart 1952 ondertekende Protocol bij dat verdrag. DAT de wnd griffier van de centrale grondkamer te Arnhem, mr J. van An- del, afscheid heeft genomen en de nieu we griffier, J. H. Anschiitz, is geïnstal leerd. DAT minister Mansholt besloten heeft een provinciale landbouwvoorlachtings- raad voor Limburg in te stellen. DAT de Nijmeegse Luchtmachtkapel op de verjaardag van Prins Bernhard (29 Juni) in gala-uniform een concert geeft op de Dam te Amsterdam. DAT Huize Hartenstein, eens het hoofd kwartier van de Engelse parachutisten- generaal Urquhart, te Oosterbeek zal worden geëxploiteerd als restaurant door mej. E. C. M. van Gogh te Den Haag. DAT de Dordtse sigarenwinkeliers, na een feestelijke optocht door de stad, de ouden van dagen ter gelegenheid van Vaderdag sigaren zullen aanbieden. DAT prof. mr W. P. J. Pompe is be noemd tot voorzitter van de Centrale Raad van Advies voor het gevangenis wezen, de psychopathenzorg en de re classering. DAT het m.s. Radja van de Mü Neder land de reis tussen Aden en Colombo on derbrak, naar de eerste haven terug keerde om de aan een acute buikont steking lijdende eerste stuurman aan land te brengen. DAT in Oosterhesselen de clandestie ne zender Hollandia is opgespoord en proces verbaal is opgemaakt tegen een transport- en een fabrieksarbeider. DAT de rechtbank te A'dam conform de eis H. O. veroordeelde tot 1 jaar m.a. (waarvan 8 mnd. voorw.) wegens ver duistering in dienstbetrekking van ruim ƒ11.000 en een bromfiets. DAT dfezer dagen de eerste drie van de 45 in Europa gebouwde kustvaarders voor de Nationale Indonesische Scheep vaartmaatschappij op eigen kracht met grotendeels Nederlandse bemanningen naar Indonesië vertrekken. DAT in Nieuwe Tonge de gemeente raadsverkiezingen zullen worden gehou den op 29 Juli (candidaatstelling 16 Juni) en in Middelharnis en Sommelsdük op 2 September (candidaatstelling 21 Juli). DAT de p.g. bü het A'damse Gerechts hof vrijspraak heeft gevraagd in de zaak tegen de overwegwachter R. R. uit Amersfoort, die er van was beschuldigd in Maart van het vorig jaar de spoorbo men bij de overweg De Grote Koppel in de lijn Zwolle—Amersfoort niet tijdig te hebben gesloten. middellijk de politie. Mevr. Vén Geenen woonde sami twee kleindochters van resp. 17 jaar. Deze waren beiden 's morgens opi normale tijd naar haar werk vertrokken Het viel op, dat in de kamers van de vermoorde vrouw het licht brandde en dat de gordijnen waren gesloten. Ook speelde de radio, hetgeen eveneens vreemd was, omdat het slachtoffers wegens haar doof heid zelf nooit naar de radio luisterde- De recherche volgt verscheidene aan wijzingen, die verkregen zijn uit verhoren van buren en familieleden. Koningin op 1 Juli naar Overijssel H. M. de Koningin zal op Woensdag 1 Juli a.s. een werkbezoek brengen aan de Noord-West hoek van Overijssel. Hierbij zal de Koningin o.m. een bezoek brengen aan Wannepervéen, Vollenhove, Blokzijl, Steenwijkerwold, Steenwijk en Giethoorn. Van Blokzijl uit zal H. M. per boot een bezoek brengen aan het nieuw gestichte dorp Scheerwolde. Te Giethoorn, waar per punter, het plaatselijke vervoermid del, gevaren zal worden, zullen op een boerderij de tien winnaars van een door de rentmeester van de staatsdomeinen georganiseerde wedstrijd voor tuinaanleg op de tot de staatsdomeinen behorende boerderijen, aan de landsvrouwe worden voorgesteld. De bedoeling is dat dit bezoek een werkbezoek is en H. M. heeft dan ook uitdrukkelijk de wens te kennen gegeven dat er voor eventuele versieringen en ge schenken geen grote geldelijke offers zul len mogen worden gebracht Uitzonderingstoestand in Oost-Berlijn In, verband met de ongeregeldheden ln Oost-Berlijn is aldaar de uitzonderings toestand afgekondigd. De Sowjetbevelhebber van Oost-Ber- Ujn hééft de staat van beleg afgekondigd. alsof het samenstellen van een kabinet er steeds groter moeilijkheden gaat op leveren. Er schijnt onder de leidende po litici een geest van onderlinge afgunst te heersen en de 'candidaat die nog de meeste kansen maakt moet aan twee vereisten voldoen: hij moet geen ambitie hebben voor het minister-presidentschap en hij moet al evenmin ambitie hebben voor de post van president, een post die straks door het aflopen van de zeven jarige ambtsperiode van de huidige pre sident zal openvallen. Alleen wie aannemelijk kan maken, dat hü eigenlijk voor het premierschap niet gevoelt, maar dat zijn benoeming als zodanig niet te vermijden is, en die boven dien duidelijk te kennen geeft, dat hij, eenniaal minister-president zijnde, niet ook president van de Franse Republiek wil worden, kan in de ogen van de par tijleiders nog enige genade verwerven. Zo is het nu eenmaal in de situatie, die door de onderlinge afgunst wordt be heerst. Het is ook wel duidelijk, dat een kabi net, op zulk een wankele basis en slechts na schier eindeloos geharrewar tot stand gekomen, alle kenmerken moet dragen van een zwak compromis. Het resultaat wordt dan opnieuw een krakende wagèn. Nu pleegt men van zulk een krakende wagen wel te zeggen, dat hij een tamelijk bestendig leven heeft, maar ook dan al leen wanneer zulk een wagen met de grootste voorzichtigheid wordt behandeld. 'VO MOET het ook met de Franse ka- binetten^ Ze vallen gemakkelijk in duigen, maar er is maar niet, als met een Franse slag, een nieuw op poten te zet ten. Vandaar dat een enkel kabinet het soms wel weer enkele maanden weet uit te houden, totdat het zich laat verleiden tot krachtiger regeren dan waartoe het feitelijk in staat is. Dan wórdt het weg gestemd en dezelfde geschiedenis ran el lende en verdriet gaat zich herhalen Neemt men van verre dit beeld in ogenschouw, dan voelt men bij zich de vraag opkomen, of dit alles toch niet meer is dan zomaar een regeringscrisis en of men hier niet van een crisis in heel het regeringsstelsel moet gaan spreken. Men is geneigd tot de veronderstelling, dat het zo toch niet kan blijven gaan. Deze en gene zal zelfs menen, dat het moet uit lopen op het bewind van de een of an dere sterke man. zoals immers juist de geschiedenis van Frankrijk in het ver leden al meer heeft te zien gegeven. 0OK WIJ. die bü dit verloop niet, als het Franse volk, rechtstreeks be trokken zijn, hebben alle reden, deze gang van zaken met bezorgdheid te vol gen. Want de wereld en in het büzonder ons Europa is bü een zwak Frankrijk niet gebaat. Europa is daarbü te min der gebaat, nu de Westelijke wereld bezig is een houding te vinden tegen over de Russische toenadering Die toe nadering heeft naar het schünt reeds ge leid tot een zekere spanning tussen West- Duitsland en Engeland. Het is aan Frankrijk, of het zich ln dit diplomatieke spel wil laten degraderen tot een „quan- tité négligeable", tot een te verwaar lozen partner, dan wel niet. De zwakte in zün regeerbeleid komt het Franse volk wel büzonder weinig van pas als we letten op de ontwikkeling het Verre Oosten. Men heeft kunnen lezen, dat de koning van Cambodja het wachten op de onafhankelü'kheid moede. daad heeft willen stellen. Het lükt wat zielige daad: de koning is naar Siam uitgeweken. Maar het is een duide- luke demonstratie en het ls vooral een duidelijke waarschuwing. Het scheen toch, dat er piet deze ko ning wel te praten was. Hü was niet on welwillend en het heeft er alles van dat hü tot op heden nog altüd niet onwel willend is. Maar de uitgestelde hoop heeft hem het hart gekrenkt. Waarop dit wqjst? Dat Frankrijk, het zwakke Frankrijk, ook niet voldoende sterkte kan opbrengen om een behoor lijke regeling met de rü'ksdelen van over- te treffen. Dat is te bedenkelüker TF.R STAAT ook in het Verre Oosten voor Frankrijk veel op het spel Het zoekt zich krampachtig een houding tegenover deze ontwikkeling, waaraan ,,.nie.t kan ontkomen. Het voelt zich stellig m belangrijke mate verantwoor delijk voor de gang van zaken ginds. Daarom is het klaarblü'kelük ook niet ge- neigd de teugels al te zeer te laten vle- n Maar wie de teugels wil vasthouden, oe. over enige kracht beschikken. Het tragische Ms. dat Frankrük naar net schijnt niet sterk genoeg is de vroe gere verhouding met zün gebieden in Oost-Azië te doen plaatsmaken voor een werkeluke Franse Unie. In plaats daar van houdt het met zün te zwakke krach ten die gebieden krampachtig vast Het 5chtei;. wf' scherP gaan toezien, dat het resultaat niet wordt een gedwon gen loslaten van die gebieden. Daar wint Frankrük niets bü en daar winnen, bü het voortschrijden van het communisme, ook die gebieden niets bü. ,,R.fank rijk wil zich zü'n verantwoorde lijkheden blükbaar niet voetstoots laten ontnemen. Men kan dat in haar prijzen. Maar men bedenke, dat krampachtige zwakheid66" krSCht 'S' dOCh alleen maar Vooral de politieke leiders zullen goed doen, de simpele waarheid van deze les te overwegen. Dan is. alle zorgen ten spüt, Frankrük nog niet verloren. Advertentie DOUCHE INSTALLATIE A. ZWART HOOIGRACHT 18. Tel. 23951 WEERBERICHT Kans op buien De Bilt verwacht tot mor genavond: Veranderlijke be wolking met kans op regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen Zuid en Oost. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te tien uur). ZON EN MAAN. Donderdag: Zon van 4.19 tot 21.03 uur- Maan van 11.44 tot 0.03 uur. Op 19 Juni

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1