Mcuwe gtihittft (fiimrmtt „Drie hoera's voor Hare Majesteit... ieger van 30.000 Chinezen begon een massaal offensief in Korea ««Jabre-straaljagers spuwen vuur en lood over Rode aanvoer-colonnes A' (P Twee nieuwe verdachten (uit Bodegraven) Soekarno benoemt 2 formateurs voor het kabinet Wist IJ Het Westen bewaie zijn positieven 16 JUNI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omsfrelcen .Staatvasticl) ft gfjebftves mgn &<rl in tcgfjeaspoet" Vier en dertigste Jaargang No 9761 DE TOESTAND IS KRITIEK... Sanj |E CHINESE AANVALLEN aan het front in Korea zijn plotseling uit gegroeid tot een machtig offensief, dat de positie van de Verbon- sn in groot gevaar heeft gebracht. Amerikaanse officieren aan het ^nt spraken gisteravond van „het grootste offensief sedert twee jaar." Vee Zuidkoreaanse divisies aan het Oostelijk front werden door de lunistische armée snel teruggedrongen. Nog nimmer in de gehele breaanse oorlog is de Geallieerde luchtmacht zó actief geweest, ophoudelijk vliegen formaties bommenwerpers en straaljagers naar front en voeren aanvallen uit op de Rode tanks, die een enorm leger lietend voorafgaan. Volgens terugkerende vliegers was het hele front, istelj ver als zij maar zien konden, in rook gehuld. De toestand is kritiek, imper aan bumper rijden de Chinese htwagens over de aanvoerwegen het front met troepen en mate- Jel. Hoewel de Amerikaanse Sabre- aljagers in gefloten formatie vuur over de communistische convooien er nog lang geen sprake i een stilstand in de Rode opmars, igens de laatste berichten zijn niet dan 30.000 Chinezen met prima terieel in de opmars naar de r' Bereiiken de communisten dan zijn verschillende Geal- verbindingswegen afgesneden. commandant van een groot Zuid- ns legerkorps, generaal Tsjoeng II vertelde vanmorgen, dat de Chi. ten naar zijn mening pogen, de Ver dienen naar de 38ste breedtegraad jug te drijven, voorbij de zeer belang- waterkrachtcentrale van het Hwa- Deze centrale is ongeveer 100 k benoorden Seoel gelegen. Door cen- n op het frontnieuws ontbreken ver- bijzonderheden. Bestand niet zeker" foster Dulles, de Amerikaanse minis- Buitenlandse Zaken, heeft gis- javond de waarschuwing laten horen, t een bestand op Korea nog in geen kei opzicht is verzekerd. „Niemand pft het recht aan te nemen, dat ep 1 zal worden gesloten, zolang dit i gebeurd", zo verklaarde Dulles minister vestigde er de aandacht dat het Chinese offensief het vast- i de demarcatielijn en daar- e de vred'e, vrijwel onmogelijk maakt. n] Toch frontnieuws volgens berichten, die hedenmorgen nj)r Reuters correspondent in Korea irden doorgeseind, dringen de commu- Iten met niets ontziende kracht in de fellieerde linies door. Vanmorgen pd een moordend bombardement met lllerie op de Geallieerde stellingen op Anker-heuvel en een aantal forten meen geopend. Er vielen niet minder n 122.567 zware granaten, wel een Bomen waren niet gesloten jJaardings fabrikant op overweg gedood personenauto van de 44-jarige fa- rant J. A. Poot uit Vlaardingen is lermiddag op de bewaakte overweg j de bovensluis te Maassluis door een Berende losse electrische locomotief repen. De heer Poot was op slag i bomen van de overweg waren niet De auto werd circa 100 meter ."fegesleurd en totaal vernield. Het was de enige inzittende. Het nverkeer ondervond vrijwel geen kraging. Jpstand in een Amerik. gevangenis Twee rebellen werden dood geschoten [et de moed der wanhoop hebben een tl tot zware gevangenisstraf veroor- in de gevangenis van Santa Fe Mexico, V.S.) gisteren 21 bewa- overmeesterd en hen als gijzelaars ;ehouden. De reden voor deze op was het gedrag van een aantal be de gevangenen. Door in id te komen, hoopten de gevange- te kunnen bewerken, dat deze bewa- zouden worden ontslagen. De rebel stonden onder leiding van een tot islang veroordeelde, gevangenisdirectie begon onmiddel- en felle actie tegen de opstandelin- Met traangasbommen en machine- rvuur werden zü tenslotte tot de ive gedwongen. Hun leider en nog gevangene werden hierbij gedood. get snuiver onder water de Oceaan over oH" wijs van de 'hevigheid van het comir nistisch offensief. \[olgens officier van de Ver. Naties zijn er nog nooit zó'n korte tijd zóveel granaten op de linies der Verbondenen gevallen. Ook de strategisch zeer belangrijke Vinger-bergkam aan het Oostelijk front is vanmorgen door de Chinezen onder de voet gelopen. De Chinese offers zijn m. Bij de gevechten om de Anker- heuvel werden meer dan 1.000 corr n gedood of gewond. In het Zwitserse plaatsje Eglisau aan de Rijn heeft zich gisteren een won derbare redding voorgedaan. Een groepje jongens speelde in de boot jes, die aan de oever van de Rijn lagen gemeerd. Plotseling viel één hunner in het water en verdween in de diepte. Mevrouw Christel Meier, die toevallig met haar baby in de kinderwagen voorbij wandelde, zag het ongeluk gebeuren; tij bedacht zich geen ogenblik en sprong te water, dook naar de jongen en bracht hem op het droge. Tot haar grote verbazing bemerkte mevrouw Meier eerst op dit ogenblik, dat zij haar zesjarig zoontje Karl had gered. Op de foto ziet men de gelukkige moeder met haar kind. De prijs van tarwe, aflevering Juli. op de graanbeurs te Chicago met 10 dollarcents de schepel gedaald in ver band met de kansen op een wapenstil stand in Korea en gebrek aan opslag ruimte voor de winteroogst. De steenkolencommissie der Orga nisatie voor de Europese Economische Samenwerking verklaart in een rapport, dat West-Europa vorig jaar 20 millioen ton Amerikaanse steenkool nodig had, doch dit jaar slechts 10 millioen, dank zij de vergrote eigen productie. Prins Bernhard spoedig naar de Antillen H.M. de Koningin wacht op staatkundige hervorming De gouverneur der Nederlandse Antil len, mr A. A. M. Struycken, heeft by zijn terugkeer uit Nederland te Willemstad, medegedeeld, dat H.M. de Koningin ge zegd heeft, gaarne spoedig weer eens een bezoek aan de Antillen te willen brengen. H.M. vond 'het echter juister te wachten tot de staatkundige verhouding tussen de rijksdelen zou zijn geregeld. Het ogen blik voor een bezoek van bijvoorbeeld Pinses Beatrix en Prinses Irene aan de Antillen achtte H.M. dé Koningin nog niet gekomen. De Prinsessen zijn nog te jong om reeds dergelijke grote reizen te ondernemen, gezien de vele representa tieve verplichtingen, die deze met zich mede brengen, zeide de gouverneur. Wel achtte hij de mogelijkheid aanwezig, dat Prins Bernhard binnenkort een bezoek aan de Antillen zou brengen. Indien de Prins opnieuw een reis naar Zuid-Ame- rika zou maken, zou zeker een kort ver blijf in Suriname en de Nederlandse Antillen in het reisplan worden opge nomen. Het is bovendien niet onmogelijk, dat één van de twee Nederlandse kruisers op een proefvaart naar de Antillen komt en dat de Prins dan de reis zal mede maken om te Willemstad het door Neder land aan de Antillen geschonken beeld te onthullen, en als gebaar van dank baarheid voor de hulp aan het rampen fonds. Er is echter nog geen enkele be slissing genomen. H.M. verzocht de gouverneur Haar kentelijkheid over te brengen voor hulp bij de watersnood. De gouverneur heeft de indruk, dat de kleine commissie voor de Ronde-Tafel- Conferentie in September of October de reis van minister prof. mr dr W. J. A. Kernkamp zal bijeenkomen. De eigenlijke R.T.C. zal dan pas in November of Dec. kunnen worden voortgezet. Koning Sihanoek dreigt met „heilige oorlog Indien de Ver. Naties falen In plaats van koning Sihanoek zal de premier van Cambodja, Penn Noeth, naar Frankrijk gaan om met de regering te Parijs te onderhandelen autonomie van de Indochinese staat, al- is gisteren officieel door "het presi dium van de Raad van Cambodja mede gedeeld. De datum waarop de premier zal vertrekken is afhankelijk Franse houding. Intussen is koning Sihanoek, die als gemeld naar Siam is gevlucht om de Fransen tot een beslissing te dwingen, nog een stap verder gegaan. Aanvanke lijk had de vorst verklaard, dat Siam zich met de kwestie-Cambodja tot de Ver. Naties zou richten. Nu voegde hij daar aan toe. dat indien de Ver. Naties deze kwestie niet of onvoldoende be handelen, de „heilige oorlog" in Cam bodja zal worden afgekondigd. De vorst zeide: „Als dan niemand kan helpen, dan moeten wij bereid zijn, voor onze onaf hankelijkheid te ly'den zelfs te sterven" In Beverwijk: Honderdduizend kroppen sla doorgedraaid Te Beverwijk zijn gisteren aanzienlijke hoeveelheden eerste kwaliteit sla aan gevoerd. Een zeer groot gedeelte moest evenwel worden doorgedraaid, 100.000 krop ging weg als veevoeder. De sla die nog kon worden verkocht ging voor prij- zan twee tot vier cent per krop naar de 'handel. Uitstel van executie voor de Rosenbergs geweigerd Amerikaans Oppergerechtshoi wil geen verdere opschorting t Amerikaanse Oppergerechtshof heeft gisteren geweigerd, de executie van de atoomspionnen Julius en Ethel Rosen berg uit te stellen. Tevens heeft het gerechtshof voor de vierde maal revisie van het proces van de hand gewezen. De terèchtstelling is bepaald op 18 Juni, de trouwdag van de Rosenbergs. Het hof heeft ook een mo- afgewezen, waarin werd verzocht, de veroordeelden aan een nader verhoor te onderwerpen. Inmiddels is de verdedi ger, Emanuel Bloch, druk bezig te trach- van een andere rechter uitstel te verkrijgen. Rechter William Douglas heeft gister avond beloofd, dat hij een verzoek om uitstel in overweging zal nemen. Het enige wat de advocaten van de Rosenbergs nog kunnen doen, wanneer geen der rechters tot uitstel bereid blijkt gratie te vragen aan president Eisen hower, die reeds eenmaal een dergelijk verzoek heeft afgewezen. Een groep vooraanstaande Fransen, onder wie oud-premier Faure en acht bekende Deense juristen hebben Eisenhower gisteren gevraagd het leven an de Rosenbergs te sparen. De voorzitter van de Franse Nationale Vergadering. Herriot. zond een telegram president Eisenhower, waarin hij deze verzocht, de Rosenbergs gratie te erlenen. Eduard v. Beinum naar Z.-Amerika Donderdag 18 Juni a.s. vertrekt Eduard an Beinum, eerste dirigent van Concertgebouworkest, per vliegtuig Zuid-Amerika om daar enige concerten te leiden. Hillary was het eerst op Everest-top Aldus de expeditieleider Kolonel Hunt heeft gisteren te Khatma- doe verklaard, dat Hillary als eerste de tp van de Mount Everest bereikt had. Hunt, die de Britse expeditie naar top leidde, sprak woorden van lof O' de Sjerpa Tensing, maar voegde hieraan toe, dat niet hy degene was die het eerst de top had bereikt, zoals in sommige be- rihten is gemeld. Tijdens de bestijging van de top is Tensing voortdurend de tweede man geweest, terwijl de Nieuw. Zeelander Hillary voorop ging om d< treden in het ijs uit te hakken. I ..Tensing is voortdurend achter Hillary gebleven", aldus de leider van de Mount |Everest-expeditie. De Amerikaanse Civil Aeronau tics Administration heeft gisteren het certificaat van luchtvaardig- heid uitgereikt voor de Lockheed Super Constellation, het hyper moderne vliegtuigtype waarvan de K.L.M. er 13 heeft besteld voor haar intercontinentale routes. De machine heeft een zware test periode van 48 dagen doorgemaakt. Uit de proeven is duidelijk geble ken, dat het toestel ruimschoots voldoet aan alle gestelde eisen. De foto toont de eerste ,juper-Connie" zoals het toestel in dc loop van deze week op Schiphol te zien zal In zweelvliegtuig Venlose arts vloog 123 km ver Ondanks de voor zweefvliegprestatles matige weersomstandigheden zijn op de eerste dag van de nationale zweefvlieg- kampioenschappen op het K.N.V.V.L.- centrum te Teriet toch goede resultaten bereikt. In drie kwartier trokken 4 sleep, vliegtuigen van het centrum Teriet van de luchtmacht 10 wedstrydzweefvliegers onder de wolken voor een vrije afstands- vlucht. De K.L.M.-gezagvoerder O. P. Koch, die als eerste startte, bleek nog iets te vroeg te zijn vertrokken voor de gunstigste thermiek. Hij haalde slechts een afstand van 40 km. De nationale crack Ordelman van de vliegclub Teuge behoorde ook niet tot de allerbesten. Koch vergaderde 80 punten en Ordel- -an 125. De beste prestatie leverde de Venlose arts J. H. Sch&de, die 123 km aflegde. Sergeant Van Noorden van de L.S.K. zweefvliegelub Gilze Rijen, de Hagenaar Aalmoes en Schade behaalden iedér on geveer 200 punten. Bauling van de vlieg club Teuge verwierf 145 punten. Amerik. Thunder jets voor Formosa De eerste groep Amerikaanse Thunder- jet-straaljagers voor de Chinese Nationa- listen is Maandag op Formosa geland. Er zullen nog talrijke straaljagers aan de Nationalisten worden geleverd. De moord op agent Van Eek Diefjesmaat beschuldigt hen van het opknappen van een „privé-zaakje" T^EN INWONER VAN WADDINXVEEN, die wegens diefstal in het -L-J Rotterdamse Huis van Bewaring was gedetineerd, heeft, naar het lijkt, enig licht geworpen op de moord op de Woerdense politie-agent A. van Eek, gepleegd in de nacht van 13 op 14 November van het vorige jaar. Enige weken geleden werden namelijk hebben in verband met deze moord de de gebroeders J. B. en C. B. uit de buurt schap de Meije bij Bodegraver, wegens het deelnemen aan een groot aantal dief stallen in de provincies Zuid-Holland en Utrecht gearresteerd. Ook de Waddinxvener (Van N.) bleek bij de grootscheeps georganiseerde dief stallen betrokken te zijn geweest en hij' ;t zo het een en ander van de gebrs. Het was zelfs opmerkelijk, dat de Waddinxvener meer van hen wist dan de gebrs. B. zelf. Zo vernam de Utrechtse politie, die de zaak in handen heeft, dat •eetal in de nacht van 13 op 14 November jl. een „flinke kraak' plegen. De inbraak ging echter niet door die nacht toen wel hebber, doorgebracht wist de Waddinx vener niet. Hij vermoedt, da,t ze toen een „privé-zaakje hebben opgeknapt". Van de gebrs. B. is de politie tevens bekend dat ze veelal wapens by zich dragen. Inmiddels heeft daarom reeds huiszoeking in de Meye bij Bode en plaats gehad en ook de sloten in.de omgeving zijn afgedregd. De politie heeft échter geen revolver gevonden, raarmede de moord op agent Van Eek gepleegd zou kunnen zijn. Hoewel beide verdachten heftig blijven ontkennen koestert de politie toch ernstige verden kingen tegen het tweetal. Zoals wy destijds reeds publiceerden Water en vuur zullen het nu samen moeten proberen er in de P.N.I. groepen, die Mangoensar- koro niet mogen en in de Masjoemi groe pen, die Roem niet wensen. Mocht er een kabinet tot stand komen, dan zal het vol gens dit blad geen lang leven hebben. Abadi herinnert aan de vele geschilpun ten tussen beide partijen, o.a. het verdrag van San Francisco, de oliebronnen in Noord-Sumatra. de ambassade te Moskou, de Unie, Nieuw-Guinea en de October- affaire. De beide persoonlijkheden, die de Masjoemi en de P.N.I. moeten bij elkaar brengen, hebben weinig met elkaar ge- President Soekarno heeft gisteravond Mangoensarkoro van de Partai Nasional Indonesia en Mohammed Roem van de Masjoemi aangezocht. een kabinet te aen en zo mogelijk deze taak binnen week uit te voeren. Deze opdracht behelst de vorming van een nationaal kabinet, dat op de grootst mogelijke steun kan rekenen van het huidige parlement. Mangoensarkoro en Roem hebben laten weten, dat zij alles in het werk zullen stellen om hun opdracht tot een goed einde te brengen. In politieke kringen te Djakarta is en in het algemeen niet optimistisch gestemd over de kans van slagen van beide formateurs. Deze mening berust op het feit. dat er zowel in de P.N.I als de Masjoemi stromingen bestaan, die niet ingenomen zijn men de persoon van beide formateurs. Zoals bekend, is het kabinet-Wilopo veertien dagen geleden gevallen, omdat Roem. die minister van Binnenlandse Zaken was, een plan voor de landsver deling van Noordoost Sumatra wilde doorzetten, hoewel de communisten, de satellieten en de P.N.I. tegen het pro gramma stemden. Ook daarom geeft men beide forma teurs niet veel hoop op slagen. Nader wordt gemeld, dat de beide for mateurs een bespreking van twee uren hebben gehad. De Indonesische ochtendbladen zijn somber gestemd. Berita Indonesia noemt de beide formateurs twee uitersten, omdat Mangoensarkoro stevig vasthoudt aan het typisch-Indonesisch proletarisme en Roem het daarmede niet eens is. Bovendien zijn Merdeka beweert, dat de Masjoemi haar kompas is kwijt geraakt en niet meer m staat is aan de gebeurtenissen het hoofd te bieden. Tevens verlangt de Masjoemi geen compromis met de PN.I. Roems naam zal in het parlement niet met vreugde ontvangen worden, zodat zijn po gingen tot mislukking zijn gedoemd. Is het misschien de bedoeling van de Mas joemi op deze manier een weg te banen naar een kabinet Hatta? vraagt het blad. Mononoetoe naar Peking President Soekarno heeft de benoeming van de minister van Voorlichting, Mono noetoe, tot ambassadeur te Peking beves tigd. De eerste netmeloenen Aan de Veiling Westerlee te De Lier werd gisteren de eerste netmeloen aan gevoerd door kweker W. Pelikaan. Lange Kruisweg 28, Maasdijk. Deze vrucht bracht 72 cent per stuk op. DAT de journalist W. Hornman, die reeds een roman over Korea schreef on der de titel Ik wil leven, binnenkort dit land vertrekt ter aflossing van de voorlichtingsofficier res. Ie luit. J. Rups. DAT het Chr. Vacantieccntrum te Sondel Zaterdag officieel zal worden heropend namens de Friese commissaris der Koningin door gedeputeerde mr D. H. Okma. DAT in het voormalig Cathrijnecon- vent te Utrecht Vrijdag wordt geopend Het Nederlands Klokkenmuseum, als nieuwe afdeling van het Nederlands Goud- en Zilvermuseum. DAT de bloembollenteelt op de West- friese klei een grote vlucht neemt, de aanvoer op de veiling te Bovenkarspel het afgelopen boekjaar met 75 pet steeg, doch de opbrengst met slechts 9 pet. DAT L. Menist, adjudant-onderofficier in de Militaire Geneeskundige Dienst, hoofd van de herstelplaats van het rijks magazijn van geneesmiddelen, Donder- te Amsterdam zal worden beëdigd als le luitenant voor speciale diensten. DAT in de Harmonie te Groningen op en 25 Juni een nationale bakkerij- tentoonstelling en bakkerswedstrijd dt gehouden en het publiek zelf zal mogen beslissen, welke taarten het meest de aandacht verdienen. DAT het A'damse Gerechtshof G. N. m S. veroordeelde tot 3 weken hechte- s en intrekking ven het rijbewijs voor één jaar wegens het veroorzaken van een auto-ongeluk door passeren in een on overzichtelijke bocht op de weg Hoeve lakenAmersfoort. DAT de Ned. Lathyrusvereniging vb 2l Juli in de Markthal te Amersfoort haar jaarlijkse lathyrustentoonstelling houdt en er, naast inzendingen van Kon. Paleis te Soestdijk voor het eerst te zien zullen zijn Svolanek-lathyrussen, die 7 tot 13 bloemen per stengel dragen. DAT voor de dwergrepubliek Andorra plotseling een visum vereist is en men dit,, naar de ANWB meedeelt, aan de Frans-Andorraanse grens kan krijgen voor 1000 frs (ongeveer 10 gulden). DAT de Stichting tot oprichting en instandhouding van een Prot. Chr. zie kenhuis te Dokkym (waarby aangesloten 78 kerken en 8000 donateurs) opdracht zal geven tot de voorbereiding van de bouw van een streekziekenhuis. DAT de Amsterdamse Havendienst deze week weer een kantoor in gebruik neemt aan de Coenhaven, waar vorig jaar 273 zeeschepen binnenkwamen en dit jaar reeds 194. DAT de K.V.P. zich distandeert van het kortgeleden uitgebrachte rapport van de commissie-Van der Grinten inzake sociale voorzieningen voor zelfstandigen aangezien hierin de verzekeringsgedachte is losgelaten. DAT de Ned. Chr. Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond op 1 en 2 Juli zijn 24e jaarvergadering houdt te 's-Her- togenbosch. 31-jarige ambtenaar D. van H. werkzaam op de Woerdense gemeente-secretarie de 36-jarige plaatwerker K. V. van November tot 24 Februari jl. in hechtenis gezeten. Waarschijnlijk zy'n zij echter onschuldig. Het ongeluk met de straaljager Serg. Pöttger uit Haarlem omgekomen De piloot, die gisteren met een Gloster Meteor-straaljager by Markelo om het leven kwam, was de 26-jarige ongehuwde sergeant-vlieger Fr. Pöttger uit Haarlem. Het'ongeluk geschiedde tijdens een oefenvlucht met vier Gloster Meteors. De vlieger heeft nog geprobeerd het toestel met dé schietstoel te verlaten, doch dit is hem niet gelukt. GEHEIMZINNIGE ZENDING Gisteravond is van Schiphol Tokio vertrokken Kolonel M. Vooren van 't Nederlandsche Roode Kruis, teza men met enige vertegenwoordigers var het Britse Rode Kruis. Over deze rei: hangt een waas van geheimzinnigheid er het vertrek was dan ook slechts bij enkele ingewijden bekend. Alleen komen vast te staan, dat kolonel Vooren is vertrokken in verband met de ui seling van de gezonde krijgsgevangenen in Korea. Het Nederlandsche Roode Ki mocht ons over een en ander geen lichtingen verstrekken. Verondersteld wordt, dat kolonel Vooren Nederland vertegenwoordigen in een commissie. in Korea de na-leving der Rode Kruis- conventies zou moeten controleren, is ook mogelijk, dat krachtens de be- standsvoorwaarden ieder land me: krijgsmacht in Korea een delegatie zijn nationale Rode Kruis kan zenden, aangezien de Roden weigerden zich laten met de Internationale Liga Rode Kruisverenigingen Wij hebben de indruk, dat alles geheim gehouden omdat men wilde voorkomen, da: de Zuidkoreaanse president, die in feite tegen een bestand is, nog meer reden zou krijgen, zich boos te maken Welke geheimzinnigheid er ook rond om de zending van kolonel Vooren heerst, ongezien is hy niet in het vlieg tuig gestapt. Vandaar deze foto. DE WERELD is nog bezig, zich de ogen uit te wrijven over de pogingen van ieuwe Russische machthebbers, zich =t Westen enige sympathie te ver en. De toenadering in Oost-Duits- land tot de Protestantse kerk moest ons, lie steeds zo van zorg om deze kerk •ervuld waren, wel bijzonder toespreken. Men kan deze toenadering inderdaad uitleggen als een reactie van Russische kant op de vastberadenheid, vanuit de Protestantse kerkgemeenschap in Oost- Duitsland aan de dag gelegd. Toch is die .astberadenheid hier waarschijnlijk wel niet beslissend geweest. Als het in zijn kraam te pas kwam en dat was meestal 1 het geval liet het communisme zich aan de vastberadenheid van zijn tegenstanders weinig gelegen liggen. Nu betaamt ons natuurlijk dankbaarheid jegens Hem, die de harten der groten kan neigen, voor de grotere vrijheid, die het deel is geworden van onze broeders ach- het ijzeren gordijn. We mogen daar- de oprechte bede verbinden, dat de druk op de gelovigen ook elders (we denken bijvoorbeeld aan Hongarije) zal ifnemen. Maar we zullen niet de ogen noeten sluiten voor het feit, dat de keer n de Russische politiek de communisten illeen door de eisen der tactiek is in gegeven. yo moet men ook lezen de erkenningen van schuld, zoals zij nu weer van Russische zijde ten beste zijn gegeven. We lezen van allerlei fouten, die in Oost- Duitsland zouden zijn begaan, en het zal ior de Oostduitse marionettenregering n beschamende gewaarwording zijn ge- eest. zo diep door de knieën te moeten Men mene intussen niet, dat de com- unisten nu plotseling van het foutieve hunner gedragingen zozeer overtuigd zijn. X is niet zo. dat de communisten nu hun hart anders zijn gaan denken over de verhouding van staat en kerk, over de nationalisatie van eigendommen, over de gelijkheid of ongelijkheid van klassen: iltemaal onderworpen die hun thans zo veel aanleiding tot zelfcritiek schijnen te geven. Deze fouten zijn voor de communisti sche doctrine in het geheel geen fouten. Alleen past het in het raam van de te volgen tactiek, dat zij als fouten worden aangemerkt en dat aan de zelfbeschuldi ging bovendien de nodige ruchtbaarheid wordt gegeven. Met welk doel? Het is twijfelachtig. Toenadering tot het Westen, maar dan tegelijk een Westen, dat door de Russische maatregelen tot innerlijke onzekerheid is gekomen. TJET is nu wel duidelijk, dat Oost en West bezig zijn zich voor te bereiden oi> het geweldige schaakspel, dat straks te beginnen of zelfs reeds begon- is. Er is de Russen blijkbaar iets gelegen, met het Westen op een :e voet te komen. Wat is het? Voelt het zich na de dood van de grote Stalin onzeker. Of vormde de dood van Stalin alleen maar een niet onwelkom start moment om een gewijzigde politiek ten uitvoer te gaan leggen, waarvan de nood zakelijkheid reeds vóórdien (misschien ook door Stalin zelf) werd gevoeld? We mogen immers niet voorbijzien aan het feit, dat de generatie, die thans in Rusland aan het bewind is, geheel uit de school van Stalin is voortgekomen. Het niet uitgesloten, dat Stalin zelf met deze verloochening van zoveel commu- itische denkbeelden accoord zou zijn gegaan. Het communisme moge doctrinair zijn in dit wezenlijke- doctrinaire stel sel heeft de tactiek haar altijd belang rijke, maar steeds dienende functie. Waarom dan deze wijziging in de Rus sische politiek? Zeker niet is het een be kering óm de bekering. Maar alles grijpt hier ineen. Daar was in het verre Oos- het vastlopen van de fronten in Korea, waarbij in het bijzonder China met zijn kwetsbare economie in het slop was, geraakt. Daar was in het Westen de groeiende defensiegemeenschap tussen de volkeren en dan vooral de kans op een herbewapend West-Duitsland. TN de wonderlijke dialectiek, waarvan A de internationale politiek zo dikwijls de kenmerken draagt, verhoogt Rusland thans binnen de landen van het Westen de span ning, juist terwijl het schijnbaar op weg en zekere ontspanning teweeg te brengen. Het bevorderde soelaas in Korea. Het schiep verwarring in West-Duitsland. dat het verlangen naar een verenigd rijk en de wens om van het Westen deel uit te maken nog altijd moeilijk weet te har moniëren. Het kwam tegemoet aan de Britse hoop. nog eens een belangrijke rol in het wereldgebeuren te kunnen spelen. En het profiteerde bij dit alles van de weifelingen, waartoe president Eisen hower van Amerika, mede door binnen landse oorzaken, schijnt gedwongen te Het kan zijn, dat Rusland tot zijn nieuwe politiek door eigen zwakheid wordt gedwongen. Maar dan moet wor den erkend, dat het zijn spel met uiterst raffinement en aanvankelijk stellig met succes weet op te zetten, ja zelfs al weet te spelen. Want nog vóórdat het Westen straks op Bermuda over de opstelling spreken gaat, doet Rusland al zet na zet. Er zal voor het Westen heel veel aan gelegen zijn, dat het, met erkenning van wat er in dit alles aan goeds kan zijn, waakzaam en voorzichtig blijft en vooral zijn positieven niet verliest. Hoe meer Rusland aan de Westerse eendracht schijnt te tornen, hoe meer dat reeds kan gelden als een bewijs, dat een dracht werkelijk macht betekent. En het communisme heeft al méér bewezen, dat macht een taal vormt, die het, desnoods gedwongen, bereid is te verstaan. Rampenfonds: 116,2 min Wisselend bewolkt De Bilt verwacht tot morgenavond: .Wisselend bewoükt met piaat- enkele buien Overwe gend matige wind tussen Zuid 'ïn Zuid-West Dezelfde tem- pe ra turen als vandaag of iets logere. (Opgemaakt te tien uur). ZON EN MAAN Woensdag: Zon van 4.19 tot 21.02 uur: r.aan van 1034 to; 24 00 uur. Op 19

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1