TRIUMPH jtit door de wildernis van Kruger Nationale Park «f kullende leeuw en huilende hyena voor onze slaapkamer Gymnastiek, judo, schermen en volleybal troef _1Ü|EDWE LEIDSCHE COOHANT jeli VRIJDAG 12 JUNI 1953 ONTDEKKINGSTOCHT DOOR AFRIKA "v-f" (Van onze correspondent Alfred van Sprang) LETABA (Kruger Nationale Park), eind Mei. SNELHEIDSMETER op het instrumentenbord van de volgeladen auto wijst even over de twintig. Met deze uiterst matige vaart lisen we vroeg in de morgen door de stille uitgestrektheid van het uger Nationale Park. Ineens klinkt er een schreeuw van de achterbank. et daar.... stop!" Bijna gelijktijdig komt de wagen tot stilstand. „Wat 5 Mib je gezien....?" „Een grote olifant.... daar links!" We staan op ?jjVr i smal pad met een aan weerskanten vrij hoog geboomte. In dat ge- >mte bevindt zich een olifant. Zijn grijs-zwarte huid schemert tussen groen door. Heel langzaam beweegt hij zich in onze richting. Kennelijk hij er zich niet van bewust gadegeslagen te worden. Met opvallend inig gerucht verplaatst hij zijn zware, logge lichaam. Als hij zich hele- ïi al vrijmaakt uit de striaiken en in zijn volle, indrukwekkende omvang nog geen tien passen van ons de weg betreedt, houden we de adem n louter spanning in. Het is een kolos van zeker drie meter hoogte met rvaarlijke, witgele slagtanden en enc^pne flaporen, welke hij nu en dan it klapperen om mogelijke geluiden op te vangen. En zo schrijdt hij ichtig en zonder enige haast de weg over om in het struikgewas aan de lere kant te verdwijnen. zijn familie te maken. Ook een leeuw laat niet met zich spotten; Bijna onzichtbaar We rijden door. Het is nu de vierde dag, dat we van vlak na zonsopgangtot even voor zons ondergang kris en kras door de natuur verven op zoek naar wild en dit is de :rste ontmoeting met een olifant. Tachtig procent van alle bezoekers (en ijna 100.000 mensen bezoeken elk jaar het Kruger Nationale Park) beschouwen hun tooht niet geslaagd, als ze niet ten minste een olifant en een leeuw gezien hebben. Het reservaat beslaat echter een oppervlakte van ongeveer twintigduizend vierkante kilometer en in dat enorme ge bied lopen misschien een duizend leeuwen en evenveel olifanten rond. Het dan ook een kwestie van toeval, over a weg te rijden op hetzelfde ogenblik, t een van deze dieren die weg over steekt of in het gras er langs ligt. Dit jaar is het nog moeilijker dan andere jaren om de dieren te zien, daar het abnormaal veel geregend heeft. Het gras is daardoor hoog en het geboomte zit dik in de bladeren. Mede dank zij hun schutkleuren kunnen veel dieren zich zodoende bijna onzichtbaar maken. Het komt dikwijls voor, dat een leeuw i het gras langs de weg ligt en de ie auto na de andere hem op twee meter afstand passeert zonder hem te zien. De grillige resten van afgestorven bomen bemoeilijken het opsporen ook. Soms is vast van overtuigd, een of ander dier te zien staan, en als men dan lang- •rijdend en meepratend naderbij komt, blijkt het de stam van een dode boom te zijn. Rijke oogst Wij mogen niet klagen. We hebben volop wild gezien. In de eerste plaats natuurlijk antilopen in aller lei soorten. Daar zijn er zeker een kwart millioen van. In het bijzonder gazellen: sierlijk gebouwde dieren met een glan zende lichtbruine huid en fijngetekende oren. Dikwijls staan ze in groepjes tus sen de bomen en kijken nieuwsgierig naar de auto om dan ineens hun oren te spitsen en met lenige sprongen in het bos te verdwijnen. Verder hebben we nogal wat giraffes gezien. Ondanks hun eigenaardige bouw kunnen ze zich opvallend goed in het ge boomte verschuilen, terwijl ze zonder enige moeite de malse groene blaadjes van de bovenste takken eten. En dan zebra's, die het met hun con servatief streepdessin toch altijd nog goed doen. En koedoes met vervaarlijke geweien en knoes (die de Afrikaner blauwildebees noemt) en. springbokken, waaraan Zuid-Afrika zijn handelsmerk ontleent. Van de oevers der rivieren hebben we de luie, logge zeekoeien gadegeslagen en natuurlijk hebben we ook allerlei soor ten apen ontmoet, die soms brutaalweg op het dak van de auto komen zitten en heel gemeen kunnen worden als ze (tegen de voorschriften in) gevoerd worden. Maar dat zijn de dieren, die iedereen Ge ïder deze ,'e kijken hem h^Wat tam, hè...?" fluistert iemand. echte lobbes..." vindt een ander, uit Ingetwijfeld hetaldige lobbes uit, maar dat is hij aller- mds ist. In werkelijkheid is de olifant k-eg de gevaarlijkste van alle dieren in Kruger Nationale Park. Een kwade ant kan gemakkelijk met een snel- veertig kilometer per uur lopen "ui een volle auto omkantelen en met zijn t< are poten verbrijzelen, ppelijet is eenmaal gebeurd en het is geen :ondering, dat een olifant dreigend op auto met toeristen afkomt. En dan is zaak om het gaspedaal zo diep moge- in te trappen. Weliswaar is het ge- idicfitsvermogen van een olifant zwak, "iSsr ar zijn gehoor is zoveel te scherper en grote oren fungeren als een radar- rm voor geluiden in de verre omtrek, leestal is een olifant echter niet agres- de eenvoudige reden, dat hij geen vijanden heeft. speciale kleur auto (een gele tascljïoorbeeldkan hem soms ineens tot inding brengen, te iJkk de leeuwen zien er zo tam en in- tefent uit als ze op de weg liggen te zon- 1 en een naderende auto onverschillig zonder enige angst aanstaren. Als te koningen van het oerwoud nemen oiet eens de moeite, opzij te gaan. Ten- te Atte vertegenwoordigt een auto niet een dep hen bekend dier en de mensen er in vanwege de benzinelucht niet DeJken. laar wie zich uit de auto waagt, in de idfflnderstelling zo'n siuffe leeuw wel van dichterbij te kunnen fotograferen, goed aan, vooruit voorzieningen i het kokkerellen i de kampen. VVL viam Leids speeltuinfeest gaat niet door 11 let grote feest, dat de Leidse bond vs leltuinverenigingen op 19 en 20 Juni zc gd iden in het kader van de „Vader- jicvr ar° ie V Raadsvergadering eerstvolgende vergadering - idse gemeenteraad wordt gehoudèn op andag 22 Juni. ITOlr, Drie leeuwen liggen doodrustig onder de bomen langs de weg en verwonderen zich over dat vreemde dierdat langs hen schuift, maar waar ze niet bang voor zijn: de auto. ziet, die een halve dag door het Kruger Nationale Park rijdt. De attractie is echter een ontmoeting met dieren, die meer tijd en geduld en ook een beetje geluk eisen om opgespoord te worden. Etende jakhals Het is al middag, als we langzaam (de maximum snelheid is veertig kilometer per uur teneinde het wild niet te ver jagen) door een saai stuk vlak en vrij kaal terrein rijden en een hele verzame- IN DE uiterste noord-oosthoek van de Unie van Zuid-Afrika bevindt zich het vermaarde Kruger Natio nale Park: het grootste natuur reservaat in de wereld. Het is een gebied zo uitgestrekt als België, waarin honderden verschillende soorten dieren in volle vrijheid leven. Het park is vanwege het gevaar voor rondlopende roofdie ren uitsluitend voor personen in gesloten auto's toegankelijk en het is streng verboden de voertuigen onderweg te verlaten ALFRED VAN SPRANG heeft een week lang door deze ongerepte wildernis gezworven, overdag op zoek naar het wild en na het val len van de duisternis een echt kampeerdersleven leidend binnen de veilige omrastering van een van de veertien eenvoudige kam- zonnen is Dan wel twee mannetjes gazellen, die blazend van woede elkaar met de geweien te lij' gaan desaffaire te beslechten Niemand weet hoeveel dieren er in het reservaat leven. Het is onmogelijk hen allemaal te tellen Maar wel weet men, welke soorten er vertegenwoordigd zijn En speciaal onder de vogels en insecten zijn vele practisch-onbekende. Het spreekt vanzelf, dat men alles doet om dit brok natuu.- voor het nageslacht te bewaren. Niet alle bezoekers werken echter mee Er zijn altijd nog die een of ander dier schieten de auto verstopt mee trachten te smok kelen En anderen, die proberen een dier dood te rijden door met een v. honderd kilometer per uur er achter aan te jagen. Er zijn er, die de lust niet kunnen weerstaan hun naam in een boom te snij den, en anderen, die in volle directie van het Kruger Nationale Park verzoeken een jacht voor hen te organi- Olilan tenparade De zon daalt. We slaan de weg naar het kamp ln, want het is streng verboden ondergang buiten te zijn. In eei kraal-achtige hutten installeren We nemen een bad en een kaffer zet theewater op een houtvuur. Het is als een oase. Aan de ene kant stroomt de Letaba-rivier, waa koeien en olifanten broederlijk staan te baden en te drinken. Uit de dichte bossen aan de overkant van de rivier komt een hele kudde oli fanten tevoorschijn. Negen zijn het Ze lopen op hun dooie gemak vlak der het iets hoger gelegen kamp langs om zich bij de andere in dc rivier te voegen. Met fototoestellen en filmcame ra's mét telelenzen worden ze onder vuur genomen Het is een zeldzaam-boeiend schouwspel. Maar er moet ook aan de mens gedacht worden. Iedereen heeft honger en het is spoedig donker. De kampvuren worden Vlak voor onze auto steekt een flinke olifant de weg over om bij de rivier te gaan drinken. ling aasgieren in de bomen zien zitten Dat betekent dat er ergens in de buurt prooi moet zijn. Inderdaad staat iets verderop onder ;n boom een jakhals een gazelle op te eten. Er is niet veel meer dan het ge raamte en de kop van over. Waarschijnlijk heeft een leeuw het dier oorspronkelijk gevangen en er zo veel van opgegeten als hij kon. De rest is nu voor üe jakhals. Met nijdige rukken scheurt hij het vlees van het karkas. Telkens richt hij zijn spitse kop echter n kijkt schichtig om zich heen alsof hij voelt door vijandelijke blikken be spied te worden. Op een gegeven oen-blik sluipt hij even weg om dan weer terug te komen en zijn maaltijd voort te zetten. En in de bomen boven hem wachten dreigende, zwarte aasgieren geduldig tot hij klaar is. Dan zijn zij aan de beurt en in een ommezien zal er niet veel meer dan de beenderen Het is eigenlijk weerzinwekkend, rustig te zitten kijken hoe het ene dier het andere verslindt. Het is echter de wet van de natuur, zoals die al sedert de schepping bestaat. Het Kruger Natio nale Park is een van de weinige plekken in deze met mensen overbevolkte wt om die natuur in al haar ongereptheid aan het werk te zien. Onschuldige jacht Zo jagen we. Niet met geweren (die zijn hier uiter aard verboden), maar met het blote oog of hoogstens met een verrekijker. We nemen elk een kant van de weg vi onze rekening en laten onze blikken ver mogelijk in het bos dringen. In de meeste gevallen zien we antilo pen. maar soms is het een schaarser sohijning. Een luipaard bijvoorbeeld, dat rustig in het gras ligt uit te rusten een zware maaltijd, of een paar wilde zwijnen met biggetjes, die bij het minste gerucht hun staartjes als antennes in de lucht steken en het op een lopen zetten Of een knaap van een krokodil, die heer lijk op een steen bij een rivier aan het opgestookt en de traditionele brs ribbetjes en boerewors worden geroosterd en er wordt een flinke pan stijve maispap gemaakt. En onder het kokerellen wisselen we de avonturen van de dag uit, waarbij evenals onder hengelaars meestal schromelijk overdre. Dan komt de duisternis Een volle maan schijnt uit een sterrenbeladen hemel en zet het kamp in een bleek-wit licht. De vuren doven en de gesprekken verstommen. „Ik ga naar bed „Ja. ik ook...." „Slaap lekker...." Rust De een na de ander verdwijnt in hut eri kruipt onder de dekens. Het wordt stiller en stiller. Slechts de gelui den van de natuur blijven. Krekels sjir pen zonder onderbreking. Kikkers kwa ken. In de rivier trompetten de zee koeien en uit het bos komt het gehuil Behaaglijk onder de dekens binnen de veilige omrastering luisteren we naar deze ongewone klanken De moeidheid overweldigt ons echter spoe dig. En als later in de nacht een brul lende leeuw vlak langs het kamp sluipt, worden we er niet eens wakker van (Nadruk verboden) Filmavond van Leids kunstcentrum Het Leids kunstcentrum kon gisteren bogen op een goede belangstelling de filmavond, die werd gehouden in der Boerhaavezalen. De heer H. Klei- brinfc, voorzitter van de Leidse smalfilm liga vertoonde enige van zijn films, die we reeds eerder in ons blad bespraken. Achtereenvolgens konden de aanwezi gen genieten van de films „Korenmolen De Valk", „Fragmenten van lente en herfst", „Van 't een komt 't ander" en „De Zee". Tijdens de pauze werd de voorjaarstentoonstelling van het Leids kunstcentrum bezichtigd. 'erd'nand houdt van tulbandl VIRGINIA IS ECHTE VIRGINIA EN DE VOLLE 80 CENT WAARD GOUDGELE VIRGINIR IN "THE FRMOUS BLUE POCKET" Leiderdorper kreeg hei stelling op lichaam Vanmorgen overleden Gistermiddag is bij de molen aan de Maredijk een ongeluk gebeurd, dat aan de 23-jarige Johannes Zwaan uit Leider dorp het leven heeft gekost. Tijdens het uittrekken van de damwanden uit de Poel-wetering (aan het einde van de Mariënpoelstra^t) brak een kabel van de heistelling, tengevolge waarvan de trek- bok omviel. De gebroeders Zwaan uit Leiderdorp, de 26-jarige N. Zwaan en de 23-jarige J. Zwaan kregen de bok op het lichaam. De jongste broer is vanmorgen in het Academisch Ziekenhuis aan zijn verwon, dingen overleden. N. Zwaan liep een rechterbovenarmfractuur. een linker bovenbeenfractuur en enkele gebroken ribben op. De begrafenis van Joh. Zwaan vindt Dinsdagmiddag 3 uur plaats op de alge mene begraafplaats te Leiderdorp. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Henricus P. J-. z. v. J. H. van der Voet en G. J. Warmerdam; Etienne J. F. L., z. v. A. Olivier en L. J. B. van Geffen; Apolonia M. C., dr van J. L. Witsenburg en C. J. Th. Vintges; Francina Chdr v. J. J. Barkman en H. M. van der Weel; Emilie H. Y, dr van A. Laven en E. H. Kirchner; Margiet E.. dr v. G. Suichiees en H. E. Pater; Aartje W.. dr van H. van der Vegte en C. E. M. Brocaar: Rudolf, zn van T. Eradus en S. van der Blom. OVERLEDEN: C. H. Helfensteijn. huis vrouw van De Kier, 56 jr; C. G. Demes- macker, huisvr. van Mouton. 71 jr; M. M. F. Zomerdijk, huisvr. van Vink. 70 jr. ONDERTROUWD: J. P. Ouwerkerk en Th. J. Rijsdam; P. van Duuren en J. Velthuijzen; A. H. J. Koppers en S. A. Heshusius; I. Otto en J. Beij: P. Siera en H. G. Meeuwissen: W. Epskamp en J. Paauw; H- J. J. Mentink en J. M. van der Klaauw; G. de Jong en J. van Leeuwen; J. P. de Jong en E. Zwart; J. Gips en E. L. Moll; W. van Rooijen en J. W. van Kooperen. Geslaagd bij de H.C.V. Bij de gisteren en eergisteren in Den Haag gehouden examens van de H.C.V. zijn geslaagd: voor hef diploma lingerie naaien mej. T. Starreveld en voor het diploma costumière de dames J. Inklaar, A. Qualm. A. de Ruiter en F. de Wekker. Alle dames werden opgeleid door mej. Leget. Hoogheemraadschap Rijnland vergaderde De verenigde vergadering van het hoog heemraadschap Rijnland heeft de reke ning over 1952 vastgesteld, welke sloot iet een batig saldo van ruim f 100.000. Voorts zijn wijzigingen der begroting Dor 1953 vastgesteld, betreffende het herstel der stormschade en de bijdragen door Rijnland voor de boezemwater- kerende polderkaden te verlenen. Besloten is. de bovenbouw van het nieuwe gemaal teKatwijk te gunnen V. de Vries' Bouwbedrijfte Haar lem. Een maquette van het gemaal werd vertoond en trok veel belangstelling. De dijkgraaf deed verslag aangaande de voltooiing van de inmalings-inrichting Rijnlands gemaal te Gouda, welke op 4 Juni jl. in tegenwoordigheid van het bestuur van Delfland in gebruik is ge steld. Deze inrichting dient om ook bij lage standen van de Hollandse IJsel wa ter daaruit te kunnen ontlenen ter aan vulling en verversing van de binnenboe- zems; inzonderheid ten behoeve van het hoogheemraadschap Delfland. hetwelk ïieuw gemaal te Leidschendam heeft gebouwd om water uit Rijnland te kun- overnemen ter bestrijding van de verzilting. Deze zeer bezienswaardige in richting aan het gemaal te Gouda be staat uit drie aggregaten, welke naar be lieven uit het water opgehaald en neer gelaten kunnen worden. Ten behoeve van de waterinlating is ook het werk aan de Enkele Wierikke (tussen Goejanverwelle en de Wieriker- schans) nu voltooid. Een gevolg hiervan zal zijn het treffen van enkele voorzie ningen aan de Bodegraafse sluis, waar door het ingelaten water zal moeten pas- t. De vergadering ging accoord met deze voorlopige maatregelen, doch ver langde een rapport over de werking er van, teneinde zich daarover nader te kunnen beraden. Te dezen handelt Rijn land in samenwerking met het groot- waterschap Woerden. Oud M. T. S.-ers in de olie Oud M.T.S.-ers hebben zich gisteravond in de bovenzaal van de Harmonie diept in aardolie en alles wat daarmee samenhangt. Het waren leden van de af deling Den Haag-Leiden-Delft var vereniging van afgestudeerden van mid delbare technisohe scholen, die een tactavond hadden belegd en binnenkort willen komen tot de oprichting van een eigen Leidse afdeling. Hiervoor kan men zich eventueel in verbinding stellen met de heer B. Lambermont, Vondellaan 26, De bijeenkomst werd geopend door de heer R. Wymënga, die al spoedig het woord gaf aan de heer L. H. Metz te Zeist, propagandist van de Shell. Deze vertelde allerlei wetenswaardigs ovei olie en vertoonde enige films, die reeds eerder uitvoerig in ons blad be spraken. namelijk „Aardolie", „Zestig jaar Koninklijke olie" en de racefilm var Laman. Leids herbarium krijgt Australische planten De Australische ambassadeur, de heer Alfred Stirling, zal Maandag een collectie zeldzame Australische planten overhan digen aan de directeur van het rijksher barium te Leiden, prof. dr H. J. Lam. Deze planten, afkomstig uit Arnhem-land in Noordwest Australië, waarvan vele nog nimmer in Europa zijn gezien, den door prof. Raymond L. Specht de universiteit te Adelaide in 1948 bij eengebracht. Prof. Specht maakte deel uit van de Australisch-Amerikaan- sc expeditie tijdens een studiereis acht maanden door het kleine, weinig be kende deel van Australië met een Neder- Vele delen van dit uitgestrekte gebied werden toen vcfor het eerst door blanken betreden. De expeditie ontdekte ongeken de vormen van dierlijk en plantaardig leven. Professor Specht heeft tien groe- van 1350 soorten planten gevormd, •van er één door de Australische regering aan Nederland is aangeboden. W. Klaren overleden De heer W. Klaren, zoon van de stichter van het speeltuinwerk, de heer U. J. Kla ren, is dezer dagen op 57-jarige leeftijd iverleden. De heer W. Klaren werd in 1929 gekozen als lid van de commissie, die de vorming van de Ned. unie van speeltuin organisaties voorbereidde. Na de oorlog iverd de heer Klaren administrateur van de N.U.S.O. Voorts gaf hij de stoot tot de oprichting van de eerste speeltuin te Haarlem. Leidse sportweek Publiek genoot van goede demonstraties Dat men de straatdemonstraties zeer waardeert, bleek ook gisteravond weer. Op de vier punten in de stad, waar werd gedemonstreerd, schaarde het publiek zich reeds ver voor het aanvangsuur achter de touwen. En er viel volop te ge nieten van goede sport, want ook zij die de demonstraties geven, voelen zich nu beter op de voor hen wat ongewone plaats thuis. jammer, dat de tafeltennissers verstek moesten laten gaan i.v.m. de weersomstandigheden. De Morsweg zag daa-om alleen het schermen en de be oefenaars van de edele schermsport maakten dankbaar van deze tijd gebruik om hun sport populairder te maken, wat volledig slaagde. Alle partijen stonden op hoog peil en met het commentaar door de microfoon van wedstrijdleider E. de zoor iedereen, schermers, publiek, een geslaagde waren: FLORET: mej. Zie- t mej. Schalij met 52, A. van De Mey met 53 en De Mey Jager schermsters er i-ikzee wint va Vliet wint j. Zierikzee verliest SABEL: Verzijgen wint van Steur met 54. A. van Vliet win-t van Verzijden met 86 en Marseille verliest van Steur met 25. De Zeemanlaan was het demonstratie- terrein voor de Chr. en R.K. Gymnastiek verenigingen en ook hier was de publieke belangstelling overweldigend. Men moest •even acclimatiseren, maar daarna was de afwerking van het programma perfect. Alle oefeningen oogstten veel bijval en stimuleerden de gymnasten bij hun pres taties. Het Kooipark werd bevolkt door de volleyballers en judo-ers en het geheel werd omzoomd door een talrijk publiek. Eerst waren het de heer Holvast met zijn adspirant judo-ers. die het publiek we gevangen hield met demonstraties afw ren en aanvallen, met attractieve compe. titie als waardig slot. De volleyballers waren deze avond niet zo gelukkig, want 'net grintterrein was nu niet bepaald bevorderlijk voor snelle reacties. Het vallen moest zoveel moge lijk vermeden worden, om lichamelijk letsel te voorkomen. De omstandigheden in aanmerking genomen werd het toch nog een aardige wedstrijd. Een combina tie van de verenigingen HVL en Prof. Wijk bond de strijd aan met de mannen van de belasting. Sleutelring, en wist deze ontmoeting verdiend met 31 te De gymnastiek- en schermdemonstra- ties. die gisteravond resp. op het Stad huisplein en in de Vondellaan werden ge. geven, slaagden voortreffelijk. De aan gekondigde tafelten nisdemonstraties, die met de schermwedstrijden in de Vondel- laan zouden worden gecombineerd, zijn niet doorgegaan. Cefa vertoonde film over Columbus Over de in sommige verhalen als t mantiseh voorgestelde ontdekkingstocht van Columbus heeft de Arthur Rank- organisatie een kleurenfilm gemaakt die in hoofdzaak de waarheid recht doet wedervaren. Voor de Cefa is deze rol prent gisteren tweemaal in het Casino theater vertoond. Dc belangstelling helaas slechts matig. Helaas, u'ant het was een goede film, die heel wat lang niet algemeen bekende onderdelen van het verhaal in het volle licht plaatst. De acht jaren lange strijd van Colum bus om Ferdinand en Isabella voor zijn stoute plan te winnen, de hofintriges, zijn grote deceptie van het in ketenen geklonken terugkomen in Spanje, aan de kant schuiven daarna, dit1 waard een groter publiek Het in de schooljaren opgedane beeld is immers slechts zeer fragmentarisch. Ook in de film ziet men weliswaar niet veel van de onheilen, die deze ontdek king voor de oude wereld heeft gebracht in de vorm van vreselijke ziekten, maar men leert er wel uit. dat Columbus met edele bedoelingen zijn vaste levensideaal heeft gevolgd. In onze ogen doet de decla ratie bij het in bezit nemen van de nieuwe wereld voor de Spaanse Kroon kinderlijk naïef aan, maar Columbus heeft er in ieder geval naar gestreefd eerlijk met de Indianen te handelen. Fredric March speelde hier een su blieme hoofdrol. De kleuren deden natuurlijk aan, het camerawerk getuigde van gedegen vakmanschap. Inderdaad een film, de Cefa waardig. Voor de gymnastiekdemonstraties be stond grotg belangstelling. Een dikke haag mensen sloot hel Stadhuisplein af en'de uitvoering van vrije oefeningen en de verrichtingen op lange mat en Zweedse bok werden met aandacht gadegeslagen. Brunhilde trad het eerst op. De uitge voerde hoepeloefening werd slordig af gewerkt en wij kregen de indruk, dat aan deze oefening de laatste tijd niet al te veel aandacht is besteed. De meisjes van Nieuw Brunhilde lieten wat eenvou dige oefeningen op de lange mat zien, die gedisciplineerd werden uitgevoerd. Met de vrije oefening sloegen de dames van Brunhilde een beter figuur. Verder demonstreerden dames van L.T.C. oefeningen met de Zweedse springkast. Nieuw Brunhilde deed nog een hoepeloefening en heren van Excel sior rolden de lange mat nog eens weer uit. De demonstraties verliepen vlot onder de algehele leiding van de heer N. de l'Ecluse. lid van de technische com missie van de turnkring Leiden en om streken en lid van de Leidse sportraad. De schermwedstrijden in de Vondellaan hadden hetzelfde verloop als Dinsdag avond in het Kooipark. De heer D. J. Verzijden sloeg een goed figuur. Hij en de heer Eradus gaven om beurten toe lichting door de microfoon. De belang stelling voor de demonstraties was groot. Vanavond zevenhandbal Daar het terrein aan de Zeemanlaan voor de handballers uitermate ongeschikt bleek is het terrein voor hedenavond ver legd naar de Leliestraat aan de Lanamen- schansweg. Eerst wordt daar dus gym nastiek gegeven door de neutrale gym verenigingen en daarna het spectaculaire zevenhandbaL De Vondellaan wordt voor de Judo-ers en Volleyballers gereser veerd. Het Stadhuisplein met de scher mers en tafeltennissers cn het Kooipark is voor de R.K. en Ohr. gymnastiek verenigingen. Ouderavond Montessori school Duivenbodestraat Gisteravond werd in de Montessori school Duivenbodestraat een ouderavond gehouden. De heer Roorbach. hoofd van een Rotterdamse Montessorischool, hield een lezing over het lager Montessori- onderwijs. Daarbij merkte spr. op. dat de moderne tijd een serie-mens van de kinderen maakt. Men moet eerbied to nen voor het individu en naar een mid denweg zoeken. Wat de school betreft: het oude systeem plaatste de onderwijzer in het middelpunt. We moeten echter het kind in het middelpunt van het on derwijs plaatsen. Spr. bestreed voorts het „het babbel tje" over de te grote vrijheid van de kinderen bij het Montessori-onderwijs. De leerlingen zijn er geenszins vrij om te doen en te laten wat zij willen, al mogen zij in het eigen tempo werken en doen. waar zij aan toe zijn. Het kind mag dus zijn vrijheid gebruiken, maar niet misbruiken. Hetgeen ook de andere te genwerping ontzenuwt, dat Montessori- kinderen tè gedisciplineerd zouden zijn. De avond stond onder leiding van het hoofd der school, mej. M. J. T. R. Rohde. Na afloop bestond er gelegenheid tot het stellen van vragen. Veertig jaar bij N.Z.H. De heer L. P. J. Smits, adjunct-contro leur bij de N.Z.H. te Leiden, hoopt Dins dag 16 Juni zijn veertiglarig jubileum bij deze maatschappij te vieren. PUZZLE PROMINENTEN 1. E. Hoek, Zoutmanstraat 11. Noordwijk aan Zee; 2. mej. M. J. Wijnbeek, Steenstraat 13. Leiden: 3. mevr. A. de Bock, Korevaarstraat 55, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3