Smaad van vorig jaar werd prachtig gewroken Doffe berusting in Morskwartier over project Maranathakerk? "«Hervormde kerkvoogdij beantwoordde vragen van lidmaten Pers gaf raad onvergetelijk voetballesje C E FA „CHRISTOPHER COLOMBUS" hEüWE IEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 11 JUNI 1953 Ver/raagde vreugde Jfeuze van de vorm uitvoerig gemotiveerd het gymnastieklokaal van de Chr. school aan de Hoge Morsweg, dat al :s°iventien jaar door de Hervormde Gemeente wordt gebruikt, werd gister- op^ rond een vergadering gehouden van de Hervormde wijkgemeente Het brskwartier om te spreken over het project van de aan de Lage Morsweg bouwen Maranathakerk. Aanleiding tot deze bespreking was een zekere jaaniate van ontevredenheid bij een niet gering aantal lidmaten ten ui het ontwerp. vergadering stond onder leiding n ds Van Achterberg, die j leidend woord aan herinnerde, da't een vrfntaI lidmaten in een adres aan de cen- v00, ale kerkeraad uitdrukking had gegeven iman n zÜn misnoegen. Met de onderteke- ;(je. ars van dit adres was reeds een bij- 1951 nkomst gehouden, waarin uitvoerig er de bezwaren werd gesproken. Toch :htte de kerkeraad van de wijkgemeente et wenselijk, dat er nog een openbare lt imenkomst op zou volgen, waarin ieder de gelegenheid zou worden gesteld zijn ilredachten naar voren te brengen. Die ^legenheid was er dus gisteravond. Na- ens de centrale kerkvoogdij waren aan lig de heren Wilbrink en Stigter. [et was zeker niet het doel van deze eenkomst, tot volledige overeenstem- ing te geraken. Smaken blijven nu j nmaal verschillen, al wordt er nog gediscussieerd. Het kan zelfs zijn, dat die smaken in een bespreking j nu werd gehouden, nog scherper jrden omlijnd. Het resultaat kon dus niet zijn, dat lleenper tevreden huiswaarts zou keren. ar wel dat er een sfeer van begrijpen waardering zou ontstaan. Niet alleen h n begrijpen van het inzicht van de belitwerpende architect, maar ook (en misschien wel vooral) van de mogelijk- •draj>den van de centrale Gemeente. En die pmeente staat er financieel heus niet gem goed voor. Dat is trouwens geen locaal verschijn- n landelijk. i, dat dit begrip gisteravond verdiept en dat 'het zeker niet is uit- fcsloten, dat de bouw van deze kerk ^nsc raks toch wel met een gevoel van "U 1 ijdschap zal worden begroet. Men he ffe, dat de wijkgemeente Het Mors- vartier binnen afzienbare tijd haar be- SelC( irde behuizing de rug kan toekeren. °'at de periode van het „samenhokken" e^pn hard-werkelyke zin) dan voorbij is. hem De voorbereiding Architect Stigter begon met een uit- ^Inzetting te geven omtrent de voorbe- idingen. Het was in de oorlog al te lorzien, dat men rondom de steden grote euwe centra zou krijgen. De Kerk kon k et achterblijven. In de Leidse Hervorm- de Gemeente groeide toen ook het besef, kerkbouw zou moeten plaats vinden, idra daartoe de gelegenheid zou be- Maar de bouw van woningen en erken is niet geschied in dat tempo, dat had gewenst. De heer Stigter wees er op, dat het anvankelijk in de bedoeling heeft Tjelegen eerst de Vredeskerk voor de .356mgeving van de Professorenwijk te 11 luwen. Daarvoor zijn ook plannen Met zwaaiende broekspijpen ver- richtte burgemeester F. H. van Kin schot de aftrap, die zulke ruïneuze gevolgen voor ..zijn" raad zou 4™ hebben. (Foto N. v. d. Horst) |it ntworpen. Deze kerk zou achthon- liki erd zitplaatsen hebben. De ontwik- roui eling van de stadsuitbreiding is diechter anders gelopen. De kerkeraad eeft in verband hiermee later ui't- erl esproken, dat de „Morskapel" voor- ang moest krijgen. De kwestie van et terrein heeft ons veel zorgen ge- racht, verklaarde de heer Stigter. eft laar ieder zal toegeven, dat de Adi laats zeer gunstig is uitgevallen. Ujj Alwijkende vorm Toen raakte de heer Stigter het car- lk inale punt aan, namelijk de vorm van aci e kerk. Hoe is deze er gekomen? Men loet niet denken, dat het gehele werk bul an de architect zonder meer is over- roj elaten. Er is wel degelijk een breed verleg geweest. 00[ Een kerkgebouw heeft in zijn omge- ing een dominerende functie; het heeft e overhand. Men zie in dit geval niet ver het hoofd, dat hét schoolgebouw aan e Damlaan zijn dak ver boven de be- louwing van dit gedeelte van het Mors- noi wartier uitsteekt, dat dit dus een sterk- e I ominerende functie heeft en dat voor erd e kerk dus naar een andere, een ten ian pzichte van dit gebouw afwijkende vorm uli: loest worden gewacht. Daarom hebben •rd *e afgezien van een schuin dak. De ar- hitect meende in het aan allen bekende mtwerp de juiste vorm te hebben ge- ronden. De heer Stigter verklaarde voorts, dat P' et ook niet mogelijk is te bouwen zo st ien wil. Alle nieuwe bouwsels moeten (Z an gemeentewege worden beoordeeld eesi welstandsbeoordeling). De heer Koch nd( an de burgerlijke gemeente heeft dan an bok verscheidene besprekingen met de h' rchitect gevoerd. Dan is er nog de :11<®ouw. en restauratiecommissie van de lervormde Kerk, die ook over een wel- jt tandscommissie beschikt. Deze commis- E Hr.'e hbeft als haar mening te kennen ge- 7 jfceven, dat het thans vastgestelde en ge- vaiïubl'ceerde ontwerp een gaaf en goed (bouwplan is, dat volledig aan haar ver wachtingen voldoet. i Spr. zei aan het slot van zijn inleiding, dat dit kerkgebouw een product is van deze tijd. En dat het door zijn opzet en verhoudingen zeker een kloek figuur in z\jn omgeving zal slaan. We vleien ons niet met de hoop, dat de gehele wijk gemeente straks de bazuin aan de mond zal zetten, maar ik heb wel de indruk, .wenenden van nü" als het gebouw eenmaal klaar is tóch wel uit vreugde de bazuin zullen steken, zo besloot hij. Te klein Het bleek al spoedig, dat de speech van de heer Stigter de critiek niet had gedoofd. Dat was zijn bedoeling ook niet. Het is ons niet mogelijk, allé op deze avond naar voren gekomen meningen weer te geven. Wij doen dus slechts een greep. Dat doet aan de besprekingen geen onrecht, want verscheidene stern en waren min of meer gelijkluidend. De heer Weeda merkte op, dat de kerk te klein is. Er komen nu vijfhonderd zit plaatsen. Was het niet beter geweest met het bouwen nog even te wachten, totdat een grotere kerk kon worden gebouwd? Op deze vraag gaf de heer Wil brink een antwoord. Hij zei, dat Lei den op dit punt allerminst een uit zondering maakt. Van de honderd nieuwe kerken zijn er zeker tachtig met een beperkt aantal zitplaatsen. Men kan niet te veel rekening hou den met toekomstige uitbreidingen van de wijk. Breidt de wijk zich eenmaal te zeer uit, dan is het toch mogelijk 's morgens twee kerkdien sten te houden. Goed, de kerk had iets groter kunnen zijn, maar men moet niet uit het oog verliezen, dat daarmee kapitalen gemoeid zijn. En de Leidse Gemeente zit niet zónder financiële zorgen. Als er in de toe komst een predikantsvacature komt, dan is het nog niet eens zeker, dat die vacature (uit financiële over wegingen) kan worden vervuld. Ds Van Achterberg betoogde later op de avond, dat méér Gemeenten met deze vraag zitten. En dat er volgend jaar een regeling tot stand zou komen, waarbij verscheidenekleine Gemeenten bijeen worden gevoegd en dan één predikant krijgen. Mevrouw Beenakker kon de Mara nathakerk geen kerk noemen. Bovendien achtte zij de mogelijkheid van twee dien sten 's morgens niet gelukkig. Dit met het oog op de predikanten, die toch al genoeg te doen hebben. Wat dit laatste betreft, antwoordde ds Van Achterberg, dat er in Leiden elf Hervormde predikanten zijn en zes ker ken (waarvan dan het Morslokaal er één is), waarmee hij maar wilde aantonen, dat er ten aanzien van het preken door de predikanten nog wel wat kan worden gedaan. Hjj wees in dit verband ook op de predikbeurten van Leidse predikanten de omliggende dorpen. De heer De Roode vroeg, of Het Mors kwartier krachtens het grote aantal Her vormde gezinnen geen recht had op een grotere kerk. Ds Van Achterberg zei, dat deze wijk gemeente thans zeker niet de grootste is. Staalwijk, Levendaal, Pniël, de Marewijk en de Molenwijk bij voorbeeld gaan er ver bovenuit. De predikant ging oo^c in op de me ning, dat er over de hoofden van de lid maten heen zou zijn besljst. Het was toch niet mogelijk dat de architect zich met de gehele wijkgemeente verstond. Ofschoon we zijn project niet zo kunnen waarderen, zal men zijn kwaliteiten op dit gebied niet in twijfel mogen trekken. Hij bouwt straks ook de Duinoordkerk in Den Haag. En dèar weet men heus wel, wat men wil. Ds Van Achterberg gaf toe, dat het ontwerp beter besproken had kunnen worden in een Gemeentever- gadering direct na publicatie van het ontwerp in de pers. Hü wekte ook nog op tot vertrouwen in het beleid van de verantwoordelijke personen. Kerkelijke beslissing De heer Van den Berg schetste de al gemene mening in de wijkgemeente over het ontwerp als een van „doffe berus ting". We zullen het dan tóch moeten nemen. Een stem, die zegt „Dat is het", heeft niemand nog gehoord. Hij betreur de het, dat de zaak pas nü werd bespro ken, nu immers alles in kannen en krui ken is. „Ik kan het gebouw bewonderen, maar ik kan het niet accepteren als kerk". Bij verschil van mening moet men al tijd proberen zich te verplaatsen in de gedachten van de tegenstander, zei de heer Stigter hierop. Hü constateerde, dat slechts het persóónlüke inzicht van de heer Van den Berg anders is dan dat van anderen. Dat de zaak hopeloos is, zag de kerkvoogd niet in. Men tracht in nieuwe vormen een gebouw te brengen, dat als kerk voldoet. Ds Van Achterberg wilde er nog de nadruk op leggen, dat over dit ontwerp een kerkelijke beslissing is gevallen. Het is door het hoogste orgaan in de Hervormde Kerk architectonisch gebied getoetst, mogen er dankbaar voor zijn, dat er zo'n orgaan is, zodat maar niet 't wilde weg wordt gebouwd. De heer Vermeer gaf de voorkeur vaste banken in de kerk boven losse stoelen. Losse stoelen doen zo gymnas- tieklokaal-achtig aan. En men heeft lang genoeg in zo'n omgeving doorgebracht. De heer Wilbrink gaf ten antwoord, dat de nieuwe kerk ook voor andere doeleinden beschikbaar moet zün. We moeten haar ook zien als evangelisatie lokaal filmvoorstellingen, zanguitvoe ringen e.d.). De heer Batenburg, die namens de wykgemeente Het Morskwartier in de centrale kerkvoogdü zitting heeft, ver klaarde, dat hü na enige studie volledig met het ontwerp accoord kon gaan. Hü is er van overtuigd, dat de Maranatha kerk het straks zal doen. Tenslotte deelde de heer Wilbrink nog •mee, dat de aanbesteding binnen een paar maanden kan geschieden, als de burgerlüke gemeente meewerkt, waar aan hy' niet twüfelde. Aan het eind VERKOOP VOOR NEDERLAND N. V. ALVANA -DEN HAAG de heer Stigter e Agendo voor Leiden Donderdag Steenschuur 6: verkeersdemonstraties „Veilig Verkeer". Casino, 7 en 9 15 uur: Chr. filmactie met „Columbus ontdekt Amerika". Böerhaavezalen. 8 uur: Leids Kunst centrum, filmavond door II. Kleibrink. Harmonie, 8 uur: Oud-M.T.S.-ers, ver toning van Shell-films. Stadhuistoren, half 9half 10: tweede zomeravond-carillonconcert, door Leen 't Hart. Utr Jaagpad 11. 8.15 uur: muziek-pae- dagogische avond door mej L. Sibbes over Haydn. Stadhuisplein, Kooipark, Vondellaan en Van der Waalsplein, half 8: Sport week, straatdemonstraties. Vrijdag Steenschuur 6: verkeersdemonstraties „Veilig Verkeer". Stadhuisplein, Kooipark. Vondellaan en Van der Waalsplein, half 8: Sport week, straatdemonstraties. Zaterdag Steenschuur 6: verkeersdemonstraties „Veilig Verkeer". Chr. school Hoge Morsweg 12. 2.45 uur: opening speeltuin Morskwartier; 3.15 uur op de speeltuin. Speeltuin Zuiderkwartier, 3 uur: opening tuinfeest. Academie en Hortus, half 3: K. en O. Chr. Reisvereniging, 2.30 uur naar L.D.M. Katwijk Ryn. Overdekte, 8 uur: Sportweek, grote zwemdemonstraties en -wedstrijden; zwemshow in verlicht water. Oud-Poelgeest: Oecumenisch jeugdcongres over de Europese integratie. Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling van teke ningen van Leidse Kinderen (t. Juni) Prentenkabinet, 2—5 uur: „Een fotografie" (t.m. 20 Juni). Böerhaavezalen: voorjaarstentoonstel de vergadering zette |^nS L.K.C. (tot 18 Juni) Nachtdienst apotheken RaadsledenPers 13 Meesteihaadslvoetballei ledde de eer Ziezo, de smaad van vorig jaar ls tenminste uitgewist. De zeer talrüke Leidenaars, die gisteravond de tribunes van de Leidse Hout bevolkten, hebben eens kunnen zien waartoe de Pers in staat is, wanneer raadsleden een aanval doen op de kroon der ere. Vorig jaar hebben de politieke heren de pennevoerders met 10 smadelijk naar huis gestuurd; ditmaal moesten ze zelf met één punt tegen drie in het zand büten. Dat ene doelpunt is dan nog ontstaan, doordat in het raadselftal een Mees- ter-voetballer meespeelde, die opdracht had de eer te redden. De pers begon direct al erg sportief, zoals te verwachten was trouwens. Aan voerder Brouwer trad plechtig op de aan voerder van het raadselftal, de heer Piena, toe en overhandigde hem een bui tengewoon fraai bouquet bloemen, daar bij de gedenkwaardige woorden uitspre kend: „Moge deze hulde voor uw over winning van het vorig jaar een grafkrans worden voor de smaad van dit jaar". Nie mand bevroedde toen nog, op welk een tragische wijze deze profetie voor de raad in vervulling zou gaan. De burgemeester bracht de bal met een forse trap aan het rollen en de rood- en blauwbroeken, waarmee onderscheiden lijk raad en pers worden bedoeld, stort ten zich op het leder om de toeschouwers waar voor hun (Rode Kruis) geld te Het bleek al gauw, dat de raad, In weerwil van her en der opgedane zoge naamde invallers, onder wie een be kwame figuur van zekere sportschool, maar heel weinig had in te brengen. Het raadsdoel kwam direct al in gevaar, maar Eleveld schoot naast, om de tegenstan ders niet direct al te zeer. te ontmoedigen. De roodbroeken verenigden zich en collega Enserink moest een heel raar kikkersprongetje maken om het vege lij' te bergen. Collega's Korthout en Van Mourik speelden een subliem samenspel letje, maar weer was het Eleveld, die in de goedheid zijns harten over kopte. Omdat het toch wel wat gek werd, dat het spel zioh uitsluitend op één terrein helft afspeelde, hetgeen volgens commen tator Joop van Egmond toch beslist niet de bedoeling was, waagde de raad ook eens een kansje. De bal ging zo ver naast, dat een op de loer liggende fotograaf het leder tegen de borst stuitte. Hardloper Een volgend schot op het raadsdoel werd ikeurig door doelman Rigter gehou den, waarna de heren Verstegen en En serink een komiek duelletje opvoerden. De enorm hard lopende heer Holvast be werkte even later een hoekschop voor het persdoel, maar aan de andere kant scheen succes te komen toen Van Mou rik keihard inschoot. Helaas betrof het hier een sohyn-succes wegens buitenspel- Uit bovenstaande regelen moge het duidelük zün geworden, dat de raad slechts zo nu en dan van de eigen helft afkwam, een wel zeer tekenend beeld van de ondernemingsgeest der vroede Met hoeveel trucjes de raad het eigen doel voor doorboren trachtte te bewaren, bleek uit het feit, dat een bal met de on geschoeide hand werd weggeslagen voor de uitgelopen doelman langs. Natuurlyk volgde hierop een strafschop, en collega Korthout smaakte het edele genoegen onfeilbaar in de juiste hoek te schieten. Heer Piena wilde nu ook eens een solo partijtje weggeven, maar het doel moet volgens hem aanzienlek uit het ce trum hebben gelegen. De uit Alphen overgekomen robuuste pres-ster Dijk man, officieel back, zorgde voor een hoekschop voor het raadsdoel, maar de raadsbacks schoten de bal zo hard weg, dat collega Korthout zyn welbesneden aangezicht in de grasmat voelde neer ploffen, evenals trouwens de rest van zy voorkant. Hy wilde even wraak nemer doch kopte enige tientallen meters ove het raadsdoel heen. Na dit staaltje va hoogvliegerij brak de rust aan. Eenmaal raak Opgezweept door duistere elementen betrad het raadselftal na een kwartier een al wat schemerig wordend veld. Onder het uitstoten van uitroepen als: „Nu gaat het gebeuren" en „Ik heb wel trek in ingemaakt gehakt" stormden de roodbroeken meteen als een stoomwals voorwaarts. De heren Lardee. Somme. ling en Dryber vormden een trio, met ali enig resultaat een dissonant in de vorn van een out geschopte bal. Even later zorgden de heren Verstegen en Verhoeven, dat collega Schrama ook wat te doen kreeg, om hem tenminste de voldoening te schenken niet helemaal voor niets te zyn gekomen. Ook collega Van Straten kon nu enige malen op voor zichtige wijze van zyn durf blyk geven. Na een adembenemende run van de hele raadsvoorhoede schoot de Meester- voetballer in. De het doel opvullende ge stalte van collega Zonderop wist de bal eenmaal te keren, maar de tweede maal moest hy het leer toch met lede ogen nakijken: 11. Om te tonen, dat dit slechts een of the oen was. speelde de pers de bal met verbluffend gemak naar voren, waar na Korthout de beide raadsbacks De Kier en Husen achteloos passeerde er keihard inschoot, een fenomenaal doel punt (al zeggen we het zelf): 1—2. Op sierlijke wyze passeerde de heer (Advertentie) 21 JUNI VADERDAG DASSEN DAG Sommeling nu de bal aan de bovenkant, liepen de heren - Lardee en Dryber het ding opzij vftorby en maakten de backs er een hoekschop voor het raadsdoel Met een doffe dreun belandde het leer tegen de welgevormde gestalte van de heer Lardee, die er vervolgens hard mee wegliep. Het schot op het persdoel ging, bijna overbodig te zeggen, naast. Opnieuw kon de tribune van één van de collegiale kikkerspronecn genieten hetgeen dan toch maar een hoekschop voor het raadsdoel ten gevolge had. De Noordwiikenaar Post, de haren gevan gen onder donkere banden, schoot grünzend in: 1—3. Het speltempo werd nu snel lager, de gewoonlyk op redactieburelen en in raadszetels vertoevende heren raakten kennelijk vermoeid en knoeiden nu maar wat op het middenveld rond, waarbij collega Brouwer ruimschoots de kans kreeg zijn sluimerende voetbaltalenten op royale wijze, te tonen. Collega Vos schoot naast, wat de heren Enserink en Verstegen opnieuw de gelegenheid bood vinnig duel aan te gaan Laatstge noemde werkte zich op verrassende wyze vrij. schoot (met zyn schoen) in de grond tergend langzaam rolde de bal ver last het doel uit. Fluittoontjes Nog eenmaal zag de heer Rigter in het raadsdoel een bal hoog over zoeven, toen klonken de door de spelende amateurs met steeds groter smachting verlangde drie fluittoontjes, de verlossing van dit ongelyke gevecht. Opnieuw is bewezen, dat de krant uiteindelyk het laatste woord heeft, laten de vroede vaderen zich dat maar voor gezegd houden! De vrolijke noot in dit voor de raad droevig afgelopen voetbalspelletje bracht de muziekvereniging Kunst en Genoegen, die terecht een klaterend applaus als dank mocht horen. De partijen verenigden zich later, zon der haatgevoelens overigens, in Het Gul den Vlies, waar nog eens duchtig over de wedstrijd werd nageboomd. De burge meester heeft daar gesproken, en ook zeg den de heren Coers, voorzitter vai sportraad, Piena, aanvoerder van raadselftal, en Brouwer, aanvoerder de penneridders, wat zij op hun. hart droegen. Dat het gezellig is geweest, moet u voetstoots van ons aannemen. Hier zijn de raads- en perselftallen die gisteravond zo fel hebben gestre den om de eer voor een duizend koppig publiek in de Leidse Hout. Bovenste rij, perselftal, v.ln.r- Ele veld, N.L.C.; Dijkman, L.D.: Post, free-lance; Enserink, N.L.C.; Van Mourik, free-lance; Zonderop. L.C.: Vos, L.D.; Korthout, L.C.; Schraina, L.C.t Brouwer, L.D.; v Straten.V.V. Raadselftal, onderste rij, v.ln.r.: De Kier (C.H.), Van der Hoeven (P.v. d.A.), Verstegen (Gemeente-ontvan ger, invaller). Meester (oebukt. P.v.d.A.), Rigter hoofd gem. accoun tantsdienst, invaller), Sommeling (P.v.d.A.), Lardee (P.v.d.A.), Husen Piena (P.v.d.A.) mr Drijber (V.V.D.) en Holvast (invaller) (Foto N. v. d. Horst.) Uitslag prijsvraag Onze grote prijsvraag heeft in heel wat gezinnen beroering gewekt. Blykens vele begeleidende brieven, en zelfs gedichten, was het oplossen een prettige bezig heid, en bovendien een oefening in nauwkeurigheid en volharding. Het heeft enige tijd gekost, voordat de geweldige stapels brieven waren gecon troleerd, maar nu is dit omvangryke werk dan ook gereed en kunnen de namen winnaars bekend gemaakt worden. Op desbetreffende vragen antwoorden we nu reeds, dat we in de toekomst stel lig nog eens met een grote prijsvraag voor de dag zullen komen. En nu de pryswinnaars: le PRIJS ƒ50.—: M. van Harskamp, Prinses Wilhelminastr. 8, Leiden. 2e PRIJS ƒ40.—C. Pison, Morsweg 131, Leiden. 3e PRIJS 25.—: Mej, T. Marijt, Sieboldstraat 32, Leiden. 4e PRIJS 10.—: I. Delmeer, 3e BLnnenvestgraoht 10, Leiden. De 20 pryzen van 5.gaan naar: J. J. Korbee, Piet Heinstraat 9, Noordwyk aan Ze* A. H. Boelee, Morsweg 176a, H. v. d. Pol, Molenstraat 13. J. M. Mooyekind, Rijnsburgerweg 185, J. Noort. Stadwijkstraat 22, Voorschoten D. Th. AUing-Weyers, Kernstraat 3, W. F. Maas, Utrechtse Jaagpad 15a, J. van Hoff, Ds D. A. v. d. Boschstr. 12, Hazerswoude C. A. de Roo. Hoge Morsweg 45, J. D. v. d. Loo, Miening 22, Zoeterwoude M. H. Anes-v. d. Meer, Kerklaan 11. Katwyk a.d. Rijn P. van Tol. Hoge Morsweg 44, Oegstgeest J. Goedbloed, Julianastraat 94. Lisse Joh. Ouwehand, v. d. Valk Boumanweg 24, Leiderdorp C. Plug Hzn., Zoutmanstraat 19, Noordwyk aar Zee D. D. de Gunst, Leidseweg 355, Voorschoten M. Schoneveld. Kanaalstr. 74, Rijnsburg A. J. van Espen, Medusastraat 9, Leiden A. Zaalberg. Lekstraat 23, C. J. v. d. Zeeuw, P. de la Courtstraat 29, Leiden M. BRINKS HAARLEMMERSTR. 126 Haags gerechtshof Voorwaardelüke straf voor onhebbelük gedrag Het Haags gerechtshof bevestigde het ennis, waarby een 19-jarige opperman uit Leiderdorp was veroordeeld tot ƒ50 boete of 10 dagen en veertien dagen voorwaardelyk, maar bepaalde dat de gehele straf voorwaardelyk zal zyn. Verd. had zich onhebbelijk gedragen in ;n kerk en een ordebewaarder geslagen. Nu voorwaardelyk gevraagd Bevestiging van de maand gevangenis straf, maar dan voorwaardelyk. requi- reerde de procureur-generaal bij het Haags gerechtshof tegen een 63-jarige verwarmingsmonteur uit Oegstgeest. Deze had zegeltjes voor werknemers niet geplakt en zo 1300 in de wacht ge sleept. Verd. vertelde, dat hy de zaak had overgedaan aan zijn knecht en deze de lopende dingen zou betalen. De ze had dit echter niet gedaan. In deze zaak waren verscheidene rapporten uit gebracht, waarin werd geadviseerd tot een voorwaardelijke straf. Het hof zal 24 Juni uitspraak doen. Haagse politierechter Gehuurd en verkocht Drie maanden gevangenisstraf eiste de Officier van Justitie by de Haagse politierechter gisteren tegen een der tig-jarige chauffeur uit Leiden, die bromfiets had gehuurd en het ding merteen maar verkocht. Verdachte zich van deze zaak niet veel mee herinneren, want het was in dronken schap gebeurd. Drank speelde overigens een grote rol in zyn leven, „maar ik ben nu bekeerd", zei hy. Het vonnis luidde: twee maanden gevangenisstraf. Winkeldiefstallen Een Haagse propagandist had in Maart van dit jaar in een groot warenhuis Leiden een aantal goederen ontvreemd, zodat hy nu voor de politierechter moest verschynen. Ook deze verdachte be weerde dronken te zyn geweest. „In elk geval was u wel zo nuchter, dat u een aantal winkelmeisjes om de tuin leidde" merkte de Officier op. Het vonnis tegen deze reeds eerder veroordeelde Hage naar luidde: f 25 of tien dagen, en veer tien dagen voorwaardelijk. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Clotilde d. v. J. P. O. Schouten en M. M. Blansjaar; Gezina M. J„ d. v: W. H. Mensink en J. Sinteur; Robby J. I., z. v. M. van Leeuwen en IJ. Camphorst; Cornelis M. A. M.. z. v. W. F. van Koot en M. Th. Boskamp; Jan, W. de Winter en C. Varkevisser; Hendrik J., z. v. J. H. Laros en C. J. de Blois. GEHUWD: H. J. Chaudron en M. S. van Vreedendaal; H. Esselink c.i J Roman; J. A. Halvemaan en E. J. L. Was senaar; C. L. M. v. d. Geer en E. S. v. d. Zeeuw; M. L. v. d. Mey en M. A. M. v. d. Geer; J. Onvlee en J. van Leeuwen; H. Rijnsburger en J. Holswilder; J. Weeda en D. Sip; C. Blansjaar en M. Vlasveld; J. A. Ruijl en E. Klareaberg. Bevolkingsonderzoek op tuberculose Het bevolkingsonderzoek op tubercu lose zal in Leiden beginnen met de door lichting van schoolkinderen in de kleine zaal van de stadsgehoorzaal. De eerste groep kinderen wordt onderzocht op Dinsdag 16 Juni. Overplaatsing De inspecteur van 's Rijks Belastingen, ir W. A. v. Moore, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie. 1ste afdeling, te Den Haag. is verplaatst naar Leiden en toegevoegd aan het hoofd van de inspec- der registratie E.H.B.O.-diploma's uitgereikt Met een gezellig samenzijn in de Kleine Burcht heeft de Eerste Leidse EHBO-brigade haar diploma-uitreiking gevierd. Nadat voorzitter D. Agema de talrijke aanwezigen hartelyk welkom had geheten, heeft dokter H. M. J. W. J. Kort- mann op zyn bekende wijze de diplo ma's uitgereikt en de geslaagden er op gewezen, door oefenen en nog eens oefe nen paraat te blyven voor dit mooie werk. De geslaagden waren: de dames R. v. d. Burgh, M. Breedijk, H. B. Corba— Wyland, J. D. van Biemen, A. Kwaad grasVan Nood, T. Hartman, D. van Ewyk, E. van Zanten, E. J. Goosen, H. M. Zwarts; de heren J. van Blydenstein, A. Niesing, P. W. Dekker, P. Esderts, G. Hoogeboom, N. Hollebeek, A. Harteveld. Th. van Kampen, B. Lambooy, J. Dubbe- laar, M. W. Hopman, H. J. Jagers, N. Molenaar, A. Niehot, P. v. d. Pompe, J. Koster, T. Ouwehand, I. Ouwehand, J. F. Hartman, A. van Milaan. J. C. Goosen, A. Honders, P. Neuteboom. De heer A. Niesing sprak waarderende woorden namens de cursisten tot de doctoren en instructeurs. Met medewerking van The Metal Mu sic Players en de heer Heynen met zyn gezelschap bleef men nog lange tyd ge zellig by een. CHR. FILMACTIE afdeling Leiden HEDENAVOND draait in Casino om 7 en 9.15 uur de prachtige kleurenfilm met zyn enorm mooie natuurtaferelen (Columbus ontdekt Amerika) Toegang alle leeftijden In het voorprogramma: de Kroningsfeesten in Engeland. NOORDW11K Uitstapje Tachtig leden van de Chr. vrouwen* bond te Noordwyk aan Zee hebben gis teren een zeer geslaagd uitstapje naar het Zuiden en het Oosten van het land gemaakt. Via Rotterdam en Breda ging de tocht naar Tilburg, waar de AaBe- dekenfabriek werd bezichtigd. Daarna trok men naar de Westerbouwing en Arnhem. Zeer voldaan kwam het ge zelschap op een vergevorderd uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3