Jlietuue £ciitsri)c OTmimnt -i" Prijsvraag wekte beroering De Oostduitse Protestanten herkrijgen onverwacht hun vrijheid [,Dit is geen overwinning van de Kerk, maar een zegen Gods Meine Pot was vorige week in Padro te Scheveningen Italië's lot thans afhankelijk van een commissie Zwitserland wil de Koreaanse vrede niet vertragen Mr R. Pollema België weert onze tomaten Wist U DONDERDAG 11 JUNI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoaslfcli ahebltotn myn herl la tcgljenspoct" Vier en dertigste Jaargang No 9757 HET ROER IS OM.. \E RUSSEN schijnen ernst te maken met hun voorbereidingen voor hereniging van Duitsland. Te oordelen naar de maatregelen jdie in de afgelopen 24 uur in Oost-Duitsland zijn getroffen, heeft het Tremlin een eind gemaakt aan de Sowjetisering van dit gebied. De rrespondent van Ass. Press seinde: „Met het doel, de Russische zone mtrekkelijker te maken voor de eenheid van Duitsland, heeft het com- inistisch Politburo van Oost-Duitsland met een aantal nieuwe en ian'seerd Overleg medegedeeld, dat dit trekkende richtlijnen de hoekstenen van het gelooi in Moskou over- ?U^vS™S3S iora gezet... worden uitgekeerd zonder 3. De collectivisering van de land-!1m ia 1 naar boven of beneden. De wordt niet verder voortgezet. organisaties hadden graag een limiet Voor overheidspersoneel: Vacantietoeslag 2% zonder limiet Overleg over salariëring op hoog niveau heropend Verrassend is de overeenkomst tussen Evangelisohe Kirche en de Oostduitse lat. Alle gearresteerde geestelijken zul- worden vrijgelaten, 'het godsdienst- aderwijs op de scholen ikan weer wor- voortgezet en de „Junge Gemeinde", Chr. jeugdvereniging, kan met haar erk doorgaan. Het grootste deel van de eigendommen er Kerk wordt teruggegeven. De om adsdienstige redenen ontslagen studen- ji worden weer tot de universiteiten «gelaten en de staatssubsidies aan de érk zullen weer worden betaald. Voorts •eft de Oostduitse regering 40 000 Mark •schikbaar gesteld voor, herstelwerk- amheden aan een door* bommen be- hadigde veertiende-eeuwse kerk te Er- rt in Thüringen. De overeenkomst, een wapenstilstand 1 ;en kerk en staat, is gesloten tussen hoofd van de Evangelische kerk, bis hop dr Otto Dibeüus, en de Oostduitse inister-president, Grotewohl. Deken cinrich Grüber, verbindingsman tussen Evangelische Kerk en de Oostduitse gering, verklaarde, dat de oyereen- rimst geen overwinning van de Évange- ohe Kerk .is, maar een wonder van God. De Kerk heeft harerzijds beloofd, zich onthouden van critiek, die in strijd is; et de grondwet en zich niet te bemoeien et het economische en politieke leven n het land. Kerkelijke functionarissen tbben verklaard, geen reden te zien twijfelen aan de oprechtheid der Oost- litse onderhandelaars. Belangrijk ach- zij de zinsnede: „Het feit, dat de her- liging van ons vaderland en een vredes- erdrag dringend noodzakelijk zijn, eist, at alle hinderpalen uit de weg worden •luimd. Bisschop Lilje van Hannover, voorzit- ir van de Lutherse Wereldraad, die op et ogenblik in Berlijn verblijft, juichte e overeenstemming toe als een teken, dat et gezonde verstand opnieuw de over- krijgen bij een regeling westies tussen Kerk en staat. In Geallieerde kringen noemde men de rereenkomst het eerste teken van een ieuwe aanpak van de problemen der jude oorlog door de Oostduitse leider*. Veranderingen Volgens waarnemers in West-Berlijn is .Socialistische opbouw", sedert ner van 1952 het wachtwoord en rieht- ièr voor de binnenlandse politiek en economische ontwikkeling in Oost- uitsland, klaarblijkelijk gestaakt. Ten- inste aan zes belangrijke binnenlandse ilitieke acties is een einde gemaakt. Behalve de tegemoetkoming aan de erk melden wij nog de volgende be- ngrijke gebeurtenissen: 1. De recrutering van de volkspolitie ordt drastisch verminderd en de voor leidingen yoor de oprichting van een lommunistische militie zijn stopgezet. 2. IDe bouw van militaire instaillaties de Sowjet-zone is gestaakt. 4. De uitgifte bewijzen, die deze den is uitgesteld. 5. De staatsbank zal credieten beschik, baar stellen aan particuliere zakenlieden, terwijl diegenen, die uit hun zaak zijn verdreven er opnieuw een mogen be ginnen. 6. Aan alle gevangenen, die straffen van één tot drie jaar uitzitten, omdat zij de economie van de staat hebben bena deeld. wordt amnestie verleend. 7. Alle Oost-Duitsers krijgen weer distributiekaarten. Onlangs werden de kaarten van 250.000 inwoners van de Sowjet-zone ingetrokken. Het verkeer tussen Oost. en West- Duitsland wil men vergemakkelijken. Ulbricht in ongenade De bekendmaking van het poiitburo was niet getekend door één der leidende regerings- of partijfunctionarissen. Nor maal worden dergelijke verklaringen ge tekend door president Pieck en minister president Grotewohl, alsmede door de voorzitters van de S.E.D. en door secre taris-generaal Ulbricht In Berlijn doen thans geruchten de ronde, dat niet alleen Pieck. maar bok Ulbricht in ongenade zou zijn gevallen. Ulbricht zou van zijn functies als secretaris-generaal van de SED. zyn ontheven. beneden regering heeft Het overleg tussen de regering en dt centrale organisaties van 'overheidsper soneel over de salarisregeling, dat wa: vastgelopen, is op het hoogste niveau heropend. Verwacht mag worden binnenkort een beslissing zal vallen. Ex-dir. De Ommelanden kreeg f 600 boete Betaalde tijdens staking te veel loon uit De politierechter te Groningen heeft de oud-directeur van de coöperatieve melk- productenfabriek De Ommelanden aldaar, de heer F. de B„ veroordeeld tot een boete van f600 subsidiair twee maanden hechtenis met een voorwaardelijke straf van drie maanden en een proeftijd van drie jaar. Verdachte stond terecht voör het feit dat hij als directeur van De Om melanden tijdens de staking aan een ge deelte van het personeel twintig procent loon heeft uitbetaald dan geoor loofd was. Hij had daarvoor geen dispen satie gevraagd. Wie pleegden de aanslag op luit.-kol. Harjono Nauwelijks zijn de uitslagen van de verkiezingen bekend, of het blijkt, wij meldden het reeds, dat de stembusstrijd nog geen werkelijke beslissing heeft op geleverd. Er staat een politieke twee strijd voor de deur, zoals Italië nog niet heeft beleefd. Niet minder dan 1.300.000 stemmen zijn ongeldig verklaard, dat is bijna 5 van het totaal der uitgebrachte stemmen. Men zegt, dat de communisten op dracht hadden gekregen, zoveel mogelijk Zwitserland is bereid, terug te komen het standipunt, dat geen Zwitserse felegatie zitting zal nemen in de neu- commissie voor de krijgsgevange- Bern wil het bereiken van stoestand niet vertragen, aldus de [ffitserse chef van het politiek departe- Max Petitpierre. De minister ver arde gisteren, dat de aanvankelijke friteerse weigering berustte op een mis- rstand over de verantwoordelijkheid het commando der V.N. op Korea- t thans is men in Zwitserland op de gebracht van het feit, dat het ireaanse leger onder bevel van de [er. Naties staat en dus niet valt onder genschap van de republiek Zuid- t verheugende nieuws van Zwltser- nds toegeven, dat volgt op een dringend eidooi van de Amerikaanse regering te Q scheen aanvankelijk veel aan waar- te verliezen door de laatste berichten t New Delhi, die zeiden, dat India niet t deel te nemen aan' de bemiddeling feake de krijgsgevangenen, aangezien Om 1.300.000 stemmen Zoals wij gisteren in een deel onzer edities reeds meldden, h^eft het de mocratisch centrum bij de Italiaanse verkiezingen een meerderheid van zestien zetels behaald in de Kamer van Afgevaardigden. De verdeling is als volgt: Christen-Democraten 262 (verlies 44), gematigd-socialisten 19 (verl. 14), liberalen 14 (verl. 1), republikeinen 5 (verl. 5) en Zuid-Tiroolse Volkspartij 3 zetels. Dit zijn de regeringspartijen met een totaal van 303 zetels. De oppositie behaalde de volgende resultaten: communisten 143 (winst 11), links-socialisten 75 (winst 27), monarchisten 40 (winst 27) en neo-fascisten 29 (winst 23)enorme winst voor de rechtse groepen dus. stemmen ongeldig te verklaren... Stem briefjes met 'n vuile vingerafdruk, met een lipstick-vlekje misschien, met eer toevallig krasje, enz. Er zal een commissie van parlements leden worden benoemd om dit zaakje uit te zoeken. Het is geenszins uitge sloten, dat die commissie tot een uit spraak zal komen, op grond waarvan de centrum-partijen toch nog net iets dan de helft der stemmen op zich enigd zullen blijken te hebben. Dan zal er ontzettende tweespalt komen in Italië. Want dan krijgt het centrum zyn (be geerde) toegift van zetels, waardoor het tóch minstens tweederde deel van alle stemmen in het Huis van Afgevaardigden (Tweede Kamer) zal beheersen. Dit zou dan aan ongeveer 78 communisten, so cialisten, monarchisten en neo-fascisten hun plaatsje in de volksvertegenwoor diging kosten. Zoals de verhouding thans is, beschikt het democratische centrum dus over de wel zeer krappe meerderheid van 16 ze tels, een overwicht, waarmee vrijwel geen enkel belangrijk besluit zal kunnen worden doorgevoerd. Italië is nu onre geerbaar. De genoemde commissie zal hier wellicht verandering in brengen. Russische A-proef in Poolgebied Onder leiding van voormalig Brits geleerde Het Amerikaanse tijdschrift Newsweek bericht, dat de inlichtingendienst van de Amerikaanse luchtmacht een bericht heeft opgevangen, dat de Britse atoom geleerde dr Bruno Pontecorvo met een groep Sowj et-geneerden naar het Russi sche Poolgebied is vertrokken om een atoombom tot ontploffing te brengen. Pontecorvo is in 1950 op geheimzinnige wyze uit Engeland verdwenen. En zal toch lid worden van de neutrale bestandscommissie he onzekere positie van de Casperi. het vreest in moeilijkheden te geraken, indien Zuid-Korea in zijn houding vol hardt. Echter onmiddellijk hierop ver klaarde de Indische premier, Nehroe, te Londen: „Protesten van Ziiid-Korea zul len niet van invloed1 zijn op het besluit van India, de hem toegedachte rol te spelen bij het toezicht op de krijgs gevangenen". De Zuidkoreaanse Nationale Vergade ring zou vanmiddag bijeenkomen om van de minister van Landsverdediging. Sjin Tae Joeng, de vice-premier, Joen Joeyg Tae, en de chef van de Zuidkoreaanse delegatie te Panmoendjon, Tsjoi Doek Sjin. bijzonderheden te vernemen ovei jongste ontwikkeling van de toestand. De chef van de Zuidkoreaanse generale staf verklaarde, dat Zuid>-Korea alle anti communistische krijgsgevangenen, die onder zijn bewaking staan, zal vrijlaten, vóór de repatriëringscommissie der Ver. Naties in Korea aankomt. Hetgeen uiter aard tot allerlei complicaties aanleiding kan geven. Buitengewone vol machten voor Rhee De Zuidkoreaanse Nationale Vergade ring heeft president Syngman Rhee van morgen met algemene stemmen buiten gewone bevoegdheden verleend. Nu heeft Rhee het recht, de nationale burgerlijke en militaire krachten naar eigen goed dunken te mobiliseren. Met 76 stemmen vóór, geen tegen en 55 onthoudingen aanvaardde de Assemblée voorts een motie, waarin een beroep op de regering wordt gedaan, een verdrag te sluiten met de Chinese nationalisten op Formosa. Gisteren werd het voorstel, een mi li- verdrag met Tsjiang Kai Tsjek te sluiten, teruggenomen. Zowel te Poesan als in Seoel werd van daag door duizenden gedemonstreerd tegen een bestand en vóór oprukken naar de grens van communistisch China. Bei de steden werden door muziekkorpsen en grote mensenmassa's doorkruist, ter wijl men anti-Amerikaanse leuzen schreeuwde. Voorts verneemt AFP te Seoel, dat president Rhee eindelijk geantwoord heeft op Eisenhowers jongste schrijven. Rhee zou hebhen verklaard, dat „rege ring en volk van Zuid-Korea beslist i e t zullen instemmen met een wapen stilstand, welke de doodssteek voor Korea zou zijn". (Van een onzer verslaggevers). Het gonst van de berichten rond Meine Pot, de hoofdverdachte in de zaak de moordaanslag op luit.-kol. Har jono. Maar het beste nieuws heeft tot toe niemand gebracht. Het is dit, dat Meine Pot vorige week Vrijdag de ver gadering, die vanwege de nieuwe stich ting Pro Patria in Scheveningen werd gehouden in alle gemoedsrust heeft bij gewoond. Wij hebben een aantal mensen gesproken, die hem de hand hebben ge drukt en omstandig naar zjjn welstand informeerden. Er was veel politie in de maar het arrestatiebevel tegen Pot toen nog niet uitgevaardigd, zodat men hem blijkbaar ongemoeid heeft gelaten. Het staat dus vast, dat de gezochte niet ver weg is en ook, dat hij zich niet zo onvindbaar houdt als vele, vooral links georiënteerde bladen, ons willen doen geloven. Het geheim van dit alles is, dat Meine Pot zich bijzonder weinig zorgen behoeft te maken over de toe- New Yorker Norbert Wollheim komst. De vraag is namelijk, wie de "eeft gisteren op rechterlijk bevel 10.000 aanslag op luit.-kol. Harjono heeft ge- mark (f 9.000) schadevergoeding gekre- pleegd. Dat zijn wel Pot en Colson ge-1 ®en van Farbeniindustrie, voor de weest, doch de mannen op de achter- sedwongen arbeid, welke hij tijdens een verblijf ui een Duits concentratiekamp voor het concern heetft verrioht. De beslissing werd genomen door Duit* gerechtshof te Frankfort, dat de I.G. Farben verantwoordelijk acht voor de exploitatie van de gevangenen. De uit. spraak effent de weg voor duizenden die eveneens gedurende de oorlog als gevan genen door de nazi's in Duitse fabrieken zijn tewerkgesteld, en die op grond van hun werkzaamheden voor schadevergoe ding in aanmerking menen te komen. Al leen al bij de I.G. Farben hebben van deze slavenarbeiders gewerkt. Nadat Pot en de zijnen waren gearres teerd werd deze provocateur in de L.O.O.O.I.S.-kring evenwel ontmaskerd. Tijdens de behandeling van zijn zaak is dit gezichtspunt door Pot nimmer naar voren gebracht. Zoals men weet heeft hij steeds volgehouden, dat hij zelf op het idee van de aanslag was gekomen. De vrijmoedigheid, waarmee hij zich in Den Haag beweegt en de verklaring, dat hij niet ondergedoken is, toont aan, dat deze jongeman vrij zeker van zijn zaak is. Op 23 Juni zal, zoals men weet. de Hoge Raad uitspraak doen in deze kwéstie. Slavenarbeid wordt alsnog betaald Opzienbarende uitspraak van Duits Hof grond waren niet vijanden van Harjono ©f de Indoneslsohe regering, verbitterde tegenstanders van Raymond Westerling. Het kwam er voor hen op aan om Westerling, toen er van Indone sische zijde een poging gedaan werd zijn uitlevering te verkrijgen, in Neder land zo onmogelijk te maken, dat zijn uitwijzing een kwestie van zelfbehoud vqor Nederland zou worden. Door mid del van een provocateur, die op dat ogenblik in de groep van Westerling geïnfiltreerd was. werd Pot benaderd. Het scheen voor hem dus uit de goede richting te komen. Ernstig verkeersongeluk te Apeldoorn Gisteravond heeft te Apeldooorn ernstig verkeersongeluk een dode twee ernstig gewonden geëist. De 42-jarige motorrijder J. C. Bevaart it Nieuwenhoorn (Z.H.) kwam uit de richting Deventer met zo'n grote snel heid aanrijden, dat hij uit de bocht vloog en aan de tegenovergestelde kant van de weg terecht kwam, waar een 15-jarig meisje M. Diks uit Apeldoorn werd gegrepefi, waarna de motor om' sloeg. De motorrijder werd zo zwaar ge wond, dat hij tijdens het vervoer naar het Juliana-ziekeohuis overleed. Naar hetzelfde ziekenhuis werd ook het ern- stigge wonde meisje overgebracht, als mede deduo-passagier van de motorrij der, de 31-jarige L. Schipper uit Oost- voorne. Vanmorgen was de toestand van het meisje, dat een gecompliceerde been- fractuur en een zware hersenschudding had gekregen, zeer zorgwekkend. Van de heer Schipper, die een lichte hersen schudding en een gekneusde hand opliep, de toestand bevredigend. Op wonderbaarlijke wijze gespaard Het vijfjarig zoontje van de heer B. te Ravestein is door een wonder aan de dood ontsnapt Plotseling stak het kind de straat over en liep pardoes voor een zware vrachtwagen, die onmogelijk een aanrijding voorkomen kon. De kleine verdween onder de auto en het ergste werd gevreesd. Toen de auto stilstond, kroop de jongen echter ongedeerd onder de wagen uit: hij was precies tussen de wielen gevallen. Senator Robert Taft is ernstig ziek En trad af als republikeins fractievoorzitter De Amerikaanse senator Robert Taft is wegens ernstige ziekte afgetreden als fractievoorzitter van de Republikeinse Party. Voorlopig geldt dit voor de hui dige zitting. Senator William Knowland zal hem als voorzitter opvolgen. Taft hoopt echter nog zoveel mogelijk zelf de belangrijkste werkzaamheden te kunnen lijven verrichten. Taft is op medisch advies tot aftreden gedwongen: zijn linker heupbeen is ern stig gekwetst, waardoor een behandeling met röntgenstralen en cortisone gewenst is. Taft keerde gisteren, nadat hij gedu rende vier dagen ter observatie in een ziekenhuis te New York had vertoefd, Jaar Washington terug. Op krukken begaf hu zich naar de Senaat, waar hij zijn assistent. Jack Martin, 'n verklaring over ziekte en ontslag als voorzitter liet „Een zichtbaar bewijs van de Rus sische vredeswil", zo noemden Britse optimisten de aanblik de Sowjet-kruiser Swerdlof, die in de Engelse haven Spithead voor anker ging. Op de voorgrond ziet men de Swerdlof (10.000 ton) vreedzaam tussen de schepen i Westerse landen. De Russische oorlogsbodem zal deelnemen de vlootschouw ter gelegenheid van de Engelse kroning. „Bermuda" wacht... Georges Bidault geen formateur Al kwam hij ook slechts één stem tekort De vrees in de anti-communistische wereld, dat de Franse Nationale Ver gadering Georges Bidault niet als kabi- nets-formateur zou aanvaarden, is be waarheid. Het scheelde slechts één stem: de demissionnaire minister van Buiten landse Zaken kreeg 313 stemmen In plaats van de vereiste meerderheid 314. Tegen stemden de communisten socialisten en 23 anderen. Drie en zestig Gaullisten, 32 dissidente Gaullisten, 82 gematigd-conservatieven, onafhankelijken en 27 radicalen brach ten hun stem ten gunste van Bidault uit. De critiek van zijn tegenstanders die hem ten val brachten wa* voornamelijk gericht teger. de speciale volmachten, die Bidault vroeg en tegen zijn houding ten opziohte van het Europese leger. Het feit dat Bidault slechts één stem tekort kwam, gaf aanvankelijk nog enige verwarring in de berichtgeving. De eerste onofficiële berichten meldden gisteravond n.l., dat Bidault met 315 stemmen in zijn ambt van kabinets formateur was bevestigd. Later dit worden ingetrokken. Bij de stemming zelf kreeg men ook de indruk dat vele afgevaardigden nog in onzekerheid keerden. Sommigen veranderden tijdens de stemming van mening. President Auriol hoopt nu een spoedige oplossing van de kabinetscrisis te bereiken door raadpleging van de voorzitters fracties in de Nationale Vergadering. Gewoonlijk wijst de president mateur aan, die zich op zijn beurt tot de partijen richt om goedkeuring program. Thans richt de president zich rechtstreeks tot de partijen. Heden morgen zou een bespreking plaats heb- ivereenstemming. en twintig jaar geleden is. dat hij voor de Christelijk Historische Unie lid werd van de Eerste Kamer. En al is <le officiële huldiging door het Kamerkringbestuur Leeuwarden uitge steld tot September, ongetwijfeld zullen deze markante senator op deze gedenk waardige dag vele gelukwensen bereiken. Wij willen niet achter blyven en in het openbaar zowel mr Pollema persoonlijk alsook de Christelijk Historische Unie, wier beginselen hij een kwart eeuw in een zo hoog College van Staat mocht uit dragen. onze gelukwensen en zegenbede aanbieden. Gelukwensen, die ook gericht worden tot onze Eerste Kamer zelf. Want mr Pollema neemt in onze senaat een eervolle plaats in. Men kan het met hem eens zijn of niet. een feit is, dat, wanneer hij het woord neemt, hij wer kelijk iets te zeggen heeft; hij zet zijn toe hoorders aan het denken. In de na-ooriogse jaren hadden wij het genoegen, hem verschillende malen te beluisteren, wanneer hij in debat was gewikkeld met minister Lief- j tinck. En dik wijls hebben jj wij daarbij ge- i dacht: dit i: een van de be trekkelijk - nige volksverte genwoordigers, die beschouwd 1 kunnen worden als ook weten schappelijk werkelijke genspelers van professo rale beheerder het departement aan de Haagse Kneuterdijk. Mr Pollema was het vaak deze bewindsman oneens, maar ook herhaalde malen kon hij hem van harte steunen. En niemand kon beter dan deze Friese senator, wanneer hij de gevoerde financiële politiek kon steunen, dit moti veren met de ontdekking van Christelijk Historische overblijfselen in de gedach- tengamg van de naar de Partij van de Art>eid doorgebroken minister ben. Bereikt Auriol dan is het vrijwel zeker dat dë nieuw wijzen kabinetsformateur de goed- - de Nationale Vergadering keuring zal krijger- vraag van eenLagerhuislid ant woordde de Britse premier Churchill gisteren: „Zolang Frankrijk geen kabinet heeft, kan geen datum worden vast gesteld voor de conferentie bij de Ber muda's". Dit is ook het standpunt Eisenhower. Zo wordt dus een confe rentie der Grote Vier (na „Bermuda") door de Franse crisis uitgesteld. Ergerlijke behandeling van Nederland door Benelux-genoot (Eigen bericht) Naar wij vernemen zet België met in gang van 12 Juni a.s. de invoer var Nederlandse tomaten stil. Ten aanzien van Luxemburg daarentegen blijft de huidige gang van zaken van kracht, dat Nederland kan blijven uitvoeren Luxemburg. De invoer van tomaten uit DAT op het int. congres voor goud smeedkunst te Stuttgart (14-17 Juni) de ere-ring, een jaarlijkse onderscheiding, wordt uitgereikt aan de Utrechtse edel smid Jan-Eloy Brom. DAT is ingediend een wetsontwerp, waarbij verklaard wordt, dat het alge meen nut de onteigening eist van gron den ten behoeve van de uitbreiding van de waterwinplaats in de gemeente Veghel. DAT mr H. J. Reinink, secr.-gen. van O. K. en W., gisteren het historisch um, ondergebracht in vijf zalen het voormalig Schielandshuis te Rotter dam opende. DAT de minister van Landbouw uit, Thailand gisteren de landbouwhoge school In Wageningen bezichtigde. DAT de gemeenteraad van Geulle bij Maastricht de Ned. Spoorwegen heeft verzocht weer treinen in dit toeristen plaatsje te laten stoppen. DAT aan de int. schoen- en lederbeurs Utrecht (29 Juni tjn. 3 Juli) 444 firma's deelnemen, van wie 273 Neder landse. DAT het Tweede Kamerlid Jhr mr Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) in nadere vragen over de afgraving van de Noord- Limburgse hetrvelrij van oordeel is, ook Landbouw en Onderwijs by het onderzoek betrokken moeten worden. DAT in Arnhem een landelijke actie is begonnen om getroffen bakkers i~ rampgebieden weer van de nodige mate rialen te voorzier. (gironummer 572652 t.n.v. J. N. Nijenhuis te Arnhem). DAT het vorig jaar 1450 schepen de haven van Delfzijl binnenkwamen tegen 1491 in 1938. DAT de gemeenteraad van Staveoisse besloot een nieuwe grote sirene aa schaffen voor waarschuwing bij even tuele stormvloeden. DAT de Nijmeegse gemeenteraad een voorstel van B. en W. tot verhoging van de electriciteitstarieven met gemiddeld 20 pet verwierp met 26 tegen 8 stemmen. DAT mr W. P. Mulie, lid van de Gen- trale Raad van Beroep, op 26 Juni een inleiding zal houden ovèr het interim- rapport van de staatscommissie-Van Poelje voor de pensioenwetgeving, voor de te Utrecht te houden vergadering van de adviesclub voor onderwijs, en perso neelszaken van de Ned. Bond van Ge meente-ambtenaren. DAT, 79 jaar oud, te Haarlem is leden G. W, Mazee, gen.-majoor titulair van het K.N.I.L. DAT in Winschoten een sprookjesbra derie is begonnen, waarbij 120 winkeliers in het centrum van de stad buiten hun panden stalletjes hebben opgezet. DAT het beambtenfonds van Oranje-Nassaumijnen een 66 meter hoge winkelflat tegenover het Heerlerise raad huis laat bouwen. DAT in Wageningen vandaag het 13e congres van de Nederlandse Landmeet kundige Federatie is begonnen. DAT op 16 Juni» de directeur van Am sterdams Stads-Bank-van-Lening. J. C, H. Euwe, 50 jaar in dienst van de hoofd stedelijke gemeente is. DAT Dordrecht zich weer opmaakt om in de week van 18-25 Juli feestelijk te herdenken hoe op 19 Juli 1572 de eerste vrye Statenvergadering werd gehouden, tengevolge waarvan ons volksbestaan een basis kreeg, die nog haar Invloed laat gelden. DAT minister Beel tijdens de buiten gewone zitting van de prov. staten van Drenthe heeft meegedeeld, dat de com missie tot herziening van de provinciale w-et in haar advies ook aandacht zal be steden aan de vergroting van het aantal leden der Drentse staten, Italië en de Canarische eilanden naar Belgie was reeds op 1 Juni j.l. stilgezet. De Belgen hebben indertijd van Ne derland de erkenning afgedwongen, dat de kostprys van tomaten 2 per kg zou zijn, een prijs, die belachelijk hoog 10. Het treurige gevolg is, dat de Belgen zodra de prijs beneden de ƒ2 zakt, de invoer stil zetten. Zy hebben formeel daartoe het recht, doch dit druist vol komen in tegen de geest van de Benelux. Het is bijzonder teleurstellend, dat België deze maatregel neemt juist nu de aanvoer toeneemt en men aangewezen is op ieder afzetgebied, dat men krijgen kan. Vooral de glascultuur in het West- land. om Rotterdam en in Berkel-Roden- rys wordt hierdoor getroffen. Een der gelijke maatregel heet tijdelijk, doch pleegt zo lang te duren tot er in België geen tomaat meer aan\vezig is. Het er gerlijke is, dat de Belgen onmiddellijk met een invoerstop klaar staan, een grote mond hebben tegen Nederland en zelf alle voordelen van de Benelux genieten. Belgische kersen en bloemkool kunnen steeds vrij naar binnen komen zonder door een invoerstop getroffen te worden. Binnenkort zal op hoog niveau de ge hele Invest ie van de zetting van mini mumprijzen en invoerstoppen behandeld worden. Het is te hopen dat het iets oplevert Nader vernemen wij, dat in verband hiermede door de veilingen ingaande morgen tot nader order geen machtigin gen mogen worden verstrekt tot uitvoer van tomaten naar België. Het boven staande is dus niet van toepassing op de uitvoer - naar Luxemburg, waarvoor afzonderlijke regeling gehandhaafd blijft. teliik Historische fractie gewoonlijk op als financiële specialist. Maar daar naast trekken zijn staatsrechtelijke be schouwingen steeds de aandacht. Her haalde malen doet hij zich kennen als iemand, die een zeer formeel standpunt kan innemen. Onlangs is dit nog geble ken bij de behandeling van de wet tot verlenging van de dividendbeperking. Dit wetsontwerp werd in de Eerste Kamer behandeld op een tijdstip, dat de oude wet feitelijk reeds niet meer gold. Het ging, aldus redeneerde de heer Pol lema. dus niet om verlenging van ce dividendbeperking (zoals in de conside rans stond) maar om herinvoering. De behandeling moest zelfs worden ge schorst. omdat minister Van de Kieft met dezè juridische puzzle geen raad wist. Het slot van het lied was. dat de Christelijk Historische fractie onde<- aan voering van mr Pollema tegenstemde, omdat zij niet wilde meewerken aan een wet. waarvan de beweegreden niet in overeenstemming was met de feitelijke wetsinboud. Wij hebben hierboven reeds geschreven ever de „Friese senator". HU is dat in dubbele zin: reeds 25 jaar lang is hij morgen door de Friese staten (samen met die van Noord-Holland) afgevaardigd naar de Eerste Kamer. Maar hU is boven al een Fries naar karakter: soms ontzag lijk mild in zijn oordeel, doch evenzeer vasthoudend, soms zelfs koppig. Iemand, die zwart zwart en wit wit noemt en daarbij alleen te rade gaat met zijn eigen geweten, dat gelouterd is door het leed. dat hU moet dragen en door het geloof in beginselen, die eeuwig zyn. Is mr Pollema daarmee ook een ver tegenwoordiger van de oude tak der Fries Christelijk Historischen? Naar onze mening niet Zijn oordeel is te nuchter om te kunnen spreken van een Hoede- makeriaanse geest. Misschien heeft ziln opvoeding daartoe bijgedragen. Zijn vader immers was anti-revolutionnair. hij studeerde rechten aan de Vrije Universi teit. waar hij promoveerde in 1914 op een proefschrift over de voorwaardelijke ver oordeling. Mr Pollema is Christelijk Historisch naar eigen stijl. T EED is mr Pollema niet gespaard ge- -*-J bleven. In zijn jeugd was hij een robuuste jongeman, een goed zeiler. Maar door een verkeersongeval werden zyn beide armen verlamd. Deze lichamelijke onmacht heeft ongetwijfeld een stempel gedrukt op zijn leven. Maar zyn wils kracht heeft hem gebracht tot exploitatie de bijzondere gaven van ziin hoofd geest. AanvankelUk koos hij tijdens ziin loopbaan de zittende magistratuur: hU werd griffier van de kantongerechten te Bersrum en te Bolsward. Later ves tigde hij zich als advocaat en procureur te Leeuwarden, welke functie hij nog vervult, evenals het leraarschap in de staathuishoudkunde en staatsinrichting aan de Christelijke HB S. in de Frieee hoofdstad. Bij al dit werk heeft mr Pollema de onmisbare steun van zijn echtgenote, ook bij de arbeid, verbonden aan het hoofd redacteurschap van het weekblad De Christelijk Historische Nederlander. Daarom is het jubileum van morgen in zeer bijzondere zin een feestdag ook voor mevrouw Pollema, die niet alleen het leed met haar man deelt en daardoor verzacht maar ook deel mag hebben in zijn vreugde. Voetballer overleden op het veld Tijdens een gisteravond op het sport park Zuid te Bussum gespeelde voetbal wedstrijd tussen twee bedryfselftallen. Is de 21-jarige H. Knoppers plotseling voorover gevallen en ter plaatse over leden. De wedstrijd werd onmiddellijk gestaakt. Stijging van temperatuur De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met versprei de opklaringen en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Hier en daar enkele buien, mogelijk met onweer. Zwak ke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. Over het algemeen hogere tempe raturen. (Opgemaakt te 10 u). Vrijdag: Zon van 4.20 tot 21.00 uur; -------------- r. Op 19 Juni

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1