Jlieuwe geihsthe GToumnt Celbewaker had wraakgevoelens J Rhee zal mogelijk i is Koreaanse rv« In Z.O. Azië groeit de vrees voor Rode aggressie, nu bestand nabij is nog inbinden en vrede volmaakt dan Nemen wij voorrang, dan wel geven wij die? Wist U Het zal er om spannen in Italië Moskou komt Oostenrijk thans weer iets tegemoet DINSDAG 9 JUNI 1953 BUREAUX: Steen6traat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 Der week ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9755 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINX CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stofltpastirü Is shfbleotn tngn ber! fa tcgfjeaspoct" Alweer een lichtpuntje. TTORT NADAT president Syngman Rhee had verklaard, dat Zuid-Korea de oorlog alleen zal voortzetten, hebben communistische vliegtuigen gisteren zeven bommen geworpen op Seoel, de Zuidkoreaanse hoofdstad. De vliegtuigen slaagden er in, onopgemerkt boven de stad te komen. Eerst laat werd luchtalarm gegeven, dat een half uur duurde. Eén der bommen ontplofte nabij Rhee's woning, een andere bij het gebouw waar journalisten verblijven. Volgens onbevestigde berichten werden enige Koreanen gedood en een tiental gewond. Intussen heeft Syngman Rhee nog niet geantwoord op het aanbod van Eisenhower, na het sluiten van een bestand een Amerikaans-Zuidkoreaans verdrag van wederzijdse bij stand te sluiten. Te Washington verklaarde ambassadeur Joe Tsiang Jang, dat de vastbeslotenheid van Syngman Rhee om door te vechten „nog aan verandering onderhevig kan zijn." Men heeft dan ook de moed v opgegeven, dat Rhee alsnog zal inbinden. In dat geval is de straf Koreaanse vrede volmaakt. Op een bijeenkomst ter gelegenheid het feit. dat het Amerikaanse eerste leger corps 1000 dagen dienst had gedaan in Korea, zeide Syngman Rhee gisteren, het te zullen betreuren, als de Amerikanen Korea zouden verlaten. In dat geval zou Korea alleen doorgaan. Hij deelde mede, de Koreanen te hebben gelast zich van onvriendelijke daden tegenover de Geal lieerden te onthouden. „Hoewel de Geal lieerden een van het onze afwijkend standpunt innemen, mogen wij niet ver geten, dat we hen veel verschuldigd zijn,' aldus Rhee. Men meent te weten, dat Eisenhower er in zijn jongste boodschap aan Syngman Rhee op heeft aangedrongen, niet dezelf de gedragslijn te volgen als de Noord- koreanen in 1950. Dit wordt beschouwd als eenaanwijzing, dat.de Ver. Naties gebonden zijn aggressie te bestraffen, van welke zijde deze ookkomt. In een motie van het Zuidkoreaanse :"i parlement wordt uitdrukking gegeven aan de wenselijkheid, dat Syngman Rhee zo spoedig mogelijk een samenkomst heeft ir met president Eisenhower, opdat hij de nieuwe situatie uiteen kan zetten. Tevens moet dan worden gepoogd een oplossing van het Koreaanse vraagstuk te vinden. zen het bericht uit Korea goed opgc- Wall Street, dat tot dusver zeer ge voelig bleek voor vredesinzinkingen, opende gisteren prijshoudend. Nehroe de minister-president van Indiq (het land dat troepen zal leveren om d< wapenstilstand te regelen) heeft geluks telegrammen gezonden aan de Chinese communistische regering te Peking. Te Londen wordt beweerd, dat Nehroe Geen kans De commandant van het achtste leger op Korea, Maxwell Taylor, verklaarde gisteren desgevraagd, dat het Zuidko- reaanse leger niet geheel alleen- met kans icces een offensief tegen de iten ip Noord-Korea kan ontketenen. Dit leger Bestaat uit 400.000 irian gevechts- trpepen en 600,000 man ondersteunjpgs- troepen. Maar het is .'geheel afhankelijk Amerikaa'hsé stéün. Het heeft vooral een tekort aan officieren te kampen, lh elke divisie dient'thans een twaalftal Amerikaanse officieren. Als: de V.N.- troepen worden teruggetrokken, zal er een moeilijk op te vullen leegte ontstaan. Om hierin enigermate te. voorzien, heeft Rhee zoals bekend alle officieren die in de Ver. Staten werden opgeleid, teruggeroepen. Stafchef Paik Joep is reeds per vliegtuig naar Korea vertrokken de ovérige 380 officieren zullen Terugkeren'. 1 Ondanks de berichten' over eèn komen- s wajfèhstilstand; zétten dé Zuidkoreanen un aanvall'eh dah he't front voort, rachten het „Lukas-kasteel" en enkele andere stellingen, die de communisten porige week veroverden, opnieuw in'han- den te krijgen. Zij maken nog steeds poortgang. Ook vandaag hebben de bestandsdelega- es te Panmoendjon onderhandeld. I Lagere officieren werken nu de laatste Detailkwesties uit. Reacties De eerste reactie van üt front op de overeenkomst inzake de irijgsgevangenen was: „Hoe spoedig kun- e naar huis gaan?" Het nieuws werd net verrassing en vreugde begroet. Het intwoord op hun vraag is echter teleur- tellend, want de jongens kunnen niet huis, vóór een politieke :omst is bereikt welke maanden en wel- icht jaren op zich kan laten wachten, "e reactie van een Schotse soldaat was: Dit is goed nieuws. Ik had gedacht, dat r nooit een eind aan deze oorlog zou In Zuidoost-Azië heerst de vrees, dat le communisten wellicht naar het Zuiden lullen doorstoten, als ze in Korea de han- len vrij hebben. Speciaal in Siam en maar ook in Indo-China is men )ang dat door een Koreaanse wapen- tilstand het gevaar voor een Chinese in- groter wordt. In Indochinese krin- len verwacht men. „catastrophale gevol- Op de wereldmarkten was gisteren geen anwijzing te vinden, dat de vrede een nzinking zal veroorzaken. Van Londen, Amsterdam en Frankfort aan de ene kant de wereld tot Hongkong aan de an- lere kant hebben de meeste effectenbeur- Rhee prefereert Tsjang Kai „Shag" r bij m'n eigen merk.'' 's Morgens om halt elf: Grondwetsherziening op 22 Juni van kracht Plechtige afkondiging in Nederland en overzee In het op 5 Juni j.l. uitgegeven Staats blad nr. 261 is opgenomen de wet var 22 Mei 1953 tot verandering in de Grond wet, strekkende tot wijziging en aanvul ling van de bepalingen betreffende de buitenlandse betrekkingen. Hiermee is deze grondwetswijziging echter nog niet van kracht geworden: daarvoor moet nog de grondwettelijk voorgeschreven „plech tige afkondiging" plaats hebben. Naar wij vernemen zal deze geschie den, zowel in Nederland als in de over- :ese rijksdelen op Maandag 22 Juni, morgens half elf plaatselijke tijd. In Nederland geschiedt de plechtige af kondiging door voorlezing van de wijzi gingswet op de stoep van of in ieder raadhuis, in een plechtige zitting v? Hoge Raad en van elk der gerechtshoven en der rechtbanken. In de overzeese rijks delen geschiedt de voorlezing voor of het paleis van de gouverneurs en in i plechtige openbare zitting van de Ho' van Justitie (Suriname en de Antillen) of de Raad van Justitie (Nieuw-Guinea). Koningin nam 4 vaatjes haring in ontvangst De Koningin heeft gisteren het Vlaar- dingse gezelschap, dat de Koninginne- haring op paleis Soestdijk kwam aan bieden, hartelijk ontvangen. De burge meester van Vlaardingen, mr J. Heus- dens, bood twee vaatjes aan voor H.M. de Koningin nam ook voor Prinses Wilhelnjina, die eveneens ten paleize Soestdijk vertoeft, twee tonnetjes ontvangst. De Koningin informeerde naar de ha ringvangst in het algemeen en naa plaats, \vaar de meeste-en waar de geboden haring werd gevangen. Bij de aanbieding waren aanwezig mevrouw N SmittAvis, particulier secretaresse er W. J. Baron van Heeckeren van Molen- ca te, particulier secretaris van Ril. de Koningin. Op Soestdijk werd gistermiddag de koninginneharing aangeboden. Onze foto laat het moment zien, waarop de koningin de vaatjes in ontvangst neemt. In het midden: burgemeester mr J. Heusdens van Vlaardingen, rechts de heer D. Kwakkelstem, de reder van de VL-70, die de haring had gevangen. commissie. In Amerika heeft deze dische diplomaat een slechte naam, gezien hij communistische sympathieën schijnt te hebben. Demonstraties PREMIER SYNGMAN RHEE. plan is een bezoek aan Peking te bren gen als de wapenstilstand van kracht wordt. Naar verluidt zou Nehroe voorts besloten hebben de 56-jarige Krisjna Me- non te benoemen tot voorzitter van de uit vijf landen bestaande repatriërings- Honderdduizenden Koreanen hebban vandaag in Seoel gedemonstreerd tegen wapenstilstand. Zij trokken op wegversperring bij het hoofdkwartier het achtste leger. Met waterstralen wist de politie de menigte op een afstand houden. De demonstranten droegen borden mee, waarop geëist werd dat optrekken naar de rivier de Jaloei de grens van Mandsjoerije. Prins Bernhard leidt Veilig-Verkeersweek in Vrijwillig aanvaarde levensstijl kan de veiligheid op de weg vergroten Ditmaal zou ik Uw bijzondere aandacht willen vragen voor de ethische instelling de weggebruikers allemaal tegen- het begrip „voorrang". Duidelijker geformuleerd stel ik daarom de vraag: :n wij voorrang of geven wij voor rang? Aldus Prins Bernhard gisteravond n radiorede, waarmee hij de Veilig- Verkeersweek inleidde. :t was de bedoeling van de Prins, deze vraag het probleem „voorrang" te brengen op een niveau, dat uitgaat boven dat van recht en van reglement. Ik raak hiermee, aldus de Prins, andere begrippen, namelijk die van fatsoen en beleefdheid aan, begrippen van zelfbe heersing en sportiviteit. Begrippen, wel ke worden gedragen door de innerlijke beschaving van het individu. Een der gelijke houding, waarbij de ethische op vatting van de gedragingen op de weg voorrang heeft boven het gebruik van zijn rechten zonder meer, zal heel veel 'erstand voorkomen. Het is een in nerlijke discipline, geboren uit een vrij willig aanvaarde levensstijl, die de vei ligheid van het verkeer in hoge mate kan bevorderen. De Prins sprak als beschermheer van het Verbond voor Veilig Verkeer en er op, dat het een goede traditie geworden- is, dat gedurende één week per jaar onze aandacht wordt gevestigd op de noodzaak van bevordering van Dr Malan op Schiphol aangekomen De minister-president van Zuld-Afrika, dr D. F. Malan, is vanmorgen te half twaalf op Schiphol aangekomen voor miet-officieel bezoek vain enige dagen. Toen hij het vliegtuig, waarmee hij uit Londen was gekomen, verliet, werd langzaam de Zuidafrikaanse vlag ge hesen. Dr Malan, die in gezelschap was zijn echtgenote, werd op het vlieg veld verwelkomd, o.d. door koL P. I. Hoogenhout, de Zuidafrikaanse ambas sadeur, Sir Neville Butler, de Engelse ambassadeur, T. A. Stone, Canadese am bassadeur A. Th Stirling, Australische ambassadeur G. v. d. Berg, de Ned. am bassadeur in Zuid Afrika, mr dr J. Visser, chef van het protocol van het ministerie van Buitenl Zaken, jhr mr F. Beelaerts van Blokland, vice-president van de Raad State en dr A. Plesman, directeur de K.L.M. Een Zeeuwse, in Wal- chevse klederdracht, overhandigde de Zuid-Afrikaanse premier een bouquet anjers. Daarna begaf dr Malan zich naar het Schipholrestaurant, waar hij de daar verzamelde journalisten toesprak. veilig verkeer. De Veilig-Verkeersweek is het hoogtepunt van de strijd, welke iedere dag van het jaar door het Ver bond, daarbij gesteund door overheid en politie wordt gevoerd. Het geheie land zal deze week staan in het teken van het veilig verkeer. Een intensieve actie zal worden gevoerd. Dit jaar wordt in het bijzonder de aandacht gevraagd van een ieder voor de voorrangsregeling. De Prins besloot zijn toespraak met het uitspreken van zijn allerbeste wensen voor het welslagen van de Veilig Ver- keersweek 1953. Met. ingang van 21 Juni zullen het Arnhems Vervoersbedrijf en de Veluwse Autobusdienst (V.A.D.) hun lijnen door het Nationale Park De Hoge Veluwe weer openen. DAT de Belgische ambassadeur giste ren aan het Tweede Kamerlid mr N. H. L. van den Heuvel (K.V.P.) de onder scheiding uitreikte van officier in de Kroonorde van België wegens zijn ver diensten tmor de culturele samenwerking tussen België en Nederland. DAT mevr. de Douairière Van Ver- schuer. geboren baronesse Van Heemstra gisteren een modern melkverwerkings- bedrijf te Buren opende, dat per jaar 12% millioen liter melk kan verwerken, waarvan 614 millioen voor de consumptie. DAT een aantal Nijmeegse studenten in de Keizerstad een afdeling van het Alge meen Nederlands Verbond heeft opge richt met als doel het bevorderen van het Europese federalisme met behoud van eigen karakter en geest. DAT de schilder Kees Westerman uit Amsterdam de eerste prijs (f750.-) won in de door de Leeuwarder Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer uitgeschre ven affiche-prijsvraag en de tweede prijs (f250.-) werd toegekend aan de oud- Leeuwarder Cor Reisma, eveneens Amsterdam. DAT Th. Pannekeet uit Den Haag met alg. stemmen is herkozen als voorzitter van de Ned. Kath. Bond van Sigaren winkeliers, die in Maastricht zijn jaar vergadering hield. DAT het gemeentebestuur van Dok- kum, na een actie van oud-militairen, besloot de vlag bij het verzetskruis (die ook 's nachts bleef hangen) weg te halen en alleen op bepaalde dagen van gemeen tewege te hijsen en te strijken. Beklimming Mount Everest Beide klimmers fotografeerden vlaggen op de top De Nepalese ambassadeur in India, Jidjaja Sjoemsjer, heeft verklaard, dat Hillary en de Sperpa Tensing tegelijk op de top van de Mount Everest zijn aange komen. Op de top hebben zij een ogenblik hun zuurstofmaskers afgenomen. De expeditie Nederlands meisje bood bloemen aan Thank you, dear", zei Koningin Elizabeth en met een handdruk bedankte zij het Nederlandse meisje, dat de Engelse vórstin op haar rijtoer door het zuidoostelijk deel van Londen een bouquet rode, witte en blauwe bloemen had aangeboden. Het meisje, de 16-jarige Thea Gazenbeek uit Arnhem, was ge kleed in nationale klederdracht. Zij brengt op het ogenblik haar vacantie door bij een Engelse familie in Londen. In Arnhem is Thea een der velen, die daar de graven van de in 1944 gesneuvel de Britse parachutisten onderhou- Mau Mau steeds meer aan banden Het Afrikaans Genootschap thans verboden Het bestuur van Kenia heeft gisteren het 100.000 leden tellende Afrikaans Ge nootschap in Kenia verboden als zijnde „een onwettige vereniging". Het Genoot schap was de enige politieke organisatie Kenia en stond vroeger onder leiding a de Mau Mau-leider Kenyatta, die thans gevangen zit De eigendommen van het Genootschap staan nu onder beheer van de Britse rechter Evans. De nieuwe Britse bevelhebber in Oost- Afrika, generaal Erskine, heeft gisteren alle hoge officieren bijeengeroepen om een nieuw, grondig offensief tegen de Mau Mau voor te bereiden. Mohammed Ali en Nehroe zullen bemiddelen Tussen Londen en Cairo De Pakistaanse premier. Mohammed Ali, en de minister-president van India, Nehroe, zullen midden-Juni ieder afzon derlijk een bezoek aan Cairo brengen. Zij zullen hun invloed aanwenden om een oplossing te vinden voor het Egyptisch- Britse geschil over de Kanaalzone. Mo hammed Ali heeft gezegd, dat op de con ferentie van het Gemenebest enige me ningsverschillen over het geschil aan oc dag zijn getreden. Hij gelooft niet, dat de conferentie een oplossing van het geschil dichterbij heeft gebracht maar meent wel, dat alle voorwaarden voor een rege ling aanwezig zijn. zelf volgde de verrichtingen het tweetal. De ambassadeur zelde inlichtingen te hebben ontvangen, volgehs welke laatste klim naar verhouding een gemak kelijke tocht was. Tensing en Hillary vertrokken tegen het aanbreken van de dag en waren om streeks tien uur weer terug in het laat- In Nepal zal de 29-ste Mei als een feest dag herdacht worden (Tensingdag). De twee klimmers maakten opnamen van de vlaggen, die zij op de top hadden geplant De ambassadeur zeide, dat de Britse en de Nepalese vlag geplant wa ren. Officieel wist hy echter niet of ook de vlag van India geplant was. Acht jagen na de overwinning van de berg is een vlucht over de berg gemaakt en de volgende dag nog een. Er zijn op namen gemaakt. Oorspronkelijk zou een vlucht gemaakt worden 'op de dag van het bekend worden van het nieuws. De vlucht was echter uitgesteld, omdat men vreesde, dat massa's sneeuw zouden los raken: De expeditie bevond zich nog op de hellingen. Volgens de „Statesman" (Calcutta) hebben de twee bergbeklimmers een kwartier op de top vertoefd. Hier knielde Tensing neer en dankte Boeddha. Hij offerde twee prakken chocolade en een pakje biscuit. Volgens het blad waren Tensing en Hillary pas om half vijf 's middags in het kamp terug. Krappe voorsprong der democraten Niet minder dan 93.7% van het kiezerscorps bracht een kostbare stem uit VóóR DE ITALIAANSE VERKIEZINGEN begonnen, heeft premier De Gasperi zijn volk gewaarschuwd, in ieder geval te stemmen, omdat elke stem meetelt in de spannende slag tegen het communisme. De linkse groe peringen waren zó goed gedisciplineerd, dat in hun kamp geen stem ver loren zou gaan en dit wist de premier, de leider der democratische rege ringscoalitie. Zijn oproep is niet vergeefs geweest. Niet minder dan 93.7 procent van het kiezerscorps heeft gestemd en daarmee is een overwinning van het democratisch centrum op de communisten zo goed als verzekerd. Van twee kiesdistricten n.l. Marche en Abruzzi is de uitslag voor de senaat be kend gemaakt. De centrumpartijen kre gen in deze districten een meerderheid van resp. 53 en 54 procent. Thans is een kwart van het totaal aan tal stemmen geteld. Men schat de ver houding als volgt: centrumpartijen (rege ring) 47.2%, linkse partijen (communis ten en links-socialisten) 404%, uiterst rechtse partijen (neo-fascisten en mo narchisten) 12.4%. De regeringscoalitie heeft grote ver wachtingen. Haar meerderheid zou haar volgens de nieuwe kieswet twee-derde van het aantalzetels in het parlement bezorgen Niet vóór vanavond zal men weten of de verwachtingen niet te hoog waren gespannen. In Rome bedroeg de deelneming aan de verkiezingen 93,7 procent Dat was aanmerkelijk meer dan in 1948. Aan de spits van alle hoofdsteden in de provin cie staat Florence met 98,7 procent. In verscheidene kleine steden en dorpen is zelfs honderd procent van de stemgerech tigden ter stembus gegaan. Deze grote opkomst waarover wordt gesproken als ..een wonder" gaf gistermiddag reeds goede hoop op een overwinning van het democratisch centrum Deze verwachtingen werden in het be gin van de avond bevestigd door de eer ste uitslagen. Maar naarmate de uren voorbijgingen, groeide in het democrati sche kamp de ongerustheid. De industrie, arbeiders in het Noorden des lands en de boeren in Zuid-Italië bleken voor een groot deel te zijn gezwicht voor de ver lokkingen der extremisten. De thermo meterstanden vertoonden een spannende wedloop naar de zozeer begeerde vijftig procent plus één, tussen de democraten en de uiterst linkse en uiterst rechtse oppositie. Vooral de neo-fascisten monarchisten bleken sinds 1948 sterk te zijn toegenomen. Ondanks alle duidelijke aanwijzingen het gelijktijdig stemmen voor Senaat Huis van Afgevaardigden voor vele Italianen nog té moeilijk geweest, merkten alleen de naam van de senator, rie zij wilden stemmen, maar verga- :en kruis te zetten op de lijst der par tijen voor het Huis van Afgevaardigden, zo meldt de correspondent van de Volks, krant. Maar, zo deelde vanavond het ministerie van Binnenlandse Zaken mede, ieder stembiljet, waaruit duidelijk de be doeling van de kiezer is af te leiden, zal ais geldig word' beschouwd. De campagne voor het uitbrengen van een stem blijkt achteraf ook zijn nadelen te hebben gehad. Twaalf mensen hebben deze burgerplicht met de dood moeten bekopen. Het waren ouden van dagen of zieken, die op eigen verlangen naar het stemlokaal werden gebracht. Overigens zijn de verkiezingen zonder merkbare in cidenten verlopen Wat Churchill op „Bermuda" zal voorstellen Opvatting t.a.v. Rood China gaat tegen die van Eisen hower in De conferentie van premiers van het Gemenebest heeft gisteren eenstemmig besloten, Sir Winston Churchill te machtigen, het volgende voor te stellen op de conferentie der Westelijke Grote Drie bij Bermuda: 1. Dat vóór de herfst een conferentie der Grote Vier wordt gehouden. 2. Dat geen enkele voor waarde wordt verbonden aan het uit- Geen controle meer Maar de grote kwestie, een staatsverdrag, blijft nog steeds onopgelost Moskou schijnt het goed te menen met installaties aan de Donau overgedragen Oostenrijk, althans op de kleinere pun- aan de Oostenrijkse regering. De Russische autoriteiten hebben j „Met dit al blijft één grote wens immer onvervuld", zei Raab. „Wij hopen, dat de Russen zich nu ook wat tegemoet komender zullen tonen met het oog op het voor ons land geldende staatsver drag". De besprekingen hierover tussen de Westelijke Drie en Rusland zijn tot nu toe op Moskou's onverzettelijkheid doodgelopen. Kurt Carlsen naar Noordwijk Voor opening van nieuw reddingstation Zaterdagmorgen 13 Juni wordt in Noordwijk aan Zee een reddingstation van de K.N.Z.H.R.M., dat door iemand, de onbekend wenst te blijven, is geschon ken, officieel geopend. De motorreddingboot zal dc naam Kurt Carlsen dragen. De drager van deze naam, die door zijn moedig volhouden thans, plotseling een eind gemaakt de permanente controle der identiteits papieren van alle personen, die per trein, e voet van Oostenrijks Wes telijke zones naar het Sowj et-gebied rei- Ook de controle over het goederen verkeer zal voortaan alleen nog maar onder bepaalde omstandigheden plaats vinden. Deze plotselinge Russische tegemoet koming volgt daags na de splitsing het Russische militaire en burgerlijke bestuur over Oostenrijk. En zes jaar dat de Westelijke mogendheden reeds de permanente zone-cóntrole ophieven. Kanselier Raab heeft er in dit verband tegenover de pers op gewezen, dat ei bij de onlangs plaatsgevonden besprekin gen tussen Rusland en Oostenrijk reeds verscheidene noemenswaardige resulta ten zijn bereikt Zo geldt de na Stalin'j dood uitgevaardigde vermindering var straf ook voor Oostenrijkers, die zich als gevangenen in Russische handen bevin den. Ook hebben de Russen ten gunste Oostenrijk voor een aantal goederen het stelsel van uitvoervergunningen be langrijk vereenvoudigd. Voorts zijn de bij Ybbs in aanbouw zijnde waterkracht- DAT op 83-jarige leeftijd te Bussum is overleden de heer A. J. Lafeber, oud directeur van de Bussumse en Helderse Waterleiding-maatschappijen, oud-raads lid van Bussum en oud-lid van de Prov. Staten van Noord-Holland. DAT de Utrechtse rechtbank dc com mies-secretaris bij de rijksbelastingen te Utrecht W. S. veroordeelde tot anderhalf jaar m.a. (eis 2 jaar) wegens het op maken van valse beschikkingen tot teruggaaf van omzetbelasting, waarmee meer dan f 10.000 gemoeid was. DAT president Eisenhower aan dr Suzanne van Amerongen, specialiste in de geestelijke hygiëne te Boston, die in 1946 uit Nederland naar de Verenigde Staten vertrok als studente, een perma nente verblijfsvergunning heeft verleend. DAT op de van 25 September tot 7 October in de Rotterdamse Ahoyjhal te houden beurs voor mode en huishouding Femina een expositie van het uitbecl- dingsvermogen van kinderen een plaats vindt en hiervoor de medewerking van 1035 scholen is gevraagd. DAT gisteren in De Lantaren te Rot terdam. in tegenwoordigdheid van o.a. de commissaris der Koningin het 25-jarig bestaan is gevierd van de Ned. Bond voor Sociaal-Cultureel vormingswerk (Ned. Bond van Volkshuizen). DAT burgemeester Van Walsum de beurs van de stichting Agenten en Ver tegenwoordigers Combinatie AVEC in het Rotterdamse Grootihandelsgebouw opende. DAT tot officier in de orde van Oranje- Nassau is benoemd mr G. H. Lambert, voorzitter van het bestuur van de inrich ting voor doofstommenonderwijs te Rot terdam. DAT minister Suurhoff het Congres van de Ned. Ver. van Ex-politieke Ge vangenen (Expogé), van 17—20 Juni te Haarlem te houden, zal bijwonen. DAT het College van Rijksbemiddelaars de werkgevers en de werknemers i diamantindustrie nog niet tot elkaar heeft kunnen brengen en morgen alsnog een poging gedaan zal worden een oplos sing in het loonconflict te verkrijgen. DAT 30 ruiten in de omgeving van de Lutmastraat te Amsterdam sprongen toen daar gisteren een ontploffing plaats had in de laadbak van een vuilnisauto, door dat iemand carbid in z'n asemmer had gegooid. DAT onbekende daders gistermorgen een stuk beton door een ruit van een juwelierswinkel te Nijmegen smeten, on danks het inwerkingtreden van het waar- sohuwingssignaal een greep in de etalage deden, voor een waarde van f2500 aan gouden ringen kaapten en er als hazen met een auto van door gingen. DAT de commissaris der Koningin in de provincie Noordholland gistermiddag het nieuwe rusthuis aan de Wandelweg te Wormerveer (nieuwbouw aan het Pro testantse Weeshuis) officieel opende en het thans mogelijk is. aan 110 personen onderdak te verschaffen. DAT op 9 Juli de herstelde St. Stevens toren te Nijmegen officieel in gebruik zal worden gesteld en gisteren acht nieuwe klokken voor het carillon arri veerden. DAT de crematie van het stoffelijk overschot van de plotseling overleden Nederlandse gezant in Oostenrijk, jhr P A. van Buttingha Wichers Donderdag te Wenen zal geschieden. op dc zinkende Flying Enterprise een wereldfaam heeft veroverd, zal bij de plechtigheid aanwezig zijn. Waarschijn lijk zal kapitein Kurt Carlsen de naam an de nieuwe reddingboot onthullen. Groningen krijgt stadhuis met luchtbrug De Groningse gemeenteraad heeft gis teravond met 33 tegen stemmen 4 het millioenenplan aangenomen tot uitbrei ding van het stadhuis. Het is de bedoe ling, dat naar een ontwerp van ir J. J. Vegter uit Leeuwarden, een nieuw administratiegebouw wordt opgetrokken, het oude stadhuis verbonden door luchtbrug. Onder het administratie gebouw zal een winkelgalerij komen. SIR WINSTON CHURCHILL. nodigen van de Sowjet-Unie. 3. Dat een oplossing van het Duitse vraagstuk wordt voorgesteld op grond van een Russische en een Westelijke garantie en 4. Dat Rood China wordt toegelaten tot de Ver. Naties. Met betrekking tot het laatste punt heeft president Eisenhower zich on langs definitief uitgesproken: „Rood China moet koste wat kost uit de V.N. worden geweerd." Gisteren verklaarde Henry Cabot Lodge, de Amerikaanse ge delegeerde bij de Ver. Naties ten over vloede. dat de Ver. Staten alles zullen doen wat nodig is om te voorkomen, dat Peking-China in de volkerenorganisatie wordt opgenomen. Koningin naar Dageraad der vrijheid" De continentale kleurenfilm „Dageraad der vrijheid" (Plymouth adventure) zal in de vorm van een liefdadigheidsvoor stelling ten bate van de nationale com missie voor vluchtelingenhulp onder de hoge bescherming van H.M. de Koningin als beschermvrouwe van genoemde com missie, op 10 Juli a.s. in het City-theater te Amsterdam worden gegeven. De Ko ningin is voornemens deze voorstelling bij te wonen. Tijdens het bezoek van de Koningin aan Amerika in 1952 bezocht H.M. de M.G.M.-studio's te Hollywood en ging aan boord van een model van de Mayflower, het schip waarmee de Pilgrimfathers in 1620 overstaken naar Amerika. Van deze historische overtocht is door M.G.M. een film in technicolor gemaakt, waarvan de wereldpremière in Nederland gaat. Theodoor Blank naar de Ver. Staten De Westduitse commissaris voor de Defensie. Theodor Blank, zal eind Juni. op uitnodiging van de Amerikaanse re gering, een bezoek brengen aan dc Ver. Staten. De commissaris zal worden ver gezeld van enige ztfner medewerkers, onder wie de vroegere generaal Heusin- ger. Blank zal o.m. besprekingen voeren Amerikaanse ministers over het Westduitse aandeel in de verdediging van West-Europa. Kans op zegen De Bilt verwacht tot mor genavond: Half tot zwaar bewolkt en plaatselijk regen, hier en daar met onweer. Over wegend matige noordelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lager. Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: zon van 4.21 tot 20.58 uur: laan van 2.50 tot 20.27 uur. N.M. op

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1