Winst van de Koninklijke weer gestegen D.D.D. Toch is het zo N.C.B. betekent voortaan: Ned. Chr. Bouwbedrijfsbond Ook hoger personeel behoort bij de werknemers 2 MAANDAG 8 JUNI 195: Kwart millioen mensen, 23.000 km pijpleiding en 6,8 millioen ton tankers Het jaarverslag der Koninklijke Ne- derlandsche Petroleum Maatschappij N.V. meldt, dat 1952 zich kenmerkte door onzekerheid en neiging tot afwach ten. De wereldproductie van ruwe olie bedroeg 640 millioen ton of 5 pet meer dan in 1951 tegenover een gebruikelijke toeneming van 12 pet. Terwijl de pro ductie in Iran met 15% min ton daalde, nam die in het overige Midden-Oosten met 24 min ton toe. Hoewel de prijzen van vele grondstoffen daalden, bleven de relatief lage basisprijzen van aardolie in de meeste productiecentra gehand haafd. Het wereldverbruik is 50 pet meer dan in 1947. De uitbreiding der instal laties heeft meer dan 6% milliard pond sterling bedragen. De uitbreiding der industrie in 1952 overtrof die van de vraag. Ten aanzien van de tankschepen is het tekort door een overschot vervan gen. In April ondergingen de vrachten opnieuw een aanzienlijke daling. Een onmiddellijke verbetering wordt niet verwacht. De lage vrachten zullen on getwijfeld leiden tot opleggen en slopen. Wat Koninklijke zelf betreft is het kapitaal van f917.4 min tot f959 3 min toegenomen. De nettowinst bedraagt 1165.6 (127) min. Voorgesteld wordt 4 pet dividend op preferente en 16 pet op de gewone aandelen, waarvan 4 pet is betaald als interim. In de geconsolideerde cijfers van de groep zijn thans alle maatschappijen verwerkt, waarin de groep voor meer dan 50 pet deelneemt. De uitbreiding van bepaalde boorpro- gramma's en de hoge bedragen voor ver vanging en uitbreiding van het techni sche apparaat leidden tot aanzienlijk hogere afschrijvingen. Het netto-resul taat nam met 5 min pond sterling tot 125 min p.s. toe. Hieruit werd 22.1 min p.s. dividend gedeclareerd voor de beide moedermaatschapijen. Het totaal geïnvesteerde bedrag was 1335 (1173) min ps., de totale kapitaal uitgaven bedroegen 1?8 (164) min. waar van 96 (88) min voor opsporing en ning, 51 (45) min voor verwerking tegen 136 min p.s. voor afschrijvingen, terwijl voorts de deelnemingen met 9 min wer den uitgebreid, zodat uit de inkomsten nog 6% min p.s. moet worden aange wend om de investeringen te financie ren. De waarde der olievoorraden steeg met 17 min p.s., van materiaalvoorraden met 11 min, vorderingen en vooruitbe taalde kosten met 11 min. Kas, bankiers Krabben en peuteren Xïniil. de kwaal steedserger nUlU der vloeibare D.D.D. dringt UitSlag dlep ,n de oorUSn door, zul- huld. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN ZODRA de mens tot ruil van waren overgaat, ontstaat de behoefte aan maten en gewichten die in de vorm van voeten, duimen en graankorrels in overvloed in de natuur voorhanden zijn. Maar omdat de één wel eens een aanzienlijk grotere voet kan hebben dan de ander, en ook onze duimen aanzienlijke verschillen vertonen, en de afmetingen der graankorrels zeer gevoelig blijken voor wisseling, van klimaat of landstreek, wordt het bij een geregeld handelsverkeer tenslotte als een noodzaak gevoeld deze maten en gewichten te standarlseren, zodat meningsverschillen tussen koper en verkoper tot de hoogst noodzakelijke kunnen worden beperkt. Het ver baast ons dan ook geenszins dat in de ruïnes van Memphis reeds derge lijke Btandaarden uit het oude Egypte der Pharao's werden aangetroffen, noch dat de aanzienlijkste burgers van Athene met het toezicht op de standaarden waren belast, of dat deze voor het Romeinse rijk bewaard wer den in de tempel van Jupiter. Het verwondert ons alléén, dat een derge lijke ordening van maten en gewich ten eerst zo laat haar intrede deed in West-Europa. Maar dit geschiedde dan ook op basis van de nieuwe natuurweten schappen, die twee eeuwen geleden bezig waren de wereld te veroveren. Men nam het één-tienmlllioenste deel van het meridiaankwadrant van het Panthéon van Parijs er. vervaardigde een platinastaaf, waarvan de eind- vlakken bij een temperatuur van 0 graden Celsius juist die lengte een meter genoemd aangaven. Dat was in 1800. Maar reeds spoedig waren er aller lei op- en aanmerkingen, die we hier niet zullen opsommen, maar waarvan de belangrijkste wellicht was, dat door wijziging van de aard korst een meridiaankwadirant zelf geen constante waarde heeft. Hierdoor was de basis ontvallen aan de standaard meter die men eens en voor altijd dacht te hebber, vastgesteld. Wat gaf het, of men een nieuwe meter maakte van een platlna-iridlum legering, waarbij de maat niet door de eind- vlakken, maar door twee op de staaf aangebrachte strepen werd bepaald? Wat gaf het ook, of men al nieuwe meterdefinities opstelde als dit alles toch maar een tijdelijke oplossing be tekende? Immers, wanneer door welke oorzaken dan ook alle pla tina meters (de Nederlandse is in Delft) vernietigd zouden worden, zou het niet mogelijk zijn nogmaals een meter van dezelfde lengte te vervaar digen. Want het stuk van de meri diaan, waarvan het één-tienmlllloen- ste deel werd genomen, was zélf aan lengteveranderingen ondeitoevig. Gelukkig brachten de natuurkun digen uitkomst. In de golflengte van de rode cadmiumlijn werd een nieuwe basis voor de meter gevonden, waar door de meter voor altijd zo hopen we is vastgelegd. Maar daardoor is die golflengte de eigenlijke stan daard geworden en is de meter als zodanig vervallen, al blijft de platina staaf natuurlijk de standaard voor het ijkwezen. Voor wie het wil weten: 1.553.163,7 golflengten van de rode cadmiumlijn in droge lucht van 15 gra den Celslus standaard-luchtdruk en zwaartekracht 1 meter. O ja, we zouden ook nog vertellen waaroi het kilogram te zwaar en de liter te véél is. Maar dat moet mor- ger. dan maar gebeuren. (Nadruk verboden.) belegde kasmiddelen stegen met 14 min tot 261 min p.s. Hierin is 134 min p.i begrepen ter dekking van fiscale ver plichtingen. De uitbreiding van bedrijfs kapitaal houdt ook verband met inter nationale betalingsmoeilijkheden. t is bemoedigend bij de overheid in vele landen een groeiend besef te mer ken, dat belasting van bedrijfswinsten punt kan bereiken, waarbij een putting van kapitaalbronnen ontstaat. De groep produceerde 66% min ton ïwe olie of 10 pet meer dan in 1951 er kreeg totaal 84 (77) min ton ter beschik king. Desniettemin stegen de reserves. In Schoonebeek is de productie ge handhaafd. In tegenstelling tot exploi- tatieboren naar olie had het boren n Nederland succes, o.a. te Wanne- perveen, De Wijk, Coevorden en Dene- Op Nieuw-Guinea zijn proeven geno- ien om moeilijk bereikbare exploratie- gebieden door hefschroefvliegtuigen t< zien. Begonnen is met de aanleg var een pijpleiding in de Oost-Vogélkop var de olievelden Mogoi en Wasian naar dt kust. De raffinaderijen der groep verwerk ten 83 min ton of 6 pet meer. De produc- -an vliegtuigbenzine steeg met 60 pet. In Pernis werd 6 min ton olie verwerkt. De bouw van een nieuwè destillatie-inrichting met 3% min ton capaciteit vorderde goed. In Nederland waren einde 1952 22 tankschepen met ruim 400.000 ton draag vermogen in aanbouw of bestelling. De groep heeft een tankervloot met 2,5 min ton draagvermogen, tezamen met verbonden maatschappijen 6.8 (6.3) min De pijpleidingen meten 23.000 km of r dan de halve aardomtrek. De ver koop van producten steeg 11 pet. De bouw van installaties voor de pro ductie van aceton e.d. te Pernis vond bevredigend voortgang. De eerste instal latie voor vervaardiging van harsen bul ten de Verenigde Staten is te Pernis vol tooid. De fabrieken van de Mekog voor stikstofmeststoffen werkten het gehele jaar op volle capaciteit. Uit Pernis werd voor het eerst T-pol per tanker scheept Aldaar is begonnen me bouw van een zwavelzuurfabriek. In Amerika, Engeland en Nederland zijn thans 12 centra voor wetenschappe lijk onderzoek. Het personeel over de gehele wereld is meer dan een kwart millioen ma en vrouwen. De geconsolideerde activa en passiva zijn in millloenen ponden sterling: Vaste eigendommen 640 (577), voorraden, vlot tende middelen 777,3 (717.5), vlottende schulden 368,9 (371,8), niet direct opeis bare bedrijfsschulden 30,4 (25) min. De middelen zijn: lange leningen 166.8 (160.9), aandeel van derden 83.9 (76.3), kapitaal verschaft door Koninklijke er Shell 218,8 (218.8), niet uitgekeerd inko men 548,7 (442.3), totaal 1018.3 (898). De resultaten zijn: Opbrengst van verkopen en andere inkomsten 1616,6 (1424.3), kos ten 943.9 (817,6), omzetbelasting, enz. 302,6 (252,3), afschrijvingen 136,2 (106.9), ontvangen dividend en interest 9.5 (5.5), interest van lange leningen 5.7 (5,5), be lastingen op winsten en voorgestelde uitkeringen 99,3 (112,2), aandeel van den in resultaat 12.6 (14,8). ■Bedrijfschappen zo klein mogelijk I Was de scheiding tussen Nederland en België in 1830 een dwaling? (Van onze sociale redacteur) DE GROTE VRAGEN van de P.B.O. zijn door de wetgever volkome opengelaten. Is het bedrijfschap een overheidsorganisatie of een maatschappelijke, moet het klein zyn of groot, moeten er loons- en arbeids voorwaarden ver ordeningen komen, of moet de C.A.O. blijven, worden staking en uitsluiting afgeschaft of niet, wordt de vakorganisatie een kies vereniging voor het bestuur van het bedrijfschap en misschien ook een bezinningsorganisatie, of een groeiend centrum van actie? We staan met de P.B.O. aan een begin. In de practijk zullen de antwoorden gegeven moeten worden. Minister Viljoen in Nederland Komt opleiding bestuderen van Delftse ingenieurs (Van een onzer verslaggevers) Voor een bezoek van drie dagen, mc m zeer druk programma, is de ministe an Onderwijs en Mijnbouw van Zuid- Afrika, de heer Viljoen, in ons land aan gekomen. Eén van de voornaamote pun- is zijn bezoek aan Delft om nesp; kingen te voeren over de opleiding der ingenieurs aan de Delftse Hogeschool Men is in Zuid-Afrika van oordeel, dat de Nederlandse ingeniuersopleiding be tere resultaten geeft, dan die in Zuid- Afrika. Minister Viljoen had op zee reeds een telegram ontvangen van zijn collega Cals, met wie hij heden een onderhoud hebben. Een bezoek aan het Rijks museum en aan de Van Goghtentoonstel- ling op de Hoge Veluwe staan ook op het ministeriële programma. Mevrouw Vil joen Van Breda, die haar man vergezelt, heeft ook een wens: zij zal, terwijl haar zijn ambtelijke gesprekken Breda gaan om de stad wier t zij draagt eens te zien. Minister Viljoen vertrekt Woensdag naar Palestina, verscheidene Zuidafrikaanse Joden een teuw vaderland vonden. Eind Juni moet hij terug zijn in Pre toria, omdat in Juli de nieuwe parlemen taire periode ingaat Helicopters straks ook naar Utrecht? Terstond na het ter sprake komen vai en eventuele helicopterdienst Brussel- Rotterdam is de vraag of de gemeente Utrecht als landingsplaats dient te wor den ingeschakeld in onderzoek genomen. Zo odeelden B. en W. van Utrecht in ant woord op de vragen van het raadslid de heer Derks mee. Tevens werd daarbij samenwerking gezocht met de besturen de Jaarbeurs en van de Kamer Koophandel, voor welke instellingen mogelijke helicopterverbinding een ject van studie vormt. Van de zijde der gemeente wordt en werd daarbij bijzon dere aandacht besteed aan de verkeers technische en vervoerseconomische pro blematiek, zo besluit het antwoord. Begrafenis ds Femhout De begrafenis van het stoffelijk c schot vap ds K. Femhout zal Woensdag op de Algemene Begraafplaats te Baarn geschieden. Prof. mr P. Borst stelde deze vragen in zijn referaat op de tweede congres var, de Ned. Christelijke Bouw- arbeidersbond te Middelburg. Hij zette uitéén, dat het grote punt, sinds de opkomst der sociale beweging, is de vraag: moet het een rechtsstrijd zijn of een rechtsstrijd. De Christelijke vakbeweging koos voor het laatste. Dat beheerst ook het antwoord op de vragen, die spr. stelde. Zonder alle vragen nu reeds te beant woorden, wees hij er op, dat formeel het bedrijfschap een overheidslichaam moge zijn. het dat in wezen niet is. Het zal zo klein mogelijk gehouden moeten worden. Het moet alomvattend ^zljn, sociaal èn economisch. Men moet zich onderwer- aan het rechtsherstel, ook als de opinies uiteenlopen en eventueel door arbitrage laten beslissen. De vakorgani satie mag niet afzakken tot de positie kiescollege of/en bezinningsorgani satie, maar moet een positieve factor zijn, die materieel, in alle geledingen, meewerkt San de totstandkoming van verordeningen. In het bedrijfschap moet het maatschappelijk recht „gevonden" worden en als consequente Christenen moeten we daardoor buigen. De vergadering bleek in een diep gaande bespreking de „professorale" uit eenzetting goed begrepen te hebben en zich van harte bij aan te sluiten. Onder applaus werd aangenomen het bestuursvoorstel, de naam van de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond te wijzigen in: Nederlandse Christelijke Bedrijfsbond (bond van werknemers in de bedrijfstak: het bouwbedrijf in Nederland). Aangenomen werden voorts voorstel len, waarbij de maandrente van leden, die 30 jaar lid zijn, na 31 December 1953 pas verstrekt wordt na 35-jarig lidmaat schap. Over 5 jaar zal definitief over handhaving dan wel afschaffing van deze instelling, die dateert uit de dertiger jaren, toen er nog geen bedrijfspensioen fondsen waren, worden beslist. Ook het minimum-aantal lidmaatschapsjaren voor de overlijdensuitkering werd met 5 ver hoogd. De heer Doorduyn, directeur van het Sociaal Fonds voor de bouwnijverheid, ;en breedvoerige uiteenzetting over de inrichting en de werkwijze van dit fonds, waarin alle sociale verzekeringen het bouwbedrijf zijn samengevat. Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke echeermesjee. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN. neemt depünwegln 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver- schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antl- septlsch Likdoornmiddel van 11.35 bespaart U veel ellende. Met name schetste hij de moeilijkheden om de aanloop-bezwaren van het fonds te overwinnen. Op de weg daarheen is men reeds. Voorzitter Van Eybergen kon terecht aan het slot spreken van een zeer ge slaagd congres, waarin sterke eensge zindheid sprak. Die eensgezindheid trad ook aan het licht, toen 2e voorzitter Es- huis de voorzitter dankte voor zijn lei ding en het congres zijn eerste mar daterende ovatie bracht. Tevoren was het woord gevoerd door vertegenwoordigers van zusterorganisa ties. o.a. door de heer Camille Nuyts, namens de Christelijke Internationale Bouwvak- en Handbewerkersorganisatie en de Belgische vrienden. Deze spreker was geneigd te zeggen, dat de gebeur tenissen van 1830 (scheiding tussen Ne derland en België) een dwaling zijn geweest Zenuwrust. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Voor uitbreiding ziekenhuis Santpoort 2 millioen Het Provinciaal Ziekenhuis te Sant poort zal worden uitgebreid met een kli niek, die het mogelijk zal maken geeste lijk gestoorden op korte termijn te be handelen en te verplegen. Verder zal het ziekenhuis een interne reorganisatie ondergaan die het peil van in overeenstemming zal brengen c de moderne eisen van de psychiatrische verpleging. De kosten van deze uitbrei ding en reorganisatie zullen globaal ge schat ongeveer twee millioen gulden be dragen. Ook het Provinciaal Ziekenhuis te Me- demblik zal worden hersteld en uitge breid. De kosten zullen ruim 1 millioen bedragen. Poolvlucht van Lualdi mislukt De Italiaanse vlieger-journalist Manel Lualdi heeft zijn poging moeten opgeven om over de Noordpool te vliegen, ter herdenking van de 25e verjaardag de redding van generaal Nobile. Zijn vliegtuig is kort na de start het vliegveld Bardufoss bij Tromsoe (Noord-Noorwegen) tengevolge van een plotselinge rukwind neergestort en zwaar beschadigd. Lualdi en zijn metgezel, de cineast Max Peroli, bleven ongedeerd. Gioothandelsdag te Rotterdam De koopman durft en dient Pleidooi voor vestiging van handelsnederzettingen Bij de wieg van elke industrie stond een koopman; Ln de plaats van elke in in eigen land niet gevestigde industrie staat een koopman; aan het einde van de transportband van vele Nederlandse be drijven behoort een koopman te staan Aldus puf dr F L van Muiswinkel, hoogleraar aan de Vrije Universiteit gis teren in een rede tijdens de onder auspi ciën van het Verbond van de Neder landse Groothandel georganiseerde Groothandelsdag in het nieuwe Groot- handelsgebouw te Rotterdam. De rede was getiteld „De koopman durft en dient". In zijn betoog wees prof Van Muiswinkel er op, dat veel produ centen nog moeten leren, dat aan uiter lijk. kwaliteit en nazorg der in het bui tenland geleverde producten voortdurend aandacht moet worden geschonken. Bij de kleine en middelgrote industrie zijn in het jongste verleden met name bij de afzet in het buitenland ernstige fouten gemaakt, die door inschakeling van de zelfstandige groothandel hadden kunnen worden vermeden. De tweede spreker, dr Paul Rijkens, voorzitter van de Raad van Bestuur van Unilever N.V was in een rede, getiteld „De handel en l»et welvaartspeil van de wereld", van oordeel, dat de vindingrijk heid en het arbeidstempo van de Neder landse handel ongetwijfeld een grote steun kan betekenen voor de Nederlandse welvaart Daarmee kan echter de gehele wereld worden gediend In dit verband voerde dr Rijkens een pleidooi voor het systeem van de zeventiende eeuw: het vestigen van handelsnederzettingen. De financiering hiervan ligt n.l. veel meer binnen het bereik van het kleine Neder landse volk dan de financiering van in dustrieën, „Veeleer dan het oude Vader lands economische bloei en tegelijkertijd willen aanbevelen zich rekenschap te ge ven van de bijdrage, die zij op deze wijze kan leveren tot het herstel van Neder land economische bloei en tegelijkertijd tot verheffing van het welvaartspeil in de minder bevoorrechte landen ter reld", aldus dr Rijkens. Minister Zfjlstra was de derde" spreker op deze Groothandelsdag Hij erkende, dat er tussen de handel en zijn departe ment geen sprake is van diepgaand tact De bewindsman sprak de wen: dat de activiteiten van de Nederlandse handel in onze overzeese gebiedsdelen en andere gebieden zich weer zullen binden aan de Nederlandse kapitaalexport. Voorzitter H. M. Punt uit Voorburg .- Is op den duur erkenning van een vierde (neutrale) zuil nodig? (Van onze sociale redacteur) NAAR MIJN UITDRUKKELIJK gevoelen behoren we aan de zijde werknemers. We zijn immers werknemers in hogere groepering en we moeten de volle verantwoordelijkheid van ons werknemer-zijn op ons nemen. Als wij in de organen van de bedrijfsorganisatie plaats nemen, doen wij dat aan werknemerszijde. Het is te betreuren, dat dat van werknemers- zijde zo weinig wordt ingezien. Dat houdt verband met de representativiteit. Van het eri van School en Kerl Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk iroepen: te Neede (toez.) J. Terpstra te Uitwierda; te Nieuwleusen E. Kempenaar te Nieuw Stadskanaal. Aangenomen: naar Zwijndrecht voc. J. Godthelp) L. Emmerzaal te Dub beldam; naar Nijverdal (3e pred.pl.) Joh. Grolle te Driel. d a n k tvoor Apeldoorn (vac. J. J. C. Karres) W. E. den Hertog te Loos duinen. Geref. Kerken 'roepen: te Assen (vac. J. van Harmeien) R. Ypma te Groningen; idem (3e pred.pl.) K. P. v. d. Wel té Spijk (Gr.) Aangenomen: naar Amsterdam (vac. J. Overduin evangelisatiepred.) H. U. Buitink te Laren (N.H.); naar Rotter dam (nadere beslissing, vac. J. A. Taze- laar) J. P. Hörchner te Voorthuizen; naar Amsterdam-Zuid (als studentenpredi kant voor de V.U.) J. H. Mulder te Voorburg. Bedankt: voor Koudekerk a.d. Rijn ds A. J. Janssens te Koudum (Fr.) Chr. Geref. Kerk Tweetal: te Delft B. Bijleveld te Noordeloos en M. S. Roos te Zwijndrecht. Remonstrantse Broederschap Beroepen: te Utrecht (vac. dr B. J. de Koning) F. E. van Leeuwen te Delft. Als uitsluitend representatief worden door de Raad van Vakcentralen gezien de organisaties, aangesloten bij een van de drie erkende vakcentrales. Maar aan deze eis voldoet alleen onze vereniging, door haar aansluiting b0 het C.N.V. De Alg. Veren, van Hoger Personeel kan zich niet aansluiten bij het N.V.V., in welke kring naar het schijnt de vorming van een groep ln voorbereiding is. Nodig zal op den duur waarschijnlijk zijn de erkenning van een vierde „zuil", de. neutrale waarin de alg. vereniging wèl zou kunnen plaatsnemen. De R.K. organisatie, thans aangesloten b0 de ver eniging „voor de hogere stand" wacht op de bisschoppelijke uitspraak over de standsorganisatie. Wat de werkgeverszijde betreft, ge voelen wfj ons het'meest verwant aan de Prot. Christelijke Werkgevers Vereni ging, waarbij we dan ook in een bepaalde vorm zijn aangesloten. Met deze uiteenzetting poogde de heer H. M. Punt, voorzitter van de Ned. Chris telijke Vereniging van Hoger Personeel, tot een plaatsbepaling van deze organi satie te komen, toen hij Zaterdag de 2e algemene vergadering dezer organisatie opende. HU wees verder in zijn openingswoord op de spanning tussen kennen en kunnen. Pas als we kennis hebben aan God en Zijn Woord, kunnen we onszelf kennen en medewerkers zijn voor de komst van Zijn Koninkrijk. De huishoudelijke zaken vroegen in deze vergadering slechts weinig tijd. De verslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd. Blijkens deze verslagen is in het afgelopen jaar gesticht een „Raad van hoger Personeel", waaraan de vereniging meewerkt. De aftredende bestuursleden, de heren dr ir J. Bergmans (Eindhoven), H. M. Punt (Voorburg) en H. Tj. Wolda (Am sterdam) werden bü acclamatie herkozen. Over internationale aansluiting zal bij rondschrijven tussen de afdelingen de finitief beslist worden. Mr M. H. K. de Graaf (Eindhoven) sprak over „Hét beoordelen van bedrfjfs- genoten". Hjj zette uiteen, dat eèn zo objectief mogelijke beoordeling van de bedrijfs- genoot door de chef nodig is en dat daar over dit oordeel Christelijk zal moeten zijn, wijl dit nog méér ls dan objectief. De valkuilen van gebrek aan kennis van de mens en van de psyche van elk mens moeten vermeden worden. De wil om de ander tot zijn recht te doen komen moet de boventoon voeren. Nodig zijn zelfinzicht, zelfcorrectie en zelfopvoeding. De vergadering werd o.m. bijgewoond en toegesproken door de heer P. Tjee'rds- ma, secretaris van het C.N.V. Unie Baptisten gemeen ten gereorganiseerd Ook arbeid op de Zuid- Hollandse eilanden In Hengelo ls gedurende drie dagen de 73ste vergadering van de Unie van Bap tisten Gemeenten ln Nederland gehouden. De vergadering koos tot haar president ds F. E. Huizinga. De sinds 1950 aan hangige reorganisatie der Unie, die de strekking had tot eenzuiverder uitdruk king te komen van het Baptistisch begin sel der gemeentelijke autonomie en var het democratisch en vrijwillig karakter der landelijke gemeenschap van Baptis tengemeenten, kreeg dit jaar haar beslag door de rechtstreekse verkiézing van alle functionarissen door de algemene verga dering en door de definitieve aanvaarding van een nieuw reglement. Naa9t deze organisatorische aangelegen heden werd een uitvoerige bespreking ge wijd aan de voórgangerspensioenen. Een nieuwe regeling kon om financiële rede nen nog niet worden aanvaard. Eenparig was de vergadering van oordeel, dat iedere overheidsbemoeiing op dit punt dient te worden afgewezen, voorzover deze ln strijd zou zijn met het Baptistisch beginsel van algehele scheiding van kerk en staat. Voorts werd besloten in nader contact te treden met verschillende vrije groepe ringen, die eenzelfde wezen van gemeen telijk leven openbaren, aangezien naar het oordeel der vergadering blijkt, dat de voornaamste oecumenische bijdrage het Ned. Baptisme ligt op het ter- de vrijere vormen van gemeen- Raad voor de Zending der Hervormde Kerk De Raad voor de Zending van de He.-, vormde Kerk heeft in zijn vorige t te Oegstgeest gehouden vergadering r grote aandacht kennis genomen t door dr E. Jansen Schoonhoven uitgt brachte verslag over de van 721 r~ gehouden conferentie voor zending: beiders met verlof en zendings-se rissen op het oecumenisch instituut li Bossey, die onder leiding stond Kraemer en Susanne de Dietrich. De ij deelnemers, waarbij 13 Nederlanden hielden zich bezig met de onderweri de Wereld-zendingsconferentie Eillingen. Op enkele vragen, die das] niet tot hun recht kwamen, werd diepe ingegaan. De winst van deze conferentie kerk was. zo meende dr Jansen Schoonf hoven, de gedachte dat Bijbelstudie voorbede in de binnenlandse arbeij voor de zending meer op de voorgronj diénen te komen. De raad besloot des ingelegenheid in studie te nem wegen te vinden, hoe het lezen c staan van de Bijbel als zendingsboek oc[ der het oog van de Gemeente kan i den gebracht. Evangelische Maatschappij viert eeuwfeest De Evangelische Maatschappij, staan ten tijde van het instellen der RL Hiërarchie in Nederland Ln 1853, op Woensdag 23 September haar feest. Plannen daartoe werden bespre ken op de jaarvergadering die deze in Utrecht werd gehouden. De viering zal o.a. bestaan uit ei ceptie, gevolgd door een maaltijd, aa te bieden aan de naast de E.M. in het Net Prot. Convent vertegenwoordigde org! nisaties, en een bijeenkomst in de Dorc kerk, met als spreker ds J. W. Manga Luthers predikant te Bussum. Garnizoenskerken bijeen Deputaten voor de geestelijke verzot- gin? van zee-, land- en luchtmacht van wege de Geref. Kerken hebben de gar nizoenskerken op 18 Juni a.s. in de keri aan de Lievevrouwenstraat te Amen foort ln jaarlijkse conferentie bijeengt- roepen (aanvang 10 uur). Ds J. Couvee van Roodeschool zal Oi vertellen over zijn werk als luchtmacht predikant van Korea en majoor dr \P Bakker dir.-off. van gezondheid ln De Haag zal refereren over het sexue'j vraagstuk. Afscheidscollege van prof. dr F. E. C. Schèffer Vrijdag 26 Juni a.s. houdt prof. dr E. C. Scheffer uit Voorburg zijn soheidscollege in het gebouw voor schei kunde aan de Techn. Hogeschool Delft. Prof. Scheffer, die hoogleraar in de anorganische en physische schei kunde, zal de hogeschool gaan verlate wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Benoemd: tot lerares aan 't Chr. Lyceui Alkmaar mej. J. B. Heukels, Emme (Frans) en mej. N. de Jong Utrech (Duits); tot onderwijzer(es) aan de Wil hr .ninaschool te Meppel A. B. Schaap Wageningen en mej. A. M. Klumpers Luttelgeest; te Oldeboorn (tijd.) H. van Ek te Leeuwarden; te Soestdijk Abma te Abbega (r.) en mej. J. J. d Haan te Beekbergen, aan de Geref. Schoc te Vlissingen (Pr. Rooseveltlaan) N. Boon te Stad aan 't Haringvliet. i de predi- rein telijk leven. Voorstellen tot regeling v kantsoplelding en de positie gelisten werden in beginsel aanvaard en ter nadere uitwerking verwezen naar de desbetreffende commissies. Nieuwe arbeid zal door of met steun van de Unie worden begonnen in Assen, Hoogeveen en op de Zuidhollandse eilanden. Advertentie) RUTRANEX geneest transpirerende voeten Vraagt Uw Drogist. Het lied der aethergolven DINSDAG 9 JUNI trsum L 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.10 7.15 Kinderkoor 7.45 Morgengebed 8.00 5 8.15 Gram 9.00 Voor de vrouw 9.40 vrouw 11.30 Schoolradio 12.03 Gram 12.33 Metropole orkest 12.55 Zonnewijzer 1.00 uur Nieuws 1.20 Mil. caus 1.25 Salonorkest en sopraan 1.45 Gram 2.00 Gevar. programma 2.50 Gram 3.00 Schoolradio 3.30 „Ben je zes- caus 6,15 Gram 6.20 Sportpraatje 6.30 R.V.U.: Dr A. L. Constandse: „Rond de oude Wereld zee: De Invloed van de Islam" 7.00 Nieuws 7.15 „Uit het Boek der Boeken" 7.30 Gram ".00 De jewone man zegt er 't zijne van opera 10.45 Avondgebed 8.05 „II Troval 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Dl portage. Hilversum II 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.10 Gram 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws 8.15 54. den we een onbewoonde woestenij, maar later een ren onder Pizarro, kun je meevaren met aandeel UJT. bewoonde wereld. Groepjes Indianen kwamen Joris loopt mee en praat met de kapitein. Hij Onwillig schudt Joris neen, deze kerel bevalt voorzichtig nabij en bekeken ons heel verwonderd, ziet geen verdachte dingen en kan nog altijd van „V. r,,0f u,i «at- ah,«„» or, Ze dachten zoals wij later begrepen, dat wij we- besluit veranderen. Dus hij blijft aan boord. zens uit één stuk waren. Toen een van ons zijn Na aankomst in de Spaanse haven monstert hoed afnam om zijn zweet te drogen, deinsden hij voor de vloot van Pizarro. ze verschrikt terug en waren nóg verbaasder Hij bespeurt spoedig, dat zijn collega's niet hem niet. Hij zegt: „Adieu" en drentelt verder. Een ander staat hem op te wachten. vent heeft mij ook aangeklampt." „En heb je gemonsterd?" „Ik niet. Ik ga naar Spanje en van daar weer toen hij zijn hoed opzette en meteen weer heel van de beste zijn. Ze zijn niet meer dan een de nieuwe wereld." was. Van alle kanten stroomden ,uwutlv„ ruauu Joris' belangstelling vlamt dadelijk op. „Ben den zwermden om ons heen en doordat we geen weet dit. Zijn personeel bij de vorige tocht be- je in de nieuwe wereld geweest?" vmirainnsnan v>oHHan ><>arj i:üetj—.i_ ...-*»..i«_»- „Ja, maar het doel is toen niet bereikt Wij zoeken het goudland, dat de Indianen Peru noe men." „Wie was je commandant?" „Pizarro." Joris staat een ogenblik verstomd. .,Hij is aan het Hof geweest en toen door de koning aangesteld. Nu heeft hij zijn vier broers er bij gehaald en zijn ze de tocht aan het voor bereiden." toe, honder- geregelde troep tuchteloze gelukzoekers. Pizarro rdat we geen weet dit. Zijn personeel bij de vorige tocht be- vuurwapenen hadden, werd het een gevaarlijke stond grotendeels uit ontvluchte boeven, verban nen straatrovers en ander tuig, dat vroeg of laat Goudland gevonden DOOR K. JONKHEID zal terecht komen op de galeien of een harde dood vinden door galg of rad. Pizarro inspecteert zijn mannen en pikt er de besten uit voor zijn eigen schip. Als hij Joris ziet, vraagt hij: „Ben jij niet die in het water spartelende lijftrawant van de verdronken Hidal go?" De grove spot in deze woorden ontgaat Joris, hij is een kind van een tijd, die zeker niet lijdt „Heeft Pizarro zoveel broers?" vraagt Joris boel. Toen gebeurde er een ongelukje, dat ons aan overmatige fijngevoeligheid Dus hij -.ppinviV Wil ripnkf nnn rif, nnunpriinff in het var- geluk werd. Een van onze lui viel languit van woordt bevestigend. zijn paard, maar sprong dadelijk overeind en ren- „Dan blijf jij bij mij. Vandaag word je mijn terwijl^ zijn dozijn dier achterna. Hals over kop vluchtten de lijftrawant. Ik heb het je voorspeld." u" J rr..u-_ - J Met veel humbug en bombarie wordt de af- ongelovig. Hij denkt aan de opvoeding in het var kenshok. „Nou ja, broers.." zegt de hand een vegend gebaar wuift. Dan vraagt hij Indianen weg. Zulke vreemdsoortige wezens, die verrast: „Ken je Pizarro?" „Ik ken Pizarro heel goed" zegt Joris. „Maar man! Laten we dan eens keuvelen! lijk te vinden, ha, ha!" De in tweeën braken, waarna de twee stukken weer vaart voorbereid. Pizarro heeft de tocht onder naar elkaar toeliepen, schenen zij al te gevaar- Cortez meegemaakt en zal zich een leerzame Hier kunnen we zitten.' Ze nemen plaats op een partijtje stapelgoede ren, dat op de kade ligt „Die Pizarro is een geweldige kerel", zegt de vreemde, „hij zal zijn doel bereiken, hij is een meedogenloze doorzetter en toch voorzichtig." „Hoe ver zijn Jullie gekomen?" „Niet ver genoeg. Ten slotte waren we maar met ons dertienen, allen te paard. Eerst von- dli.. lacht uitbun- volger tonen. Zijn metgezel is Diego de Alma- gro, een man van onbekende oorsprong. Waar hij Dit verhaal klopt met de ervaringen, die Jo- is geboren en wie zijn ouders zijn weet niemand, nnriPPri h„ Hp Avtolr.n 00k fcj zelf n[et ffij j, een vondelingi - - -- ----- enige ontwikkeling, die niet lezen of schrijven heb ik wel", antwoordt Joris bedacht- kan en een losbandig leven leidt. Geld hebben ze geen van beiden. Maar er is een geldschieter, een verboemelde Spaanse gees telijke, padre Hernando de Luque, die een duister ris opdeed bij de Azteken. „Heb je zin, deel te nemen aan de tocht?' „Ja. zaam. „Vaar dan mee.' „Is er iemand nodig?" „Dat niet. Maar als je belooft, aan te monste- verleden heeft en veel geld bezit. Voor de HHH ters 11.00 R.V.U.: „Ervaringen met het mi croscoop". door drs W. Proost 11.30 Voor de zieken 12.00 Lichte muziek 12.33 Voor het platteland 12.40 Hammondorgel en plano's I.00 Nieuws 1.15 Gram 1.20 Dansmuziek 2.00 Zeg eens Amerika.. 2.30 Gram 2.40 School radio 3.00 Gram 3.15 Voor de vrouw 3.45 u. Gram 4.30 Voor de Jeugd 5.30 Gram 5.40 Voor de Jeugd 6.00 Nieuws 6.15 Pianospel 6.30 Reportage of Gram 6.35 Gram 6.50 Paris vous parle 6.55 Gram 7.05 Harmonie orkest 7.30 Alt, claveclmbel en plano 8.00 Nieuws 8.05 /Vmus. muziek 8.45 Voordracht 9.00 Tlro- ler muziek 9.35 Dlsco-caus 10.15 Surinaamse muziek 10.30 Buitenlands overzicht 10.45 u. Gram 11.00 Nieuws 11.15 New York calling II.20—12.00 Gram. Engeland, BBC 330 ra. 12.00 Orgelspel 12.25 Voor de arbeiders 12.55 Weerberichten 1.00 Nieuws 1.10 Gram 1.55 Sport 2.00 Voor de scholen 3.00 Reportage 3.15 Vespers 4.00 Reportage 4.15 Schots orkest 5.00 Voor de kinderen 5.55 Weerberichten 6.00 Nieuws 6.15 Reportage 6.20 Sport 6.25 Gram 7.00 Hoor spel 7.30 Recital 8.00 Caus 8.15 Klankbeeld 9.00 Nieuws 9.15 Wereldcomm. 9.30 Gevar. muziek 10.00 Recital 10.20 Planorecital 10.45 Pari. overzicht 11.00—11.03 Nieuws. Engeland BBC 1500 en 247 m. 12.00 Mrs. Dale's Dagboek 12.15 Lichte muziek 12.45 Concert 1.45 Voor de kinderen 2.00 Voor de vrouw 3.00 Am us. muziek 3.45 Dansmuziek 4.16 Mrs. Dale's Dagboek 4.30 Orgelspel 5 00 Fanfare orkest 5.30 Amus. muziek 6.00 uur Lichte muziek 6.45 Hoorspel 7.00 Nieuws 7.25 e_ 'edstrijd 8.00 Gevar. pro- 9.30 Sport iiieuws lu.sa Amus. muziek 1" Nlëui 1-20 G"v"r TT,'"1"V Frankrijk, Nat Programma 347 m. 12.30 Concert 1.00 Nieuws 1.55 Gram 2.00 Nieuws 2.05 Planorecital 6.30 Amerikaanse ultz 7.00 Gram 8.02 Kamermuziek 10.20 Hoorspel 10.50 Gram 11.45—12.00 Nier Brussel 324 i richten 12.34 G voor millloenen 2.00 Schoolradio 3.30 Herdên- king D-Day 4.30 Gram 5.00 Nieuws 5.10 Gram 5.30 Gram 5.50 Boek- 6.30 Vooi 7.50 Caus. soldaten 7.00 Nieuws 7.40 Grs 8.00 Omroeporkest en soliste 9.00 Vlaai 9.15 Ethnlsche muziek 10.00 Nleu' 10.45 Gram 10.55—11.00 u 11e- 10.15 Jazzmuzl) Nieuws. Brussel 484 m. 12.10 Concert 1.00 Nieuws 1.10, 2.00 en 3.00 Gram 4.00 Lichte muziek 5.00 Nieuws 5.15 Grun 5.30 Pianorecital 5. Gram 6.30, 7.00 en 7.35 Gram 7 45 Nleu- 8.00 Operamuziek 9.40 Gram 10.00 Nleu- 10.10 Verzoek programma 10.50 Nieuws. Engeland BBC ultz voor Nederland 10.00 —10.30 n.m. Nieuws Vraaggesprek. Boeken en schrijvers (op 224 en 49 m.). TELEVISIE LOPIK Dinsdag NCRV 19.45-21.15 Programma van zang, muziek en volksdans. Journaal, Weer bericht, Dagsluiting. Haag DELFT, 8 Juni Geslaagd scheik. ingenieur: C I Mooring te Vöorbur Vijftiende jaarvergadering Oranje-Groene Kruis Het Oranje. Groene Kruis, de Boe van Prot. Christelijke Verenigingen v< Wijkverpleging ln Nederland, hield ln Koepelzaal van „De Karseboom" te H zijn 15 jaarvergadering. Aan h( jaarverslag over 1952 ontlenen wij, di Het Oranje-Groene Kruis thans kwart millioen leden telt, voor wie 35 wijkverpleegsters er dagelijks op trekken. Vooral wordt aandacht bestee de kinderhygiëne en de t.b.c.-bestrt ding. Het Oranje-Groene Kruis ls stee: bereid tot samenwerking met ande: Kruisverenigingen, mits daarbij niet het hoofd wordt gezien, dat het als Pre Christelijke vereniging een eigen karat ter heeft, dat ook bij samenwerking bi- houden dient te blijven. West-Europees televisie net definitief? Nog dit najaar zal het West-Europei televisienet, .dat voor de uitzendinge vanuit Engeland op zulk een bijzonde verrassende wijze heeft gefunctionneer grotendeels een definitieve vorm aanni men. Zodra België een begin maai met televisie-uitzendingen, hetgeen September zal zijn, zullen de Nede; landse toestelbezitters naast de eig£ programma's ook die van Brussel- Vlaams, Brussel Waals en de Franse pre gramma's kunnen zien en beluisterd Voor dit doel wordt een definitieve binding tot stand gebracht. Teohnisc! zijn er geen bezwaren om ook de Duiti programma's binnen het bereik van Nederlandse kijkers te brengen, tem er gegronde verwachtingen bestaan, dr de verbinding met Engeland permanec zal kunnen worden. Nieuws in een Notedop Het Bouwcentrum te Rotterdam br stond 3 Juni jl. 10 jaar en blijkt te klei te zijn; daarom zal een nieuw geboin moeten verrijzen, waarvoor men dit ja: nog de eerste paal hoopt te slaan, i Naar de ANWB meedeelt is aan verlo gangers van de Antillen, die hier verbli. ven met een CU-wagen op basis wederkerigheid voor onbepaalde tijd stelling van motorrijtuigenbelasting leend; voor Surinamers geldt een dergf lijke vrijstelling slechts voor drie den. -fr Onder voorzitterschap vai. A. Kruidhof houdt de Nederlandse Lanc meetkundige federatie op 11 en 12 Jut haar 13e congres ln het laboratorium voc landmeetkunde te Wageningen, waart verschillende aspecten van de planoi gie zullen worden belicht. De Fins minister-president, U. Kekkonen, incognito een bezoek gebracht aa sterdam op zijn thuisreis na het bijwonö van de kroningsplechtigheden te Londe: Ook de eerste minister van de republic! Korea, de heer Taik Too Chin vertoefó enige tijd op Schiphol, -fr De candidal stelling voor de (uitgestelde) gemeen» raadsverkiezingen in Zuidland en Gudet hoorn zal plaats hebben op 16 Juni. t« wijl de stemdag is bepaald op 29 Juli.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2