Jlieuwe £eiitsr(|e li'oumnt Wie het eerst komt... Rhee stelt zich lijnrecht tegenover de Verenigde Naties ieoel kondigde de staat van beleg af en bereidt zich voor op de strijd Wat het bereikte accoord nu precies inhoudt Wist U MAANDAG 8 JUNI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIëN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9754 Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastfclj l« aftefrleven «ngn heri ia tegtjtaspoet* Accoord over de krijgsgevangenen, maar )E VER. NATIES en de communisten te Panmoendjon hebben van morgen overeenstemming bereikt over de repatriëring der krijgs- vangenen, de laatste voorwaarde voor een wapenstilstand. Het hoofd )r V.N.-delegatie, generaal Harrison, en de Chinese generaal Nam II kenden de overeenkomst. Het naderen van de vredestoestand, dat lige maanden geleden een golf van enthousiasme en blijdschap zou Jbben veroorzaakt, wordt thans met gemengde gevoelens ontvangen, pnt de moeilijkheden tussen het opperbevel der Ver. Naties en presi- int Syngman Rhee van Zuid-Korea nemen hand over hand toe. Leek jt er aanvankelijk op, dat Rhee eieren voor z'n geld had gekozen, Zater- ïg bleek reeds uit verwarde berichten, dat de president opnieuw een bstandige houding had aangenomen. Gisteren kondigde Rhee in een |dio-rede de staat van beleg af en deed hij een beroep op het volk, »m te steunen. Hij maakte bekend, dat alle verloven waren ingetrokken X riep alle officieren, die in het buitenland verblijven, terug. Onder )ze officieren bevindt zich Rhee's stafchef, generaal Paik Soen Yoep. ervolgens stelde de president een ultimatum aan de Geallieerden, dat het volgende neerkwam: „Als mijn tegenvoorstellen aan president senhower niet worden aanvaard, zullen wij alleen naar het Noorden prukken om over Korea te beslissen," aldus Reuter. Zoals men weet, wil hee dat alle buitenlandse troepen Korea verlaten en dat Amerika en iid-Korea een wederzijds veiligheidsverdrag tekenen. Met ingang van 10 Juni worden alle [idkoreaanse bioscopen en schouwbur- n overdag gesloten „om het volk jllen op de strijd die komt". 'sMaan- jgsmorgens worden voortaan pnbare gebouwen van Zuid-Korea bij- hkomsten gehouden, welke het volk op oorlog moeten voorbereiden. Zuid- militaire politie is onmiddellijk alle verkeer aan een onderzoek mderwerpen. ;nkele uren, nadat Rhee zijn spectacu- mededelingen had gedaan, bracht al Mark Clark, de VN-opperbevel- iber, hem een bezoek. Clark overhan- hem het antwoord van Eisenhower zijn tegenvoorstellen. In dit antwoord loofde Eisenhower volgens de Zuid- jreaanse regering dat met Zuid- jrea overleg zou worden gepleegd vóór gedurende een politieke conferentie een bestand. Hij zegde toe, te zullen lerhandelen over een verdrag langs de Ben der bestaande verdragen tussen perika en de Philippijnen, Australië puw-Zeeland. De economische hulp a lid-Korea zal worden voortgezet. Aan k slot van zijn boodschap verklaarde kenhower: „Het zou niet gerechtvaar- id zijn, de oorlog met alle ellende, die veroorzaakt, voort te zetten i pp, door geweld de hereniging jrea'tê bér^k^h''. Niet bevredigend Eisenhower niet bevredigend acht. s na het bereiken van een wapenstil- nd wil Eisenhower onderhandelen er een AmerikaansZuidkoreaans ver- Ig voor wederzijdse bijstand. Zuid- trea staat er op, dat een dergelijke ereenkomst van kracht wordt, voordat wapenstilstand ingaat. Voorts heeft Zuid-Korea verzocht, den van leger, vloot en luchtmacht Ver. Staten in Korea en de Koreaanse Iteren te doen blijven. Een dergelijke paling is niet opgenomen in de verdxa- li met de Philippijnen. Asutralië er euw-Zeeland, die Eisenhower in zijr lef als voorbeelden noemde. Byngman Rhee overweegt volgens eer pggeplaatste Zuid-Koreaanse functio ns, maarschalk Tsjang Kai Sjek (op Irmosa) te vragen, een nationalistische (ral in rood-China te laten samenvallen [t een Zuid-Koreaans offensief in Noor- lijke richting. Rhee heeft het plan nog et met zijn kabinet besproken. Het zou p laatste poging zijn om te voorkomen, I de vrije wereld „zich aan de commu- |ten overgeeft". In het Zuid-Koreaanse rlement heeft men al van een „tweede finchen" gesproken. Bijna gereed? len houdt het thans voor mogelijk, dat Korea binnen 24 uur een wapenstil- ud wordt gesloten. Gisteren hebben de delegaties drie korte zittingen ge lden. Vandaag zouden ze opnieuw bij komen. Voor de eerste maal was Zuid- rea gisteren niet bij de besprekingen tegenwoordigd. Zelfs de verbindings- cier, kolonel Lee Soo Young, had z'n fers gepakt en Moensan verlaten. Vanneer een wapenstilstand is bereikt, pelen zich weer nieuwe moeilijkheden >r de VN-onderhandelaars op. Er moet politieke conferentie worden ge ilden. Men vreest nu reeds, dat deze iferentie een lange en bittere woorden zien, zal geven over de vredes- >rwaarden; een strijd, die wellicht een angrijk deel van de gewapende stryd- ichten van Amerika zal blijven binden. Parijs' concert Op de bedoelde conferentie kan Ame- rik minder weerstand bieden aan de com munistische eisen, dan tot dusver. Twee belangrijke eisen van de communisten zullen ongetwijfeld zijn: de toelating communistisch China tot de Ver. Naties en het erkennen van Formosa als beho rende tot Rood-China. In Amerika vreest men, dat er een breuk zal ontstaan tussen Amerika. Engeland en Frankrijk over de mate. waarin tegemoet gekomen moet worden aan de voorwaarden die de com munisten, zullen stellen. Gevaar „Op het ogenblik van een bestand zul len we in gevaar verkeren", zo heeft Sherman Adams, een van Eisenhower's naaste medewerkers, gisteren in een toe spraak tot studenten verklaard. Hij bracht herinnering, hoe zich in 1946 een stemming van „laat maar gaan" had meester gemaakt van de Ver. Staten. Adams waarschuwde, dat een verslapping van de inspanningen voor veiligheid en verdediging als in 1946, de Sowjets zou kunnen opwekken, de aanval te wagen met de atomische en andere wapens, die zij reeds hebben gemobiliseerd. Te Panmoendjon zijn thans nog slechts administratieve aspecten van 'het bestand te regelen Ook moet de definitieve demarcatielijn nog worden vastgesteld. Morgenochtend komen de voltallige dele gaties van VN. en communisten bijeen n de laatste stappen te zetten op het id naar de vrede. Elders in ons blad geven wij een uit voerig overzicht van de punten, waarin de overeenkomst inzake de krijgsgevan genen voorziet. Politie blijtt zoeken De Theems wordt niet drooggelegd Vermist meisje opgedregd... In het mysterie van de dubbele moord aan de Theems, waarvan wij Zaterdag melding maakten, is thans nieuw licht gekomen. Het lijk van de 18-j. Christine Reed, die sinds vorige Zondagavond ver mist werd, is Zaterdagavond uit de rivier opgehaald, slechts 'n paar kilometer: de plaats, waar Maandag j 1. de stoffelijke resten van haar vriendin, de 16-jarige Barbara Songhurst, zijn gevonden. Ook het lichaam van Christine vertoon de gruwelijke wonden, terwijl haar sche del op twee plaatsen gebroken was, aldus de correspondent van de Tel. Door deze vreselijke vondst, welke onder de ogen van honderden spelevaren de en picnicende mensen werd gedaan, behoeft Scotland Yard's plan om tei wille van het onderzoek de Theems tus sen Richmond en Teddington droog te leggen, dus niet door te gaan. De speurtocht naar de moordenaar gaat inmiddels onverminderd door. Men moedt. dat hij niet ver van de plaats van het misdrijf woont en men is overtuigd, dat hij op de fiets van Barbara is weggereden. Ongeluk tijdens jacht Tandarts door schot hagel gedood Tijdens een jachtpartij te Doorn is Zaterdagavond omstreeks half negen de tandarts J. H. Lunshof uit Amerongen door een schot hagel uit zijn eigen jacht geweer in de buik getroffen en kort daarop overleden. Op verzoek van de heer Bleyenberg, landbouwer te Doorn, waren op zijn landgoed de heren Luns hof en Cornelissen, beiden in Amerongen woonachtig, op jacht gegaan om konij te schieten. Op het ogenblik, dat een nijn in de nabijheid van de heer Lunshof werd gezien, nam deze zijn jachtgeweer om met de kolf het dier te doden. Het geweer brak doormidden en op hetzelfde moment drong een schot hagel in de buik van de heer Lunshof. De heer Cor nelissen warschuwde onmiddellijk een dokter, doch kort na diens aankomst is het slachtoffer overleden. Thans aanhouding gelast Waar zit Meine Pot? De procureur-generaal van het Haagse Gerechtshof, mr D. J. van Gilse, heeft in een buitengewoon politie-blad opspo ring en aanhouding gelast van Meine Pot, wienst verblijfplaats onbekend is. Zoals men weet werd P. door het Haagse Hof tot 4 jaar m.a. veroordeeld. De Hoge Raad zal op 23 Juni arrest wijzen over de ingediende cassatie-middelen. Henriëtte Laurence heett beste oordeel over Holland Een week in Den Haag met haar 79-jarige vader (Van een onzer verslaggevers) Zaterdagmiddag wachtte mr A. Cron- heim van het Kabinet van de Bugemees- an Den Haag met een groot bouquet bloemen ongeduldig op de Parijse trein of liever op mademoiselle Henriette Lauren- t, die met deze trein zou arriveren om in Den Haag een week de gaste te zijn van het Haagse gemeentebestuur. Zij iheeft »en prijsvraag gewonnen, uitgeschre- door „Nouvelles de Hollande", het informatiebulletin van de Nederlandse ambassade te Parijs. Er waren 25 vragen gesteld, waarvan een luidde: geef een zo volledig mogelijke definitie van Neder land. De jury kon het niet eens worden welke ingezonden definitie de 'beste was liet het publiek beslissen, die de uit spraak van mademoiselle Henriette uit koos. Ook had zij de tweede prijs gewon- van de grote prijsvraag, n.l. twee treinabonnementen voor een week van de Nederlandse Spoorwegen. Met haar 79- jarige vader is zij nu bezig deze prijzen op te maken. Vandaag werd Madurodam bezocht. Mademoiselle Laurence is voor de tweede maal in Nederland en hoopt dit keer heel wat te zien. Haar oordeel er Nederland was: .Nederland, volmaakt in het huishou dend, overal op lettend en houdend van in de puntjes gedaan werk. Zeer toegewijd de kunsten, aan de schilderkunst in het bijzonder en belangstellend in alle mogelijke vormen van cultuur (toneel, literatuur, medische wetenschap enz.). Door buitenlanders geliefd om zijn gratie. schoonheid, zijn buitengewone charme, de volmaakte verzorging van zijn woningen en ook om zijn vriendelijkheid behulpzaamheid. Bewonderd om zijn uitstekende karaktereigenschappen, zijn moed en volharding". Mademoiselle Laurence is een hardwer kende vrouw, haar titel luidt: Administra teur civil l'assistance publique de Paris, secrétaire-trésorier du bureau de bien- faisance du 7e arrondissement et direc trice de lhospice Leprince Uitlevering van De Jonge Schriftelijk protest van Duitsland Prof. Hallstein, hoofd van het West- duitse ministerie van Binnenlandse Za ken. heeft schriftelijk bij de Britse hoge lissie geprotesteerd tegen de uitleve ring op Brits bevel van deNederland- e oorlogsmisdadiger De Jonge. De Britse woordvoerder, die dit Zater dag meedeelde, verklaarde, dat het schrij ven wordt bestudeerd en dat Sir Ivone Kirckpatrick, de Britse hoge commissaris, binnenkort erop zal antwoorden. Lt.-gen. Hasselman terug uit Amerika Lult.-generaal B. R. F. P. Hasselman, chef van de generale staf, die een reis ■an drie weken door de Ver. Staten heeft gemaakt, is gisteren met de Westerdam van de Holland-Amerika Lijn in ons land teruggekeerd. Mademoiselle Henriette Lauwrence maakt hier kennis met mr A. Cron- heim. Zij zal voor een week de gast zijn van het Haagse Gemeente bestuur Zaterdag nam Prinses Beatrix deel aan een springconcours voor kin deren bij het concours hippique van de Soester Sportfederatie. Winnen deed zij ditmaal niet, maar zij werd eervolle vierde. Hier neemt zij op stijlvolle wijze een hindernis met het paard Atalanta. Koninginneharing heden aangeboden Oranje-vaatjes naar Soest- dijk en paleis Het Loo Vanochtend is door de rijksopperkeur- meester te Vlaardingen. de heer W. Don. uit de lading van de VI. 70 Hendrik en Jan. schipper P. Keus, van de N V. Zee visserij Maatschappij Holland, directeur de heer D. Kwakkelstein. haring uitge- keurd. waarvan de kwaliteit zo goed is. dat deze aan de Koningin kon worden aangeboden. Vanmiddag vertrok een deputatie, bestaande uit de burgemeester, de reder, de schipper en de keurmeester het handelsgebouw in een met vlag gen vergierde auto om het zeebanket in de bekende oranjegeverfde vaatjes zowel bij het Koninklijk gezin- te Soestdijk als bij Prinses Wilhelmina op Het Loo te gaan aanbieden. Tegen een uur vertrokken de aanbie ders uit Vlaardingen. Dank zij sprong over boord Gedeserteerde Nederl. legionnair keert terug Met de Johan van Oldenbarnevelt, die dezer dagen van Belawan naar Neder land is vertrokken, keert een Nederland staatsburger terug, aldus meldt Aneta, die dienst had genomen in het vreemde lingenlegioen en in straat Malakka van boord gesprongen was van een schip, dat hem naar Indo-China moest brengen. De Nederlandse regering betaalt de over tocht. De twee andere legionnairs, die in Sabang aan land gingen, zijn thans nog Koetaradja en zullen te zijner tijd ook aar Nederland worden teruggezonden. De Ommelanden stort geen f 51.000 Het bestuur van de coöperatieve fa briek voor zuivelproducten De Omme landen te Groningen, zal niet ingaan op het aanbod van de procureur der Se- marangse Administratie Maatschappij om '51.000 te deponeren, teneinde de foil- lissementsaanvrage van De Ommelanden trekken. Men wil het recht zyn beloop laten, zo vernemen wij van de zijde van De Ommelanden. Zoals men weet zal er Zaterdag a.s. een algemene ledenvergadering van De Ommelanden worden gehouden. Vaandrig van militaire colonne omgekomen Bij Hoenderlool door een auto aangereden Op de Apeldoornse weg in Hoender! o s vanmorgen omstreeks half negen de 25- jarige vaandrig H. F. Gnavestein uit Gouda, die een militaire colonne per jeep begeleidde, door een auto, komende uit tegenovergestelde richting gegrepen, toen hy zijn wagen verliet. Hij werd 20 meter meegesleurd en zodanig gewond, dat hij ter plaatse overleed. De heer L. B. uit Epe, hoofdassistent van de landbouw voorlichtingsdienst, die de luxe auto be stuurde, treft geen schuld. Prins Bernhard terug van de kroningsfeesten Prins Bernhard is Zaterdagmiddag per vliegtuig in ons land teruggekeerd uit Londen waar de Prins Koningin Juliana bij de kroning van Koningin Elizabeth II heeft vertegenwoordigd. Na Oost-Duitsland Ook Oostenrijk krijgt nu nieuwe bestuursvorm Moskou heeft een verandering aange bracht in de vorm van het Sowjet-be- stuur over Oostenrijk. Een soortgelijke verandering had onlangs plaats in Oost- Duitsland. Tot nu toe was 't bevel over de Rus sische bezettingstroepen èn over de bur gerlijke administratie in handen van een en dezelfde man luitenant-generaal Sviridov. Voortaan is het beleid van Swidiridof beperkt tot militaire zaken. Het burger lijke bestuur zal nu worden waargeno men door een Hoge Commissaris, ambas sadeur Ilitsjef die in 1952 optrad als hoofd van Moskou's diplomatieke missie in Oost-Duitsland. In Londen en Washington echter acht te men het nog zeer de vraag of deze wyziging in het Russisch^ bestuur welke overeenkomt met de wyziging. die Amerika. Engeland en Frankrijk reeds in 1950 toepasten in de practijk van grote betekenis zal blijken. Zo ziet men op het ogenblik nog geen reden om aan te nemen, dat de kansen om door overleg met Moskou eindelijk tot een staatsverdrag met Oostenrijk te komen, nu gestegen zijn. Duitse bus is weer vrij gegeven Consulaat betaalde .onder protest Onder protest is via het Duitse con sulaat het geld van de vordering van de Haagse hotelhouder op een reisbureau te Düsseldorf betaald, d.w.z. het is bij een advocaat gedeponeerd, die het in be waring houdt tot is uitgemaakt of de hotelhouder er werkelijk recht op heeft. Hierna is de autobus, waarop de hotel houder beslag had doen leggen vrijge geven. Zoals we reeds in een deel onzer edities vermeldden, was de bus, die Vrijdagavond in beslag genomen was, Zaterdagmorgen met de reizigers toch naar Rotterdam vertrokken voor een be zoek aan het museum Boymans. Daar werd de bus weer aangehouden en onder geleide naar Den Haag teruggebracht. i De krijgsgevangenen-kwestie Aan eis der V.N., dat niemand tegen zijn wil mag worden teruggezonden, is voldaan Zoals wij elders in ons blad reeds meldden is te Panmoendjon tussen de Ver. Naties en de communisten overeenstemming bereikt over de kwestie van de krijgsgevangenen, de kwestie die een bestand op Korea tot nu toe onmogelijk maakte. Het kan nu niet lang meer duren, of er zal vrede zijn op het omstreden schiereiland. De voorwaarden, waarover thans overeen stemming is bereikt, houden het volgende in: Korea en communistisch China zal radio ter beschikking worden gesteld. India zal zorg dragen voor de aanwezigheid van eenheden van het Rode Kruis, waar dit nodig mocht zyn. Persvertegenwoordigers zullen ook in de gelegenheid zijn, het gehele verloop van de terugzending der krijgsgevange nen gade te slaan en hierover verslag uit te brengen. Er wordt in de terugzendingsovereen komst geen onderscheid gemaakt tussen Noo: dkoreaanse en Chinees-communisti sche krijgsgevangenen. Na de (eventuele) politieke conferen tie zullen krijgsgevangenen, die niet wen sen terug te keren, naar neutrale landen worden overgebracht, waarbij hun door de neutrale commissie en het Indische Rode Kruis hulp zal worden verleend. Men maakt uit de tekst der terugzen dingsovereenkomst op, dat de andere krijgsgevangenen in Korea zullen blijven. Alle krijgsgevangenen, die niet terug gezonden willen worden, zullen binnen zestig dagen na het tot stand komen van een wapenstilstandsovereenkomst onder toezicht van de neutrale commissie wor den geplaatst. Deze categorie van krijgsgevangenen zal, na de sluiting van een wapenstil stand, nog voor ten hoogste 180 dagen onder militair toezicht kunnen worden gehouden, namelijk de zestig dagen, vóór zij onder de hoede komt van de neutrale commissie, de negentig dagen, die zijn uitgetrokken voor „overredingspogingen" door communistische vertegenwoordigers en de maximaal dertig dagen, die een politieke conferentie na de „overredings periode" mag duren om te beraadslagen over het lot van krijgsgevangenen, die dan nog steeds niet teruggezonden wil- Er zal een neutrale commissie worden ingesteld, die het toezicht zal hebben op de terugzending der krijgsgevangenen. De commissie zal uit vijf leden bestaan. Zweden. Zwitserland. Polen. Tsjech: Slowakije en India zullen elk worden uitgenodigd, een lid dezer te wijzen. Slechts India zal de troepen leveren, die het toezicht op de kampen met krijgsgevangenen, die niet naar Noord- Korea of communistisch China terugge zonden willen worden. De voorzitter der neutrale zal een Indiër zijn. Vertegenwoordigers der communisten krijgen negentig dagen om te pogen, willige krijgsgevangenen te overreden toch nar hun gebied van herkomst terug te keren. Daarna zullen deelnemers aan een politieke conferentie dertig dagen de tijd krijgen om te pogen, overeenstem ming over het lot dezer krijgsgevange nen te bereiken. Indien dan nog geen overeenstemming zou zijn bereikt, zullen de betrokken krijgsgevangenen op vrije voeten worden gesteld en de status van „burger" ver krijgen. Alle krijgsgevangenen, die wel naar hun land van herkomst wensen terug te keren, zullen dit binnen twee maanden na het tot stand komen van een vol ledige wapenstilstandsovereenkomst kun nen doen. De in te stellen neutrale commissie zal haar zetel in de zóne van Panmoendjon vestigen. Zij zal de beschikking krijgen over een aantal deskundigen, in de vorm van stafofficieren. Deze zullen worden geleverd door Zweden. Zwitserland. Po len en Tsjechaslowakije en dus niet door India. Het aantal door elk land ter beschikking te stellen deskundigen zal niet meer dan vijftig bedragen. De vertegenwoordiger van India zal. in overeenstemming met het bepaalde in artikel 132 van de Conventie van Genève, een scheidsrechterlijke rol vervullen. De wapens van de Indische troepen en van militaire vertegenwoordigers der andere neutrale landen zullen beperkt blijven tot klein model vuurwapens, zoals deze door de politie worden gebruikt. Er zal geen geweld of bedreiging met geweld jegens de krijgsgevangenen wor den toegepast Het aantal vertegenwoordigers der communisten, dat in staat zal worden gesteld, te pogen onwillige krijgsgevan genen te overreden zich toch terug te laten zenden, zal niet meer dan zeven niet minder dan vijf per duizend krijgsgevangenen mogen zijn. Alle uiteenzettingen tegenover en ge sprekken met deze krijgsgevangenen zul len in tegenwoordigheid van een ver- neutrale commissie vertegenwoordigde tegenwoordiger van elk der vijf in de landen en een afgevaardigde van de onder wiens hoede de krijgsge vangenen staan, moeten worden ge houden. De neutrale commissie zal ook gedu rende de politieke conferentie indien deze nodig mocht zijn het toezicht be houden op de kampen met krijgsgevan genen, die niet teruggezonden willen worden. Aan vertegenwoordigers van beide par tijen zal het vergund zijn, de werkwijze der commissie gade te slaan. Vertegen woordigers van de pers zullen in de ge legenheid worden gesteld, het gehele loop der afwikkeling van het vraagstuk inzake de terugzending van krijgsgevan genen uit de Koreaanse oorlog gade te slaan en er verslag over uit te brengen. Aan de vertegenwoordigers van Noord- Hierna komt een periode van dertig dagen, waarin de niet terug te zenden krijgsgevangenen naar neutrale landen zullen worden overgebracht, indien zij dit tenminste willen. Bidault Woensdag voor de Assemblée Gaat Auriol naar „Bermuda"? De Franse politicus Bidault, die door president Auriol is verzocht, een nieuwe regering te vormen, zal Woensdag voor de Assemblée verschijnen. Hij zal dan, evenals zijn twee afgewezen voorgangers, om speciale volmachten verzoeken, ten- De Italiaanse verkiezingen verliepen rustig Van de uitslag is echter nog niets bekend De belangrijke Italiaanse parlements verkiezingen zijn al wer achter de rug. Twee dagen hebben de kiezers gelegen heid gehad, hun stem uit te brengen, lang niet allen hebben van hun kiesrecht gebruik gemaakt. Voor een deel het slechte weer hier oorzaak van. Volgens waarnemers zijn de thuisblijvers meestal mensen, die op één der rege ringspartijen gestemd zouden hebben. De aanhangers van de goedgeorganiseer de partijen, uiterst links en rechts, zijn zeker niet voor het slechte weer uit de stemlokalen weggebleven. Vanavond zullen wellicht de eerste uitslagen door komen of misschien pas morgenochtend. Wanneer de definitieve uitslag bekend moet nog worden afgewacht. Met vette koppen heeft het te Rome verschijnende blad Giornale d'Italia de Italianen verteld, wat zy bij het uit brengen van hun stem moesten doen en talen. Eén der waarschuwingen luidde: Italianen, het is onwettig, meer dan een DAT te Oyen bij Oss het huis van het gezin Van Leeuwen is afgebrand, waar bij 20 kippen in de vlammen omkwamen. DAT Zaterdag te Roosendaal de tien daagse middenstands- en industrietentoon stelling Waroubi III (wat Roosendaal u biedt) is geopend. DAT R. van de Weerdt by zijn afscheid als hoofdbestuurder van de Ned. Ver. van Vervoerspersoneel benoemd is tot ridder O N. en minister Algera op de af scheidsreceptie in Utrecht verscheen. DAT op 73-jarige leeftijd te Nijmegen is overleden ir Th Rosskopf, oud-direc teur en stichter van N.V. Willem Smit Co Transformatorenfabrieken. i DAT het gemeentebestuur van Nijme gen, op door de gemeente-archivaris aan. gevoerde historische gronden, voorstelt de sedert de tweede helft van de 16e eeuw gevoerde stadskleuren rood-zwart te veranderen in geel-zwart en de raad Woensdag moet beslissen, of de vlag voortaan zal bestaan uit drie horizontale banen geel-zwart-geel. DAT mej. dr A. de Waal, staatssecreta ris van O., K. en W. Donderdag een werkbezoek zal brengen aan de Nijver heidsschool voor Meisjes te Arnhem, mede in verband met het in November officieel te vieren 80-jarig bestaan van deze school. DAT te 's-Hertogenbosch is overleden, bijna 74 jaar oud, de uitgever J. A, M van Gent, oprichter en penningmeest. van de RK. Vereniging va laren en uitgevers St. Jan. DAT de Nederlandse ambassadeur in Zuid-Afrika. de heer J. van den Berg, met groot verlof hier te lande is aange komen. DAT op 22 Juni de eerste afvaart zal geschieden van Rotterdam uit van de „Dalkey Coast" van de Emerald Line Ltd, die een geregelde dienst onder Ierse vlag gaat onderhouden van Hamburg via Rotterdam naar de voornaamste Ierse havens. DAT de K.V.P.'ers H. J. Verberk (wet houder van Arnhem) en J. Th. Hendrix (secretaris van Heythuizen)'zijn benoemd tot burgemeester, resp. van Didam en van Mook en Middelaar. DAT tot notaris te Oldenzaal (arron dissement Almelo) is benoemd mr W. J. C Bijvoet, cand. notaris te Nijmegen in boekhandt j de vacature wijlen mr M. M. J. A. Jans- de Limpens. keer te stemmen. Iedereen, die meer dan zijn stem uitbrengt, stelt zieh aan strafvervolging bloot" Niettemin waren ïensen. die het toch maar eens er op waagden. Zo werd in Civitavecchia 27-jarige communistische arbeider gearresteerd, die tweemaal met verschil lende identiteitspapieren op eenzelfde stembureau durfde verschijnen. In Lecce gelastten communistische ver kiezingsfunctionarissen de verwijdering een kruisbeeld uit een schoollokaal, dat als stembureau werd gebruikt Zij zeiden, dat het beeld anti-communistische prapaganda was. De politie werd ont boden en deze dwong hen heen te gaan. De langste reis, die vermoedelijk ooit door een Italiaan is ondernomen voor het uitbrengen van z'n stem, is gisteren op het bureau in Brescia geëindigd. De ""•jarige mevrouw Susanne Apbertania arriveerde uit Perth in Australië bracht onmiddellijk haar stem uit Tot degenen, die niet mochten stem men, behoorde ook de paus. Hij is nl. hoofd van Vaticaanstad, een onafhanke lijke staat Everest-helden zijn onderscheiden Kolonel John Hunt, de leider van de geslaagde expeditie naar de top van d« Mount Everest, is benoemd tot ridder, er Edmund Hillary, die tezamen met Ten sing de top heeft bereikt, is benoemd tot knight-commander in de orde van het Britse Empire. In de desbetreffende verklaringen premier Churchill's ambtswoning wordt nog gezegd, dat de Sjerpa-gids Tensing geen Brits onderdaan is en dat deze zaak daarom nog nader moet worden onder zocht Thans kën over zijn beloning nog niets worden gezegd. BIDAULT. Zal hij wel slagen? einde de gevaarlijke economisch-flnan- ciële toestand van het land in goede banen te leiden. Volgens een bericht in de New York Times zal president Auriol Frankrijk op de Bermuda-conferentie vertegenwoordi gen, indien ten tijde van de bijeenkomst nog geen Franse regering is gevormd. Wij herinneren er aan. dat Eisenhower heeft geweigerd, een datum voor deze bijeenkomst vast te stellen. De Ameri kaanse president stelde de datum o.m. afhankelijk van de vorming ener nieuwe Franse regering. Tijdens een soirée Ned. gezant in Wenen plotseling overleden De 63-jarige Nederlandse gezant in Oostenrijk, jhr P. A. van Buttingha Wichers is Zaterdag tijdens een soirée plotseling tengevolge van een hartaanval overleden. De chef van het protocol van de lega tie. Haymerle, heeft uit naam van de minister van Buitenlandse Zaken con doleance bezeken afgelegd bij de weduwe van de overledene en bij het Neder lands gezantschap. Jhr Petrus Adrianus van Buttingha Wichers werd op 28 November 1889 te Rotterdam geboren. Na zyn voorberei dende studiën trad hij op 21 November 1912 inde diplomatieke dienst Na aan diverse consulaten te hebben gewerkt, werd hy gezant, van 1945—1950 te Lissebanen en nadien te Wenen. De overledene had kort geleden in een ziekenhuis te Wenen een kleine operatie ondergaan. Hij zou dze zomer naar Ne derland terugkeren. Vrij veel wind De Bilt verwacht tot mor genavond: Tamelijk veel be wolking met enkele ver spreide buien en een kans op Matige tot krachtige wind tussen Noord en Noord- Oost. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Dinsdag: Zon 4.21 tot 20.58 uur; maan 2.18 tot 18.10 uur. Op 11 Juni NJ4.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1