Maar wij denken er zó over Uitslag van prijsvraag en laatste nieuws Duitse stembusstrijd is nu reeds begonnen NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 6 JUNI 1953 Een ander jasje De uitslag van de gemeenteraadsver kiezing heeft, geloof ik, het Protestants- Christelijk deel der bevolking weinig re den gegeven, tevreden te zijn. Hier daar mogen wij dan horen, dat de door braak niet verder is gekomen, toch ont komt men niet aan de indruk, dat'dit maar wordt gezegd, omdat m tenminste één lichtpuntje snakt. De ouderen geven vaak als oorzaak aan een afzakken van de jongeren de P, v. d. A. Brengt deze conclusie dan geen consequenties mee? Moet dit de landelijke en plaatselijke leiders niet brengen tot ernstige bezinning afvallige jongerenfront? Is het immers niet vaak zo, dat onze voormannen de jongere generatie als onmondig behan delen? Een veel gehoord argument In deze tijd is, dat de jongeren geen rug- gegraat meer hebben, niet zo principieel meer zijn als de ouderen. Toegegeven, er zijn onder de jongeren duizenden, die hun levensdoel en -rich ting hebben verloren, of nog niet ge vonden. Maar er zijn er ook honderden, die terdege weten wat zij willen. Deze argumentatie van de ouderen wekt de indruk, dat zij zich willen handhaven ten koste van de goedwillenden onder de opkomende jeugd. Denkt men nu werkelijk, dat onder de hedendaagse jongeren, die een oorlog meemaakten (zo étg als onze ouders niet hebben beleefd), jongeren, daarna duizenden enkele jaren door brachten in militaire dienst overzee, die een na-oorlogse tijd beleefden vol span ningen en vragen, teleurstellingen en corruptie, geen krachten meer zijn te vinden, die zich vol energie aan het staatkundig en het maatschappelijk le ven willen wijden? Ik zou haast zeggen: Als die jongeren er niet meer waren, moet dit een gebrek zijn aan de opvoeding en vorming der jeugd door ouders en organisaties. Is men er echter van overtuigd, dat de scholing van de Prot.-Chr. jeugd goed is geweest, dan moet men ook tot de con clusie komen, dat Gods zegen heus nog wel honderden door de branding van deze geweldige tijd heeft heengeleid en dat zij klaar staan om aan te pakken, zodra de gelegenheid zich voordoet. Maar en dit is m.i. het standpunt waar de moeilijkheden komen deze 0^en re sc o°' *n Harderwijk opneming der jongerén zal niet zonder "eb lk veertig jaar geleden ook meege- meer een aanpassen dier jongeren aan maa*ï^ da' er onderwijzers met loszit- alle standpunten der ouderen kunnen! tende handen bestaan. Omdat ik tot drie- zijn. Het is nu eenmaal zo. dat zich de,maal ,toe de hoofdletter B niet goed laatste dertien jaar andere meningen I schr®ef- werd ik door de meester beet- standiger geweest, het schrijven van deze brief over te laten aan hen, die niet di rect in deze zaak betrokken waren. De vergelijking die de heer V. trekt met het verloren bankbiljet, dat aan de rechthebbende vanzelfsprekend behoort te worden teruggegeven, gaat volkomen mank. Niemand toch kan de PvdA oneerlijkheid betichten, wanneer zij die beruchte vijftiende zetel niet teruggeeft Kom, kom! Nu zegt de heer V. dus doodleuk, dat de zetel aan de Prot.-Chr. lijst moet wor den gegeven. Doet de Partij van de Ar beid dit niet, dan is zij niet democratisch, ja zelfs dan handelt zij fascistisch, want zegt hij, dan gaat de PvdA uit var principe „Befehl ist Befehl". Dat is toch wat al te gortig. Hij leidt deze woorden af van de uitdrukking „Wet is Wet" er suggereert dus dat onze kieswet „fout' is, want als de PvdA overeenkomstig die wet een zetel toegewezen krijgt en die accepteert, dan handelt die partij op „Befehl". De heer V. geeft tenslotte de verzeke ring, dat „velen" met belangstelling de beslissing van de PvdA uitzien. Ik denk wel, dat de heer V. die velen op zijn vingers kan aftellen. Laten we nu aannemen, dat er waarschijnlijk een vergiss'ing is gemaakt bewijzen kan men dat nooit, tenzij er een nieuwe stem ming zou plaats vinden gelooft men dan heus, dat de PvdA op basis van een waarschijnlijkheid een zetel zou terug geven of niet bezetten? Geen weldenkend socialist zou het in zijn hoofd halen, in geval van een „vergissing" ten gunste de Prot.-Chr. lijst, een dergelijk ver zoek tot de Prot.-Chr. partijen te rieb- in. Wat de zaak zelve betreft: In eerste instantie had ook ik de indruk dat de Prot.-Chr. groepen pech hadden. Een nadere bestudering van de cijfers en de verdere aspecten dezer zaak geven echter alle redenen aan te nemen, dat er ook eer waarschijnlijk niet op grote schaal vergissingen zijn gemaakt. Is de heer V. al aan die bestudering toegeko- Ik vermoed van niet. Hij zou dan stellig zijn stoute beweringen achterwege hebben gelaten, laat staan die in een krant te schrijven. J. ROTMAN Voorschoten Oranjekade 15 Nooit slaan II i hard tegen het schoolbord I zenden hebben baangebroken op vele terreinen gepakt van het maatschappelijk leven, en is Segooid, dat ik een week in bed moest dat altijd niet zo geweest? De oudere ge- bfyvan. Eerst durfde ik mijn moeder neratie zal onomstotelijk blijven vast- jvertellen, hoe ik aan die pijn in houden aan denkbeelden, die de jon- en armen kwam, maar toen ik geren niet meer hebben. Overeenstem-1 e' tenslotté toch vertelde, ging ze naar ming en inzicht bereikt men eerder door r^e school om voor mij in de bres te opneming van elkaar, dan door langs el-1 sPrlnSen- Zij zelf sloeg nooit, maar kon kaar heenleven. °ns, mfl de uoge" dwingen- Het is waar: De verkiezing van de heer Goedhart i s an ,er,eik^ men niets. Toen ik te Alphen aan den Rijn voor de C.H. is m.i. al een symptoom van, dat mijn (Ingezonden stukken) Er is nog armoede Het ingezonden stuk over de schoenen, die in Bruinisse zo-maar op de straat lagen, trof mij erg. Ik heb een groot ge zin met nog allemaal jonge kinderen en moet. zoals vele anderen, tobben om rond te komen. Vooral als men de hele win ter van lage steun moet leven, valt het niet mee. Juist schoenen en kousen vor men zo'n groot probleem. Terwijl in B. de schoenen op straat liggen, kan ik mijn zoontje 's Zondags niet eens naar de kerk sturen of op straat laten gaan, omdat zijn schoenen niet toonbaar meer Niet alleen mijn zoontje, maar ook dochtertjes kunnen, als het erg nat is, niet naar buiten. Van het overschot der rampkleding hebben wij nooit wat gezien. Toen wij informeerden bij een instantie hier plaatse, zei men: Wij dachten, dat het hier niet nodig was; ook waren wij bang voor onze mensen te stoten, als met kleding wilden helpen. Daar begrijp ik nu niets van. De mensen, die dat zeg gen, weten nog niet wat voor armoe nog geleden wordt. En hoe dolblij rr kan zijn, als iemand eens om je denkt met je meeleeft. Zo zijn er vele moeders van grote gezinnen, die best wat kleding of schoeisel kunnen gebruiken en d zich om dit te ontvangen niet schamen. Ter Aar EEN HUISVROUW. Oudewaterse klokkendieven In het Zondagsblad werd verleden week in het artikel over spotnamen ge sproken over Oudewaterse klokken dieven. Hier werd de gedachte gewekt, dat in het stadswapen een klok voorkomen. Het wapen van Oudewater vertoont echter een burchtpoort, met op de kantelen een leeuw. Overigens had ik nog nooit van Oude waterse klokkendieven gehoord. nog niet is gezegd, dat dit onjuist zijn. Weet iemand misschien de her komst van deze uitdrukking? Als oud ingezetene van Oudewater interesseert mij dit wel. B. VERDOUW Oegstgeest. Javastraat 35. Aanrander was een buizerd In de N.L.C. van 29 Mei komt richt voor met het opschrift: Aanrander een buizerd. Dit stukje heeft mij geërgerd. De klopjacht op de eeuwige jachtvelden' uiteenzetting op veel punten juist zal blijken te zijn. Men kan namelijk aan nemen, dat deze heer door de jongeren met voorkeurstemmen is gekozen. Het opnemen van de jongere genera tie zal zijn vruchten zeker afwerpen. 1 Het belangrijkste is, dat de stem der jongeren in besturen wordt gehoord. Zij, die zich hiervoor geven, zullen door hun leeftijd dichter bij de jongeren staan. Zij kunnen de sfeer, de gedachten en op vattingen van him generatie dieper Tot slot enige suggesties. Laten de I plaatselijke leiders van de Prot.-Chr. partijen in de komende periode beginnen met jongeren op te nemen in hun be sturen. Laten zij dezen de kans geven zich ten volle te ontplooien op volwaar- dige plaatsen en functies. En vooral: laten zij hen de taak geven, de leeftijd genoten te bewerken en te stimuleren. De tweede phase zal moeten zijn can- didaatstelling op eerder verkiesbare plaatsen bij een volgende gemeenteraads- I verkiezing. Laat men dit niet zien als af danken van ouderen, doch als verster king van de toekomst. Ik geloof dat, als er meer jongeren in de plaatselijke leiding worden opgeno men, hieruit mannen zullen voortkomen voor functies op hoger niveau. Tev» zal de plaatselijke samenwerking tussen de Prot.-Chr. groeperingen worden sterkt, omdat deze wens alweer sterker bij hen leeft dan bij de ouderpn, die nog teveel vasthouden aan de toestand mee ze zijn opgegroeid. Hiermee zijn natuurlijk lang niet alle vragen om deze problemen opgesomd. De praktijk zal er nog wel meer bren- gen. Maar dat de Prot.-Chr. partijen zul- len moeten werken en zelfs hard ken om de greep op de jongere gene- i ra tie niet te verliezen, is m.i. duidelijk gebleken uit de laatste twee stembus- i|.Vuistslagen. Ieder kan dat trouwens in omgeving wel waarnemen, j Zij zullen zich moeten verfrissen vernieuwen. Dat gaat niet met alleen maar een nieuw jasje aantrekken. De partijen zullen zich midden in het volle, bruisende leven moeten storten, met een concreet program en sprekende richt- jUjnen, zonder gesol met opgeworpen pro- Iblemen zoals bijvoorbeeld het vrouwen- jkiesrecht in de A.R.P. Dit werkt de ont moediging en afkeer van de jongeren in ide hand. M. GEERLOF. Hogewaard 12. iKoudekerk aan den Rijn. De vijftiende zetel Hoewel de open brief van de heer Voorzaat niet tot my gericht werd, ben ik toch zo vermetel enige opmerkingen daarover te maken. De tend enz van deze brief geeft er dui delijk blijk van, dat de heer Voorzaat in ;oed*:<jeze kwestie gespeend is van elke objec tiviteit. Ik waag te veronderstellen, dat i erv.het feit, dat de heer V. direct geïnteres- ies ta,seerd was vanwege zijn candidatuur op de Prot.-Chr. lijst, hieraan niet vreemd Ik neem hem dat niet kwalijk, want nst-|dat is menselijk, maar dan ware het ver- °P school kwam. greep de meester mij bij de oren en zei: „Zo, zoete lieve jongen, ik zal je wel leren mij verdacht te maken". Mijn moeder nam me toen van school af en deed me op de Christelijke school. Daar was het toen ook niet veel beter. Maar ik beken eerlijk: Het valt voor t onderwijzer niet mee, altijd kalm blijven. Wat zou u doen, wanneer lieve jeugd driemaal achtereen inplaats van Oude en Nieuwe Pekela opdreunt Oude Pekelharing en Nieuwe Pekel haring? Bij die gelegenheid stoof de meester op en slóeg er op los. Maar dan waren er in mijn klas leerlingen, die de leien voor de dag haalden en die stuk sloegen op de rug van de meester. Ook voor ouders is opvoeden vaak moeilijk. Als men dan maar de weg weet, waardoor we meer dan „overwin naar" kunnen zijn, ook ten opzichte van onze kinderen. Dan is de weg geopend, waarin wij onze drift kunnen beheersen. Ik geloof, dat de beste methode is i de kinderen tot de Here Jezus gaan met en voor hen bidden. Ik weet dat uit ondervinding en daarom slaan mijn vrouw en ik de kinderen nooit. F. RUITER. Leiden. Derde Binnenvestgracht 7. De besmette worst in Schoonhoven Als voorzitter van de afdeling Leiden van de Bond van Chr. Slagerspatroons verzoek ik u. het volgende uit ons vak blad over te nemen: „In dit nummer wordt reeds aandacht geschonken aan het besmettingsgevaar te Schoonhoven, waar niet minder dan 80 personen ziek zijn geworden na eten van worst, die door een slager gro tendeels gratis werd verstrekt. De ziekte, waaraan de patiënten lijden, is. para- typhus. In een vraaggesprek heeft mr dr J. Hagen, hoofd van de vleeskeurings dienst, kring Schoonhoven. o.a. ver klaard: „Ook het publiek is schuldig. Het weet, dat de vleesprijzen hoog lig gen en het weet dus ook, dat vlees niet goedkoop kan zijn. Wanneer vlees of vleeswaren goedkoop worden aangebo den, aldus het hoofd van de vleeskeu- dingsdienst, kan dit nooit reëel zijn. Een klein concurrentieverschil kan er zijn in de prijzen. Wordt het verschil in prijs groot, dan is het verdacht" Het is zonder twijfel van belang, dat it eens duidelijk en juist in verband met dit geval, tot het publiek wordt ge zegd door iemand, die zelf geen slager is, doch uit hoofde van zijn functie het con sumentenbelang in de eerste plaats moet dienen. Gevallen als het onderhavige zijn zeer betreurenswaardig. Zij moeten de bona fide slagers voortdurend aansporen, de grootst mogelijke hygiëne te betrachten. De slager draagt in dit opzicht een grote i zware verantwoordelijkheid. Maar als zich dan toch dergelijke ge vallen voordoen, dan is het zonder twij- belang, dat het publiek ook eens met de neus op de feiten wordt gedrukt." D. DE ROODE Jr, Leiden. Morsweg 98. van de buizerd door inwoners „vredige dorp" ÏJsselstein was dom, wreed en bovendien nog strafbaar ook. De mensen daar wisten blijkbaar niet. dat deze prachtige roofvogel bij de wet is beschermd, weinig in ons land voor komt en Uiterst zelden hier broedt. Het is een buitenkansje voor de na tuurliefhebber als hij de buizerd met zijn prachtige vlucht eens te zien krijgt. De vogel voedt zich hoofdzakelijk met muizen, soms ook wel eens met zieke vogels of gewonde zoogdieren, zoals ko nijnen in strik of klem. Moesten daarom deze vogel en het jong wreedaardig worden vermoord? Wanneer zal men toch eens leren, zeldzame dieren of vogels af te blij' Hoe dikwijls hoort of leest men niet van dergelijke staaltjes, zoals het gen en doden van een vlsotter. ee of een vos. Men rust niet vóór dergelijke dieren, die toch niet voor niets zijn ge schapen, zijn uitgeroeid. Zijn ze een maal verdwenen, dan kan niemand ooit weer de soort terugbrengen. Het onbegrijpelijkste van deze ge schiedenis is. dat u het bericht van de buizerd heeft geplaatst zonder commen taar. Moet daaruit worden afgeleid, dat deze daad uw instemming had? Ik zou het oordeel we) eens willen weten van uw medewerker Jaap Taapken, wiens artikelen In uw blad Ik steeds met in stemming en genoegen lees. Llsse. J. C. VAN AALST. (Het feit, dat wij artikelen van Jaap Taapken plaatsen, bewijst al dat wij het niet eens zijn met defgelijke daden. Maar onder elk bericht kunnen wij toch niet van instemming of afkeuring blijk geven? Red. N1..C.) Postzegelrubriek (Door G. PEELEN) Weinig had ik kunnen vermoeden dat er zo'n massale reactie volgen zou op Of prijsvraag uit het vorige postzege;arti- kei. Uit alle delen van het land en zelfs van een jonge lezer uit Uelsen Duitsland) stroomden de oplossingen binnen. Hartelijk dank aan allen, hun oplossing vriendelijke waardering voor deze rubriek bonden. Enigen nodigden me uit hun collectie eens te komen bekijken. Goed bedoeld, maar door de veelheid vitaties ondoenlijk. Veelvuldig v verzoeken om eens gauw w prijsvraag uit te schrijven. We zullen erwegen of er zo'n mogelijkheid bestaat; misschien met de komend. Rode Kruis-zegels! die grote be- Maar nu de uitslag. Er is weer gebleken de waarheid van het spreek woord „zoveel hóófden, zoveel Want het was merkwaardig te constate- hoever de meningen uiteenliepen, ai en er ook een paar handige broertjes neefjes uit Krimpen a/d IJsel, die kennelijk redeneerden: als wij met z'n allemaal hetzelfde stemmen, kunnen we misschien de uitslag wat in richting dwingen! Maar dat vlieger tje ging net niet op. Zelfs In één gezin bleken de meningen verdeeld: Vader. Moeder en zoon stemden alle drie an- vader had het (natuurlijk) bij het rechte eind. Behalve België dat één stem verwierf, (m.i. terecht, het heeft bijna altijd foeilelijke zegels,) kregen alle andere afgebeelde landen heel wat voorkeurstemmen. Het wel interessant volledig te vermelden e de stemmen-totalen verdeeld wer den: Nederland 144, Zwitserland 121). Oostenrijk 93, Finland 70, Hongarije 60, Belgisch Congo 54. (deze zegels werden niet iri België, doch in Zwitserland ge maakt!) Israël 38, België 1. De uitslag van ons referendum is dus: 1 Nederland. 2 Zwitserland, 3 Oosten rijk. De juiste volgorde heeft niemand op gegeven. Ik heb echter niet krenterig willen wezen, en het 8 tal inzenders dat deze 3 landen opgaf, een prijs toegekend. 1 Mej. N. Weinbeek, Rodenrijsche iaan 53b, Rotterdam N (serie Oostenr.); 2 Dhr A. Theunissen, K. v. d. Berglaan 46b, Rotterdam N. (serie Hongarije); 3 Dhr L. H. Van Dorp, Peperstraat 9. Vlaar- óingen (serie Zwitserland); 4 Dhr D. Kamp, Alb. Cuypstraat 24a, Schiedam België, bloemenserie 1949); 5 Mej. Krina Wielaard, Oosteindseweg 65, Bergschen- hoek (id. 1950); 6 Dhr E. Ligthart, Kerk straat 41. Bodegraven (Nederl. zomer- zegels 1952); 7 Dhr A. de Korte, Emma- kade 21, Bodegraven (Nederl. zomerze- gels 1953); 8 Mej. A. Bruyninx. Escamp- laan 136, Den Haag (bloemen Belg. Con- go-Ruandi). Wat de uitslag zelf betreft: Het klinkt misschien wat chauvinistisch, als ik zeg, dat Nederland wel de eerste plaats ver dient, die het referendum hem toekent, maar ook in buitenlandse organen was men unaniem vol lof over die zomer- serie van 1952; zoals ook de inzenders herhaaldelijk schreven: de laatste van 1953 kan niet in de schaduw daarvan staan, en zou stellig niet de eerste plaats Zal het Adenauer of Ollenhauez zijn Socialisten weten weinig tegen beleid van de Bondskanselier in te brengen (Speciale correspondentie) DE EERSTE VERKIEZINGEN voor de Westduitse Bondsdag (Tweede Kamer), die in Augustus 1949 plaats hadden, brachten destijds aan de party van Adenauer, de Christen-Democratische Unie, het grootste aantal stemmen. Hoewel de socialistische partij na de C.D.U. het grootste aantal stemmen op zich wist te verenigen, nam zij geen deel aan de vorming van het kabinet en ging zij in de oppositie. De C.D.U. vormde met de F.D.P. (Vrije Democratische Partij liberalen) en de D.P. (Duitse Partijconservatieven) een regeringscoalitie. Gedurende vier jaren leidt het kabinet-Adenauer ononderbroken de regeringsaange legenheden. Een motie van wantrouwen door de oppositie tegen de regering ingebracht, kan volgens de grondwet alleen dan tot regeringswisseling leiden, indien gelijktijdig een candidaat-Bondskanselier wordt voorgesteld, die in de Bondsdag een meerderheid haalt. Een dergelijke poging is in de vier jaren van de zittingsperiode van de Bondsdag niet ondernomen. De ononderbroken door geen kabi netscrisis bedreigde regerings-werk- zaamheden van het kabinet-Adenauer bleken vruchtbaar, want deze eet Duitse na-oorlogae regering slaagde in, een reeks staatkundige er. economi sche problemen tot een oplossing te bren gen. Bij de komende verkiezingen voor de nieuwe Bondsdag zal het volk een oordeel moeten uitspreken over het vier jarig beleid, waarin de Bondsrepubliek van een zoveelste-rangstaat tot wellicht de belangrijkste mogendheid van West- Europa uitgroeide. De regeringspartij, de CDU, heeft op haar congres in Hamburg een program ma vastgesteld, waarin zij de politiek voor de volgende vier jaren uitstippelt FtJjd Directeur Fezd- nand bereidt zich voor op de uitverkoop bereikt hebben. Het is interessant nu zien wat de uitslag van het in ternationale referendum in Bern voor volgorde aangeven zal. Zodra ik de uit slag weet, zal ik die doorgeven. Vele inzenders informeerden: kan men deze zegels ook kopen? Natuurlijk. In iedere behoorlijke postzegelhandel zyn deze series die afgebeeld werden en worden, in voorraad. Maarwe moe ten verder. Al hebben we nu een keer gewijd aan een postzegelprijsvraag en de nieuwtjes de nieuwtjes gelaten, de postzegelpersen hebben in alle landen doorgedraaid die weken, en ik weet nu, uit de correspondentie hoevelen die ver melding van de voornaamste nieuwtjes volgen. Deze keer dus in looppas achter de afbeeldingen aan: Vaticaanstad gaf een grote serie van 13 stuks uit, gewijd aan die Pausen, die zich verdienstelijk gemaakt hebben aan de bouw, uitbrei ding of restauratie van de Sint Pieter t( Rome, van Petrus af, (afb. 1) tot de hui dige Paus Pius XII toe (afb. 2). India heeft een eeuwlang spoorwegen. Een herdenkingszegel geeft het primitieve locomotiefje van 1853 naast zijn stroom- HJn-broer van nu (afb. 3). De A.C.P., de Automobiel Club van Portugal bestaat 50 jaar. Twee zegels memoreren dat feit. (afb. 4). Toen in 1903 de Club tot stand kwam heette het Koninklijke (Real) Auitomobielclub. daar links het embleem mét kroon de initialen R.A.C.P., maar door de volutie die Portugal tot een republiek maakte, verdwenen kroontje en R. en kwam het rechtse embleem met A.C.P. in gebruik. Van auto's gesproken, even als wij in de RA.I. in Amsterdam onze jaarlijkse auto-show hadden, had Italië de 20e maal. (afb. 7). Daar noemde men de tentoonstelling 1000 Miglia (1000 mijlen). De president van Oostenrijk, de socialist dr Theodor Kör- werd 80 jaar. Naar aanleiding daar- verscheen zijn verjaardagszegel (afb. 5). Frankrijk vestigt op een speciaal zegel ;ns nadrukkelijk de aandacht op de grote plaats die de Franse mode en de Parijse „Haute Couture" in de wereld Op afb- 6 zien we tegen de achtergrond van de Place Vendome (het centrum der grote modehuizen) een mannequin in een zeer elegante avond japon. Bulgarije»herdacht feestelijk zijn 75-jarige onafhankelijkheid van de Tur ken. Met Russische hulp werd het in 1878 na hevige gevechten bevrijd van het ki.ellende Turkse juk. Afb. 8 geeft een scène uit deze onafhankelijkheidsoorlog, de beroemde strijd in de Shipka-pas. Die strijdmethode van man tegen man met grote rotsblokken doet toch iets sportie ver aan dan de huidige met atoomwa penen! Afb. 9 laat de overtocht zien over de Donau van een kanon, paardentractie en bedieningspersoneel daarvan op een vlot Bolivia nationaliseerde de mijnen, en wijdt aan deze gebeurtenis een twee tal zegels (afb. 10) met de kop van een mijnwerker. Diphterie eist vijf doden in Oudewater Op last van de betrokken autoriteiten zal de Christelijke kleuterschool te Oude water voor enige tijd gesloten moeten blijven in verband met het voorkomen van diphterie in deze gemeente. Reeds een vijftal sterfgevallen is voorgekomen. De kinderen, die ingeënt zijn. zullen de school twee weken niet mogen bezoeken; de kinderen, die niet Ingeënt zijn, gedu rende 6 weken niet. Nederl. Spaarbankbond De voorzitter van de Nederlandsche Spaarbankbond. mr Jacq Dutilh, heeft op de spaarbankdag te Vlaardingen. welke werd bijgewoond door 614 (v. j 516i bestuurders van 145 (133) spaarbanken verklaard, dat er in 1952 voor 62 min meer is ingelegd dan terurbelaald. Het aantal boekjes nam met 99.000 toe. Dit wijst er op. dat het evenwicht in de huis houdens is verbeterd. Het gemiddelde goed per boekje is ƒ464. He*, aantal hou ders van rijkspostspaarbankbo.-kjes is 4.1 min met een gemiddeld tegoed van ƒ335. in 1953 is bij de bondsspaarbanken het tegoed met f56M min gestegen. De voor zitter waarschuwde tegen aanmerkelijke verhoging van de inleggersrente. Vol gend jaar wordt de spaarbankdag te Arnhem gehouden. Dierenkwelling voor een lekkere hap Sinds eeuwen hebben de boeren in en rond Straatsburg de gewoonte, hun gan zen vol met grote hoeveelheden voedsel te stoppen. Daardoor worden ze abnormaal dik. ze krijgen een enorme „onderkin' zijn dan „ideaal" voor de Sraatsburgse specialiteit: pèté de foie gras. Tot nu toe gaven de boeren hun ganzen dat extra voedsel korrel voor korrel, met de hand. Maar ook hier deed de machine haar intrede. De korrels worden de ganzen als het ware door de bek en hals ge schoten De dieren worden daarby volgens een afdoend systeem vastgehouden, kunnen niet voor- of achteruit en moeten laar slikken en slikken. Tegen deze ergelijke methode, gevolgd n sommige mensen een lekker hapje te bezorgen, heeft de Wereldfederatie vooi Dierenbescherming geprotesteerd naai aanleiding van een artikel van het Ame rikaanse blad Life er over. Het bestuur van de federatie heeft een schrijven aan de burgemeester van Straatsburg gezonden waarin maatregelen ter beteugeling van het kwaad in overweging werden gegeven. Thansheeft dr nar W. Hugenholtz te Leiden president van de wereldfederatie, van de burgemeester van Straatsburg tot ant woord gekregen, dat de zaak goed onder zocht zal worden. De burgemeester heeft daartoe de medekerking van de voor zitter van de Straatsburgse kamer van koophandel ingeroepen.Men hoopt, dat al thans het ergste lijden van de Straats burgse ganzen zal worden voorkomen voor het geval, dat zij een tweede keer met de regeringsverantwoordelijkheid wordt belast. In feite betekent dit pro gramma slechts een voortzetting van de regeringspolitlek in de afgelopen periode, dier. kenmerkend is voor Duitslands economisch herstel. Economisch wordt het nieuwe pro gramma beheerst door de politiek van de „sociale markt-economie" van Prof. Erhard, die aan het principe van de vrije concurrentie de voorkeur geeft boven het atelsel van de planpolltiek. De hereniging van de beide delen van Duitsland is zoals bij vrijwel alle partijen vanzelfsprekend een politiek maxime van het programma waarbij de „Europa-politiek" van de Bondskanselier de toetssteen vormt. Andere partijen De beide andere partijen in de rege ringscoalitie hebben hun programma's nog niet bekendgemaakt Het staat echter wel ast. dat het bondgenootschap der coalitiepartijen in de verkiezings- ■ijd zal nawerken. De partijen zullen onafhankelijk van elkaar de verkiezlngs- itrijd voeren en er zal geen sprake zijn ,-an een blokvorming, die dan bij een eventuele verkiezingsoverwinning de regeringssamenstelling bepaalt In de C.D.U. verwacht men. evenals in de beide andere partyen. dat de duidelijk zichtbare resultaten van de regering- Adenauer op het gebied van de blnnen- buitenlandse politiek de kiezers tot nieuw vertrouwensvotum zullen bren gen. De socialistische partij als grootste oppositiepartij heeft op haar congres in Frankfort haar verkiezingsprogramma bekendgemaakt De S.P.D. verwachtte reeds bij de verkiezingen in 1949 de sterk ste partij te zullen worden. Zij heeft wel in overeenstemming met de traditie het grootst aantal ingeschreven partij leden, maar zij kon toch niet het grootste deel van het kiezerscorps aan haar zijde brengen. Onder de twaalf punten van het socia listische verkiezingsprogramma zijn er enkele, waarvan de regerlng- Adenauer zou kunnen zeggen, dat zij deze punten reeds tot werkelijkheid heeft gemaakt. De socialistische eisen: Vrede veiligheid door overleg, een verenigd Europa, eenheid en vrijheid voor Duits land, medezeggenschap in staat en econo- werk en woningen voor leder, kort- vrijwel alle programmal-punten kan in de practijk van de regering- Adenauer terugvinden. Europese leger Alleen in de politiek van de regering- Adenauer en in het bijzonder voor wat de Europese Defensie Gemeenschap be treft, heeft de S.P.D. een scherpe oppo sitiestelling gekozen. De S.P.D. is geen voorstandster van het „kleine Europa", zij wil slechts een verenigd Europa als alle Europese staten meedoen. De S.P.D. heeft aangekondigd, dat in de verkiezingsstrijd de politiek van de regering-Adenauer lp d- scherpste wyze zal worden bestreden. Dit betekent, dat de Duitse verkiezingsstrijd in feite een strijd wordt tussen de S.P.D. en de rege ringscoalitie.. De Bond van ontheemden en vluchte lingen. die in 1949 nog een bescheiden rol speelde, kan in de komende verkiezings strijd mogelijke nieuwe aspecten in de Duitse politiek brengen. Rechts- of linksradlcale groepen of partijen zullen nauwelijks meer dan een ondergeschikte rol bij deze verkiezingen spelen. Het spreekt vanzelf dat de C.D.U. haar regeringspolitlek van de afgelopen vier jaren door een nieuw vertrouwens- wil voortzetten, terwijl het even zeer vaststaat, dat de social>ten uit de vierjarige oppoeitle-periode munt zullen pogen te slaan. Bruidegom kreeg (na 10 jaar) een geit Bij de huwelijksvoltrekking van Evert Jan Teeuwen en Dirkina Wilhelmina Paul te Zevenhuizen werd het bruidspaar op de stoep van het gemeentehuis een geit aangeboden. Deze aanbieding was het gevolg van een weddenschap, een jaar of tien geleden aangegaan tussen drio Kameraden. Hij die het eerst zou trouwen, zou van de anderen een geit krijgen, aldus Trouw. Conilict bij Puttershoek De leden-aandeelhouders der Coöpe ratieve Suikerfabriek Puttershoek hebben met ruim 1600 tegen 1250 stemmen de goedkeuring aan de exploitatierekening onthouden. Er was in jaar f30 inil- Uoen aan investeringen uitgegeven Voorgesteld werd. dat de leden genoe gen zouden nemen met een uitkering van de helft der bietenopbrengst ten einde f 10 min te kunnen afschrijven. Dit zou men beter thans kunnen doen dan volgend jaar omdat men dan de gevolgen van de watersnood zou voelen. In het debat hierover ging het heftig toe en men verweet de directie, dat zü in strijd met de statuten had gehandeld. De directie overweegt thans een Tussen voorstel op een nieuwe vergadering. Meer fruit en groente naar Duitsland D. reed. enlde m.len verhoofd. t— dragen voor de invoer van groente en fruit uit Nederland zijn door de West duitse autoriteiten vandaag opnieuw verhoogd en wel met vijf miüioen Mark (ƒ4.5 millloen) voor fruit en met tien mlllioen Mark 9 millioen) voor groente.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 7