Scheveningse student jaagt in Afrika op bestelling Ze zijn nu niet zo heel vlug meer ter been Angola-expeditie gestart, op zoek naar knaagdieren, schelpen en wild Pi NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 6 JUNI 1953 (Van een onzer verslaggevers) "17IER JONGE NEDERLANDERS, leden van de zgn. Angola-expeditie, zijn thans onderweg naar Portugees-Afrika. Het avontuur en de uit heemse dieren tegemoet. Want die twee zaken lokken hen ons land uit. Daar in het verre, warme Afrika zullen zij jagen achter insecten en krokodillen, papegaaien en hoefdieren. Hun zakken zijn gevuld met op drachten van binnen- en buitenlandse musea. Er wordt n.l. op bestelling geleverd. Basel vroeg knaagdieren en insecten, de Sorbonne te Parijs zit juist om schelpen te springen. Het Dierenpark Wassenaar kan nog wel een aap gebruiken en het museum van natuurlijke historie te Leiden heeft ook nog het een en ander nodig. Donderdag vertrok de expeditie van vier man. De Scheveningse student W. Paling van Veen, 22 jaar en bekend in expeditie zich in Lambarene foorstellen Afrika, voorop, op de motor. De anderen aan dr Albert Schweitzer. Men is er toch volgden met de auto. In deze wagen, die in de buurt. toch stevig op zijn wielen staat, was Het doel van de reis is dus het anderhalve ton aan bagage gestouwd. Te zamelen en jagen van insecten en dieren, elfder ure moest er wat uit- en afgeno-lAan boord van de auto, een solide leger- Dit zijn drie van de vier wereldreizigers, die in Portugees Z.W.-Afriku op zoek gaan naar insecten, krokodillen en vogeltjes. Gistermiddag startten zij voor deze avontuurlijke reis van anderhalf jaar. Links op de bumper zetelt de Scheveningse student W. Paling van Veen, dezelfde die vorig jaar met een motor~met~zijspan de Sahara bereisde. De motor neemt hij weer mee, maar het zijspan heeft hij ditmaal thuis selaten. Verder op de foto v.l.n.r. P. Gottsen, G. v. d. Wusken uit Amsterdam. vei- worden, wilde JPPSHik m veer ^omen; De Holland West-Afrlkalijn neemt met de ,r.es^ wel mee. De start te Amsterdam aan- verliep overigens voorspoedig. De burge- ïelej meester daar deed de „Afrika-Express'" cl persoonlijk uitgeleide, en een aantal var. noj zijn motoragenten loodste het gezelschap veilig de stad door. vno ~°p de Laan van Nieuw Oost Indië te "1 50 Haag haalden we Paling van Veen ilde: van zijn motor- waarop bevriende handen wal fren bouquet veldbloemen hadden gehecht. 15 ct Het liefst was hij regelrecht doorgereden ngen naar de Sahara, die hij nu op zijn duimpje 11 kent. Paling is immers een oude rot in het Dui vak. Vorig jaar „deed" hij de Sahara met een motor-met-zijspan. En nu dit weer; hij kan er niet genoeg van krijgen, •eedi Jonge bioloog-preparateur was dus n d vol goede moed, ondanks de 12.000 km •rda die "?g vo,or z'iQ wielen liggen. Redeneren doet-ie ook als een echte wereldreiziger, Langs zijn neus-weg kan hij opmerken: 7» i.en dan tellen we daarbij het ommetje 250-| van 2.000 km waarvoor we wel te staan J zullen komen, nog niet mee". Op zijn ken' sPbnternieuwe tweewieler schreef hij de »erst|^2ute in grote witte letters: Amsterdam- r hai Tanger-Sahara-Leopoldsville-Luanda-An- ,athjj gola. Het is makkelijker neerschrijven vod dan gedaan. Regen verwacht zijn reisgenoten hebben het sei zoen niet mee. Er wordt veel regen ver wacht. En er is een groot verschil tussen Jeen Mei-regentje in Holland en de regen- idtijd in het Afrikaanse! Luanda, 48 maal oj Nederland, is het werkterrein. Daar blij- Iven de mannen een half jaar. Een streek fantastische dieren en insecten len man als Paling van Veen kan bij die wetenschap onmogelijk rustig op 'zijn stoel "blijven zitten. Daar heeft hij zelfs de „cocktail van inspuitingen" f Ojtegen alle mogelijke en onmogelijke ziek- Weisontwerp ingediend Oranjekanaal wordt rijkseigendom Minister Algera heeft aan de Tweede Kamer voorgesteld het Oranjekanaal met ille bruggen, sluizen e.d. die er bij be twee zijtakken in de gemeente doorn over te brengen in eigendom van t rijk. De Drentsche Veen- en Midden anaal Maatschappij, die het kanaal xploiteert, heeft reeds in 1950 meege- ;eld, dat zij niet in staat is haar ver lichtingen behoorlijk na te komen. De vinister vindt het in het algemeen belang irantwoord, het kanaal te handhaven. stelt hij voor, het te naasten. Dat al het rijk niet meer dan f 600.000 kosten. )it bedrag wordt nog verminderd met de jï^O OOO. die de kanaalmaatschappij et rijk verschuldigd is voor achterstallig mderhoud. Het is niet dc bedoeling, dat het rijk exploitatie blijft voortzetten. Over een jandere beheersvorm wordt reeds overleg [gepleegd met de provincie Drente. io^Tamiliebenchten uit andere bladen idd GETROUWD: P. F. T. Witrncr, ec. drs C. B. Palm, A'dam; P. Th. Bennik Bieleveld, Arnhem; N. Verhave B, A. t "?£_„b?™egmg lr? wagen, zijn o.m. twee dubbelloopsgeweren en een buks met grote vuurkracht. Maar schieten is bijzaak. Goed voor het kro- kodilleriwerk. Als moderne Prikkebenen gaan de Nederlanders vooral met vang en werpnetten aan de slag. Een wat af wijkend vangmiddel is het slingertouw met de drie kogels. Hiermee kunnen ga zellen en andere hoefdieren gestrikt wor den. Apen zullen het weer op een andere manier tegen Paling van Veen-en-de- zijnen afleggen. Voor deze dieren is een kruik met nauwe hals weggelegd. Achter in die hals worden ter plaatse vruchten gelegd. De aap. nieuwsgierig dier, wil dan met zijn open hand de lekkernijen grijpen en kan niet meer voor of achteruit. Voor net massaal vangen van insecten wordt een hogedrukkwiklamp gebruikt. Een zeer Ingenieus toestel, waarbij een insec tenbedwelmend jampotje met aether te pas komt. In Leiden werkte het apparaat 4 capaciteit van ruim 8.000 insec ten per avond! Helaas zijn de insecten uit Leiden niet gelijk aan die uit Luanda. Een deel van de vangsten wordt op sterk water gezet, een ander deel Ingeblikt of gekooid: grote exemplaren kunnen per schip of vliegtuig verzonden worden. Dorst Dorst is iets waarmee de Sahara-relzi- ger sukkelen kan. Paling weet er van mee te praten: hij dronk in zijn Afrikaanse tijd gemiddeld 20 liter water per dag. De geitenlerenzak die aan de auto bungelde getuigde daar nog van. Met de aanwezige zuiveringstabletten kan 20.000 liter water behandeld worden. Zijn de „expediteurs" overdag insecten- vangers, 's nachts laten zij niet na zich het kruipend en vliegend gedierte va: lijf te houden, met behulp van klamboes. De Nederlanders zullen er echter niet altijd alleen op uit behoeven te trekken. Ook de bewoners van de streek helpen handje. De ruilmiddelen als pingpong balletjes, kralen, spiegeltjes en zelfs oude ijzeren zagen, kunen bij die „handel wandel" met de inheemsen goede diensten bewijzen. De bevolking heet zeer welwil lend te zijn. Hollanders zijn in het Luan- da-gebied zelfs zeer bekend. Er ls een dag geweest, lang geleden waarop de Luandanezen onze koloniserende landge- i wegjoegen. Deze dag wordt door de bevolking, tezamen met de nu wel aan- ezige en welkome Nederlanders, gevierd. Reisgenoten van de heer Paling van Veen zijn, de 25-jarige Amsterdammer G. v. d. Busken, handels-vertegenwoordi ger, de 30-jarige A. Hitters uit Delft, radio-technicus en de 28-jarige P. Gons, alg. techniker. Deze laatste nam ook deel lan de Van Houten filmexpeditie. Paratyphus en diphterie Verplichte inenting burgers overwogen Voor buitengewone omstandigheden Op het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid wordt overwogen, of 'buitengewone omstandigheden een vol doende rechtvaardiging kunnen zijn voor een verplichte immunisatie van de bur gerbevolking tegen paratyphus en diph terie. Deze aangelegenheid verkeert echter nog in een zeer voorbereidend stadium. Adviezen hierover hebben de iter nog niet bereikt. Dit heeft het departement medegedeeld naar aanleiding vragen over het thans verschenen rapport der subcommissie van de defen- nmissie over de wet immunisatie militairen. PRINS PER HELICOPTER NAAR NIJMEGEN Prins Bernhard zal op Zaterdag 27 Juni per helicopter landen in het Goffert- stadion van Nijmegen bij gelegenheid de uitreiking vafi gala-uniformen aan de L.S.K.-kapel en de opening der feest- week „Nijmegen Luchtmachtstad". Directoraat-generaal van Oorlog De heer S. D. Duijverman benoemd tot hoofd Bij het ministerie van Oorlog is inge steld een Directoraat-Generaal van Oor log, waaraan o.a. is opgedragen: de regeling van alle tot de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Lucht macht behorende financiële en economi sche aangelegenheden en de administra tie in de ruimste zin; de coördinatie van de aan de oorlogs begroting ten grondslag liggende pro gramma's; de coördinatie van E.D.G.-aangelegen- heden en de behandeling van andere in ternationale aangelegenheden; de bevordering van' de doelmatigheid. Tot directeur-generaal van Oorlog is. met ingang van 1 Januari 1953 benoemd de heer S. D Duijverman, tevoren pl-v. secretaris-generaal van 90rl°S- Beroepsonderofficieren krijgen meer kansen Bevordering niet meer op grond van diensttijd In de toekomst zullen beroeps-onder officieren van de Koninklijke Landmacht niet meer bevorderd worden op grond van hun diensttijd, maar uit hoofde van hun kennis en prestaties. De minimum diensttijd van zes jaar, een vereiste voor de bevordering tot adjudant-onderoffi cier, vervalt in enkele gevallen. Koks, muzikanten en tamboers zullen hoger op kunnen klimmen in de militaire hiër archie, meldt Het Binnenhof. Het goede nieuws voor de ruim 15.000 beroepsonderofficieren, vooral voor de ouderen onder hen, is te vinden in het Bevorderingsvoorschrift Landmacht 1953. dat, na dezer dagen door de minister van Oorlog te zijn goedgekeurd, binnenkort gepubliceerd zal worden in de omvang rijke legerorder. De nieuwe bepalingen gelden niet voor de dienstplichtige onder officieren van de K.L. en ook niet voor de beroepsonderofficieren van de Kon. Luchtmacht. Voor deze laatste groep is ook een nieuw bevorderingsvoorschrift in voorbereiding. Muzikanten, die vroeger slechts de titulaire rang van adjudant-onderofficier konden bereikm, kunnen thans adjudant worden en ontvangen dan ook het aan die rang verbonden salaris. Tambours behoeven niet meer tot aan hun pen sionering te blijven staan op de rang van sergeant doch kunnen bevorderd wor den tot sergeant-majoor en voor de koks bestaat, zij het ook in zeer beperkte mate, de mogelijkheid om het tot adju dant-onderofficier te brengen. De orga nisatie van de K.L. voorziet voorlopig slechts in één adjudant-onderofficier-kok. ene adjudant-onderofficier-kok in leger zal degene zijn, die als opper kok de pollepel zwaait op de koninklijke militaire academie te Breda. PROBLEMEN OP PARIJSE JAARBEURS 1953 Compromis tussen kermis moderne stadswijk en Maandag weer 201 man naar Korea Een aanvullingsdetachement Nederlands detachement Verenigde Naties op Korea, ter sterke van 201 man, zal Maandag a.s. uit Roosendaal naar Mar seille vertrekken, om aldaar te worden ingescheept met bestemming Poesan. Fabriek van kraak- catalysator Geopend door minister Zijlstra Economische Zaken, prof. dr J. Zijlstra, heeft op de terreinen van de Koninklijke Zwavelzuurfabrieken voorheen Ketjen te Amsterdam-Noord nieuwe fabriek geopend voor ver vaardiging van kraakcatalysator voor de olie-industrie. De minister betoogde, dat Nederland met alle macht moet streven verhoging van uitvoer. Hij vertelde dat Ketjen met verscheidene aardolie maatschappijen langjarige leveringcon tracten heeft gesloten. Het bedrijf werkt hierdoor mede aan de uitvoer. De burge meester van Amsterdam, mr Arn. J d'Ailly, de vice-president van de Ameri can Cyanamid Company, de heer R. B. Fiske, en vele vooraanstaande personen waren aanwezig. Duitsland grootste klant voor onze eieren Jaarverslag Pluimvee Federatie Het Nederlandse volk at het vorig jaar 111 eieren per persoon in allerlei vorm op. Van de 1346 millioen in 1952 uitgevoerde verse eieren nam West- Duitsland niet minder dan 85,4 pot af. Er werden 34 millioen eendeneieren uitge voerd. Hiervan werd 50 pet aan West- Dultsland en 40 pet aan Italië geleverd Nederland bezat in Mei 1952 23.802.000 kuikens en hennen en 363.000 eenden, in December 15.709.000 hoenders ""6 000 eenden. Fokkérs en broeders leggen zioh vooral toe op de rassen witte leghorn en rode IJslanders, die namelijk resp, 29,2 en 19,7 pet van de jonge kuiken uitmaakten, tegen de Barnevelders 0,6 pot. Aan krui singen werd ruim 44 pet gebroed. Deze cijfers zijn ontleennd aan het jaarverslag van de Ned. Pluimvee Fede ratie. Nog een aardige herinnering die voor de Britten onvergetelijke tweede Juni van 1953: de kroning van Koningin Elizabeth. Terwijl mïllioenen langs de straten Londen stonden geschaard om glimp van de plechtigheid op te vangen keken de kleine Prins Charles (geheel rechts) en de nog kleinere Prinses Anna (geheel links) door de ruiten van Bucking ham Palace moeder vol verbazing (Van onze correspondent) n de dezer dagen begonnen Tony Bouilhet, heeft de pers vooraf verzocht mogelijke onvolkomen heden wel te willen excuseren, want sommige standhouders „hebben moeilijkheden gehad." Het schijnt echter, dat de organisatie van de Foire zelf ook problemen kent, want er hapert hier en daar nogal wat. Het krioelt overal van werklui met lorries en vrachtwagens, planken, balken, hopen zand, grint, enz., alsof men volop de tijd heeft. Daarbij de lange straten met marktkraampjes in aanmerking genomen, die zich tussen de hallen doorslingeren, over het 48 hectaren grote terrein, en men heeft het effect van een compromis tussen een kermis en een nieuwe stadswijk. Het Franse Nationale Centrum voor de Buitenlandse Handel heeft een offi ciële vertegenwoordiger naar de Foire gestuurd, die dicht bij dfe ingang zijn kantoor heeft. Het gebouw dat hem huisvest, is echter op het nippertje voor de opening klaar gekomen en t ziet er van binnen uit als een venduhuis. De heer Vighon verontschuldigde een en ander met de woorden: „Ze zyn niet meer zo vlug ter been als vroeger, moet u rekenen. Er zijn dit jaar twaalfduizend deelnemers, waarvan bijna tweeduizend uit het buitenland, 't Groeit ze boven het hoofd". Gehoed en gejast zat hij midden ln een wolk stof enige sardientjes te eten, terwijl boven z'n hoofd electrische hamers ratelden. Evenals op de Britse -voorjaarsbeurs zyn er in Parijs aanmerkelijk minder buitenlandse kopers, doch de belang stelling van de zijde van het publiek is vrij groot. Van de drie weken dat de tentoonstelling duurt, worden slechts enkele dagen speciaal voor kopers ge reserveerd en 't is te hopen, dat de gid sen zich dan wat beter „ingewerkt" zul len tonen. We zijn namelijk anderhalf lang van de een naar de ander ge stuurd, alvorens bij de persdienst te be landen, die overigens alleen bleek te bestaan uit een slapende heer, in een kaal optrekje, boven de „Eerste Hulp" post. Ter gelegenheid van de opening zyn ditmaal geen redevoeringen afgestoken. De Minister van Handel, Guy Petit, knipte een lintje door, omhelsde vol gens de regelen der kunst voorzitter directeur, begaf zich met gevolg naar het hoofdgebouw, hield staande receptie, daarmee was de zaak beklonken. Wel s er een uitgebreid wandelend buffet, met wijn die alle eer aangedaan werd. De meeste gezichten stonden zonnig, o.a. JJ de behangers, die onder de be- drijven door fluitend verder gingen met hun werk! Zo gaat dat nu in douce France". Een beetje zwieriger nonchalanter dan elders. Dat bleek ook, toen President Auriol een paar dagen later kwam kijken. Hij struikelde enkele losliggende kabels en viel bijna languit in een bak kalk. We willen niet op alle slakjes zout leggen, doch diezelf de middag trapte de Oostenrijkse minis ter van Handel op een vergeten spijker, in de ontvangsbhall! Overigens kwam 's avonds een Engelsman zijn beklag doen bij de directie, omdat een driftige Cor- sicaan hein onder bedreiging monsters „nougat" had laten proeven, De Nederlandse inzending op de Foire ziet er, als elk jaar, echt gezellig uit; een staaltje van goede smaak en dege lijkheid. Meisjes in een soort nationaal costuum ('t doet het meest aan Marken denken) doen het woord en ontlokken aan de Franse bezoekers menige plimenteuse opmerking. Glimlachend staan ze daar tussen de kazen en de bloemen en de enige dissonant hebben we gevonden, dat één van hen breeduit een sigaret ging zitten roken voor 't fo rum van het publiek. Minder geslaagd is de stand van de Nederlandse vlieg tuigindustrie, die eerder een machine fabriek lijkt te vertegenwoordigen over erg weinig ruimte beschikt. Ver kwikkend, dat de hele inzending op tijd gereed: was en er dus van het begin af rustig geconverseerd kon worden. Onze Benelux-partner België vestigt vooral de aandacht op zijn omvang rijke arbeid in de Congo. De industriële ontwikkeling van dit overzees gebieds deel voor een klein land in Europa van zo groot belang verdient dan ook onze waardering. Talrijk zijn de nieuwe ondernemingen, zowel in de mijnbouw als op agrarisch terrein, die uit België worden gefinancieerd of door Belgen worden geleid met Amerikaans kapitaal. Aan de hand van beeldgrafieken wordt erop gewezen, dat er nog volop plaats is voor nieuwe industrieën en dat investe ringen uitstekend ten nutte gemaakt kunnen worden. Voor de blanke bevol king wordt alles gedaan om haar het verblijf in t tropisch klimaat zo Aan genaam mogelijk te maken. Er wordt goed verdiend en daar de import uit de U.S.A. geliberaliseerd is, kan men zich heel wat luxe veroorloven. Van grote invloed op e.e.a. is de levering van delf stoffen aan de Amerikaanse atoomfa- Luxemburg brengt voornamelijk zijn recreatie-gelegenheden naar v< tuurschoon en modern ingerichte hotels. De industrie van hét Groothertogdom volstaat met het tonen van een aantal producten in vitrines van bescheiden omvang. Duitsland Voor de tweede maal na de oorlog is Duitsland op de Paryse Jaarbeurs schenen en wel met 403 deelnemers, verspreid ondergebracht by verschillen de industriële groepen, die in grote hal len zyn gehuisvest. Hierdoor valt 't niet dat West- en Oost-Duitsland gecom bineerd exposeren en dat him inzending de buitenlandse exposanten de groot ste is. In Hall 45 hebben ze een inlich tingenbureau geopend om belangstellen den wegwys te maken. We hebben er praatje gemaakt met professor Fehn uit Keulen, die vertelde dat Duitsland rig jaar had deelgenomen aan de Poire de Lyon" en toen geen kans gezien had ook in Parys uit te komen. Hy v tevreden over de medewerking BH| Franse autoriteiten, hoewel er enig ge harrewar was geweest by de verdeling i de beperkte plaatsruimte. De Fran- industrie had nameiyk aanvankelyk geweigerd ook maar een centimeter van haar oudere rechten prijs te geven, doch laetr was ze hierop teruggekomen, de branches, radio, speelgoed en yzer- waren is Duitsland het sterkst vertegen woordigd, terwijl op het buitenterrein een groot aantal hijskranen in vorm afmeting wedyveren met hun buiten landse collega's. Naar ons van verschil lende kanten werd meegedeeld liggen de prijzen over het algemeen gunstig de Europese markt, d.wx. dat speciaal het z.g. Duitse massagoed een bedreiging vormt wegens scherpe noteringen. Pro fessor Fehn ziet de toekomst dan ook niet somber in op dit punt. Italië viljoen bezit in hall 42. Daar de 402 deelnemers merendeels kleine stands hebben opgetrokken, maakt het geen overweldigende indruk. Het Venetiaans glas trekt er de meeste aandacht, met vele spiegels, kunstvoorwerpen en een vorstelyke verlichting uit kristallen luchters. Daar verdringen zich voortdu rend een groot aantal bezoekers, onder het waakzaam oog van enige politie mannen. De hele vlaggen en kleurige guirlandes zorgen voor het handhaven van een Italiaanse sfeer. Blykens statis tieken onderhoudt dit land met Frank rijk een levendige handel, waarby de betalingsbalans zich ten gunste van Italië ontwikkelt. Spanje, dat vorig jaar voor 't eerst sinds 1936 weer deelnam, laat deze keer geheel verstek gaan. Portugal, dat er vorig jaar niet was, is nu met een grote stand gekomen, georganiseerd door een particuliere export-onderneming in Lis sabon. Yoego-Slavië heeft een kleine, grotendeels door glas afgesloten hoeveel heid goederen gezonden, uitsluitend af gestemd op de Franse markt. Aan weers zijden is deze stand geflankeerd door een loket, waar men inlichtingen kan krijgen, maar 't ziet er erg grauw en sinister uit. Een student uit Belgrado, die als tolk optrad, vertelde dat er aardig wat orders binnengekomen waren, o.a. een heel grote voor handgeknoopte ta pijtjes, waarin een Zweeds zakenman veel belang stelde, omdat de prijs stuk ken lager ligt dan van soortgelijke kleed jes elders uit het Middellandse-Zee-ge- bied. Griekenland By Yoego-Slaviës buurman, Grieken land, heerst een serene rust- 't Is een zielig kleine expositie, die een armoe dige indruk maakt. Als middelpunt een gipsbeeld van Apollo, in een cirkel van vuile bloempotten met geraniums, die te weinig water gehad hebbenin lichtingen kan men slechts krijgen door de Griekse ambassade op te bellen. Po len neemt in de groep der Oost-Europese landen In hall 30 een dominerende plaats in, met machines voor de winning ertsen. Ook een aantal logge ge vaarten, die gebruikt worden voor de aanleg van wegen in bergachtig gebied, zijn aanwezig. Oostenryk is royaal ver tegenwoordigd en heeft voor zich alleen prachtig paviljoen van ultra-moderne allure. De voorzitter van de Weense Kamer van Koophandel zei, dat de deel de van regeringswege ge coördineerde inzending, hoogst tevreden met het grote aantal orders, dat de eerste dag boekten. Algiers, Marokko en de landen van de Franse unie (Viet-Nam) hebben elk voor zich schitterende exposities opgebouwd in een grote hall. geheel ln de styi van het nabye en verre Oosten, met hoogpoorten gaanderijen. Algiers heeft er een kleurrijk diorama bijgebouwd van een havengezicht, met levensgrote figuren een zó knappe verlichting, dat men zweren of 't was werkelykheid. Iets dergeiyks komt ln de Marokkaanse af deling voor, op kleiner® schaal, een marktterrein voorstellend; op het plein bevinden zich meer dan tweeduizend nauwkeurig aangeklede poppetjes! Ove rigens maken de inzenders zich niet zo druk. Via de Franse regering hebben enkele bouwers een contract om elk jaar weer dezelfde expositie op te boawen. Het centrale inlichtingenkantoor voor Noord-Afrika xit om de haverklap op de enige by de stands aanwezige personen zijn bewakers, die van het ten toongestelde niets afweten. Alleen bij de afdeling Frans Somaliland was enige bedrijvigheid, door het vertonen van iries aardige lantaarnplaatjes. Franse noviteiten De Inzendingen van Frankrijk-zelf telden een aantal nieuwigheden, doch ze met een lantaarntje zoeken. Zo was er een fabrikant van alleraardigste vinding, die de be grippen wandversiering, schilderij en schemerlamp in zich verenigt Hy bracht nameiyk een beschilderde glasplaat in de handel, waarachter een lamp, die be paalde onderdelen van b.v. zeegezichten bescheen, die. door gebruik te maken warmte trillingen ln de lucht, geheel beweging kwamen, zodat men als t re de golven zag uitrollen op het strand. De uitvinder, een gebruinde ngeman uit Grenoble, toonde ons brie ven met bestellingen uit alle wereld delen, maar hy vertikte t uit te leggen, hoe zijn wonderlyke instrumenten nu eigenlyk precies in elkaar zaten Plastic-artikelen waren er in allerlei variaties. Er was een ijskast by (fri- giuaire) van tachtig liter inhoud, geheel doorzichtig. Een eenvoudige drukkerij, van plastic-materiaal, vol-automaUscli gekoppeld. Verpakkingsmateriaal veor alle doeleinden, o.a. voor het vervoer van levende vissen, enz. enz. Voor ziekenhuizen cn laboratoria wa- •n er vindingen zoals lampen, die door concentratie van ultra-violette stralen alle microben doden, en machines die de vochtigheidsgraad van de lucht nauw keurig op peil houden. Ook blijken er betere middelen ontwikkeld te zyn om menseiyke huid te conserveren, en om langdurige operaties uit te voeren. De grootste inzending werd gevormd door een rotor tig ton, geprepareerd luabt te

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5