We zaten 30 meter boven het graf van de onbekende soldaat Onvergetelijke indrukken van de plechtigheid in Westminster Abbey Prins Charles zoog op zijn duim Gillette apparaat Vijf spelers candidaat voor de vijfde plaats Automobilisten staan voor het Limburg-mysterie Wel duizend mensen ter receptie op Groot Haesebroek De stand van het lager onderwijs Zondaasschoolleiders 2 dagen in Arnhem bijeen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 WOENSDAG 3 JUNI 1953 Daarom zagen we van kroning zelf niets... (Van een onzer verslaggevers) We zijn dan „By command of Her Majesty the Queen" (opgeroepen door H.M. de Koningin) in de Westminster Abbey geweest, op deze historische tweede Juni van het jaar 1953. Een dag die, naar de Engelsen hope«, aan het begin van een nieuwe periode van welvaart en voorspoed moet den geschreven. We behoorden tot één van de 7500 gelukkigen, die onder de booggewelven van het grijze middenschip de kroning van Koningin Elizabeth II bijwoonden; één van de 1000 buitenlanders, één van de vijftien Nederlanders Maar, behalve de processie naar het altaar, hebben we niets van de kronings ceremonie gezien. De hofmaarschalk met zün duizend zorgen en problemen had ons hoog op het triforium gezet, zeker dertig meter boven het graf van de onbe kende soldaat, welks zwart-gouden i meren steen de enige onderbreking het 70 nieter lange blauwe tapijt beneden bleek te zijn. Als we de enige waren geweest, hadden we zeker ons beklag bij de hof maarschalk ingediend, maar het tegen overgestelde was juist het geval. Er waren meer mensen in de Abbey aan wezig, die het kroningsritueel en d( handelingen niét konden zien, dan wél. Niét meer dan 3000 van de 7500 aanwezi gen hebben de ceremonieën, helemaal, half of slechts voor een kwart gezien; 3500 anderen konden alleen maa schillende processies bekijken en 1000 wel zeer ongelukkig gezetelden hebben met uitzondering van de schitterend uit gedoste figuren tegenover hen op de tribune, pertinent niets kunnen zien. Tegenover ons, op een grote achter Gothische bogen schuilgaande tribune, zaten drie Arabische vorsten in vol ornaat. Ze waren ergens uit de verre woestijn gekomen om de kroning koningin Eüzabeth mee te maken, ook zij moesten het met bescheiden plaat sen doen. Mét de maharadja's uit Voor- i Indië, de sultans uit Brits-Borneo en de negerhoofdlieden uit Centraal-Afrika j zaten ze vele uren lang op harde, rechte banken, ook zonder hoop iets kroningsplechtigheden te zien. De invitatie Maar of men de ceremonie wel of niet gezien heeft, het is de uitnodiging, die j bij gebeurtenissen als deze geldt, de uit- I nodiging die zó is gemaakt, dat velen haar wel zullen inlijsten en een ereplaats boven de haard zullen geven. De invitatie koninklijk bevel is een betere naam is liefst 28 centimeter lang en 24 centi meter breed. Ze draagt in een lichtblauwe opdruk het wapen van het Engelse koningshuis en is met een diep-gouden rand bewerkt. De naam van de uitge- nodigde staat er in schoonschrift op, even als de bevelende woorden: „By command of Her Majesty the Queen". En rechts onderaan heeft de hofmaarschalk, dt hertog van Norfolk, zijn forse handteke- ning gezet en zijn kleurloze, maar monu mentale zegel. Laten we het echter niet te lang ovei die uitnodigingskaart hebben. Wat er zc bijkomt is minstens even interessant. Ieder, die-een plaats in de Abbey gekre gen heeft, kreeg namelijk niet minder dan twee reusachtige enveloppen met niet minder dan twintig documenten, brieven en antwoordkaarten thuisgebracht Op één zo'n kaart stond met een r tertje te lezen: Ik zal de eer hebben het bevel van Hare Majesteit op te volgen. Maar op een andere kaart stond met het zelfde gouden lettertje gedrukt: Het spijt me, dat ik onvermijdelijk verhinderd ben, het bevel van Hare Majesteit op te volgen. Zo zonder afbreuk aan het traditio nele woordje „command" te doen een ieder naar eigen goeddunken han delen. Zo men kan haast va organisatie spreken organiseren de Engelsen hun grote plechtigheden en feestelijkheden. Om zes uur. Prins Bernhard bracht Churchill in de war Prins Bernhard bracht gisteren op gracieuze wijze hulde aan de grote Britse oorlogsleider Sir Winston Churchill. Tijdens de kronings plechtigheid zat de prins in het koor tegenover het altaar. Toen Churchill statig de kerk uitliep, maakte prins Bernhard een buiging voor hem. De oude staatsman raakte door dit onverwachte eer bewijs een ogenblik in de war, aarzelde even en boog toen terug. Daarna schreed hij weer plechtig verder. De verschijning van Churchill maakte op alle aanwezigen diepe indrtik. Eén van hen merkte op: „Wat ziet hij er prachtig uit. Even indrukwekkend als een oud schip dat met volle zeilen ten oorlog vaart." Zelfs Sowjet-ambassadeur Jacob Malik glimlachte toen Churchill hem passeerde. Koningin Juliana volgde met enkele leden van de hofhouding de kroning van Elizabeth op het televisiescherm in het paleis te Soestdijk, Familieberichten uit andere bladen i 3. Verdoom, R. W. Shuel, R. van Ingen erhoef, Oegstgeest; P. C. Moes t W. C. Ponning, v ven: G. de Graaf, m. 69 j. Weesperkarspel; E. G. Pieper, m. arts, 40 j. Apeldoorn: F. H. J. Hugas. m. 56 j. A'dam: A. J. Lafeber, uitzicht op het schip van de kerk be neden ons. Provoosten in officiële hof- kleding: zwart fluwelen kuitbroek, dito jasjes, zilverkleurige schoengespen, knopen en degens, hadden ons langs smal kronkelpad naar boven geleid hier in de nok van de kerk, waar en spinrag zo goed en zo kwaad als het ging waren weggepoetst kregen een eerste gezicht op het machtige interieur van de abdij. En wat een ge zicht! We schrokken er bijna van. De kerk, die we goed kennen, was zó onher kenbaar, dat we moeite hadden er een vóór- en achterstuk in te ontdekken. De standbeelden en praalgraven, welke Westminster Abbey tot een nationaal monument hebben gemaakt, waren geheel onder de tribunes verdwenen. Stoelen er banken waren er niet meer: wat w« zagen waren niets anders dan stellages er nog eens stellages. Midden in het schip van de kerk, tus sen de hoge grijze pilaren, was een lang blauw kleed gelegd. In het koor en het altaar lag een goud-geel karpet en het platform, waarop de koningin hulde van haar leenheren in ontvangst nemen, was met dezelfde kleur stof bedekt. In de zijbeuken stonden de stoelen der Peers, alle zetels met blauwe zitting en rug, en goudkleurige poten. Alle decora ties waren precies gelijk. Langs allé tri bunes waren lichtblauwe doeken gespij kerd, die een kroon en de bloemen- emblemen van het Verenigd Koninkrijk tot patroon hadden. De roos van Enge land, de distel van Schotland en het kla verblad van Ierland. Zeven uur Om zeven uur was de Abbey al voor de helft met genodigden gevuld en een uur later leek er geen mens meer bij te kun- i. Alle tribunes en stoelen zaten dicht- gepakt met uitverkorenen. Dames in kostbare toiletten en flonkerende diade men, de heren in de meest fantastische gala-uniformen of in stemmige morgen- of avondkleding. haast ondoenlijk, het kleurrijke i ^5. .iel onder woorden te brengen. I zacme- We zagen rode, blauwe en groene mantels in alle mogelijke schakeringen: rood scheen de boventoon te voeren, niet het minst door de wijde gewaden, waarmee honderden graven, baronnen en hertogen met hun echtgenoten een zijbeuk geheel schenen te vullen. Een orkest, dat met een koor op een verdieping in het midden van de kerk was gezeten, begon zachtjes te spelen. Nog twee en een half uur zouden de genodig den op de koninklijke processie moeten wachten. Met een kijker zochten we de tribunes aan de overkant af. Ons oog viel was van een boom, die de hofmaarschalk op één van zijn landgoederen had laten vellen. Een waardiger aandenken aan deze kroning had deze luitenant-kolonel zich niet kunnen denken. Trompetten schalden, de mensen op de tribunes gingen rinkelend van de medail les staan. De eerste hoge vertegenwoordi gers schreden langzaam binnen. Eerst de koloniale heersers in hun exotische ge waden, toen de representanten van vreem de mogendheden onder wie de prins der Nederlanden. Vervolgens de Engelse ko ninklijke prinsessen en tenslotte de ko ningin-moeder Elizabeth en prinses Mar- Van boven, van het triforium af. zag dit hele kleurrijke tafereel er uit als poppenspel. Men kon deze mannen vrouwen met hun lange, door pages ge dragen sleep, met kleurige insecten gelijken, die langzaam over de grond schenen te kruipen. Gezichten konden w« niet onderscheiden, maar wel kleuren: purper, paars, grijs, alles door elkaar. Toen. een half uur voordat de koningin in plechtige processie zou binnenschrij den, steeg er plotseling een gelach op. Het kwam uit de hoek van het koor, doch hoewel we onze hals rekten, konden we niets onderscheiden. Maar niet lang daar na konden we ook meelachen. Tien schoonmaaksters, in nieuwe witte jassen, veegden met enorme snelheid de zeventig meter lange blauwe loper aan, onder zicht van een man Een groot ogenblik Een flauw gejuich drong van buiten tot de Abbey door. Dit was het moment, waarop iedereen gewacht had; het ogen blik was aangebroken. Een lange pro cessie bewoog zich door het schip van de kerk. Geestelijken, wapenkoningen, stan daarddragers, de in paarse mantel gehulde Sir Winston Churchill, de hertog van Edinburgh in een karmozijnrode mantel, omringd door de krijgshaftige „gentle- men-at-arms" en gevolgd door zijn page. zeecadet Reece. Daarachter de regalia, de koninklijke standaarddrager Montgomery en de Bijbel. En eindelijk de koningin, het hoofd fier opgericht, de handen ge vouwen. de voeten licht. De bijna vijftien meter lange sleep van haar rode staatsie gewaad werd gedragen door acht dames. Van haar gezicht of haar kronings japon konden we weinig zien, de flonkerende tiara. Vijf minuten nadat het juichende „Vivat, vivat" van de koorknapen was weggestorven, begon het kroningsritueel: onzichtbaar voor ons en ook onzichtbaar die sultans, die sheiks en die hon derden officieren en diplomaten tegen- Maar via accoustisch uitstekend opgestelde luidsprekers was al het ge sprokene duidelijk te volgen. Tijdens de erkenning, het eerste onderdeel ceremonie, donderde vier keer het „God the Queen" door de Abbey. De niettemin klare stem schouwspel onder woorden te brengen.I - Wo -7=,««r, Ki-,1.1.,0 «0,0 de koningin was tijdens de eedsaflegging duidelijk te horen en tijdens het meest verheven moment, de zalving, klonken de woorden van de aartsbisschop Canterbury zo hard door de kerk heen. dat we nauwelijks konden geloven dat we de dienst eigenlijk slechts op afstand bijwoonden. Perfecte organisatie Onze kopij stroomde inmiddels via Fleetstreet naar Nederland. De provoos ten brachten onze pennevruchten naar uitgang van de Abbey en padvinders in glanzende zijde gestoken"Chi- i motor-ordonnansen zorgden voor de r hoogwaardigheidsbekleder, die juist Wat de communicatiemiddelen betreft stuk kauwgum in de mond stak en-was de organisatie zó perfect, dat geen even later hadden we drie naast elkaarkopijjongen op de krant het zijn schitte- gezeten vorsten uit Brits Borneo in het]rend geüniformeerde „collega's" had met zijn kris aankunnen verbeteren. Nog één keer zagen we de processie van de koningin door de kerk gaan. Dit was na de kroning en na het ontroerende huldebetoon, waarbij de vierjarige prins Charles zijn vader grootmoedig voor moeder zag knielen. Ey om vier uur tien uren nadat we de Abbey waren binnengegaan, betraden we voor het eerst weer de straat. De Abbey met zijn millioenen gekost heb bende verbouwing lag verlaten achter ons. De kleuren van het décor waren bleekt, want de met zoveel zorg voorbe reide kroning van koningin Elizabeth verleden geworden. het knoeien was. Het gouden heft scheen te hebben losgelaten, want lachend liet hij het mes en een blinkend stuk metaal aan zijn vrienden zien en borg beide ver volgens in de zoom van zijn groen zijden kleed. Aandenken Een provoost, een luitenant-kolonel van de Horse Guards, kwam naast ons staan en al gauw concentreerde het gesprek zich op de gouden staf, die hij cn zijn 400 col lega's als teken van hun waardigheid in de hand hielden. De stok was van ce derhout gemaakt, dat weer afkomstig (Van onze correspondent.) TTOE HEEFT DE KLEINE PRINS Charles zich in de Westminster Abbey gedragen? Wel. hij zoog op zijn duim, maar op het grote ogenblik, waarvoor hij ook voorbestemd is, heeft hij zich ge dragen als een echte koninklijke prins. Zün moeder kan trots op hem zpn. want hü is een brave jongen geweest. Hü was gezeten tussen zün tante, prinses Mar garet, en zijn grootmoeder, de moeder van koningin Elizabeth. Opgewonden wendde hij zich tot zün grootmoeder, toen hij zijn vader, de hertog van Edin- burg, voor de koningin zag knielen haar eer te bewijzen. Kort daarop werd hij rusteloos en spraakzaam en zün tante en grootmoeder overlegden kennelijk, of het niet beter was. dat hij weer vertrok. Maar Charles mocht blüven. Even later ging hy weer rustig zitten van de ceremonie te volgen. Maar lang hield de vierjarige troonopvolger het niet uit. De prins was gekleed in een wit pakje. Zün haar zat onberispelijk in de schei ding. Telkens grepen twee kleine handjes de balustrade voor de koninklijke zetel vast om goed al de wonderlijke dingen te kunnen zien. welke zich voor zijn ogen ontrolden, enkele minuten later gaf groot moeder hem iets om op te staanen de prins kon nu beter de wel zeer tot zün verbeelding sprekende herauten zien en al die andere dingen, die toch ook de ouderen in hun ban hielden. Tussen al die oudere mensen werd de kleine prins het levendigste persoontje op de koninklijke zetels. Hü had heel wat té zéggen en prinses Margaret moest veel overredingskracht gebruiken om de jongen in het gareel te houden. Het pro bleem, dat Charles eerst boeide, was de zakdoek, die hü in zijn linkermouw ont dekte, daarna ging hij zijn handen aan dachtig bestuderen. Vervolgens staarde hij bedachtzaam naar de duim. welke zijn mond gevonden had. En het leek, alsof hij tenslotte door alles om zich heen uit het veld geslagen was. Maar hü ontdekte weer wat nieuws. Het waren de kleine pages, die gevaarlük dicht bü hem waren, om er zün ervaringen mee uit te wisse len. Het kritieke uur was toen gekomen. En toen zün moeder aan het einde van de communie naar de troon teruggeleid werd, moest Charles naar huis. Niet Neem. de proef op de som! Koop een Gillette acbeerapparatt no. 32 voor F. 1,10 (incl. 2 mesjes ter waarde van 30 ct.) Reeds na de eerste keer scheren zult U bemerken dat U zich dan inderdaad beter en sneller scheert en dat een Gillette schecrapparaat en Blauwe Gillette mesjes de ideale combinatie vormen! BLAUWE GILLETTE MESJES IN EEN VORMEN EEN fDEAAL PAAR Een „goeie morgen" begint met Gillette dat hü zich niet behoorlijk gedragen had, maar omdat van tevoren was vastgesteld, hoe lang de jongen ln de kerk mocht blüven Precies op tüd arriveerde een in rood geklede lakei, die hem naar bulten bracht. Op Buckingham Palace wachtten zün vriendjes met ijsjes, gebakjes televisietoestel, waarop hü zün moeder tüdens haar zegetocht door Londen kon gadeslaan. Charles was de enige, die zonder een repetitie in de Abbey kwam. Hü heeft zich dan ook keurig gedragen. Het viel overigens op. dat zün ogen één en al be wondering waren, toen de kroon van St Edward op het hoofd van zün moeder werd geplaatst. voor de toeschouwers was het duide- lÜk. dat koningin Elizabeth steun vond in de aanwezigheid van de kleine jongen, die haar met zulke verheerlükte ogen gadesloeg Spanjaard en Orbaan hebben goede kansen op plaatsing (Van onze schaakmedewerker) AMSTERDAM, 2 Juni. De zevende ronde van het candidatentournooi bracht in zoverre geen verandering in de situatie, dat Cortlever en v. d. Berg ongenaakbaar en onbedreigd de leiding behouden. Hierin kon het feit, dat v. d. Berg heden tegen Spanjaard remise maakte geen verande ring brengen. Het is toch wel duidelijk, dat Cortlever en v. d. Berg bijna een klasse beter zijn dan de overige deelnemers. De partij tussen Cortlever en Vinken bewees dit weer eens. Weliswaar had Cortlever een pion ge wonnen, doch Vinken manoeuvreerde toch wel zo handig, dat in een eind spel, waarin beide partijen nog een toren en een paard plus enkele pion nen hadden, niet duidelijk was hoe Cortlever zou moeten winnen. Tegen 1- een gelijkwaardige tegenstander zou hem dit ook niet gelukt zijn. Vinken 'evenwel was zo vriendelijk om zijn paard te laten afruilen: Kort daarna was het afgelopen. Indien Van Doesburgh, De Jong en Vinken er in slagen hun hangpartüen (resp. tegen Scheffer, Karper en v Does burgh) te winnen en het ziet uit dat dit gebeuren zal dan zal de rangschikking na 7 ronden aldus luiden: Cortlever 6^, v. d. Berg 6. Orbaan Spanjaard 4t4. Van Doesburgh. De Jong. Karper en Visser ieder 3^, Vinken 2V2 Crabbendam en Van Steenis lVz, Schef fer 1. Het is wel duidelyk. dat Orbaan Spanjaard aardig op weg zün op de 3e 4e plaats beslag te gaan leggen, al m Orbaan nog zowel Cortlever als Van den Berg ontmoeten. Maar op hen volgt peloton van 5 man, die er voorlopig ge noegen mee zullen moeten te vechten. Vinken, als laatsie In de tweede 24-uursrit Scheveningen-Luxemburg- Scheveningen van 1113 Juni Ondanks striemende regen H.M. de Koningin bij diner in Britse Ambassade (Van een onzèr verslaggevers) ,Règen gèldt in hét Oosten als een goed voorteken", zei ons de heer Oh. J. I. M. Weltèr op dé kroningsreceptie op Groot Haesebroek,. bet buiten van de Cajiadese ambassadeur te Wassenaar. Dat moge dan de troost zyn van de vele honderden damés, die met een grootse gardenparty in het vooruitzicht, zich luehtigé toiletten en grote tulen en ien hoeden hadden aangeschaft. Want de grote grasvelden van Groot Haesebroek waren niet te betreden en leég bleven de gezellige oranje-zitjes en de tennisbanen. Wel was er een grote legertent opgesteld, die via het over dekt terras vanuit de bibliotheek van Groot Haesebroek te bereiken was. Ver waren alle salons en de grofe hal het buiten gevuld met honderden gasten. Het is niet mógelijk om namen te noemen. Uit geheel Nederland waren autoriteiten en leden van het Britse we reldrijk büeen gekomen om aan de hoof- 'an de diplomatieke missies van het Gemenebest hun gelukwensen aan te Om precies zes uur liet de Marine kapel, die zo nu en dan een vrolijk wys- je ten beste had gegèvén, het „God save the Queen" horen, wéanmede de receptie beëindigd was. Juist op tü'd om de am bassadeurs en hun echtgenoten de ge legenheid te geven zich in groot gala te stellen. steken voor het diner in de Britse am bassade te Den Haag, waar ook H.M. de Koningin aanzat. Uitvoering reisbesluit wordt gewijzigd Vergoeding van dienstreizen voor rijksambtenaren Minister Van de Kieft heeft reeds bü de voorzitter van de centrale commissie voor georganiseerd overleg een eerste voorstel aan de orde gesteld tot wijziging van het veel gecritiseerde Reisbesluit 1952 (de regeling der vergoeding van kosten, verbonden aan dienstreizen van rüksambtenaren). De voorzitter van de centrale commissie heeft een subcom missie ingesteld om de moeilijkheden van meer algemene aard te bezien, bü het nog ontbreken van dienstcommissies voor georganiseerd overleg de dienstgewyze uitvoering van het Reisbesluit te bespre ken en de coördinatie der uitvoerings voorschriften bü de verscnillende onder delen van de rijksdienst te bevorderen. Dit heeft minister Van de Kieft geant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Droesen (K.V.P.). De minister voelt er niet voor, het ge heel verouderde vervallen Reisbesluit gedeeltelük in werking te Door de R.A.C.-West wordt op 11. 12 1 13 Juni ter gelegenheid van de ope ning van het seizoen te Scheveningen de 2e 24-uursrit ScheveningenLuxem burgScheveningen gehouden. Donder dagavond 11 Juni wordt om 19.45 uur de eerste deelnemer aan deze wedstrijd, •voor ruim 180 lnschrüvingen, waar van 17 uit Luxemburg, zün binnengeko men, gestart. De rit over circa 1000 km gaat door de mooiste delen van Neder land, België en Luxemburg en bestaat uit de volgende gedeelten: A. traject van ca 330 km van Scheve ningen naar de Nederland-Belgische grens; B. een Belgisch-Luxemburgs traject van ca 180 km van de Nederlands-Bel gische grens naar Colmarberg in Luxem burg; C. traject Colmarberg-Nederlandse gréns van ca 280 km. D. traject van ca 250 km van de Bel gisch-Nederlandse grens tot de finish te Scheveningen. Op Zaterdag 13 Juni wordt te Sche veningen een klassementsproef gehouden, waar ca 40 pet van het aantal deelnemers en in ieder geval zü. die zonder straf- punten de finish bereiken, aan deel zul len nemen. Voor deze klasementsproef zullen de toerwagens worden verdeeld in de volgende klasse: tot 850 cc, van 850— 1150 cc. van 1150—1400 cc. van 1400—1600 cc. van 16002400 cc en wagens met cylinderinhoud boven 2400 cc; tenslotte twee klassen sportwagens, tot 1800 boven 1800 cc. De klassementsproef Het Haagse elftal tegen Legnano Het Haagse voetbalelftal, dat Woen dagavond 10 Juni op het HBS-terre (aanvang 7.15 uur) tegen de Italiaan club Legnano speelt, is als volgt samci gesteld: Doel: Kok (Ado); achter: I Jong (Ado) en Van Rosmalen (Ado) midden: Van Beek (Ado), Van Geest (DHC) en R. Goldman (HBS); voor: Var der Borg (DHC); Kuneman (HBS). Lan gelaan (HBS), Clavan (Ado) en Rijnvis (Ado). Rerserves: Van Schaik (DHC) C. Goldman (HBS). Huegenin (VUC) Van der Harst (Ado). De Kikvorsenploeg voor 11 Juni Het zevental van de Kikvorsen, het officieuze Nederlands waterpoloteam, dat 11 Juni te Haarlem tüdens de selectie' wedstrijden tegen het Haarlems zeventai speelt, is als volgt samengesteld: Doel: van Gelder (HZPC); achter: Luchs (Robben), Korevaar (Merwede) en Bülsma (Haarlem); Voor: Cabout (GZC Van Feggelen (Meeuwen) en Smol HZPC). Daarvoor maak te Ferd'nand graag toilet vormt dit jaar, in tegenstelling tot 1952, een deel van de 24-uursrit. De heer P. J. Nortier, die mede met de organisatie van deze prestatierit belast, heeft de deelnemers voor aardige puzzles geplaatst, zo een „verrassingstra- ject", t.w. „het Limburgmysterie", ver der „de Ardennen-puzzle" en tenslotte de „Brabant-surprise". Bij de aankomst te Scheveningen zul len de deelnemers in de gelegenheid worden gesteld kennis te maken met „Hollandse nieuwe", terwül zü tot slot officieel door het gemeentebestuur van 's-Gravenhage zullen worden ontvangen. Fausto Coppi winnaar van de Giro Wim van Est eindigde op de 13e plaats Dank zij zün grote overwinning in d- voorlaatste etappe van de Ronde van Italië, is de Italiaan Fausto Coppi er toch nog in geslaagd de Zwitser Koblet, die 18 etappes lang de renners heeft aange voerd. de eindzege te ontnemen. Coppi verdedigde zün voorsprong in de 20e etappe en werd zodoende winnaèr (voor de 5e maal) van de Giro. Het klassement van de 20e en laatste etappe, van Bormio naar Milaan (220 km) luidt: 1. Magni (It) 6.36.21; 2. Maggini (It); 3. Baroni (It); 4. Piazza (It); 5. Bini (It); 6. E. Brasola (It); 7. Rivola (It); 8. Van Est (Ned.); 9. Monti (It); 10. Ockers (B) allen zelfde tüd. Voor het gehele peloton behalve L. Bobèt (Fr.). Blanco (Sp). Corrleri (It) en Bo- nini (It), die hebben opgegeven werd dezelfde tüd als voor Magni genoteerd. Het eindklassement luidt. 1. Fausto Coppi (It) 118.37.26; 2. Koblet (Zwits: 118.38.55; 3. Fornara (It) 110.44.21 4 Bartali (It) 118.51.34; 5. Conterno (It) 118.58.17; 6. Ockers (B) 119.01.40; 7. Roma (It) 119.02.01; 8. De Santi (It) 119 02 32' 9. Magni (It) 119 03.05; 10. V. Rossello (It) 119 03.47; 11. Giudici (It) 119.06.28; 12 Defilippis (It) 11906.52; 13. Wim van Est (Ned) 119.07.23. 29 Bernardo Ruiz (Sp) 119.31.43; 30 Geminiani (Fr.) 119.31.54: 43. Van Steen bergen (B) 120.01.14; 50. Roks (Ned.) 12016.08; 70. Suykerbuyck (Ned.) 121.39. 28; 72 Van Breenen (Ned.) 121.42.50. Ook V.S. nu accoord Tegenwaardegelden voor rampschade Ook met de regering der Verenigde staten is nu, evenals reeds eerder met het Bureau voor wederzüdse Beveiliging (M.S.A.), principiële overeenstemming be reikt over de besteding van de nog ter beschikking staande gelden op de tegen- waarderekéning bij de Nederlandse Bank. Van de ruim 900 millioen. waaraan tot dusver nog geen bestemming was gegeven, zal f 400 millioen worden gebruikt voor dekking van rijksuitgaven in verband met de watersnood, f 200 millioen voor dekking reeds in de rijksbegroting opge- n posten, voorzover daarop nog geen uitgaven zyn verricht, en f300 millioen voor de financiering van militaire pro jecten. De bekende Ned. Alpinist en Karakorum-reiziger dr Ph. C. Visser spreekt vanavond van kwart voor elf tot elf uur voor de V.A.R.A.-mierofoon over de beklimming van de Mount Everest. N. Samsom N.V. (Doeltreffende ad ministratie cn organisatie) te Alphen aan den Rün heeft het eerste nummer uitge geven van Stimulans een huisorgaan ter voorlichting van zakenrelaties. 1 man van dit peloton, staat weliswaar een punt bij zyn naaste rivalen ten achter, doch hü' heeft nog een betrekkelijk licht programma voör dè boèg en kan dus nog niet kansloos geacht worden. Daaren tegen moeten de drie laagstgeplaatsten nu wél kansloos geacht worden. Van den Berg en Spanjaard maakten in de 7e ronde reeds na 16 zetten remise. Orbaan en Visser maakten van een Spaanse party een loopgravengevecht. dat wellicht iets te vroeg remise werd gegeven. Crabbendam en Van Steenis soeelden een avontuurlyke party (Caro- Kann), waarin de kansen enige ma keerden Crabbendam beging echter hevige tijdnood de laatste blunder hielp aldus Van Steenis aan zyn eerste overwinning. Van Doesburgh beant woordde Scheffers d4-opening met de zelden gespeelde Fajarowicz-variant; hij er wel bij. won een pion en heeft gunstig staand eindspel over. Fel- streden Karper en De Jong in een on regelmatige e4-opening. Tot diep in het eindspel stonden de partijen gelijk. Toen beging Karper in tüdnood een fout. wel ke hem na de hervatting wel eens op verlies zou kunnen komen te staan. De party tussen Kamer en Crabben dam is niet, gelijk gemeld is. door Crab, bendam gewonnen, doch door Karper. Ze heeft ruim 8 uur geduurd. oude gebouwen en de inmiddels ee- steaen totale bevolking een actieve scho- lenhouwpolitiek voorshands noodzakelijk Om op grond van dezelfde feiten de vooruitgang van het openbaar onderwijs te kunnen verklaren, moeten wij iets diener graven. Constateren we daartoe in de eerste plaats, dat het geboortecyfer Is verkre gen uit cüfers. die naar beroeD. woon plaats en godsdienst aanzienlijk uiteen- lonen. Dit blükt bijv. uit de navolgende eiifers, welke aangeven het aantal ee- boorten in 1935 per duizend gehuwde vrouwen beneden 50 jaar bü de verschil lende kerkelbke gezindten („De Econo mist" no 1. 1949): Rooms-Katholiek 209 Gereformeerd 168 Hervormd 131 Doopsgezind 73 Onkerkelijk 69 Remonstrant 60 Aanmerkelijke verschillen dus. En wat blijkt nu bü een vergelüking van de naar kerkelijke gezindte gesnlitste geboorte cijfers van een jaar vóór de oorlog en 1946? Daarover morgen. 1. pvNS lager onderwys geeft de laatste jaren enige merkwaardige verschui vingen te zien, opvallend genoeg om niet aan de algemene aandacht te ont snappen. Daar is in de eerste plaats de sterk ge stegen aanmelding voor de eerste klasse in 1952. Zó groot was de stüging vele tientallen percenten dat de overheid zich genoodzaakt zag enkele büzondere maatregelen te nemen. Het aantal scholen en localltelten onderging een uitbreiding, terwijl voorts door het toepasser, van enige spreiding bü de toelating de top der styging min of meer werd afgevlakt. Deze laatste maatregel was noodzake- lük, enerzüds omdat een grote uitbrei ding van schoolruimte op korte termün niet te verwezenlüken was, anderzüds omdat de aanmelding in latere jaren weer een dalende lün zal gaan vertonen, al zullen de aantallen zioh in het komen de decennium boven het vooroorlogse peil blyven bewegen. Hoe de toestand zich in de verre toe komst zal ontwikkelen, laat zich slechts gissen. Op dit punt kan uiteraard nie mand zekerheid verschaffen. Het ware dus zeer onverstandig geweest de school ruimte aan de huidige behoefte aan te passen, ook al zou dit technisch er. finan cieel uitvoerbaar zün geweest. DEN tweede opmerkelyk feit is de ontwikkeling van de verhouding tus sen büzonder en openbaar lager onder- wüs. Wij waren gewend aan en vertrouwd met het beeld, dat het büzonder onder wys percentsgewijs zij het in een uiterst langzaam tempo aan de win nende hand was. Zo waren in 1938 de percentages van het byzonder onderwys m.o. resp. 69 en 51, in 1948: 73 en 55. Sinds kort zün evenwél het lager onderwys de rollen om- gedraald. Het loont de moeite de oorzaken van bovenvermelde verschünseler. op te spo ren. Het valt dan allereerst op, dat de oorzaken, waarvan wij zojuist 6praken. ln hoofdzaak blyken samen te vallen gemeenschappelüke oorzaak, t.w. de sterk toegenomen geboorte kort na de oorlog. Terwül voor de tweede wereldoorlog het geboortecyfer (aantal levend gebore nen per 1000 inwoners) langzaam daalde (1915: 26. 1940: 20,6 steeg het cijfer sinds 1941 enigszins, om ten slotte in 1946 een formidr.bele top te bereiken (30.6). Men moet teruggaan tot 1906 om een dergelijk hoog cüfer te vinden. Vervolgens trad een scherpe daling in. Niettemin bedroeg de geboorte in 1950 nog 22.7, waarhü tevens in het oog moet worden gehouden, dat dit cijfer berekend werd over een bevolking, die sinds 1940 met omstreeks een millioen was toege- TTET aantal kinderen, dat in 1946 het levenslicht aanschouwde, was dus omstrèeks 50 pet groter dan de babv- schare van 1940. m.a.w. het getal voor het eerst leerplichtigen was in 1952 even eens omstreeks 50 pet groter dan ln 1946. De latere daling van het geboortecijfer maakt een afneming van de toeloop naar de laeere school tot zekerheid. Toch is. tengevolge van de verwoes ting van schnlon in de oorlogsjaren, de Dr G. B. W. HUIZINGA. langdurige stilstand in de vervanging Voorzitter ds J. W. van KootenOns werk zet een bijzonder stempel op ons (Van ai verslaggevers) Mooie, opgewekte dagen waren het in Arnhem voor de honderden Zondags- schoolleiders en -leidsters, die er de 87e jaarvergadering van de Ned. Zondags school-Vereniging hielden. Theorie en practyk van hun verantwoordelüke moeilüke en schone arbeid kregen op echter in de organisatie steken; de kerk orde is geen wetboek, maar een leef regel. Er is z.i. een tendenz merkbaar, dat men het de kerk wil laten doen en de verenigingen maar moeten verdwü- nen. Wie zo denkt, begrypt niets van het wezen van een kerkorde. De kerkeraad mro.,.. ,n scnona - aroa.a „reaen op 1' belde dagen ruimschoots de aandacht. i e ..Zondagsschoolleiders bevorderen. zonder enige beloning Zondag aan Zon dag vertellen van de Here Jezus en dal ;en büzonder stempel op hen", zei voorzitter ds J. W. van Kooten uit Am sterdam. terecht, toen hü gisteren de vergadering opende. Kantor Kurt Schulz uit Leer was met zijn prachtige koor en een aantal Zon dagsschoolleiders uit West-Duitsland naar Arnhem gekomen. Het zong giste- ter inleiding van het gebed, en de: middags leidde Kantor Schulz een zang- Op de Zondagsschool moet ook ver teld worden over Gods schepping. Niet zonder reden dus sprak de heer J. Rade maker in de ochtendvergadering over „De wonderen van het heelal": een boeiende causerie over de sterrenkunde. Na het geanimeerde zanguur, sprak ds Ter Schegget naar aanleiding van Z~~' Nieuwe Kerkorde der Ned. Herv. kerk de hulp van de kerkeraad ZZ Zondagsschoolleiders en -leidsters. Het Zondagsschoolwerk heeft zün plaats ge vonden in de voorbereidende catechese ligt voor de volle verantwoordelyk- heid van de kerk. Ds Ter Schegget achtte eer verheugend: een half millioen kinderen van ons volk bezoekt de Zon dagsscholen en het is van het grootste belang dat de kerk er zich intens mee bezig houdt. Het moderamen van de Ge nerale Synode der Ned. Hervormde Kerk heeft daar onlangs de kerkeraden op ge wezen. Maar al te veel, aldus ds Ter Schegget, blyven sommige kerkeraden bevorderen. Ds Ter Schegget achtte het onbegry- pelü*. dat het Zondagsschoolwerk in de organisatie van de jeugdraden zo wei nig invloed kan uitoefenen. Onze schat van ervaringen, verworven in de loop van vele jaren, willen wü zo graag naar voren brengen ter wille van het kind. De eerste dag werd besloten met een Zendingsavond, waarop drs F. C. Kam- ma uit Oegstgeest sprak over „GrUpt toch de kansen" en het gamelan-orkest van het Instituut voor de Tropen Ja vaanse muziek speelde, afgewisseld door Javaanse dansen, beide ingeleid door de heer B. IJzerdraad. Opzetten bij -aanbesteding Deventer schouwburg Bü de aanbesteding van de bouw van :n nieuwe schouwburg te Deventer :s gebleken, dat de aannemers opzetten van ƒ30.000 en zelfs van 72.000 in hun be dragen hadden verrekend. Het werk is niet gegund aan de laagste inschrü- (ƒ739.250), maar aan de firma Van Heesewyk te Best. die het laagst inge schreven bedrag van vóór de opzet, n 1. ƒ690.000 had berekend. De zaak is in handen van de politie ;geven. Voor de bouw van een nieuwe schouwburg te Enschede was laagste in schrijver A A. Antonissen te Amsterdam met f 758.672 (hoogste: 858.000).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5