Zwitsaletten Moet 't Burgerlijk Wetboek in deze tijd opnieuw worden geschreven? Verschil van opvatting over de door de regering gekozen methode Toch is het zo Syngman Rhee studeerde in de Ver. Staten Van hef erf van School en Kerk WOENSDAG 3 JUNI 1953 Tweede Kamer behandelt de vraag: (Van onze Parlementsredacteur) J£EN MINISTER MAG ZICH, krachtens artikel 97 van de grondwet, ir de Staten-Generaal doen bijstaan door een ambtenaar. Van deze mo gelijkheid wordt in de practijk niet zo heel veel gebruik gemaakt. Gisteren zat echter, naast minister Donker, ook prof. Meijers, die van regerings wege de opdracht kreeg (in April 1947) een nieuw burgerlijk wetboek samen te stellen. Prof. Meijers nu is enige tijd geleden benoemd tot (tijde lijk) raadadviseur ten departement'e van Justitie, zodat hij in zijn kwa liteit van ambtenaar minister Donker kan „bijstaan" bij het treffen van bewindsman en Kamer over de voorbereidende werkzaamheden voor de reuzen-arbeid, die het samenstellen van een nieuw burgerlijk wetboek met zich brengt. Mirtder enthousiast waren de profes soren Oud (VVD) en Gerbrandy (AR). De eerste was van oordeel, dat er geen De regering heeft gekozen voor een iet wat vreemd systeem. Voor de uiteinde lijke wetsontwerpen worden ingediend wil zij namelijk het oordeel van de Tweede Kamer weten over een aantal kwesties. Daartoe zijn reeksen vraagpunten hij de Kamer ingediend, voorzien van de voor lopige mening van de bewindsman. Deze vraagpunten hebben de normale schrif telijke voorbereiding ondergaan en wor den in het openbaar behandeld op de zelfde wijze als een wetsontwerp. Gis teren was de eerste reeks aan de orde Evenals bij een gewoon wetsontwerp worden eerst algemene beschouwingen gehouden en daarna worden de punten stuk voor stuk behandeld. Op de minis teriële conclusies kunnen normaal amen dementen worden ingediend. De gistermiddag begonnen algemene beschouwingen waren wel zeer alge- sprake van zal zijn, dat de rei klaar komt in de vier jaar tijds, die minister Donker zich heeft gesteld. Hij had dan ook liever zoetjes-aan verschil lende partiële wijzigingen behandeld. Prof. Gerbrandy was feitelijk van het zelfde oordeel, maar zocht de moti vering veel meer in philosophisch- levensbeschouwelijke richting. Hij acht te de huidige tijd niet de aangewezene om een codificatie tot stand te brengen van het recht, waarmee iedere burger vroeg of laat te maken krijgt. Daarvoor zijn de tegenstrijdigheden op het ogen blik te groot. Wij leven nu eenmaal in een tijd. waarin het recht ondergeschikt gemaakt wordt aan de nuttigheid. Be wijzen daarvoor zijn er te over. Denk Zij beperkten zich namelijk niet maar aan Indische politiek. Denk aan tot de stof, neergelegd in de eerste serie vraagpunten (die betrekking heb ben op het vermogensrecht in het al gemeen en zakelijke rechten) maar het ging veel meer om de vraag: is de nieuwe codificatie van het burgerlijk recht nodig en is de wijze, waarop de P -"ering deze poogt te bereiken, wel de Twee meningen Wat het eerste betreft waren er reeds aanstonds twee menimgen. Mej. Zeelenberg (PvdA) en mr Van Rijcke- vorsel (KVP) waren van oordeel var. wel. Mej. Zeelenberg legde er in haar betoog vooral de nadruk op, dat sedert de totstandkoming van het oude bur gerlijk wetboek er toch wel iets is veranderd. Het egoïstisch individualis me heeft plaats gemaakt voor een zich meer bewust zijn van de verantwoorde lijkheid jegens de gemeenschap. De beer Rijckevorsel (KVP) wees er op, dat in de kringen der juristen reeds lang de mening heerst, dat herziening nodig is, o.a. omdat er vele hangende kwesties xziin, die zonder wetswijziging niet tot een oplossing gebracht kunnen worden, terwijl daarnaast verschillende institu ten gewenst zijn, die nog niet In ons recht zijn neergelegd (bijv. met betrek- king tot de bewindvoering en adoptie). TVrU we de zomerse maanden weer krijgen en er alle aanleiding is te veronderstellen dat een groot deel der natie op zonnige dagen zittend, liggend, leunend, en in alle mogelijke en onmogelijke andere houdingen in de natuur wordt aangetroffen, moe ten we ook eens de moeite nemen naar de onbewolkte blauwe lucht te kijken Niet om met angst te consta teren dat er weer dreigende regen wolken op komst zijn, maar vooral om een verschijnsel waar te nemen dat in de regel aan onze aandacht ontsnapt. Wanneer ons gevraagd wordt hoe hoog het hemelgewelf zich boven ons verheft, wachten we gewoonlijk niet te lang met ons antwoord: oneindig hoog. Inderdaad, dat weten we door de kennis die ons sinds de vroegste kinderjaren is bijgebracht. Maar zien we de blauwe koepel ook inderdaad als oneindig hoog? Het tegendeel is waar; we zien hem zelfs op betrekke lijk korte afstand, een afstand die door verschillende mensen ook ver schillend wordt geschat. Een dergelijke schatting is mogelijk door de proef persoon de vraag voor te leggen hoe veel maal de afstand tot de horizon naar zijn mening groter is dan de hoogte die hij boven zijn hoofd waar neemt. En omdat de afstand tot de horizon ongeveer bekend Is, kan uit het verkregen antwoord tevens blijken hoe hoog de hemelkoepel wordt ge zien. In staande houding blijkt de hoogte van de luoht voor vele mensen te variëren tussen sleohts 1 en 3 km! Maar nu het grappige: het hemel gewelf lijkt hoger of lager, naarmate we verschillende standen innemen. Wanneer u fier rechtop staat, lijkt de blauwe koepel zich als een diep bord over de aarde te welven. De hemel koepel is dan sterk afgeplat. Gaat u evenwel op de rug liggen, dan krijgt hij de vorm van een theekopje; recht boven u schijnt hij hoger en de af stand tot de gezichtseinder is aanzien lijk ingekort. En voelt u zich jeugdig genoeg om met de kinderen gymnas tiekoefeningen aan boomtakken te verrichten, laat u zich dan de gelegen heid om het uitspansel werkelijk eens als een halve bol te zien, niet ont gaan. U kunt deze vreugde beleven door met uw knieën aan een rekstok te gaan hangen en met het hoofd naar beneden bungelend, de lucht te be schouwen. Door al dergelijke verschillende houdingen kunnen we het hemelge welf, zoals zich dat aan ons vertoont, van vorm en grootte doen veranderen, waarbij opgemerkt moet worden, dat er verschillende omstandigheden zijn waardoor de afplatting bevorderd of te niet gedaan kan worden. Een wol kendek werkt bijv. de afplatting in sterke mate in de hand, terwijl hoge radiomasten of fabrieksschoorstenen een schijnbare uitstulping naar boven veroorzaken. Het is natuurlijk niet uitgesloten, dat u zó sterk overtuigd bent van de oneindige hoogte boven uw hoofd, dat u bij een proefneming de afplatting van de koepel niet wilt zien. Mogen we dan morgen een klein proefje nemen, waardoor u ongewild in de val loopt en waaruit blijkt dat die afplatting zich als een werkelijkheid aan ons openbaart? (Nadruk verboden) het onrecht, waaronder Ambon, de Am- bonnezen en de republiek der Zuid- Molukken te lijden hebben en waarvan de Regering pas kon worden overtuigd door uitspraken van de onafhankelijke burgerlijke rechter. Gelukkig zijn er in dit opzicht ook lichtpunten: er treden weer schrijvers op, die dieper gaan gra ven en de wortels van het van God af geleide recht weer proberen bloot te leggen. Een soortgelijk argument putte prof. Gerbrandy uit het feit, dat minister Don ker lid is van een partij, die in meerder heid huldigt het beginsel van de volks- souvereiniteit en dat ook prof. Meijers. blicaties een utilist is en geen christelijke grondslag voor zijn denken heeft. De heer Van Rijckevorsel (K.V.P.) was van oordeel, dat de vrees van prof. Gerbran dy voor een te ver gaande perfectie (als systeem) niet aanwezig behoeft te zijn en dat de gerechtigheidsidee (misschien met uitzondering van het terrein van het familierecht en enkele delen van het per sonenrecht) kan leiden tot een gemeen schappelijk begrip, ongeacht het feit, dat de een die idee grondvest op de Godde lijke openbaring en de andere niet. Gevaar Wat de door de regering gekozen me thode betreft (eerst behandeling van vraagpunten) waren de professoren Oud (V.V.D.) en Gerbrandy (A.R.) van oor deel, dat het gevaar aanwezig is, dat de grenzen tussen overheid en Staten-Gene raal worden vervlakt. De Kamer heeft een controlerende taak, aldus prof. Ger brandy en op deze wijze worden de Ka merleden misbruikt als ambtenaren, die voor de minister adviezen moeten klaar maken. Veel liever had hij gezien, dat ei alleen maar over kant-en-klare wetsont werpen moest worden gedelibereerd, Prof. Oud had nog het practische be zwaar. dat nu wel de Tweede Kamer tot bepaalde conclusies kan komen, mat. de consequentie van het gekozen systeem feitelijk moet zijn, dat de Eerste Kamer zich er over moet uitspreken, of zij het ook met die conclusies eens is of niet. Mej. Zeelenberg (P.v.d.A.) had geen bezwaar tegen de gekozen procedure evenmin als de jieer Van Rijckevorsel (K.V.P.). De laatste meende de regering op de gekozen weg te kunnen volgen, meer waar hij de vrees van prof. Ger brandy, dat de Kamer langs lijnen van geleidelijkheid op deze wijze gezogen zou kunnen worden in een richting, die men eigenlijk toch niet wil, niet kon delen, aangezien het in de bedoeling ligt dat het uiteindelijke wetsontwerp aan het eind van dit jaar wordt gepubliceerd, zo dat dan een volledig overzicht moge lijk is. Vanmiddag werd het debat voortgezet. Vóór de Kamer aan de behandeling van de vraagpunten begon, nam zij twee wets ontwerpen aan ter beveiliging van de registers van de burgerlijke stand en de bevolkingsregisters in geval van oorlog, oorlogsgevaar en dergelijke. Hst is de bedoeling, dat dubbelen worden overge bracht naar het buitenland. Minister Don ker deelde hierbij mede. dat alleen de voornaamste registers van de burgerlijke stand en dan nog alleen die van nz bepaald (niet genoemd) jaar, naar elders De geachte al gevaardigde Dr Kortenhorst, de voorzitter van de Tweede Kamer, moest gis termiddag een garden-party bij wonen, ter gelegenheid van de kroning van de Engelse Koningin. Om vier uur werd hij daarom ver vangen door prof. Gerbrandy. Toen prof. Oud was uitgesproken wilde de AR-afgevaardigde zelf het woord voeren en dus moest hij op zijn beurt de hamer overdra gen. Hij deed dit met de hem eigen humor met de volgende woorden: „Aangezien de geachte afgevaar digde, de heer Gerbrandy, het woord, wenst te voeren, verzoek ik de heer Burger het voorzitterschap op zich te nemen". De heer Burger beklom de pre sidentiële zetel en gaf vervolgens het woord aan „de geachte afge vaardigde, de heer Gerbrandy". Meer vrijheid voor vervoer van pluimvee Minister Mansholt hééft bepaald dat de directeur van de vee-artsenijkundige dienst onder bepaalde voorwaarde ont heffing kan verlenen an het verbod om meer dan dertig stuks pluimvee rechts- streeks door of vanwege een pluimvee houder naar een andere pluimveehouder te vervoeren, De aanvragen voor onthef fing moeten worden ingediend bij de in specteurs van de vee-artsenijkundige dienst op aldaar verkrijgbare formulieren. Uitbouw noodzakelijk Nog een zware taak voor Chr. Metaalbewerkersbond Belastingpolitiek moet uitbreiding van de werkgelegenheid niet remmen hoe bekwaam hij ook is, blijkens zfln pu- zullen worden gebracht. Wie is toch deze opstandige Integriteit onbetwistbaar, doch zijn vijanden gaan achter de tralies "F1 VEN BUITEN SEOEL woont in een bescheiden woning een bejaarde -L-i man die deze week fel van zich deed spreken. Door zijn toedoen werd in geheel Zuid-Korea een campagne op touw gezet tegen de U.N.O. De reden: het jongste voorstel dat door de Geallieerden te Panmoendjon werd ingediend houdt geen rekening met de verlangens van de Zuid- koreaanse regering en de Zuidkoreaanse regering, dat is president Syng man Rhee. (Van een onzer verslaggevers) Het zijn vooral de defensie-orders, die de werkgelegenheid in de metaalindustrie gunstig doen zijn. Er moet dan ook steeds meer gezocht worden naar afzetmarkten voor onze producten die niet voor de verdediging zijn bestemd. Kwaliteits producten spelen hierbij een grote -rol en daarom blijft de vakopleiding van bete-1 kenis. Om het mogelijk te maken, dat in de komende vijf jaar in de metaalindu strie de 23.000 vereiste arbeidsplaatsen worden geschapen, moet de regering voorts een juiste belastingpolitiek ren. Dit zei de heer H. Peters, toen hij vanmorgen in Hilversum als voorzitter de algemene vergadering van de Chr. Metaalbewerkersbond opende. De heer Peters tekende de belangrijke positie van de C.MB. met zijn nu ruin 23.500 leden, verdeeld over 270 afdelin gen. of meer dan tweem'aal zoveel als in 1940. Er komt nog een berg van werkzaam heden in verband met de vraagstukken tarifiëring en werkclassiflcatie, de ondernemingsraden en de bedrijfsorga nisatie. de Kolen- en Staalgemeenschap, de bedrijfstakgewijze organisatie e.d Daarom zal verdere uitbreiding van het bondsapparaat noodzakelijk zijn. De CAO. in de grote metaalindustrie eindigt 30 Juni. Weliswaar zal ze nog wel enige tijd Van kracht .blijven, in verband moet en twee Jaar daarna werd zij zijn Het is niet de eerste keer dat deze keiharde politicus met de kleine scepti sche spleetogen en het geel verrimpeld gezicht, in conflict komt met degenen die voor hem de kastanjes uit het vuur halen, zo lezen wij in de Gazet van Antwerpen. Niet dat hij.de bedoeling heeft zijn men den te treiteren. Hij is nu eenmaal een man die geheel zijn leven de compro missen heeft verafschuwd en nimmer een blad voor de mond heeft genomen. Toen Churchill en Roosevelt in 1943 na hun bijeenkomst in Cairo een commu niqué uitgaven, waarin werd aangekon digd. dat Korea te gelegener tijd zy'n vrijheid en onafhankelijkheid zou her winnen". liet Rhee een luid protest horen tegen de woorden „te gelegener tijd". Twee jaar later verwierp hij met klem het vierledig voogdijschap over Korea waarover de ministers van Buitenlandse Zaken te Moskou hadden gesproken. En to?n Noord-Korea hem ten slotte toch werd ontzegd, liet hij in het parlement te Seoel zetels voor Noordkoreaanse ver tegenwoordigers voorbehouden als een blijvend getuigenis van zijn onwil de beslissing van de grote mogendheden te erkennen. Strijder voor onathankelijkheid Deze onverzettelijkheid is verklaarbaar voor een man die sinds meer dan een Sindsdien is mevr. Rhee een trouwe steun gebleven voor de veel oudere Koreaanse staatsman. Zij spreekt vloeien der Engels dan haar echtgenoot hem dikwijls behulpzaam bij de talrijke interviews (soms 30 per. dag) die hij moet toestaan. halve eeuw strijdt voor de onafhankelijk-1 Ook op het zuiver politiek domein heid van zijn gemarteld land. Toen de staat mevr. Rhee de grijze president met Japanners Korea in 1904 bezetten, week raad en daad bij. Dat wil in de practijk de toen 29-jarige Syngman uit Verenigde Staten, waar 'hij aan de uni versiteiten van Harvard en Princeton studeerde- Terug in zijn vaderland, leid de hij een christelijke studentenbeweging maar voerde terzelfder tijd ondergrondse agitatie tegen de Japanners. Het duurde niet lang eer de bezetters zijn bedrijvig heid in de gaten kregen en hij kon net naar Hawaii ontsnappen, vóór het te laat Van dan af leidde Rhee van uit het buitenland de Koreaanse onafhankelijk heidsbeweging die het echter niet verder dan tot enkele bloedige onderdrukte pogingen bracht, afgezien van de mili taire hulp die 20.000 uitgeweken Korea- nen na 1930 aan de Chinezen boden in de strijd tegen Japan. Zijn echtgenote, een grote steun In 1945 kwam er een einde aan Rhee's 33-jarig ballingschap. Hij keerde naar Korea terug, maar niet alleen. In 1932 had hij te Genève, waar hij voor de Vol kenbond een vruchteloos pleidooi voor internationale hulp aan zijn land had gehouden, Francesca Donner, de doch ter van een Weense ijzerhandelaar, ont zeggen dat zij bij een groot aantal staats zaken betrokken is. Want Syngman is een man die alle macht in zijn handen wil concentreren, misschien niet uit machtswellust, dan wel omdat hij de enige is die orde kan doen heersen dit door jarenlange bezetting misvormd land. Het gaat zover dat alle financiële transacties boven de 500 dollar door hem persoonlijk moeten worden goedgekeurd. Geen tegenstanders Rhee's integriteit is onbetwistbaar, maar hij schrikt er niét voor terug zijn hakken aan de volksvertegenwoordiging te vegen en zelfs zuiver autoritaire mid delen aan te wenden om haar het zwijgen op te leggen, wanneer hij zijn positie bedreigd voelt. Verleden jaar heeft hij dit bewezen, toen hij zijn tegenstanders, die hem zijn presidentschap wilden af handig maken, eenvoudig liet vastzetten. De democratische opvattingen van deze radicalist verschillen dus nogal aanzien- degene die bij ons gangbaar zijn. Toch kan zijn grote populariteit bij het Koreaanse volk niet worden geloochend. Zonder twijfel is hij de krachtigste figuur het geteisterde schiereiland. Het is daarom dat Amerika zoveel geduld te zijnen opzichte betoont. Vlekken7 CETREX Foetsie VLEKKENWATER met de voorstellen tot wijziging, die de ledenvergaderingen behandeld zullen worden en bij de Federatie van Werk geversverenigingen worden ingediend. In de kleine metaalnijverheid zijn de arbeidsvoorwaarden nu ook in goede collectieve arbeidsovereenkomsten vast gelegd. waaronder 145000 werknemers en 50 Ó00 werkgevers vallen. Wat de Ondernemingsraden betreft, zal de bedrijfscommissie spoedig door de S.E.R. worden ingesteld, waarna het werk tot instelling van ondernemingsraden be. ginnen kan. Inzake de bedrijfsorganisatie heeft de Federatie van Werkgeversverenigingen in de kleine metaalnijverheid een nota -tot instelling van een bedrijfschap opge steld. In de grote metaal- en de electrotech- nische industrie gaat het echter niet zo gemakkelijk. Nadrukkelijk wees spr. er op, dat het bij deze werkgevers niet zó is. dat zij een bedrijfsorgaan k priori afwijzen. Goedkope benzine voor toeristen in Italië Toeristen, die Italië bezoeken, kunnen een reductie krijgen op de prijs van benzine. Coupons hiervoor zijn aan de grens te koop, terwijl deze ook in tal van plaatsen in het binnenland verkrijg baar zijn. Om deze coupons te kunnen verkrijgen, is het noodzakelijk, dat het carnet, waarop de auto in Italië wordt ingevoerd, niet op naam staat van een firma of andere instelling, maar dat dit is uitgeschreven op een persoonsnaam. Betoepingsweik Ned. Hcrv. Kerk Benoemd: tot vlootpredikan-t A- J. Oostenrijk te Warns. Bedankt: voor Vinkeveen L. Vroegin- dewey te Papendrecht. Gcref. Kerken Beroepen: te Hantum cand. C. W. de Vries te Voorburg: te Lekkerkerk cand. S. S. van Dijk te Baambrugge. W atersnoodcommissie: Adoptie niet aftrekken van rijkssteun Hulp niet bedoeld als een bij drage aan schatkist De hulp, die is verleend aan geadop teerde gemeenten in het rampgebied, moet niet worden afgetrokken van rijksuitkeringen. De offers zijn door helpende gemeenten niet gebracht indirecte steun te verlenen aan de kas van het rijk. Door de onzekerheid ovei de aftrek is de steun van adopterende ge meenten reeds begonnen te stagneren. Ook zijn sommige gemeenten er toe over gegaan. bepaalde goederen in bruikleen te verstrekken, om te voorkomen dat de aftrek wordt toegepast. Het is daarom voor de voortgang van de hulpverlening van groot belang, dat de regering spoedig mogelijk verklaart, dat de hulp niet van de rijksuitkeringen zal worden afgetrokken. Dit zegt de Tweede Kamer commissie voor de watersnood in haar voorlopig verslag over het wetsontwerp tot financiering van de stormvloedschade publiekrechtelijke lichamen. De commissie verklaart voorts, dat de gemeenten niet alleen de schade vergoed moeten krijgen, die een rechtstreeks ge volg van de watersnood is, maar ook de kosten die zij i.v.m. de watersnood heb ben moeten maken. b.v. voor het aan leggen van noodwegen, de opruiming er) het reddingswerk. Anti-rheumafabriek in Oss wordt geopend Op Dinsdag 16 Juni opent de commis saris van de Koningin in Noord-Brabant, prof. dr J. E. de Quay, bij de N.V. Orga- non te Oss de cortison-fabriek. Deze fabriek betekent voor Nederland iet< nieuws. Hier wordt het hormoon corti- son vervaardigd, waarmee de laatste tijd belangrijke resultaten zijn behaald in de bestrijding van rheuma. Oranje Lijn bestelt twee nieuwe schepen De Oranje Lijn Maatschappij Zeetrans port N.V. te Rotterdam heeft de werf De Mei-wede te Hardinxveld opdracht gegeven tot de bouw van twee schepen, zogenaamde „Lake"-schepen, die speciaal zijn ontworpen voor de vaart op de Noordatlantisohe Oceaan en de Canadese n. De schepen, die een gewicht ton deadweight hebben, moeten Mei 1955 worden geleverd. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn, staan tussen haakjes, achter de naam van het schi-p vermeld: Indonesië m.s. Willem Ruys <22 Juni), Ned. Nw-Guinea Patroclus (11 Juni); Ned. Antillen Willemstad (9 Juni); Suriname s.s. Cottica (10 Juni); Brazilië m.s. Santa Teresa (6 Juni); Argentinië, Bolivia, Chili, Paraguay en Uruguay m.s. Al-berto Dodero (11 Juni); Australische staten bond via Engeland (6 Juni); Nieuw-Zee- land via Engeland (6 Juni); Unie van Zuid-Afrika en Zuid-West-Afrika D= K.N.AC.vesUgthieropnadrukke- j Stirin* Ctó.e lijk de aandacht. 'aam 16 Jum>- ms' We""-!3™ 110 ,um>- Het lied der aethergolven DONDERDAG 4 JUNI i 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.10 Gram 7.15 Gewijd» bed 8.00 Nieuws Hoogmis 9.45 Gi 8.15 Gra jziek 7.45 Morgenge- 8.25 Plechtige NCRV: 10.00 G< luzlek 10.30 Morgendienst KRO: 11.00 V< de zieken 11.45 Mai T 12.55 klarin. 12 03 Luncht 1.00 Nieuws 1.20 Spor.. t 1.50 Gram. NCRV: 2.00 Pro- 4.30 ..lenade orkest t 3.15 Gram 3.30 Planorecital 5.00 „Eben Haezer". hoorspel jeugd 5.30 Pianospel 5.40 Voordi 6.00 Tenor, hobo Stellini i 6.35 ..Op 7.10 Le- pasto- 1.45 Gram 7.00 Niet ■lel aard en -oord 7.30 Gram 8.00 Rat Vossenjacht 9.30 Gram 9.45 Metr "7.15- Pianorecital 10.40 Gram 10.45 Avond- /erdenking 11.00 Nieuws 11.15—12, Hilversum II 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws .10 Gram 7.15 Gymnastiek 7.30 Gi 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 N S0. Joris denkt aan de man, die hem verteld heeft van zijn vader. of Onkel Freerik, neemt het gerust en maakt er den zal hij vermoord en begraven worden. Of ver geld van." drinken in de zee. Of sterven in slavernij onder Joris werkt bedachtzaam aan zijn uitrusting, wrede meesters. Iedere dag zal ik bidden dat al- hij vergeet niets. Dat hij moeder alleen achter le heiligen hem behoeden, dat zijn engelbewaar- „Morgen ga ik het vragen. Ik heb een man ge- ]aat_ bezwaart hem niet, want Onkel Freerik is der... dat mijn heilige schutspatroon.. 'vertrouwd beschermer. De venijnige blikken Hulpzoekend kijkt ze naar Freerik. Maar On- van het altijd vuil kijkende Scevelingse volk, om- kei antwoordt: „God alleen is Heer van ons le- Maar moeder pruttelt verachtelijk: „Hij is de dat zijn vader gehangen is, verdraagt hij niet ven." geckscap selve weert, die wijshydt van een «ot langer. Stropen is een eerlijk bestaan, dat nie- Aan boord van het scheepje is alles zuiver en mand te kort doet. Maar de strandjutters die de in orde. Joris heeft het goed getroffen. Het zijn eenvoudige mannen, ze respecteren zijn zeeman- begheert!" XVI Afscheid, weerzien en dood De volgende dag is het scheepje er nog. Er is beweging aan boord. Twee mannen stappen in een sloepje en wrikken naar de wal. Onkel ziet het en waarschuwt Joris. Samen lopen ze de vreemde zeelui tegemoet. Hun spraak lijkt op de taal van Onkel Freerik. Ze zijn met drie man aan boord en zoeken een vierde. „Waarheen varen jullie?" Goudland gevonden DOOR K. JONKHEID schap en nemen hem op in hun kleine gemeen schap. In de Franse haven liggen ze enige dagen. De mannen gaan naar hun familie aan wal en Jo ris blijft aan boord. Als ze terug zijn, laden ze goederen voor de volgende reis. Dan krijgt Jo ris een dag om te passagieren. Hij bekijkt het stadje en rust uit in een zeemanskroeg aan de rana van het navenkwartier. Er lopen zeelui in en uit. Een groepje van "wij zijn op de terugweg naar de kust van schipbreukelingen beroven, die de doden plunde- Er lopen zeelui Frankriik en vandaar naar een haven in Spanje." ren en begraven, ook al spoelen ze levend aan drie treedt binnen. Tk ei mee" zeet Joris land, die rovers en moordenaars zouden met hun Ze nemen plaats in een hoek en kijken rond "spreek eerst mit je moeder", vermaant On- stekelig venijn... In zijn opwinding schopt hij in het vertrek. Een van hen ziet Joris Zijn ogen lcpi een schemel omver, smijt zijn plunjezak en worden groot, zijn drukpratende mond verstart. Nop ik pa meegeeft de scheefgezakte deur van moeders hut een Joris wendt zijn hoofd en kijkt hem aan. Met- De mannen zwaaien armsignalen en een man woeste stoot, die haar bijna wrak slaat. Hij over- een staat de man overeind Met een gebaar van LJ ji.» Kom hinnon nnni4Ho verracsine» lnnnt hu naar .Tnris. die verbluft on- aan boord zwaait terug. UUUiU lwaill. ._4UIS denkt, dat zélfs de man, die hem binnen noodde, verrassing loopt hij naar Joris, die verbluft op- Moeder ia overrompeld. „Ga je nu al dadelijk eerst rechts en linke uitkeek Omdat mjn vader... springt en uitroept: -Rmil zijn het voor landslui? Het kunnen Hij staat rechtop en haalt diep adem. „Moe- „Ah! Mon gargon! Wat ben ik bly. Ik heb je in of slavenjagers, die jou uitleveren der", zegt hy. ,.ik blyf deze keer niet zo lang overal gezocht! weg. Maar nu de gelegenheid er is... Later gaan „Hoe kom jy hier? vraagt Joris, we ergens anders wonen." „Over zee, net als jij." Hij geeft haar een hand. Ook Onkel Freerik. „En hoe gaat het je? Je ziet er best uit. En Dan stapt hij de deur uit. De twee kijken hem zo vrolijk!" i, „Daar heb ik reden toe. Niet alleen omdat ik ae gronai v°el aan miJn hart- dat ik hem nooit te" J0U VOnd' maar vooralHoe is het Jou gegaan? ,Laat die maar zitten. Als u in nood komt, rug zal zien", klaagt moeder. „In vreemde lan- Waar heb je gezeten?" ia je. weg? Wat zijn het voor landslui? Het kunnen piraten zijn of sir aan de Algerijnen. Onkel kijkt gesloten. Maar Joris lacht en ant woordt luchtig: „Daarvoor is hun schipje veel te klein!" „Hoe moet het met de gouden stukken hier na. in de grond?" •n 11.00 Gevai lano 12.25 „In wartet 12.50 „Uit caus. 1.00 Nieuws 1.20 1.40 „Désirée", hoorspel o 3.00 „Ni. toespraak 3.15 ..Var ..Drie maal één". de j Gram 5 45 Rcgeringsultz.: R. Boissevain: „De Radio-Omroep te Paramaribo" 6.00 Nieuws 6.15 Sportproblemen 6.25 Rep. of gram 6.r Lichte muziek 7.00 Gesproken brief uit Loi den 7.05 Hammondorgelspel 7.20 Lichte mi ziek 8.00 Nieuws 8 05 Radio Phil, orkest t solist 9.20 „Een partij schaak", hoorspel 10.30 Zang pian< 1.00 Nieuws 11.15 Sportact. 11.30—12.00 Gra Engeland BBC 330 m. 12 Voor de arbeiders 12.55 W Nieuws 1.20 Filmprogramm Voor de scholen 3.10 Spor. 4.15 Critieken 5.00 Voor de kindi Weerberichten 6.00 Nieuws 6.15 Sport 6.25 Koperorkest 7.00 „Aida", opera 7.45 Viool recital 8.30 Gevar. programma 9.00 Nleuwi 9.15 Klankbeeld 10.15 Gevar. programma 11.15 —11.18 Nlei Engeland BBC 1500 en 247 m. 12.00 Lichte muziek 12.45 Concert 1.45 Voor de kii 2.00 Voor de vrouw 3.00 Amus. muziek 3.30 Dagboek 4.30 Caus. 4.45 Variété orkest 5.3 Pianospel 3.45 Lichte muziek 4.15 Mrs. Dale' Orgelspel 6.00 Mil. orkest 6.45 Hoorspel 7.00 Nieuws en Verzoek programma 7.25 Sport •7.30 Gevar. programma's 10.00 Nieuws 10.15 Dansmuziek 11,56—12.00 Nieuws. ,Rip", inkrijk Nat opera 2.05 Pianor 7.00 Balletmuziek 7.58 Gram 8.02 Natio- orkest 9.45 Documentaire 10.30 Gi Idem 11.15 Klankbeeld 11.45—12.00 isscl 324 m. 11.45 Gram 12.30 Weerbe- en 12.34 Gram 1.00 Nieuws 1.15 Muzek illioenen 2.00 Engelse les 2.15 Gram 2.3( se les 2 45 en 3.15 Gram 4.15 Omr. orkesi .list 5.00 Nieuws 5.10 Gram 5.15 Voor dc 1.15 Jeugdkoren 6.30 Voor de sol- kinderei daten 7.00 Nii caus. 8.00 Gra I Gram, i 8.10 Klankbeeld 8.30 Gra programr de vrouw 10.00 Nieuws 10.15 Nieï n 10.55—11.00 Nieuws, isscl 484 m. 12.10 Omr. orkest 1.00 uur ws 1.20 Gram 2.00 Idem 3.00 Kameror kest 3.45 Gram 4.00 Lichte muziek 5.00 uur ws 6.00 Voor de soldaten 6.30 Caus. 7.00 Oinr. orkest, mannenkoor en sol. 7.30 Gram 7.45 Nieuws 8.00 Hoorspel 10.00 Nieuws 10.10 Lichte muziek 10.50 Nieuws. BBC European Sorv. uitz. voor Nederland. 10 00—10.30 njn. Nieuws. Londen in de Kro- nlngstljd. Eng. literatuurgeschiedenis. (Op 224 en 49 m.l. Televisie Lopik. DONDERDAG: Uit Londen: 21.00—2115 Journaal: 21.15—21.45 Basketball; 21.45—22 00 Volksliedjes: 22.00—22.35 „Down you go", wedstrijd-progr. Geestelijke verzorgers van het leger terug uit V.S. Op uitnodiging van de Amerikaanse staats-secretaris voor de luchtmacht heb. ben in de afgelopen weken negentien Pro testantse en Rooms Katholieke geestelijks verzorgers der Europese NATO-luchtJ strijdkrachten een studie-reis gemaakt langs een aantal Amerikaanse vliegbases teneinde een inzicht te krijgen in de wijze waarop de Amerikaanse kerken en geestelijke verzorgers hun taak vervullen! De Nederlandse delegatie bestond uit ds A. T. W. de Kluis, hoofd-legerpredikantj ds A. C. J. van der Poel. staf predikant Koninklijke luchtmacht, mgr van Straeleiï hoofdlegeraalmoezenier en aalm. Ver- hoeven, stafaalmoezenier Kon. luchtmacht Synode van de Evang. Lutherse Kerk In de Oude Lutherse Kerk aan hei Spui in Amsterdam vergadert dezer da-j gen de synode van de Evang.-Lutherse] Kerk. Zoals de laatste jaren gebruikelijk] is. werd dé synode voorafgegaan door] een generale kerkelijke vergadering in' de Maarten Lutherkerk onder leiding, van de president der synode, ds J. P. van] Heest uit Amsterdam. Op deze vergadering sprak de heer H, F. van 't Hoogerhuis over de betekenis' van de Lutherse wereldfederatie voor de' Ned. kerk. Voorts besprak men de reac-] tiies uit de gemeenten op de voorstellen voor de nieuwe kerkorde, die door de; synode zouden worden behandeld. j De eerste vergadering van de synode werd voornamelijk besteed aan verkie, zingen, benoemingen en .verslagen. Ds J: P. van Heest werd als president herkozen en als leden van de synodale commissie de heren L. F. Pont en dr W. F. Lichte- nauer. tot curator van het smenirauini dr C. Riemens en als lid van de pensioen-] raad de heer J. C. van Dam. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot 1-raar geschiedenis aan Prot. Chr. HBS te Waalwijk. M. G. Snel te Veenendaal; tot onderwijzer (es) aan; Prinses Julianaschool te Slledrecht, A, Struyk te Sliedrecht en J. Kamerman tg Giessendam; aan de te openen ds R. E. van Arkelschool te Utrecht H. W. Dek ker en H. Bijkerk te Utrecht en mej. W, J. Balkenende te Oss; aan de Chr. school] te Vollenhove-Stad dc dames G. J. Ha zenberg te Zwolle en A. Scholten te Zalk; aan de Chr. ULO te Kampen P. v. Dalen te Gouda; aan de Herv. Jan van Nassauschool te Den Haag J. R. Hout< graaf te Sliedrecht. dend kerkelijk i wis- en natuurkunde H) mej H C de Boer. Lelden. GRONINGEN. 2 Juni. Geslaagd voor doct„ M. 2 Juni G.U Geslaagd voor J. de Veer (A'dam) en voorl letterkunde mej.| PIJN... ZENUWPIJN... kortom alle pijnen bestrijd U met: anti-pijn tublette Boer gaf zich na twee jaar aan als brandstichter Brandend sigarettenpeukje in het hooi gelegd In de ochtend van de 20ste April 1951] houder P. G. H., aan de Eewal onder Dókkum, grotendeels af, waarbij acht stuks vee omkwamen. Omtrent da oorzaak van deze brand tastte men tijds in het duister. Aangezien er echter geen aanwijzingen waren, dat de brand door moedwilligheid was ontstaan, keerdel de verzekeringsmaatschappij het verzeke ringsbedrag aan de gedupeerden uit: Thans echter heeft de bewoner H. uit. eigen beweging bekend de brand te heb ben gesticht door middel van een bran dend sigarettenpeukje, dat hij in het hooi- had gelegd. Hij wilde op deze manier graag tot vernieuwing van de oude en ih; slechte toestand verkerende boerderij ge raken. Op zijn eigen verzoek heeft de rijkspolitie te Dantumadeel H. thans voor de officier van Justitie te Leeuwarden geleid. Cassatieberoep journalist verworpen De Hoge Raad verwierp gisteren het cassatieberoep, ingesteld door de 44-j. Amsterdamse journalist C. F. K. die door het Amsterdamse Hof wegens een voudige belediging en smaadschrift jegens een ambtenaar was veroordeeld tot f200 boete. K. had' in het voormalige weekblad De Vlam artikelen geschre- 1 tegen de Haagse journalist Fabius staatsraad dr Meyer Ranneft. Slachtoffers van de watersnood Het informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis heeft een 88ste lijst van geborgen en geïden tificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven. Deze luidt als volgt: Nleuwerkerk Van der Weyde, Johannes Lie ven, geb.: 5-10-1918 te Nieuwer- kerk. Laatste adres: Stoofweg 406. Ouwerkerk Goudzwaard, Pieter, geb.: 26-11- 1879 te Oosterland. Laatste adres: No 192. Kwaak, Cornelis Johannes, geb.; 12-4-1887 te Ouwerkerk. Laatste adres No 151. Zuidland Aanvulling op verlieslijst d.d. 7-2-1953. Thans geborgen. Minekus, Gerrit, geb. 12-9-1882 te Zuidland. Laatste adres: Dro- gendijk 279. Het motorschip Meratus (700 ton deadweight), gebouwd in opdracht van de N.V. Dordtrechtsche Petroleum Mij in Den Haag, wordt Zaterdag -bij de werf Gusto in Schied-am te water gelaten. Op 17 Juni wordt bij de onbewaakte overweg te Gorssel in de spoorlijn Zu-t- phen—Hengelo een automatisch knipper licht in dienst gesteld. De Broederschap der Candidaat- notarissen komt op 1-1, 12 en 13 Juni in Groningen byeen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2