Koor van ruim zeshonderd stemmen zong hymne uit psalm 122 Duizenden regen trotseerden en de kou de De nieuwsgierige prins Charlie brak even de spanning tHEUWE LEIDSCHE CODHANT tIEU DINSDAG 2 JUNI IS „I was glad when they said unto me Aartsbisschop van Canterbury: „Zoals Salomo gezalfd is door Zadok, zo wordt U gezalfd, gezegend en ingewijd tot Koningin van dit volk" haar vereniging met het (Vervolg van Pag 1). goud-grijze gewaden) volgde. Het grote processiekruis, hetzelfde dat sinds eeuwen aan het hoofdeinde van opge baarde vorsten of vorstinnen was ge plaatst, flonkerde in het licht der ma jestueuze luchters. De ruime mantels der wapendragers van de grote Engelse rid derorden waren van een kleur, welke het diepste diep scheen te raken. De zilveren gespen van de schoenen blonken en de gouden tressen van de pages schitter den. Het helle witte kant van befjes en kragen stak fel af tegen de groene, blauwe en rode achtergronden. En daar was de standaard der Gemene- bestlanden. De premiers, onder wie Ro bert Menzies van Australië en Malan van Zuid-Afrika en Sir Winston Churchill, de aartsbisschop van Canterbury, de aartsbisschop van York en de Hertog van Edinburgh, geëscorteerd door zes wapen heren. En ten slotte achter de zwaarden, de rijksappel en de scepterdrager de Ko ningin, omringd -door bisschoppen met gouden mijters, wapenheren met koperen bepluimde helmen en de hofdignitarissen met blauwe uniformjassen en witte kuit broeken. Een stil gebed Al die staatsie, al die glans, verspreid de zich in een wijde boog om de bidstoel voor het altaar. De Koningin knielde hier neer voor een stil gebed en begaf zich dan naar het platform, waar zij, staande voor de kroningsstoel, aan de congregatie werd voorgesteld. „Heren", galmde het luid door de Abbey, „ik pre senteer U hier Koningin Elizabeth, de waarachtige Koningin van dit Rijk die gij, hier bijeenkomend, Uw onder danige diensten wilt bewijzen. Zijt ge be reid dit te doen?" Viermaal herhaalde de aartsbisschop van Canterbury deze vraag. Viermaal draaide de Koningin zich een kwartslag om en viermacl ook donderde het door de hoge ruimte „God save the Queen". De trompet werd gestoken en de kro- ningsdienst, ziwaar van traditie en ritueel, nam een aanvang. Voor de ogen van de honderden in de Abbey en de millioenen die de plechtig heid op het televisiescherm volgde, vol trok zich toen de zinvolle ceremonie, door koorzang en orgelspel opgeluisterd. Een klonk de plechtige eedsaflegging „So help me God", zacht door de grote kathedraal. Toen volgde de heilige zal- ving. Vier ridders van de orde van de Kouseband onttrokken dit onderdeel aan het oog der toeschouwers. Terwyl de aartsbisschop de Koningin op het hoofd, de borst en palmen van de handen zalfde, knielden zij met de ruggen naar hun vorstin gekeerd, en hielden een baldakijn va ngoud brocaat over haar heen. „Zoals Salomo tot koning gezalfd is door Zadok, zo wordt U gezalfd, gezegend en Ingewijd tot Koningin van dit volk Uit handen van de aartsbisschop ont ving de vorstin daarna het teken en zegel der wereldlijke macht: de rijks appel als symbool van souverelniteit on der het kruis, de scepter en zwaarden van gerechtigheid en barmhartigheid en De Himalaya-helden De top van de Mount-Everest werd bereikt door de 34-jarige Nieuwzeelandse bijenhouder E. P. Hillary en de beroemde Sherpa- gids Tensing Bhoetla. De leiding va nde expeditie berustte bij de 42-jarige kolonel John Hunt, Binds meer dan tien jaar beroemd als bergbeklimmer. Hij is vader van 4 kinderen. Andere leden van Hunt's team zijn: Tom Bourdillon (29), technisch Ingenieur; Dr Charles Evans, medicus, di ezei: „Ik ga niet mee omdat ik dokter ben, maar omdat ik klimmen kan"; Alfred Gregorgy (40), directeur van een reisbureau te Blackpool; G. Lowe (28), onderwijzer uit Nieuw-Zeeland; Wilfred Noyce (35), onderwijzer en schrijver over bergklimmen; Dr L. G. C. Pugh (42), een psycholoog, die studie maakt van do invloed /an lage en hoge temperaturen op de mens; T. R. Stobart (35), fotograaf; Dr Michael Ward (28). officier van gezondheid; M. H. Westmacott (28), het „groentje". Hij had nog nooit in de Himalaya geklommen en Majoor C. G. Wylie, Brits offi cier. Spreekt Himalaya-dialecten. Was „de secretaris van de expe ditie". de ring En toen de aartsbisschop zich opnieuw naar het altaar begaf en de kroon van St. Edward in zijn handen nam, rees de congregatie als één man op. Het hoogtepunt der plechtigheid was aangebroken. De ironing De kroning zou plaatsvinden. Roerloos zat de jonge Koningin in de 650 jaar oude kroningsstoel, en toen de aartsbis schop haar de kroon op het hoofd plaat ste, barstte de congregatie in een nieuw ,God save the Queen" uit. Trompetten schalden, trommels roffelden, kanon schoten bulderden en in de straten werd de jubelende kreet overgenomen. Zorgzaam werd de Koningin vervolgens door haar leenheer op de troon gezet. jebruikelyke hulde kon beginnen. Als eerste knielde de aartsbisschop van Canterbury voor haar neer. Daarna haar gemaal, de Hertog van Edinbourgh. „Ik, Philip, Hertog van Edinburgh, verklaar my Uw onderdanige leenheerIk zal U mijn onwrikbare trouw toedragen; U dienen met hart en ziel, mijn hele leven, de dood, en U verdedigen tegen alle vijanden. Zo waarlijk helne mij God almachtig." Oprijzende raakt Philip even de kroon van zyn vrouw aan en teder kust hij haar op de linkerwang. Ook andere adellijke vertegenwoordi gers legden de eed van trouw af en toen deze huidebetoging ten einde was, klon ken er voor de derde maal juichende kreten in de Abbey: God save the Queen, Long live Queen Elizabeth, Queen Eliza beth for ever. Het heilig avondmaal werd gevierd. De Bijbel uitgereikt. Langzaam naderde de dienst zijn einde. In de kapel van Edward de Belijder, vlak bij de plaats waar Koningin Elizabeth begraven ligt, werd de Koningin ten laatste de pur peren kroningsmantel om de schouders gelegd en de minder zware imperiale staatsiekroon op het hoofd gezet. Onder de klanken van het Volkslied door alle halfduizend aanwezigen aangeheven, schreed de gekroonde vorstin in de staatsieprocessie naar de uitgang, de gouden scepter en de rijks-. >pel in handen. Koite lust Een korte rust volgde. Zeer kort maar. Nog geen uur later, om zeven minuten voor drie, stapt Koningin Elizabeth II opnieuw in haar koets om de zegetocht door Londen te beginnen. De gloedvolle purperen kroningsmantel het vierde gewaad van deze dag! hing losjes om haar schouders. De imperiale staatsie- kroon met haar 2783 diamanten, haar 277 parels, haar 17 saffieren, haar 12 smaragden en haar 5 robijnen, flonke rend en stralend, op het hoofd. Naast haar, gedekt met de hertogelijke kroon gekleed in een mantel van karmozijn rood fluweel nam de Hertog van Edin burgh plaats. Hij was weer aan haar zijde, zoals tijdens de rit naar de West minster Abbey en de Kroning. De bijna vier kilometer lange stoet had zich inmiddels in de straten van Londen opgesteld. De kop stond onge veer op de helft van de weg die langs Hydepark loopt; de staart ergens langs de Theems. Auto's waren er niet. Alleen maar paarden en rijtuigen met de pre miers van het Britse wereldrijk, de ko loniale heersers, koninklijke prinsen prinsessen en de vertegenwoordigers vertegenwoordigsters van buitenlandse mogendheden. Te paard zaten generaals en admiraals, adjudanten en, natuurlijk, de Horse Guards en tientallen andere ruitereen- heden, duizenden manschappen (van vrij wel elk militair en semi-militair korps, dat er in het Britse Imperium bestaat) om een plaats in deze unieke stoet in te nemen. De Guardisten waren er met hun zwar te kolbakken en rode tunieken, de artil leristen met hun blauwe broeken met rode biezen, de mariniers met witte tro penhelmen en de Jantjes met hun wijde broekspijpen en de jonge piloten van Engelands beroemde straaljager-escaders. Maar niet alleen de vertegenwoordigers van leger, vloot en luchtmacht warer aanwezig, ook die van de vrijwillige ver plegingsdiensten enz. Bepaald indruk wekkend waren de contingenten van de Gemenebestlanden. Zij manifesteerden hier de uitgestrektheid van het Britse wereldrijk, van Engelands glorie en macht. Er waren groepen uit Pakistan, Ceylon, Rhodesia, Aystralië, Nieuw-Zee land, Zuid-Afrika en Canada. Negers liepen tussen blanken, Pakistani achter Zuidafrikaanders. Het was een menge ling En opnieuw een grootse schittering van kleuren. Er waren niet minder dan 47 orkesten met een totale sterkte 2000 man. Zelfs Pakistaanse pijpers ont braken niet, evenmin als het rokje, dat bij de doedelzak hoort. De Ieren droegen De rommel, die de wachtenden de afgelopen nacht hebben ge maakt, werd vanmorgen vroeg opgeruimd. Papier, klokhuizen, flessen en wat dies rrieer zij moest van de straat zijn ver dwenen, vóór de kroningsstoet voorbij kwam. Enorme stoet Deze hele processie, dit hele Britse wereldrijk, zette zich om drie uur in be weging. Een stoet, die drie kwartier no dig had om een bepaald punt te pas seren. Een stoet, die 600 millioen men sen van de gehele aardbodem vertegen woordigde. Langs volgepakte tribunes, langs versierde straten, langs dichte men senmassa's, waarboven duizenden witte peroscopen uitstaken, trok de processie naar Buckingham Palace, het eindpunt, dat vijf uur tevoren het beginpunt geweest. Overal waar de stoet langs kwam, schreeuwden de mensen him ke len stuk. „God save the Queen", „Long live the Queen". Of men juichte alleen maar. Het leek wel of de twee millioen en, die langs de route zaten of ston- en die vaak 15 uur of soms zelfs langer op de Koningin hadden gewacht, hun blijheid over het eindpunt van hun Prins Bernhard moest in Londen te roet Een juichende menigte heeft gisteren in Londen Prins Bernhard gedwongen zijn auto te verlaten en te voet zijn weg te vervolgen van The Mali naar York House. Dit gebeurde toen de auto van de Prins moest blijven staan voor een verkeersopstopping. Prins Bern hard had een bolhoed en een parapluie in de hand, toen hij uit de wagen stapte. De Prins logeerde als gast van Koningin Elizabeth in York House, het huis van de Hertog en Her togin van Gloucester. God save the Queen (Vervolg van pag. 1) OPMERKELIJK: die snel gegroeide waardering voor het koningschap, merkwaardig althans wanneer men denkt, hoe het de opzet soheen van vele wettelijke bepalingen in het c stitutionele stelsel, het koningschap maken tot een abstractie, waarvan de beperkte bevoegdheden nauwlettend Stellig mede door de persoonlijkheid in koningen en zeker niet minder van koninginnen is, deze bepalingen ten spijt, het koningschap geworden tot meer dan abstractie, is het geworden tot het saambindend element in een volksbe staan, is (zoals het wel is uitgedrukt) de systematiek van het stelsel doorbroken, de koning, de koningin, de tegenspe ler geworden van het constitutionele den ken, werd juister uitgedrukt het constitutionele denken zin, leven inhoud gegeven. „The King can do no wrong", zo luidt de regel, die uit het oude Engelse recht tot ons is overgewaaid: de koning kan geen kwaad doen. waarbij men doelde op de ministeriële verantwoordelijkheid. Het koningschap is door deze regel ge lukkig niet ontluisterd; moge de koning, de koningin, al geen kwaad kunnen doen, zij kunnen het zij met dankbaarheid vastgesteld veel goeds doen e gelegenheid, dit te tonen, hebben zij zich gedurende verscheidene tientallen van jaren, in verscheidene Westeuropese staten in het bijzonder, niet laten ont- persoonlijke vervulling van de hoge koninklijke plichten. In deze dagen, zul len vele Engelsen zich te binnen hebben gebracht de beroemde woorden uit Shakespeare's Hamlet, waarin zulk een prachtige karakterisering van de koning wordt gegeven: „His will is not his own; For he himself is subject to his birth. He may not, as unvalued persons Carve for himself; for on his choice The safety and the health of the whole Of in de mooie vertaling van Burgers- dyk: „Dat, door zijn grootheid, hij geen eigen wil heeft, Want hij is onderdaan van zijn geboorte; Hij mag niet, als personen zonder rang, Vrij kiezen voor zichzelf; want op zijn Berust de veiligheid en het heil des staats". Vreugde in de nacht... Londen was gisteravond reeds één reusachtige, ondoordringbare mensenzee DE DUIZENDEN MENSEN, die gisteren al een plaatsje hadden inge nomen langs de kroningsroute in Londen, hebben zich niet laten ontmoedigen door de regen, die bij stromen op hen neergutste. Zelfs de genen die al 48 uur van tevoren waren gaan zitten, staan of liggen, hebben om toch vooral niets van het machtige schouwspel te missen zich niets van de waterstromen aangetrokken. waaronder zij beschutting konden zoeken, bij zich hadden, waren spoedig door weekt. Dat kon echter niet verhinderen En zij wisten, wat hen nog meer wachten stond: regen, hagel en onwc Door dit alles lieten zij zich niet uit veld slaan. Zij jouwden de regen uit juichten de zon toe, als deze even vriendelijk was, door de wolken heen te breken. Viel er weer regen, dan verscho len zij zich onder regenjassen, dekens en zakken om droog te blijven. Velen, die geen dekens of andere voorwerpen, Britse Gemenebest kunnen zeer velen in deze vreugde oprecht delen, omdat zij iets gevoelen van de „gratie Gods", die aan het koningschap en daarmede aan de volksgemeenschap een onschatbaar fun dament verleent. Zo zullen ook buiten het Britse Ge menebest talloze willen instemmen met hartelijk: „God save the Queen!" dat, vannacht onder al deze duizenden ;en reeds een uitgelaten stemming heerste Met het uur groeide de menigte, die gisteren al een indrukwekkende grootte had aangenomen, vannacht aan. Het opmerkelijk, dat er meer vrouwen ïen waren. Tientallen kinderen zaten bij hun moeders op de arm en dat bleef tot laat in de middag, toen het einde v de kroningsplechtigheid was gekomen. En langs de gehele tien km lange route die zich als een verblindend schone hals ketting door het hart van 's werelds grootste stad slingert, kampeerden de tienduizenden in de koude nacht, in af wachting van het wondere schouwspel, dat zich voor hun ogen zou ontrollen. Vrolijke mensen schreven met krijt op lantaarns en hekken: „huis vol", „geen ruimte", of „uitverkocht". Ergens anders stond weer geschreven „Ons nestje". Langs de straten hingen van alle denkbare voorwerpen duizenderlei versieringen; maar de etalages van de winkels waren gebarriceerd en de stad ig er uit, alsof zij belegerd werd. De venters deden beste zaken. Er waren honderden. In Regentstreet werden te koop aangeboden: shawls, sierspelden, rood-wit-blauwe riemen, kroningsmedail les, mutsen, boeketjes heide, foto's van de koninklijke familie, naamspeldjes 'die hoegenaamd niets met de kroning te maken hadden), poppetjes, suikergoed, wimpels, kussenslopen, fruit, sandwiches wat dies meer zij. En intussen stapel den zich in de goten de resten van sandwiches, klokhuizen van appels, sinaasappelschillen, proppen papier, melk flessen en kartonnen dozen op Het was gisteravond zó enorm druk, it men zeven uur en tien minuten nodig ad om de route af te leggen die Eliza beth II vandaag heeft gereden in d( gouden koets. Reeds zestien uur vóór de vorstin gekroond werd, waren de trot toirs rondom Trafalgar Square en langs de Mall, Pall Mall, Piccadilly, Haymarket, Om tien uur gisteravond zag de straat vóór Buckingham Palace er zo uit. Een grote mensenmas sa riep luid om de Koningin. Ondanks de gestaag stromende regen en de koude was men in een uitgelaten stemming. vrijwillige krachtproef uitjubelden. Alle vermoeide voeten en stijve ledematen n vergeten, want daar was de ge kroonde Vorstin Ruim anderhalf uur duurde deze triomftocht door de stad. Op Whitehall, Trafagar Square, Pall Mall, Piccadilly, Oxfordstreet, Regentstreet, Haymarket, overal was het hetzelfde. Overal jube lende vreugdekreten, overal wuivende en ende mensen. Overal ook diepe ont roering. Terug op Bucking ham Palace Om half vijf vanmiddag kwam Konin gin Elizabeth II weer op Buckingham Palace aan. Zeven uur nadat zy het pa leis verlaten had en na meer dan ander half uur in een onbeschrijfelijk lawaai te hebben vertoefd. Maar lang heeft z\J van de stilte niet genoten. Om kwart ove rvijf stond zij weer tussen de leden van de koninklijke familie op het voorbalcon van Bucking ham Palace. Nog steeds gehuld in de zware kroningsmantel en nog steeds met prinsje in de imperiale staatsiekroon op het hoofd. Met donderend geraas vlogen 168 straal jagers voorbij, die haar, evenals de men senmassa voor het paleis, een oorver dovende hulde bracht. En pas toen was de meest vermoeiende maar ook de mooiste dag in het leven van Engelands nieuw gekroonde vorstin voorbij t\E vierjarige blonde De menigte zwaaide te- spanning gebroken van de prins Charlie heeft gis- rug en honderden moeders duizenden, die zo lang teren de aandacht van zijn tilden hun kinderen op om hadden gewacht op hun moeder afgeleid door kie- een Charlie te laten zien, Koningi:.. keboe te spelen met de die één van de populairste Het ergste had kunnen grote menigte voor Buck- figuren van de Koninklijke zijn, dat hij de kroning in ingham Palace. familie is. de Westminster Abbey Wij willen de koningin Het gordijn ging weer niet had mogen zien, want zien", zo luidde 't spreek- even snel dicht als het dat was hem als beloning koor van de duizenden, open gegaan was en het toegezegd, als hij een zoete die ondanks de stortbuien prinsje verdween. Maar jongen zou zijn. Naar ver in de morgen urenlang, enige ogenblikken later luidt hadden sommige hof- geduldig voor het paleis ging het gordijn weer op- dignitarissen bezwaar ge- gewacht hadden om een zij, terwijl de band van de maakt tegen zijn aanwe- glimp op te vangen van grenadiers één van de ge- zigheid, omdat zij bang de koninklijke familie, liefkoosde liedjes van waren, dat hij de plechtig- Honderden hadden des Charlie „The teddy bears heid zou verstoren, door nachts op het gras ge- picnic" speelde. De menig- hardop te praten. Zijn ge slapen. te barstte in toejuichingen drag in de kerk schijnt, De koningin verscheen uit. Een seconde later hoe kan het anders, enige echter niet. Toen om 10 verscheen een nurse ach- keren gewoon jongens uur de wacht werd afge- ter het prinsje, dat weer achtig en niet koninklijk lost keken enige leden van even snel verdween als zo geweest te zijn. Koningin het personeel van het pa- juist. Elizabeth en de Hertog leis uit de ramen van de Kort daarna deed één van Edinburgh hebben er eerste étage toe. De me- van zijn vriendjes, eert echter op aangedrongen, nipte drong op naar voren grotere jongen, verschei- dat de prins ten minste onder het opgewonden ge- dene pogingen om al die een half uur in de Abdij roep van: „Het is de Ko- irukte voor het paleis te zo-> zijn om de feitelijke ningin de Koningin". zien, maar hij werd iedere kroning te zien. Daarna Teleurgesteld deinde de keer weer teruggetrokken, zou er voor hem en menigte weer terug, toen terwijl de menigte brulde vriendjes in het paleis de vergissing duidelijk van het lachen. feestje zijn met ijs en werd. En toen kwam het Charlie's ongewilde po- bakjes, prinsje in een licht blauw gingen om in het voetlicht De Koninklijke familie pakje voor een raam van te komen zullen hem probeert Charlie de jeugd de tweede étage te voor- misschien een schrobbe- van een gewone jongen te schijn. Hij had het kanten ring van zijn ouders be- geven. De Koningin zou gordijn opzij geschoven en zorgen, maar deze gewone de kindermeisjes gevraagd wuifde lachend naar de jongensachtige nieuwsgie- hebben haar niet als ma- mensenzee voor hem, righeid voor drukte, sol- jesteit van Charlie aan U waaruit de kreet opsteeg: daten, kapellen en unifor- spreken. „Daar is hij". men had gelukkig de Drukte in Londen: de bobbie$jJe hebben handen en.... ruggenpiia vol werk Eon Cockpurstreet en gedeelten van Oxfo^st street één reusachtige mensenzee. Mensy die alleen maar wandelen en kijken v'j den, moeten naar de middenweg, waar]jzje gevaar liepen door de grote stroom au|j v verpletterd te worden. jr'ac Kort na middernacht werden de straLie afgesloten en begonnen werklieden h<! ken te plaatsen. Verder begaven afdelfi gen van de politie zich naar hun Pos4a't luide toegejuicht door het publiek. Vr ochtend was het op bedoelde plaatsen! vol, dat de bereden politie de koppen t, de paarden omhoog moest houden oni voorkomen dat de mensen letsel wf toegebracht. En nog steeds groeiden j menigten aan en werd het lawaai o|e, verdovender De stemming werd er vannacht ook ar gehouden door het verheugende nieu|fljr dat een Britse expeditie tenslotte als et ste de top van de Mount Everest had reikt. De mensen waren uitgelaten, tpG ze het nieuws hoorden en zij beschoif den het als 'n prachtig kroningsgeschs voor de jonge vorstin, die het ver'oL, dende nieuws nog laat in de avcrie ontving. Vanavond kunnen de millioenen r00i langstellenden genieten van een rejerc] achtig vuurwerk aan de Zuidelijke oefen| van de Theems en van de zoeklichten, jgjS, met hun verblindende stralen de feeSgle lijke stemming nog zullen verhogen. ..Jgge 'ont Rectificatie Groot verlof voor de luchtmacht In ons bericht van Zaterdag over groot verlof voor militairen, blijkt een fout te hebben gestaan. Het betrof hier namelijk niet de lichting 1952 in het al gemeen, maar slechts de lichting 1952 van de Kon. Luchtmacht. Deze lich ting bestaat uit vier ploegen. dienstplichtigen van 30 September van de 2e ploeg op 31 de 3de ploeg op 31 de 4e ploeg op 31 i korporaals der le De korporaals de le ploeg dit jaar af, die v; December, die var Maart 1954, die v; Juni 1954. Voor sergeanten klasse zijn deze data respectievelijk 31 December 1953, 31 Maart 1954, 30 Junf 1954, en 30 September 1954. Dodelijk ongeluk op werf Wilton-Fijenoord Aan boord van het in aanbouw zijnde tankschip Pendrecht bij de Dok- Werfmaatschappij „Wilton-Feijenoord te Schiedam is gisteren de 41-jarlge A. de Hoedt, uit de Frederikstraat te Rot terdam, dodelijk getroffen door eer. plank die van een acht meter hoge stel ling naar beneden vièl. Ned. Bank veroordeeld tot terugbetaling De raad voor het Rechtsherstel te 's-Gravenhage heeft beslist, dat de Ne derlandse Bank de koopsom moet terug betalen voor de RM. 6,5 millioen Deut sche Schatsanweisungen, die zij in de oorlog gekocht heeft voor de Niederlan- dische Grundstiickverwaltung. De koop som bedraagt f 4,5 min met rente sinds 27 Juni 1951. Minimumprijzen voor vroege aardappelen Het Centraal Bureau van Veilingen heeft de volgende minimumprijzen voor Juni f 12 per 100 kg; 15—20 Juni f 11; 22—27 Juni f10; 28 Juni—4 Juli f9; 6 Juli—18 juU f8 per 100 kg. De heffing bedraagt 10 ot per 100 kg. Het kleed van r ElizabethU Meesterlijk staaltje van symboliek fe Koningin Elizabeth droeg van-fc g( daag een met juwelen bestiktft e kleed van witte satijn. De japonhtb is een meesterlijk staaltjz van sym-tigc boliek, eenvoud en goede smaak, tegi Het lijfje is trak en heeft een|k enigszins hartvormig uitgesnedenl et halsopening. De mouwen reikeni„v tot halverwége de elleboog en zijn? n aan de buitenkant iets langer danPe aan de binnenkant. N1 De wijde rok, die van achteren!0^ in een korte sleep eindigt is ge-fr, borduurd met elf afzonderlijke®'51 problemen: vier van de Britser®1 eilanden en zeven van de landen' van het Gemenebest. Deze zijn wat;"', kleur en motief betreft zo goed samengesmolten, dat de totaal indruk er een is van bescheiden elegance. De emblemen zijn: de Engelser Tudor-roos, de look van Wales, het?ag Ierse klaverblad, de Schotse distel? en verder het Canadese espenblad,jj de Australische acacia, de varen >,w van Nieuw-Zeeland, de protea vanLt Zuid-Afrika, de beide van elkaar; verschillende lotusbloemen van§ India er. Ceylon, en de tarwe, ka-s r toen en jute van Pakistan. jje Het lijfje heeft alleen het fijne; d ruitmotief van i ar els en kristal, tte waarmee de gehele stof is over-: z dekt. Rond de bovenkant, rond deien mouwen en beneden, rond de zoomt ge van de japon, is een band vangel1 gouden kristallen, diamanten en d parels gestikt. Deze band wordt(2e' over de rok driemaal herhaald. Op'ln elke mouw is een bleekroze tudor' ar roos geborduurd. Beneden de taille loopt het lijfje'eri uit in een motief van bloembladen, waarvan de eerste ry geborduurd^ is met kleine lookbloemen in witte zij en diamanten en met zacht- groenen blaadjes. De tweede rij,, bloembladen, die groter zijn dan Li de eersten, vertoont het klaverblad jue in zacht-groene zijde, zilverdraad ti en diamanten. Vervolgens komt een rij van)ru! weer grotere bloembladen bewerkt bui met "de Schotse distel in zachtkoi mauve en groene zijde en amethys-jem ten, en met diamanten dauwdrup-1 V pels. De onderkant van de rok is Ir geborduurd met een steeds her-! d haald motief, waarin alle symbolen! d< van de gemenebestlanden rond een O grote tudor-roos zijn verwerkt. Hetfde motief Is samengesteld uit schit-'ou terende juwelen en pastel rose, groene en gouden zijde. )p' Wat de japon heeft gekost is niet bekend. Een woordvoerder van ontwerper Hartnell zei: ,,Ik„ geloof niet, dat het mogelijk is een [e{ prijs te noemen", waarbij hij er op L? wees, dat zes speciaal geschoolde L' borduursters 3000 uren gezwoegd Le hadden op het borduurwerk alleen. :ve De drie voornaamste medewerk- nu sters van Hartnell maakten onder e i zijn toezicht het kleed. Het geheim van het witte kro- - I ningskleed werd gisteren bij Hart- R nell onthuld aan de pers. Tien-* h tallen verslaggevers en fotografen j u bezichtigden er schetsen en staal- i.tse tjes van stof en borduursel. feri

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 6