|lktttt>e friltsrf)t(üïmmnt J s Werelds machtigste Vorstin vandaag gezalfd en gekroond Uit alle aardhoeken concentreerde zich de belangstelling op Londen Televisie-uitzendingen worden 1 October niet gestaakt Wist II r DINSDAG 2 JUNI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; f 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIÊN: 0.18 per millimeter <Bü contract belangrijke korting) Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINE CHRISTEL11R-NATIONAAL DAGBLAD Vooi Leiden en Omstreken .Staatia«tfc« Isahfbfma «ga hert la teghcnspoef Vier en dertigste jaargang No 9749- Op 3 October weer historische optocht (Telefonisch van onze Londense correspondent SAVE THE QUEEN, God behoede de Koningin, was de roep, die van middag door de hoge grijze booggewelven van de Westminster Abbey daverde en langs de tien kilometer lange kroningsroute met zijn twee millioen mensen. Hij ver mengde zich met trompetgeschal en trom geroffel en werd overstemd door zwaar kanongebulder. Hij steeg op naar de wijde bewolkte hemel, die kleurloos over de kleu rige Britse hoofdstad was gespannen. Hij drong door in millioenen huiskamers, tot in de verste en meest verlaten uithoeken van de wereld. Het was half één vanmiddag. De climax van deze historische 2de Juni was bereikt; de climax van de kroningsdag en van de kroningsweek, van het kroningsjaar, ja, van het leven van Engelands 27-jarige vorstin. Onder doodse stilte was de zware kroon van St Edward op haar hoofd neergedaald. Met ontroering hadden de prinsen en prin sessen en al die andere hoogwaardigheids bekleders in de Westminster Abbey naar deze jonge, zichtbaar bewogen vrouw ge keken. Zeven en een half duizend paar mensenogen en tientallen nog doordringen der camera-ogen gericht op één menselijke gestalte in een grote, vierkante stoel Het uitgestrekte Britse imperium had een nieuw gekroond hoofd gekregen: Elizabeth 11, Koningin bij de gratie Gods; Koningin van het Verenigd Koninkrijk, van Noord-lerland en van haar rijken en gebiedsdelen; Hoofd van het Gemenebest; Verdedigster van het geloof.Een nieuw, en naar de Engelsen verwachten, veelbelovend tijdperk was aangebroken. De tweede Elizabeth en de zesde regerende vorstin en de 41e Engelse souverein was gezalfd, gekroond en plechtig ingewijd. 10.26: Daar was de Koningin! Om precies 28 minuten over tien - geen minuut te vroeg of te laat - reed de prachtige, door 8 schimmels getrokken koninklijke staatsiekoets het voorplein van Buckingham Palace op. Uit de betrekkelijke rust van de 600 kamers tellende Londense Residentie trad Koningin Elizabeth II stralend voor het voetlicht der wachtende'wereld en rondom het Victoria Memorial steeg een donderend gejuich op. Daar was de Koningin! Ein delijk! De stralende schitterende diadeem op het hoofd, een mantel van karmozijnrood fluweel om de schouders. Het witte hermelijn van haar kraag scheen op te lichten onder de fluorescerende buizen, welke in het plafond van de 200 jaar oude koets waren aangebracht. Haar make-up was perfect; haar houding één en al gratie. De hertog van Edinburgh, die naast haar zat, droeg onder zijn eveneens rode kronings mantel het admiraalsuniform van de Britse Marine. Kaarsrecht zat hij met éen enigszins gespannen uitdrukking op z(j'n gelaat, 17.000 Bobbies en 25.000 militairen waren in touw Vier en een half uur hadden de mensen op de tribunes op dit moment gewacht. Vier en een half uur van ongemak, op harde zetels. Toch behoorden de duizenden van de tribunes van de Mall, North Humberland Avenue, Victoria Embarkment en Parliament Square nog bij de gelukkigsten onder die honderdduizenden anderen, die het met staanplaatsen moesten doen. Voor sommigen onder hen was het zelfs een nacht, soms zelfs twee nachten en een dag van wachten geweest. Reeds S3 uur van te voren waren de eersten langs de route gaan staan met dekens en lunch pakketten en thermosflessen onder de arm. De grootste drukte was tussen 3 en 4 uur 's morgens begonnen. Duizenden Londense „dubbeldekkers" zorgden voor het vervoer van 17.000 Bobbies en 25.000 militairen, die voor de afzetting van de kro ningsroute waren aangewezen. Direct hierna werden al die bussen voor het van toeschouwers ingeschakeld. Tussen vier en zes uur werkte London Transport met zü'n duizenden ondergrondse treinen en bussen op volle toeren. Om vijf moesten al enkele stations gesloten worden, omdat de stroom van mensen niet meer kon worden verwerkt. Rustig hadden de agenten en militairen him posten betrokken. Een kijkspel van grootse allure Het was een aangename afwisseling voor al die wachtenden langs de Mali toen om 20 minuten voor 9 tien grote, zwarte wagens Buckingham Palace lieten. Het was een voorspel van datgene wat komen zou en veler voeten werden er heel wat lichter door. In de auto's, welke alle de Koninklijke Kroon op de voorruit droegen, zaten neven eh nichten van de Koningin, zomede enkele andere familieleden. De graaf en gravin van Harewood waren er by, de Gravin Mount- batten van Burma, de Hertogin van Milford Haven en de Hertogin van Beaufort. Tien minuten later kwam er Weer een lange rij auto's voorbij. Hoeveel het er waren weten wij niet precies, maar zeker een zestigtal. Vertegenwoordigers van buitenlandse mogendheden reden er in mee. Wy zagen o.m. de Prins der Neder landen, Prins Albert van België, Prins Bao Long van Vietnam, premier De Gasperi van Italië, de kroonprinsen van Japan en Ethiopië en generaal Marshall van Amerika. De mensen langs de route rekten hun halzen, maar van de kleding der hoge gasten was weinig of niets te zien. Men zag uniformen, tulbands, saries, medailles, pluimen en steken. Maar daar bleef het bij. In snelle vaart stoven de Daimlers, Rolls Royces en Bentleys naar de Westminster Abbey, waar zij om negen uur, bijna twee en een half uur voor de aanvang van de kroningsdienst, aankwamen. Om kwart voor negen kwamen de eerste koetsen bij Buckigham Palace; eerst de koloniale heersers, waaronder de Koningin van het stille Zuidzee-eiland Tonga, en de sultans van Johore en Selan- gors. Deze koetsen, welke zich in drafgang voortbewogen, werden vijf 1 later gevolgd door negen rijtuigen, in elk waarvan een minister-president Britse wereldrijk had plaats genomen. Dit was bepaald een indrukwekkende stoet; elke koets werd vergezeld door een ere-escorte te paard. De premier van Canada, St. Laurent, had natuurlijk een escorte van .Mounties" in rode uniform jassen en blauwe broeken. Sir Winston Churchill, die in het laatste rijtuig zat en door de mensenmenigte luid werd toegejuicht, had een escorte huzaren. Huzaren van het zelfde regiment, in welks gelederen hij zich vijftig jaar geleden zo dienstelijk had gemaakt Toen het uur van het verschijnen van Koningin Elizabeth II dichterbij kwam, naderden de Engelse prinsen en prinsessen van Koninklijke bloede. Opzij had men een ere-escorte te paard, besaande uit onderofficieren van de Koninklijke Ruiterij met koperen kurassen en helmen en lange blinkende sabels. In het eerste rijtuig zaten de graaf en gravin van Athlone en Lady Patricia Ramsay. Postillons in witte kuitbroeken blauwe uniformen en Yeomans of the Guard in purperkleurige uniformen hellebaarden, zorgden voor een kleur volle omlijsting. Achter de gouden koets reed de koninklijke standaarddrager beide persoonlijke adjudanten van Koningin, de Graaf van Mountbatten i Burma aan de linkerzijde en de Hertog van Gloucester ter rechterzijde. Met een grote groep andere adjudanten-eenheden van de Household Cavalry werd Harer Majestelts Processie besloten. Het was 11 uur, toen de Koningin voor de achter tribunes schuilgaande West minster Abbey aankwam. Zwart, gitzwart stond het hier van mensen. Het gejuich, cowel van de straten als uit de zes étages hoog gebouwde stand kwam, leek niet op te houden. Iedereen, van de min ste van de burgers af tot de hoge gasten op de eretribunes toe, jubelde het uit. De kreten waren vrijwel niet te herken nen, maar het woord „Queen" klonk overal bovenuit. In de Westminster Abbey Geholpen door haar jonker, die de slippen van haar zware staatsiekleed droeg, betrad Koningin Elizabeth de Tweede opi elf uur de glazen depen dance. Achter de zogenaamde Queen- beasts, de geweldige in steen uitgehou wen heraldische dierenfiguren, stond de élite van Engeland haar op te wachten. Een middeleeuwse menigte van kleuren schittering van regalia en ordeteke nen. De Hofmaarschalk en de Hertog Norfolk in wit satijnen kuitbroeken onder de knie versierd met de orde de kouseband en een hertogelijke mantel gloeiend rood, leidden de vorstin naar haar plaats in de 260 mensen tel lende processie, direct achter de drager van het Boek aller boeken, de Bijbel. Langzaam zette de stoet, the Queen's Procession, zich in beweging. De zeven en een halfduizend mensen in de rijk met tapijten versierde Abbey waren van hun zitplaatsen verrezen en hadden de ogen op het middenpad der kerk ge richt. Niemand .wist wat het indrukwek kendste, het stijlvolste, het stralendste was: de exotisch geklede Indiase vorsten, de prinsen en prinsessen in hun luister rijke gewaden, en al die andere in hof- kleding of morgenkleding of die lange rij functionarissen met de Ko ningin in haar midden. De ene groep In het tweede rijtuig zat de Herto gin van Kent met haar drie kinderen en in het derde het gezin van de Her tog van Gloucester. Alle dames droe gen flonkerende tiara's, kostbare witte gewaden en purperkleurige kroningsmantels. De laatste 20 minu ten voor het tijdstip dat de Koningin zou verschijnen, trok de kleine pro cessie van de Koningin Moeder Eliza beth voorbij. Naast haar zat Prinses Margaret, de zuster van Koningin Elizabeth II. In een grote glazen koets reden de beide vrouwen en zij werden met luid enthousiasme door de wach tende menigte toegejuicht. Kapteins van de Koninklijke Ruiterij zorgden voor een stijlvol escorte. Hun lange rode tressen wapperden vrolijk in de wind. Een van hen droeg het rood goud-blauwe regimentsvaandel. Toen kwam het lang verbeide mo ment. De processie van Koningin Eli zabeth II. Een lange rij hoogwaardig heidsbekleders te voet, te paard, of in het rijtuig. Voorop de Queens Ho- nourary Psysicians Surgeons, Denthal Surgeons, Chaplains en Honourary Chaplains. Vervolgens de adjudan ten, generaals, enz., vertegenwoordi gers van de strijdkrachten der Ge- menebestlanden. Een schittering medailles, gouden tressen, kleurige ordelinten. Escortes van de Horse Guards de enige bereden band ter wereld volgde. Het hoogtepunt Eindelijk kw^jn het hoogtepunt, de koninklijke staatsiekoets, in zicht. Deze oude koets met haar vorstelijke, kleurige panelen en gouden ornamenten, werd getrokken door aclit Windsor Greys. De nacht is voorbij, de kroningsdag is aangebroken. Twee mannen uit de wachtende menigte. Deze foto werd vanmorgen vroeg genomen op Piccadilly Circus. zag er nog belangwekkender uit dan de andere. Men moest beslist wéten waar het zwaartepunt lag, om het te zien. Voor het altaar Na een oponthoud van een kwartier in de kleedkamer van de annex der Ab bey, betrad de Koningin door de grote, Westelijke poort de prachtig versierde kerkruimte. Zü werd begroet door een trompetfanfare. Een koor van 600 stem men zong hierna de hymne uit Psalm 122: „I was glad when they said unto me......" Diep ontroerend klonk dit sle pende gezang door de enorme ruimte. Langzaam voortschrijdend over een blauw tapijt, begaf de Koningin zich door het ship en het koor var. de kerk' naar het Hoogaltaar. Zes ere-dames droe gen als bruidsmeisjes de lange sleep van de Koningin. Het duurde meer dan een kwartier vóór de hele processie voor het altaar en in het koor gezeten was. De pedel van de Westminster Abbey leidde de stoet, die (in overwegend rood-paarse of (Voor vervolg zie pag. 6) Koningin Elizabeth II temid den van haar eerste ministers Op deze foto, die voor Bucking ham Palace werd genomen, ziet men links van de Vorstin Sir Winston Churchill en rechts van haar premier Menzies van Aus tralië. Naast deze Louis St. Lau rent van Canada. Achter Sir Winston staat Bustamente van India met voor zich Pahdit Neh- roe. Links van Nehroe staat de premier van Nw-Zeeland, Hol land. Tweede van rechts is dr D. MaTan van Zuid-Afrika. REGERING BESLUIT Zendtijd moet worden uitgebreid Het kabinet heeft zich na ernstig beraad in principe uitgesproken voor voortzetting van de Nederlandse te levisie-uitzendingen, ook na de ex perimentele periode, die op 1 October a.s. zal eindigen. Tevens is de rege ring van oordeel, dat de zendtijd zal moeten worden uitgebreid. Over de In uiterwaard bij Lopik Thunderjet neergestort: piloot omgekomen Een Thunderjet-straaljager van de vliegbasis Eindhoven is gistermiddag om half drie in Lopikerkapel onder de ge meente Lopik (Utrecht) in een uiter waard neergestort. De piloot, de 26-jarige reserve-sergeant-vlieger L- G. J. Serré uit Utrecht, kwam hierbij om het leven. Om 13.40 uur was de Thunderjet met nog een straaljager van hetzelfde type van de vliegbasis Eindhoven opgestegen voor het maken van een oefenvlucnt. Ongeveer 2^ km ten Westen van de brug bij Vianen stortte Serré met zijn toestel loodrecht neer. De andere Thun derjet is behouden op de basis terug gekeerd. Na het bekend worden van het ongeluk vertrok een commissie van onderzoek onmiddellijk uit Eindhoven naar Lopiker DAT de verkoop van do buitenplaats Amstelrust te A'dam voorlopig is gehouden, daar er bij dc openbare koping in afslag geen liefhebbers w; maar zich later enige geïnteresseerden meldden, met wie nu wordt onderhan deld. DAT een wetsontwerp is ingediend de werkingsduur van het besluit regeling in en uitvoer 1944 te verlengen van 17 Juni 1953 tot 1 Januari 1956, in afwach ting van een wettelijke regeling. DAT mr J. Linthorst Homan thans Officieel m.i.v. 1 Juni als voorzitter der vaste commissie van de rijksdienst voor het nationale plan is opgevolgd door mr C. Th. E. Graaf van Lynden van Sanden- burg te Neerlangbroek. DAT in Tiel de eerste Betuwse kersen van de variëteit „Vroegste aan de markt" zijn aangevoerd (waarvan de mooiste f 1,70 tot f 1,80 per kg opbrachten) en de kerscnoogst er in dit centrum goed voor DAT 22 vrouwen uit ontheerr-denkam- pen in Oldenburg (Duitsl.) thans voor een maand in pensions te Driebergen, Zeist en Hilversum verblijven als gasten van een Utrechts vrouwencomité. DAT tot geneesheer-directeur van de G.G.G.D. te Eindhoven is benoemd dr H. M. van der Vegt, luit.-kol. bij de ge- neeskundigl dienst van de Kon. Lucht macht. DAT voor de bouw van 81 galerij woningen met o.a. 3 winkels en een hoog- spanningsstation aan de Jutphaase Weg te Utrecht laagste inschrijver was F. J. de Vries uit Bilthoven met f 937.000 (hoogste: f 1.082.000). DAT mr dr C. N. M. Kortmann af scheid heeft genomen als voorzitter van dc Mijnindustrieraad, en zijn opvolger, mr M. I. P. G. van Thiel, is geïnstalleerd. DAT d$ Kon. Ver. Oost en West op 6 Juni in Groningen haar algeméne gadering houdt. DAT in Amsterdam op 69-jarige leef tijd is overleden de architect Adr. Alph. M. Grimmon. DAT de Nederl. museumdirecteuren Zaterdag in Leeuwarden hun eerste ..museumdag" van dit jaar houden en Vrijdag een excursie maken naar Janum. Rinsumageest en Dokkum. DAT de Maastrichtse gemeentesecre taris, mr P. J. Kallen, t.g.v. zijn 40-jarig jubileum als gemeente-ambtenaar en zijn pensionnering is gehuldigd, en door de Paus is benoemd tot ridder in de Orde van Gregorius de Grote. ter zake te treffen voorzieningen, waarover nog met verschillende in stanties overleg wordt gepleegd, zal de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zo spoedig moge lijk voorstellen aan de Staten-Gene- raai voorleggen. Jeugdleider H. Gordeau overleden Dhr H. Gordeau, een. van de bekendste figuren in het vroegere Ned. Jonge! Verband (thans CJMV) is in de ouder dom van 76 jaar overleden. Als jongen van 12 jaar werd hij lid van de knapen- vereniging en daarna van de Chr. J. M. V. te Den Haag en daarmee was een contact voor heel het leven gelegd. De heer Gordeau is werkzaam gewees bij het Chr. onderwijs te Den Haag, was daarna schoolhoofd te Steenderen, volgens directeur van „Kinderzorg" Amersfoort en werd in 1919 benoemd tqt algemeen secretaris van het Ned. Jong. Verbond. schreef tal van boeiende j< gensboeken en was tal van jaren redac teur van Jong Holland en het Leiders orgaan. In 1940 werd hij gepensionneerd i bleef zich toch aan velerlei arbeid den. Hij woonde te Bussum en is daar tal van jaren raadslid en wethouder ge weest. Vooral op de bondsdagen van het CJMV toonde de heer Gordeau zich in zijn volle kracht, zyn toespraken, over vloedig met humor gekruid werden altijd met belangstelling aangehoord en ver wekten bij zijn gehoor grote geestdrift. In de heer Gordeau is een alleszins werkzaam en begaafd man heengegaan. Voor anker bij Londen Rijndam en Veendam als drijvende hotels De Rijndam van de Holland-Amerika Lijn is gisteren bij Tilbury, niet ver van Londen, voor anker gegaan. Het schip is met 600 belangstelenden voor de kroning van koningin Elizabeth uit New York gekomen. Het is ingericht als een. drij vend hotel". De passagiers zullen tot Woensdag de hutten van de Rijndam als hotelkamers gebruiken. De Veendam. eveneens van de Hol land-Amerika Lijn. heeft met 400 Ne derlandse belangstellenden voor de kroning ter hoogte van Gravesend lig plaats gekozen. God save the Queen "jVTEN heeft het jaar 1953 wel het jaar van Groot-Brittannië genoemd. Voor wat betreft de buitenlandse poli tiek schijnt dat inderdaad min of meer het geval te,zijn. De Britse staatslieden het is na de befaamde, rede van Chur chill- in het Lagerhuis wel duidelijk zijn er op uit, het hunne by tc dragen aan tactiek en diplomatie, opdat de span ning tussen Oost en West zal verminde ren. Wie bedenkt, in welke mate de Britse invloed op de buitenlandse poli tiek was geslonken, zal begrijpen, hoe zeer het initiatief van Churchill zijn landgenoten welkom is geweest. Nog in ander opzicht echter schijnt 1953 het jaar van Groot-Brittannië te zijn. Dat houdt verband met het grote gebeuren van vandaag: de kroning van dé jonge en aanvallige vorstin. Uit vele delen der wereld hebben de groten der aarde zich naar de hoofdstad van het Britse gemenebest gespoed of derwaarts hun vertegenwoordigers gezonden, om aan de edele vrouwe de tol van hun hulde te bieden. En over gans de wereld moge het getal der vorsten gering zijn geworden on der millioenen mensen, waar ook levend en waar ook woonachtig, is iets blijven leven van de milde romantiek, zoals deze tot uiting komt in plechtig, uit verre eeuwen daterend ceremonieel. "PACHTER, is het slechts luering vai merken, zo journalist hunkering de romantiek, waaraan men in deze dagen, nu de zakelijkheid over heerst, graag tegemoet komt? Wij me nen: neen. Wat aan dit alles ten grond slag ligt, is een hogere waardering van het koningschap als zodanig. En tot deze hogere waardering hebben de dragers van het koningschap zelf zeker in niet geringe mate bijgedragen. Deze hogere waardering moet temeer treffen, nu toch tegelijkertijd een deva- zovele waarden valt op te heeft de beroemde Engelse n schrijver Kingsley Martin, i prachtig boek over het ko- igschap heeft geschreven, er de aan dacht op gevestigd, hoe er in het mid den van de 19e eeuw moed toe nodig was. twijfel uit te spreken aangaande de letterlijke waarheid van de bijbel, ter wijl de troon daarentegen vrijelijk werd gecritiseerd. maar hoe voorts nu de toe stand precies omgekeerd schijnt: voor velen is de bijbel helaas niet langer on aantastbaar, maar het koningschap heeft voor zich een schijn van heiligheid ver worven. (Voor vervolg zie pag. 6) Drama op IJsselmeer Het zeiljacht Zuiderzee uit Meppel is ongeveer negen kilometer ten Oosten van Flevostad, op het IJsselmeer, gezon ken. Van de opvarenden, de Meppelse fabrikant E Spiker en zijn echtgenote, ontbreekt elk spoor Schippers zagen de mast met een stukje zeil van het gezon- kén jacht boven water uitsteken. De heer Spiker was de eigenaar van het jacht. Hij was Zondag met rijn vrouw de haven van Harderwijk vertrok ken. De Zuiderzee is een vaïkkruiser. Het ia dezelfde boot, waarmee anderhalf jaar geleden een ongeluk gebeurde bij Enk huizen. (Advertentie) VOLOP RUBBERLAARZEN VERHOOGS LEDERHANDEL Aanhoudend koud Tot morgenavond verwacht De Bill: Zwaar bewolkt met regen buien. Overwegend matige wind uit Noordelijk* richtin gen. Koud weer. Woensdag: Zon 4.25 tot 20.51 uur; Maaa 0.15 tot 9.14 uur. Op 4 Juni LJC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1