Praag schrapt 80 procent van de salarissen Qaa=B0öi§' Toch is het zo Hubertus Cornelis Brinkers werd gehuldigd Jubilarissen gehuldigd bij Chr. handelsreizigers Van het erf van School en Kerk RUTRANEX geneest transpirerende voeten NIEUWE LEIDSCHE COUBANT 2 MAANDAG 1 JUNI 1953 „Geldhervorming" SPAARDERS AFGESLACHT. LEVENSMIDDELEN ONBETAALBAAR Tsjech oslowak ij e gaat heden over een grote hervorming van het geld tegelijkertijd tot afschaffing van de rant soenering van alle landbouw- en indu strieproducten. Er komen nieuwe kronen in omloop en het oude geld lean worden ingewisseld in verhouding van 50 oude kronen voor 1 nieuwe. Voor loontrekkers wordt een uitzondering gemaakt. Deze mogen namelijk een maximum van 300 oude 'kronen inwisselen in verhouding van 5 op 1. Particuliere spaargelden, die 16 Mei jl. uitstonden mogen worden gewisseld in verhouding van 5 oude tegen 1 nieuwe voor de eerste 5000 kro nen, van 6,25 tegen 1 voor de volgende 5000, 10 tot 1 voor de volgende 10.000 kro nen, 25 tot 1 voor de volgende 30.000 30 tot 1 voor hogere bedragen. 16 Mei jiL ingelegde spaargelden worden ingewisseld in verhouding 50 tot 1. De waarde van de kroon is vastgesteld op 0,123-12 gram fijn goud. Een Russische roebel ds gelijk aan 1,80 kronen. Daar de waarde van de gulden is gelijkgesteld met 0,233861 gram fijn goud, is de kroon officieel gelijk aan ongeveer 52,77 cent Alle lonen en salarissen worden met ingang van heden slechts één vijfde de vroegere lonen en salarissen. De in 1045 geblokkeerde rekeningen vervallen geheel aan de staat. Voedingsmiddelen en industriële ducten kunnen vrij worden gekocht tegen de door de staat vastgestelde prijzen, na melijk brood voor kr. 2,80 de kg, Cuba- suiker voor 14 kronen de kg, rundvlees 20 kronen de kg (f 10,55), margarine 24 kronen (f 12,66), 'boter 44 kronen (f 23,21), aardappelen 0,72 tot 0,88 kronen (37 tot 46 cent), melk 2 tot 2,40 kronen de Standbeeld voor vrouw van Van Riebeeck Werk van Haagse beeldhouwer volgend jaar klaar Het comité Van Riebeeck-herdenking 1952 heeft zijn goedkeuring gehecht het voorontwerp voor een standbeeld Maria de la Queillerie, de vrouw Van Riebeeck, dat in opdracht van comité door de Haagse beeldhouwer Dirk Wolbers is gemaakt. De opdracht is thans aan de beeldhouwer gegeven. Het bron zen beeld zal drie meter hoog worden er over ongeveer een jaar gereed zijn. Het zal te zijner tijd in Afrika worden aan geboden als geschenk van het Nederland se volk aan het Zuidafrikaanse volk. Dit werd medegedeeld op de jaarver gadering van de Ned.Zuidafrikaanse ver. eniging die Zaterdag in Amsterdam is gehouden en waar de ambassadeur van Zuid-Afrika koL I. P. Hogenhout, sprak over de culturele betrekkingen tussen beide landen. Pijn, die U overvali Ien d* rest van de dag nutteloos dreigt ♦e maken, kunt U tersfond stillen. Is altijd makkelijk U te hebben, I die helpen direct! f)P EEN ZEKERE DAG vöerde een trein of autobus me langs de heerlijk verzorgde Nederlandse ak kers en ziedaar, plotseling doorsneden twee yzeren staven, de donkere aarde en op die staven rolde genoeglijk een lorrie! Ogenblikkelijk maten mijn ogen het grondbezit van de man, die meende zich een eigen spoorlijn te kunnen veroorloven. Als het lapje grond één hele ha groot is geweest, mag de eigenaar van geluk spreken, want het kwam mij voor, dat het aanzienlijk kleiner was. Nu is het merkwaardig hoe snel we geneigd zijn tot laatdunkende gedach ten, zodra het er op aankomt een oordeel te vellen over het doen en laten van anderen. Direct had on dergetekende een smalend lachje gereed voor deze opschepperige tuin der die met zijn spoorlijn een hou ding wilde aannemen of hij tot de grootgrondbezitters behoorde. Maar dat glimlachje verstierf toen we de moeite namen eens te gaan rekenen. En dat rekensommetje zouden we u vandaag in zijn eenvoudigste vorm willen voorzetten. Laten we eens veronderstellen, dat de tuinder op die ha grond meloenen had gekweekt en dat hij de planten één meter van elkaar hêeft gezet, in rijen die eveneens één meter tussen ruimte hebben. Alle voorbereidende werkzaamheden, zoals planten, wie den e.d. slaan we gemakshalve over en we beginnen direct met de oogst, waarbij we aannemen dat elke plant twee meloenen draagt die tezamen een dusdanig gewicht hebben, dat een man ze met beide handen kan torsen. Maar méér ook niet. Heeft de tuinder nu een lorrie rij den aan het einde van zijn akker, dan stellen we ons de oogstwerk- zaamheden aldus voor: de lorrie wordt opgesteld bij een hoekpunt van de akker en de tuinder begint van vóór naar achter de meloenen te plukken, welke vruchten hij steeds getweeën naar de lorrie draagt. Is deze rij af gewerkt, dan wordt de lorrie één me ter verreden en de volgende rij wordt geoogst. Geleidelijk wordt aldus de gehele meloenenoogst in de lorrie ge dragen en vrolijk wordt na afloop hiervan het spul naar de veiling vervoerd. Maar het kan ook anders. De tuin der zou, indien hij niet in het bezit /an een lorrie was, aan het einde van zijn akker een grote bak kunnen neerzetten en telkens de meloenen naar de bak dragen. Deze bak kan dan natuurlijk niet telkens één meter langs de zijde van de akker ver plaatst worden. Gevraagd wordt, hoeveel kilometer behoeft de tuinder, die een lorrie heeft, minder te lopen, dan de tuin der die een onbeweeglijke bak heeft staan? Wat denkt U, zou de opschep perige tuinder met een eigen spoor lijn van 100 meter 10 km minder be hoeven te lopen, of scheelt het mis schien wel 40 km? Mis! Bijna 500 km ls het verschil! Daarover morgen. (Nadruk verboden) liter (f 1,04—1,24), sigaretten 1,80—2,40 kronen het stuk (f 0,901,30). Vrijdag voor een week sprak het blad Nova Svoboda (nieuwe vrijheid) de ge ruchten over een geldhervorming uit drukkelijk tegen en verklaarde, dat de politie maatregelen zou nemen tegen hamsteraars en de misdadigers zou op sporen, die de valse geruchten versprei den. Alle winkels worden tot Donderdag gesloten, behalve die van brood, melk, vlees en sigaretten. Vier dagen lang zullen de kantoren van de staatsbank 12 uur per dag open zijn om het volk gelegenheid te geven het geld in te wisselen. De eigenaars van contant geld moeten dit inleveren onder overlegging van een certificaat van hun districtscomité. Compromis bereikt Menten krijgt van het Riik nog f 300.000 De zaak-Menten, waarover indertijd veel stof is opgewaaid, heeft voige week althans met betrekking tot de vordering op het departement van Oorlog een ein de genomen, nu de heer Menten zich met een schikking cacoord heeft verklaard, meldt het Alg. Dagblad. Zijn eis tot een vergoeding van twee- en-een-half millioen gulden heeft na langdurig overleg tot een compromis ge leid. Hem was reeds eerder 250.000 gul den toegekend als vergoeding voor ver loren gegane zaken door optreden van militairen, zaken, waarvan het verlies vast stond. Het rijk heeft nu met alsnog uitbetaling van driehonderdduizend gul den de heer Menten tevreden kunnen stellen. (De heer Menten ls een genaturaliseer de Nederlander, die na de bevrijding op willekeurige wijze langdurig in hechte nis te gehouden. Hij zou zijn mishandeld, bedrogen en voor enkele millioenen be stolen. Dit alles met medeweten van be paalde autoriteiten, tegen wie achteraf krachtdadig is opgetreden. Figuren liit de pseudo-illegaliteit en de bijzondere rechtspleging hebben hierin een duistere rol gespeeld. Red.). Feest voor Zoeteimeei Een halve eeuw veibonden aan maTgaiinebednji (Van verslaggevers) In hotel De Witte Brug te Den Haag ls Zaterdag het feest van Brinkers Marga- rinefabrieken te Zoetermeer en Wijchen met grote luister gevierd. Zoals men weet het een dubbel jubileum. De fabriek bestond 75 jaar en de heer H. C. Brinkers as er 50 jaar aan verbonden. Honderden zijn de jubilaris de stevige hand komen schudden. Het personeel van de fabrieken ln Zoe. termeer en Wijchen verscheen, vertegen woordigd door deputaties. Bij monde de heer A. P. G. de Vree uit Zoetermeer bood die afdeling van het bedrijf een aan voor het hoofdgebouw in de Vlamingstraat te Zoetermeer. Dat deed ook de heer K. de Bruin uit Wijchen, namens de fabriek aldaar. Beide heren voegden er persoonlijke geschenken de heer Brinkers bij, nl resp. een gouden pen en potlood en een sigaren- étui. De kleinkinderen Edith en Benny kwa- en met de hengselmand, die de vader in de heer Brinkers in zijn jonge jaren m de arm had als hy met het nieuwe product de markt opging. De mand' was fraai met bloemen versierd. De heer L. Kompanje, die met een aan tal mede bestuursleden de Westlandse melkhandel vertegenwoordigde, bracht, een grote mand met Westlandse groenten en fruit vastgemaakt, een paar klompen, omdat daarop die grootvader, stidvter van het bedrijf altijd door Zoe termeer gelopen had. t waren enkele van de tientallen schenken en de honderden bloemstukken De DeMtse studentenbond, een goede af- :r van de firma Brinkers bood mij monde van de heren H. Lindenbergh G. Meijer een uiterst origineel cadeau namelijk een blik onvervalste natuur, boter Tot hen die ter receptie verschenen behoorden: de Chr. Bedrijfsgroepen Cen trale, vertegenwoordigd door de heren Plomp en de Ruiter uit Den Haag, de heer J. H. Sandiberg namens de Neder landse Spoorwegen, de heer M. de Monchy namens de Pakhuismeesteren ln Rotter dam, en voor de Rijkspolitie, groep Zoe termeer, de heer H. J. van Steenhuizen. waren vertegenwoordigers van kerkeraden, van de N.V. Va nden Bergh- Jurgens, van de Holland Shipping en Trading en van de Ohr. Middenstands bond. Verder prof. dr F. L. van Muis winkel, hoogleraar aan de Vrije Univer siteit, de Stichting Den Haag Bloemen de Unilevergrondstoffen Mij, het Historisch Genootschap Oud Zoetermeer, de heer G. F. Baylee Hoofd van de Land bouwschool te Zoetermeer, de N.V. Nu- tricia en zoveel anderen, dat het noemen van aller namen kolommen zou vergen. Des avonds was er in hotel De Witte Brug een diner voor familieleden, vrien- in intimi. Ambassadeur Zaitsev 3 maanden naar Moskou De ambassadeur van de Sovjet-Unie in Den Haag, Zaitsev, is voornemens begin Juli voor drie maanden naar Moskou te vertrekken. Tot derde secretaris aan de amibasade an India is benoemd de heer Jagmohan heden is begonnen. Mahajan, die reeds met zijn werkzaam- De heer George Edgar Vaughan is be noemd tot consul-generaal van Groot- Brittanië te Amsterdam. Hij heeft zijn werkzaamheden aangevangen. Men vertelde ons, dat het personeel nog een feest apart wacht. Dan zullen de hierboven reeds genoemde ramen, die door de N.V. Pietermans Glasbedrijf te Schiedam worden vervaardigd met zandstraal en die ontworpen zijn door de heer de Graaf, worden overgedragen. Een kus'voor grootvader. Op de huldiging van de heer H. C. Brinkers, Zaterdagmiddag in Hotel Wittebrug te Den Haag kwamen ook de kleinkinderen Edith en Bennie grootvader feli citeren. Dat ging zó.... Iraanse minister twee dagen in ons land Belg Van Zeeland bij Ned. ministers Beyen en Luns De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, dr Hossein Fatemi, is gisteravond op doorreis van Teheran naar Hamburg op Schiphol aangekomen. Steunend op een stok verliet de minis, ter het toestel. Hij werd op de trap be groet door de Iraanse gezant in ons I de heer Massoud Ansari, die met enkele leden van het gezantschap ter verwel koming óp de luchthaven aanwezig was. Dr Fatemi, die in Hamburg een operatie zal ondergaan, zou twee dagen in ons land verblijven en op het gezantschap in Den Haag logeren een vraag of hij tijdens zijn ver blijf nog met Nederlandse autoriteiten contact zal hebben antwoordde de minis, ter: „Ik weet het niet, ik ben ziek". De Belgische minister van Buitenland- Zaken, de heer van Zeeland, zou van daag een beleefdheidsbezoek brengen aan zyri Nederlandse ambtgenoten Beyen en Luns. De drie ministers zouden gezamen. lijk de lunch gebruiken. Zandschuit sloeg om opvarende vermist Bij het herstelwerk aan de dijken aan de Noordkant van Goeree-Overflakkee, bij de haven van Middelharnis, is door de harde Noordenwind en de sterke stroom een zandbak van de aanner maatschappij fa Boltje omgeslagen. Een van de belde opvarenden, A. Visser uit De Lemmer, wordt vermist. De bak was geladen met zand een van de zandzuigers, die op de rivier liggen, en werd getrokken door sleepboot. Hy was bemand met twee personen. Een van de opvarenden wist zich na het kapseizen op de omgeslagen bak te werken. De andere, A. Visser, is vermoedelijk verdronken. Men heeft de bak naar de wal onder Middelharnis ge sleept en de bootwanden beklopt, om te constateren of het slachtoffer er niet onder zat, doch men kreeg geen gehoor. Men zou de bak naar de rijkshaven an Middelharnis slepen en met kraan lichten. De 44-jarige classificeerder K. Bakker* uit de Willebrordusstraat te Rotterdam is Zaterdagavond aan boord van het En gelse stoomschip L. H. Harpen in eer elf meter diepe tank gevallen. Met eer wervelfractuur werd hij naar het zieken huis Coolsingel vervoerd, waar bij aan komst bleek dat hij was overleden. De 21-jarige H. Clemens uit de Kleine Visscherijstraat te Rotterdam is Zater dagmiddag op de Kruiskade aldaar door :n auto aangereden en overleden. Gistermiddag is in Swalmen tn grote 6-persoons auto, waarin volwassenen en vijf kinderen zaten, mét grote snelheid uit de bocht gevlogen tegen een lantaarnpaal gereden. Daarna botste de wagen tegen een telefoonpaal, ramde het tuinhek van een villa en kwam toen eindelijk tot stilstand. Won der boven wonder bleef de bestuurder, de heer V. uit Wessem (L.) ongedeerd. Twee andere inzittenden, de 40-jarige H. J. uit Hom en de 36-jarige H. G. uit Roermond, beiden gehuwd en vader van drie kinderen, werden op slag gedood. Mevr. E. uit Maasniel werd ernstig ge wond. Een medereiziger, die in het kof- ferrek zat werd uit de auto geslingerd, maar heeft geen letsel opgelopen. Ambtsgeheim gewenst? Ver. van Reclasserings- instellingen 40 jaar De Vereniging van Reclasserings- instellingen, waarby vrijwel alle erkende reclasseringsinstellingen in ons land zijn aangesloten, bestaat op 28 Juni veertig jaar. Aan dit feit herinnerde de voor zitter van de vereniging, mr E. M. L. H. Baron Speyart van Woerden uit Breda, Zaterdag in Utrecht op een vergadering de vereniging. Op deze vergadering werd het onderwerp „De verhouding tus- magistratuur en reclasseringsambte- ir" ingeleid door mr P. s'Jacob, offi- van Justitie te Assen, en door mevr. C. E. W. Roëll van Harinxma thoe Slooten, reclasseringsambtenaar te Utrecht. Ten aanzien van het ambtsge heim meende mevr. Roëll. dat de amb tenaar zich hierop moet kunnen beroe- maar mr s'Jacob nam een ander standpunt in. Geen ernstige gewonden Weer 72 vrijwilligers terug uit Korea Tien weken achtereen in de vuurlinie geweest Twee en zeventig Nederlandse militai ren, die een jaar in Korea hebben ge diend, zijn gistermiddag per D-trein uit Marseille in Roosendaal aangekomen. De groep die behoort tot de drie zoge naamde vliegtuigtroepen, die vorig jaar Mei werden uitgezonden, is zonder liezen te hebben geleden op 3 Mei Poesan scheep gegaan naar Marseille. Zij maakten de reis tot Marseille op het Noorse troepentransportschip Skaubryn, dat door de Franse regering was gechar terd. Wel telt de groep enige gewonden, maar deze zijn herstellend, vertelde majoor E. Kaltofen uit Den Haag, die als tandarts de groep heeft vergezeld en die met zijn 50 jaren de oudste Nederlandse vrijwil liger is. Het moreel van de troep was boven alle verheven, aldus de eveneens gerepatrieer de commandant, majoor T. E. Spier uit Den Haag. De jongens hebben prachtig gewerkt, zei hij, vooral in de laatste maanden, toen zij betrokken zijn geweest in de felle gevechten aan het Westelijke front. Vrijwillig zijn zij toen tien weken achtereen in de vuurlinie gebleven. Alle gerepatrieerden ontvingen in Roo sendaal het kruis voor Recht en Vrijheid. Hoeks Hengelconcours kampte met tegenslag In Juli pas de beslissing Het zit de Vereniging voor Vreemde lingenverkeer te Hoek van Holland niet bij de organisatie van het Tweede Zeehengelconcours. We schreven reeds, de eerste dag van de politie de hele vangst in omdat men gedwongen was in verboden viswater zijn geluk te beproeven. De tweede dag was het helemaal niet mogelijk op de pier te vis: werden alle enthousiaste hengelaars op botters geladen. Velen kregen echter van zeeziekte en de vissen kregen r dan hun toekwam. Toch kwam behoorlijk partijtje vis boven water gehaald. Zaterdag, de laatste dag, was veer nog ongunstiger en moest het besluit worden genomen de laatste con coursdag uit te stellen tot de makreel- tijd. Onnodig te zeggen hoeveel teleur stelling dit verwekte. Nu zal in Juli de schade worden ingehaald en tot zolang wacht men dus ook met de prijsuitrei king. Voorzitter Zangersverbond onderscheiden Ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van het Kón-, Ned. Zangersver bond, welk eeuwfeest in 's-Hertogen- bosch wordt gevierd, is de voorzitter van het Verbond, de heer C. G. Honig uit Rotterdam benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De secretaris, de heer A. Kurvers uit Den Haag, kreeg de eremedaille in goud van de Orde var» O N. Zilveren leest in Rotterdam (Van onze sociale redacteur) Het boterde niet altyd tussen de NCHV het CNV. Het feit van de oprichting 25 jaar geleden, was een daad, die inging tegen de toenmalige opvattingen ii akbeweging, maar in de laatste 5 jaar s er wat veranderd door de aansluiting bij het CNV. Aan de taak van de chris telijke vakbeweging heeft de NCHV goed meegewerkt. Deze woorden richtte de heer M. Ruppert, de voorzitter van CNV, Zaterdagmorgen in Rotterdam tót de vele aanwezigen op de zilveren-jubil- leumvergadering van de Ned. Ver. var Chr. Handelsreizigers en -agenten. Hij sneed daarbij tevens de vraag aan: zal de grensregelingscommissie van CNV beslissen over de organisatievorm? De uitspraak, die binnenkort te verwach- 's. ziet spreker met vertrouwen tege moet. Het gaat er by deze beslissing om, zodanige vormen te vinden, dat wij bij groei naar steeds grotere gemeen schap, toch ook de kleinere handhaven die zelf kunnen doen en beslissen wat mogelijk is De heer Ruppert reikte hierop aan achttal leden, die in aanmerking komen het gouden insigne van het CNV dit insigne uit De vergadering had nog meer „huldi gingen" te verwerken De voorzitter, de heer A Graafland, die 25 jaar de vereni ging presideert, werd een oorkonde en geschenk in enveloppe aangeboden. D heer J C. Pauptit, die 25 jaar admini strateur der vereniging is geweest, werd verast met een oorkonde en een elec- tisehe klok. De dames kregen bloemen en bonbons. Ook aan mr H. Bavinck, de rechtskundig adviseur der vereniging, werd grote dank gebracht. Om het hoogste goed In de middagvergadering sprak prof. dr S. U. Zuidema over het onderwerp „Om het hoogste goed". Weer f 100.000 voor het Nationaal Rampenfonds Bij het Nationale Rampenfonds is sinds Vrijdag weer honderdduizend gul den binnengekomen. Het totaal bedrag 1 114,7 millioen. Betoepingswerk Ned. Herv. Kerk ingenomen: naar Amsterdam- West (toeZ.) A. J. Jörg te Almelo; naar Utrecht (vac. J. B. Groenewegen) J. Th. van Veenen te Rotterdam-Hilligersbèrg; naar Scharnegoutum (toez.) G. P. van Andel te Durgerdam. Geref. Kerken Beroepen: te Witmarsum cand. S. S. van Dijk te Baambrugge. Aangenomen: naar Brampton (Canada, Chr. Ref. Church) J. van Har- melen te Assen. Bedankt: voor Rotterdam-Cen trum (vac. J. A. Tazelaar) J. P. Körch- ner te Voorthuizen; voor Hoornsterzwaag A. Langeler te Pesse. Onderwijsbenoemingen Benoemd: tot 4de leerkracht ULO de CVO-school te Bolsward Th. Humalda te Bruchterveld; tot onderwijzeres te Bodegraven (Meije) mej. C. Slokker te Ouderkerk aan den Amstel. Benoemd: tot hoofd aan de Willem de Zwijger ULO-school te Rotterdam S. de Boer, idem te Zevenbergen; aan de Herv. CVO-school te Warns E. H. Esmeyer te Rotterdam; aan de CVO-school te Gors- sel J. W. Geytenbeek te Velp; te Min- nertsga J. Steenstra te Meppel; tot on derwijzer (es) der te openen Chr. school te Geestbrug mej, H. de Lange te Loosdui nen; aan de dr A. Kuyperschool te Haar lem M. Hiensch te Vroomshoop; te Breu- kelen (Herenstraat) W. Visser te Utrecht; de Van Asch van Wijckschool te Rotterdam G. van Veelen te Pernis de Wit te Dordrecht. X onhandig* likdoc scbeenneajei middel. NOXACORN. 60 seconden. Eeltplekken en exsterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie. Jodium en het pijnstillende benzocaTne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van L 1.85 bespaart Aantal imkers tot de helft geslonken Met de bijenteelt in ons land is het niet rooskleurig gesteld. Tot schade de land- en tuinbouw loopt het aantal imkers hard terug. Ook het ledental van de Ver. tot bevordering van de Bijen teelt is van 24.000 in de eerste jaren de oorlog teruggevallen tot 12.570 op het ogenblik Dit werd medegedeeld op de jaarvergadering in Utrecht. Het streven ;er> regeringstoeslag van 15 cent per .kg op de voedingssuiker te krijgen, heeft nog geen resultaat gehad, Wel stimuleert de regering de opleiding tot imker door ƒ80.— in de aansOhaffingskosten te sub. sidiëren. Laatste uitloting Rotterdamse schouwburgloten Vandaag geschiedt in de Beatrix- lal van het Groothandelsgebouw te Rot terdam de laatste trekking van de f 589.650 grote in 1894 uitgeschreven lening der N.V. Voormalig Waarborg fonds van de premielening der Vereni ging Rotterdamsohe Schouwburg ten overstaan van notaris mr P M. J. Roggen- kamp. Er wordt f 148.100 aan premies uit geloot en daarna worden alle series afge lost. De hoogste premie ds f 75.000. Aan burgemeester mr G. E. van Wadsum verzocht de eerste twee premies te trek- Ned.-Belgische industrie in Bergen (L.) De gemeenteraad van Bergen (L) heeft besloten een industriehal op het industrie, terrein aldaar voor f 111.000 te verkopen de N.V. H. Vaessen en Co, die onder ïaam Nederlands-Belgische Kunst- darmenindustrie een nieuw bedrijf te Bergen zal openen. Deze nieuwe onder neming is een combinatie van de darm- industrieën Vaessen te Deventer en Rep- kens uit Antwerpen. Men hoopt binnen, kort met vijftig arbeidskrachten te be ginnen. Tevens besloot de raad een nieuwe hal ten bedrage van f40.000 te laten bouwen de fa van der Vinne uit Blerick, die zich te Bergen op de fabricage vai wielonderdelen zal toeleggen. (Advertentie.) Vraagt Uw Drogist. Het lied der aethergolven JUNI Hilversum I 402 m. KRO. 7 00 Nieuwj Gram. 7.15 Jongenskoor. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor dc .Lichtbaken", caus. 10.00 Voor de klei 10.15 Amus-muziek. 10.45 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 1 Lunchconcert. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewij; 1.00 Nieuws. 1.25 Gram. 1.45 Kroning Koningin Elizabeth van Engeland 5.00 Gr: 5.15 Felicitaties v. d. jeugd. 5.45 Regcrin „Nederlanders in Australië en Niei •land", vraaggesprek 0 Zang en K 6.30 Voor d 7.10 Gram. 7.15 Uit het Boek der Boeken. 7.30 Gram. 8 25 D< 9.40 Radiodok 30 Gram. 1 15—12.00 Gi Radio Philh. ork. .30 Gr :er. 9 55 Omroeporkest en 1.45 Avondgebed. 11.00 Nlev 48. doch minder dan een vierde van de waarde. Maar het raadsel is niet opgelost. Joris, door ervaring niet geheel ontbloot van Nu denkt hij weer aan dat andere. Het raad- Joris heeft zyn zware zak in een hoek gelegd wereldwijsheid, veinst grote verbazing. „Niet sel rondom zijn vader, en vat een schemel. Ze zitten samen, want moe- meer dan dat?!" roept hij en grijpt naar het Die avond begint hij zijn leren zak leeg te pak- der werkt aan 't eten. Joris heeft weinig te vra- gouden kleinood, om het bij zich te steken. Maar ken. Het meest verwonderd is moeder. Zoiets gen en veel te vertellen, maar Onkel kijkt zo rus- de smid houdt het stevig vast en bekijkt het op- heeft ze nooit gezien. tig en doordringend, alsof hij Joris van binnen nieuw. Tenslotte worden ze het eens voor het Ook Onkel is verbaasd. Hij zoekt verband tus- wil bekijken en lezen wat in zijn gemoed staat dubbele van het eerste bod. Joris stapt de deur sen deze kostbare buit en de zeldzame sieraden, ingedrukt. j i Hl* me.t zachte geluid van gemunt goud en ^em gezonden door zijn broeder. Vanwaar deze „Wat heb ]e in die zak?" vraagt moeder, als Z1iver in zijn gordel, de zilversmid glundert om overvloed? Is de wereld zo rijk geworden? En avonds een leger in de hoek gereed wil de zoete winst, die de jonge dag zo vroeg reeds j^jj 2jt hier binnen bracht. - -Het- Goudland gevonden DOOR K. JONKHEID maken. „Geef maar hier", zegt Joris, „morgen zal ik de boel uitpakken." Die nacht slaapt hij precies als vroeger in het aangebouwde bijvertrek. De volgende morgen gaat hij naar 's Graven Haghe. Hij heeft de zak geopend en er iets uit genomen. Bij een zilversmid gaat hij binnen. Een rinkelbel klatert aan de bovendorpel van de deur, de zilversmid treedt naar voren en kijkt met onleesbaar gezicht naar de stoere zeeman. Hij kent het slag. Soms brengen ze iets kost- Joris stelt een som ter hand aan zijn moeder, baars, waarvan ze de waarde niet kennen, soms Ze glimlacht en zegt: „Het is eigenlijk niet van komen ze met waardeloze prullen, waarop ze zelfs node." de Lombard gen duit verschroot geeft. Daar kijkt Joris van op. „Komt nog altijd dat Joris haalt een gouden dierfiguurtje te voor- schip met bundeltjes voor Onkel Freerik?" schijn, een prachtig bewerkte eend. De smid be- „Wat praat je van een schip met bundelkes?" kijkt het met onverschillig gezicht, maar zijn ver- „Een schip laat een vlot zakken en een man verstopt. Niet alles bij elkaar, niet op één plek, raste eerste opkijk heeft hem al verraden. Hij geeft bundelkes aan Onkel." dit is secuurder. zag dadelijk dat het een bijzonder kunstwerk is. „Hoe weet jij dat?" Nu gaan de dagen rustig voort. Joris dwaalt Lichaam, hals en kop zijn kunstig gevormd, alle „Dat heb ik gezien, vroeger, voor ik ging va- door de oude wildernis. Landwaarts naar binnen veertjes stuk voor stuk bewerkt, twee schitteren- ren." is niets veranderd, kuilen en diepe duinpannen de diamanten vormen de ogen, tussen de veren Moeder is verbaasd. Maar Joris vervolgt: „Van zijn er nog, sommige dichter begroeid, andere van vleugels en staart glanzen kleine edelstenen wie komt dat alles? Van een kasteelheer uit kaal geschoren door het vuur van ingeslagen van zeldzame kleur. Frankrijk, een broer van Onkel?" bliksem. Het volk zegt, dat een duivel uit de „Wt kunt u my hiervoor geven?" vraagt Joris, Moeder springt op. „Zwijg! Praat er niet van hel als een brandende flambouw in rook en stank De smid doet twijfelmoedig, haal» zijn schou- met Onkel!" van sulfer in boze nachten rondraast en in boos- ders op en noemt ten slotte een mooi bedrag, „Ik zal zwijgen", belooft Joris. aardig woeden het vuur ontsteekt en aanblaast.' een armzalige hut!... De oude lust komt weer boven. Weeldel Sie raad, pracht en overvloed van geld! Begeerlijke dingen! Wat las hij in het sermoen ten huize Van de boekverkoper? De wereld gaat voorbij en haar begeerlijkheden. Het vuur in zijn ogen verdoft, ze worden weer schemerig en diep. „Ik zal alles in de spinde bergen", zegt moeder „Is dat veilig?" vraagt Joris. Onkel antwoordt met bedenkelijk hoofdschudden „Begraven in de grond is beter". „Ja" antwoordt Joris gretig. Toch moet hij even peinzen. In de grond. Heeft Onkel zijn bun delkes ook in de grond geborgen? Ze praten nog wat voor ze gaan slapen. De volgende morgen zoeken ze geschikte plekken in de hut en fn het bijvertrek. Daar wordt de boel VPRO. 7.50 Dag< Gram. 8.45 Idei Religieuze liederen. 9.25 Voor de 9.30 Gram 9 45 Kroning van Koningin Elisa beth 1.45 Gram. 2.00 „Zeg eens Amerika..." 2 30 Gram. 2 40 Schoolradio. 3 00 Gram. 3.15 Voor de huisvrouw 3 45 Gram. 4.30 Voor d« Jeugd. 5 30 Gram 5.50 Idem 6.00 Nieuws. 6.1i Pianospel. 6 30 Rep. of gram. 6 35 Licht! muziek 7 00 „Paris vous parle". 7.05 Koor zang. 7.30 Pianorecital. 8.00 Nieuws. 8.0! Lichte^ muziek, 8.30 „Een kroningskroniek". Koningin' Elizabeth 9.55 Gram. i.oo' 2.00 10.15 Kroning Ko- overzicht. 6.40 Gevar. progr. 7.20 Idei Volksdansen 2.00 Lang leve de Koningin. de Koningin. 9.10 10.30 Symph.- Kroningsfeesten. 9.00 Toespraak door H. M de Koningin. 9.10 „Merrie England". 10.00 Nieuws. 10 15 „Merrie England". 11.00 Gevar. muziek. 11.30 Dansmuziek. 0,56—1.00 Nieuws, Frankrijk, Nat. prog. 347 m. 12.30 Concert 1.55 Gram. 2 00 Nieuws 2.05 Zang. 6.30 Amer. 7.58 Gram. 8 02 12 00 Nièu' Brussel 324 i Elizabeth. 145 ïzlek. 9 50 Gram. 10.50 Idem. 11.45- 1015 Kroning H.M. Koningin Engelse muziek. 2.30 Ballet- i 3.15 Kroning H.M. Koningin 5.00 Nieuws. 510 Rep. Elizabeth. 4.35 Gxai :kingham Palace. 5.25 Vooi i Engelse madrigalen 550 Boekbespr. 6.00 Voor de ws. 7.40 Vlaam: 10 Klankb. 9.30 ram. 10.45 Idem. 10.5511.00 Nieuws Brussel 484 m. 10.15 Rep. Kroning Koningin Izabeth. 1.45 Nws. 2.00 Gram. 2.45 Repor- ge Kroning Koningin Elizabeth. 5.30 Viool i plano. 5.50 Gram. 6.00 Voor de soldaten. 30, 7.00 en 7.35 Gram. 7 45 Nws 8.00 Klankb. .00" Nieuws 10.10 Verzoekprogr. 10-50 Nws. BBC Eureopean Service. Ultz. voor Neder- nd. 8 00—8 30 n.m. Nieuws. De Kroning van sningin Elizabeth II. Reportage van de plechtigheid in Westminster Abbey en van de optocht door Londen. (Op 224 en 49 ra) Televisie Loplk. DINSDAG: Uit Londen: 10.15—13.50: 14.20- 6.35 en 17.00—17 20 KronlngsplechUgheden; 0.00—21 00 Telefilm Kroningsuitzending. 1 00—21.15 Rede v. H. M. de Koningin; 21.15- 22.20 Kroningsfeesten; 22.20—2330 Vuurwerk. Getuigenis voor herstel kerkelijke eenheid Ernstige bezorgdheid over de toene-J mende „verkilling tussen de leden van de gescheiden Geref. kerken" werd Za terdagmiddag in de Westerkerk te Utrecht uitgesproken namens de pas op-, gerichte Vereniging tot herstel van de eenheid der Geref. Kerken. Na de beide laatste synodes is hereniging, menselijk! gesproken, vrijwel uitgesloten, zo meent deze vereniging. Dit getuigenis werd officieel namens de vereniging uitgebracht door de twee de voorzitter, de heer J. A. Nap. Er, volgde de opwekking om niet te berus ten. maar in het ambt der gelovigen zo te handelen, dat de onderlinge band tus sen broeders en zusters weer gezien wordt. Geen zelfhandhaving, geen liefdeloos-: heid. maar een dienende houding is ge-| boden. Dr E. Masselink. Geref. predikant te' Rotterdam, zei in een toespraak ter in leiding van de gebeden om hereniging,, dat een kerk ook te veel kan uitspreken. Er moet in de belijdenis ruimte zijn voor het goddelijk mysterie, anders koerst de kerk in de richting van de secte. Ds K. Meima. vrijgem. Geref. predikant te Enumatil. zei te betreuren, dat de sy node van Rotterdam niets wilde terug nemen van de omstreden uitspraken en dat de synode van Berkel halsstarrig! bleef weigeren samen te spreken. Gids voor schoolreizen weer verschenen De 25e jaargang van de Gids voor! Schoolreizen, 'n boekje dat alle gegevens bevat voor schoolreisjes en uitstapjes, is weer aan alle scholen gratis, franco en ongevraagd toegezonden. Behalve de scholen zijn er honderden verenigingen, die telkenjare de gids aanvragen en zo, mede profiteren van de inhoud. Men kap de gids gratis verkrijgen bij de admini-' stratie, Suezkade 175, Den Haag. Afscheidscollege van prof. dr H. W. J. Kroes Prof. dr H. W. J. Kroes uit Den Haag, hoogleraar in de Duitse taal en letter kunde aan de Amsterdamse Gemeente- Universiteit. welk ambt hy op 63-jarige leeftijd aanvaardde en nu in verband met: het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd neerlegt, heeft Zaterdagmiddag in de aula zijn afscheidscollege gegeven. Het onderwerp hiervan was: „Opvattin, gen over de grondslagen der heldensagen: in de 20ste eeuw". Daarna richtte als eerste prof. dr H.; Sparnaay uit Utrecht, voorzitter van het: huldigingscomité, het woord tot zijn: scheidende collega. Namens de vrienden! kennissen, oud-leerlingen en studenten! bood hij hem zijn door de Groningse kunstschilder J. Derksen Staats veryaar-j digde portret aan en een album mét de namen der schenkers De rector-magnifi-j cus, prof. mr dr G. van den Bergh, ver-| tolkte de dank en waardering van de universiteit voor het werk dat profJ Kroes had verricht. Verder spraken nog prof. dr D. Cohen, voorzitter van de fa culteit voor letteren en wijsbegeerte, de oud-hoogleraar prof. dr J. H. Scholte, prof. dr H. Meyer, dr H. Werner als oud-leerling en namens de studenten de heer A. Lambo. Dr W. J. L. Dake naar Suriname Dr W. J. L. Dake, adj.-secretaris voor medische zaken op het Zendingsbureau te Oegstgeest, is naar Suriname vertrok ken. De reis, die drie maanden zal du ren. draagt een particulier karakter. Als medisch adviseur van het Zeister Zen dingsgenootschap zal dr Dake deze ge legenheid tevens benutten kennis te ne men van de medische zendingsarbeid der broedergemeente. Gedurende zijn afwezigheid wordt dr Dake vervangen door dr J. F. de Wijn. Zomerkampen Calv. Studentenbeweging In groten getale zijn weer de vou bladen voor de zomerkampen van Calvinistische Studentenbeweging onder de leerlingen van Christelijke middelbare scholen verspreid. Gaarne vestigen wij de aandacht op dit mooie werk, dat door studenten wordt geleid; dat laatste „waar borgt vaart en dwaasheid", zegt de kamp« commissie terecht. Er wordt hier gekam peerd in een sfeer, die bepaald wordt door het Christelijk getuigenis. Reeds 35 jaar lang worden deze kampen gehouden ze hebben hun bestaansrecht be4 wezen. De landkampen worden gehouden op De Kriemelsberg in Ermelo: voor Jongtm 13—20 Juli (junioren en senioren apart)J voor meisjes 27 Juli3 Aug. (Junioren) en 310 Augustus (senioren). De leeftijd voor junioren is 12—ong. 15 jaar, senioren 16 jaar en ouder. Het zeilkamp ligt bij Grouw; jongen» 1825 Juli en meisjes 25 Juli1 Augus tus, alle leeftijden. Alle inlichtingen bi; het Secretariaat Jeugdwerk C.S.B., Nifc Maesstraat 38 b, A'dam-Zuid. Van 22—27 Juli wordt in Ermelo een novietenkamp gehouden, voor a.s. stuj denten. Indon. studenten naar Japan Negen en vijftig Indonesische studen ten zijn in Tokio aangekomen om daar twee of drie jaren studie te maken in de Japanse fabrieken. Zij kwamen aan met het Nederlandse schip Tjitjalengka, en zullen door nog 11 anderen worden gevolgd. De eerste zes maanden zullen zijn gewijd aan de studie van de Japans* i taal. De cursussen omvatten bankbedrijfj i veeteelt, visserij, filmindustrie, electro- techniek, houtbedrijf aardewerk, chemi-j ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 30 Mei Geslaagd cand examen psychologie: S J G Duindam, Leiden; doc toraal examen klassieke taal- en letterkun de: P Mulder. Gorkum; doctoraal examen scheikunde: C de Jong. Sassenheim; candl- daatsexamen Germaanse taal- en letterkun de (Engels): mevr C C van Buuren-Veenen- Leidschendam: doctoraal Vermeulen, Voorschoten; artsexamen: mei J A Meier. Amersfoort, idem de heer J 1 Janssen. Den Haag. GRONINGEN, 30 Mei. Geslaagd voor, et doctoraalexamen wis- en natuurkunde (wiskunde): E. M. de Jager. Leeuwarden (cum laude); doctoraalexamen rechtsgeleerd heid G. L. J. Cazemler. Dalfsen, C. Begeman, jexamen le gedeelte: mej. T. M. vaii der Meulen. Bolsward. H. de Vries, Zeven- M. TIelbeek. Grc 1 Juni. Geslaagd voor doet. ex. rechten J. Mulder te Sche- veningen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2