Leidse Groene Kruis herkreeg oude bestuur Prikkel- en vezelpatroon in het zenuwstelsel Hollandia opende gisteren jaarlijks' roeifestijn Gemeentelijke sociale werkster en steun aan diaconieën Carrouseluitvoering in Leidse manege „Ars et Labor" tokkelde en zong Sport zal niet op Zondag worden beoefend Jongens en meisjes zwommen voor het diploma NIEUWE LEID5CHE COURANT 4 ZATERDAG 30 MEI 1953 Contact met Oranje-Groene Kruis niet verloren Men zal zich herinneren, dat in de enige weken geleden gehouden vergadering van de afdeling Leiden van het Groene Kruis het bestuur zijn mandaat ter beschikking stelde, toen dc ledenvergadering in meerderheid het voorstel om op de door het bestuur voorgestelde grondslag tot een fusie met het Oranje-Groene Kruis alhier te geraken niet kon aanvaarden. motie aangenomen, waaruit het afgetre- den bestuur later heeft geconcludeerd, dat het kon rekenen op het vertrouwen van de leden. Dit deed het bestuur be sluiten .zidh herkiesbaar te stellen. Gisteravond vond in de Jacobazaal van de Burcht weer een vergadering van (het Groene Kruis plaats, waarin de voor zitter, dokter Meyboom, dit meedeelde. Mevrouw prof. dr Stpenhauer, die door deze kwestie reeds voor het bestuurs lidmaatschap had bedankt, had te ken nen gegeven in het bestuur te willen ■terugkeren, als de leden in dat opzicht een beroep op haar zouden doen. De bestuursve: kiezing had het volgen de resultaat. Dokter J. C. Meyboom werd met 57 stemmen gekozen, de heer H Filippo W.F.zn eveneens met 57 stemmen, mej. F A. Ie Poole met 54 stemmen, dokter C. G. J. van Alphen met 57 men, drs A. L. Demenint ook rr stemmen, de heer J. C. Hartman eens met 57 stemmen, mej. dr C. Hovens Grove met 56 stemmen en jhr C. C. Roëll met 54 stemmen. Op mevrouw prof dr Steenhauer werden 53 stemmen uitge bracht. Het aantal stemmen bedroeg in totaal 58. De gekozenen namen allen de benoeming aan. Naar aanleiding van een bij de rond vraag gestelde vraag, of het bestuur wil blijven streven naar een fusie met het laarvergadering H.C.W. In de gisteren gehouden jaarlijkse al gemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Hollandsche Constructiewerk- plaatsen te Leiden zijn balans en verlies- en winstrekening over 1952 goedgekeurd en is dientengevolge het voorstel tot kering van een dividend van 11 procent aangenomen. Met algemene instemming werd prof. dr ir F. K. Th. van Iterson herbenoemd als en mr J. v. d. Hagen be noemd tot commissaris der vennootschap. Bij de rondvraag verzocht een der aan deelhouders inlichtingen omtrent het ge creëerde fonds voor aanvullende pen- sioenenjwaarop de directie toelichtte dat uit de per 31 December 1951 bestaande reserve voor bijzondere doeleinden vol gens besluit van de algemene vergade ring van aandeelhouders, "gehouden in Mei 1952, een bedrag van f 250.000.- voor deze speciale bestemming is afgezonderd. De bedoeling van de directie is, om in ge vallen, waarin het nog jonge pensioen fonds in een te gering bedrag voorziet, hieruit een redelijke aanvulling te kun nen geven. Naar de Lakenhal Op verzoek van de directie van dt Lakenhal vestigen we gaarne nog even de aandacht op de twee tentoonstellin gen, die daar thans zijn te zien. Voor de grote en fraaie overzichts tentoonstelling van het werk Leidse schilder Van Driesten bestaat nog gelegenheid tot bezichtiging, deze expo sitie sluit Maandag. De schoonheid het Hollandse landschap kan men hier bewonderen. Het werk van leerlingen van Leidse scholen van kleuter-, lager, vak- en mid delbaar onderwijs is niet alleen boeiend door de vele facetten, die daarin tot uiting komen, doch vooral ook als een treffend middel kennis te maken met hetgeen leeft onder de tegenwoordige schooljeugd. Hier vallen staaltjes van werkelijk artistiek kunnen te waarderen. Deze tentoonstelling Vormen cn tekenen zal tot en met 7 Juni in de Lakenhal blijven. Een dokter nodig De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de dokters V. Bockel, Jansen, Kors, Langezaal cn Nieuwzwaag. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 30 Mei 13 uur tot Zaterdag 6 Juni 8 uur waargenomen door: de apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406 en de Zui- der-apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. cniglng door het Groene Kruis niet zal worden verwaarloosd. Het bestuur had van het Oranje-Groene Kruis juist een brief ontvangen, waarin vaag een moge lijkheid zou worden aangegeven om als nog tot eenwording te geraken. De voor zitter kon echter op het schrijven van het Oranje-Groene Kruis in dit stadium niet ingaan. Het bestuur van het Groene Kruis zal zich in een bestuursvergade ring eerst met dit schrijven moeten bezig houden. Wel verklaarde dokter Mey boom. dat het bestuur te allen tijde reke ning houdt met de meningen van de leden, zoals die in de vorige vergadering zijn geuit. Agenda voor Leiden Zaterdag Speeltuin „Rondom de Maredijk", bazar. Rijksuniversiteitsmanege, Kaiserstraat, 8 uur: jubileumuitvoering. Oud-Poelgeest: tweede oeci nische juristenconferentie. Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Doelen, 8 uur: 3-Octobervereniging, le denvergadering. Turk, 8 uur: Ned. vereniging van pleeg ouders; E. Hoogland over het adoptie- vraagstuk; oprichting afdeling Leiden. Hoogl. Kerk, half 9: Avondmuzick, Adr. Blankenstein. Dinsdag Rapenburg 39, 5 uur: Vereniging tot bevordering van de bouw van v manswoningen. De Valk. 8 uur: voetbalvereniging „Leiden", jaarvergadering. Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling van teke ningen van Leidse Kinderen (t.m 7 Prentenkabinet, 2—5 uur: „Een eeuw totografie" (t.m. 20 Juni). Boerhaavezalen: voorjaarstentoonstcl- Iling L.K.C. (tot 11 Juni). Inaugurele rede van dr W.J.C. Verhaart Met het uitspreken van een inaugurele rede over het prikkelpatroon cn het vczel- patroon in het rennn.telsel heett dr W. J. C. Verhaart gisteren het hoogleraars ambt bij de rijksuniversiteit van Leiden aanvanrd. In deee rede gal de nieuwe hoogleraar een uitgewerkt beeld van de tegenwoordige stand van met betrekking tot het zenuwstelsel. i de wetenschap als bij het zenuwstelsel, omdat het zenuw stelsel in enkele belangrijke punten prin- cipiëel verschilt van de overige organen van het lichaam, zo begon dr Verhaart gisteren zijn inaugurele rede aa rijksuniversiteit van Leiden. Het is meestal mogelijk in een orgaan een klein complex van elementen a wijzen, die tezamen een functionele heid vormen, een complex, waarin all* verrichtingen van het orgaan aanwezig zijn en helemaal tot stand kunnen kc Wanneer wij zo'n eenheid kennen ir bouw en functie behoeven we de resul- het hele orgaan te hebben. is geen bepaalde rangschikking van die eenheden in het orgaan nodig om een goede functie mogelijk te maken. We kunnen er geen hogere of lagere niveaux in onderscheiden, als we de linker en rechterhelft verwisselen of de ondersta 'bovenste; zou theoretisch gedacht, de functie niet veranderen. Dit heeft tot gevolg, dat de physioloog nauwelijks behoeft te weten met welk gedeelte van het orgaan hy aan het ex perimenteren is. Hetzelfde is het geval met de patholoog. Met het zenuwstelsel is dit echter ge heel anders. We zouden kunnen zeggen, dat de functionele eenheid heel klein is zijn werking en bouw betrekkelijk gemakkelijk te bestuderen. Na uiteengezet te hebben, wat onder prikkeloverdracht wordt verstaan, be- Eerste finale door Njord gewonnen Het blijft altyd een bijzondere prestatie voor een vereniging, die zelf niet aan wedstrijden deelneemt, toch bijzonder goede wedstrijden te organiseren. Dit is met de zeil- en roeivereniging „Hollandia" steeds het geval, want ook dit jaar zijn de Inschrijvingen voor het jaarlijkse roeifestijn heel goed te noemen, zij het dan dat men ook Jeugdwedstrijden op het programma geplaatst heeft. Het aantal inschrij vingen Is evenwel niet ver beneden dat van het recordjaar 1951. Dat er aan de organisatie van deze wed strijden alltijd heel wat klemmen en voet angels zitten, blijkt echter elk jaar op nieuw. De niet-etremming van de scheep vaart brengt de nodige stagnatie, stagnatie, die, vooral nu pas in de avond uren met de afwerking van het program ma werd begonnen, allerminst bevorder lijk was voor een vlot verloop van de wedstrijden. Dat was er ook de oorzaak van, dat de invallende duisternis het on mogelijk maakte het laatste nummer van de dag, de finale van de Jonge Vier B te verroeien, welk nummer in de aanvang bij de heats reeds storing had veroorzaakt omdat de ploeg van Willem III niet tijdig aan de start was verschenen. Het programma, dat gisteravond om half acht moest beginnen doch natuurlijk veel later begon vermeldde voornamelijk heats voor diverse nummers, waarvan vanmiddag en vanavond de finales wor den verroeid. De enige finale, die nu verroeid werd, was die in het nummer Jonge Twee B tussen Njord, Skadi en Triton, welk num mer een Interessante strijd te zien heeft gegeven. Triton had op de helft van de baan een kleine taflengte voorsprong op de Leidse studenten, terwijl Skadi toen reeds een lengte aahter Njord lag. Maar de Leddenaars lieten zich hierdoor aller minst intimideren en spurtten telkens voortreffelijk, waardoor ze tenslotte de inderdaad beheers t-roelervde Utrechtse ploeg wist te naderen. Eenmaal de leiding veroverd hebbend, lieten de Zwanenrid- ders zich niet meer kennen en geleidelijk wisten zij uit te lopen, zodat zij tenslotte nog met ruime voorsprong wonnen. Een interessan'e ftrljd werd voorts ge leverd tussen de Jonge Aohten Spaarne. Probeus en Neren* In de lc heat, die een vrijwel gelijkopgaande strijd was, welke slechts met 1 sec. verschil door de Spaar- ne-ploeg op Proteus werd gewonnen, ter- Ondine 91 p. wijl Nereus derde werd. Het verschil ii de 2e heat tussen Njord en Triton wa beduidend groter. De Leidenaars wonnei hier met verschillende lengten, zodat zij zich met Spaarne en Proteus in de final# plaatsten. Een nieuw nummer op het Hollandda- programma was het lange-afstandnum- mer voor Overnaadse Vieren, waarvoor niet minder dan zestien ploegen waren ingeschreven, die telkens met 15 sec. ver schil startten. Deze strijd ging over een afstand van 4 km, hetgeen zeer zeker geen gemakke lijke opgave voor de deelnemers was, omdat het veel van het uithoudingsver mogen vergde, terwyl men bovendien alle krachten moest inspannen, omdat op tijd geroeid werd en men aan deelnemend# ploegen geen houvast had. Volgens officieuze tijdopnamen werd Aegir I winnaar in een tijd van 15 min. 16 sec., gevolgd door Adelborsten als tweede met 15.21 en door De Hoop als derde met 15.31. De resultaten waren als volgt. Jonge Vier B, ie haet: 1. Dudok van Heel 7 min. 23 2/5 sec.; 2. De Hoop 7.23 3/5. 2e heat 1. Njord 7.25, 2. Willem IH 7.32 4/5. Jonge Skif B, le heat: 1. Spaarne 8.15, 2. Wetterwille. Jonge Acht A le heat: 1. Spaarne 6.45, 2. Proteus 6.46. 3. Nereus. 2e heat: 1. Njord 6.46 3/5, 2. Triton 7.2 1/5. paalde de hoogleraar zich tot de onder linge samenwerking van de kernen Hij ging na hoe ae Neuro-anatomie en de Neuro-physiologie zich hebben ontwik keld en citeerde vele uitspraken van vooraanstaande onderzoekers op dit ge bied. De methoden van onderzoek pas seerden de revue" en dr Verhaart kwam tot de conclusie, dat de anatomie van het zenuwstelsel bezig is zich te verdie pen in de fijnste structuur van het ze nuwstelsel. Hij zal hopelijk in staat zijn substraten te vinden voor de recente vondsten van de Neuro-physiologie. Na de Koningin en allen, die tot zijn benoeming hebben meegewerkt, dank te hebben gebracht, richtte dr Verhaart zich tot de studenten. Hij verklaarde, dat het onderzoek vaak eentonig en geest dodend lijkt, maar het in werkelijk heid veel minder is dan elk ander werk. In de periode tussen het enthousiaste be gin en het voldoeninggevend eind Is wanhoop een natuurlijk en onschuldig! verschijnsel. Zuinigheid, die de wijsheid bedriegt Een 24-jarige Lei denaar wilde gisteravond, hoewel hij juist zijn weekloon had ontvangen, op erg goedkope wijze in Den Haag ko men, waar hij z'n moeder zou be zoeken. Daartoe sprong hij op een reeds in beweging zijnde goe derentrein. Z'n tevredenheid verkeerde ogenblikkelijk in schrik en teleur stelling, toen de goederentrein de richting Alphen aan den Rijn in sloeg. De snelheid van de trein was toen al zo toegenomen, dat de „blinde" passagier het niet waagde van de trein af te springen. In Alphen werd het ritje van de Leidenaar door het stations- personeel spoedig opgemerkt. Toen kreeg hij van de politie nog een bon ook. In Den Haag kwam hij gisteravond niet meer. En toch had deze avond hem meer gekost dan wanneer hij het gewoon zou hebben gedaan. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris J. C. van ck te Leiden. Pakhuis met afz. bovenwoning Molen- steeg 16'16a in bod ƒ5000, koper J. W. an Hagen te Leiden voor 5000. Huis Willemstraat 12 in bod 2900, ko per C. van Klaveren te Oegstgeest 2905. Huis Korte Lijsbethsteeg 4 In bod 1775, koper J. J. L. Koet te Leiden vooi 1775. Huizen Reineveststeeg 2, 4, 6 en 8 te- imen na afmijning in bod:: 7960, koper van Starkenburg q.q. te Oegstgeest jor 8960. Huls, Mirakelsteeg 35 in bod: 380, ko per W. van der Reijden te Leiden voöi 380. De huizen Levendaal 143/143a In bod: 4800, Maredijk 8'14 in bod: 3200. Smid- steeg 11 in bod: 1500 en Noorderstraat bod: 1680, zijn niet verkocht, i overstaan van notaris A. H. Doyer te Leiden. Huis met tuin Van Duivenvoordestraat 17 (Oegstgeest) in bod 6000. koper E. •an Starkenburg q.q. te Oegstgeest voor 6800. Huis met tuin Hugo de Vriesstraat 36 ln bod:::: 5000, koper J. W. Wassenaar q. te Leiden voor 5040. Huis Zijlsingel 68 in bod: ƒ3750, koper W. Baars q.c te Leiden voor 3752. Huis Zijlsingel 69 in bod: 3450, koper C. v. d. Graaf te Voorschoten voor 3458. Zijlsingel 70 in bod: 3450, koper J. v. d. Graaf voor ƒ3450. Zijlsingel 71 in bod: 3500, koper J. W. Goddijn q.q. te Lelden voor 3500. Huis Waardgracht 20 in bod: 2050, koper J. C. v. d. Graaf v.d. voor 2050. Raad van Voorschoten Voetpad langs Rijndijk komt er De road van Voorschoten in deze samenstelling moge de langste tyd gezeten heb ben, hij heeft gisteravond bewezen nog geenszins op z'n laatste benen te lopen. De heftigheid van de discussie, overigens in voorbeeldige harmonie gevoerd, deed nog grote energie-reserve vermoeden. Het raadslid dat straks niet meer terugkeert, de heer Vlvcen, was niet aanwezig. Na de opening verwelkomde burgem. aanvulling en zonodig eveneens subsi- Van der Hoeven wethouder Mooy, die voor het eerst sinds Augustus vorige jaar weer ter vergadering hoopte dat dhr Mooy spoedig zo steld zou zijn dat hij geheel alleen zijn plaats in de raadszaal zou kunnen inne- Weth. Mooy sprak zijn dank uit ondervonden belangstelling tijdens zijn ziekteverlof. Bij zijn gang ziekenhuis hadden de woorden burgemeester, dat God beider leidsman was, bijzonder gesterkt. De wijziging van de winkelsluitings verordening leverde geen moeilijkheden op. Wèl merkte de heer Korthals op, dat de minister de vrijheid van df gemeente en van de winkelier aantast er el erg beknot. Zonder discussie of stemming werd be sloten bij de firma Knegt en Zn tc Amsterdam verschillende gemeente eigendommen tegen brand te verzekeren tegen een premiebedrag van 1,575 pet Zonder hoofdelijke stemming werd be sloten tot toetreding tot de N.V. Bouw- kas Noord-Nederlandse Gemeenten en tot deelneming in het maatschappelijk kapitaal van die kas met 18 aandelen, elk groot f 250. Een nogal uitgebreide discussie ont stond over het voorstel tot afkoop v< de pacht op de gronden in de Oranj' polder, alsmede het om niet in gebruik geven van gronden aan de heer C. Bohemen. De heer v. d. Hulst had nogal wat bedenkingen tegen het voorstel, echter niet tegen het vergoeden van schade. Uit de discussie bleek, dat de heer v. d. Hulst de bijlagen bij de stukken die ter inzage hebben gelegen, niet heeft bestu deerd en dus niet geheel met de situatie op de hoogte is, waarover hij vriende lijk door de burgemeester op de vingers wordt getikt. Enkele leden vonden de toelichting bij het voorstel echter niet volledig ei dat de voorzitter de nodig geachte vulling in het voorstel had aangebracht; (n.l. de datum waarop de pacht afliep) kwam snel een eind aan de strubbelin- en werd het voorstel z.h.st. aan genomen Directeur Kok vierde koperen jubileum In de manege van de rijksuniversiteit aan de Kaiserstraat vond gisteravond een carrouseluitvoering plaats, die dit keer een feestelijk karakter droeg door het feit, dat de Jicer-J. E. Kok zijn koperen jubileum als directeur van de manege vierde. Aan het programma werkten mee deLeidse - rtf- cn jachtvcrciriglng, de Leidse studenten-carrouselvcreniging en de Leidse meisjesstudenten-carrouselvereniging. De voorzitter van de Leidse rij- enigen de ingewikkelde pirouettes en jachtverehiging, de heer F. de Graaff, changementen, die werden uitgevoerd, opende de avond en heette afgevaardig-1 bewondering voor paard en ruiter af. den van-het collegium, van de V.V.S.L, Ook het klnderroummer en het hu van de universitaire sportcommissie, van mer touwtje springen waren de moeit# de 3 Ootobèrverendging. van de federatie) van het zien waard. Di-t was trouwens Nederlandse rijscholen en van de ook het geval met de programmapunten koninklijke Nederlandse federatie 'andelijke rij-verenigingen speciaal wel. kom. Hierna wérden de heer en mevrouw Kok toegesproken door de propraeses van de Leidse studenten carrouselvereni ging, de heer F. Brust, door de praeses van de Leidse meisjes studenten c'ar- rouselvereniging, mej. B. Schuur en door de voorzitter van de Leidse rij- en jacht- vereniging, de heer F. de Graaff. De heer Kok werd dank gebracht voor het feit, dat hij de manege van uitstekend paardenmateriaal voorzag. Ook zag hij kana de lessen in een bijzonder prettige sfeer te doen verlopen- Als blijk van erkentelijkheid werden de heer en mevrouw Kok enkele ge schenken aangeboden. Mevr. Kok werd bovendien nog tot erelid van de Leidse meisjesstudenten carrouselvereniging be. noemd. Namens de federatie van Neder landse rijscholen sprak de heer Caspers, leider van de manege in Amsterdam. Ten slotte sprak de heer Kok een dank woord. Hert programma werd geopend met een carrousel-manoeuvrë, goed en beheerst gereden door vier dames en vier heren. De heer H. J. Lijsen vertoonde vervol gens een nummer vrijheidsdressuur met paard, dat hij nog maar vijftien maal in de manege heeft gehad. De heer HJsen deelde mee, dat het by deze dressuur vooral op het elkaar begrijpen van mens paard aankomt. Dhr Kok gat staaltje van het moderne hogeschool- ryden te zien op het paard ShaliM. In aanmerking genomen, dat dit paard pas twee maanden wordt gedresseerd, dwon. De werkloosheid in Leiden Op 23 Mei stonden bij het arbeids bureau Leiden ingeschreven 1075 werk lozen, terwyl daarenboven 167 personen geplaatst waren op D.U.W. objecten. In vergelijking inet verleden week betekent dit opnieuw een daling van 70. De vraag bleef toenemen, vooral di# naar jonge mensen, van wie het aan bod zoals steeds in deze tijd van het jaar slechts gering is. Het aantal werkloze vrouwen onder ging geen wijziging van betekenis en bedroeg op 23 Mei 117. de pauze: de campagne manoeuvre, de troïka en de voltige. Het programma werd besloten met een grote jachtshow, Meet van de Belvoir Hunt getiteld. Van avond vindt de herhaling van deze carrouseluitvoerlng plaats. Ten deide male Het voorstel dat nu aan de orde kwam heeft al heel wat tongen in beweging gebracht voordat het nu, voor de derde maal, ter tafel lag. Want behalve dat het reeds eerder in de raad was besproken ook het nodige reeds over gezegd ln bijvoorbeeld de vergaderingen va verschillende diaconieënl De discussie over dit onderwerp: Aan stelling sociale werkster, werd op nu aandoende manier geopend dc de heer v. d. Werff (P.v.d.A.) die v zocht dit voorstel te bewaren voor nieuwe raad. Kort en goed werd de heer v. d. Werff duidelijk gemaakt dat dit beslist niet kon en ieder dacht het zijne over dit verzoek! De heer Van Oosten, na eerst te heb ben opgemerkt, dat een sociale werkster nodig bleek, zette kort en duidelijk uit een wat zijn opvatting ten aanzien var dit onderwerp was. Hij stelde vöör, da de gemeente een vol ambtelijke sociale werkster zou aanstellen en dat de ge meente daarnaast de verschillende dia conieën zonodig financieel zou steunen, dus niet de gemeente de dienst van de sociale werksters te laten uitmaken, ar de verschillende kerken vrijlaten de specifiek kerkelijke gevallen door de betreffende diaconieën te laten be handelen. De heer Korthals nam het voorstel var de heer Van Oosten over, echter mei dien verstande, dat na het aanstellen een gemeentelijke sociale werkster overleg met de diaconieën zou wordei gepleegd wat zij nog nodig achtten te Voorwaarden voor nieuwe opgang wel aanwezig In het gebouw „Prediker" gaf de Chr. mandolinevereniging „Ars et Labor" de ge wone openbare uitvoering. Het inleidingswoord van de voorzitter stond niet, wat men noemt, in majeur. Dit mandoline-ensemble is veel te klein, om vruchtbaar te studeren en vooruit te komen. Men sukkelt nu met dertien leden verder en kan zich niet ontplooien. diëre... Na veel gepraat schorste de voor de vergadering teneinde B. en W legenheid te geven zich te beraden een voorstel dat algemeen acceptabel zou zijn. Dat vroeg bijna durende welke tijd door de "raadsleden „in de wandelgangen" heftig werd ge discussieerd. Nadat de vergadering was heropenc deelde de voorzitter mede. dat het col lege het voorstel van de heer Korthals wilde overnemen, waarna deze gelegen heid kreeg dit voorstel nogmaals toe te lichten. Het bleek tenslotte een compro mis-voorstel te zijn geworden dat direct zonder hoofdelijke stemming werd aan genomen. Besloten werd over te gaan tot het aanstellen van een gemeentelijke so ciale werkster met een volledige taak, met daarnaast de mogelijkheid tot subsidie aan die diaconieën, «lie zelf een sociale werkster willen aan stellen. Dc subsidie beraagt ten hoogste 50 pet van de kosten van de gemeentelijke sociale werkster. Op verzoek van een der raadsleden werd er uitdrukkelijk aan toegevoegd dat de gemeente ook het recht zal hebben de sociale werkster van de diaconieën opdrachten te geven. De eigenaren van met toepassing van premieregeling woningverbetering verbeterde woningen krijgen de voorge stelde subsidie. Het voetpad langs de Rijndijk komt ei\ Het gevraagde crediet daarvoor, groot 33.500 werd toegestaan. Het Rijk be toont zich in deze aangelegenheid niet erg scheutig, vond de heer Korthals. (De bijdrage van Rijkswaterstaat bedraagt helemaal 1000). De ambtenaar van de burgerlijke stand zal straks zijn ambt in toga uitoefenen. Alleen de heer v. d. Werff had geen be hoefte aan decorum bij huwelijksvoltrek kingen. Desondanks werd besloten over te gaan tot het aanschaffen van een toga a raison van 350. De rondvraag leverde geen schokkende vragen op. De heer Bolle verdient de sympathie van de ouden van dagen. Hij verzocht ten behoeve van deze mensen op enkele punten langs de Vcurseweg en de Leid- seweg banken te plaatsen. J. H. Br-cmer in 't zilver Maandag hoopt de heer J. H. Bremer de dag te herden-ken, dat hij 25 jaar ge leden in dienst trad van de handelskwe- kerij „Filices" (B. Hoogwerff Kroon). Meisjeskoor opgericht Voorschoten is een zangvereniging rijker geworden. Er is namelijk een Christelijk zangkoor opgericht voor meis jes van 12 tot en met 17 jaar. Er hebben zich bereids reeds 25 l?den aangemeld en er is nog plaats voor meer. De repetities worden Dinsdagavonds om 7 uur gehouden in de openbare school onder leiding van de heer A. Helmus. Nieuwe leden kunnen rich ook opgeven bij de heer A. Groot, Stadwijkstraat 12 Benoemd tot gemeentesecretaris Tydens de raadsvergadering van gister avond deelde burgemeester Van der Hoe ven mede. dat zojuist bericht was ont vangen, dat de heer L. H, P. van Loon, hoofdcommies afd. Financiën, benoemd was tot gemeente-secretaris te Hello. Wei terug In de verkiezingsuitslag is abusievelijk vermeld, dat de heer Van der Werff niet in de raad terugkeert; hij keert wel terug. 141L Gistermorgen vond in het gemeentehuis te Voorschoten de huldiging plaats van de groepscommandant der rijkspolitie, opperwachtmeester J. H. Schoonbeek, die zijn zilveren ambtsjubileum vierde. De jubilaris werd o.a. gelukgewenst door de districtscommandant, majoor A. Wolters. Foto N. v. d. Horst Raad van Leiderdorp De heer Broxterman trok goede wil van B. en W. in twijfel De gemeenteraad van Leiderdorp kwam gisteravond onder voorzitterschap van de burgemeester, de heer K. van Diepeningen, bijeen. By de binnengekomen stukken bevond zich een dankbetuiging van mevr. M. J. Brug-Dekker voor het geven van •an haar overleden echtgenoot aan het plein in het centrum van het dorp. Voorts had de burgemeester van Middelharnis en Sommclsdyk schriftelijk bedankt voor de hartelijke ontvangst van de geëvacueerden. Naar aanleiding van het schrijven van en W. aan de raad over het gebruik an het sportveld op Zondag merkte de heer H. C. Brox-terman op. dat het niet alleen gaat over de voetbalsport, maar over de sport in het algemeen; ook niet over de reeds bestaande sportverenigin gen. maar tevens over nog op te richten verenigingen, die wel op Zondag van het sportterrein gebruik willen maken, maar niet kunnen. hoe, waarin behalve B. en W., de heren M. Moraal en L. Lee werden benoemd. Naar aanleiding van de rondvraag deelde de voorzitter ten slotte mede, dat aan de aula bij de begraafplaats de vol gende maand wordt begonnen, terwijl de verlichting van het Jaagpad nog steeds de aandacht heeft van B. en W. De heer C. de Graaf Wzn was met kennisgeving afwezig. Gaarne willen we dan ook aan zijn verzoek voldoen door aan alle nog niet erenigingsverband spelende tokke laars te adviseren: denkt eens aan Ars et Labor; misschien voelt u er wat voor, dit dappere troepje daadwekelijk te ïen met uw actief lidmaatschap. Er zyn nog instrumenten disponibel! Spr. verwelkomde speciaal ds en mevroi Van der Wiel en de afgevaardigden der Leidse zusterverenigingen. We hebben onder het luisteren wel ontdekt, dat Ars et Labor verschillende goede muzikanten bezit, die van hun instrument houden en ijverig studeren. De voorwaarden voor gang schijnen ons dus, semble de huidige moeilijkheden en daarmee de merkbare geestelijke de pressie, eenmaal te boven zal zijn, wel aanwezig. Het contact met de dirigent, de heer van Iterson, bleek niet zo heel sterk. De onregelmatigheden in het samenspel waren hieraan wel toe te schrijven. De spelers hebben echter hun best gedaan. In de Feestmars van Van der Glas v. in „Les bibelots du diable" t Macciochi bewezen zij. tot behoorlijke prestaties in staat te zijn. Voor de eerste maal werkte dameszangkoortje mee. We hoorden van T. Luysterberg twee nummers voor rang In de Overdekte 1. Nautilus 7.45 4/5, 2. Dudok van Heel 7.58 1/5, 3. Proteue. Jonge Twee B. finale: 1. Njord 8.30 4/5, 2. Triton 8,34 4/5, 3. Skadi. Dames Stijl Overnaadse vier: le heat 1. DDS 107 p., 2. De Vliet 86 p., 2e heat: 1. Het Spaarne 104 p., 2. Argo 94 p., 3. Vóór het afscheid van het seizoen hebben de Leidse Golfbrekers nog een maal in de Overdekte gezwommen voor het diploma zwemmen. En met veel suc ces. Onder het oog van juryleden, ouders kennissen zwommen de candidaten keer beter! De geslaagden zijn: Meisjes A: C. van Dongen. R. Biegstra- ten, A. Herscheid, J. Zwartjes. L. Jan- son, A. Knaap. W. v. Harteveld. C. v. d. Kamp. C. van Oerle, M. v. Noort, I. Ver- D. Kop. C. Haasnoot, L. v. Putten. C. Kaiser, H. van Bergen Henegouwen, P. v. d. Kamp. J. Verhaar, A. Naber, A. Knaap. A. Kohl- beck, A. Linderhoff. T. Mol. R. v. Voo- ren, R. Bentvelzen, A. de Jong, A. Brou wer, G. Broers, E. Nieuwenstein, R. Raaphorst, B. Onderwater. Jongens A: P. Devilee, F. Devilee. P Nagtegaal, A. de Groot, G. Zandbergen, J. Sommellng, K. Meyer. Meisjes B: A. Mulder. L Vreeburg, B de Bruin. Q. de Bruin, M. v. Harteveld. E. v. Duuren, M. Kousemakér, M. v. d. Bergen, B. Krekelaar, M. Bos, T. Broers, R. Hinnen, R. de Graaf, J. v. Hareteveld. C. Albers. Jongens B: B. v. Roodcn, B. de Vrind. en mandoline-orkest: ..Zonneschijn' een potpourri van bekende Hollandse Na de pauze amuseerde de toneelclub van de vereniging van Leidse oud kwekelingen de aanwezigen met de op voering van een blijspel. Joh. van W Conducteur Tukker in 't zilver De heer J. Tukker, conducteur bij de N.Z.H., herdacht gisteren het feit, dat hij 25 jaar geleden bij deze maatschappij in dienst is getreden. Ten huize van de jubilaris. Tulpenstraat 27, vond een h; telijke huldiging plaats. Daarbij wai tegenwoordig hoofd-inspecteur D. M. d. Vijver, en de heren Th. Thomas J. Jansen, respectievelijk adjunct-chef in de uitvoerende dienst en chef et vervoer te Leiden. De heer V. d. Vijver, sprekend nai de directie, prees de ijver en plichtsbe trachting van de heer Tukker. Hij bood de gebruikelijke enveloppe en oorkonde aan. Tevens overhandigde de heer V. d. Vijver het vererend getuigschrift zilveren medaille van de maatschappij voor nijverheid en handelt en de zilve- •n draagmedaille namens de N.Z.H. Vele collega's en reizigers bleven niet achter met hun felicitaties. Geschenken bloemstukken waren tastbare bewij- van hun waardering. De jubilaris doet dienst op de lijn LeidenHaarlem. De heer Van der Vijver verlaat N.Z.H.V.M. De heer D. M. van der Vijver, hoofdin specteur bij de N.Z.H.V.M., die op 15 Mei 1951 ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum door de Koningin werd begiftigd met de gouden medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, heeft gister avond in restaurant Brinkman te Haar lem afscheid genomen van de directie en het personeel der N.Z.H. De directeur, ir J. J. Jurrissen, wees op de grote verdien ste van de heer Van der Vijver, waardoor de N.Z.H. vooral in. Leiden tot een groot bedrijf is uitgegroeid. De heer Van der Vijver is drie-en-veerbig jaar bij de maat schappij werkzaam geweest. Namens de redactie van het maandblad der N.Z.H., de heer Van der Vijver mede- verd hem een boekwerk aange- De mening van B. en W., dat het niet een fait accompli te stellen, kon spr. niet fait accompli te stellen, kon spr. niet delen Volgens de heer Broxterman had men met een beetje goede wil van de zijde van B. en W. deze zaak reeds Januari kunnen behandelen. Spr. wilde de kwestie niet verder op de spits drij ven en van verdere actie afzien. De voorzitter antwoordde hierop, dat uit het tydens de vorige vergadering door de heer Broxterman gedaan voorstel, niet i: gebleken, dat het om de sport in het al gemeen ging en ook niet over op te rich ten verenigingen, die haar oprichting af hankelijk stellen van de sportbeoefening op Zondag, maar alleen over de voetbal vereniging „Meerburg". Spr. betreurde het, dat de heer Broxterman de goede wil van B. en W. in twyfel trok. Deze zaak achtte hy niet urgent, omdat de voetbalver eniging .Meerburg" haar domicilie heeft in Zoeterwoude en niet in Leiderdorp. In de statuten van de sportstichting, die door de gehele raad indertijd zijn ge accepteerd. staat vermeld, dat geen sport beoefening op Zondag zal worden ge houden. De heer H. Kuilenberg was van me ning. dat teveel nadruk was gelegd op Zoeterwoude. aangezien het hier de Hoge Rijndijk betreft, die met Leiderdorp fei telijk één is. Overigens kon hy er zich mee verenigen. Het voorstel tot verlening van subsidie aan de 'Chr. lagere landbouwschool te A'lphen aan den Rijn werd op verzoek van B. en W. aangehouden tot een vol gende vergadering. Aan het wit-gele kruis te Zoeterwoude zal over 1952 een subsidie van ƒ132,77 worden toegekend. Het verzoek om een bijdrage in de kosten van het nieuwe wijkgebouw moest worden afgewezen, aangezien het wijkgebouw niet in deze gemeente is gesticht. Een voorstel inzake de vacantie-uitkering 1953 voor het ge- meentepensoneel werd aangenomen. In verband met klachten over de pla fonds der flatwoningen op de derde étage stellen B. en W. voor deze gebre ken te doen herstellen onder toezicht van de heer W. van der Sterre, waarvoor de raad een crediet werdi gevraagd. Bij wijze van proef zal voorlopig slechts één pla fond worden gedaan. Deze plafond-kwestie bracht heel wat tongen in beroering en ten slotte werd besloten het crediet te verlenen onder voorwaarde, dat enkele raadsleden met de heer Van der Sterre deze aangelegen- mi xeacu een dc heid zullen bespreken. De voorzitter had I de aansluiting geen 'bezwaar tegen een commissie ad C.N.V. Acte behaald Mej. L. Verdoes, werkzaam aan de Chr. kleuterschool, heeft de acte A voor kleu- teronderwijzeres behaald. Volgende week Woensdag half 8 spreekt in het gebouw Lindelaan ds Smits van Sliedrecht. Directie gasvoorziening Zuid-Holland De algemene Raad „Gemeentelijk Gas voorziening Zuid-Holland", vergaderde deze week in Rotterdam onder voorzitter schap van de Rotterdamse wethouder H. E. v. d. Brule. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, dat Dordrecht zich om economische redenen moest terug trekken. Het transportnet zal weldra ge reed zijn. Tot leden van het college van beheer werden gekozen de Rotterdamse wethouder H. E. v. d. Brule, de Haagse wethouder mr J v. Aartsen en de Delftse wethouder J. A. Lausberg. De heer Van den Brule werd benoemd tot voorzitter en tot plaatsvervangend voorzitter, mr dr K. F. O. James, burgemeester van Gouda. De vergadering ging voorts ac- coord met het voorstel een driehoofdige directie voor de tijd van 3 jaar samen te stellen en als zodanig te benoemen de directeuren van de gemeentelijke gas bedrijven uit Den Haag. Rotterdam en Leiden, resp. ir E. H. Berkhuysen, C. F. Rüter en Y. Ykema. P.B.O. ondergeschikt aan grote vakbeweging Het bestuur van de Ned. Vakcentrale (20.000 leden) heeft bij de Sociaal-Eco nomische Raad ernstig geprotesteerd tegen een besluit van de commissie on dernemingsraden. Dit besluit is volgens het bestuur een duidelijke poging om de gehele P.B.O. en alle ondernemingsraden onder de macht van de drie groto vak- centralen (N.V.V., K.A.B. en C.N.V.) te brengen. Het besluit houdt namelijk in, dat bij de beoordeling, of een organisa» werknemers representatief ia bedrijfscommissie. niet het aan tal leden een beslissende rol speelt, maar bij N.V.V., KAB. oI

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4