Het Koningshuis van Engeland is met z n tijd meegegaan In de „goeie oude tijd" was niet alles goud wat blonk Televisie brengt een sprookje in millioenen huiskamers Vaster dan ooit wortelt het thans in de harten der Britten Prince of Wales Nieuwe Leidsche Courant Zaterdag 30 Mei 1953 Er is in de loop der eeuwen veel veranderd A LS KONINGIN ELIZABETH op 2 Juni a.s. kroon en scepter zal ontvangen, gaat zij een rol spelen, die heel veel verschilt van die, welke de geschiedenisboeken vermelden van een aantal aan matigende mannelijke en vrouwelijke monarchen uit de oude tijd, die iemand zonder veel omslag konden laten onthoofden en minister presidenten naar hun pijpen konden laten dansen en dat dan ook telkenmale deden. Nog de oude koningin Victoria kon haar hof houding aan het schrikken maken met een opmerking als „We are not amused". Zij kon zich op een wijze, die thans volkomen ondenk baar is, mengen in staatszaken. Dit alles is echter voorbij. Het Britse koningschap, dat eens een instelling was met een grote wereldlijke macht, is wat men wel noemt „gestroomlijnd", aangepast aqn de moderne tijd. En dat is maar gelukkig ook. Talrijke gebeur tenissen uit het verleden geven reden te over, niet naar de oude tijd terug te verlangen vorsten soms voor een* moeilijke keuze te staan. Bij het begin van de periode van Elizabeth II ligt echter geen enkele kwestie in het verschiet, die haar ook maar in de geringste mate zou kunnen verlei den, buiten haar koninklijke boekje te gaan. Het is echter wel zeker, dat zij in haar veelvuldige Herinnering aan de dagen van Good Queen Bess" DE meeste Engelsen kunnen de verleiding niet weerstaanmet een tikkeltje weemoed te schrijven en te spreken over de grote dagen van de goede Queen Bess (Elizabeth I). Als men echter een duik neemt in de geschiedenisboeken, rijst al spoedig de vraag, of de ge middelde Engelsman en z'n vrouw zich op het ogenblik erg gelukkig zouden gevoelen in dezelfde omstandigheden, waaronder hun klasse genoten bijna 400 jaar geleden, toen „Good Queen Bess" de troon besteeg en tijdens haar regering, moesten leven. Vooral de huisvrouw zou het lot van de huismoeders van toen als een nachtmerrie beschou wen. De „goeie oude tijd" is een artikel, dat maar al te graag en te gemakkelijk wordt geïdealiseerd. Als men afziet van de feiten, die in de geschiedenisboekjes terecht zijn gekomen voorspoedig gevoerde oorlogen, verovering van koloniën, uitbreiding van de handel e. d.), blijkt een „gouden eeuw" veelal een tijd te zijn geweest, waarin toch lang niet alles goud was, wat er blonk. Toen Elizabeth II het bewind aan vaardde, werd alom in haar rijk de hoop en verwachting uitgesproken, dat hiermede een tweede „Elizabethaans tijdperk" van grootheid en voorspoed voor Engeland zou zijn aangebroken. Hoe was het echter in die glansrijke periode van de Engelse geschiedenis? Er was geen radio en natuurlijk ook geen televisie, om wat afwisseling te brengen in de vaak eentonige huiselijke bezigheden. De borstelkoopman zou van honger zijn omgekomen, want de men sen gebruikten een lap om hun tanden schoon te maken. Ook de badborstel was onbekend. Trouwens, zelfs een „grote dame", die er een gewoonte van maak te. elke maand een bad te nemen, werd als een zonderlinge beschouwd. De be roemde schoonheden van de zestiende eeuw verhoogden haar charmes door haar gelaat te bedekken met een goedje, dat thans door huisschilders wordt ge bruikt: loodwit.. Een huisvrouw moest in die da gen een echt „manusje van alles" zijn. In een verhandeling, getiteld: „De lust der huisvrouwen", somt Sir Hugh Plat enige der vele dingen op. waartoe een goede huisvrouw in staat behoorde te zijn, o.a.: bier- brouwen, koeien melken, kaasmaken, kaarsen maken, spinnen, weven. bakken. Voorts: ganzen plukken om veren voor de bedden te krijgen en een groententuin. mits gaders een kruidentuin aanleggen en bewerken. Als ze met deze „klei nigheden" gereed was, kon zij de rest van haar tijd doorbrengen met be spiegelingen over het geluk van ge trouwd te zijn, want er bestond een wet. waarin bepaald werd, dat onge huwde vrouwen konden worden ge arresteerd wegens het misdrijf van een oude vrijster te zijn. „Onzin" Heden ten dage kan een typiste zich ongeveer even goed kleden als een meisje van goeden huizei maar van zulke „onzin" was onder Good Queen Bess geen sprake. Hare Majesteit zelf had trouwens geen zijden kousen, voordat zij 28 jaar was. Het waren zwarte gehaakte „gevallen" en dingen te mogen dragen zonder in con flict met de wet te komen, moest een inkomen hebben, dat gelijk stond met de waarde van ongeveer 57.000 gulden. Weelde-artikelen, zoals zijden kousen, werden geacht veel te goed te het gewone volk en hetzelfde gold voor een hele massa andere din- IEDEREEN, die naar Caernarvon een schild naar de poorten van het Castle gaat, het machtige mid- kasteel gedragen om aan het volk deleeuwse fort, dat wordt beschre ven als een van de hoekstenen van de geschiedenis van Wales, wordt daar herinnerd aan de legende van Edward I en de baby-prins van Wales. DRINCE OF WALES! Al meer dan 650 jaar wordt de trotse titel toegekend aan de oudste zoon van de regerende vorst. Er zijn herin neringen aan verbonden, niet alleen van de beroemde scène in Caernar von, maar ook van hardnekkige verdedigers van de vrijheid van Wales, als Llewelyn de Grote en Owen Glendower. De titel bevestigt ook de nauwe banden tussen de koninklijke familie en het oude vor stendom. want Elizabeth II heeft Tudor-bloed iri haar aderen en het Huis van Tudor, waartoe Elizabeth I behoorde, ontstond door het hu welijk van de Owen Tudor uit Wales met koningin Katharina, weduwe van koning Henry V, om streeks 1425. In 1911 werd de oudste zoon van koning George V, de latere koning Edward VIII, die afstand deed van de troon en thans als hertog van Windsor in Amerika verblijft, op traditionele wijze op Caernarvon Castle tot Prince of Wales uitgeroe pen. Onder de kroonjuwelen, die iedereen kan zien tn de Tower van Londen, beuindt zich de kroon van de Prince of Wales. CINDS Edward VIII, die geen kin deren had, afstand van de troon deed (1936), was er geen Prince of -hun Wales. Nu is er echter opnieuw een vrijheid, de koning, of deze tot hun erfgenaam voor de titel. En de men- prins wilde benoemen een man van Wa'M leukent - enenals de koninklijken bloede, wiens karakter andere volken van het Britse ruk onberispelijk was en die Engels - naar de dag-waarop - naar noch Frans kon spreken, daar deze men verwacht de kon,n9.n haar talen voor de bewoners van Wales roon. prins Charles, met de titel zal een onaangename klank hadden. vereren. De koning stemde hierin toe en De kleine prins draagt al ver- riep de leiders bijeen in Caernar- schillende titels, o.a. de graafschap- von. Daar steldg hij hen z'n zoontje pen van Cornwall en Rothesay, voor, dat nog maar kort geleden ge- want deze komen automatisch toe boren was in de Eagle Tower van aan de oudste zoon van de regeren- het kasteel: een koninklijke prins, de vorst(in). Maar de mooiste titel zonder ook maar een enkele smet van alle, die van Prince of Wales, op z'n karakter en wiens eerste kan slechts worden toegekend door woorden in de taal van Wales zou- een directe handeling van de ko- den worden gesproken. De mannen ningin. Misschien zal het nu niet zo van Wales knielden en kusten het lang meer duren, of Wales heeft kinderhandje. De kleine werd op weer een prins Good Queen Bess vaardigde in ;n wet tegen de weelde uit. welke doel had. iedereen onverbiddellijk bin nen de perken van zijn eigen stand te houden <?oor nauwkeurige voorschriften betreffende kleding en uiterlijk. Om belbont te mogen dragen moest men z'n minst gravin zijn. Het dragen van taf. fluweel, geborduurde klederen, lui paardbont en gouden en zilveren siera den. was aan personen met lage inko mens verboden. Ook de mannen Menige echtgenoot uit onze dagen, iens vrouw een gemakkelijke hand van uitgeven heeft, zou misschien de oude wet weer van kracht willen zien, de gedachte dat zij hem geld zou besparen. Maar hij zou tot z'n schrik ervaren, dat z\i ook op hem van toe passing was. Want die lieve Queen Bess was al even streng voor de man uit de lagere klassen, die graag met mooie kleren pronkte, als voor de pronklievende vrouw, die niet van goeden huize" was. Het Het Britse koningschap is met z'n tijd meegegaan en heeft zich in zoda nige mate aangepast, dat niemand zich meer behoeft te ergeren aan inmen ging van de zijde der Kroon. Vele waarnemers schrijven het feit, dat het koningschap in Engeland is blijven bestaan en dat het vaster schijnt te gaan wortelen in de harten van het volk, toe aan het aanpassingsvermo gen, dat het koningschap heeft ge toond. Elizabeth II is de erkende Leids- vrouwe in ongeveer alle aangelegen heden, maar zij is voor niets verant woordelijk. Aldus komen kabinetten het bewind en ten val, worden par tijen groot en gaan zij ten onder. Het koningschap blijft echter onberoerd voortbestaan. Het is niettemjjv éen feit, dat de souverein, zelfs binnen de grenzen van een gestroomlijnd koningschap, ruimte heeft om ongemerkt heel wat invloed uit te oefenen. Het komt hierbij aan op de persoon van de vorst(in) en zijn (of haar) ervaring en karakter. Er wordt heel wat ge daan „in naam des konings" en al is Elizabeth II bevoegd „neen" te zeggen, zij moet op de hoogte gesteld worden van wat er gaande is. Haar taken Voordat de koningin tekent, kan zij ministers ontbieden en diep gaande discussies met hen voeren. Zulke besprekingen ten paleize zijn geheim, maar er bestaan vele bewijzen van, dat na Victoria ko ning Edward VII en de koningen George V en VI vele belangrijke debatten met hun ministers heb ben gevoerd. Zulke discussies zijn nuttig gebleken, omdat de koningen van de laatste tijd in zekere zin „staatsdienaren" waren met een langdurige scholing en ervaring en omdat zjj werkten in de weten schap, dat zij geen ontslag konden nemen, terwijl het evenmin erg korte ballonbroek te dragen. Hoe gro ter de ballons, hoe deftiger de snuiter was. Sommige jonkers gingen zo ver dat ze de ballons met zaagsel lieten op vullen om ze toch maar vooral wijduit te laten staan. Maar ook hier wist Koningin Eliza beth de klasse van de massa geschei den te houden. Zij maakte het iedere man beneden de rang van baron tot een misdrijf, meer dan drie lagen voering in de ballons van z'n broek te hebben llllllllllllHIIWmillWlinmHHIHIHHIIHflHfflWHIIIIIlHIIIIIIIMir Langs deze route rijdt de koninklijke processie. waarschijnlijk was, dat zij zouden worden onttroond. Bovendien wa ren de koningen vaak beter met de staatszaken op de hoogte dan vele jonge ministers. De koningin regeert, zij bestuurt niet. Niettegenstaande dit moet zij het teken geven, voordat het parlement kan worden bijeengeroepen of geslo ten. Geen wetsontwerp kan wet wor den, zonder haar toestemming. Alle belangrijke benoemingen voor militaire burgerlijke diensten moeten door haar worden gedaan. Ook kan Enge land geen oorlog verklaren, noch vrede of een verdrag sluiten, zonder haar handtekening. Zij verheft de pairs en de baronnen en verleent de onderschei dingen, die Engeland zijn helden toe kent. Zij houdt nauwlettend het oog op buitenlandse aangelegenheden en als „Defender of the faith" (verdedig ster van het geloof) ontvangt zij van haar aartsbisschop rapport over en wee van de kerk. Zij is geenszins een stempelmachine en haar verantwoordelijkheid in het staatsbe stel vormt een zware last naast haar ceremoniële en maatschappelijke plich- Nieuw begin In het verleden kwamen Engelse conferenties met politieke zwaar gewichten als Churchill en Eden, de aartsbisschop van Canterbury en de minister van Binnenlandse Zaken, David Maxwell Fyfe, on omwonden vragen stelt. Zij heeft zich niet voor niets vele jaren nauwgezet en met grote toewijding op haar taak voorbereid iiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiim De kroon van St. Edward de H Belijder, waarmede de koningin gekroond zal worden. Na de kroning draagt Elizabeth II de Imperiale kroon, die ze ook bij de opening van het parlement zal dragen. Van s morgens vroeg tot laat in de avond "JV/Ï EER dan 25 millioen mensen in Engeland en West-Europa zullen de kroning van koningin Elizabeth II direct op het televisie-scherm kunnen volgen. Acht monster-camera's en honderd commentators en technici zullen op de tweede Juni in touw zijn om de kijker-luisteraar een vrijwel onafgebroken beeldenreeks van alle plechtigheden en feestelijkheden te geven, van het vertrek van Buckingham Palace in de morgenuren af tot het machtige vuurwerk van 's avonds toe. En nog die zelfde dag zullen honderd millioen mensen in Amerika en Canada een film van de kroning kunnen zien, welke, in gedeelten, met straalvliegtuigen naar de overzijde van de Atlantische Oceaan zal worden gevlogen. Over de kroningsdienst In de West minster Abbey is tot nu toe veel te doen geweest. Eerst was het zo, dat er helemaal geen televisie-Camera's in de Westminster Abbey mochten komen, om dat de organisatoren bang waren, dat de spanning dan te groot zou worden voor de koningin. Terecht ging men van de veronderstelling uit, dat de televisie lens absoluut werkt. m.a.w.: dat er. tij dens een directe uitzending, geen cor rectie-mogelijkheden zijn. Wordt er fout gemaakt, dan is deze al geheel of gedeeltelijk door de buitenwereld op gevangen, voordat het camera-oog de scène wordt afgekeerd. Het in beeld brengen van fouten, welke het ingewikkelde ritueel zo makkelijk kunnen ontsieren, wil men ten koste var alles voorkomen. Eén verkeerde hand beweging van de aartsbisschop van Can terbury één minder gedistingeerde trek op het gelaat van de koningin, zou de plechtige kroningsdienst tot een farce kunnen maken. De averechtse erkenning van het ideële werkt nu eenmaal od de lachspieren van de mensheid en blijft meestal 't langst in de herinnering. Na veel heen en weer gepraat is ir tenslotte tot de conclusie gekomen, dat het bepaald jammer zou zijn, als de dienst in de Westminster Abbey 't oog van millioenen verborgen zou blij ven: Sinds kort heeft men dan ook be sloten. dat de kroningsceremonie wel op het beeldscherm zal worden gebracht, zij het zonder close-ups en met uitscha keling van de zalving, de communie en de wijding. Drie camera's welke in het schip van de kerk worden opgesteld, zullen de verschillende onderdelen van de dienst vanaf tamelijk grote afstand op het beeldscherm brengen. Op deze manier zullen steeds weer totaal-indruk ken worden verkregen, waarbij slechts zelden in details zal worden getreden. Close-ups Zal koningin Elizabeth II in de Abbey dus niet duidelijk te onder scheiden zijn, tijdens de ritten van en naar Buckingham Palace zal 2e her haaldelijk met haar gemaal op het beeldscherm verschijnen. Tenminste zes keer zal men een close-up van het koninklijk paar kunnen zien, namelijk twee maal bij Buckingham Palage. twee maal bij Trafalgar Square en twee maal voor de tijdelijke dependance van de Abbey. Bij het verfilmen van deze drie kilometer lange kronings stoet, welke zowel op de heen- als op de terugweg door de stad zal trekken, zullen de televisie-cameramensen ner gens in hun bewegingen belemmerd worden. Er kunnen close-ups van de bijna tweehonderd-jaar-oude gouden koets worden gemaakt, van vorsten, vorstinnen, prinsen en minister-pre* sidenten, kortom: van iedereen, dié een plaats in de kleurvolle processie heeft en van alles wat er in meerijdt. De BBC. die zelf zeshonderdduizend gulden aan het televisieprogramma van de tweede Juni spendeert, heeft het technisch mogelijk gemaakt, dat de beel den naar Frankrijk, België. Nederland en Duitsland worden doorgezonden- Tientallen zenders en straalzenders zijn hierbij ingeschakeld, alsook een aantal „lunenvertalers". die de 405 beeldlijnen der Engelse televisie in de 819 beeld lijnen van de Franse en de 625 van de Nederlandse en Duitse televisie zullen omzetten. Een directe uitzending naar vier landen is nog nooit in de geschie denis der Engelse televisie voorgeko men. Ook om déze reden zal de tweed® Juni dus een historische datum zijn. Nederland Wat Nederland'betreft, komt het kro ningsprogramma via Antwerpen. Brus sel en Breda het land binnen. De En gelse commentaar zal niet in de Neder landse huiskamers klinken, doch zal im proviserend door drie leden van de Ne derlandse Televisie Stichting worden vertaald. Deze commentators (de heren Simons. Lugtenburg en Ten Uyl) zijn ter bestudering van de achtergrond der kroningsplechtigheid e en week in Londen geweest. Ze komen dus uitste kend beslagen ten ijs en zien er even tueel niet tegen op. de dienst in de West minster Abbey direct van het beeld» scherm af te interpreteren. Op het Nederlandse televisie-net zai 's avonds ook nog een verfilmde samenvatting van het hele kroning programma worden uitgezonden. De BBC heeft toegezegd deze film op haar eigen televisie-scherm op te nemen en een vliegtuig van de Neder landse Luchtmacht zal waarschijnlijk voor de overbrenging zorgdragen. Gouden armills voor de vorstin Bij de kroning van Koningin Eliwt. beth II zullen haar eon paar gloed nieuwe gouden armbanden (armilla genaamd in de kroningsterminologie) om de polsen worden gesloten. Dit zal de eerste maal sinds de kroning van Karei II in. 1661 zijn. da* een Brita souverein armills zullen worden aangedaan. De armills beho ren tot de oudste koninklijke errw blemen en zyn volgens de Bijbel ooJg door Koning Saul.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3