Jïieuurc JTdterfi (iToamnt Jeugdmisdrijven in Rijnland Spinnijdige regering te Seoel maakt de V.N.-voorstelïen openbaar Koreaanse kwestie baart de U.N.O. thans zeer grote zorgen Regering moet aan omroep geld lenen voor televisie Britse „De Bilt" voorspelt regen op kroningsdag Wist II Na de doorbraak ZATERDAG 30 MEI 1953 BUREAUX: Steen6traat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 68936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter <Bü contract belangrijke korting) Vier en dertigste Jaargang No 9747 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chel-Red.: H. W. J. ENSER1NE CHRISTELUK-NRTIONRRL DRGBLRD Vooi Leiden en Omstreken .Staatuastlcli Is gfiiMma mgn 6trt fn tcgfjcaspact" Rhee gooit roet in 't bestands-diner DE TOESTAND IN KOREA, die zich de laatste dagen zo gunstig scheen te ontwikkelen, beleeft thans een ernstige crisis. De voor naamste Zuidkoreaanse gedelegeerde bij de bestandsbesprekingen, generaal Tsjoi Doek Sjin, onthulde gisteren onverwacht de punten van het geheime Westerse besatndsvoorstel, waarmee hij het niet eens is. Zijn regering gooide er nog een schepje op, door te verklaren, dat de communisten het grootste deel van de voorstellen hebben verworpen. opmar En djt is niet de enige tegenslag. Pre sident Syngman Rhee heeft een Ameri kaans dreigement, alle steun in te trek ken, indien hij zal trachten de vredes pogingen van de Ver. Naties te boycotten en naar het Noorden op te rukken, be antwoord met een brutale uitdaging. De president benoemde twee van zijn trouw ste aanhangers, die dus ook gekant zijn tegen een bestand op Korea en liever de strijd voortzetten, op sleutelposities in het 400.000 man tellende Zuidkon Amerikaai van de grootste aanval 3 afgelopen jaar. het Tussen de Geallieerde en de co nistische bestandsonderhandelaars zoals gemeld, overeen gekomen, dat al het verhandelde geheim zou blijven, dat niets de besprekingen ongunstig kunnen beïnvloeden. In hun woede de voorstellen van de Ver. Naties, die .eeuwige grens tussi t vol te maken, zijn twee'] het 400.000 man tellende Zuidkoreaanse Noord- en Zuid-Korea," hebben de Zuid- leger. Hierdoor versterkt de president zijn I Koreanen de geheimhouding verbroken, greep op het leger. I Generaal Tsjoi Doek Sjin, de Zuidko- 'reaanse gedelegeerde dus, schreef eer brief aan de leider der besprekingen, ge neraal Harrison, waarin een uittreksel van het plan der Ver. Naties was vervat. Afschriften van deze brief overhandigde hij vervolgens aan de correspondenten, waardoor de zo zorgvuldig geheim ge houden voorstellen met één slag wereld bekend werden. Volgens generaal Tsjoi Doek Sjin hadden de Geallieerden: 1. De eis laten vallen, dat de Koreaanse gevangenen, die weigeren naar hun land terug te keren, onmiddellijk in vrijheid moeten worden gesteld na een bestand 2. Zich accoord verklaard, de periode te verlengen, dat deze gevangenen onder controle van een neutrale commissie den blijven. De communisten warei deze verlenging zeer gebrand om d« willige gevangenen tot het te kunnen „bekeren"; 3. Zich accoord ve klaard met het Rode voorstel, dat de ne' trale commissie, bestaande uit Indi jTsjechoslowakije, Polen, Zweden en Zwit- j seriand, haar beslissingen met meerder heid van stemmen zal nemen; 4. Voor- .gesteld, dat alleen India troepen zal zen- !den om toezicht op de gevangenen t« houden, die niet naar huis terug willen. Prins toegezongen door 1600 schoolkinderen Hartelijke ontvangst in Zaltbommel In d© druilerige regen hebben ruim 1600 schoolkinderen gistermiddag bij het stadhuis van Zaltlbommel Prins Bernhard toegezongen. Uit voile 'borst brachten zij enige coupletten van „Wij willen Hol land houen" ten gehore. Nadat Prins Bernhard de kinderen voor hun zang had bedankt, werden manden met prachtige aardbeien aangeboden door een meisje uit Za'Lttoommel. Adrie van den Ouden, en eeii evacué'tje uit Krulningen, Jackie van Swaarden. Enkele ogenblikken sprak de Prins met de kinderen. Onder daverend gejuich van de school jeugd en een grote menigte volwassen toeschouwers verliet de hoge bezoeker vriendelijk groetend het gemeentehuis. In het Nutsgebouw hield de Prins daarna met veertig genodigden uit alle giroepen van de bevolking een bespreking over tuinbouw-, industrie- en andere arbeids mogelijkheden. Om half zes keerde de Prins terug naar Soestdijk. Zfj-n twee daagse werkbezoek aan het Gelders© rivierengebied was ten einde. Prins Bernhard opent medisch congres Van 8 tot 16 Juni zal in Amsterdam het vijfde vierjaarlijkse internationale con gres van keel-, neus- en oorheelkunde worden gehouden, waaraan 650 medici uit 37 landen zullen deelnemen. Prins Bern hard heeft toegezegd het congres Maandagmorgen om 11 uur in 't Concert gebouw te zullen openen. Voorzitter van het congres is de Groningse hoog leraar prof. dr Eelco Huizinga. Vrijdagavond 12 Juni wordt een banket gehouden in Huis ter Duin te Noordwijk. Weer 300.000 voor het Rampenfonds Sinds Woensdag was gisteravond drie honderd duizend gulden binnengekomen bij het Nationale Rampenfonds. Het to taal-bedrag is nu ƒ114,6 millioen. Voorstel van N.C.R.V. Dit is dan Eddy Cripps, dochter van wijlen de bekende Britse minister van Financiën, die, tot grote ver wondering van de Londense society, dezer dagen haar verloving bekend maakte met de zoon van een stam hoofd van de Afrikaanse Goudkust, Joseph Appiah. In bepaalde kringen heerst thans de gedachte, dat zich een herhaling zal voordoen van de beruchte Seretse Khama-affaire, toen dit stamhoofd huwde met een Britse typiste Neerschieten van Belg kost rijk f 51.000 Schadevergoeding voor dodelijk schot van wachtmeester Minister Donker heeft bij de Tweede Kamer een bedrag van meer dan ƒ51.000 aangevraagd voor schadevergoeding aan de nabestaanden van de Belgische jager J. J. Beijens, die op 25 Augustus 1950 op Belgisch grondgebied, in de nabijheid van Lage Mierde, werd gedood door een pistoolschot, afgevuurd door een wacht meester van de Nederlandse rijkspolitie. De wachtmeester bevond zich op Neder lands grondgebied. By een overeenkomst met de nabestaanden werd de schade vergoeding, die de Nederlandse staat moet betalen, vastgesteld op 675.000 Bel gische francs, met 4M pet rente per jaar sedert 25 Augustus 1950. In dezelfde begrotingswijziging, waar in minister Donker dit bedrag (in Ne derlands geld ongeveer ƒ51.000) aan vraagt, is ook een som van ƒ41.000 op genomen, die als schadevergoeding moet worden betaald aan de heer Jassis te Losser. Deze heeft schade geleden door de onjuiste behandeling van huishoude lijke artikelen en rijwielen, die de justitie by hem in beslag had genomen. De besnoeiing van de Amerikaanse mi. litaire steun aan het buitenland, betreft volgens het Franse persbureau A.F.P. voornameiyk West-Europa, dat 317 mil- Idoen dollar of 1205 millioen minder ont vangt. Griekenland, Turkije en Perzië ferygen 75 min minder, de Amerikaanse republieken 19 min, Formosa 42 min. Broodoorlog in Haarlem Chr. radiovereniging boekte vorig jaar bijna 38.000 nieuwe leden „De regering zou een aanzienlyk be drag voor televisie-uitzendingen aan de omroepverenigingen moeten lenen met de bepaling, dat het bedrag langzamerhand Uit de kykgelden moet worden terugbe taald. Indien zulks echter niet mogelijk moOht blijken, zal de regering de schuld moeten kwijt schelden". Dit voorstel doet het bestuur van de N.C.R.V. in zyn jaar verslag over 1952. Het besituur hoopt hier mee een bydrage te leveren om uit het financiële slop te komen, waarin de tele visie-uitzendingen zyn geraakt. Mr A. B. Roosjen, die gisteren in de vergadering van de verenigingsraad het vers'lag uitbracht, wees er voorts op, dat sommige bladen op het punt van de tele visie ongerechtvaardigde critiek op de omroepverenigingen leveren. Het zyn im. mers juist de omroepverenigingen, die by de minister op spoed aandringen en het zyn weer de omroepverenigingen, die ƒ1.200.000 voor de televisie beschikbaar hebben gesteld. Zo hebben zij een zware taak op de schouders genomen, die naar behoren wordt vervuld, aldus mr Roosjen. Mr A. H. van der Veen, directeur van de afdeling omroep, merkte op dat de toetsing van de felevisie-mogelykheden aan. grondslag en karakter veel en ernstig „Vuren jongens, twee cent goedkoper" Executie der Rosenbergs over twee weken Als de verdediging er tenminste niet weer iets op vindt De atoomspionnen Ethel en Julius Rosenberg zullen in de week, die op 15 Juni begint, in de Sing-Sing-gevangenis te New York worden terechtgesteld, zo heeft de federale rechter Kaufman van daag bepaald. Dit is reeds de vierde maal, dat rech ter Kaufman een datum voor de execu tie vaststelt te midden van de talloze juridische manoeuvres der verdedigers, die nog steeds voortduren. De advocaat van de Rosenbergs (die in Maart 1951 wegens het doorgeven atoomgeheimen aan de Sovjet-Unie tot de dood óp de electrlsche stoel veroor deeld waren) was gisteren niet op de terechtzitting aanwezig. Zyn vader, Alexander Bloch, verving echter zyn zoon en drong aan op uitstel bepalen van de executie-datum tot Maandag a.s., omdat „mijn zoon op die dag twee verzoeken zal indienen met het doel, de straf te verminderen tot 20 jaar". De „Atomic Annie" naar Europa Tegen het einde van 1953 zullen ver scheidene Amerikaanse bataljons artil lerie, uitgerust met de „Atomic Annie" van 28 cm, het nieuwe atoomkanon, zyn ingedeeld by de NATO-strijdkrachten in Europa, zo wordt van geallieerde zyde Dit kanon, dat kortgeleden voor het eerst een atoomgranaat heeft afgevuurd, kan zowel atoomprojectielen als gewone granaten afvuren. Volgens genoemde kringen is er even wel nog geen sprake van uitrusting der Engelse of Franse artillerie met het nizuwe kanon. Dit besluit, atoomkanonnen naar Europa te sturen, zou er op wyzen, dat de regering-Eisenhower de verdediging van West-Europa nog steeds als de sleu tel voor de veiligheid van de vrije we reld beschouwt. beraad vraagt. Het bewijs Is thans echter reeds geleverd, dat in de toekomst be halve dagsluitingen ook nog andere ver antwoorde vormen van evangelie-verkon diging kunnen worden uitgezonden. Gedurende 1952 is een nettodedenaan- as geboekt van 37.937, zodat het leden tal op 31 December 1952 bedroeg 308 495, Ondanks de invloed van de ramp op 1 Februari j.l. was het ledenaantal op 29 Mei j.l. inmiddels weer gestegen tot 312.333. Hoewel ongetwijfeld gesproken kan worden van een uitstekend resultaat, waarschuwde de heer Roosjen voor zelf genoegzaamheid daar er nog vele geva- ?n en moeilijkheden van allerlei aard Het wetsontwerp voor een definitief radiotoestel is nog steeds niet bij de Tweede Kamer ingediend. De N.CJt.V ziet hier belangstellend naar uit, daar zy het komende bestel diverse wensen heeft. Ook voor de televisie bestaat nog grote onzekerheid. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Ds A. A. Harden'berg, die we gens vertrek naar Australië als bestuurs lid moest bedanken, werd vervangen door ds J. W. Weenink te Haarlem Zwaar vergif verloren in Haarlemmermeer Op de weg langs de ringvaart, tussen Zwanenburg en Badhoevedorp in de Haarlemmermeer, heeft een sproeiwagen doos zeer gevaarlyk sproeivergif verloren. Toen het verlies ontdekt werd, en teruggereden, doch van de doos geen spoor te vinden. Het vergif dinitro secundair ortho grysol wordt In zeer verdunde toestand gebruikt voor het besproeien van fruitbomen. De doos bevatte 12 kokers vergif met elk een halve kilo kleurstof in poedervorm. De Koningin bij kronings diner in Britse ambassade De vertegenwoordigers van Koningin Elizabeth H in Den Haag vieren de kro ning van hum Koningin aan een diner, dat Dinsdag in de residentie van de Britse ambassadeur wordt gegeven. Koningin Juliana heeft de uitnodiging aan het diner aan te zitten, gaarne willen aanvaarden. Ook mr L. A. Kesper, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland en echtge note zullen aanzitten. Dat gaat naar de zee toe! Deze snelvoetige jongedames, deel neemsters aan de traditionele wedloop naar zee, ijlen de gol ven en de prijzen tegemoet. Het is een oud gebruik, dat het Luxebad te Scheveningen op deze sportieve manier wordt geopend. De dames en heren waadden vanmorgen rondom in het water: de regen „douch te" hen al kletsnat, nog voor dat zij met de golven kennis maakten Eerste nonstop-vlucht CaliforniëParijs Een vier-motorig ly^jvliegtuig Douglas „DC-6B" heeft gisteren de eerste nonstop- vlucht van Californië naar Parijs over sn afstand van 9120 km volbracht. Het vliegtuig, door de Franse lucht- vaartmaatschappy TAI aangekocht, heeft hiermee het record nonstop-vlucht voor lijnvliegtuigen verbeterd. Dit stond op 6240 kilometer. -Het toestel had een Franse bemanning n drie Amerikanen van de Douglas- Maatschappij aan boord. De vlucht (van Los Angeles napr Parijs) heeft 20 uur en 28 minuten ge- Eveneèhs gisteren heeft een straalvlieg tuig van het type Comet, een transport machine, de snelste transatlantische vlucht in de geschiedenis gemaakt. De Comet, die is bestemd, voor de Canadese luchtmadht, vloog in tien uur over de Oceaan. Eden wordt in de V.S. opnieuw geopereerd De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, zal naar verwacht wordt, spoedig naar de V.S. vertrekken voor •het ondergaan van een nieuwe operatie de galblaas, zo verneemt Reuter, t zou dam de derde operatie worden, die Eden sinds 12 April zou ondergaan. De tweede vond plaats op 29 April. In het bulletin, dat werd uitgegeven toen Eden in het begin van deze maand het ziekenhuis verliet, werd gezegd, dat de patiënt was onderzocht door de Ame rikaanse arts Cat tell. Men gelooft nu, dat Eden zyn besluit om naar Amerika te gaan, heeft gebaseerd op de bevindingen van dr Cattell. Eerste Antislipschool in ons land In navolging van een Engels initiatief en in volledige samenwerking met de London Transport Executive is in oni land de Eerste Nederlandse Anti-slip- school opgericht. Men hoopt hierdoor het aantal ongelukken ten gevolge van 1 slippen van auto's te beperken. Het de bedoeling, aan rybewyshouders daartoe geschikte voertuigen een trai ning in slip-techniek te geven, en 'na met goed gevolg afgelegd examen een „anti-slip certificaat" uit te reiken. Met medewerking van de Amsterdamse verkeerspolitie heeft men voor gebruik als instructie-baan de beschikking kun nen krijgen over een startbaangedeelte op de luchthaven Schiphol. Deze anti-slipschool is gevestigd Amsterdam (Damstraat 38). Zy heeft filialen in Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Zandvoort. Grootse illuminatie Gisteren werd in de Westminster Abbey generale repetitie gehouden Als de weerkundigen gelyk krijgen, zal| het Dinsdag a.s., op kroningsdag, in Londen regenen. De experts hebben alle krachten gemobiliseerd om reeds vier dagen van tevoren weersvoorspellingen te kunnen doen, hoewel het in een land als Engeland zelfs moeilijk is 48 uur van tevoren iets over de komende weersge steldheid te zeggen. In verband hier mede heeft het departement van lucht vaart gisteren een extra lang weerbericht laten opstellen. Verwacht wordt: „Veranderlyk met enkele regenbuien, voornamelijk in het Oosten en Noorden van het land. Hier en daar opklaringen." Meteorologen hopen dus, dat er droge perioden zullen Deze badnimj probeert even de temperatuur van het zeewater, alvorens het koene besluit te ne men met andere dames om het hardst naar zee te lopen, zoals de directie van het Luxebad te Scheveningen bij de opening van de buitenbaden het nu eenmaal wil. Zoals men ziet wordt zij van twee kanten bedreigd. Met de parapluie houdt zij zich het he melwater van het lijf. DAT de nieuwe Liga-dieetmiddelen- fabrieken in Roosendaal op 6 Juni wor den geopend. DAT luit.-kol. A. Pino het bevel over het regiment veldartillerie Prins Frede- rik in Bergen op Zoom heeft overge dragen aan luit.-kol. J. A. de Witte. DAT in het najaar wordt begonnen met de aanleg van 110 km betegeld rijwielpad in de Baronie van Breda. DAT het Mulderslot vorig jaar 65.725 bezoekers (eer. record-aantal) heeft ge trokken en In de afgelopen vyf jaar, sinds Ton Kopt slotvoogd is, ruim 300.000. DAT Staatsblad 240 een besluit bevat tot toepassing van de vestigingswet kleinbedrijf 1937 ten aanzien van het galvaniseerbedryf. DAT op 8 Juni In het Groothandels gebouw te Rotterdam de tweedaagst beurs Avec wordt geopend, waar 9( agenten, die 500 fabrieken vertegenwoor digen, huishoudeiyke en andere artikeler tentoonstellen. DAT de Zuidafrikaanse ambassadeur kol. P. I. Hoogenhout vanmiddag In A'dam op de jaarvergadering Ned.-Zuidafrikaanse Ver. zou spreken over de culturele betrekkingen tuss beide landen. DAT de Ned. kolenproductie in April 1.006.500 ton bedroeg (46.100 ton minder dan in Maart) en de gemiddelde pro ductie per werkdag 40.300 ton ton minder dan in Maart). DAT op initiatief van minister Van Thiel een interdepartementale spreking is gehouden ter voorbereiding van sociale plannen voor de negen ge bieden in ons land, waarvoor reeds eco nomische plannen In uitvoering zijn. DAT staatssecretaris Kranenburg Maandag in Rotterdam van de Canadese ambassadeur T. A. S. Stone de 50 eerste van de 824 gerevideerde Canadese jeeps voor Nederland in ontvangst zal nemen DA£T van 8 tot 13 Juni In Bonn een internationale cursus over voorlichtings methoden in zake de bedrijfsvoering in de landbouw wordt gehouden, waaraan voor Nederland deelnemen dr E. H. M. Hartmans, ir H. Dijkstra en ir J. G. Veldink. DAT minister Algera op 6 Juni te Utrecht op een bijeenkomst t.g.v. het 8-jarig bestaan van het Contactcentrum op Voorlichtingsgebied zal spreken over „Voorlichting over verkeersvraagstuk- DAT een wetsontwerp is ingediend n, in afwachting van een nieuwe bos- wet, de bestaande boswetgeving te ver lengen van 1 Juli a.s. tot 1 Juli 1955. zyn tydens de plechtige optocht naar en van Westminster Abbey, waar de vorstin gekroond zal worden. Gisteren is in de Abbey een generale repetitie gehouden (met costuums en al) van de a.s. kroningsplechtigheid. De plaats van de koningin werd ingenomen door de hertogin van Norfolk, de echtge note van de Eearl Marshall, die de orga- nisaite van de plechtigheden in handen heeft. Elizabeth II en de Hertog van Edin burgh waren niet aanwezig. ri de herauten, sir Thomas Innes of Leraney Lord Lyon King of Arms, werd na de repetitie op een baar de kerk uitgedragen en per ziekenauto naar huis gebracht. De 59-jarige edélman is gewezen om in de kroningsstoet i Abbey voor de Hertog van Edinburgh uit te gaan. Over de feestelykheden van Dinsdag a.s. wordt nog gemeld, dat Koningin Elizabeth op de avond van de kronings dag zelf het sein zal geven voor het ont steken van de illuminatie van Londen. De vorstin zal nl. door op een knopje te drukken op het balcon van Buckingham- Palace, de verlichting van de Mali (de met bomen afgezette oprijlaan vooi paleis) ontsteken. Dit zal het sein zyn voor het in werking stellen van de overige verlichting van de stad. Zoek lichten zullen vervolgens een gordel var lichtzuilen om de stad maken en als de koningin zich van het balcon heeft terug getrokken, wordt ook de voorgevel var het paleis in „floodlight" gezet.... Tegen weeldebelasting op taxi's en huurauto's Ook voor aankoop van huurauto's er taxi's is een omzetbelasting (weelde- tarief) verschuldigd van 15%, Daar deze vervoermiddelen door de huurauto- er taxibedryven uitsluitend worden gebe zigd voor het uitoefenen van het bedryf en er van het element luxe geen sprake is, verzoekt de Federatie van Ned. Orga nisaties voor het Personenvervoer deze omzetbelasting voor genoemde bedrijven op te heffen dan wel te verlagen vai 15% tot 5%. Europa één of satelliet der Ver. Staten .Tenzy Europa binnen enkele jaren tot eenheid komt, zullen de Europese landen Amerikaanse satellietstaten worden', verklaarde Paul Henri Spaak gisteren te Luik op de openingsdag van de interna tionale conferentie der „Socialistische Be weging voor de Ver. Staten van Europa" De conferentie wordt bijgewoond door socialisten uit België, Frankrijk, Neder land, Italië en West-Duitsland. Twee jaar voor dodelijke mishandeling De Zutphense rechtbank heeft de 26- jarige Van W. uit Apeldoorn overeen komstig de eis veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. In de nacht van 31 Januari op 1 Februari heeft Van W. verschil van me ning gekregen met zyn vriend H. en djze toen drie maal neergeslagen. Na de derde maal bleef het slachtoffer bewus teloos liggen. Twee dagen later is hy, zonder by kennis te zyn gekomen, over leden. Vergadering Philips Hoop voor televisie Op de aandeelhoudersvergadering der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven deelde ir P. F. S. Otten mede. de laatste weken goede hoop te hebben! dat de ontwikkeling der televisie een flinke duw vooruit zal krijgen. Er is geen reden om zich te laten ter neer slaan. Men is overigens niet alleen op Neder land aangewezen, doch steun van de regering is moodzakeiyk. Over de gean nuleerde regeringsorder van ƒ25 millioen wordt nog onderhandeld. "p\E uitslag van de deze week gehou- den verkiezingen is ook door ons in verband gebracht met het verschijnsel in de doorbraak. We hebben na de verkiezingen melding gemaakt van enkele socialistische pers- men, waarin gejuicht werd omdat de verkiezingen het welslagen van de doorbraak zouden hebben aangetoond. Het schynt ons toe, dat dit gejuich toch iets te vroeg is aangeheven. Onder degenen die doorgebroken zyn is het gejuich in elk geval nog lang niet alge meen. Integendeel, er blijven zich In hun kring gevoelens van een zeker onbe hagen openbaren. Énige weken geleden reeds veroor loofden wij ons de vrijheid, op enkele uitlatingen de aandacht te vestigen, die aan dat onbehagen uitdrukking gaven. En in het kort voor de verkiezingen ver schenen nummer van Tijd en Taak, eer. blad van doorgebroken christenen, treedt het gevoel van onvoldaanheid al even sterk aan de dag. De schrijver van dit artikel acht de kans aanwezig, dat tegenstanders zijn uiteenzetting zullen aangrijpen om de doorbraak te bestrijden. Het eert hem, dat hij desondanks zijn bedenkingen aan de openbaarheid heeft prijsgegeven. Het is wel duidelijk, dat die bedenkingen in de allereerste plaats „voor intern ge bruik" bestemd zijn. Wij zouden bijna zeggen: ze zyn er te waardevoller om. WAT betoogt de schrijver nu? Hij gaat er van uit, dat de doorbraak althans in beginsel is gelukt. Maar, zo vervolgt hy, de doorbraak is ook een opgave en aan de doorbraak als opgave gaat men nog tezeer uit de weg. Men spreekt in socialistische kring gaarne over vrijheid en verdraagzaamheid, maar, zo klaagt de schryver, het blijven vage lofzangen. Met de organisatie is het als regel vel in orde, maar waar blijft de inhoud, waar de geest? Er wordt, aldus de echryver, onder socialisten graag gesproken over „ont plooiing van de menselijke persoonlijk heid" en over „vryheid en verdraagzaam heid". Hy wil er zelf geen kwaad woord over zeggen. Maar hy spitst toch even zyn oren, als humanistische „partij genoten" deze termen in de mond nemen. „Want het kan nodig zijn, dat wy en zij weten, dat we met die vurige woorden ieder iets anders bedoeler.". Dan wijst de schryver op enkele mis verstanden". Zo vermijden zyn partij genoten naar zijn stellige overtuiging te weinig de schijn, alsof de socialistische party een strijdorganisatie is voor het openbaar onderwijs. Het lykt soms, merkt hy op, alsof alleen de openbare school „onze" 6chool is. TS de schryver eenmaal zover gekomen, dan schryft hy de volgende opmerke lijke zinnen: „Op de achtergrond van al deze misverstanden verrijst torenhoog een ander probleem: velen onzer partij genoten in de grote steden zijn onkerke- lyk. In de weifelende situatie tussen het traditionele kerkgeloof en het uitgespro ken humanisme zullen zy zich by voor keur op de organisatorische vormen van het culturele partywerk storten, omdat zy geen weet hebben van de levens- beschouweiyke inhouden. Zy Stellen zich voorlopig tevreden met vage termen en zyn nergens zo bang voor als voor voor barige dogmatische richtiynen". (Voor vervolg zie pagina Advertentie) Fa D. KRET en Zn. WEERBERICHT Koude Zondag Tot morgenavond- verwacht De Bilt: Half tot zwaar bewolkt met enkele regenbuien. Matige tot vrij krachtige; naar Noord ruimende wind. Aanhoudend koud. iOpgemaakt om tien uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1