Ned. Zaterdag-team speelt morgen in Parijs Nieuwe Bloemenzeep wint veler harten! Sportweek 1953 zal vrij veel demonstraties bieden ECONOMIE EN FINANCIËN Gevangenen na 1 Juni niet alleen maar een nummer Belangrijke dag voor Pernix 2 en 'iks Rijnsburgse Boys sloeg U.V.S.- combinatie: 4-2 (MO® Monster Russisch uranium in Westerse handen NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 7 VRIJDAG 29 MEI 1953 Eerste contact met het Franse Z.M.-voetbal Een sedert enige jaren in kringen van het Zaterdagvoetbal gekoesterde wens zal dan dit weekeinde in vervulling gaan, wanneer het Nederlands elftal te Parijs de eerste landenwedstryd speelt tegen het Franse Zater dagelftal. Onderschatten we de betekenis hiervan toch vooral niet. Vele moeilijkheden moesten worden overwonnen alvorens voor uitgebreider internationaal contact de basis kon worden gelegd. Stellig blijven er als nog enige wensen onvervuld, doch laten we op dit moment allereerst uitdrukking geven aan de vreugde, waarmede deze eerste wedstrijd tegen Frankrijk allerwege wordt begroet. Bij herhaling blijkt, dat de nederlaag van ons nationale elftal tegen België ir April j.l. by velen gewerkt heeft als eer koude douche. Dat bovendien deze op frissing niet geheel onnodig kwam. staat eveneens vast. Na in 1951 en 1952 de Bel gen te hebben geklopt meende n* jaar eveneens op een Nederlandse winning te mogen rekenen. Dat verkeerd rekende heeft ons de uitslag wel geleerd. Er is immers onder de hui dige omstandigheden geen enkele reden overwinning, laat zekere zegepraal te verwachten, omdat de kracht van een buitenlandse tegen stander niet gemeten mag worden naai een wedstrijd die een jaar geleden plaats vond. Inmiddels won België aan het begin van deze maand te Brussel van Frank rijk en wat zien we nu? Nu zouden wij na de nederlaag tegen de Belgen even eens een nederlaag tegen de Fransen tegemoet gaan, misschien zelfs wel Moeilijke wedstrijd voor R. C. L. Nu de thuiswedstrijd in een gelijk spel ls geëindigd, wordt de gang van R.C.L. naar Oud-Beijerland zeer zwaar. Ook in Leiderdorp bleek, dat S.H.O. heel wat mans is en dat zal de roodwitten morgen er ongetwijfeld toe brengen, alles op alles te zetten. Wie wint. promoveert. We hopen, dat het R.C.L. is. België won met 32 van Zweden 34.000 Toeschouwers hebben gisteren in het Rasunde stadion te Stockholm de wedstrijd Zwedén-België voor de eerste ronde van het wereldkampioenschap voetballen bijgewoond. De snelle Rode Duivels wonnen met 3—2 en danken hun overwinning meer aan hun doelverdediger F. Daenen en hun schitterende verdediging, dan aan hun voorhoede. Peters rijdt Giro niet verder meer Fiorenzo Magni heeft gisteren de vijf tiende etappe van de Ronde van Italië gewonnen. Hij legde de 279 km van San Pellegrino naar Riva del Garda af in 8 uur 34 m. 50 sec. Zijn landgenoten Giorgio Albani en Gino Bartall werden resp. twee en drie. Bartali, die button- gewoon goed reed, heeft de bergprijs gewonnen door als eerste de 1883 meter top van de Col de Tonale te bereiken. Koblet blijft, drager van de rose trui. In de Nederlandse gelederen is giste ren het êerste lek ontstaan. Gerard Peters viel nl. uit. WIm van Est kwam vlak bij de finish ten val en arriveerde daarna als 25e. De uitslag van de vijftiende etappe, van San Pellegrino naar Riva del Garda (279 km) luidt: 1. Magni (It.) 8 uur 34 min. 50 sec.; 2. Albani (It.); 3. Bartali (It.); 4. Bene- detti (It.); 5. Ockers (Belg.); 6. Schaer (Zwits.); 7. Coppi (It.); 8. Koblet (Zwits.); 9. Zampini (It.); 10. Roma (It.); 11. Conterno (It.); 12. Padovan (It.): 13. De Santi (It:); 14. Giudici (It.); 15. Brasola (It.); 16. .Jarozzi (It.); 17. Fornara (It.); allen zelfde tijd als Magni; 26. Van Est, zelfde tijd als Magni (8.34.50); 34. Wagtmans 8.40-50; 52. Roks 8/.3.20; 56. Dekkers z.t.; 76. Van Breenen 8,54.04; 90. Suyckerbuyk 9.21.02. Het algemeen klassement luidt: 1. Ko blet (Zw.) 91.50.43; 2. Coppi (It.) 91.51.38; 3. De Santi (It.) 91.52.00; 4. Fornara (It.) 91.52.19; 5. Conterno (It.) 91.5351; 6. Schaer (Zw.) 91.53.38; 7. Van Est (Ned.) met flinke cijfers. Hiermede zijn we het beslist oneens. Het is overigens van weinig belang, of de spelers met een zilveren of bronzen draagmedaille resp. voor de winnaar of verliezer de terugreis aanvaarden. Van grote betekenis is het daarentegen wel, dat zij allen in Parijs tonen, dat ze hun •- of herkiezing op hoge prijs stellen waardoor we mogen verwachten, dat zij schikbare talenten, het doen spelen zich als één geheel zullen inzetten om streek-, steden- en districtswedstrijden, onder de gegeven omstandigheden een kunnen zich ongetwijfeld de mogelijk- goed mogelijk resultaat te bereiken, heden daartoe openen. Het zal dan ook Kievit broedde door op voetbalveld Toen op Tweede Pinksterdag in Steenderen (Gld) de voetbalwedstrijd SteenderenBrummense Boys zou plaats hebben, bleek dat een kievit in een nest midden op het veld vier eieren had gelegd. Enkele natuur liefhebbers ontfermden zich over het broedsel. Voorzichtig werden de eieren naar een beschut plekje buiten net speelveld overgebracht. Tijdens de wedstrijd verscheen moeder kievit geregeld boven de plaats van het nest, waar het wel wat onrustig was. Direct na afloop van de wedstrijd bleek dat het nest wonder boven wonder niet was beschadigd. Met zorg werden de eieren weer in hel nest gelegd en toen spelers en publiek waren verdwenen, vloog de vogel on middellijk weer op het nest en broedde tevreden verder. Tot vreugde van de heren, die zich over de eieren hadden ontfermd, He pen gisteren vier jonge kieviten over het voetbalveld van Steenderen. En wie weet, valt dat wel 100 pet Na de ervaringen, opgedaan met de internationale ontmoetingen van dit jaar, verdient het aanbeveling in het volgen de seizoen tot uitbreiding over te gaan van de kern, waaruit spelers voor het nationale team kunnen worden verkre gen. Door intensiever speuren naar be niet meer nodig zijn om een buitenland se reis te aanvaarden met een aantal reserves dat toch eigenlijk incompleet is. Ook ditmaal verzorgen de KRO en NCRV van deze landenwedstrijd een reportage, welke Zaterdagmiddag van 17.45 tot 18.00 uur over Hilversum I zal worden uitgezonden. (Advertentie) Castella's nieuwe Bloemenzeep wint snel veler harten. En wie zou dat verwonde- Voor slechts 20 cent wordt hier een heerlijk stuk echte Castella zeep gebo den onverpakt, zodat U de zachte kleuren kunt zien en genieten van de fijne bloesemgeur. Castella denkt aan Uw huid en aan Uw Jbeurs I En zo is er nu dus drievoudig keus Castella. Vraagt Uw huid vooral om z rijk en royaal schuim, dan is Castella Spécial (32 cent) Uw aangewezen zeep. Voor andere dames weer zal de klassieke Castella Schoönheidszeep (32 cènt) aan gewezen blijven voor een idéale schoon heidskuur. Tijdelijk zijn twee stukken Castella Schoonheidszeep samen verkrijgbaar voor 50 cent, een aanbod waarvan al om enthousiast gebruik wordt gemaakt. En tenslotte: wilt U voor een zeer scheiden prijs toch een echte merkzeep ontvangen, dan vraagt U naar de ni€ Castella Bloemenzeep van 20 ct. U ziet hét, Castella zorgt niet alleen voor iedere huid, maar ook voor iedere beurs Raad speelt weer tegen de Pers „Wordt lid van een Leidse sportvereniging". Dat is het devies van de Leldse Sport raad, die, met medewerking van de sportverenigingen uit de Sleutelstad, van 5 tot met 18 Juni de Leldse Sportweek 1953 organiseert. En hy komt in die dagen j B- F- Goodrich-fabriek te Enachedc met de sporten, die daarvoor geschikt zyn, naar het publiek toe. Op Dinsdag 9, Donderdag 11 en Vrydag 12 Juni zullen op diverse punten in de stad demonstraties .Leidse jeugdestafette-kampioenschappen, worden gegeven en „kijkgeld" zal niet worden gevraagd. ??n waterpoloweflstrijd tussen Leiden en 1 Haarlem en demonstraties kunstzwem- Britten keerden terug Mount Everest (nog) niet overwonnen Volgens een kort bericht, dat gisteren van de Britse Mount Everest-expeditie in Khatmandoe is ontvangen, zijn de eerste pogingen om de top te bereiken mislukt. Ondaniks het feit. dat de Britten met sterke wil naar de top zwoegden 'hun 6ucces zou als kronintgsgeschenk naar Londen worden getelegrafeerd) zijn zij niet verder kunnen komen op de 8840 meter hoge berg Ervaren bergklimmers te New Delhi acihten het zeer waarschijnlijk, dat de Engelsen nóg een poging zullen doen. Het feit. dat de regens eerst over veer tien dagen beginnen, achtten deze des kundigen geen aanleiding om op te geven. De Britten bereikten een hoogte 8 385 meter slechts 450 meter va top Toen konden zij Diet verder. Een altijd heersende storm rond de top putte hun krachten uit. elke stap kostte een bovenmenselijke inspanning en ten slotte restte hun nog slechts één ding: terug gaan met een laatste blik op die witte, onaandoenlijke en onbereikbare top, nog onbetreden door endge menselijke voet. Anderen zijn intussen al verder ge weest. Vorig jaar kwamen de Zwitser Raymond Lambert en de Nopalees Sjerpa Tensing Norkey 200 meter verder wat is er gebeurd met de Engelsen George Leigh Mallory en Andrew Irvine, die het laatst op 300 meter van de top zijn gezien voor een sneeuwstorm hen aan het oog onttrok? Dat was 30 jaar geleden en niemand weet nog. wat er van hen is geworden. Hebben zij misschien de top bereikt en zijn toen bezweken? Het is bekend, dat zij bezeten waren van het idee. de top te bereiken. Negen jaar later vond een andere expeditie op 300 meter onder de top hun ijsbij'l De natuur heeft deze Britten op een zelfde wijze onthaald als hun voorgan ger-: snerpende- winden, uitputtende en verblindende sneeuwstormen en de drei. gende nadering van een verraderlijke moesson. Op deze wijze heeft kolonel Hunit zijn pogingen moeten opgeven, evenals zijn tien voorgangers dat hebben moeten doen, sinds in 1921 kolonel Howard Bury de eerste aaratafl op de top van de Mount Everest deed. Een nieuwe Nederlandse anti-slip autoband In Nederland is de verkoop begonnen van een band. welke een revolutionnaire verbetering op het gebied van personen wagenbanden betekent. De voornaamste bijzonderheid van deze band is het loop- vlak, dat bijzondere tractie- en anti- slipeigenschappen bezit, zonder aan lan ge levensduur en gelijkmatige sijltage in te boeten. Uitgebreide onderzoekingen door de bandenfabriek Goodrich hebben bewezen, dat het nieuwe loopvlak, in vergelijking met een gewone band. de remweg zeer aanmerkelijk bekort. Ver dere proefnemingen hebben> aangetoond dat de nieuwe band op natte wegen circa 40 procent meer tractie heeft dan een normale band, meldt De Tel. Hetl oopvlak is voorzien van meer dan ienduizend kleine' anti-Slip „grijpblok- ?s" welke het water uit het spoor van de band persen. De nieuwe band wordt; n Nederland gefabriceerd in de gelieerde „Aanrander" was een buizerd Geruchten deden de laatste tijd de ronde in het vredige dorpje iJselstein over aanvallen en aanrandingen in de avonduren op de Noordijseldijk. Toen daar een l€-jarlge jongen passeerde, werd hem plotseling de pet van het hoofd gerukt en liep hij enkele kleine verwondingen aan het hoofd op. De jongen zette het op een lopen, zonder te kijken wat de oor. zaak kon zijn, meldt De Tel. Een paar dagen later kwam de land' b ouwrszoon W. B. 's "'-rrnd* la no* de dijk en ook zijn hoofddeksel werd afgerukt. Bovendien kreeg Mi 'n ge ".ta lige tik in de nek. Deze stoere zoon van het land stelde direet een onder zoek in. maar hy kon riM aanrander, die toch vlak in de buurt moest zijn, niet vinden. Ten slotte ontdekte men, dat langs de dijk een flinke buizerd zijn nest had en een jong groot bracht Dit dier had de .aanrandingen" gepleegd zoveel onrust in het dorp veroorzaakt. Na een klopjacht werd de buizerd naar de eeuwige jachtvelden gezonden. Internationaal congres; Vrije huizenmarkt nodig, geen staatsingrijpen Het vierde internationaal congres van belanghebbenden bij onroerende goederen heeft in Amsterdam uitgespro ken. dat, indien buitengewone omstan digheden voor een rerering aanleiding zijn geweest tot 'n politiek van betzij hui zenbouw door dè staat. b®tzij verdeling van woonruimte of controle op huur prijzen. een dergelijke politiek verlaten dient te worden. Een vrrie huizenmarkt vooreen der meest doeltreffende middelen voor de oplossing van het huisvestings probleem, aldus het congres. Centrale der Nederl. Verbruikscoöperaties De toestand is ernstig In de aandeelhoudersvergadering der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven heeft ir P S. Otten, voorzitter van de raad van bestuur, verklaard, dat de toestand met het oog op de toeneming der beroepsbevolking en de noodzaak van industrialisatie ernstig kan worden genoemd, daar de kapitaalbehoefte moet worden gedekt uit twee bronnen: het be drijfsleven en de afzónderlijke spaarders. Voor beide groepen krimpt de zware be lastingdruk de mogelijkheid van sparen sterk in. De belangrijkste bijdrage voor de industrialisatie moet daarom komen van de overheid. Een ingrijpende fiscali verlichting voor het bedrijfsleven en ver mindering van de belastingdruk op de afzonderlijke inkomens zijn nodig. Van hun kant moeten de ondernemers in ver. band met het dreigende kapitaalgebrek aandacht besteden aan de omloopsnelheid van he>t kapitaal. Zij moeten daaraan de uiterste zorg besteden en een voorbeeld nemen aan Amerika. De opeenhoping goederen eist veel kapitaal, doordat men veel middelen vastlegt en tevens grotere magazijnen nodig heeft. Tevens moet men het stelsel van meer ploegen uitbrei den De ondernemingen moeten onderling contact zoeken en gedachten uitwisselen. Er zijn steMig gevadlen, waarin geen en kele industrie hier te lande op eigen kracht niet in staat is een positie op de wereldmarkt te verkrijgen. Het beperkte reservoir van wetenschappelijke en tech nische krachten noópt tot een zo efficient mogelijk beleid Motorenfabriek Thomassen De N.V. Motorenfabriek Thomassen, De Steeg, boekte over 1952 een netto winst van 189.000 (v.j. 179.000) en decla reert 8 (8) pet dividend. Het exploitatie saldo is na belastingen 1,9 (1,7) mil- lioen, waarvan 1,4 (1.1) min wordt be stemd vóór afschrijvingen. De fabriek is voor geruime tijd van opdra-hten S~ Nieuwe maatiegelen Straf in gemeenschap doet nu wettelijk haar intrede Gymnastiek, schermen, tafeltennis, ju do, volleybal en zevenhandbal zullen op de bovengenoemde dagen in de open lucht vertoond worden. Uitgekozen pun ten zijn: Stadhuisplein, Kooipark, Von dellaanVan Bacrlestraat en v. d. Waals- plein. Te hopen is, dat het weer voor de demonstraties geknipt is. Voetbal neemt in het sportweek-pro gramma een bescheiden plaats in. Toch is er een wedstrijd en een aardige ook. De gemeenteraad neemt het namelijk op Woensdag 10 Juni om kwart over 7 op tegen de Pers en zij, die vorig jaar In de Leidse Hout getuigen van het amusante treffen zijn geweest, zullen ongetwijfeld met vrienden en kennissen weer naar de Leidse Hout komen. In de pauze en na afloop van het voetbal blij spel zullen athletiekwedstrijden worden gehouden, onder auspiciën van de L.A.C. De op brengst komt ditmaal ten goede aan de afdeling Leiden van het Rode Kruis. Zaterdag 6 Juni zijn er handbal-, hockey- en korfbalwedstrijden wel een clubontmoeting tussen de Swift-1 men van De Meeuwen uit Amsterdam, combinatie en De Spartaan (Den Haag), onder leiding van mevr. Ida Koster Wielrennen (afvalrace en klassement)Van Feggelen, zijn een gang naar de. kaatsen zijn Maandagavond kwart enige overdekte badinrichting in Leiden' /er 7 in de Leidse Hout de evenemen-1 meer dan waard, ten, die aandacht verdienen. Vooral zalj Door al de opsommingen van wat er' de belangstelling uitgaan naar het kaat-1 te doen is, zouden we de „ouverture" dat, hoe kan het anders, door Frie- bijna vergeten. Welnu, de sportweek (Leidse tegen Haagse) zal worden wordt op Vrijdag 5 Juni om 8 uur inge- i vertoond. I luid door een groot sportdefilé, één voor Op Dinsdag 9 Juni om 8 uur zyn er de meest originele uitbeelding van een bokswedstrijden in de Gehoorzaal en op I tak van sport en een voor de beste in- Zaterdag 13 Juni wordt in de „Over- druk van een groep, dekte" de sportweek afgesloten met! We komen op de sportweek nog nader ïwedstrijden en -demonstraties. De terug. 91.56.50; 10. Magni Wagtmans (Ned.) 92.4653; 62. Roks tegen Ons Eibernest (Den Haag) en e( (Ned.) 92.51.49; 63. Dekkers (Ned.) Leids hóckey-elftal tegen H.G.A.. oc 92.54.50; 85. Suyckerbuyk (Ned.) 93.57.20; al uit Den Haag. Daarnaast vinden 86. Van Breenen (Ned.) 93.59.32. in de Kooi wielerwedstrijden plaats Het spel van kort en bal Dé competitie nadert haar ontknoping en vooral "morgen zullen er wel enkele beslissingen vallen. Thor zal zich in de le kl. CK.B. wel melden als eerste degradatiecandidaat. Alleen bij volle winst is het nog niet zo ver. maar dat is tegen Vriendenschaar practisch onmogelijk. TOP zien we ook morgen nog niet als degradant. De Rot terdammers hebben de beste papieren tegen DIO, dat reeds veilig is. Kampioen Pernix gaat op bezoek bij ex-kampioen Rotterdam-Zuid en eerlijk gezegd is de kans op eerf nederlaag groot. De oranje kragen missen niet alleen Coby van Dalsen, maar ook hun aanvoerder, wegens blessures, en daar zal het ploegverband wel onder lijden. In de le kl. Zuid-Holland-Noord kan aan de kop de beslissing vallen. Pernix 2 kan van VEO winnen, maar in dat geval hangt het van DES—Fiks af of de Leidse reserves morgen reeds kampioen zullen zijn. Laatstgenoemde wedstrijd beslist ook practisch over de bezetting van d« tweede plaats. Wint Fiks niet dan is Per nix 2 morgen kampioen. Tonego—Ijsvo gels zien we op een gelijk spel uitlopen, terwijl VES 2—Oranje-Nassau aan de be zoekende hekkensluiters een kleine kans biedt. In 2a worden de restantjes opgeruimd TOP—Fluks biedt de Noordwijkers Iets betere kansen, maar spannend wordt het bij Pernix 4Warmond. De winnaar heeft kansen op de derde plaats. De beide thuisclubs ln 3a hebben wei nig kansen op de overwinning. Warmond 2 zal in VKC wel de meerdere moeten erkennen en Fiks 2 gaat in Noordwijk de eer opeisen van Fluks 2, dat nog punt loos is. In 4a staat er weinig meer op het spel. maar normaal is dat Fiks 3 van Pernix 5 verliest en Velocltas 2 de buit op TOP 2 behaalt. Met de junioren schijnt de competitie leider geen haast te hebben. Weer slechts twee wedstrijden. In de A-groep Ons Eiland tegen TOP en in de B-groep Fluks b—Pernix b. In beide gevallen zien we de bezoekers winnen. Het programma luidt: le kl. CKB: Rotterdam Zuid—Pernix; ThorVriendenschaar: DIOTOP. le kl Z.-H.: Pernix 2—VEO (3.30 uur); DES—Fiks; TonegoIjsvogels; VES 2— Oranje Nassau. 2e kl. A Z.-H.N: TOP—Fluks; Pernix 4 Warmond (4 uur). 3e kl. A Z.-H. N: Warmond 2—VKC; Fluks 2—Fiks 2. 4e kl. A Z -H. N: Fiks 3—Pernix 5; Ve- locitas 2—TOP 2. Jun. A Leiden: Ons Eiland—TOP; Jun. B Leiden: Fluks bPernix b. Tweede helit stelde teleur Glunderend stond voetbal-Rijnsburg tijdens de rust langs het lijntje. En dat was geen wonder. De geelzwarten had den met fris en levendig recht-op-en- -voetbal de U.V.S.-comblnatie finaal tegen de vlakte gespeeld. Vooral het binnentrio had goed werk gedaan en was toe door de Leidse defensie gedar teld als was deze slechts uit ontbijtkoek samengesteld. En de 40 voorsprong ■mee de eerste helft werd afgesloten dan ook zeker niet geflatteerd. Na de thee zakte het spel van Rijnburgse kant met de minuut, tewijl de blauw- witten er iets beter in kwamen. Dank paar levensgrote fouten in de geelzwarte verdediging gingen er twee doelpunten in de Rijnsburgse netten. dat alles kon toch niet wegnemen, dat de wedstrijd ten slotte uitging als een pakhuis-vol-nachtkaarsen Zoals gezegd: de eerste helft verliep volkomen volgens de Rijnsburgse plan nen. U.V.S. kwam aanvallend in het stuk vrijwel niet voor. ondanks het feit, dat de geelzwarten met invallers voor Kromhout en G. Zandbergen binnen de krijtlijnen waren gekomen. Er werd ag- gressief gespeeld, waarbij vooral Koe mans, Van Egmond en Van de Sleet zich onderscheidden. Het duurde dan ook niet lang, of de Boys stonden aan de leiding. Het was Van der Horst die hier- vleugelschot zorgde: 10. het „plukken". Hij nam echter te veel bedenktijd en Van Egmond zat er onmiddellijk bovenop om het leer in de doelmond te koppen: 40. Zo zag het er dus voor de Leidenaars met de rust allesbehalve feestelijk uit en dreigde er zo iets van een débacle voor U.V.S. In theorie wel te verstaan Maar de vriendelijke theorie bedroog. Want in de tweede helft waren, om de geijkte term te gebruiken, de bordjes verhangen. De U.V.S.-ers trokken de rug gen recht en langzaam maar zeker wer den de geelzwarten terug gedrongen. Toen de verdediging steken liet vallen, moesten er wel doelpunten komen. Ze kwamen dan ook prompt. De Rijnsbur gers mochten zich nog gelukkig prijzen, dat de Leidenaars ook bijster schotvaar- waren, anders had Heemskerk stel- neer dan twee goals uit zijn netten moeten plukken. Zo eindigde de paar denmarktmatch dan met een 4—2 zege. Maar erg veel voldoening schonk deze overwinning toch ook weer niet! Rijnsb. Boys ging i Op 1 Juni worden nieuwe gevangenis maatregelen van kracht, die de gevange nen geen nummer zonder me r doen zijn, maar meer eerbied betonen voor de menselijke waardigheid der opgeslotenen. Deze maatregelen zijn gebaseerd op de beginselenwet gevangeniswezen en een gisteren ln het Staatsblad verschenen algemene maatregel van bestuur brengt op diverse punten een nadere regeling. Het beher over do gestichten komt nu bij de directeur te berusten. De oude wet kent een college van regenten. Ook is geregeld de taak van een commissie van toezicht, een onafhankelijke instan tie, welke een waarborg biedt teger. I willekeur. Tot deze commissie kan iedere gedetineerde zich schriftelijk en onge censureerd wenden. Elk gesticht krijgt nu ook een ge- atightaraad, -welks bevoegdheden en taak zijn uitgebreid. Deze raad zal als 't ware de straf vormen, dié de lijnen van het beleid uitstippelt. Het regiem was vroeger gebaseerd op het cellulaire stelsel, thans doet het principe van de straf in gemeenschap wettelijk zijn intrede. De lichamelijke oefeningen zijn inge voerd. Voor zover enigszins mogelijk nemen de gedetineerden, die krachtens hun leeftijd er. gezondheidstoestand daarvoor in aanmerking komen, twee keer per week gedurende ten minste een half uur deel aan lichamelijke oefeningen. Wat de geestelijke verzorging betreft is de mogelijkheid opengelaten ook an dere dan kerkelijke verzorging te genie ten. Vroeger was alleen sprake van gods dienstige verzorging. De verplichting die te ondergaan is vervallen. Voor de genen, die geen verzorging wensen door een kerkelijk genootschap is de moge lijkheid geopend In contact te treden met vertegenwoordigers van genoot schappen op geestelijke grondslag, niet behorende tot erkende kerkgenootschap pen. Dit kan alleen op verzoek van de betrokkene. De ontwikkeling er. ontspanning zijn eveneens geregeld. Zo kan de minister bepaalde couranten en tijdschriften bieden, de direoteur bepaalde daarvan. De kwestie van het tijdelijk verlaten in het gesticht is in een aparte afde ling geregeld. Veel van hetgeen in de practijk reeds bestaat, is hier gesanc tioneerd. Deze selectie der gevangenen vormt een der grondslagen van het nieuwe systeem. Van Duin een beste kans naast had ge knald. was 't Van Egmond. die met een droog hard schot Van Putten voor de tweede maal liet vissen: 20. Na een doelworsteling was het J. v. Duin, die het beslissende trapje gaf (30) en nadat het Leidse doel met veel kunst- en nog meer vliegwerk aan een doorboring was ontsnapt, demonstreerde Van Putten even voor de rust een enorme blunder. Een door Van der Horst best voor het doel gebrachte hoekschop, had hij slechts Jeugd-damtournooi De uitslagen van de gisteren gespeelde 4e en 5e ronde van het Jeugd-damtour nooi te Hilversum luiden als volgt: Ma- rietje KasseWim Vlakveld 11, Henk GerrevinkNiewierra 0—2. Gerrevink nadat Van de Koning 0—2. Janssen—Hoekstra Kort nieuws Een 53-jarige pensionhoudster uit Am sterdam heeft twintig Bussumse winke liers opgelicht voor in totaal 6.000. Zij wist van de winkeliers geld los te krij gen onder voorwendsel dat zij in Duits land een exportzaak bezat en in on; land een filiaal wilde vestigen. Uitbetaling uit eigen zak N P I B SM 6 Nieuw is de bepaling, dat tot gevan genisstraf veroordeelden, die op grond van de gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke storing van hun geestvermogen verblijf of verder verblijf in eer vangenis ongeschikt zijn ,ter observatie of in een rijksasyl vóot peychopathen kunnen worden geplaatst. Ontwerp melkwinnings- wet wordt ingetrokken Minister houdt rekening met wensen van bedrijfsleven Bij een nieuwe bespreking ever de betaling van de melk naar kwaliteit heeft minister Mansholt meegedéeld, dat hij het voorontwerp melkwinningswet niet handhaaft. De minister meent, aat ge tracht moet worden tot een wettelijke regeling te komen op grond van de richt lijnen die zijn opgesteld door de Kon. Ned. Zuivelbond F.N.Z. en de Stichting voor de Landbouw. (Deze beide instan ties vinden het ontwerp in zijn huidige vorm voor de veehouderij onaanvaard baar, zowel vanwege fondsvorming als wegens de sterk gecentraliseerde en ambtelijke uitvoering Red.) Minister Mansholt zal voor de opstel- ng een commissie in het leven roepen, ■aarim zowel het ministerie als het be drijfsleven vertegenwoordigd is. Voor de FNZ zijn voor d"?e commissie aangewe zen de heren ir R. C. Jonkman, ir A. T. Oósterhof en Ir P. Stallinga. Dit dêèlde voorzitter van de F.N.Z.mr C Th. Graaf van Lynden van Sandenburg, gisteren in Utrecht meé oo de voorjaars vergadering van deze organisatie. In zijn openingswoord sprak de voor zitter over de onrust die bij de land- en tuinbouw heerst over de dalende prijzen op de wereldmarkt. Er is «.en zekere angst voor een herhaling van de crisis uit de dertiger Jaren. Hij deelde deze angst niet. Wellicht zullen de zulvelboe- ren in 1953 een neergaande lijn meema ken, doch zij zijn door hun stands- en technische organisaties veel beter inge richt om de gevolgen van een dalende markt op te vangen. De regering is z.l. eveneens veel beter voorbereid, ook op het gebied van de werkgelegenheid. Congresnummer van het Expogé-maandblad Van het maandblad Aantreden. h< orgaan der Ned. Ver. ran Ex-politieke Gevangenen uit de Beeettingstijd, is speciaail nummer verschenen ter gelegen heid van het verenigingscongres dat op 17, 18 en 1® Juni in Haarlem wordt ge houden Tijdens dit congres, dat gedeelte lijk wordt bijgewoond door minister Suurhoff, wordt o.a. een demonstratie tegen het concentratiekampsysteem ge houden. Het congresnummer van Aan treden is opgevrolijkt met verschillende foto's van Haarlem en tekeningen Leo K. Zeldenrust Matrozenkoor bestaat 25 jaar Het Matrozenkoor, hetbekende Haagse jongenskoor, dat onder leiding van Theo van Elf eren zich een grote naam verwor ven heeft, bestaat 35 Jaar. Vele concerten in binnen, en buitenland heeft het ge geven. en op 't ogenblik wordt een tour- née door Denemarken overwogen. Met een galaconcert op 7 Juni in K. en W. het 25-jarig bestaan herdacht worden, daarop zal het Matrozenkoor oude 14e 15e eeuwse motetten, volksliedjes, en n dernere muziek uitvoeren. Het Haags Symphonic Orkest onder Piet van Mee- ver werkt aan 't concert mee, evenals een koor van volwassenen, die allen leden van het Matrozenkoor zijn geweest Het Amerikaanse koor. het „Roger Waginer Ohorale", uit Hollywood, zal op doorreis van Londen naar Parijs, in be gin Juni enkele concerten in Nederland geven Het concert. datJehudi Menuhin in Groningen gaf voor het Joods Nationaal Fonds en het Nationaal Rampenfonds, heeft ƒ8000 opgebracht. De commissaris der koningin cn de Israëlitische gezant in Nederland, dr M. Amir, woonden- de uitvoering bij. De Coöperatieve vereniging U.A.-Cen- trale der Nederlandse Verbruikscoöpera ties te Rotterdam telde einde 1952 289 (v.j. 294) aangesloten verenigingen en 309392 (313.683) leder De omzetten wa. ren in 1952 88.9 87.6) millioen. met suiker bijna ƒ100 <87.6) m'.n. He: aan deel der eigen productie was 47.54 (3432) pet. De kasgelcpositie is ruim. Vernieu wing en uitbouw worden nu niet langer uitgesteld, namelijk te Hengelo. Roer mond en Jutphaas. Het bedryfsover- schot waa ƒ1.9 min 'vj ruim ƒ1 mlr.). De nieuwe en de kleine meelfabriek hadden uitstekende, de Ut ccbtse min of meer bevredigende resultaten. Cultuurmij De Oostkust De Cultuurmij De Oostkust N.V. boek te over 1951 na reservering van f 1 mil lioen voor bijzondere doeleinden f 983 945 winst en declareert 11 oct dividend (reeds als interim betaald). De Indonesische in vesteringen zyn voor f 4.7 min geboekt. Rp 10.6 min is vrij afgeschreven. Her bouw, herontginning en modernisering eisten in 1952 belangrijke investeringen en hiervoor zullen pok in 1953 grote be dragen nodig zijn. Geproduceerd is in 1951 4.8 min kg rubber. Herplant is 325 ha in 1951. 443 ha in 1952 cn voor 1953 staat 400 ha op het program. Acht Indonesiërs zyn in de staf opgenomen. Schade op f 100.000 geraamd Grote bakkerij bij Goes door brand verwoest Vanmorgen ln a'.!e vroegte heeft een grote uitslaande brand de stoombakkerij van de heer J van der Maale aan de Kerkring te 's-Heer Arendekerke bij Goes', een van de grootste bakkerijen in Zeeland, volkomen verwoest. De bakkerij, die twee jaar geleden was verbouwd, en het woonhuis werden een prooi der vlammen De bewoners (de bakker, zijn eeMveriote en d-ie kinde ren) konden zich op bet nnvoertje redden De bakker wist zijt> *eld en enkele waardepapieren nog te redden. Hij moest bet brandende huis 'oen echter verlaten, waardoor hij zijn Weren niet meer in veiligheid kon brenzen Mevrouw Van der Maale had inmiddels met de kinde ren de woning verlaten Het pand. als mede de inboedel, wa* verzekerd. De schade bedraagt ongeveer een ton Om trent de oorzaak van de brand tast men volkomen in het duister. Teleurstelling aandeelhouders Noordzee Op de vergadering der Stoomvaartmij „Noordzee" hebben aandeelhouders te leurstelling uitgesproken over de resul taten van 1952 te meer daar er een tweede schip in gebruik was gekomen. Men vToeg of het niet beter was de sche pen van de hand te doen en de N.V. te ontbinden. De directie voelde hiervoor niets en vertelde dat rta dc ineenstorting van de vrachtenmarkt de toestand ver beterd is, ook al kan men nog niet met winst varen. i Kon. Java-China-Paketvaart- lijnen N.V. Dé Koninklijke Java-Chlna-Paketvaart- Hjnen N.V. boekte over 1952 een batig exploitatiesaldo van 17,6 (v.j. 18.6) mil lioen. Na afschrijving van 8,5 (7.8) min op scheper- 8 (7,5) min extra reserve ring voor vlootvernieuwlng. 1 (1.2) min reservering voor bouw établissementen, kantoren, enz.' is de nettowinst 2.4 <2,8) min. Voorgesteld wordt 9 (10) pet dividend. Het totale goederenvervoer op de lijndiensten steeg. De kosten namen toe, in Zuld-Amerika tot ongekende hoogte. De inkomsten uit passagiers vervoer vermeerderden. De eerste maan den van 1953 toonden een Inzinking, doch hierop is een opleving gevolgd. De Straat Ball komt in 1953 gereed, en Straat Mozambique in 1954. Bij dé N.V. Roterdamsche Verzeke- rigne-Sociëtèiten (R.V.S.) zijn tot alge meen procuratiehouder aangesteld de heren dr B. Grootenboer en mr G. E. K. A. Roskott. tot bijzonderprocuratlehouder mr D. 't Hart. De N.V. Utrechtzche Hypotheek bank heeft 1.4 millioen 3. 3'4 en 4 pet pandbrieven uitgeloot van de Utrecht- scbe, Nationale en Betuwsche Hypo theekbank. De lijst ligt bij ons ter inzage. De uitgelote pandbrieven kunner. worden verwisseld tegen 3'i pet pandbrieven dezer instellingen. Tsjechoslowaak wist door IJzeren Gordijn te komen Bijzonderheden over de Russische atoombom, of voorzichtig de aard van het Russische atoomonderzoek, kun nen de Westerse geleerden alleen te we ten komen, in de eerste plaats althans, door de kwaliteit te kennen van het Uianium waarover de Russen kunnen beschikken. Tot nu toe was daar geen kans op. De uraniummijnen worden zwaar bewaakt en zo er al eens iemand met een monster uranium vandoor zou willen gaan. dan kv.-am hij toch de grens niet over, zo dacht men. Tot grote verbazing en blijdschap van de genoemde geleerden is gisteren een monster Tsjechoslowaaks uranium, waarop de Russische atoomgeleerden zijn aangewezen, in Westerse handen ge vallen. Een 24-jarige arbeider uit de mijnen te Joachimsthal is gisteren in goederenwagon door het IJzeren Gordijn gekomen. De man, die door de Russen tot tien Jaar gevangenisstraf was ver oordeeld wegens anti-communistische activiteit, had aan zyn bewakers weten te ontkomen. Hij was zó overstuur, dat hij een zakje uranium, dat hij had mee gebracht, in de wagon liet liggen. Gelukkig vonden ..genten en Ameri kaanse militairen het zakje nog.... Dennenheuvel verpleegde 88 patiënten In het herstellingsoord Dennenheuvel te Ossendrecht van de ver. tot verpleging van Hoofdarbeiders in Herstellingsoorden en Sanatoria werden vorig jaar 88 pa tiënten (in 1951: 89) opgenomen. Het aantal verpleegdagen bedroeg 4663 4377) Het aantal verpleegdagen van het tbc. sanatorium Dennenrust daalde van 7248 In 1951 tot 6664 in 1952 De jaarvergadering wordt op Zaterdag in café-Dreefzicht in Haarlem gehouden. In Vlissingen bouwt men ultra-modern schip Vlaggeschip Kungsholm is weldra geheel voltooid In Vlissingen is de bouw van de Kungs holm, een schip dat straks als vlaggeschip van de Zweden-Amerika-lljn de zeeën zal bevaren, bijna voltooid. Het schip wordt uitgerust met da aller- modernste nautische apparatuur. Daar is in de eerste plaats de radar- installatie. Deze moest zo betrouwbaar en effectief mogelijk worden en daarom werd besloten twee installaties aan ta brengen met verschillende golflengten .3 en 10 cm). Een ander nieuw .snufje" ligt in de moderne automatische stuurinrichting. Het zal kunnen voor'«»men dat de Kungsholm strak* zonder roerganger vaart en toch keurig koers houdt. Men kan dit schip nl. op drie wijzen besturen: met de hand via het telemotorsysteem. gewoon met de hand en inet behulp van de automatische stuurinrichting. In de kaartenkamer bevindt zich da z g. Lor an-ontvanger, met welk apparaat in grote delen van de wereld zonder da hulp van aardse of astronomische gege vens op elk gewenst moment de positie van het schip kan worden bepaald. Het ia een van de modernste „wonderen" van de electronlca. Elke passagier heeft telefoon in. zijn .hut en bij kan dus desgewenst al zyn medepassagiers bereiken, ook al dia leden van de bemanning, wier diensten speciaal op zijn welzijn gericht zijn. Van het stuurhuis uit worden alle wa terdichte en branddeuren door bet gehele schip langs hydraulische weg gesloten. Hieruit blijkt wel dat de Kungsholm een zeer modem schip wordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 7