c Leidse ouden van dagen paleis Soestdijk naar Werk en entourage getuigen van frisheid en inventie F*®- Zilveren jubileumtocht op Dinsdag 9 Juni Project Maranathakerk ontmoet instemming en ontstemming NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 VRIIDAG 29 MEI 1953 Record aantal deelnemers Kleurig Nederlands ge schenk naar Parijs Het expeditiebedrijf .gebrs J. van der Duyt en Zn te Oegstgeest 'heeft een be langrijke opdracht gekregen. Vanmorgen vroeg is men naar Parijs vertrokken met niet minder dan 12.000 kg verf, bestemd voor het Nederlandse paviljoen van de Cité Universitaire het bekende ge bouw, ontworpen door de architect iDudok. Het betreft hier een schenking van de vereniging van verffabrieken "in Nederland. Enkele jaren geleden werd reeds con tact opgenomen met de Nederlandse am bassade te Parijs, het besturend college en het ministerie van O., K. en W. De schenking kon toen echter helaas niet worden aanvaard, hoezeer het paviljoen ook behoefte had aan een grondige vert en opknapbeurt. De reden was, dat het arbeidsgeld ruim honderdduizend gul den niet aanwezig was. Dit probleem 'is inmiddels opgelost, zodat men thans graag de gift aanneemt. Het werk wordt uitgevoerd door een combinatie van Nedèrlandse schilder- ipatroons en ongeveer vijf-en-dertig man zullen hierdoor drie maanden in Parijs werken. In September van dit jaar hoopt men het paviljoen officieel te heropenen. Verkoopdag Chr. Jeugdhulp Reeds, enige tijd zijn personeel en moe ders van het tehuis Ohr. jeugdhulp aan de Zoeterwoudse Singel bezig voorberei dingen te treffen voor een verkoopdag, die wordt gehouden op Woensdag 10 Juni van 3 uur tot half 6 en van 7 uur itot half 10. De opbrengst is bestemd voor het aanschaffen van goed speelgoed voor de kleuters, terwijl men bovendien de onkosten van de vacantiemaand met deze kinderen hiermee wil bestrijden. Be langstellenden voor het werk van de ver eniging Ohr. jeugdhulp worden hartelijk uitgenodigd tot een bezoek op 10 Juni. PUZZLE- PROMINENTEN 1 J. Kooreman, Kom van Aai- weg 25, Leiderdorp; 2 J. Horten- siusv. d. Arend, Fred. Hendrik laan 29. Oegstgeest; 3 G. van Krim pen, diaconessenhuis, Leiden. de Goede, Van der Brandelerkade 2 te Leiden, krijgt graag zeer dikke giro- envèloppen in haar brievenbus. Aufo's nodig Het kabinet van de Koningin heeft het Leidse comité voor een autotocht van ouden van dagen van alle gezindten bericht, dat goedgunstig is beschikt op het verzoek van dit comité om op Dinsdag 9 Juni te mogen défilercn met de oudjes langs het bordes van het paleis te Soestdijk, waar de Koningin de hulde van de oudjes in ontvangst zal nemen. Ook de nationale commissie voor oudeliedenzorg hééft hiervoor toestemming gegeven. Dit verzoek is gedaan, omdat het dit jaar 25 jaar geleden is, dat voor het eerst in onze stad een dergelijke tocht werd ge organiseerd. Van de pioniersters van die eerste tochten hebben thans nog in het comité zitting de dames Van der Meij. De heer Bernard de Koning, jarenlang leider van de tochten, is niet meer in leven. De trouw van de comitéleden heeft zich voortgeplant onder de autobezitters, wie een groot aantal elk jaar opnieuw met de oudjes er op uit trekt. Dit jaar hebben zich 950 ouden van dagen voor deelneming aangemeld, al len van 70 jaar en 'ouder. Dit is een re cord. Hoe het comité zich ook over di1 enthousiasme verheugt, dit schept toch wel problemen, want het recordaantal deelnemers moet dan toch maar worden vervoerd. Wanneer het corps automobilisten niet üterk wordt uitgebreid, gaat de post uit gaven voor autobussen toch wel sterk op de begroting drukken, ook al geven de autobusdirecties korting op de tarie ven. Daarbij komen dan nog de kosten voor consumpties en versnaperingen. Het is waar. de comitéleden leggen een verbazingwekkende vindingrijkheid aan de dag bij het zoeken naar stadge noten, die in natura iets aan het plezier van de oudjes willen bijdragen, maar het gemis van vaste inkomsten doet zich sterk gevoelen. Drie factoren werken mee verhogen van de hoge kosten Jaar. In de eerste plaats het grote aantal deelnemers, voorts het lange traject tenslotte de tijdsduur: van 's ochtends 10 tot 's avonds 6 uur. Onlangs Is huis-aan-huis-collecte voor dit doel ge houden, maar de opbrengst is lang niet voldoende geweest om de totale kosten, begroot op f 4000, te dekken. En juist in verband met het zilveren jubileum zou het comité de reis dit jaar extra fleurig willen maken met een een voudige lunch voor de oudjes.... Mis schien voelen vele lezers zich na het lezen van deze regels gedrongen naar hun giroboek te grijpen: het gironummer van de penningmeesteresse comité ouden van dagen luidt: 327568. Mevrouw Uges- De persoonlijke oproep van de comité- leden voor het beschikbaar stellen van auto's heeft bevredigende resultaten ge had, maar het is nog niet genoeg. Wij ondersteunen gaarne de dringende op roep van het comité aan alle autobezit ters om zich spontaan op te geven, voor zover ze dat nog. niet hebben gedaan. Wie eenmaal aan deze tocht heeft deel genomen weet, dat hij daarmee de oud jes een niet in geldwaarde uit te druk ken genoegen bezorgt. Er is haast bij ook. want de passagiers moeten over auto's en autobussen wor den verdeeld. Dat werk kan nooit op tijd klaar zijn, wanneer men eventueel tot de laatste dagen zou wachten. Men kan zich. telefonisch of schriftelijk, mel den bij de volgende adressen: mevrouw Van der Lelie, Zoeterwoudsesingel 51. telefoon 26735, en bij de heer Leo Zit man, Burggravenlaan 21, telefoon 30445. Agenda voor Leiden VrUdag Speeltuin „Rondom de Maredijk", ba- Burcht, 8 uur: Het Groene Kruis, be stuursverkiezing. Rijksuniversiteitsmanège, Kaiserstraat. 8 uur: jubileumuitvoering. Groot auditorium universiteit, 4 inauguratie dr W. J. C. Verhaart. H.B.S. Burggravenlaan, 7 uur: Leidse Jeugdactie, opening cursus veld- en ter- reinspelen. Prediker, 8 uur: concert Chr. mando linevereniging „Ars et Labor". Zaterdag Speeltuin „Rondom de Maredijk", bazar. Rijksuniversiteitsmanège, Kaiserstraat, 8 uur: jubileumuitvoering. O u d-P o e 1 g e e s ttweede oecume nische juristenconferentie. Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Doelen, 8 uur: 3-Octobervereniging, le denvergadering. Turk, 8 uur: Ned. vereniging van pleeg ouders; E. Hoogland over het adoptie- vraagstuk; oprichting afdeling Leiden. Tentoonstellingen De Lakenhal: schilderijen van A. J. van Driesten (tot 1 Juni). j De Lakenhal: tentoonstelling van teke. ningen van Leidse Kinderen (t.m. Juni). Prentenkabinet, 2—5 uur: „Een eeuw fotografie" (t.m. 20 Juni). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502, en apotheek Reijst Steenstraat 35. tel. 20136. Openhartig gesprek in wijkgemeente Het Morskwartier De wijkkerkeraad is van mening, dat het goed is, dat in de wijkgemeente Het Morskwartier op nog grotere schaal over deze dingen wordt gesproken, opdat men straks met vreugde het begin der eigen lijke werkzaamheden zal kunne-i be groeten. Daarom wordt op 10 Juni in het gymnastieklokaal van de Chr, school aan de Hoge Morsweg een wijkgemeen- te-avond gehouden met als onderwerp „De bouw van de Maranathakerk". De heren Wilbrink en Stigter hebben' zich wederom bèrèid verklaard om vragen e.d. te beantwoorden. Een aantal lidmaten van de Hervorm de wijkgemeente Het Morskwartier heeft onlangs in een schrijven aan de centrale kerkeraad van de Hervormde Gemeente zijn misnoegen uitgesproken met betrekking tot de te bouwen Mara nathakerk, waarvan zy de vorm aller minst bewonderen. Het gevolg hiervan is geweest, dat in de wijkgemeente een vergadering werd gehouden van wijkkerkeraad, ontstemde lidmaten en kerkvoogden om de zaak door te praten! Deze bijeenkomst heeft verhelderend gewerkt. De kerk voogden Wilbrink en Stigter kregen een groot aantal vragen te verwerken. De bespreking duurde maar liefst twee en :n half uur. De bewering, dat alle moeilijkheden bezwaren uit de weg konden worden geruimd, zou onjuist zijn. Velen blijven bij, dat ze graag een ander ontwerp hadden gezien en in de toekomst graag andere kerk. Maar het doorzicht in de voorbereidingen werd door deze dis cussie toch beter en het werd ook dui delijk hoe alles nu juist op dit project was uitgelopen. Bazar aan de Maredijk Deze week wordt, zoals gemeld, op de speeltuin aan de Maredijk een bazar ge houden. georganiseerd door de buurt en speeltuinvereniging Rondom de Ma redijk, voor de aanschaffing van enige speelwerktuigen. Een nobel doel dus. dat de daadwerkelijk steun van veel mensen verdient. De bazarcommissie heeft er voor ge zorgd, dat er veel artikelen op de bazar konden worden uitgestald en men hoopt natuurlijk, dat bij de sluiting van de ba zar alle stands leeg zijn. Gisteren i belangstelling gelukkig al vrij groot ge weest. Het weer was toch niet zo best. Maar wie voor dit mooie doel iets over heeft, zal zich door het weer niet laten tegenhouden. De stands bieden niet al leen een grote hoeveelheid artikelen, :aar ook een aantrekkelijke variatie. Gistermiddag is de bazar door de voorzitter van de vereniging, de heer Sassen, officieel geopend. Hij dankte al len, die aan de totstandkoming van de bazar hadden meegewerkt en sprak de hoop uit, dat hun activiteit in ruime mate zal worden beloond. Morgen is de bazar ook nog open. Eerste avondmuziek Maandagavond half negen geeft Adr. Blankenstein in de Hooglandse kerk de eerste avondmuziek. Het programma luidt la Ein feste Burg ist unser Gott, lb Wie schon leuchtet der Morgenstern, Bu>;- tehude; 2 Preludium en fuga, B gr,t„ Bach; 3a Hoe schoon blinkt ons de morgenster, Willem Mudde, 3b Jezus neemt de zondaars aan, W. Mudde, 3c Orgelkoraal, Flor Peeters; 4 Trio in G gr. t., J. S. Bach; 5a Der Tag der ist so freudenreich, 5b An Wassenflüssen Baby- Ion, J. S. Bach; 6 Fuga in G. gr. t., J. S. Bach. Aan de uitgang wordt een collecte ge houden ten bate van het orgelfonds. De volgende Avondmuziek wordt ge houden op Maandag 15 Juni. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Janneke R., dochter van G. Tiemersma en G. Witte; Petrus W. M., van P. W. Geuke en J. W. van der Meer; Cornelia, d. van C. Bos en F. van Eijnsbergen; Petronella d. van A. Dui venvoorden en A. M. Borst; Antonlus Jo hannes z. van J. F. Aanhane en H. van Oosten; MIeke, d. van T. van Leeuwen van Leeuwen; Raymond M. H. z. A. M. H. Hermans en A. E. Aerts; Franciscus M., z. van L. Bouwmeester en - Staffeleu; Willemijntje J. d. van J. Neuteboom en K. E. Melissant; Elzeline, van W. de Geus en M. E. Hartevelt. ONDERTROUWD: J. Weede en D. Sip; van den Berg en M. A. van den Ing; W. Haverkamp en R. M. Müller; W. Smits M. du Mortier", H. Esselink en J. Roman; J. Onvlee en J. van Leeuwen; J. W. van Ovost en A. A. Vink; H, Rijns burger en J. Holswllder; C. Blansjaar en M. Vlasveld; L. Klein en A. M. Vogel zang; J. P. N. Uljee en M. Kluivers. GEHUWD: P. L. Arnold en A. Th. Re- deker; Hsien Siang Chang en A. Humme. OVERLEDEN: Th. G. Huigsloot, zoon, 24 jaar; C. A. Labordup, man, 70 jaar. (Advertentie) Orcbestre Carlo Monti met de bekende radiozanger Eddy Canzoni spelen elke dag in de Miramar Bar en Restaurant van het PALACE HOTEL NOORDWUK AAN ZEB Beschaafde e gezellige 6feer Telefoon K 1719-2345 Leidse Smalfilm Liga „Er was eens een Koning" Op de laatste bijeenkomst van dit sei zoen heeft de Leidse Smalfilm Liga, niet alleen allerlei maatregelen getroffen, die een ongestoorde reis naar Gent moeten garanderen, maar is ook al een begin ge maakt met werk voor het komende Men had namelijk een „Scenario-wed strijd" uitgeschreven, in de verwachting stof te krijgen voor het maken van nieuwe films. Zes manuscripten waren binnengekomen, die door de voorzitter, de heer H. Kleibrink, werden voorgelezen, Er waren wel aardige ideeën bij, maar er zal nog wel wat aan geschaafd moeten worden eer met opnamen maken kan worden begonnen. Ons oordeel willen daarom liever opschorten tot we scenario's in de films gerealiseerd, hebben gezien. Door de heer J. Piëete werd een kerfilmpje gedraald: „Er was eens koning..." Het is een maskerspel padvinders, dat deze knapen van 1- 15 jaar in Katwijk hebben gespeeld. De expressieve maskers waren door henzelf gemaakt en zowel Voor deze prestatie als voor het spel kan men slechts grote be wondering hebben, die zich ook uitstrekt tot de maker van de film, die niet alleen muziek op de tape-recorder heeft opge- :n, maar ook een vertelstem en het technische kunststuk volbracht om de zaak practisöh synchroon te laten lopen. In de (hopelijk) komende zomer gaan de leden films maken gewijd aan dit jaar. getijde. Dat zij er volop gelegenheid toe mogen krijgen! Sfeer in 't gezin? De „Nieuwe Leidscbe" er In/ LEIDERDORP Pinkstercollecte De Pinkstercollecte voor het zendings werk van de Hervormde kerk heeft in de Hervormde Gemeente alhier 421. opgebracht. Men verwacht, dat spoedig de 500 wordt volgemaakt. Vorig j: kwam er 470.bijeen. Boottocht De Jonge Kerk van de Hervormde Ge meente is van plan op Maandag 15 Juni een boottocht te houden. Men moet opgeven bij de heer S. J. Pret, Kom Aaiweg. LISSE Jaarvergadering vrouwenbond De afdeling Lisse van de Christen vrouwenbond hield in de Hervormde kleuterschool de jaarvergadering onder leiding van mevr. Jongeboer. Mej. Min- derman gaf weer het jaarverslag. De af deling legt veel activiteit aan de dag. Mevr. Segers meldde een saldo van 171. Aan het Rampenfonds werd 50 afge- Het zangkoor zong liederen, waarna mevr. Ruijs enkele gedichten voordroeg. Afgevaardigden van Hillegom en Sassen- heim brachten gelukwensen over. A Verwoerd zong. Mevr. Nleuwenhuis—De Jong sloot de vergadering. NOORDWUKERHOUT Spreekuur Vo-lgende week Woensdag van 10 tot 12 uur houdt de loco-burgemeester spreekuur. VOORSCHOTEN In Bijdorp- en Tulpstraat werden woningen verbeterd Het resultaat van in Voorschoten aan de Rijndijk, in de Bydorpstraat en speciaal in de Tulpstraat uitgevoerde woningverbetering is werkelijk verbluffend. Hier door ls bereikt, dat zestien woningen, die anders binnen afzienbare tyd tot onbe woonbare krotten zouden zyn vervallen, thans tot comfortabel® woningen zijn hersteld. Slechts een oppervlakkige vergelijking met de oude toestand der huizen toont op overtuigende wijze wat de uit particulier initiatief geboren premieregeling woningverbetering vermag. Een drietal huiseigenaren, mej. P. M. L. de Graaff en de heren P. Rölkens en T. van Rooijen hebben gebruik gemaakt van de bewuste premieregeling woonver- betering, gebaseerd op de gedachte van de heer Terlingen te Amsterdam om gel den bijeen te brengen tot verbetering van bestaande woningen teneinde de woningvoorraad op peil te houden. Gistermorgen werd een rondgang ge maakt langs de woningen, waarbij o.a. aanwezig waren de burgemeester van Voorschoten, de heer C. J. van der Hoe ven, de directeur der gemeentewerken, de heer C. Verhey, de heer P. J. Adams van de directie Zuid-Holland van het ministerie van wederopbouw en volks huisvesting en de heer Rölkens. Van de drie objecten spant dat in de Tulpstraat de kroon met niet minder dan tien verbeterde woningen, Deze huizen verkeerden dan ook wel in zo'n staat, dat met goed reoht eigenlijk niet meer van een woning kon worden gesproken. Thans is in een kort tijdsbestek zowel het exterieur als het interieur volkomen Een kijkje in één der woningen in de Tulpstraat te Voorschoten levert het overtuigend bewijs, dat de premieregeling woningverbetering iets goeds tot stand kan brengen veranderd. Deze huizen kregen er zelfs een verdieping bij. Burgemeester Van der Hoeven roemde gistermorgen in een korte toespraak in één der verbeterde huizen in de Tulp straat het initiatief en de moed van de huiseigenaren, die dit hebben aange durfd. Voorts sprak hij de wens uit, dat dit systeem voortgang zal vinden in ons land Utrecht ging hierin Voorschoten De heer Rölkens was het college van B. en W. te Voorschoten dankbaar voor de vlugge en prettige wijze, waarop dit project werd goedgekeurd en bedankte tevens de heer Adams voor zijn mede werking Rloolzuiveringsproef Naar wij vernemen heeft het labora torium van de afdeling gezondheidstech niek van het instituut voor technisch na tuurkundig onderzoek contact opgenomen met het gemeentebestuur van Voorschoten voor het plaatsen van een kleine riool zuiveringsinstallatie nabij de Doobeweg aan de Papelaan. Het betreft hier een wetenschappelijke proefneming, waarvoor het genoemde gedeelte van onze gemeente wel zeer geschikt is. Spreekuur Woningcommissie gewijzigd De woningcommissie zal Woensdag 3 Juni geen spreekuur houden voor het publiek. In plaats daarvan zal de eerst volgende zitting van de woningcommissie die tevens spreekuur zal zijn, gehouden worden op Maandag 8 Juni 's avonds ge wone tüd. Winkelsluitingsverordening Van de zijde van de Minister zijn enige bezwaren geuit ten aanzien van de inder tijd door de raad vastgestelde winkel sluitingsverordening. Hiermede rekening houdend stellen B. en W. voor de verordening dien overeen komstig te wijzigen, hetgeen hier op neer komt, dat de kapperswinkels open zullen zijn tot half 7 en de sigarenwinkels tot 7 uur. De brood- en banketbakkerswin kels sluiten 's Zaterdags om half 7. Zondagsverkoop door bepaalde fruit en tevens comestibleswinkels wordt niet toegestaan. Ten aanzien van de vacantie. regeling adviseren B. en W. de oorspron kelijke regeling, waarbij de winkeliers de vacantiesluiting onderling vaststellen, te handhaven. WARMOND Ontvreemd Bij slagér Van der V. werd éen hoe veelheid spek én vleeswaren ontvreemd. De inbraak geschiedde 's nachts. Een spoor van de dader (s) is nog niet gevon-- den. Voorjaarstentoonstelling L.K.C. Ir Vincent Willem van Gogh leidde in Het Leids Kunst Centrum, dat sinds zyn oprichting enige jaren geleden telkens een verrassend niéuw element in zijn tentoonstellingen wist te verwerken, opende gisteravond een voorjaars-expositie, die volkomen in deze reeds gevormde traditie past. Niet alleen heeft men deze keer de beide Boerhaavezalen voor de tentoon stelling ingericht, maar men heeft ze ook verrassend smaakvol èn gezellig aange kleed. Het aantal ingezonden werken per persoon was onbeperkt, zodat de wanden een overvloed van schilderijen vertonen, overgebleven na ernstige keuring door een zeer competente jury. Hèt verrassende element was echter, dat men deze keer een neef van Vincent van Gogh, ir V. W. van Gogh, zoon van Vincents broer Theo, had uitgenodigd om een inleiding op het tentoongestelde werk te houden. Om met de inrichting te beginnen: de eigenlijke tentoonstellingszaal heeft een grondige verandering ondergaan. De schotten zijn er uit gebroken en de wan den zijn bespannen met naturelkleurige jute, rhybhmisoh onderbroken door voet stukken, waarop beelden of vazen. In het midden staan enkele tafels met aar dewerk, uitgestald op met de hand ge weven kleden en twee vitrines met edel- smeedwerk. In de ontvangstzaal, die voor lezingen en concerten is bedoeld, hangen thans óók schilderijen aan de wanden. In deze zaal werden de genodigden gisteravond door Vincent van Goghs getrouwe even beeld toegesproken. Het spreekgestoelte werd geflankeerd door een wilgenhouten paal, door de Noordwijkse kunstenaar H. A. Bal bewerkt. Op de achtergrond van het podium hing een gobelin. De dwarsbalken van de beide zalen werden sober met groen Versierd. Enkele mooie vazen met lentebloemen gaven een voor jaarsachtig aanzien. Ingezonden hebben Corrie van der Baan, H. A. Bal, Walter Bosch, Joh. C. Dekker (een nieuweling in dit gezel schap), Giselle van EssenKuster, Jos Mertens, F. de Nocker, J. v. d. Post, Lode Sengers, Will Tweehuysen, P, van Weer- lee, Han Werz, J. van Zonneveld. Hans Melis, Lo Molenaar, Marcel Keezer, Meindert Zaalberg. Anneliese Grefe Walck en J. F. v. Dunné. Ieder van hen afzonderlijk bespreken >u ondoenlijk zijn. Wij kunnen slechts enkele frappante oriënteringspunten in deze frisse en intensieve tentoonstelling aanstippen. Daar is allereerst Walter Bosch. Zijn werk heeft iets, wat wij zou den willen noemen „sprookjesachtigs", gekregen, tedere, ietwat koele verbeel dingen rondom de vrouw, wier wezen deze kunstenaar vroeger al in een reeks uitstekende portretten wist te benaderen.. Van de Noordwijker Bal hangt er een werk uit 1946, „Meisje in camisole" ge naamd, nog geheel impressionnistisch, dat de ontwikkelingsgang van een „modern" schilder als deze een sprekend reliëf geeft. Jos Mertens, die bij gelegenheid van de Herfsttentoonstelling van het vorig jaar met een aantal geometrische doe ken uitkwam, heeft zich intussen van deze uiterste abstractie ietwat verwij derd, grijpt zij het zeer summier terug naar de reële voorstelling en is aanmerkelijk levendiger geworden in zijn compositie en warmer in de kleur. Van J. v. d. Post hangt er verder een reeks graphische werken, die bewijst, dat deze schilder het niet bij een reeds eer der opgemerkte poging tot vernieuwing heeft gelaten. Hij blijkt een fijn opmer ker, die het markante met een vlotte en levende lijn weet neer te zetten. Het enigste werk, dat de schilder Lode Sengers heeft ingezonden, een ontwerp voor een gobelin, hebben wij met grote vreugde begroet, niet alleen omdat het een wat wonderlijk gekleurd maar uit- Bij de opening van de voorjaarsten toonstelling van het Leids Kunst- Centrum sprak ir Vincent Willem van Gogh een inleidend woord. (Foto H. P. Keekstra). stekend gecomponeerd doek is, fnaar omdat het bewijst, dat de ziekte, die deze sympathieke kunstenaar heeft ge troffen, zijn werkkracht niet heelt ver lamd. Ook bij Will Twoehuysen zet het zich terugtrekken van de abstractie krachtig door, terwijl Han Werz, P. v. Weerlee en J. v. Zonneveld hun wat meer „con servatieve" werktrant krachtig hand haafden. De plastieken van Hans Melis zijn van een constante bescheidenheid, die te meer treft, daar zij zo volkomen verant woord en door en door gevoelig zijn. Lo Molenaar is dynamischer. Het werk van de pottenbakker Mar cel Keezer vertoont altijd weer nieuwe vindingen, schilderachtig, geestig. Zaal berg weet bij een volkomen uitgebalan ceerde techniek voortdurend nieuwe vor men te vinden. En tenslotte het edelsmeedwerk: inder daad edel, vooral dat van Annèliese GrefeWalck, die haar gedrevèn men steeds volmaakter weet te treffen. En dit alles tegen eèn achtergrond, tijd" verlevendigd door handweefwerk van de Gouden Spin. Moedig mens Bij de openingsplechtigheid gisteravond gaf ir Van Gogh enkele beschouwingen over de verhouding kunstenaar—-maat schappij. Spr. vond namelijk, dat bij alle verering voor de klassieken, der wie men ook Vincent van Gogh moet rekenen, de thans levende kunstenaars niet moet vergeten. Ir Van Gogh noemde de kunstenaar „een moedig mens", omdat hij gedre ven tot expressie, van wat in hem is zijn innerlijk moet bloot leggen een critiseh publiek. Spr. oefende daar bij nogal wat critiek op de officiële kunstbeschouwingen In de pers en vond, dat de kunstcritiek zich niet genoeg be wust is van haar taak: het publiek ge voelig te maken voor de kunst en naai de tentoonstellingen te trekken. Aan de andere kant noemde hij de kunstenaar ook een gelukkig mens, vooral de amateur, die zich vrij van dt economische zorgen, die de beroepskun stenaar drukken, in zijn kunst kan los maken van de dagelijkse druk. Ir Van Gogh vond, dat iedereen iets van artistieke gaven, die hij bezit, zou moe ten ontwikkelen tot heil van zichzelf zijn omgeving. Men zou dit ook in de opvoeding moeten betrekken. Spr. zag als taak van de kunstenaar de maatschappij opmerkzaam te maken op de dingen, die men in het lawaai van het moderne leven niet ziet of hoort. Deze dingen liggen op het terrein van het gevoelsleven en spr. wees erop, dat menig volwassene op dit gebied eigen lijk nog een kind ls. Nieuwe aspecten Wethouder Van Schalk, die als voor zitter van het L.K.C. de tentoonstelling opende, wees op de vele nieuwe aspec ten, die deze expositie te zien geeft. Ver der besprak de wethouder de tentoon stelling Van kindertekeningen, die op het ogenblik in de Lakenhal wordt gehou den, dit naar aanleiding van de desbe treffende woorden van ir Van Gogh. De wethouder hoopte, dat dit soort tentoon stellingen het publiek van de toekomst zal opvoeden tot kunstgevoeligheid. Hierna speelde Henk Briër een elegie van hemzelf, een ballade van Bartok, de derde sonatine van Pijper en een passepied van Andriessen. Het spel van deze jonge, Leidse pianist boeide de zeer vele belangstellenden zeer, ondanks de slechte piano, waarop een en ander moest worden uitgevoerd. Dat kan wel als het beste compliment van Henk Briër gelden. De tentoonstelling ia tot 11 Juni bezichtigen, C. Th. R. Men vergelijke de toestand van vóór met die van na de verbetering. In Voorschoten zijn op deze wijze zestien woningen gespaard voor het lot, bin nen afzienbare tijd tot onbewoonbare krotten te vervallen lr Vincent Willem van Gogh In de Turk ontmoetten wij lr Vincent Willem van Gogh en zijn vrouw, naar Leiden gekomen om de voorjaarsten- toontoonstelling van het Leids Kunst Centrum in te leiden. Een niet grote man met grijs haar, eenvoudig, maar doelbewust en het evenbeeld van zijn grote oom in het wat bleke gezicht met de scherpe neus en de typische ogen. Ook de mond gelijkt. Deze zoon van Theo van Gogh, de lievelingsbroer van Vincent, heeft scherp omschreven ideeën. „Vreemdelingen verkeer? Reclame voor Nederland In het buitenland? Wat hebben wij Neder- Kleine ontmoetingen 1 landers nog aan te bieden behalve Mar ken, Volendam en de bollenvelden? Onze steden worden steeds minder schoon en karakteristiek. Men doet zijn best zoveel mogelijk van het oude, dat stevig en goed was, af te breken en daarvoor eindeloze rijen zielloze en on deugdelijke huizen neer te zetten. De entree's van onze steden? Verschrikke lijk. En de reclame voor Nederland in het buitenland: onzakelijk en dom. We zouden op klompen moeten gaan lopen. om er tenminste iets van waar te maken." Ir Van Gogh vertelt ook iets van de nieuwe Van Gogh-stichting. die bedoeld is om allerlei zaken, de kunst betreffen de, vlugger te regelen dan langs officiële weg zou kunnen gebeuren. Zo staat, de restauratie van de pastorie in Nuenen op het programma. Mevrouw Van Gogh, charmant en uit stekend gekleed, zit er glimlachend bij, als haar man zo bezig is. Zo nu en dan vult zij iets aan, geïnteresseerd. Vooral als het gaat over een zo volledig moge lijke documentatie van Van Gogh en zijn werk, waarmee men sinds enige tijd bezig is. Men voelt hèt, die beiden voelen zich één in het nastreven van hetzelfde levensideaal: de nagedachtenis van de grote en tevens zo diep-tragische oom hoog te houden en bestand te maken tegen de vervlakking van de tijd, niet voor enige tientallen van jaren, maar voor ver, ver in de toekomst Honden sterven steeds te vroeg Voor de kynologenvereniglng Rijnland sprak gisteravond de heer J. van Rhee- nen over het onderwerp: Honden sterven steeds te vroeg. Dit onderwerp ontleen de hij aan zijn binnenkort te verschijnen roman met 'gelijknamige titel. De heer Van Rheenen vertelde eerst iets over het tot stand komen van deze roman. Hij maakte met de uitgevers maatschappij „De Spaarnestad" de af spraak „zoiets als Portlelje, maar dan I helemaal anders" te schrijven. Het boek I behandelt de geschiedenis van zes hon den, die uit hetzelfde nest komen. Ze zwermen uit en komen bij verschillende bazen terecht, Eén wordt blindengeleide-1 hond, een ander komt heel slecht te recht als trekhond en drie worden als hulshond ergens opgenomen. De illustra ties werden vezorgd door de heer W. F. Dupont. Uit deze roman, las de heer Van Rhee nen vervolgens enkele fragmenten voor, waaruit we wel mogen afleiden, dat de schrijver niet alleen een hondenliefheb ber. maar ook een groot mensenken ner is. In zijn openingswoord heette de heer W. F. Mastenbroek, vice-voorzitter, de heer Van Brouwershoven, een keurmees ter uit Haarlem, apart welkom en bracht hij de vergadering de groeten over van de voorzitter, dr ir P. C. Lindenbergh, die na zijn ongeval nog niet geheel is hersteld. Haarlemmer! tr. 131, Lelden Veertig jaar bij N.S. Maandag zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer J. Rijsdam in dienst trad bij de Ned. Spoorwegen. De heer Rijsdam, die eerst enkele jaren werkzaam was bij de N.S. te Den Haag, werd in Augustus 1917 naar Lelden overgeplaatst. In 1919 werd hij aangesteld als onder- ladlngmeester van het goederenstatior. aan de Haagweg. Slnd» Juni 1947 werk» de aanstaande Jubilaris als ladingmeester van dit station. De huldiging vindt plaats Maandagmorgen half 8 in het station al hier. De heer Rijsdam woont Jacob Cets- laan No. 30.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 5