Jlicttwe griltsrijc (fouranl Londen volop in kroningsstemming Russisch bestuur van Oost-Duitsland thans plotseling gewijzigd Naar Westduits voorbeeld werd een Commissaris benoemd Hoge Eisenhower tot Taft: Wij hebben vrienden nodig Reizigers mogen Ned. geld in buitenland besteden Wist IJ Ml ntal 178; VRIJDAG 29 MEI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonaementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; f 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIfiN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vi«r en dertigste Jaargang No 9746 Directie: F. DIEMER Hooidxedocteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstteken myn fur! (n tegfjenspoet" Waf betekent deze stap van Moskou Wesiduitse regering: Bij uitwijzing De Jonge grondwet geschonden IN GEALLIEERDE zowel als Westduitse kringen te Bonn is algemeen Ce Wesbduitse Bondsregering heeft opzien gewekt door de benoeming van Vladimir Semyonov tot Rus- fbans een. b.rief aan de geallieerde sische Hoge Commissaris in Oost-Duitsland ter vervanging van de Sowjet-contrólecommissie, wier chef, Tsjoeikof, zij'n taak voortaan be- van de Bredase vluchteling De Jonge perkt ziet tot het commando over de bezettingstroepen. Ofschoon men door de Britse bezettingsautoriteiten. De neg gist naar de juiste betekenis van het onverwachte besluit van Mos- kou, wijst men er in Westduitse regeringskringen toch vooral op, dat nadat een Duits gerecht had vastgesteld. Oost-Duitsland thans een bezettingsbestuur krijgt, dat volkomen gelijk is dat De Jonge volgens de Duitse wetge- aan dat in de Westelijke zone. Politieke waarnemers menen, dat de Rus- °vu Ui^oZin^i^^a^+er^inr® i i r i kon tkomen. Zy is van mening, dat hier- sische greep op Oost-Duitsland wat zal verslappen en dat dit gebied mee inbreqk is gemaakt op de Duitse meer souvereiniteit zal krijgen dit als antwoord op de bekrachtiging grondwet, die asylrecht voor politieke - vluchtelingen erkent. Berichten in de Duitse pers als zou de Westduitse regering voornemens zijn in eeen pota aan de Nederlandse regering de terugvoering van De Jonge- naar Duitsland te verlangen, worden van be voegde zijde in Bonn tegengesproken. Van een dergelijke nota is niets bekend en de Duitse rechtskundigen zijn er van overtuigd, dat men geen rechtsgronden zou kunnen aanvoeren om de terugvoe ring te vragen. door het Westduitse parlement van de verdragen met 't Westen, waarbij West-Duitsland zal worden ingeschakeld bij de Westelijke defensie. Semyonov - die een maand geleden :ht als hij thans terugkeert, aftrad als politiek adviseur van generaal Tsjoeikof geldt als een diplomaat die gematigde, tactvolle politiek voor staat, er op gericht de vriendschap van de Duitsers te winnen. In Londense diplomatieke kringen is len zelfs geneigd, de Russische maat regel te beschouwen als een concessie aan Oostduitse aandrang om dezelfde diplo matieke status te krijgen als West-Duits- Daarbij wijst men er op, dat de Rus sische maatregel een afwijking betekent de overeenkomst van Potsdam van 1945. In dit accoord werd immers bepaald, dat tot aan het sluiten van een vredes verdrag met Duitsland, de controle ir handen zou zijn van de opperbevelheb bers der Britse, Amerikaanse, Franse er Russische bezettingstroepen. In 1949 werd deze bepaling echter door de Westelijke geallieerden opgezegd, om dat de onderhandelingen over een vredes verdrag toen al bijna twee jaar op eer dood punt stonden. Zij meenden, dat de Duitsers niet on redelijk lang het slachtoffer mochten zijn van onenigheid onder de vier mogend heden en benoemden toen bij de creatie de Westduitse federale republiek Hoge Commissarissen, terwijl de militaire opperbevelhebbers zich uitsluitend den bepalen tot, het commando ove: bezettingstroepen. De Russen hebben dus nu hetzelfde ge daan zij het ook op een tijdstip, dat Deense grondwet gewijzigd Margrethe (13) kan nu koningin worden Met niet meer dan het vereiste mini- ium van 45% heeft het Deense volk gis teren zijn goedkeuring, gegeven aan de voorgestelde wijzigingen van de Grond- to Week, toen 's nachts om half twee alle stemmen waren geteld. Op grond deze wijzigingen zal de 13-jarige prinses Margreth troonopvolgster worden voor het geval ikoniing Frederik en zijn gemalin geen zoon geboren zal worden. Andere resultaten van het referendum zijn, dat de Landstig (Hogerhuis) zal worden opgeheven, zodat de Folketing (Lagerhuis) de enige Kamer van het parlement zal zijn; dat Groenland in het Deense koninkrijk zal opgaan en twee vertegenwoordigers naar de Folketing mag zenden; dat de stemgerechtigde leeftijd zal worden verlaagd van 25 tot 23 jaar; en dat de veelomstreden par. 20, waarbij het parlement een deel van de Deense souvereiniteit mag overdragen aan internationale lichamen (b.v. NATO of UNO), indien de samenwerking tussen de volkeren dit zou verlangen, is aange- nieuwe constitutie zal van kracht worden op 5 Juni, wanneer koning Fre derik haar zal hebben bekrachtigd. de Westelijken op het punt staan hun Hoge Commissarissen te vervangen door ambassadeurs, nl. zodra de Westduitse verdragen met het Westen in werking De mening in Bonn, dat de Russen met hun maatregel een tegemoetkomende houding jegens de Oostduitsers beogen, vindt weerklank in Washington, waar men al evenzeer geneigd is, in de be noeming van een Russische Hoge Com missaris een poging te zien om de Duitse vriendschap te winnen. President Eisenhower zelf onthield zich van commentaar, maar sommige autori teiten geloven, dat Moskou wil aantonen, dat het Rusland is en niet het Westen, dat het initiatief wil nemen tot het be ëindigen van de bezetting. Zij houden zélfs de algehele terugtrekking van de Russische bezetting niet voor onmogelijk, nog vóór een accoord met het Westen gesloten is. „Mr dr Dolk-gemaal" te Leidschendam Het semi-permanente gemaal bij Leid schendam, dat Donderdag 9 Juli in ge bruik zal worden genomen, is genoemd naar dijkgraaf mr dr Th. F. J. A. Dolk. Deze heeft zich in de strijd tegen de verzilting van Delflands boezemwater grote verdiensten verworven. De offi ciële naam zal zijn „Mr dr Dolk-gemaal". Ontvangsten gaan dooi Onvermoeid blijft Elizabeth haar plichten vervullen Deskundigen zochten en vonden een geschikte make-up voor de ironing iar dat is nu juist Onvermoeibaar blijft koningin Eliza beth haar plichten als hoofd van Britse Gemenebst waarnemen. Juist vlak vóór de kroningsfeesten, brengt dit extra beslommeringen met zich me« Gisteren ontving Elizabeth in de tuin van het Buckingham Paleis ruim 7000 van haar onderdanen uit alle delen de wereld welke onder de Engelse kiroon staan. Sultans in kleurige gewaden, offi cieren in smetloze tropen-uniformen er Oosterse grootheden met parasols warer onder de gasten. De koningin ondertekende gisteren eer aantal proclamaties, die haar titels in de verschillende delen van het Gemenebest goedkeuren De make up Een ander probleem waaraan de jonge vorstin op het ogenblik haar volle dacht moet schenken is de make-up, die zij op de kroningsdag moet gebruiken. Zij moet er immers goed uitzien, zowel in het gedempte licht van de Westminster Abbey als in de felle gloed der televisie lampen en de zonneschijn buiten. Daarbij komt, dat de koningin bij het binnen treden van de Abdij, karmozijnrood flu weel gekleed gaat, maar bij het verlaten van het kerkgebouw purper en goudkleu rige gewaden zal dragen. De enige wen! die Elizabeth heeft is, dat zij er „natuur- Dochter van Cripps verlooft zich met stamhoofd-zoon Tweede affaire-Seretse Khama hangt in de lucht -- U r Hei >d< Enid Margaret (Peggy wordt zij ge- ïoemd) Cripps, de jongste dochter van vijlen Sir Stafford Cripps zal weldra in huwelijk treden met Joseph Appiah, neger, die in Londen rechten stu- leert en de zoon is van een stamhoofd /an de Goudkust. Miss Cripps, een 32-jarige brunette, naakte haar verloving aan de zijde van haar aanstaande man bekend tijdens een ipeciaal voor deze gelegenheid georga- Iseerde persconferentie in de studio m de kunstenaar Felix Topolski. Appiah, die zijn opvoeding gedeeltelijk In Engeland heeft genoten en de per- tóonlijke vertegenwoordiger van de mi nister-president van de Goudkust is, weigerde glimlachend zijn leeftijd te loemen. „In mijn land", zei hij, „is de eeftijd van de man altijd zijn geheim". Miss Cripps kwam daar echter tussen net de opmerking: „Joe is ongeveer van nijn leeftijd". Het paar deelde mede, elkaar twee sar geleden te Londen voor het eerst Ie hebben ontmoet tijdens een feest van le Afrikaanse Studenten-unie. Malik bij koningin Elizabeth De nieuwe Russische ambassadeur te inden, Jacob Malik, heeft gisteren op ickingham Palace zijn geloofsbrieven irhandigd aan koningin Elizabeth. Pre- >r Churchill, die Anthony Eden tijdens lens afwezigheid als minister van Bui tenlandse Zaken vervangt, woonde het Dderhoud bij. Churchill kwam twee minuten eerder lij het paleis aan dan het Russische ge- !c elschap en de voor de hekken verzamel- menigte juichte de staatsman hartelijk De drie koninklijke auto's, waarin de iwe ambassadeur en zijn gevolg zaten, in even daarna onder doodse stilte ]os et terrein voor het paleis op. Malik kwam vorige week in Londen ba<1 i»n, als opvolger van Andrei Gromyko, lie plaatsvervangend minister van Bui- enlandse Zaken is geworden. „Het was helemaal geen liefde op het eerste gezicht", zei miss Cripps, „die kwam later, maar zij kwam echt". Appiah merkte daarover op: „ja, onze liefde groeide. Wij wisten werkelijk niet dat wij van elkaar hielden, totdat wij er opeens midden in zaten". Zowel miss Cripps als Appiah ver klaarde, dat beide families met hun huwelijk instemden. Zware stroom de oorzaak? Vergaan van de Toos nog een raadsel Twee man door golf meegesleurd, 7 overboord gesprongen De vier overlevenden van de ramp met het Nederlandse schip Toos (500 toni), dat op 24 Mei bij de vuurtoren van Grips eiland (Noorwegen) kapseisde, hebben gisteren voor een hof voor de scheepvaart te Kristiansund geen afdoende verkla ring van de ramp kunnen geven. Stuurman Houwen verklaarde, niet te geloven, dat de 'lading van de Toos wai gaan schuiven of dat de zee door de viei presenings heen in het ruim was gedron gen. Hij meende, dat wellicht de zwart stroom de oorzaak van de ramp was ge weest. De gebeurtenissen volgden elkander snel op. dat de bemanning slechts vot bereidingen kon treffen om het schip te verlaten. Stuurman Houwen zei. dat hij op wacht stond, toen het schip plotseling zwaar over stuurboord ging hellen. De kapitein kwam met de andere 'leden var de bemanning aan dek. Twee beman ningsleden waren toen door een golf overboord gestagen. De zeven anderen zochten hun toevlucht op de brug, hopend dat 'hu'lp zou komen opdagen. Na verloop van zes k acht minuten moesten zij ech ter in zee springen, omdat het schip dreigde om te slaan. Slechts drie var hadden reddir.gsgordels aan. Zij werden gered. Van de vier anderen, zonder red dingsgordels, kon er slechts een worden I gered. lijk" zal uitzien, het moeilijkst Na diepgaande studie hebben deskun digen tenslotte een keus gedaan, die naar zij hopen aan alle eisen zal voldoen. Een vloeibare onderlaag in perzikkleur, iets donkerder dan de teint van de koningin zelf, een roodachtig- blauwe rouge ir poedervorm en een rood-blauwe lippen stift, uiterst teer van tint maar van eer nuance, die zowel bij het karmozijnrode als bij het purperen fluweel past. Prijzen De prijzen die men moet betalen vi een plaats op de tribunes die de regering langs de route heeft laten opstellen, is ongelooflijk hoog. Eén zo'n plaats kost vijftig gulden. Voor haar personeel heeft' Elizabeth echter de mogelijkheid ge-'. opend, naar de kroningsstoet te komen kijken voor ongeveer twintig gulden. De I rest past de koningin bij. I „Tegen het E.D.G.~verdrag" Thans Mendes France als formateur aangezocht Komt ditmaal een einde aan Franse regeringscrisis Na de parlementaire nederlaag, die de onafhankelijke Paul Reynaud door Gaullistische tegenstemmers heeft ge leden. heeft president Auriol 'gistermid dag de 46-jarige Mendes France ver zocht, een nieuwe regering te vormen. France is eens minister van Financiën geweest, en conservatief, hoewel hij de voorman der radicalen is. Na een onderhoud van ruim een uur met de president verklaarde Mendes France gisteren: „Mij is verzocht, een nieuwe regering te vormen en ik ben op de hoogte gesteld van een aantal bin nen- en buitenlandse politieke situaties. Ik heb een aantal documenten gekre gen, die ik nu rustig ga bestuderen. Ik zal de president morgenmiddag mijn antwoord geven." In tegenstelling met zijn voorganger heeft Mendes France verscheidene malen verklaard, dat Frankrijk niet tezelfder tijd de oorlog in Indo-China kan voeren en kan bijdragen aan de Europese de fensie. Dit standpunt zou hem dus eer flinke steun van de Gaullisten kunnen opleveren. Maar dan zijn er nog de war me voorstanders van de Europese ver dediging Groot verzet tegen Ike's immigratieplan Waardoor zelfs Ana Pauker in V.S. zou kunnen komen... Het voorstel an president Eisenhower de eerstkomende twee jaar 240.000 emi granten extra in de V.S. toe te laten, stuit op ernstig verzet. William Heimlich, voormalig hoofd van de Amerikaanse inlichtingendienst te Berlijn, heeft de senaat verklaard, dat de veiligheid van de V.S. er door in gevaar wordt ge bracht. Volgens dit wetsvoorstel zelfs Anna Pauker voor immigratie aanmerking komen, omdat zij bij haar regering in ongenade is gevallen. Ver schillende organisaties hebben zich reeds tegen het nieuwe wetsontwerp uitge sproken. Jan Moll op Schiphol gehuldigd Commodore Jan J. Moll, die op 16 Mei tussen Djakarta en Amsterdam zijn 25- jubileum in dienst van de K.L.M. heeft gevierd, is gisteren op Schiphol door grote groep vooraanstaande figuren uit de vliegwereld nog eens gehuldigd. Namens de directie van de K.L.M. sprak de heer J. v. Balkom waarderende 3 den aan het adres van de jubilaris. Hij memoreerde de belangrijkste gebeurtenis sen in het vliegleven van de heer Moll: het deelnemen aan de Abel Tasman- vlucht in 1931, het winnen van de Mel bourne-race in 1934 en zijn arbeid gedu rende de - oorlog, toen majoor Moll in Engeland het 320ste squadron oprichtte. Ook het hoofd van het vliegbedrijf van de K.L.M., de heer A. D. Snitzelaar, uitte zijn waardering voor het werk van com modore Moll. Namens collega's en vrien den overhandigde gezagvoerder J. Ab- spoel een boek over zeezeilen en een klok, die glazen kan slaan (precies zo'n klok kreeg kapitein Kurt Karlsen bij zijn be zoek aan Hamburg) voor het jacht de heer Moll, die een hartstochtelijk zei ler is. STAATSSECRETARIS MUNTEN DAM zou vanmiddag in Haren (Gr.) het nieuwe bejaardenpaviljoen Avond licht openen. De bemanning van de Sch. 2, de Zuiderkruisdie de eerste Hollandse nieuwe te IJmuiden binnenbracht, had natuurlijk de primeur van het consumeren van de groene haring. Een feestelijk moment aan boord van de logger, die behoort aan de rederij J. J. v. d. Toorn. Schipper A. Rog en zijn mannen laten het zich goed smaken. Omstuwd door juichende schoolkinderen heeft Prins Bernhard gisteren tijdens zijn tweedaags werkbezoek aan Gelderland een wandeling door de oude Nijmeegse benedenstad gemaakt. De Prins werd rond geleid door burgemeester Ch. M. J. H. Hustinx (rechts). Gelderse rozen voor paleis Soestdijk Prins bezocht krotten en industrieën Teistond van iepliek gediend Ike keert zich opnieuw scherp tegen de isolationistische denkbeelden President Eisenhower heeft zich vierkant gekeerd tegen de republikeinse senator Robert Taft, wiens verklaring van gisteren, dat de V.S. „de Ver. Naties maar moesten vergeten voor zover het Korea betreft", bijzonder veel verontwaardiging heeft verwekt. „Geen enkel vrij land kan alléén leven; In het park van het paleis Soestdijk j wij hebben vrienden nodig" sprak de president op zijn wekelijkse pers- zal binnen afzienbare tijd een prachtige conferentie. En in één adem voegde hij daaraan toe, dat de V.S. niet konden StaSXJTpiS? otESÏÏ?del k,ezen' °P welke Patsen ter wereld zij alléén wilden optreden en op welke roos gisteren, bij het begin van zijn ZÜ te zamen met bondgenoten en vrienden wensten te handelen tweedaagse werkbezoek aan Gelderland, Toch kon de president het gevoel van I Sir Winston Churchill voorgesteld, de in de kamer van gedeputeerde staten te geprikkeldheid en teleurstelling van men- delegaties zeer klein te houden. Arnhem en vroeg onmiddellijk of hij er sen zoals Taft wel begrijpen, wanneer zij Het ging er tenslotte om, eikaars een paar zaden van kon krijgen. Van- bemerkten dat zij terwijl zij volgens opvattingen te peilen en te komen tot een zelfsprekend werd dit^verzoek ingewil- hun mening naar fatsoenlijke richtlijnen gemeenschappelijke zienswijze. Overi- ligd. j te werk gingen door diegenen, die zij gens waren de voorbereidingen voor de In Nijmegen begaf dé Prins zich, na als vrienden beschouwden, werden ge- conferentie nog niet ver gevorderd, en een bespreking over de werkloosheid en dwarsbo<'m|L Maar: alleen geduld, vast-1 Eisenhower wist zelfs nog niets andere vraagstukken, te voet van het basloténhai<a, optimisme en een diep raadhuis naar de oude benedenstad. kunnen helPen' aldus Eisenho- Prins Bernhard ging een van de verval len patriciërshuizen in de Grotestraat binnen en nam met belangstelling ken nis van de woningtoestanden in deze totaal verouderde huizen. In het oude- liedenverblijf Adsumptio ontving de Prins bloemen. Nadat in het restaurant Normandie de lunch was gebruikt, begaf het gezelschap zich via het Nijmeegse industrieterrein en de plaats van de havenaanleg naar Deest in de gemeente Druten. De Prins bezichtigde hier de scheepswerf van de Gebroeders van de Werf. In Wijchen maakte Z.K.H. een rondrit door de ge meente en bezocht op het industrie terrein de N.V. Isola, de meubelfabriek Eltink en de N.V. Lakatex. De tocht eindigde 's avonds in de ambtswoning van de commissaris der Koningin te Arnhem. Overal waar Prins Bernhard kwam. werd hy hartelijk toegejuicht. Vanochtend om negen uur vertrok de Prins uit Arnhem naar de Bommeler- waard via Opheusden, Ochten, Tiel en ZaltbommeL Na deze „affaire-Taft" die intussen ook al een scherpe veroordeling van de voorzitter der V.N.-Assemblée. Pearson, heeft uitgelokt, benevens tal van felle krantencommentaren, óók in de West duitse pers. die in de gewraakte uitlating een ondermijning van een eventueel ge sprek met Rusland ziet was het de kwestie van de Bermuda-conferentie, die op het tapijt kwam. Eisenhower achtte het mogelijk, dat de Franse kabinetscrisis tot een verdaging van de bijeenkomst der Westelijke Drie (thans bepaald op omstreeks 16 Juni) zal leiden. Hij voelde er niet veel voor. Bermuda te gaan, tenzy een nieuw Frans kabinet zijn werk was begonnen. Volgens de president was het niet van zelfsprekend. dat de conferentie die hij op zichzelf al belangrijk vond zou lei den tot een bijeenkomst met de Russen. Alleen de ontwikkeling van de interna tionale toestand zou een conferentie Vier moeten rechtvaardigen. De Westelijke Drie zouden, naar de smaak van Eisenhower, bijeen moeten komen zonder formele agenda, en hij had Met ingang van gisteren Bedrag van vijftig gulden kan over de grenzen vrij worden uitgegeven DAT bijna 70 stuks vee uit Leeuwarden en Leeuwarderadeel zijn overgedragen aan getroffen landbouwers in Rilland, Krabbendijke, Waarde en Kruiningen. Dat de 78-jarige hoofdboekhouder J. M. H. Thonus op 1 Juni zijn 60-jarig jubi leum viert io dienst van het Amster damse bankierskantoor Lippman. Rosen thal en Co. DAT Muiden op 22, 23, 24 en 25 Juli o.a. met een opvoering van Blckerlyc her denkt hoe Koning (later Keizer) Otto I duizend jaar geleden het dorp Amuda (nu Mudden) stichtte. DAT 28 Australische boeren, die op een wereldreis zijn en ook vijf dagen ons land hebben bezocht, in Nederland vol gens 'hun verklaring verreweg de beste indrukken van de Europese landbouw hebben gekregen. DAT m.i.v. 1 Juni luchtpostpakketten kunnen worden verzonden naar Spaans Marokko, Kenya en Oeganda. DAT staatssecretaris Van Rihün als lid van de Ned. delegatie deelneemt aan de 36ste internationale anbeidsconferentie, die op 4 Juni in Genève wordt geopend. DAT in R'dam tegen de 44-j. kok op de grote vaart J. ter L. uit R'dam, die in Amerika was getrouwd hoewel hij nog een Ned. vrouw was gehuwd, 3 maanden is geëist. DAT de feestelijkheden t.g.v. het 325- jarig bestaan van HoogeveenSappe- meer vanavond zouden beginnen met het uitspreken van een rede door prof. dr H. J. Keuning uit Groningen. DAT de verbouwde en gerestaureerde lichttoren van Westereohouwen weer in bedrijf is gesteld en de lichtsterkte bij draaiend llicbt 5,2 millioen kaarsen be draagt en bij stilstaand licht 13 millioen. DAT in het Kon. Instituut voor de Tropen te A'dam van 8 t/m 13 Juni bijkantoor van de PTT is gevestigd, waar bijzondere poststempels worden gegeven t.g.v. het 5e internationale keel-, neus- en oorheelkundig congres. DAT luit.-kol. J. Hoytema van Ko nijnenburg morgen in Amersfoort het commando over het regiment huzaren Prins Alexander zal overdragen luit.-kol. C. Lips. DAT K. M. Slotboom, hoofd van de geneeskundige dienst der KLM, in Angelos is onderscheiden door de ternationale organisatie van geneeskun digen bij de luchtvaart. Voor Nederlandse inigeeetenen, die in het be?it zyn van een paspoort (in het' reizigersverkeer met België een bewijs van Nederlanderschap) is het nu moge lijk 50 aan, Nederlands geld mee op reis te nemen naar het buitenland en diit be drag daar te besteden voor reis- en ver blijfkosten Tot voor kort mochten bin nenlandse betaalmiddelen alleen worden meegenomen met het oog op eventuele 'kosten, die na afloop van de reis by terugkeer in Nederland moesten worden gemaakt. In Ihet buitenland moöht het DAT B. en W. van Amsterdam aan de gemeenteraad hebben voorgesteld het reeds in 1951 gedane aanbod tot schen king van het Vondelpark te aanvaarden van de vereniging die het park thans eigendom heeft. DAT 120 Duitse historici en -taalkundi gen gisteren de Hanzestad Deventer heb ben bezocht voor een studie over de ge schiedenis van de Hanze. DAT de rede, die dr F. N. D. Buchman op zijn 75ste verjaardag zal houden morele herbewapening, op 4 Juni v; tot 15.15 uur over Hilversum II wordt uitgezonden in Ned. vertaling. DAT een Ned. vrachtvliegtuig vandaag uit Frankfort naar Istanboel zou vertrek ken met een partij van zeven ton vuur werk. die morgen in Istanboel wordt af gestoken ter herdenking van de verove ring van Constantlnopel door Mohammed II (500 jaar geleden). DAT vannacht een schuur van de land bouwer Varsseveld te Vorden (Gld.) is afgebrand, waarbij 14 varkens in de vlam- en omkwamen. DAT het nieuwe Flora-theater in A'dam gisteren is geopend en de aanwezigen na de hoofdfilm zichzelf op het witte doek konden zien in een journaalfilm. die bij de opening was opgenomen en in ijltempo was gereedgemaakt, meegenomen Ned. gelid dus niet worden aangesproken. Dezelfde bepalingen gelden tihans ook voor een houder van een pas voor grens verkeer, die tot voor 'kort slechts 10 voor reis. en verblijfkosten in het buitenland mooht gebruiken. Voorts mogen buitenlandse betaalmid delen, die door omwisseling van guldens in het buitenland zijm verkregen, voor taan tot het maximum van de tegen waarde van ƒ50.- vrij worden in- en uitgevoerd. Voor wat betreft de weder uitvoer is hiervan echter uitgezonderd de in het buitenland verkregen dollar. Bij terugkeer in Nederland moeten deze n.l. een door de Ned. Bank gemaohtigd wisselkantoor ten verkoop worden aan geboden. Blijkens een algemene vergunning va-n de Nederlandsche Bank mag in- en uit voer van het bedrag tot 50.- ook buiten de doorlaatposten geschieden. Ir- en uitvoer van deviezen, die zijn verkregen op een toeristen-deviezen- boekje. zal echter steeds via een door laatpost moeten plaats hebben. Al deze bepalingen zijn gisteren in werking ge treden. zo blijkt uit de Staatscourant van gisteren. De heer W. R. Blankert uit de Spoorwegdienst De heer W. R. Blankert, chef van de dienst van exploitatie der Ned. Spoor wegen. gaat op 1 Juni met pensioen. De heer Blankert zal wonden opgevolgd door ir J. Wessels Boer, chef van de dienst van materieel en werkplaatsen. Gister avond was er in Utrecht een afscheids maaltijd, vandaag een receptie. Ir J. P. Koster, thans hoofdingenieur, chef van de electrisohe installaties en locomotieven te Utrecht, volgt de heer Wessels Boer op als chef van de dieiwt van materieel en werkplaatsen. accommodatie. De V.N. en China Tenslotte kwam ook China aan de orde. Ofschoon Eisenhower wederom verzeker de, tegen rood-China's toelating tot de Ver. Naties te zijn, leek het hem toch een al te drastische maatregel, wanneer de V.S., indien het toch zover mocht komen, hun financiële bijdrage aan de Ver. Naties zouden intrekken, roals de Senaatscommissie voor de toewijzin gen gisteren besloten heeft. Hij wist dan ook niet. of hy zyn steun kon geven aan dit besluit, waarover overigens het laat ste woord in het Congres nog niet gespro ken is. Ned. schilderijen in Z.-Slavië Op verzoek van het ministerie van BuitenL Zaken is door het ministerie van O., K. en W. een collectie Ned. schilder kunst samengesteld, welke thans in Zuid- Slavië wordt geëxposeerd. De keuze is gemaakt door een jury bestaande uit H. L. G. Jaffée, O. B. de Kat en K. E. Schuurman. De collectie omvat 92 wer ken van Jongkind. Weissenbruch, Ga- briël. gebroeders Maris. Mauve. Breitncr, Witsen, Kamerlingh Onnes. Verster. I. Israels, Jan Toorop. Thorn Prikker, Mon driaan, V. d. Lek. Jacoba Ritsema, Jaco- an Heemskerk, Kees van Dongen. Gestel. Jan Sluyters. Matthieu Wiegman, Piet Wiegman, Chabot, Jan Wiegers. Herm. Kruyder, Schuhmacher, Willink en Ket. HET WEER IN EUROPA a'S Ei O 3 slf* "ie II Edlnb. Londen Luxemb ParU» Bortleaux Grenoble Nice onbew. zw. bew. lioht bew. onbew. half bew. motregen geh. bew. half bew. geh. bew. zw, bew. zw. bew. geh. bew. 18 5 14 0 17 0 12 0 Aanhoudend koud weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veel bewolking met vanavond en vannacht tijde lijk enige regen, maar mor gen overdag overwegend droog weer. Matige tot krachtige wind vannacht ruimend naar West tot Noord-West. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon 4.28 tot 20.48 uur; maan 23.11 tot 5.16 uur. Op 4 Juni LX.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1