Vissers gaan zilveren buit weer binnen halen kf Met haring, krentenbollen en „leut" spelevaren Vissersvloten lokten vele duizenden kijklustigen NIEUWE LEIDSCHE COUBANT 8 DINSDAG 26 MEI 1951 1 Spanning op de vloot en aan de wal Flinke bui kon de stemming niet deren .ïxv- Nog vlug moesten vanmorgen hier en daar de strozakken worden gevuld. Anders gebeurt dat meestal een dag te voren, maar gisteren was het immers Tweede Pinksterdag! (Foto D. Kruyt) Spijtig Wat jammer, dat zo iets In. Katwijk nllet mogelijk is. Wat spijtig, wat spijtig! Neö daar hoort een haven bij! Maar het vlagvertoon dan? Wat dat betreft is het in Katwijk de vorige week een kouwe bedoening geweest. Waar bleef de Vlaggetjesweek, die vorig j; juist zo aardig op dreef kwam? Heeft het voorbeeld van Scheveningen dan niets te zeggen, al liggen de zaken voc Katwijk heel anders? Je moet tegei woordig nu eer-maal de trom roeren, wil je niet aan de kant worden gezet. De trom roeren op een manier, die prettig aandoet. Volgend jaar beter, zullen dan maar zeggen. Van de 36 Katwijkse, 2 IJmuidense 3 Scheveningse loggers, die vanmorgen uit IJmuiden vertrokken, zijn als jagers aangewezen: IJm 75, KW 129, KW 15, KW 38, en KW 78. Natuurlijk blijft het nog altijd mogelijk, dat een schip, dat de eerste nacht een grote vangst binnen haalt, er „stiekem" tussenuit trekt en op eigen gelegenheid gaat jagen. De „kant" hoopt er zo'n beetje op, omdat dit de spanning er in houdt. Bijna 50 bussen hebben de bemannin gen, familieleden en belangstellenden van Katwijk naar IJmuiden gereden. De NZH had nu speciale retourprijzen in gesteld, die aanmerkelijk beneden die van vorig jaar lagen. Een tikkeltje vriendelijk tegenover de KMC vonden sommigen dat wel. Net, of die de vorige jaren zo duur aan de markt is geweest.. Overigens had de heer L. van Schie ook nu de zaakjes weer best voor elkaar. Jammer, dat het havenhoofd aan Noordzijde afgesloten was wegens werk zaamheden. Had men dat in IJmuiden niet anders kunnen doen? In Scheveningen en Vlaardingen In Scheveningen was het begin van de haringracc veel romantischer dan in IJmuiden. Tal van Katwijkers zijn daar getuige van geweest. Niet minder dan 64 loggers voeren er uit, over kalme, door maanlicht overgoten Duizenden en duizenden mensen keker, tusen half één en twee uur naar stukje vredige Hollands Glorie, ook vele buitenlanders. Tegen half twee stak de witte, sierlijke boeg van het hospitaal kerkschip De Hoop het havenkanaal in. En toen kwam de hartelijke roep van een Schevenings moedertje met haar met goud versierde witte Zondagse kap: „Dag jongen, behouden teélt, en God zegene je". Bakkérs er. groenteboeren hebbèn ook in Vlaardingen vapmorgen vroeg de loggers van de laatste proviand voor zien. Het had nog geen zes uur geslagen, of de VL 203 (Dina) gaf het startsein. In totaal voeren 21 schepen uit. Beide havenhoofden en de Maasboulevard gen zwart i i de (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN, Dinsdagochtend. Als een ware zeemansdochter, maar vooral als liefhebbend kind trotseerde de Katwijkse Coba vanmorgen rond acht uur de ferme bries en de eerste regendruppels met ere. Coba, ongeveer negen jaar oud, wilde haar vader op de KW 32 zo lang mogelijk vaarwel wuiven, en had daartoe een goed plaatsje gevonden op de arm van een haar geheel onbekend manspersoon. Bij de uit vaart zijn we allen toch één grote familie? Geen ogenblik dacht Coba er aan, het gek te vinden, dat die onbekende haar zo hoog mogelijk uithief ter wille van vader. Ze vond het prachtig en zwaaide, zwaaideevenals haar moeder en haar Jonger zusje. „Goed weer om ziek te worden", meende Coba's moeder. Maar haar duo trok zich nergens wat van aan. „Dag papa", klonk het moedgevend over het water van de vissershaven. De kleinste der twee moest toch even haar troost bij moeder zoeken: „Pappie gaat visjes van gen, hè mammie?" Daar stoomden dan de 20 en de 32 ge zamenlijk weg; de ene zou de andere op sleeptouw nemen, om samen spoedig op de visgronden te zijn. Regelmatig volgden de andere loggers. Havenmeester Spoel- stra hield het heft weer stevig in handen. Maar daar waren niet velen getuige meer van, want het werd er niet prettiger op, en even later zou het bepaald noodweer worden. De familieleden van de vissers en de overige toeschouwers (lang niet in de aantallen van vorige jaren!) zochten de bussen op met rasse spoed, of tracht ten op andere wijze wat beschutting te vinden. De vissers zelf maalden niet veel om dit ongunstige weer. „We zullen wel zien", was hun korte bescheid. Een briesje staat de zeelui wel aan, immers: Een slap vaantje geeft een slap baantje. Maar ver traging betekende het weer ditmaal zeker, want de wind liep om naar het Noorden. Denk dus even met stille ontroering aan de „prenters", die het vandaag niet gemakkelijk zullen hebben. We zagen uit Leiden bijvoorbeeld een doctor en de heer Couwenberg van de Turk. Daar was ook onze verslaggever Jaap Eleveld, die aan boord van de KW 47 (Noordzee) vandaag stellig wel weer een „tonnetje" nodig zal hebbensterkte! En dan die arme kijklustigen, die wat gingen spelevaren! Velen van hen zonder jas of mantel, menend dat het prachtige weer van de Pinksterdagen vandaag nog zou voortduren! Een IJmuidense trawler voer uit, net voor de bries, geheel be volkt met spelevarenden. Hr. Ms. fregat „Jan van Brakel" had de upper ten aan boord, waaronder Katwijks gemeentebe stuur en tal van reders. We zullen het beste er maar van hopen. Aan het enthousiasme heeft het weer (natuurlijk) geen afbreuk gedaan. Al was alles dan niet zo „georganiseerd" als vo rige jaren, Katwijk heeft zijn vissers toch weer een hartelijk vaarwel en een goede teelt toegezwaaid. Als er nu maar weer. zoals bij de teelt 1952, bést gevangen en bést verkocht mag worden. Want daar gaat 't de reder en de visser toch maar om. Al dat vlagvertoon en al die belangstelling van een heleboel mensen geen visser, die er bezwaar tegen heeft, integendeel. Het gaat immers om wat er in de beurs komt, en daar kan al die drukte aan mee helpen. Vissers varen niet voor hun ple zier, al doen ze 't mét plezier. Dit heeft men de laatste jaren wel begrepen: de verkoop in binnen- en buitenland wordt door het vlagvertoon enorm gestimuleerd. In Scheveningen heeft men zich dat goed gerealiseerd. Daar heeft men Zater dag ongeveer het hele Corps Diploma tique ingeladen op de loggers, die aan de vlootschouw deelnamen. Geen diplomaat, die zich zelf respecteerde, scheen aan de wal te zijn gebleven. De Sch. 122 van Klaas Rog voerde een grote Amerikaanse vlag. Dat schip was namelijk afgehuurd door de Amerikaan se ambassade. Arie Rog van de Sch. 72 had zijn boot vol met Dierenbeschermers, die in Scheveningen congresseren. En ga zo maar doorHandelsrelaties uit tal van landen waren ook van de partij! Nf£ KATWI1K Gereed voor de zee Zaterdag werden door de rijkscom- issie voor de stuurliedenexamens te Den Haag in de visserijschool alhier examens afgenomen inzake de kennis der bepalin gen ter voorkoming van aanvaringen op en de toepassing daarvan. Mede verband met de uitvaart van de haring vaart vormde het grote aantal deelnemers vier-en-dertig een record en w belangstelling zo groot, dat enkele vragers zelfs nog een week geduld zullen moeten oefenen. Geslaagd zijn: Anthon Rovers (KW 163), Huig Schouten (KW 151), Arie van den Oever (KW 3), Gijs van der Plas Jzn (KW 78), Jeroen de Hollander Jer.: (KW 14), Piet Keur (KW 97), Jacobus de Best (KW 20), Bram van Duijvenvoorde (KW 162), Arie van der Vlis (KW5). Corn. Jonker (KW 140), Piet van Beelen (KW 95), Corn, de Rode (KW 5), Adrie Schaap (KW47), Engel Hoek (KW78) Huig Ouwehand (KW 151), Jacob van Beelen (KW 47). J. Meyvogel (KW 38) J. Krijgsman Rzn (KW 70), Martinus van Dijk (KW 162), Willem A. Nijgh (KW 50) Nic. van Roon (VL207), Jacob van Duyn (KW 29), allen alhier; Bram van der Gugten (VL 196) te Noordwijk aan Zee, A. Corbee Kl.zn te IJmuiden. Behalve de laatste werden allen opgeleid aan de visserijschool alhier. Overleden De heer W. van Duijn, die met zijn fiets op de Zeeweg door een luxe auto werd aangereden, is Zondag aan de ge volgen hiervan overleden. KATWIJK AAN ZEE Concourssucces Het muziekgezelschap UNI alhier be haalde op het concours van de Chr. bond harmonie- en fanfaregezelschappen, gisteren te Scheveningen gehouden, in de eerste afdeling een tweede prijs met 270 Hoog en laag water Woensdag 27 Mei: hoog water 2.11 en 14.35 uur, laag water 10.09 en 22.38 uur.l Vroeger schipper nu „prenter". De 12-jarige Bas Varkevisser kan het vissen nog niet laten. Hij klom vanmorgen tóch aan boord, nog rap, en voer uit als passagier op de KW 5. Foto D. Kruyt Hr. Ms. fregat „Jan van Brakel" gaat weer politietoezicht houden op de haring gronden. Het schip heeft ook vijf bedden aan boord voor eventuele patiënten, zonder daarmee De Hoop „concurrentie" te be rokkenen. Jhr J. A. Feith, de commandant, had voor vanmorgen tal van personen uitgenodigd, o.a. het Katwijkse gemeentebestuur en re ders uit Katwijk. Er werd een tocht van enkele uren gemaakt, waarbij de uitvarende loggers enthousiast werden begroet, en daarna voer de „Jan van Brakel" voorgoed uit, om zijn taak te beginnen. Foto D. Kruyt (Foto D. Kruyt). „Geen haven nodig" Bij zijn toespraak op d nieuwe Tegeltjesmarkt en de mededeling dat het gemeentebestuur van Vel- sen ook dit jaar een medaille zal uitreiken aan de schipper van de logger, die de eerste haring in IJmuiden aan land brengt, releveer de burgemeester mr M. M. Kwint onder meer, dat vorig jaar een Kat wijkse schipper voor die onder scheiding in aanmerking kwam. De burgemeester van Katwijk was evenwel, na een radio-telefonische boodschap, nog eerder aan de kant dan zijn Velsense collega. „Is dat dan niet* het beste bewijs", voegde burgemeester Kwint er zijdelings aan toe, „dat ze in Katwijk heus geen haven nodig hebben?" (Een bewijs uit het ongerijmde mis schien? Of een bewijs, dat de Kat wijkse activiteit de haven juist verdient! Red. N.L.C.). Bur gemeester Kwint zei ook nog: „Al is het dan niet meer de grootste, wel kan van IJmuiden worden ge zegd, .dat het de veiligste vissers haven van het vasteland is. Vlaggetjesdag na twee kijkdagen SPANNING VAN DE HARINGRACE WAS AL GOED MERKBAAR Onder de meest ideale weersomstandigheden, die men zich maar kan den ken, hebben duizenden mensen in de vissershavens van Scheveningen, Vlaardingen en IJmuiden de gepavoiseerdé vissersvloten bewonderd. Vlag getjesdag is overal uitnemend geslaagd, waartoe ook wel de bijkomende attracties het hunne hebben bijgedragen. Reeds bij de vlootrevue in Sche veningen was de spanning van de komende haringrace merkbaar. Aan het spelevaren voor de Scheve ningse kust hebben ongeveer vierduizend en deelgenomen. Buiten de driemijls- gaf de Condor een demonstratie het trawlnet. Eigenlijk was dit in strijd met de wet, omdat de trawl voo haringvangst niet voor de vijftiende Juni mag worden gebruikt, maar de vangst werd dan ook keurig netjes weer boord gezet. Drie tot vier uur lang hebben de klare schepen op zee gezeten, en menige schipper heeft spelenderwas zijn „kar" geprobeerd. Er is veel gebouwd, ver nieuwd en verbeterd aan tal van motoren. Zaterdagavond hebben duizenden ge noten van drumbands, pijpers- en har moniekorpsen, dié vrolijke melodieën over het maanlichte strand deden klinken. In de Kurzaal speelde de Marinierskapel het feest werd besloten met een groot vuurwerk. In Vlaardingen Vele duizenden mensen hebben in Vlaardingen Vlaggetjesdag gevierd. Zaterdagmiddag waren ze aan de haven verzameld, onder wie en kele honderden delenemers aan de internationale haringrit, die dit jaar te gelijk met Vlaggetjesdag werd gehouden. Auto's, motoren en bromfietsen, niet al leen uit alle delen van ons land, maar ook uit België en zelfs enkele uit Zwit serland, kwamen hiervoor naar Vlaar dingen. Van de brug van de VI. 72 van d serijmaatschappij „Vlaardingen", die vorig jaar de bedrijfsschapswimpel had ver- 1 overd, is de grote schare het welkom toe geroepen door de voorzitter van hei comité „Vlaggetjesdag", de heer P. dt Goede. Vlaggetjesdag is een bruiloft, zc zeide hij, en veel gaat er aan vooraf, aleer de vloot weer opgepoetst vertrek gereed ligt. De haring wacht m de Doggersbank! Burgemeester mr J. Heusdens wenste schipper C. Poot van. de Clara (VL 172) zijn bemaning geluk met het behaal- succes en spoorde de schippers aan, de strijd voor de bestverzorgde haring ook dit jaar weer fair te strijden. Onder de tonen van het Vlaggelied hees hij de bedrijf swimpel. Ds H. J. Heida kreeg vervolgens nog gelegenheid de wimpel van het Hospi taalkerkschip te overhandigen aar schipper G. Woensdregt van de VL 40. het schip, dat vorig jaar het grootste bedrag geld heeft ingebracht voor De eerste groep van Katwijks haringvloot voer vanmorgen uit i IJmuiden: de 32 en de 20 waren de eerste loggers, die los gooiden. Tot dat ogenblik viel het met het weer nogal mee, maar spoedig zou het anders worden. Foto D. Kruyt Hoop". Nadat sigaren voor schippe: Poot en echte Vlaardingse ijzerkoekje voor de vrouwen der beide schipper waren overhandigd, gaven de Zeeverken ners demonstraties in de Koningin Wilhelminahaven. Zaterdagavond werden de feester voortgezet met een motorpolowedstrijd gymnastiekdemonstraties in floodlight een taptoe onder toortsverlichting bij he vissersmonument. De gepavoiseerde vloo was ook op de beide Pinksterdag! 's avonds door schijnwerpers verlicht. Optocht in IJmuiden Ovezpeinzingen op een laverend schip Na het vlaggefeest moeten de handen uit de mouwen worden gestoken "F1 .EN MASSA VLAGGEDOEK is aan de schoongeboende en met frisse -*-J verf bestreken loggers opgehangen. De twee, anders zo nuchter lij kende, Scheveningse havenkommen zijn onherkenbaar nu. Samengevloeid schijnen ze, tot één reusachtige pronkkamer van schepen. Vlaggetjesdag is aangebroken. Deze unieke dag, die in luttele jaren is uitgegroeid tot een feestdag; aan het eigenlijke Nieuwe Haring-festijn voorafgaand. Ja, wa rempel, we zijn nu eens niet naar het ons zo bekende IJmuiden getogen (in Katwijk was vorige week helemaal niets te doen), maar hebben eens een kijkje in Scheveningen genomen. Daar immers valt dit jaar het accent van vlaggetjesdag en het dorp voelt zich vrolijk en levenslustig. bakkie-leut gebrouwen. „Nog effies fille- treren" roept Jaap de motordrijver naar beneden, „anders lijkt het wel stilstaand grachtwater, die koffie spaart elkaar niet. aan boord. Op het bruine loggerdek staan de hongerigen: dat zijn ze allemaal uit de stad, scham pert de bemanning. Haring, verse kren tenbollen en kommen leut, het gaat ei allemaal achter elkaar in. De tijd zal wel leren of het er inblijft ookMaar dat gaat ons niet Niet alles rozegeur en maneschijn Wij hebben bij de reling een praat grage visser gevonden, die niet veel woorden nodig heeft om duidelijk te maken, dat het visser-zijn niet allemaal rozegeur en maneschijn is. De werkelijk heid is nog immer rauw, als de handen van de mannen, die aan de netten staan. Kijkt er maar eens in, in die handen. Er moet gezwoegd worden. Ook in een tijd, waarin de mens zoveel arbeid door de machine uit handen wordt genomen. Er moge op de schepen veel verbeterd zijn, het werk is in grote trekken het zelfde gebleven. De mannen van vandaag verrichten gelijke handelingen als de vissers uit de bijbel. De vis wordt duur betaald; het is een versleten gezegde, maar niet ten onrechte keer op keer in de mond genomen. Er was een tijd, nog niet zolang geleden lezer, dat de visser, na drie of vier weken zee-werk, moeder de vrouw met dertig, hooguit veertig gul den, afscheepte. Zulks Deze Imposante kleurenfilm trekt vele buitenlanders aan. Zij maken met hun camera's mooie films, die ze later thuis zullen draaien. Wellicht wordt bij die gelegenheid in familie en vrienden kring dan ook „Real herring from Katwijk" geconsumeerd. En als we heel eerlijk zijn, daar is immers alles begonnen. Brengt de mensen naar de schepen en naar de haring; eerst het een, dan het andere, zo redeneren de organi satoren van deze „vlaggetjesdag", een nationaal begrip. Het is eigenlijk alle maal pas goed begonnen in het eerste echte visjaar na de oorlog. In 1947. Toen ook hoorden we een Mokumse moeder zeggen: „De bolle kenne me gestole orre, gaif maai maar Vlaggetjesdag!" De vlootschouw is een hoogtepunt van deze dag. Tientallen loggers nemen deel het fris-Hollandse schepenfeest. Aan kade schettert uitbundig de mars muziek. „Heb je wel gehoord van de zil- vloot". Jawel, de zilveren vloot, dat wordt binnenkort weer werkelijk heid, als de zilveren haringen eenmaal in de netten gestrikt zijn. Maar bij de schepenschouw is de haringvloot nog „in ruste". De schipper spaart wijselijk de motor, die o zo belangrijke kracht bron, waarmee hij straks jagen moet. De an boord kijken met ogen vol het gewuif van de duizenden achterblijvers, die op de havenhoofden en de boulevard huizen. In diezelfde ogen verschijnt een tikkeltje angst, als ze be merken. dat er ook lelijke golfjes onder mooie boot kunnen komen. Het „Pappie, ik wil later ook zeeman wor den" besterft het jonge volkje dan op de lippen. In de kombuis kokkerelt de kok matroos-barbier voor al de gasten. Het bakzeuntje is hem behulpzaam om de .taaie maatjes" de nog oude koelhuis haring met vaardige hand schoon te maken. De scheepsjongen vult er hele en strooit er zelfs fijnge hakte uitjes over. Ondertussen wordt het tig uren achtereen doorgezwoegd. Dan een hazenslaapje, en er weer uit. De mannen lagen gekleed-en-al, half-be wusteloos soms van oververmoeidheid, in de kooi. Alleen overeind gehouden door het bord capucijners met veel spék de kom koffie. Na vier weken op zee, uur aan de wal, waarvan de grootste helft verslapen werd. Deze dingen zijn eigen aan het visser-bestaan. Jawel. Maar daarom moeten wij aan de wal, die een zeker bestaan kennen, ook verheugd zijn met iedere verbetering in de arbeids voorwaarden van deze groep zeevaren den. Meen niet, dat deze laatste passages het kader van dit artikel misplaatst zijn. Al die ten-top gehesen vlaggen en wimpels waaien deze dingen immers niet weg? Maar hoor nou weer eens een andere generatie aan. Die man bij de winch, zijn korte duffelse jekker bijvoorbeeld. Vijf en tachtig is hij, met ere. Zijn huid is als gelooid, na vijfenvijftig jaar varen, zijn haar heeft de kleur van pekel. Hij zou en moest iets vertellen van vroeger. „Maar eerst eventjes een verse pruim op takelen, dan gaat het beter, zeun". Er dan doet hij zijn verhaal. „Kijk 'r es mensen, heel lang geleje, een jongen van een jaar of tien was ik hadden we nog geen loggers, allenig pin kies en bommetjes. De scheepjes lagen ge- weun op het strand en met paarden den ze in zee getrokken. En we zeiden vaarwel voor tien of dertien weekjes. Dertien weken grauwe erwten en capu cijners, mensen. Vreten waar de maaien als een vette hap doorheen zaten. Kom daar nóu eens om. Ze hebben voo hele reis blikgroenten, zelfs wel groenten, diepvries. En lekker vlees uit de koelkast. Vroeger niet, neen, gewoon maar gezouten vlees en spek. Vooral veel spek, kregen we te bikken. Dat is een goed fundament voor een haringvisser". In de tijd waarover hij spreekt was er nog geen radio en hospitaal-kerkschip. Tegenwoordig kan iedere visserman, van afhouder tot schipper, elke dag contact met thuis krijgen, via de visserij-golf. Er zijn reddingboten en de loggers zijn van ijzer en staal. „Onze bommetjes waren van hout, wel stevig hoor. maar bij een flink stormpje zat je 'm te knijpen". Verscheidene schip breuken heeft hij meegemaakt. Bij Ter schelling, bij de Wadden. Daar heb ik als jongen van 17 eens heel hard om mijn moesje gebruld. De sociale voorzieningen zijn,- bij toen vergeleken, wel een heel stuk verbeterd. Geen wonder overigens. Maar wij. Je op je bommetje en daar mee uit. Ving je niks, dan had je pech, kreeg je geen rooie cent. Het leven op een bom of op een logger, om het even, het kon en kan bikkelhard zijn. Vaak van huls, gevaarlijk, een sober bestaan. Ziet ge, deze dingen ervaart ge ook, al zijt ge aan het spelevaren. Daar heb ben de duizenden langs de kust, die de speels laverende vissersschepen nauw lettend volgen, zo geen weet van. In fleurige zomerkleding gestoken hebben Zaterdagmiddag duizenden langi de straten van IJmuiden gestaan om optocht te zien, die ter gelegenheid Vlaggetjesdag werd gehouden. De optoch die twintig minuten lang voorbij trok, hac als motief: De haring van bron tot bord ofwel: Uit de zee, op de tafel. Meer dar 25 verenigingen namen aan de optoch deel,en talrijke praalwagens, de visserij uitbeeldende, luisterde de stoet op. Maar aren enkele hiaten in de gang „Van bron tot bord". Op de nieuwe Tegeltjesmarkt sprak jrgemeester van Velsen, mr M. M. Kwint, de verzamelde menigte toe. Hij betuigde zijn erkentelijkheid tegenover allen, die hun medewerking hebben verleend om deze traditionele dag zulk »n bijzonder accent te geven. Evenals vorig jaar zal het gemeente, bestuur aan de schipper van de log; die de eerste haring in IJmuiden Maarten van Duyn (63 jaar) was van daag de oudste schipper, die uitvoer, en wel met de KW 65 (Volharding). Kobus Groen, thans de alleroudste naar we menen, gaat pas volgende week achter de groene aan, (Foto D. Kruyt) land brengt, de zilveren medaille va gemeente Velsen uitreiken. In 1952 Katwijkse logger winnaar van deze haringrace, maar ditmaal hebben de twee IJmuidense loggers ook een kans, aange- "en een van hen zal gaan jagen. Voorts sprak de voorzitter van de ver eniging IJmuidens Bloei, de heer M. Roos, die constateerde dat de verwachtingen, ie men zes jaar geleden bij het instellen an Vlaggetjesdag in IJmuiden koesterde, er overtroffen zijn. Driehonderd personen scheepten zich vervolgens in op vijf loggers, om vaartochtje van een uur te maken over de zonnige zee, die zich Zaterdag haar beste zijde liet zien. Op Vlaggetjesdag volgden twee kijk dagen. Als vanouds trokken duizenden langs de opgekalefaterde vaten en fraai gepavoiseerde loggers. Het was, mede dank zij het prachtige zomerweer, schitterend schouwspel. Een uitbundige scheen vrolijk op de in een pittige bries wapperende vlaggen. Zondag werd in vele kerken in de vissersplaatsen ;d en predikatie aandacht geschonken de vloot en haar bemanning. Gister avond werden de vlaggen gestreken, want vandaag was het varen! De Scheve- ningers gingen in verband met het tij, nachts om één uur uit. De Vlaardingers n zes uur en de Katwijkers en IJmuide- lars vertrokken om acht uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 8