BRflun 9$ is de shag! Door dodendal naar mooie stad Pelgrimsrust rJ Zuid-Afrikaanse zwarte massa moet uit barbarisme worden opgeheven Zes jongens verdronken bij hei zwemmen Scherpe Egyptische critiek op Britse burger-evacuatie Paul Reynaud thans belast met kabinetsformatie IHMi®1 Hoe de V.N.-voorstellen er nu vermoedelijk uitzien NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 DINSDAG 26 MEI 1953 In een spookachtige schijnweield (ri t lie): (Van onze correspondent in Zuid-Afrika) rT\USSEN DE SNELLE, modderige stromen van Krokodilrivier en Kleine 4 1 denf Krokodilrivier ligt het Dodendal. Diep ligt de prachtige vallei tus sen de hoge bergen, diep en groenend en eenzaam. Hier en daar staan groepjes kafferhutten, hier en daar ligt een boerderij onder de Noo| verzengende zon. In de blauwe lucht zweven adelaars, die hun nesten ?ens'. hebben op de toppen der hoog tenhemel reikende bergen. Wij rijden langs de bergpaden, die ten koste van vele mensenlevens zijn uitgehakt in de steile hellingen. Wij rijden tot boven de mist en de wolken, die gans de vallei binnen een half uur veranderen in een spookachtige schijnwereld, waarin slechts de bergtoppen, ruw en woest en onaantastbaar-groots, zichtbaar blijven. Ze schijnen, als vreemd gevormde, reusachtige schepen, te drijven op de mist. Met een gangetje van vijf kilometer per uur schui ven we langs de bergkransen en de ravijnen. Een uur later breekt de zon weer door en de bergwind verdrijft de mist en de wolken tot ze in dunne slierten, als verwaaiende rook, wegdrijven in de oneindigheid van Afrika. 3. Het Dodendal ligt beneden juweel van pure schoonheid, gevat kransen en de rotsen, omlijnd door het voortjagende water der bergstromen. Met duizend bochten en hoeken en hellingen dalen we af, tot we drie kwartier later door het gebied rijden, dat misschien meer dan enig ander in Zuidelijk Afri'ka besproeid is geworden met de tranen en bevrucht is geworden met de lichamen der eerste blanken, die in het Dodendal -c in doordrongen. Want hier liggen de eerste voetpaden der vroegste olifant jagers. Hierlangs zijn de eerste safari's getrok ken van de Portugese handelaars uit Mo- zambiek, die uitgingen om handel te drij ven met de hoofdstammen der zwarte, steeds met elkaar in oorlog zijnde stammen. Hierheen zijn, in de jaren van tachtig, trei1 honderden bij honderden avonturiers ge stroomd uit aller heren landen, graven naar goud en om er de dood te Vinden door de malaria. Hier hebben de Nederlandse en de Por tugese spoorwegbouwers geleefd en ge werkt en -geleden, toen Paul Kruger hen riep om een spoorlijn aan te leggen die Pretoria zou verbinden met de Delaigo- baai aan de Indische Oceaan. En velen eer i van hen liggen begraven op de vervallen. i op] d°or Afrikaanse na-tuur overwoekerde lentq kleine 'kerkhoven. De malaria heeft han- medi delaars en spoorwegbouwers en voortrek- ^2 kers wegsevaagd. tien-tallen jaren lang. waJ Tot men als de oorzaak van de malaria stl teetse-vlieg bad ontdekt. En tot men I de strijd had aangebonden tegen die pest der mensheid. Harken bfu is het Dodendal geen dal van ver- eohrikkiinig meer. Er leven duizenden 3nd I naturellen, die de igrond uitputten door se kj hun ondeskundige landbouwmethoden I De vrouwen staan er in de brandende 1 zon met een schoffel of een hark, soms met een -kind op hun rug gebonden en 1 hakken én spitten en harjeen van, dat zon'opkomt boven de Leboni/bobepgen ikleatotdat ze ondergaat ergens boven de wijde f oneindigheid van de Kalahariwoestijn. shov Jonge mannen ziet men nergens, behalve j in de vrachtauto's, die ze langs de berg- I paden sturen in duizelingwekkende vaart. En de anderen' Ze zijn naar Johannes burg. waar ze diep onder de oppervlakte in de aarde wroeten om het goud los te I hakken, waarvan ze-zelf zulk een uiterst j klein percentage als loon ontvangen. Heel het noord-oostelijk deel van Transvaal is een gebied zonder t i«i ek ie of twintig maanden komen hun een paar weken naar huis en dan keren terug naar Johannesburg, de „stad van Gold-l". De „trek-arbeid" is, naar mijn vaste [overtuiging, evenzeer verantwoordelijk voor de gronderosic als de eigenwijsheid de onbeschaafdheid der volksstammen, Idde de goede aarde uitputten en ver moorden. Dagen-melkers De zwarte volkeren beseffen van dit alles maar bitter weinig. Ze zijn vrolijk, goedlachs en hulpvaardig. Ze zijn met excuses aan de nagedachtenis van Felix Timmermans echte dagen-melkers. Hun armoede ds. naar Europese maatstaf gemeten, hemeltergend en hun levens omstandigheden zijn, wederom gezien Jdoor Europese 'bril, aan de grens van het dierlijke. Maar zij dragen hun weinige, 'kleurrijke leren met zwier en trots, zij lachen u toe i wuiven de auto na zolang ze hem zien. Plotseling hoofdpijn behoeft Uw dag niet te bederven." 7 Is altijd makkelijk Familieberichten uit andere bladen ;ma en H H S Pel, Har- J D Bosch, Wairoa, Nw Zeeland: H Morpurgo en J Dresden, A'dam- Bussum. ONDERTROUWD: F P Salvcrda. pred. te Palembang en A van Drlel, Hoofddorp: M J v Doornen en G Elsenaar. Zoetermeer-Slle- drecht. GETROUWD: H J A Vis en mevr. H M C Crol. Boekelo: mr C Nlcolai en mevr. J J Xorthoff, Londen. BEVALLEN: mevr. Rezvanl-Hoblyn, z. Te- heran; mevr. Henkensfeldt Jansen-Jonckhcer, fti d„ Amsterdam. Pt OVERLEDEN: A Prins, m. 78 J. A'dam; mr - Ph C E Steinmetz, m, oud-hoofdinsp. di Opium- en Zoutregle N.I. 68 j. Blaricum: T Berkhoff-Deelman. v, 88 j, A'dam: G Har- r loc-Prins. v. 83 J.. Zl Hun talrijke kinderen spelen naakt en dik en sohaterend van levenslust. Hun oude mannen en vrouwen zitten onder de schaduw van een boom en drinken het zure kafferbier. dat koppig is als Ja- maica-rum. Ze kennen slechts honger als de misoogst in hun gebied -groot is. Ze leven onder de open hemel, waarin altijd de zon staat te stralen. En ze kennen geen angst, behalve die voor de geesten en de aardmannen en de waterdemonen. Millioenen naturellen leven zo. Hun stamverband wordt losser, door de In vloed van de blanke beschaving. Hun mannen komen uit de steden der „wit mensen" en vertellen vreemde verhalen van motoren en waterkranen en liften en vliegtuigen. Hun oeroude cultuur ls over een breed front dn ontbinding en wat zal de Europese mens daartegenover stel ten aan nieuwe waarden. Het Christen dom heeft zijn zendelingen uitgezonden, m-aar de Valse Profeet van Moskou heeft er óók zijn agenten. Langzaam, heel lang zaam begint er een onrust te werken In de hoofden en de harten van de kroes harige m-illioenenmassa. Die onrust is nog onbestemd en onge leid en ongericht. En zij zal nog vele tientallen ja-ren zoeken naar haar vorm: Afrika loopt, in de opmars der mensheid, minstens een eeuw achter Azië. Maar eens zal de dag komen, waarop het pro bleem van de inpassing dezer millioenen In het economische en sociale systeem van het moderne Zuid-Afrika niet langer een onderwerp van theoretische en poli tieke beschouwingen kan zijn. De naturel die vandaag nog mensenvlees eet uit de handen van zijn toverdokter, zal over honderd jaar een ijskast vragen en peni cilline en electrisdhe stroom. De blanke heeft het Dodendal bewoon baar gemaakt door de kraCht van zijn wetenschap. Diezelfde Europese weten schap zal de zwarte massa, als het niet anders kan tegen wil en dank, opheffen uit zijn barbarisme. Aparte ontwikkeling Terwijl wij door de prachtige valleien van de Krokodilrivier naar de waterval len van Sa-bie rijden, spreek ik deze ge dachten uit tegenover mijn reisgenoten. En ik vraag hun: zal deze Afrikaanse toe komst komen door het oordeel van een massaal bloedbad heen? Niemand ge looft het. Mijn Zuid-afrikaanse vrienden geloven, dat de politiek van „aparte ont wikkeling" blank en zwart ieder in eigen sfeer de oplossing zal brengen, dank zij de snelle opkomst van de secun daire industrie. Mjjn Amerikaanse vriend is sceptisch: hij gelooft slechts in integratie, in ver menging, in een koffiekleurig ras voor heel het zuidelijk deel van Afrika. Hij gelooft in zijn ei-gen filosofie: bloed is sterker dan hersens. Maar de Afrikaners zeggen: -bloed heeft de eeuwen beheerst en -geheel zwart-Afrika was een slacht huis tot de blanke kw-ami met de kracht zijn rede en orde op zaken stelde, „blanke" orde moet zegevieren, want zij baant het pad voor de toekomst van alle rassen. Daarom zal de politiek van blank „baasskap" nog lang moeten duren; iedere andere weg leidt naar de onder gang voor allen! Bij Sabie ruisen de watervallen. Hun eeuwenlange kracht heeft de rotsen uit geslepen tot diep beneden het oppervlak. Met donderend geweld van rokend water en spattend schuim storten de rivieren zich in de kloven. Zo is het geweest vóór er enig menselijk leven was in dit verre land. Zo zal het zijn als er geen memorie meer is van de -huidige mensheid, die zich modern noemt en beschaafd en die nog niet bij machte is om een vorm te vinden, waarin alle rassen der mensheid in vrede en voorspoed kunnen samen leven. Noordelijk van Sa-bie rijden we langs I uitgestrekte kafferlanden. De aarde is 'roodbruin. Uitgemengcld door erosie. Ver knoeid en vernietigd. En plotseling, in een bocht van de weg, treffen we een gezelschap naturellen aan mannen en vrouwen, verzameld rond grote potten schu-imend kafferbier. Opgewonden gesti culerend komen ze naar de auto toe. Som migen van hen zijn al dronken. Ze vieren het sohoffelfeest, ze wijzen ons hoe schoon hun akkers liggen. En ze nodigen ons uit, een dronk met hen te drinken. We staan plotseling temidden van tien tallen verhitte natuurkinderen, na1 lijks gekleed, maar schaterend van zier en opgewondenheid. V-ier, vijf wen worden weggestuurd om verse kale- basschlllen. De jongste vrouw vai hoofdman schenkt ons ieder een kalebas vol; in gespannen stilte kijken ze allen toe -hoe wij drinken. En als ik hen be duid dat het lekker is, joelen en juichen en lachen ze. En de vrouwen kla-ppen verrukt dn de handen. NatuurkinderenZe drinken en drin ken en lachen en stoeien. Jonge kerels grijpen jonge vrouwen beet. Een oudere man deelt een paar klappen uit. En ande ren sjouwen nieuwe potten met bier 1 onbewogen zitten drie oude onder een boom, te dronken om zich nog te ergeren aan de uitbundigheid van de jeugd. Orgie We zien het ged-oe een half uur aan. Ik fotografeer de drie vrouwen van de hoofdman. Maar de oude heer is het daar niet mee eens; met schorre kreten vermaant hij me, dat na te laten. En als dan in de buitenste kring het feest begint te ontaarden in een orgie stap pen we snel in onze auto en rijden weg. Een paar jonge kerels gooien ons kluiten harde aarde na. Een half uur geleden waren we vrien den, die met elkaar van het schuimende bier dronken. Plotseling en overwacht als een typhoon is hun humeur omge slagen. Waarom? omdat ik d-ie foto nam? Omdat we niet hebben meegedaan met hun woeste sensuele spel met de jonge vrouwen?? We weten het niet. En we zullen het nooit weten. Tussen hen en ons li-git een verschil, d-at -groter is d-an alleen maar het verschil in huid-kleur. De Zuidafrikaanse politicus verbreekt het drukkende zwijgen. Hij vraagt aan de Amerikaanse diplomaat: „U praat van integratie en -algehele vermen-gin-g als enige oplossing, nietwaar? Zoudt u uw dochter met een van d-ie kerels willen laten trouwen?" De Amerikaan wordt rood van kwaad heid. „Natuurlijk- niet!" zegt hij gedeci deerd. „Deze mensen staan nog niet op het peil van Ralph Bunch en Marion Anderson en Paul Robeson. Het zal nog véél tijd kosten. Vergeet niet, dat vier duizend jaar geleden onze voorouders op hetzelfde la-ge peil stonden." De Afrikaner heeft zijn antwoord klaar „U noemt een paar namen van briljante Amerikaanse negers. Maar hoeveel negers zijn er in de Verenigde Staten gelyncht in de laatste kwarteeuw? Als u het niet weten modht: in Zuid-Afrika niet éénl En overigens is Pa-u-1 Robeson een com munist. Als Eisenhower hoort, dat u hèm als voorbeeld van Westerse beschaving noemt, dan geef i-k geen penny meer voor uw diplomatieke carrière..." We lachen bevrijd de spanning weg. Over een heuvelrug rijden we Pelgrims- rust binnen en dat is zó mooi. dat we het probleem der rassen en ólle proble men van dit ondermaanse leven direot vergeten! Want zij ervaren elke dag de enorme voordelen, die het elastische scheer- blad van de Braun shaver biedt: Sneller scheren (in ca. 3 min.), schoner scheren (zo glad als met het van de barbier). Elke man die met dit prach tige apparaat kennis maakt is er enthousiast I over. Dat blijkt! Want opvallend veel man kopen een Braun shaver op aanraden van hun vrienden. sAetaO'Z. Onweer brengt weers verandering (Van onze weerkundige medewerker). Na 1947 hebben wij in ons land niet weer zulke zomerse Pinksterdagen waargenomen als de juist achter ons liggende. Gistermiddag werd ook hier in het Westen een zomerse temperatuur van over de 25 gr. C. gemeten. Vandaag is er echter een einde aan deze warmteperiode gekomen, die oa. in De Bilt al 7 zomerse dagen heeft opgeleverd. Over de Noordzee bewoog een actief koufront met vrij zware onweersbuien naar ons land. Vanmor gen werd in Vlissingen al onweer met regen waargenomen en ook hier in het Westen was dat het geval. Hiermede is dan een periode van minder stabiel weer ingeluid. Ook een hogedrukgebied bij de Azoren en een toenemende depress ie- activiteit Schaduwen over Pinksterweekend Autobus reed Duitse apotheek binnen 37 Ned. toeristen gewond OVER DE ZONNIGE PINKSTERDAGEN is de schaduw geworpen van een groot aantal ongelukken. Zes jongens zijn tijdens het afgelopen weekeind bij het zwemmen verdronken. Acht personen kwamen om het leven bij verkeersongelukken. Zeven en dertig Nederlandse toeristen wer den Zondag gewond, toen de autobus waarin zij reisden in Kaub a. d. Rijn (Duitsland) een apotheek binnenreed. Niemand van hen verkeert in levens- raie..wiwt -"P"--"- opvaar de Oceaan zal een - aar' Internationale kamer van koophandel Het 14de congres der internationale kamer van koophandel te Wenen is Za terdag gesloten. De aftredende president Von Heidenstam heeft aangedrongen op een economische wereldeenheid, omdat geen enkel land in staat is de moderne vooruitgang bij te houden, wanneer het zich afsluit. De nieuwe voorzitter, de Belg Camille Gutt. waarschuwde, dat de tijd dringt. De regeringen moeten met elkaar tot overeenstemming komen. De In Zeeland 1000 hectare I wereld verlangt standaardisering van economische nationale en internationale fruitteelt verloren Shï3 De stand van de fruitbomen in het'beginnen met de terugkeer tot de in- overstroomde Zeeuwse gebied is de wisselbaarheid der valuta's. Det Neder- laatste maand zeer slecht geworden. Van landse vertegenwoordiger, prof. dr J F ten Doesschate, zeide, volgens A.NP., dat de belangstelling voor de handel tus sen Oost en West moet bevorderd wor de circa 1200 hector fruitteelt, die werd getroffen, zal zeer weinig in zodanige staat overblijven dat een rendabele ex ploitatie mogelijk is. Zeer voorzichtig uitgedrukt maakt honderd hectare een redelijke kans de ramp behoorlijk te overleven. Verder mag nog circa hon derd hectare op dit ogenblik niet als verloren worden beschouwd omdat o.a. al of niet ongunstig weer een grote rol kan spelen. Voor de overige duizend hec tare ziet het er reeds nu hopeloos uit. Aldus het samenvattend oordeel, dat voorkomt aan het slot van een beschou wing over de overstroming en de fruit teelt in het officiële orgaan van het Cen trale Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland. Het gevaarlijke water Tweede Pinksterdag zijn h t twee jongens bij het zi een kanéval verdronken. De twaalf jarige J. M. uit de Bloemstraat verdronk toen hij zich in het Merwedekanaal met een gevulde autoband trachtte drijvende te houden. In het Amsterdam-Rijnkanaal, ter hoogte van de Pegus-centrale, dronk de vijftienjarige J. W. P. uit de Laan van Nieuw-Guinea. Twee spelende jongelui hebben gister middag in het natuurbad Velserend Eerste Engelse vertrokken „Churchill speelt met vuur en wil een oorlog uitlokken," aldus Naguib De Egyptische pers heeft zich aangesloten bij de critiek va nde regering op het feit, dat Engeland zijn burgerlijke onderdanen in Egypte de raad heeft gegeven, dat land te verlaten. De bladen spreken van een „zenuw oorlog". Het blad „Achbar El Jom" schreef: „Churchill speelt met vuur. De instructies aan de Britse burgers zijn bedoeld om vrees te verwekken, opdat het buitenlandse kapitaal uit Egypte wordt teruggetrokken. Wij moeten dit imperialistische complot ontmaskeren en de wereld de verze kering geven, dat Egypte in staat is de orde te handhaven. Churchill tracht ons tot strijd te verleiden op een tijd, die door hem is vastgesteld, maar wij zijn niet gek. Wij willen zelf tijd en wapens voor de slag kiezen". Zondagmiddag zijn 16 Britse families de fijne geur de milde smaak en de goud-gele kleur! de jonge- aanbreken. De kans op af en toe enige helling afreed, weigerden de remmen gehaald van een naar schatting 20 jai regen wordt nu groter, hetgeen voor i waardoor de wagen een apothekerswinkeloude bader, die in het diepe basin was de land- en tuinbouw gunstig zal rijn. binnenreed. Er bevonden zich in totaal 46 verdronken. De identiteit daar Met ook hier in het Westen met Nederlandse toeristen in de bus. voor het man is nog niet vastgesteld, slochts 6 tol 10 mm rojeo ooo .teods meroodool oudore echtparen uit Botter- i Jmnn ie dam en Delft, die een veertiendaagse abnormaal drooj is. can„e h,elden s, Gdar aan d* ov, zijde van de Rijn. Het gezelschap keerde t gisteren terug van een uitstapje Lorelei. De bus is het eigendom van de firma t Snel en Co. te Rotterdam en v huurd aan de Europa Expres. Gister ochtend heeft bijna het gehele gezelschap met een Duitse bus de terugtocht naar Nederland aanvaard. Slechts één persoon, een zekere Veltkamp, is in het zieken huis achtergebleven. Er is echter geen reden tot bezorgdheid. pre vliegtuig uit Egypte naar Groot- Brittannië vertrokken. De ambassades van Zuid-Afrika en Australië te Cairo hebben het voorbeeld der Britse ambassade gevolgd en de on derdanen van beide landen de raad ge geven, „de redenen van hun verblijf ln Egypte opnieuw te onderzoeken". De overige landen van het Britse ge menebest, met uitzondering van India en Pakistan, zullen soortgelijke maatregelen Premier Naguib deelde Zondagavond mede, dat zijn regering honderden brie ven van in Egypte woonachtige buiten landers had ontvangen, waarin deze verklaren verrast te zijn, dat de Britse ambassade Britse gezinnen had aangera den het land te verlaten. Volgens Naguib verklaarden de buiten landers, onde wie enige Britten, die reeds lang in Egypte wonen, dat hun leven en goed onder het huidige regiem veilig zijn. Sommige Italianen hadden de wens te kennen gegeven, opgenomen te worden het Egyptische leger, aldus de ver klaring. Robert Hankey, Brits zaakgelastigde in Cairo voor de tijd dat ambassadeur Ste venson met ziekteverlof ls, is Zondag ochtend per vliegtuig in zijn nieuwe standplaats aangekomen. Hij verklaarde geen boodschap voor de Egyptische re gering bij zich te hebben. De bevelhebbers van de Britse troe pen en de luchtmacht in de Suezkanaal- zone hebben Zaterdag aangemaand tot waakzaamheid. In een radioboodschap deelden zij verder mede, dat in de af gelopen week door Egyptenaren pogin gen zijn gedaan in Britse legerplaatsen, vliegvelden e.d. in de zone binnen te dringen. Generaal Naguib heeft bevestigd, hij de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, die de Egyptische hoofdstad kortgeleden be zocht, heeft toegezegd, dat „vrede er rust in de Suez-kanaalzone zullen blij ven heersen, totdat de minister weer Ir Washington is teruggekeerd en aan pre sident Eisenhower verslag heeft uitge- Een Egyptische militaire missie tien man onder leiding van de stafchef van de luchtmacht, gen. Hassan Mah- moed, heeft Zaterdag een bezoek ge bracht aan de installaties van de Ita liaanse land-, zee- en luchtmacht te Na pels. De missie was de gast van Italiaanse strijdkrachten. AuriolDenk om Frankrijks prestige... Doch men geeft hem weinig kans van slagen De 75-jarige Paul Reynaud (gematigd conservatief) die reeds vóór de oorlog minister-president van Frankrijk was, zal wellicht trachten een nieuw Frans kabinet te vormen. President Auriol, die in het afgelopen weekeinde tevergeefs trachtte, de socialist Guy Mollet en de Gaullist Diethelm tot kabinetsformateur te benoemen, heeft thans Reynaud aan gezocht. Het moet een kabinet worden op basis van een „nationale unie" waarin zoveel mogelijk partijen verenigd moe ten worden. Men gelooft in het algemeen te Parijs niet, dat Reynaud zal slagen. Naar Ass. Press meldt, is Reynaud voornemens. Donderdag dc Nationale Vergadering bijeen te roepen om zijn verklaring aan te horen, waarin hij vraagt, hem als formateur te aanvaarden. Reynaud zal dus voorlopige besprekin gen achterwege laten. Hij zal zijn denk beelden uiteenzetten en indien de Assemblée hem de investituur geeft daarna bij de samenstelling van zijn ka binet de nodige onderhandelingen voe ren. Mollet werd Zaterdag als eerste aangezocht, daar zijn partij de meeste zetels (105) in de Nationale Vergadering heeft. De socialisten geven er echter de voorkeur aan, buiten de regering te blij ven. Zij willen slechts meewerken aan een kabinet dat de volgende hoofdpun ten aanvaard: verhoging dei salarissen, bevriezing van de prijzen, belastingher vormingen. samenwerking tussen de Europese staten, een bijeenkomst van c c— Geruisloze aftocht de Grote Vier en onderhandelingen ovei het totstandbrengen van een wapenstil stand in Indo-China. Molet zeide in zijn antwoord aan de president: „De tijd ligt meer ver af, dat er een meerderheid voor dit programma zal worden vonden". Intussen ls er een accoord gesloten tussen de aftredende regering-Mayer en de niet-communistische vakbonden van spoorweglieden. Aan de voor morgen aangekondigde staking zullen dus alleen de leden van de communistische C.G.T. deelnemen. President Auriol heeft gisteravond ge waarschuwd, dat 't Franse gezag in he'. buitenland wordt bedreigd door de poli tieke onstandvastigheid van Frankrijk. 't Vorig jaar werden 140 schepelingen gered In 1952 voeren de reddingboten van de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Reddingmaatschappij 80 maal uit en red den 140 schipbreukelingen. Hierdoor steeg het totaal aantal geredden sedert de oprichting der Maatschappij in 1824 tot 7641. Het aantal contribuanten heeft de 20.000 overschreden (giro 26363). De K.N.Z.HHM. voorziet de kust van Rottumeroog tot Loosduinen van red dingsmiddelen leugd leert fotograferen op school Op initiatief van de burgemeester van Bloemendaal, jhr mr C. J. A. den Tex, wordt in dc natuurkundelessen aan de 3e klasse der MULO-school aldaar onder richt gegeven in de basisbegrippen der fotografie. In iedere tak van wetenschap en cultuur wordt de fotografie gebruikt, zodat het van groot belang wordt geacht, wanneer de jongens en meisjes daarvan enig begrip krijgen. De lessen worden gegeven door Dick Boer, redacteur „Focus". Besprekingen zijn geheim President Rhee riep kabinet bijeen„Korea één of strijd" is zijn devies Gisteren zijn de bestandsbesprekihgen te Panmoendjon voortgezet. Op voorstel van de Geallieerden zullen dc resultaten geheim worden gehouden. Hoewel dus feitelijk niets met zeker heid kan worden gezegd, wordt aange nomen, dat de Ver. Naties met een ge heel nieuw plan voor de dag zijn geko men, dat belangrijke concessies aan de communisten inhoudt Volgens Ass. Press komen de voorstel len van de Geallieerden op de volgende punten neer: 1. Intrekking van het Geallieerde voor- el van 13 Mei. dat de Noord-Koreaanse krijgsgevangenen die niet willen terug keren. onmiddellijk na het sluiten van een oestand ln Zuid-Koren moeten wor den vrijgelaten. De communisten waren sterk tegen dit voorstel gekant. 2. De 48.500 gevangenen, die niet terug willen, zullen aan een neutrale commissi- rende 90 dagen zouden de communisten gelegenheid krijgen, met deze mensen tc praten. Aanvankelijk hadden dc Geal lieerden een periode van 60 dagen voor gesteld. 3. Op een politieke conferentie moet het lot van bedoelde krijgsgevan genen worden besproken. Hoe lang deze conferentie zal duren wordt niet gezegd. Mocht de politieke conferentie op dit punt geen resultaat opleveren dan moet de kwestie aan de Ver. Naües worden voorgelegd. 4. Alle beslissingen Inzake de krijgsgevangenen moeten bij vol strekte meerderheid van stemmen wor den genomen. De juiste betekenis van deze bepaling is nog niet bekend, maar vermoedelijk betekent zij. dat de neu trale commissie en de politieke confe rentie met de volstrekte meerderheid moeten werken. Zuid-Koreaanse woordvoerders beto gen, dat de bepalingen van het nieuwe vijf leden worden overgedragen. Gedu- voorstel zoals boven uiteengezet Zondagmiddag was de 20-jarige J. Klink uit de Zweedsestraat te Rotterdam met zijn broer gaan „zwemmen" in de tweede insteekhaven in de Spaansepolder. De jongeman, die evenals zijn broer, de zwemkunst niet machtig was, verdween opeens in de diepte. Hij is nog niet ge vonden. Baby uit kinderwagen in haven gevallen De drie maanden oude baby Antonia Huuskes is Zaterdagmiddag te *R o 11 e r- dam uit haar kinderwagen gevallen en verdronken. Het kindje lag in de wagen, die stond geschoord aan boord van het bij de Steen plaat liggende sleepschi Madonna. De schipper bracht zijn vrouw naar de wal toen hij terugkwam, lag de kinder wagen in een gangboord en was het meisje verdwenen. Men neemt aan, dat de kinderwagen door het bewegen van het schip is gaan rijden. Door de val van de wagen is de baby vermoedelijk te water geraakt. De politie heeft gedregd, doch 4">t nu toe zonder resultaat. Zondagmiddag is in Grootebroek (N.-H.) het tweejarige dochtertje van de familie Bakker-Manshande tegen een pas serende auto opgelopen. De kleine over leed ln het ziekenhuis. Onder de gemeente Blokker (N.-H.) iS Zaterdagavond op de provinciale weg tussen Hoorn en Enkhuizen de 33-jarfge motorrijder J. de Groot uit Medemblik op een driewielige bakfiets gereden. De volgende dag is hij overleden. Uit bloed proeven ls het waarschijnlijk geworden dat De G. zich onder invloed van sterke drank bevond. De wielrijder is ongedeerd gebleven. Gistermiddag ls op de Lange Nieuw- straat in Vel sen de 48-jarige S. Brui- nink uit Krommeniet, toen hij op zijn bromfiets rijdend geen voorrang gaf aan een lijnbu svan de N.Z.H.V.M., door de bus aangereden en overleden. In Apeldoorn is gistermiddag de Duitse scooterrijder Erwin Gierse uit de Hammerstrasse 27 te Munster om het leven gekomen doordat hij met grote snel heid tegen een bus van de Veluwe Auto- dienst opreed. Eisenhower begint een krachtproef Tcrft wil buitenlandse hulp verlagen President Eisenhower zal volgens Reu ter een campagne voor de radio en tele visie beginnen ten gunste van de voorge stelde buitenlandse hulp van 5.828 mil- üoen dollars of ƒ22.149 min. De eerste rede zal hij 3 Juni a.s. houden. Men be schouwt dit als een grote krachtproef tussen de president en de conservatieve republikeinse leiders, zoals Robert Taft. die sterke besnoeiingen willen aan brengen. Intussen dringt de directeur der af deling buitenlandse zaken van het Ame rikaanse boerenbureau. Raymond Ogg. er op aan, dat de regeringsvoorraden van overtollig voedsel, ten bedrage van ruim een milliard dollar of bijna vier milliard gulden, zullen worden gebruikt voor hulpverlening aan andere landen. Izwestia vertelt over Benelux Het Sowjet-Russische blad Izwestia heeft, volgens Ass. Press, verklaard dat de Beneluxlanden hun buitenlandse han delsbalans aanzienlijk zouden kunnen verbeteren, indien zij hun normale han delsbetrekkingen met andere landen tot ont-wikkeling zouden brengen. De Bene lux bevindt zich. naar het blad vertelt, in een crisis tengevolge van de bewape ningswedloop. Het voorbeeld van de Benelux toont volgers het blad duidelijk aan. „waartoe een bewapeningswedloop en een opzegging van uitgebreide en veel zijdige handelsbetrekkingen leiden kun nen". De heersende klassen in België. Nederland en Luxemburg hebben volgens het blad ingevolge de voorschriften van Amerika de handel met dc landen in het „democratische" kamp vrijwel geheel ge staakt. Garantiegeldlening Den Haag Burgemeester en wethouders van Den Haag stellen voor rer.te. hoofdsom, boe ten en kosten te waarborgen van een door de Vereniging voor Volkshuisvesting „^tawoningen" t» sluiten geldlening van ƒ400.000 voor in aanbouw zijnde 389 etagewoningen in plan Morgenstond met centrale blokverwarming voor woonver trek en douchecel Een particuliere in stelling stelt het kapitaal beschikbaar. Nederlandse luchtvaartjeugd naar V.S. en Canada De vijf jongelui, die in het kader van de uitwisseling van luchtvaartgezinde jeugd zjjn uitverkoren om dit jaar naar de Ver. Staten te gaan, zijn: Ronald Filet, Heemstede, Jan van Leusen, Naarden, Foeke de Wolf, Sneek. Jan van der Ben. rijksluchtvaartschool Ypenburg, Herman Schurink. Enschede. Als leiders zullen meegaan majoor Lentz van de koninklijke luchtmacht en de heer P. J. Yperlaan, algemeen secre taris der K.N.V.v.L. Voor dc uitwisseling met Canada ko men dit jaar in aanmerking: Richard Driessen. rijksluchtvaartschool Gilze Rijen, cn Guus van Rooy, Soèsterberg. Zuid-Korea onaanvaardbaar is. ZU zei den hun inlichtingen te baseren op een bespreking die president Syngman Rhee heeft gevoerd met generaal Mark Clark de opperbevelhebber van de Geallieerde strijdkrachten ln Korea. Rhee weigert, met een wapenstilstand in te stemmen zolang Korea niet her enigd is. Hij wil eventueel de strijd al leen voortzetten totdat de grens met China is bereikt. Zuid-Korea zal dit dreigement moeilijk kunnen uitvoeren zonder Amerikaanse steun en deze zal zeker niet worden verleend. Binnen een uur na het onderhoud riep jyngman Rhee zijn kabinet in spoed vergadering bijeen. De besprekingen zijn tot 1 Juni ver daagd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 7