Jlietuue CciJwrtic (flimranl Allen hebben allen nodig om in leven te blijven" Practisch werk voor de zieken Thans weer gevangene uit „Bijzondere te Scheveningen ontsnapt Beschikt over een slaapkamer en moest er eens even uit Vorstenparen voeren met sneeuwwit jacht uit Binnen 25 jaar zullen we in Europa in hetzelfde huis wonen of in dezelfde ruïne ondergaan Wist U Wie bestuurt er thans toch De Ommelanden? DONDERDAG 21 MEI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0 18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Vier en dertigste Jaargang No 9740 Directie: F. DIEMER Hooidredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. ENSER1NK CHRISTELIIR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvastlcl) Is gfifblforn mgn hert (a teghcnspaet" BREDA MAAKT SCHOOL (Van een onzer verslaggevers) GEEN ACHT EN VEERTIG UUR nadat de uit de Bredase gevangenis ontsnapte oorlogsmisdadiger J. de Jonge uit Duitsland teruggevoerd en in de Bijzondere Strafgevangenis te Scheveningen werd opgesloten, is uit die inrichting de 23-jarige Van Oost ontsnapt. Dat geschiedde in de afgelopen nacht, onder omstandigheden, die even geheimzinnig als opzienbarend zijn. De Bijzondere Strafgevangenis in Scheveningen is namelijk omgeven door een vele meters hoge grijze muur, die op de hoeken wachttorens heeft en die aan de buitenzijde door sterke schijn werpers wordt beschenen. De wachttorens zijn dag en nacht bewaakt toch is Van Oost over deze muur ontsnapt. Uiteraard is het onderzoek terstond ter hand genomen. als Lages en J. de Jonge in de Bij zondere Strafgevangenis te Scheve ningen niet voor soortgelijke verras singen zou kunnen komen te staan, antwoordde de heer Lamers, dat dat zeer onwaarschijnlijk is, omdat men, behalve de verscherpte algemene be waking, voor die delinquenten ook nog een persoonlijke bewaking heeft ingesteld. Tot zover de heer Lamers. Op vertiouwelijke voet j Van Oost behoorde niet tot de poli- itieke gedetineerden. Hij zat voor een jander strafbaar feit jen zijn straftijd zou tin October van dit jaar ten einde zijn. Dat hij toch in de Bijzondere Strafge vangenis verbleef moet worden toege schreven aan karaktereigenschappen, die het noodzakelijk maakten hem in deze gevangenis op te bergen. Deze gedeti neerden staan met het bewakend perso- peel op zeer vertrouwelijke voet. Het staat wel vast. dat Van O. van deze ver trouwelijkheid misbruik gemaakt heeft. Hedennacht bevond hij zich niet in een cel, maar, zoals met deze gevangenen de gewoonte is, in een slaapvertrek. Hij schijnt toen om een bewaker geroepen te hebben en gezegd te hebben, dat hij lichamelijke moeilijkheden had. Hij is koen in gezelschap van de bewaker naar een plaats gegaan, waar hij het onge mak kwijt kon, doch heeft toen gebruik jemaakt van de gelegenheid dat hij even inbespied was. om in het grote gebouw e verdwijnen. Door zijn dagelijkse werk- aamheden wist hij er uitstekend de weg. ir bevindt zich achter in de gevangenis i gang, die uitkomt op een binnen dc imheining gelegen grote tuin. Daarheen leeft Van O. zich waarschijnlijk begeven daar is hij, zonder dat men het op le wachttorens merkte, over de muur intkomen. Er is terstond alarm gemaakt, doch in nacht was het zoeken naar de ver- miste binnen 't gebouw uiterst moeilijk. Van O., die zijn ont snapping op eentje terdege voorbereidde, heeft van di verwarring ge bruik gemaakt om langs de kortste weg naar buiten en weg te komen, De directeur- generaal van 't J. DE JONGE. Gevangeniswe- Ook weer een kans? zen, mr E. A. M. Lamers, •elde ons over deze ontsnapping mee, it, zoals minister Donker het destijds de Kamer gezegd heeft, uit de best waakte gevangenis van tijd tot tijd ge ingenen kunnen ontsnappen. Dat is, deze ontsnapping en die van de uit Breda nog een keer gebeurd, et betrof toen, evenals in dit geval, een jet bijzonder zwaar gestrafte, die bo- endien ook niet tot de categorie politie- delinquenten behoorde. Op onze vraag, of hij, met gasten Niettemin moet de vraag hoe het mo gelijk is, dat Van Oost onder deze om standigheden over de muur kon komen, naar onze mening ten snelste opgelost worden. Uiteraard was vanochtend de gevange nis zelf potdicht. De enkele bewakers, die wij aanschoten om hun visie op het geval te vernemen, sloten, sidderend van vrees, de deuren en verwezen ons naar hun superieuren. Uit de wachttorens gluurden ons de gezichten van de daar geposteerde bewakers tegen en zo te zien was er geen mogelijkheid noch om bin nen. noch om buiten te komen. Het behoeft geen betoog, dat we toen wel enig respect kregen voor de uitbre ker, die het dan toch maar weer „ge fikst" heeft. En die opnieuw bewees, dat er mazen zijn in dit, zo solied schijnend net! De volgende week Siam brengt Laos voor Veiligheidsraad De Siamese regering heeft thans offi cieel bekend gemaakt, dat zij de volgen de week bij de Veiligheidsraad een ver zoek zal indienen tot een onderzoek naar de toestand in Zuid-Oost Azië. die Siam door de aggressie van de Vietminh in Laos ernstig bedreigd acht. AANSL. Kon. bezoek Denemarken Monteur in straal motor Vreselijk ongeluk op Belgische vliegbasis Koksijde Op de vliegbasis van Koksijde in Belfië een vreselijk ongeluk gebeurd, aldus zen we in de Gazet van Antwerpen. De 18-jarige werktuigkundige Goffin it Anderlecht was over de lijn gestapt, ie aangeeft, tot waar men een Meteor- raaljager mag naderen. Plotseling be- on de motor te werken. De ongelukkige ■erd letterlijk in de motor gezogen. Hij as op slag dood. Eerste aardappelen van de koude grond Vanmorgen zijn te Broek op Langendijk e eerste vroege aardappelen van de oude grond geveild. Aangevoerd werden 0 kg eerstelingen middelsoort, die 0.87 ler kg opbrachten en 33 kg. kleine aard- Ippelen, die 0.77 per kg opbrachten. Behandeling student in de Tweede Kamer Saluutschoten over Kopenhagen Koningin en Prins bezochten patiëntjes van kinderverlamming r I "'WEEMAAL ZEVEN EN TWINTIG kanonschoten dreunden gisteroch- A tend over de haven van Kopenhagen. Het eerste salvo werd afge vuurd, toen Koning Frederik en Koningin Ingrid zich aan boord van het koninklijk jacht Dannebrog begaven; het tweede volgde twintig minuten later ter ere van Koningin Juliana en Prins Bernhard. Honderden Denen waren naar de haven gestroomd om de afvaart van het koninklijke gezel schap naar Elseneur bij te wonen en toen het sneeuwwitte jacht statig zijn tocht begon, werd het van af de wallen door tallozen met Deense en Nederlandse vlaggetjes nagewuifd. Koningin Juliana zag er, ondanks de vermoeienissen van de vorige dag, stralend uit en verheugde zich ken nelijk op de boottocht van twee uur in het milde ochtendzonnetje. De belangstelling in Elseneur was over weldigend. Op de kade zag het zwart van de mensen, die luid juichten toen het koninklijk jacht meerde. De school jeugd had voor deze bijzondere gebeur tenis vrijaf gekregen liet zich het ko ninklijke schouwspel niet ontgaan. Bur gemeester Scytz begroette Koningin Ju liana met bloemen. Een snelle auto bracht het gezelschap naar het slot Kronborg, een indrukwek kend slot dat aan de ingang van de Sont staat. Het kasteel heeft een toren waar- vdn de spits ontbreekt. Dit is het werk geweest van een Nederlandse admiraal, men zegt Wassenaer van Obdam, die het eeuwen geleden nodig vond, de Denen een lesje te geven. Ondanks dit geschonden uiterlijk is het slot een be zoek meer dan'waard en het was dan ook met gerechtvaardigde trots dat slot voogd Dalsager zijn gasten rondleidde door de prachtige kerk en de majes- :e zalen, waar schilderijen van Neder landse meesters en prachtige Nederland gobelins getuigen van de oude betrek kingen tussen beide landen. Bezoek aan ziekenhuis Nadat Koningin en Prins het gasten boek hadden getekend, reden zij temid- van honderden vlaggen naar Hor- baeck, waar het instituut voor nabehan deling van jeugdige slachtoffers van de kinderverlamming werd bezocht. Dit ziekenhuis is vorig jaar kort na een vare kinderverlammingsepidemie in ge bruik genomen en behoort thans tot de modernste instellingen op dit gebied. Bij de ingang boden twee meisjes, die deze week als genezen worden ontslagen, beide vorstinnen bloemen aan. Koningin Juliana toonde grote belangstelling voor behandelingsmethode en schonk speciale aandacht aan de jongste kin- Voor zuster M. Kliphuis uit St Anna- parochie was het een belangrijke dag. Enige weken geleden was zij in het instituut geplaatst en gisteren mocht zij •haar Koningin de hand drukken. Nederlanders ontvangen Na hun terugkeer in Kopenhagen heb ben de Koningin en de Prins ten huize van de Nederlandse gezant de leden van de Nederlandse kolonie ontvangen. Voor het gebouw van de Nederlandse legatie ren drommen mensen samengestroomd de ongeveer vierhonderd landgenoten, die hun opwachting kwamen maken, moesten zich vaak door de rijen belang stellenden heen dringen. In een tent op de binnenplaats werden vei singen aangeboden. Daar onderhielden Koningin en Prins zich geruime tijd met hun landgenoten. Gisteravond is het Nederlandse koninklijke paar hartelijk gehuldigd tijdens een speciale voorstelling in de Koninklijke Schouwburg te Kopenhagen. De grote zaal van het theater was met oranjetulpen versierd. De meeste leden van het Deense koninklijk huis en het gehele corps diplo matique met inbegrip van de Russische, Poolse en Tsjechoslowaakse gezanten woonden de voorstelling bij. Toen het Deense en Nederlandse koninklijk paar de zaal betraden, klonken de traditionele negen „hora's", ingezet door de Deense minister van Justitie, onder wiens beheer de schouwburg staat. Voor de eerste maal tijdens het bezoek werd hierna het Wil helmus gespeeld. De eerste helft van het programma werd gevuld met de eerste en derde t van „De bruiloft van Figaro", opgevoerd door leden van de Deense staatsopera. Na afloop hiervan volgde een aankondi ging in het Deens, die door de Neder landers in de zaal (en ook door Koningin en Prins) kennelijk niet werd begrepen. Iedereen bleef zitten en het doek ging neer om even later weer op te gaan een batterij van camera's, die op koninklijke loge waren gericht, maakte voor buitenstaanders zo'n komisch effect, dat Prins Bernhard in de lach schoot en ook Koningin Juliana c glimlach niet kon weerhouden. Direct het flitsen van het bützlicht zakte het doek weer en was het tijd voor de veertig minuten pauze. De tweede helft van het programma bevatte een door allen zeer gewaardeer de opvoering door het Deense Staatsballet van de fantasie Droombeelden. Na afloop van de voorstelling stonden vele Denen aan de uitgang om het trek der beide koninklijke paren Amalienborg gade te slaan. Kon. bezoek vanavond op de televisie De Nederlandse Televisiestichting zal vanavond in een extra uitzending, die om 20.15 uur begint, een filmreportage vertonen over het koninklijk bezoek aan Denemarken. Om misverstand ie voorkomen Amerika krijgt voortaan volledige tekst Van een belangrijke Britse redevoering Belangrijke redevoeringen van de En gelse minister-president (in dit geval dus Churchill) en de leider der oppositie (Attlee) zullen in de toekomst volledig naar Washington worden overgeseind, zo heeft Sir Winston gisteravond in het Lagerhuis medegedeeld. Tot nu toe was so, dat slechts een uittreksel van on geveer 75 procent van de tekst de vol gende dag door de Britse ambassade in de Amerikaanse hoofdstad beschikbaar werd gesteld. Churchill verklaarde, dat het bevel hiertoe was gegeven als gevolg van de critiek in Amerika op de laatste twee redevoeringen van de premier en Attlee in het Lagerhuis. Vooral de krantenbe richten over de rede van Attlee hebben in de V.S een sterke wrevel verwekt. In Engeland is men van mening, dat de scherpe Amerikaanse critiek voor een groot deel te wijten is aan het feit, dat de volledige teksten van de redevoeringen niet onmiddellijk beschikbaar waren. Na storting van 2600 Opgebrachte Nederl. treiler vrijgelaten De Nederlandse treiler Urk 186, de Cornelis. die verleden week naar Es- bjerg (Denemarken) werd opgebracht wegens illegale visserij, is vrijgelaten, nadat uit Nederland van de vader de schipper bericht was ontvangen, dat het geld voor de boete, de waarde de vangst en het tuig en de kosten het geding (in totaal ƒ2600) spoedig zal worden overgemaakt. De Urk 186 is opnieuw ter vangst uit gevaren. Opnieuw grote staking in Frankrijk Nu weer geen gas en electra De golf van arbeidsonrust in Frankrijk blijkt groter te zijn dan men aanvankelijk vermoedde. De regering wordt verweten, dat zij niet voldoende aandacht aan de omstandigheden van de arbeider schenkt. Zo zou het financieel hervormingsplan van premier Mayer niet zijn berekend op loonaanpassing. Ook gisteren hadden weer „waar schuwingsstakingen" plaats. Ruim 100 000 arbeiders in de gas- en electriciteitsbe- drijven legden het werk neer. In Parijs en vele plaatsen in de provincie hadden de huisvrouwen soms twee uur nodig om het middagmaal te bereiden. Deze stakingsgolf in Frankrijk wordt geweten aan de groeiende werkloosheid en de stijging van de kosten voor levens onderhoud. Dc minister van Arbeid maakte gisteren bekend, dat de werk loosheidsuitkering binnenkort zal wor den verhoogd. Volgens een officiële opgave bedraagt het aantal werklozen Frankrijk pp het ogenblik 75.000. Koningin tot Deense studenten F EEN REDEVOERING, aan de Kopenhaagse universiteit gehouden, heeft Koningin Juliana vandaag de Deense studenten gewezen op de geweldige verantwoordelijkheid die op hen rust, daar het er om gaat de strijd om de slag om de toekomst te winnen. „De generatie, waartoe ik behoor", zei de vorstin, „is nu zou oud en „arrivé" geworden, dat ze op haar beurt al weer ernstige fouten aan het maken is. Het zou dwaasheid zijn te denken dat de uwe er gaan zou begaan tegen de tijd, dat u twintig jaar ouder bent. Maar u kunt ten minste leren door onze fouten. ment van het offer. Dit zal moeten wor den bereid met het puin van de betrek kelijk kleine huisjes, die noodzakelijk moeten worden afgebroken om plaats te maken voor het grotere gebouw. Het leven eist nu en in de naaste toe- Vaak is het in deze vorm, dal waarschuwingen doorgeven van het geslacht op het andere, en u bent de genen, die een zo grote taak te vervulien hebt. Wij staan nu tegenover een wereld, die zeer snel van aspect verandert. Een gelijdelijke eenwording der wereld gaande en aUen hebben allen nodig, in het leven te blijven. Indien er ma^r enige taak voor de hand ligt, die door uw generale wil moet worden gepakt, is het die van het bouwen een nieuw, verenigd, vrij Europa, is een dringende taak. Binnen een kv eeuw zullen we in Europa of allen in hetzelfde huis wonen, of in dezelfde r ondergaan. Het is een kei-hard feit, dat een gro tere eenheid van Europa, en ook van de wereld, niet bereikt kan worden zonder offers. Men zou kunnen zeggen: als we Europa opbouwen, dan moeten de bouw stoffen verbonden worden ipet het ce- Ook voor afgescheiden communisten geen sympathie Tito krijgt een veeg uit de pan van New York Times Tenslotte is Triest altijd een Italiaanse stad geweest" De boze uitvallen, die de Joegoslavi sche premier Tito van tijd tot tijd pleegt te doen naar Italië, en in het bijzonder de ondiplomatiek-scherpe woorden. w< ke hij dezer dagên in verband met Triè (Zuid-Europa's twistappel) aan het adres van de Italiaanse premier De Gaspari richtte, hebben een krachtig antwoord ontvangen in de kolommen van het ge zaghebbende Amerikaanse dagblad The New York Times". Toen de Deense en Nederlandse vorstenparen het erekerkhof Minde- lunden bezochten, stapte plotseling een jongetje naar voren, om Koningin Juliana een boeket bloemen aan te bieden. Op het critieke moment verloor hij echter de moed en draaide de Koningin de rug toe. De Deense vorstin kwam de kleuter te hulp en sprak hem moed in, waarna de kleine zijn Koningin zo aardig vond, dat hij de bloemen aan haar gaf. „Triest is en was altijd Italiaans, wat Tito ook zegt. hij weet. dat het nooit aan hem gegeven zal worden", aldus de N.Y.T. En het blad vervolgt: „Thans heeft Tito de deur dichtge- smakt, onder het uitroepen van beledi gingen. Doch laat hem de werkelijkheid duidelijk onder ogen zien. Wij, Ameri kanen, hebben geen sympathie voor communistische regiems, of zij nu afge scheiden zijn of niet". „En als er een keus gemaakt moet worden tussen De Gasperi, een van de werkelijk grote, democratische staats lieden van Europa, en maarschalk Tito, dan kan er geen zweem van twijfel be staan over die keus. Al meent Tito zich onder de huidige omstandigheden heel wat te kunnen veroorloven, hij zou er goed aan doen, zich te realiseren dat hij bezig is een afkeer en een wantrouwen te verwekken, die hem in de toekomst duur te staan kunnen komen". Extra-uitzending rond de kroning Ook Frans programma op Ned. televisiescherm Het bestuur van de Ned. Televisie stichting tracht te bereiken, dat de tijde lijke televisie ver binding tussen Londen en het vasteland zoveel mogelijk profijt zal afwerpen doordat men naast de uit zendingenreeks op 2 Juni (over de kroning) aan de Nederlandse kijkers ook programma's uit Engeland en Frankrijk wil tonen, en wel dagelijks in de week van 29 Mei tot en met 6 Juni. Voor het langer handhaven van de verbindingslijn tussen Londen en de andere stations wil de N.T.S., samen met Frankrijk en België, de kosten dragen. De eerste uitzending uit Londen gebeurt op Vrijdag 29 Mei na afloop van de gewone uitzending. Dan zullen in de B.B.C.-studio de drie Neder landse televisie-medewerkers, die het beeld op 2 Juni met commentaar zullen aanvullen, in Nederland op het televisie scherm verschijnen. DAT de bouw van een nieuwe schouwburg te Deventer voor ƒ690.000 opgedragen aan de N V. Internationale Bouw Compagnie te Best (N.-Br.) e politie inmiddels een onderzoek instelt naar vermeende opzetten bij de inschrij ving. DAT het Ned. orkest The Skymasters op 5 Juni naar Bad Ilsen (Duitsland) vertrekt om een kroningsfeest van de Engelse bezettingsautoriteiten op te luis- DAT de Amsterdamse Chr. Besturen bond (plaatselijke afdeling van het CNV) zijn 40-jarig bestaan heeft gevierd. DAT in A'dam 1% jaar is geëist tegen de zakenman W. R. D., die vier relaties voor in totaal ƒ33.000 heeft opgelicht door verbalen over de aankoop van een kalkbranderij. DAT de Sophiavereniging tot Bescher ming van Dieren aan de regering heeft verzocht, op te treden tegen electrische bedwelming van slachtdieren. DAT het definitieve plan van ir J. J. M. Vegtervoor de uitbreiding van het Groninger raadhuis (kosten: 3 millioen) thans aan de gemeenteraad is toegezon- DAT in Maart in ons land by branden 5 peronen het leven verloren en 26 deren werden gewond, terwijl de directe schade wordt geraamd op ruim 2,4 min (Maart 1952: ƒ1,8 min). DAT het aantal afdelingen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen vorig jaar met 15 is gestegen tot 503 en het aantal leden met 3.000 tot 37.680. DAT minister Suurhoff op Eerste Pinksterdag zal spreken op de bijeen komst van de Arbeiders Jeugd Centrale in Vierhouten. DAT de Ver. van Havenmeesters in Nederland tijdens haar jaarvergadering In Dordrecht heeft besloten de aandacht van de autoriteiten te vestigen op tekort komingen op het gebied van de haven- brandweer. DAT het besluit van de A'damse raad om ƒ500.000 beschikbaar te stellen voor de voorbereiding van een autotunnel on der het IJ thans is goedgekeurd door Ged. Staten van Noord-Holland. komst van elk verantwoordelijk zyn uiterste te geven. Gelooft niet het door en door ondemo cratische en onchristelijke idee, dat een „gewoon mens" zonder enige belangrijke positie geen invloed kan hebben. Hoe meer iemand door de dringende roep van feiten en noodzakelijkheden tot in zijn ziel actief is geworden, des te meer kan hij de ziel van zijn medemensen opwekken en inspireren, in een grote actie-radius om hem heen, ln feite on beperkt. God heeft aan ieder mens eén uniek stel van mogelijkheden meegege ven en ook een uniek vermogen om opgewassen te zijn tegen de uitdaging, die die mogelijkheden hem doen. Een ieder zal zijn eigen levensbeschouwing en levenshouding moeten vinden elk een op zijn eigen plaats, men kan zeg gen vanuit zijn eigen operatiebasis. De feiten en noodzakelijkheden eisen het inzetten van de beste krachten. In dien we onszelf ooit willen bevrijden uit de inperking, gevormd door eigen kleine horizonten, is het nodig een gevleugelde geest te hebben. Er zit een grote zaak in de lucht. Het nog niet mogelijk, er veel tekening in te ontdekken. Het lastige er van is. dat het nog zo ontastbaar is. Maar toch is de naam er van bekend. Die is broeder- Deze broederschap is nu juist onthuld geweest, toen een groot gedeelte van Nederland getroffen was door een vre selijke ramp en toen spontaan van over de hele wereld hulp binnenkwam. Wat heeft deze toestand van broeder schap te betekenen gehad? Ik weet het niet. Ik weet alleen dat het een feit was, en ik weet, dat als iemand bewezen heeft ergens toe in staat te zijn, als hij iets gedaan heeft en bereikt, niemand hem dat kan ontnemen." Een beeld van het luisterrijke staatsiebanket, dat Dinsdag avond ter ere van het konink lijk bezoek aan Denemarken werd aangericht in het slot Amalienborg. Aan de hoofdtafel (midden) van rechts naar links Koning Frederik (achter wie een officier staat), Koningin Juliana, Prins Bernhard en Ko ningin Ingrid. v- j Visumplicht De regering van de Westduitse Bonds- republiek is voornemens per 1 Juli a.s. de visum-eis voor Nederlanders die West-Duitsland willen bezoeken, te laten Het streven naar opheffing van de visumplicht achten wij in overeenstem ming met de integratie van West-Europa, waarnaar gestreefd dient te worden. Alle Kamers van Koophandel hebben de Nederlandse regering verzocht het vi sum voor in West-Duitsland wonende personen die Nederland willen bezoeken, per 1 Juli a.s. eveneens niet langer ver eist te stellen. Ook in de Eerste Kamer zijn reeds stemmen opgegaan in dezelfde geest. Onzerzijds willen wij ook aandringen op wederzijdse opheffing van de visum- dwang. Het is thans acht jaar geleden dat de wapenen tussen Nederland en Duitsland zijn neergelegd. De ontwikkeling der om standigheden heeft meegebracht, dat West-Duitsland moet worden opgenomen in de zich vormende West-Europese ge meenschap. Dan past geen visumdwang Wij hopen dat de Nederlandse regering aan de op haar van verschillende zijden uitgeoefende aandrang gevolg zal geven en de visum-eis voor West-Duitse bezoekers van ons land zal laten ver vallen. MiG-piloot was vriend van Jarewscki Zdislaw Jazwenski, de 22-jarige Poolse piloot, die gistermorgen een Russische MiG-15 naar het Deense eiland Bornholm vloog, heeft verklaard, een goede vriend van de eerste gevluchte Pool te ziin. Hij deelde mee, indertijd met Jarewscki ontvluchtingsplannen te hebben ontwor pen. Thans wordt van officiële zijde beves tigd, dat deze laatste MiG-piloot, Jaz wenski, die dus eveneens met een MiG-15 deserteerde, geen aanspraak maakt op de 100.000 dollar beloning, die zyn uitge- lóofd voor het laatste type dat in het Verre Oosten wordt overgevlogen, zoals wij gisteren reeds uitvoerig toelichtten. Kort geding voor de rechtbank te Groningen Het oude bestuur van de Groningse coöp. melkfabriek De Ommelanden, be staande uit de heren J. T. Wieringa en J. Akkerman, zal in kort geding door de president van de rechtbank te Groningen laten uitmaken welk bestuur thans rechtsgeldige besluiten kan nemen. Te vens wenst het een uitspraak van de rechtbank, waarbij het de oud-directeur, de heer F. de Boer, verboden zou worden het terrein van De Ommelanden te be treden. Op eep persconferentie van het nieuwe bestuur werd medegedeeld, dat men het kort geding hoopvol tegemoet ziet, daar verwacht dat het nieuwe bestuur de president van de rechtbank in zyn uitspraak als rechtmatig zal worden beschouwd. In de statuten namelijk staat niets over een procedure ten aanzien van het bijeenroepen van een bestuursverga dering door een voorzitter of ander lid. De oude bestuursleden beroepen zich na melijk op de statuten en voeren aan dat alleen de voorzitter statuair een be stuursvergadering bijeen kan roepen. Dit wordt door het nieuwe bestuur in hoge mate in twijfel getrokken. De voorzitter het nieuwe bestuur, de heer Buiter, deelde ons voorts nog mede dat De Om melanden „zal vallen en staan met de Echtpaar gearresteerd na brand in Enschede De politie te Enschede heeft gisteren het echtpaar H. H. L. B. gearresteerd op vermoeden van brandstichting. Gisteren is namelijk de aan de Buursestraat te Enschede gelegen woning van B. onder verdachte omstandighe-'-m in vlammen opgegaan. Het huis staat buiten de stad en de brandweer kon wegens gebrek aan bluswater niet veel uitrichten. Slechts gedeelte van het huisraad kon worden gered. B.. die verzekeringsinspecteur is. had zijn huis verzekerd voor f30.000. heer F. de Boer. Hij alleen kan de fa briek redden, omdat van de losse leve ranciers 90 pet achter hem staat en van de leden ongeveer 75 pet. Men zal in ieder geval, ook wanneer de heer De Boer wordt aangesteld als hoofddirec teur, de arbitrale uitspraak naleven", zo verzekerde ons de voorzitter. HET WEER IN EUROPA Grenoble Nice Gen«ve Zilnch Locarno ibew. NNW ivel windstil i hedenmorgen 7 u. (KN.M.I.) Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele buien en kans op onweer. Over het algemeen weinig verande ring in temperatuur. Zwak ke tot matige veranderlijke wind. (Opgemaakt om tien uurt. ir. Op 26 Mei V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1