Jlieuwe Criitódje (üourant Rijksaandeel in watersnood- schade: f 800.000.000 Koningin en Prins maakten een zonnige entrée Winston Churchill weerlegt de critiek van Labour Thans ook een vrouw door de geluidsbarrière gevlogen Wist II Siam zal de kwestie-Laos aan V,N. voorleggen DINSDAG 19 MEI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 68936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: f 0.18 per millimeter (By contract belangrüke korting) Directie: F. DIE MER CHRISTELUK-NATJONRAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvasticf) It gfrebfeoeit «in hert in levenspart" Vier en dertigste jaargang No 9738 Op speurtocht door Zuid-Afrika Financiële gevolgen van de stormvloed Bijdragen aan getroffenen als voor oorlogsslachtoffers Den Haag protesteert te Djakarta In verband met infiltratie op Nieuw Guinea DE REGERING HEEFT bij de Staten-Generaal twee belangrijke wets ontwerpen ingediend. In de eerste plaats de Wet op de Watersnood- schade 1953, waarin is neergelegd de regeling voor het verlenen van bijdragen van staatswege in m a t e r i le schade, geleden als gevolg van de op 1 Februari jl. ingetreden watersnood. In de tweede plaats.een omvangrijke aanvulling van de begroting-1953 tol een bedrag van 400 i wïarnemïS millioen. De totale kosten voor het rijk, te dragen als gevolg van de donesië medegedeeld, dat de Nederlandse watersnoodramp, worden geschat op 800 millioen. De regering stelt regering krachtig protesteert tegen de op rich voor. te trachten het herstel van de door de watersnood aangerichte I schade in een penode van ongeveer twee jaar tot stand te brengen, althans voorzover de physieke omstandigheden zulks toelaten. De begro ting voor het volgend jaar zal dus ook met een bedrag van 400 millioen aan watersnooduitgaven moeten worden belast. De totale schade is natuurlijk groter dan 800 millioen. In de regeringsstukken komt men tot een bedrag van 860 millioen op basis van de herstelkosten. Want er is een groot deel, dat niet voor rijksrekening komt. Daarnaast denken wij bijvoorbeeld aan de huisraadschade, schade aan kleding, enz., waarvan wordt aangenomen, dat deze dan zal kunnen worden vergoed uit de middelen van het Nationaal Rampenfonds. In dit verband is het belang rijk, dat op de begroting van Financiën een stelpost wordt gebracht voor het verlenen van een bijdrage aan dit Rampenfonds. Hiermee immers doen regering en Staten-Generaal de principiële uitspraak, bereid te zijn het Rampenfonds geldelijk te steunen, indien mocht blijken, dat dit niet (geheel) kan voldoen aan de verplichtingen in de persoonlijke sfeer. De regering is bij de opzet gegaan, dat het, afgezien van alle over wegingen van financiële aard. niet te ver dedigen is. voor de watersnood-slachtof fers een principieel gunstiger vergoe dingsregeling in het leven te roepen dan die, welke voor de oorlogsslachtoffers heeft gegolden en waarvan de afwikke ling nog gaande is (Wij 'hebben de indruk, dat bij deze standpuntbepaling een grote rol 'heeft gespeeld het feit. dat aan oor logsslachtoffers thans nog een bedrag van ongeveer'f 3 milliard uitbetaald moet wor den, een 'bedrag, vele malen groter dan de gehele rampschade kost). De normen van het ingediende wetsontwerp leiden dan ook in grote lijnen tot gelijke uit komsten alskrachtens de Wet op de Materiële Oorlogsschaden. Voorzieningen met betrekking tot de immateriële schade (levensonder houd. liquiditeitsmoeilijkheden) passen niet 'binnen het raam van dit wetsont werp. Daarvoor zijn reeds bij andere rege lingen voorzieningen getroffen. Geschatte schade De memorie van toelichting bevat een samenvatting van de naar schatting ge leden schade. Uiteraard is deze schatting ook nu nog slechts voorlopig. Woningen: Totaal Zuidholland Noordbrabant Zeeland Totaal Herstelkosten Aandeel Rijk Boerderyen: Zuidholland Noordbrabant Zeeland Totaal Herstelkosten Aandeel Rijk De kosten 1.300 2.390 Zwaar Licht bescha- bescha digd digd 750 11.440 820 4.770 7.430 17 10 herstel van verwoeste 'beschadigde bedrijfspanden en gebou wen van instellingen worden zeer globaal geschat op f20 millioen, waarvan ten laste van het rijk f 15 millioen. De totale kosten voor het rijk in verband met het herstel en de herbouw van onroerende goederen wordt dus geraamd op rond f 138 millioen. Het aantal beschadigde en verloren ge- gane schepen wordt geschat op 400. Het aandeel van het rijk in het herstel wordt geschat op rond een half millioen gulden. In de landbouwsector zal het rijk aan bgdragen moeten verlenen een bedrag van f 261 millioen, voor bedrijfsuitrusting rond f 100 millioen (25 000 schadegevallen met een gemiddelde 'bijdrage van f4000). Het rijk rekent op vermindering van de 'bijdragen wegens verzekeringsuitke- ringen met een bedrag van f 9,5 millioen. De totale kosten, voortvloeiende uit de Wet op de Watersnoodschade 1953 wor den derhalve geraamd op f 490 millioen. filtratie. De minister heeft voorts het verzoek gedaan, dat de Indonesische regering ha rerzijds een grondig onderzoek zal in stellen en de Nederlandse regering op de hoogte zal brengen van de maatregelen ter bestraffing van hen, die voor deze infiltratiepoging verantwoordelijk kun' nen worden gesteld, alsmede ter voorko ming van herhaling. Uit deze mededeling van het ministerie blykt, dat het geen gewapende bende is geweest, die op Nieuw-Guinea infiltreer de, doch dat Indonesische militairen daaraan hebben deelgenomen. Nadat In donesië reeds bij de nieuwe kieswet Ne derlands Nieuw-Guinea tot een kies district van de republiek Indonesië had verklaard, is nu het openlijke gewapend optreden gevolgd. De wnd militaire commandant in Oost- Indonesië. luitenant-kolonel Warouw heeft categorisch tegengesproken, troepen onder zijn commando op 11 Mei zijn geïnfiltreerd in Nederlands Nieuw- Guinea. Donderdagmiddag a.s. om 4 uur wordt op het Muiderslot de Staatsprijs voor let terkunde (P. C. Hooftprijs) 1952 uitge- |Wie is nu baas bij De Ommelanden? Oud bestuur wil rechter laten beslissen Het oude bestuur van De Ommelan den. bestaande uit de heren J. T. Wie- ringa en J. Akkerman, zou overwegen kort geding door de president van de rechtbank in Groningen te laten uitma ken welk bestuur thans rechtsgel dige besluiten kan nemen. Tevens zou een uitspraak van de rechtbank sen, waarbij het de oud-directeur De Ommelanden, de heer F. de Boer. verboden zou worden het terrein van De Ommelanden te betreden. Zoals bekend is. heeft het nieuwe be stuur, bestaande uit drie oppositieleden De Ommelanden, bepaalde beslis singen genomen in het beleid van de fabriek en tevens aan enkele employé's a chefc van het bedrijf ontslag verleend. De beide juridische adviseurs, zowel in het oude als van het nieuwe be stuur, wensten zich niet uit te laten over dit kort geding, omdat nog geen dag vaarding is uitgebracht. Men verwacht evenwel, dat, indien het doorgang vindt, 'it kort geding Donderdagmiddag a.s. voor de rechtbank te Groningen zal dienen. Tijdens een algemene vergadering van de Groningse zuivelbond heeft de voor zitter van deze bond, de heer R. Visser, gewag gemaakt van het Ommelanden conflict. Spreker zei. dat de georgani seerde landbouw dit hele conflict naa: buiten uit stilzwijgend passeert. Het i evenwel zeer de vraag, als we letten op hetgeen in de laatste weken geschiedt, of dit wel juist is. Het betekenisvolle gezegde van „Een man een man. een woord een woord' wordt door velen met voeten getreden. Hèt ergste is, dat men zich laat leiden door personen, die gedurende de oor logsjaren een plaats hebben ingenomen naast de overheersers en bezetters, aldus spreker. Generaal Ridgway Europese strijdkrachten zijn niet sterk genoeg Generaal Ridgway, opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten in Europa, heeft gisteren voor de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden verklaard, dat de strijdkrachten in Europa niet sterk genoeg zijn „ernstige tegenslagen" Nieuwe wapens zouden Haagse bromfietser te Wassenaar gedood 29-jarige bromfietser K. G. Klatt tTerhinderen. uit de 2e Schuytstraat in Den Haag, meuwe wapens zuuueu Europa een j gisteravond, toen hij plotseling de Rijks- machtige uitwerking op gevechtsoperaties i straatweg by de Oude Deyl te Wassenaar hebben en belangrijk tot de defensieve j overstak, aangereden door een personen- kracht bijdragen. maar hij waar- i autorbestuurd door G. F. K. W.. schuwde, dat zij ook nieuwe factoren Mayers plannen slecht ontvangen Ontslag van Franse minister aanvaard- Bezoek aan Denemaiken begonnen Per vliegtuig reisde ons vorstenpaar van Soesterberg naar Kopenhagen kwetsbaarheid met zich zulle De luchtmacht noemde Ridgway de zwakste schakel in de verdediging. Hij zeide dit alles in een pleidooi ter voor koming van verlaging van het program voor hulp aan het buitenland. Te Parijs heeft de toekomstige opper bevelhebber der NATO-strijdkrachten, generaal Gruenther, verklaard, dat hij er vast van overtuigd is, dat er geen derde wereldoorlog zal komen. Hij achtte de ge allieerde strijdkrachten kwalitatief beter dan de Russische, maar kwantitatief staan zij nog ten achter. Tsjechoslowaakse C-47 wordt teruggegeven Te Frankfort is officieel medegedeeld, dat de Tsjechoslowaakse C-47, het toe stel dat in Maart naar de Amerikaanse zone van Duitsland was gevlogen met enige politieke vluchtelingen aan boord, aan Tsjechoslowakije teruggegeven zal worden. t uit Den Haag. De man werd tegen de grond gesmakt en in zorgwekkende stand naar het ziekenhuis aan de Zuidwal in Den Haag vervoerd. Hij is later op de avond aan zijn verwondingen overleden. De Franse Nationale Vergadering heeft Maandagavond de financiële hervor mingsplannen van premier Mayer over het algemeen nogal afwijzend ontvangen. Leden van de commissies voor economi sche aangelegenheden, vervoer- en land bouwzaken ontvingen toejuichingen, toen zij critiek oefenden op de voorstel len, vooral op de belastingen op sterke drank en wegvervoermiddelen. Het he vigst was de critiek op de door Mayer gevraagde buitengewone volmachten om wetten te schorsen, die de bezuinigingen zouden belemmeren. Mayer waarschuwde, dat Frankrijk voor een financieël drama staat. Hij wil in het lopende jaar 120 milliard francs 1.32 milliard) besnoeien op burgerlijke en militaire uitgaven. Met behulp van de volmachten wil hij voorts de uitgaven einde 1957 op een 10 procent lager peil brengen. - René Mayer, de Franse eerste minis- |Mathilde. Prins Axel en Prinses Marga- ter. heeft het ontslag van Pierre Montel, retha. Prinses Margrethe van Bourbon minister voor Luchtvaart sedert 1951.Parma, Prins en Prinses Viggo (de vroe- aanvaard. Deze vroeg eind vorige week 8ere Amerikaanse Leonor Green). Prins ontslag, omdat de regering had voorge-Gorm, de Deense premier Erik Eriksen, de luchtvaart te !de Deense minister ALLES WEES ER VANMORGEN OP, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard, die vanochtend om 8 uur per vliegtuig van Soesterberg naar Kopenhagen zijn vertrokken, een zonnige entrée zouden maken op Deense bodem. De weerberichten voorspellen dat op deze eerste dag van het Koninklijk Bezoek de hele dag de zon zal schijnen. Alleen in het Zuid-Westen van het land is er vanavond kans op onweer, maar dat gaat Kopenhagen.niet aan en daarom heeft men rustig kunnen beginnen met de voorbereidingen voor de ontvangst. Op vele pleinen in de stad zijn vlaggemasten opgericht en in de hoofdstraten zijn versieringen aangebracht Een machtige reigerskolonie, die reeds van vele plaatsen was verdreven, is pnlangs neerge streken in de bomen van het landgoed Nijenburg in Heilo N.-HEen aantal reigerparen zocht hun toevlucht in de bo men boren het feitspad van Heilo naar Alkmaar. Voor de fietsers betekende dit menige onaangename verrassing. Om argeloze wielrijders te bescher men, heeft men nu baldakijnen van stro boven de fietspaden aangebracht. Ingrid op het slot Christiansborg zullen aanbieden. Dit slot ligt op een klein eiland in het hart van Kopenhagen. Morgenochtend om half tien zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard aan boord gaan van het Deense koninklijke jacht Dannebrog, dat 75 meter lang is, 1164 ton meet en een bemanning heeft 60 personen. Op dit schip, dat 1 daag iets bijzonder feestelijks te gebeuren staat. jtochten gemaakt en vele" officiële bezoe- Omstreeks half elf vaumorg«n_zijn.|en de Deense koning kan door de stad j ken afgelegd. Koningin Juliana en Prins Bernhard met fietsèn zonder enige geleide. En niemand Koningin Juliana en Prins Bernhard hun gevolg op het vliegveld Kastrup te zal laten merken dat hij er enige aan- zullen in gezelschap van de Deense Kopenhagen aangekomen. Zij werden]dacht aan schenkt. Daarom was het ook [Koning en Koningin naar Elseneur ontvangen door Koning Frederik IX Koningin Ingrid. Voorts waren o.m. a wezig Prins Knud en Prinses Caroline niet nodig dat de route, die de koninklijke steld. de begroting Men moet niet op Amerika vitten om zijn houding in de Koreaanse bestands besprekingen, zo verklaarde Churchill gisteren in het Lagerhuis. Daar is minder reden voor, omdat Engeland niet voor terugschrikt, zijn standpunt via de daartoe dienende kanalen kenbaar Verkiezingen voor de televisie Op de Amerikaanse houding te Panmoendjon te maken. De vroegere Labour-minister van Oorlog, John Strachey, had beweerd dat de Britse oorlogsinspanning in Korea moeilijker wordt, wanneer redelijke voorstellen door de Geallieerde onder handelaars van de hand worden gewezen. Sir Winston legde cr de nadruk op, dat issen Londen en Washington steeds over leg gaande is over de onderhandelingen Panmoendjon. De bestandsbesprekingen zijn onver wacht tot a.s. Maandag uitgesteld. Aan vankelijk besloten, morgen wee. bijeen te komen. Waarnemers menen, dat dit uitstel eer gevolg is van het overleg, dat thans te Tokio tussen de V.N.-opperbevelhebbers gaande is. Men gelooft, dat de Verbon denen Maandag met een geheel nieuw voorstel zullen komen. „Gewichtige" koningin in Engeland Koningin Salote Toepoe, heerseres van de Tonga-archipel, een eilandengroep in Polynesië, is gisteren in Southampton aangekomen. Zij zal de kroning van koningin Elizabeth bijwonen. Koningin Salote Toepoe is de enige andere offi ciële koningin van het Britse gemene best en de enige buitenlandse vorstin, die voor de kroningsplechtigheid is uit genodigd. In het gezelschap van de Po lynesische vorstin bevindt zich haar schoondochter, prinses Mata-Aho. 1 gemaal, prins Toengi, eerste minister de Tonga-archipel en troonopvolger is. 35 Jaar geleden besteeg koningin Salote Toegoe de troon. Zij is nu 53 jaar, een opvallende verschijning, daar zy 1.90 meter lang is en 127 kg weegt. Koningin Salote Toepoe brengt haar eerste bezoek aan Engeland en zal haar De Amerikaanse Jacqueline Cochran is de eerste vrouw die de geluidsbarrière heeft doorbroken. Zij deed dit Maandag en gesloten circuit met een F-86 Sabre straalvliegtuig, waarin zij een snelheid van 1049 km en 610 meter per uur behaalde. Zy brak twee wereld records: het snelheidsrecord voor vrou- met straalvliegtuigen, dat op naam stond van Jacqueline Auriol, de Schoon dochter van de Franse president, en 'het snelheidsrecord over 100 km, dat op i stond van kolonel Fred Ascanl van de Amerikaanse luchtmacht. De eerste vestigde haar record op 21 December 1952 en de laatste het zijne op 17 Augus tus 1951. Miss Cochran, de vrouw van de finan- er Floyd Odium, vestigde haar records Met een Sabre-straaljager Vlak bij vliegbasis Twente Meteor neergestort: piloot omgekomen Een Gloster Meteor 4 straaljager van de jachtvliegschool Twente is gistermid dag even na drie uur in de gemeente Weerselo verongelukt. De piloot, de 23-jarige sergeant-vlie- ger S. I. J. M. Abel uit Rotterdam, was bezig zich te oefenen in het doorstarten. Juist toen hij de machine wilde optrek ken, zwenkte de jager af en stortte even daarna neer. Het toestel werd vernield, doch vloog niet in brand. De piloot over leed onmiddellijk. Het ongeluk gebeurde juist binnen de rand van de vliegbasis. De 74-jarige Sjigeroe Josjida is van daag door het parlement herkozen als premier van Japan. Het is zyn vijfde ambtstermijn. «■c Buitenlandse Za- besnoeien met vijf milliard franc. De ken Ole Björn Kraft, yertegenwoordi- minister van Defensie. Pleven, zal nu gers van leger, marine en luchtmacht voorlopig de portefeuille voor Lucht- en de Nederlandse gezant en zyn echt- vaart beheren. 1 genote. de heer en mevrouw Luden. Koningin en Prins inspecteerden na de begroeting de erewacht van de Deense luchtmacht en daarna vertrok de stoet naar het koninklijke slot Amaliënborg. waar de Nederlandse koninkijlke gas ten zullen logeren. De Denen vatten het bezoek met war me belangstelling, maar rustig op. Zij zijn van nature evenmin als de Noren ge neigd tot een grote uitbundigheid en daarom zal men ook geen al te enthousi aste demonstraties mogen verwachten. Ten opzichte van hun eigen konings huis nemen zij dezelfde houding in: zij dragen het op de handen, de leden weten waarby zij tweemaal de geluidsbar rière doorbrak op de luchtmachtbasis Edwards bij Los Angeles. Haar tijden werden foto-electrlsch vastgesteld door I het privèlev leden van de Nationale Aeronautische j stenhuis te respecteren. De Deense ko- Vereniging. Zij heeft lange tijd geoefend ningin en de drie prinsessen kunnen on- voor zy haar poging ondernam. gehinderd in de stad boodschappen doen Doordat 2 wielrijders plotseling opdoken, geraakte gisteravond een Haagse automobilist op de Laan van Meerdervoort, bij dè Gouden regenstraat, aldus klem tussen een boom en een wagen van lijn 14. De autobestuurder zelf mankeerde gelukkig niets. intrek nemen in het paleis v DAT de Friese Beweging op 6 Juni in Leeuwarden een demonstratief congres houdt over de Friese eisen inzake het gebruik van de Friese taal in het rechts verkeer en het onderwijs (sprekers: H. Algra en P. W. Pieterse). DAT de Amerikaanse torpedojagers Gyatt en Zellars (elk 2200 ton) tot Don derdag in Vlissingen liggen. DAT in Maastricht tegen de 49-j. fa brikant P. R. T. Z. uit Valkenburg acht maanden is geëist wegens heling een auto, die in DüsseldorfHeerdt gestolen en naar ons land was St James, smokkeld. Juni wordt geopend. DAT ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der A.M.V.J. (Alg. My voor Jon geren) Vrijdagmiddag in Amsterdam een receptie wordt gehouden. DAT het C N V op 19 Mei in Utrecht een studieconferentie houdt, waar P. Ka- pinga spreekt over „De meebetaling van ongeorganiseerden". DAT tussen Winschoten en Leer (Duitsland) een busdienst is geopend, die de dienst WinschotenBremen vervangt DAT de adv.-gen. bij de Hoge Raad heeft geconcludeerd tot verwerping van het beroep van de O v. J. te R'dam legen de vrijspraak van een bakker, die na sluitingstijd brood heeft bezorgd. DAT van 26 tot 29 Mei in Amsterdam het vierde internationale congres belanghebbenden bij onroerende goede ren wordt gehouden. DAT het Tweede-Kamerlid Bommer (PvdA) schriftelijk aan minister Witte heeft gevraagd of de bijdrageregeling voor woningwetwoningen binnenkort wordt verruimd. DAT de N V. Eilandennieuws te Mid- delharnis op 1 Juli 25 jaar geleden begon met de uitgave van een streekblad. DAT de voorzitter van de vereniging Hoekse Waards Belang, J. Verhagen Jzn, t.g.v. het 60-j. bestaan van deze vereni ging is benoemd tot ridder O.-N. Een koninklijke tegenspraak DE DEENSE PERS heeft een tegenspraak van een be richt over het Deense konink lijke huis gekregen van Koning Frederik IX zelf. Aan een diner van de Deense marine zei de Koning tot de persmensen: „Wat ik nu ga zeggen moet u niet opnemen. Ik heb een vrije avond." Maar even later zei hij:.„Wat u wel mag zeggen is het vol gende: „Er heeft in de kranten gestaan dat ik ischias heb, maar dat heb ik zeker niet." Hier zal het beroemde slot Kronborg worden bezichtigd, de plaats, die Sha- kesperare koos als achtergrond van zijn Hamlet. Het eerste slot werd gebouwd in 1425, toen de Deense Koning Erik van Pommeren de seheepvaarttol aan de Sont instelde en op de plaats waar het vaar water het smalst is een versterkt bolwerk oprichtte. In een gedeelte van het kasteel is het museum van handel en scheepvaart on dergebracht, dat ook herinneringen be vat aan Nederlandse zeehelden (Wasse- naer van Obdani) en Nederlandse scheepsmodellen. Morgenavond zal het Nederlandse Koninklijke Paar in de schouwburg een galavoorstelling bijwo nen die een der hoogtepunten van het bezoek belooft te worden. Luit.-generaal Erik C. V. Moelier, de Deense legerleider, zal als speciale aide toegevoegd worden aan Koningin Juliana tijdens het vierdaagse staatsiebezoek. Verder zal het officiële escorte van Hare Majesteit bestaan uit Gravin Ellen Bege Louise Moltke, een Deense hofdame en commandant S. S. Thostrup Vice-admiraal H. A. Nyholm en kapi tein S. Glarborg zijn benoemd tot aides van Prins Bernhard. De adjunct-minister van Buitenlandse Zaken, Graaf A. N. Moftke-Huitfeldt, zal toegevoegd worden aan de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr J. W. Beyen. Jongeman bij Pijnacker onder trein gedood Ter hoogte van het zwembad te Pijn acker in de 20-jarige J. H. D. uit Hen drik Ido Ambacht door een trein, die 's avonds om half negen uit Den Haag was vertrokken, gegrepen. De jongeman m BJ overleed onmiddellijk. Hij was via een het "staafsiébanketlP°lderweg op de spoorbaan terechtge- gasten na hun aankomst op het vliegveld Kastrup naar de stad zouden volgen, een speciale afzetting kreeg. Alleen zou vanmiddag tussen twintig minuten over twaalf en half een de route n de paleizen Amaliënborg, waar het koninklijk paar zal verblijven, en Chris tiansborg, waar de lunch zal worden ge bruikt, worden afgezet. Maar deze afzet ting is dan ook de enige. Langs de weg werden gisteren enkele E.H.B.O.-posten in gereedheid gebracht, maar die zyn er slechts om wat verdwaalde kinderen op te bergen, zeggen de Denen. Vorstelijk jacht Vanavond zullen de Koningin Prins aanzitten aan het staatsie dat Koning Frederik IX en Koningin komen. Foster Dulles gaat accoord Fransen begonnen een tegenoffensief Siam. de Westerbuur van Indo-China, dat door het jongste communistische offensief een zwakke post in de Wes terse defensie is geworden, zal bij de Veiligheidsraad een klacht indienen tegen de Rode invasie van Laos. Siam voert aan. dat door de agressie van de Vietminh artlkele 34 van het Handvest der Ver. Naties is geschonden. In het genoemde artikel wordt gesproken van verstoring der vrede en veiligheid. De Siamese regering zal haar vertegen woordiger bij de Ver. Naties opdracht geven, de kwestie aanhangig te maken, hetgeen overigens nog niet officieel is bevestigd. Tot dit ingrijpende besluit men op een speciale kabinetszitting gekomen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. John Foster Dulles, heeft verklaard, dat Amerika een gunstige houding zou aannemen tegenover een dergelijk besluit van Siam. Hij zou lie ver zien. dat de Siamese regering de zaak voor zou dragen als een bedreiging van ae vrede dan als een daad van agressie. Hij stelde toen voor, dat men zich op artikel 34 zou beroepen. Intussen hebben sterke Franse troe pen, onder rechtstreeks bevel van de opperbevelhebber in Indo-China, gene raal Salan, de plaats Xieng Khoeang. 140 km ten Z.O. van Loeang Prabang, her overd. Xieng Khoeang werd op 19 April door de Vietminh bezet. Deze mededeling is de eerste aanduiding van een Frans tegenoffensief in Laos. De heroverde plaats is de hoofdstad van de Meo-stam, Op de meeste plaatsen droog Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Over het alge meen lagere temperaturen. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit Westelijke, later uit uiteenlopende rich tingen. (Opgemaakt om 10 u.) ZON EN MAAN Woensdag: Zon 4.39 tot 20.34 uur; maan 11.40 tot UI uur. Op 20 Mei EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1