VOLA te Leiden (25 jaar) vierde feest Majoor en mevr. Hordijk namen afscheid NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 18 MEI 1953 Receptie - film - avondieest Tevens 70-jarig bestaan van vereniging De Ambachtsschool Zaterdagmiddag werd in de Leidse ambachtsschool het 25-jarig bestaan herdacht van de vereniging van oud-leerlingen dezer school. Ter gelegen heid van dit jubileum en in verband met het 70-jarig bestaan der school was een bescheiden tentoonstelling ingericht, die een beeld gaf van het werk der leerlingen en de voornaamste bijzonderheden van het nijver heidsonderwijs. De voorzitter van de vereniging De Ambachtsschool, ir Van Hoek, merkte in zijn felicitatietoespraak op, dat het bestuur van de Vola geen gemakkelijke taak heeft met het bijeenbrengen van zoveel jongeren van diverse pluimage. Maar hij verklaarde tevens, dat het be stuur die taak goed verstaat. Aangeboden werd een voorzittershamer, „om de rust en de orde in de vereniging te bewaren". De herdenkingsrede werd uitgespro ken door de heer Zwanenburg, voorzit ter van de Vola. Hij herinnerde er aan, dat de vereniging op initiatief van de heer Meurs is opgericht. „Wij zijn hem nu zeer dankbaar voor deze daad. Hij heeft ook medewerking verleend aan de oprichting van een landelijke bond van Vola's. Bij deze bond zijn zestien ver enigingen aangesloten". De heer Zwa- nenbrug deelde mee, dat deze bond ter Eerste Chr. Leidse school vandaag honderd jaar De Christelijke opleidingsschool Noordeinde 40 herdacht heden met grote dankbaarheid haar honderd jarig bestaan. Als eerste Chr. school te Leiden begon zij 18 Mei 1853 in een gebouw aan de Oude Vest haar lessen. Mede in verband met do luisterrijke viering van het honderd jarig bestaan van de Vereniging voor Chr. onderwijs, enige maanden ge leden, werd dit feit in de intieme kring van personeel en leerlingen herdacht. Tentoonstelling van kinder tekeningen In de Lakenhal zal Vrijdag een ten toonstelling worden geopend van kin dertekeningen, vervaardigd door leer lingen van de Leidse scholen. Gemeenteraad Leiden De eerstvolgende vergadering van Leidse gemeenteraad wordt op 1 Juni gehouden. Leidse amateur gelegenheid van het zilveren jubileum van de Leidse vereniging zijn jaarver gadering dit jaar in Leiden hoopt te houden. Het eerste bestuur van de Vola be stond uit de heren Goslinga, De Graaf, Van der Horst, Mulder, Van Muijden. Wijling en Van der Waals. Dat er in de vereniging groei zit, moge blijken uit het feit, dat het ledental van ongeveer zes tig bij het begin is gestegen tot boven de vierhonderd. Bovendien zijn er veer tig donateurs. In de achterliggende periode organiseerde de Vola ongeveer 160 bijeenkomsten. Men bedenke hier bij, dat in de jaren 19401945 niet kon worden gewerkt. Het grootste succes is naar de mening van het bestuur wel ge weest het verschijnen van een eigen or gaan. Dat geschiedde in 1937. Helaas moest de uitgave in 1942 worden gestaakt. Groot was de voldoening, toen deze in Juli 1952 kon worden hei-vat. Dat de Vola bestaansrecht heeft gekre gen. is niet alleen te danken aan het werk van bestuur en leden, aldus ver volgde de heer Zwanenburg zijn toe spraak. Men kon steeds rekenen op de medewerking van de bestuursleden van de vereniging De Ambachtsschool, de directeur der school en de leraren. Snreker richtte zich tenslotte tot het bestuur der school om dit geluk te wen sen met het 70-jarig bestaan der ver eniging. De wens van het bestuur was zo min mogelijk aandacht aan het 70- jarig bestaan te schenken. Tooh had de Vola gemeend iets te moeten doen. Men besloot namelijk een klein steunpilaartie te worden van de stichting Fonds Am bachtsschool Leiden. Voorzitter van de feestcommissie was de heer Van der Waals, die geruime tijd in het bestuur van de Vola zitting heeft gehad. Hü richtte zich eerst tot het be stuur, daarna tot de Vola. De heer Van Hoek bood hij een bloemstuk aan en de heer Zwanenburg niet minder dan een schrijfmachine. Dit was mogelijk dank zij de steun van velen. Namens het gemeentebestuur wenste wethouder Van Schaik geluk. Hij dat het bestuur der gemeente respect heeft voor de wijze, waarop de Vola haar Tijdens de receptie van de Leidse Vola kreeg de voorzitter, de heer Zwanenburg, even de gelegenheid de door de heer Van der Waals (rechts) namens de feestcommissie geschonken schrijfmachine te be wonderen. Beneden ziet men ook nog de kop van de nieuwe voorzitters hamer. Foto N. van der Horst werk steeds weer aanvat, voortzet en ii stand houdt. Tijdens een receptie, die hierna volgde, was er ook gelegenheid de tentoonstel ling te bezichtingen. En om vijf uur wa ren ruim 250 jongens in Lido bijeen vooi filmvoorstelling. Vertoond werd de N. Wildschut 25 jaar bij de N.Z.R De heer N. Wildschut, onderhoud; monteur eerste klasse bij de N.Z.H., he: dacht Zaterdag het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de maat schappij. De chef van de technische dienst, de heer H. J. Kapteijn, die verge zeld was van de bedrijfschef, de heer C. Wassing, liet zich waarderend uit over de wijze, waarop de jubilaris zich van zijn taak heeft gekweten. Hij overhan digde de gebruikelijke enveloppe en oorkonde. Namens de Ned. maatschappij voor nijverheid en handel bood de heer Kapteijn de zilveren medaille met draag- medaille en oorkonde aan. Van het jubi leumfonds ontving de jubilaris ook oorkonde film „De jongen met de trompetter". De heer Zwanenburg sprak hier een kort openingswoord, waarin hij er bij de niet-leden op aandrong zo spoedig gelijk lid van de Vola te worden. Want hoe meer leden er zijn, hoe meer het belang van de jongens kan worden 'sArvonds werd in de Stadsgehoorzaal een feestavond aangeboden, waaraan medewerking werd verleend door Snip en Snaip. De avond werd geopend en ge- sloten door de voorzitter, de heer Zwa- tving ae juonaris ook een netlburK geschenk onder couvert. Agenda voor Leiden Maandag Trouwzaal stadhuis, half 9: Inlichtln- genavond Nat. Reserve. Prentenkabinet, 8 ui fotografen-vereniging, collectie-Grégoire. Jacobazaal Burcht, 8 uur: Leids drank- weer-comité, propaganda-avond, spreker M. Maas uit Den Haag. Oegstgeest, gemeentehuis. half 8: raadsvergadering. Dinsdag Koor Pieterskerk, 8 uur: Bijzonder Kerkewerk der Hervormde Gemeente. Pinksterspel „Des Heilands Tuin" door de Leidse oecumenische spelgroep. Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., opera- meert door Rott. Fbilh. Orkest met Gré Brouwenstijn en Jan van Mantgem. Zuiderkerk. 7.45 uur: L.A.K.. Leon Fleisher. piano. Cantine meelfabriek, 8 uur: jaarverga dering speeltuin „Om de doorbraak". Woensdag Rapenburg 23, Vakschool voor meisjes, 24 en 79 uur: openbare les met ten toonstelling. Koor Pieterskerk, 8 uur: Bijzonder Kerkewerk der Hervormde Gemeente, Pinksterspel „Des Hei'lands Tuin" door de Leidse oecumenische spelgroep. Kam.-Onneslaboratoriuim, 8 uur: K H. van der Star-re over atoomener gie, met proeven. Burcht, half 8: brandweer-personeels vereniging De Vlam, feestavond. Trouwzaal stadhuis, half 9: inlichtan- genavond Nat. R< Utr. Jaagpad 11, 8.15 uur: cursus „Hoe begrijpt U meer van muziek?" door mej. Lien Sibbes. Hoogl. Kerk, half 8: Avondstilte. Steenschuur 21, half 8half 9: zitting pr ijze neomimissl e. Oegstgeest, Zendingshuis, 8 ui Classicale Zendingscommissie, sprek< dr G. P. H. Locher, de heer J. A. Mulder en ds S. P. Tabaksblatt. Tentoonstellingen De Lakenhal: schilderijen van A. J. van Drdesten (tot 1 Juni). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, en apotheek „Tot hulp der mensChheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Lenteleest Volkshuis Aangezien de weerberichten voor terdagmiddag niet zo gunstig we werd het jaarlijkse lentefeest van Leidse Volkshuis ditmaal in de Stads gehoorzaal gevierd. Ruim driehonderd kinderen namen bier deel aan een lc tespel, dat alle eigenschappen bezat t er een echt lentefeest van te maken. Prof. Mekkes sprak over graphologie In de internationale School voor Wijs- begeerte te Amersfoort is tijdens het weekeinde het eerste congres gehouden van de Stichting Órde van practiserende Graphologen. Prof. dr J. P. A. Mekkes, bijzonder hoogleraar in- de Calvinistische wijsbe geerte te Leiden, sprak over „De bete kenis van de philosophic voor de weten schap in het algemeen en voor de weten schappelijke graphologie in het bijzon der". Spr. meende, dat alle vakweten schapbeoefenaars aan wijsbegeerte moeten doen. Het gaat de grapholoog om de verschillende eigenschappen van de mens. De grapholoog wil de mens helpen en een plaats geven in de wereld. Prof. Mekkes waarschuwde tegen het pragmatisme, dat leidt tot het uit elkaar trekken van de mens. De conclusie van prof. Mekkes was, dat de graphologie n-iet de -uitkomst van een psychologische of wijsgerige strijd kan afwachten, doch zich er terdege re kenschap van moet geven, dat zij, ge zamenlijk met deze wetenschappen, is onderworpen aan de toets van de trans cendentale critiek van haar veronder stellingen. Zendingsconferentie te Oegstgeest 2328 Mei Door het zendings-studentenhuis te Oegstgeest wordt in de Pinksterweek een zendingsconferentie gehouden, waaraan leden van de Bruderring von Missions- seminaristen en leden van de Studenten- bund für Mission deelnemen. Ook deel neming van Nederlandse studenten wordt verwacht. Het is de eerste keer, dat bovengenoemde zendingsorganisaties een gemeenschappelijke conferentie be leggen. Het zendings-studentenhuis, dat bij de Bruderring von Missionsseminaris- ten is aangesloten, heeft aan de totstand koming krachtig medegewerkt. Referaten worden gehouden door ds K. H. Kroon, ds J. H. Grolle, prof. dr Th. C. Vriezen, prof. dr G. Sevenster, prof. dr A. A. van Ruler, prof. dr J. C. Haeken- dyk, dr E. Jansen Schoonhoven, dr J. Blauw en prof. dr W. Freytag (Ham burg). De Bijbeloverdenkingen worden geleid door Pfarrer H. Fischer (Rotter dam) en ds G. Toornvliet (Leiden). Voor mevrouw Wildschut mooi bloemstuk. Collega's en besturen van verenigingen hadden gezorgd voor nog meer bloemen en geschenken. Twee zilveren jubilea Zaterdag vierde de heer I. Lardee, Dij'kstraat 36, zijn zilveren jubileum als chauffeur bij de firma Spronik aan de Witte Singel. Hij had voor dit feit de gehele dag vrij gekregen en werd in zijn huis gehuldigd door de directie, die de zilveren jubilaris een enveloppe met inhoud aanbood. Van het personeel kreeg de heer Lardee een fruitmand, terwijl de 'afdelingschef hem met een grote taart bedacht. De brugwachter eerste klasse, de heer S. A. Meerburg, dienst doende aan de post Havenbrug, die Zaterdag 25 jaar bij de gemeentedienst werkzaam was, heeft zich aan een huldiging onttrok- Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Willem, zn van T. Houwe- ling en E. Kost; Hendricus A., zn van L. van Kampenhout en C. M. v. d. Does; Matthys, zn van J. Post en S. S. v. d. Keur; Peter A., zn van A. P. Dozij en P. Mooten; Joanna G. M., dr van C. R. Hillebrand en C. C. van Dijk; Marion H. J., dr van A. N. Tesselaar en J. v Zouw. OVERLEDEN: M. Brussel, wed. Van Leeuwen, 77 jaar. Het vertellen moet er zijn om zichzelf Van de Hulst sprat fe Leiden Langzaam-aan is het oude, mooie vertelvak op onze lagere scholen naar de vergetelheid verbannen. Het is met dit vak gegaan als met Assepoester, die bij de aspot terecht kwam, zo zei de heer W. G. van de Hulst Zaterdag middag in zijn lezing voor de vereniging van Christelijke onderwijzers, afdeling Leiden. „Er was eens".... een toverwoord, dat groot en klein door alle tijden heeft geboeid. Nu klinkt dit woord bijna niet meer op de scholen en het vertelvak werd wel erg decadent. De heer Van de Hulst zei. dat het vertellen vroeger officeel op het rooster voorkwam. En er wérd verteld, spreker. Die halfuurtjes werden geen verloren halfuurtjes, wrnt de atmosfeer tijdens het bereizen van het land der beelding is door de jonge luisteraars nooit vergeten. Het diepste geheim van goed vertellen is, dat men zelf het verhaal in zijn beelding meemaakt en het aan de kinde ren laatzien. Het vertellen moet zichzelf zijn. De leermeester moet zonder enige bijbedoeling leiding geven aan doel loze zwerftochten door het land der ver- ibeelding. Bij dit vak geen angst proef-' werken of rapportcijfers, alleen maar genieten. De kinderen blijven de verteller dankbaar, jaren en jaren, nadat ze van school zijn. De vertelkunst is altijd een fijnzinnige schoolmeesterspicht geweest, helaas al meer is gaan verzaken, al wordt er ook nog veel meer verteld dan officieel toelaatbaar is. Zal de arme Assepoester op het bal de onderwijsvernieuwing een kans krij gen? Als het aan haar zusters, de be langrijke en gewichtige vakken, ligt zeker niet. Maar als ze er verschijnt, zal de prins haar herkennen en de voorkeur geven, want Assepoester, het vertelvak, is onsterfelijk en van koninklijke bloede, zo eindigde de heer Van de Hulst. De akker is gereed Leger des Heils Majoor H. Hordijk en mevr. majoor Hordyk-Reversma, die door het hoofdkwar tier van het Leger des Heils tot voorgangers in Den Haag werden benoemd, hebben gisteravond in een samenkomst afscheid van het Leidse corps genomen. De zaal van het Leger des Heils aan de Hooigracht was volgestroomd met men sen, die het echtpaar voor hun vertrek nog de hand wilden drukken. De jeugdbrigade zong de scheidende voorgangers toe. Hierna volgde zang var het zangkoor. De penningmeester de heei J. S. Kolderman zei, dat God in de viei jaar, waarin majoor Hordijk in Leiden was, alles wel gemaakt heeft. In vol vertrouwen op Hem gaan we de toekomst in, zo zei hij. Tenslotte wenste hij het echtpaar een zegenrijke arbeid toe Den Haag. Zuster H. Roosen, die als secretaresse van de gezinsbond sprak, wees er op, dat de werkers gaan, maar dat het werk blijft. Ze liet haar afscheidswoorden ge paard gaan met een hartelijke opwekking tot allen om in liefde en trouw van de Heiland te blijven getuigen. De corps-sergeant-majoor, mevr. Stolte, zei dat ze de voorgangers missen zal. Zij kwamen hier om van het Licht te getui gen en dat hebben ze ondanks al hun gebreken gedaan. Altijd is er zegeq uit gegaan van de woorden van de majoor, die onder de moeilijkste omstandigheden een blijmoedig Christen bleef. Moge zijn stem nog vele malen klinken in Den Haag en elders tot eer van God, mevr. Stolte tenslotte. Mevr. Hordijk vertelde, dat ze 34 jaar geleden afscheid nam van de wijk in Den Haag, waar ze nu weer naar toe gaat. Ze deed dit toen met de woorden: „De Here is mij een helper en ik zal want God de Heer zal ons niet begeven weer afscheid nemen. Ze sprak haar dank uit voor alle vriendelijkheid en liefde, die zij en haar man in Leiden mochten onder vinden en ze wees er op, dat het gaat om het Lam Gods, dat de zonden der wereld wegneemt. Hierna sprak majoor Hordijk naar leiding van Matth. 2820; En zie Ik ben met U al de dagen tot de voleinding der De heer H. Brouwer in 't zilver Zaterdag was de heer H. Brouwer 25 jaar als technicus in dienst kliniek voor keel-, neus- en oorheelkunde van het Acad. Ziekenhuis. Tijdens een hartelijke huldiging werden enkele ge schenken aangeboden. „De Zijl" geopend Vanmorgen werd de zweminrichting „De Zijl" geopend en het waren ook dit keer weer wethouder Jongeleen en de heer Van der Linde, die als eersten een duik namen; echter niet als enigen; er waren ongeveer nog dertig andere zwem- lustigen. De temperatuur van het water ook aardig opgelopen sinds vorige week en bedroeg zestien graden. Feestavond melkhandelaren Ter gelegenheid van het gouden jubi leum der vereniging van melkhandela ren „Eensgezindheid zij ons doel" werd Zaterdagavond in „De kleine Burcht' feestavond gehouden, waarop eensgezind voor een goede stemming werd gezorgd. wereld. Hij deed zijn prediking gepaard gaan met 'n ernstige oproep tot bekering. Dr P. L. Schoonheim, die tenslotte sprak, dankbaar zijn voor 't contact, dat hij in zijn werk met het Leger des Heils had. Hij hoopte met de opvolgers van het echtpaar Hordijk verder samen te mogen werken. De Kerk moet net als het leger naar buiten, de straat op. maar ze heeft van dat werk nog bijna geen ervaring en ze Kan in dat opzicht veel van het Leger leren. Hierna wenste dr Schoonheim majoor en mevr. Hordijk een zegenrijke arbeid toe. De samenkomst werd besloten met het zingen van lied 634: God zij met i ons wederziens. Tenslotte zong me scheidende voorgangers Ps 134 3 toe. De nieuwe voorgangers, het echtpaar Dros uit Kampen, hoopt a.s. Donderdagavond om 8 uur intrede te doen. Gouden huwelijk Woensdag 27 Mei hopen de heer C. Klinkenberg en mevr. J. Kllnkenberg- Valstar, wonende Mussenbroekstraat 3, hun vijftigjarig huwelijk te vieren. Veertig jaar bij de Bank De heer M. A. Ragut. vierde vandaag zijn 40-jarig jubileum ten kantore der Amsterdamse bank-Incassobank. Namens directie en personeel werden diverse ge schenken aangeboden. Tevens kreeg de heer Ragut de gouden medaille van de mij van Handel en Nijverheid. NUSO adopteert speeltuin van Nieuwe Tonge De NUSO (Ned. Unie van Speeltuin- organisaties) heeft de totaal verwoeste speeltuin van Nieuwe Tonge ge adopteerd. Ook de andere speeltuinver enigingen in het rampgebied zullen worden geholpen. De betoverde heuvel Een toneelstuk vraagt meer dan fantasie Dat fantasie en een vlotte pen nog niet genoeg zijn om een goed opgebouwd toneelstuk te schrijven, wordt door „De betoverde heuvel", een stuk van Ko Keepers, weer eens duidelijk bewezen. De schrijver heeft een speelse geest, maar heeft zijn geest niet genoeg in bedwang om zijn soms aardige invallen te verwerken tot een stuk, dat genoeg spanning heeft. Het verwijt, dat Pat O'Brien in het derde bedrijf enige keren te horen krijgt: Schiet toch op en rek de zaak zo, hebben wij ook de schrijver (in gedachten) in het oor gefluisterd. Daar op die Californische haciënda, aar Don Carlos die niet merkt, dat de oude glorie van zijn geslacht nog slechts een fata morgana van zijn fan tasie is de scepter probeert te zwaaien (in werkelijkheid doet tante Margareth het) botsen Spaanse romantiek en Ame rikaanse zakelijkheid met elkaar, wat tot grappige scènes aanleiding geeft. De schrijver heeft hier nog niet genoeg aan introduceert een professor, die achter insecten aanjaagt en een zekere me- w Candy, die de lakens uit wil Wanneer alle goede plannen van tante, m de familie voor een geldelijke cata strofe te behoeden, in duigen dreigen te vallen, doordat er geen pensiongasten komen en de twee, die er zijn, weglopen, wordt er juist op '4jd olie aangeboord en de bronnen spuiten met dit kostbare vocht een nieuwe blijde toekomst voor de bewoners van de haciënda. Van „De Sleutelspelers", die Zaterdag avond een opvoering van „De betoverde heuvel" gaven, hebben we wel eens be tere opvoeringen gezien. Individueel was er veel goeds, maar men kan tot een betere gezamenlijke prestatie komen. Daar was allereerst een dikwijls gebrekkige rolkennis. waardoor men angstige blikken op „het hok" richtte en een grote mate van onzekerheid ontstond. Dit euvel wreekte zich het ergst ln de scène tussen „de geest" en Don Carlos. Daar was O'Brien zó geconcentreerd op zijn tekst, dat hij geen aandacht kon be steden aan het zeggen er van. Men speelde ook vaak te dicht op el kaar en voorts liep met name Betty te dikwijls doelloos rond op het toneel. Men vergat, dat het spel altijd moet doorgaan! Individueel valt er meer te prijzen. Mevrouw S. CramaLeppers gaf een aannemelijke vertolking van tante Margareth, een toonbeeld van zakelijk heid, zonder haar vrouwelijk gevoel ver loren te hebben. een wat aarzelend begin Jiet ire- w T. van der MarkSmits een goed gemarkeerde Pepita zien. Van de heren noemen we A. Crama als de zenuwachtige, slechts voor en met zijn insecten levende professor Brimble. Zonder enige overdrijving, maar volko- aanvaardbaar werd deze dienaar der wetenschap op de planken gezet. Ook A. van Egmond leverde een goede prestatie met zijn Don Carlos, al kwam zijn gran dezza wel eens te veel van buiten af. de typering was lang niet onverdienstelijk. De dames mochten na afloop de ge bruikelijke bloemen in ontvangst nemen. Bil

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 3