s Brazilië biedt de emigrant goede kansen Toch is het zo! «Honderd jaar Kromstaf" met pracht en praal gevierd Meer Zondagsrust gevraagd op de koopvaardijvloot 2 MAANDAG 18 MEI 1953 Groepsverband noodzakelijk Vrouwenorganisaties ingeschakeld bij Chr. Emigratie Centrale (Van een onzer verslaggevers) "P1 MIGRATIE NAAR BRAZILIË, ook op massale schaal, biedt grote rao- gelijkheden, mits aan twee voorwaarden wordt voldaan. In de eer ste plaats moet men emigreren en koloniseren in groepsverband en in de tweede plaats zou er een Nederlandse maatschappij moeten komen, die zich zou belasten met de contacten op hoog niveau in Brazilië, de aankoop van gronden enz. Tot deze conclusie kwam mr H. C. Visser uit Den Haag Zaterdagmiddag aan het slot van de causerie over Brazilië, die hij hield op de te Utrecht gehouden algemene ledenvergadering van de Chr. Emi gratiecentrale. Emigratie in groepsverband is volgens spr. noodzakelijk, omdat een enkeling zich onmogelijk zal kunnen aanpassen de hem volkomen vreemde toestanden, die hij in Brazilië zal aantreffen. In Ca nada en Australië is die aanpassing veel gemakkelijker. De individuele emigrant zal in Brazilië naar alle waarschijnlijk heid juist in de eerste drie moeilijke jaren mislukken. Ook is het var grootste belang, dat het contact met de federale en de staatsoverheden evenals dat met leveranciers en afnemers gevoerd door een persoon, die de taal beheerst en over een ruime ontwikkeling op allerlei gebied beschikt. Zo lang nog geen Nederlandse emigratiemaat schappij naar het voorbeeld van d< Italiaanse in Brazilië is, kan alleen eer flinke groep een dergelijke figuur aan Mr Visser gaf een levendige beschrij ving van de Ver. Staten van Brazilië, die een oppervlakte van 40000 vierkante kilo meter beslaan. Taal en cultuur zijn niet Spaans, maar Portugees. Dit heeft tot ge volg, dat de verdraagzaamheid in di roomse land veel groter is dan in andere Zuidamerikaanse staten, want de Portu gees is geen doordrijver, maar zoekt naai een vergelijk. President Vargas bijv. be wees zijn ruimheid van blik, door twee van zijn zonen Calvijn en Luther Betrouwbaar In tegenstelling met wat men hier meestal denkt, is de Braziliaan eerlijk betrouwbaar. Corruptie en oneerlijke practijken komen in Brazilië juist het meeste voor bij emigranten uit andere landen als bijv. Duitsland en Polen. Een Nederlandse emigrant moest bijv. tijdens de oorlog zijn bedrijf van 500 ha in steek laten om dienst te nemen in Irene-brigade. Bij zijn terugkomst ni jaar vond hij alles in de beste orde Tergende zenuwpijn 1 kon U plotseling machteloos maken. 't Is altijd makkelijk bij U te hebben, die helpen direct! SEDERT de oudste tijden heeft de mens gemeend dat de hitte van de zon wordt veroorzaakt door een verbrandingsproces in of van hemellichaam. Deze opvatting juist, tot het moment waarop de tuur- en scheikundigen een definitie voor het verbrandingsproces gingen geven. Sedert dien brandt de zon niet meer, hoewel men nog lang gemeend heeft dat dit wèl het geval was. En, laten we eerlijk zijn, het kost ons, ook nu we beter weten, buitengewoon veel moeite ons iets anders voor te stellen. Wat is branden elgenlyk? Volgens de definitie mogen we er niets anders onder verstaan dan dat de een of an dere stof zich met zuurstof verbindt. Volgens onze particuliere opvattingen moet deze verbinding ook nog ge paard gaan met vuurverschijnselen. Gaan bijv. de kolen in de kachel een dergelijke verbintenis met de zuur stof uit de lucht aan, dan zeggen we dat de kachel brandt. Maar geen on zer zal het in zijn hoofd halen het roesten van ijzer als branden aan te duiden, hoewel het dit, strikt geno men, wel is. Maar goed, dergelijke processen, zo- als die zich in onze kachel afspelen, zouden zich ook in de zon kunnen voordoen. En tot voor kort heeft men dan ook altijd gedacht dat de zon één grote, brandende vuurbol was. Tot een paar heldere koppen eens op een papiertje gingen rekenen en tot de conclusie kwamen, dat de ener gie die door één gram van de zonne- rnassa vrijkomt, ongeveer een half millioen maal zo groot is als de ener gie die bij één van de ons bekende stoffen wordt geproduceerd, wanneer deze stof zich met zuurstof verbindt. En al verder voortcyferend, deed men de opzienbarende ontdekking dat de zon, ook wanneer zy uitsluitend uit de allerbeste steenkool zou bestaan en ontstoken was by de aanvang van de Egyptische geschiedenis, zü thans reeds geheel tot as zou zyn verteerd. Zóveel energie wordt door dit hemel lichaam per tydseenheid geprodu ceerd. En weer latere onderzoekingen brachten het vreemdsoortige feit aan het licht, dat de zon te heet is om te branden! Dit klinkt wat tegenstrijdig, doch wanneer u zich herinnert wat de vorige maal over de toestand in het Inwendige van de zon werd verteld, nl. dat door de druk van milliarden atmosferen en de hitte van tientallen millloenen graden niet alleen de mole culen, maar zelfs de electronenwolken om de atoomkernen zyn verbrijzeld, dan zal het u duidelijk zyn, dat nor male chemische verbrandingsproces sen, zoals wy die op de aarde kennen, in het inwendige van de zon volko men uitgesloten zyn. Zoals het uitge sloten is dat wy een huis bouwen van stenen, planken en spykers die tot fün stof zyn vermalen, zo is het in de zon onmogeiyk chemische verbindingen te maken van elementen, waarvan de atomen zyn verbrijzeld. Men ós dan ook tot de slotsom ge komen dat de hitte van de zon af komstig moet zyn van kernreacties, welke zich op reusachtige schaal af spelen. We zullen daar voorlopig niet dieper op Ingaan, omdat dit een wel bözonder moeliyk onderwerp is, zo dat we maar yiings moeten overstap pen op een ander onderwerp. Wat zoudt u er van zeggen, als we eens een praatje gingen houden over het intelligentiequotiënt van de bevolking in West-Nederland? Daarover morgen. (Nadruk verboden) prima onderhouden, terwijl de gemaakte winst op zijn bankrekening was gestort. Behulpzame Brazilianen hadden er voor gezorgd. De mogelijkheden in dit ontzaglijke land zijn onbegrensd, aldus spr. In het bedrijfsleven wordt een winst van 100 pet van het geïnvesteerde kapitaal slecht ge noemd en winsten van 200 tot 300 pet komen regelmatig voor. Dit geldt echter niet voor het agrarische bedrijf, hoewel de boeren in de Nederlandse koloniën zeer goed bestaan hebben. De protestanse kerken ontvangen Nederlandse geloofsge noten met open armen, maar in kleine plaatsen zün deze kerken helaas niet aan- Ook vrouwen Als gast was op de vergadering ds Dis selkoen uit Winnipeg, een steunpilaar van de C.E.C. Deze vertelde iets over zijn in drukken van Nederland, dat hy voor het eerst van zijn leven bezocht, en van zyn werk in Canada. Tydens het hulshoudeiyk gedeelte van de vergadering werden de gewijzigde sta tuten vastgesteld. Krachtens deze statu ten zullen voortaan ook de Ned. Christel. Vrouwenbond en de Chr. Bond van Boe rinnen, Boerendochters en anderë Platte landsvrouwen en -meisjes het recht heb ben een lid in het hoofdbestuur aan te De voorzitter, de heer A. Warnaar te Waddinxveen, deelde mee, dat het hoofd bestuur besloten had een vrouw aan te stellen, die tot taak zou krijgen in nauwe samenwerking met de Chr. vrouwenorga nisaties voorlichting te geven aan de a.s. emigranten. De eerste minister van Tasmanië, de heer Robert Cosgrove, heeft Zaterdagmiddag in Lutjesgast (Gr.) een gedenkplaat onthuld voor Abel Tasman, die in dit plaatsje werd geboren en tijdens een van zijn zeereizen het eiland Tasmanië bij Australië ontdekte. Op de foto: Premier Cosgrove met zijn echtgenote en drie nazaten van Abel Tas man, dr A. Tasman en twee zoons uit Zeist. Abel Tasman geëerd in Lutjegast Premier van Tasmanië onthulde plaquette voor zeevaarder De eerste-minister van Tasmanië, de heer R. Cosgrove, heeft Zaterdagmiddag te Lutjegast (Gr.) een plaquette onthuld ter nagedachtenis aan de zeevaarder Abel Tasman, die in 1605 te Lutjegast werd geboren en in November 1642 Tas manië heeft ontdekt. De gedenkplaat is aangeboden door de regering van Tas manië. Zy draagt een inscriptie in de Nederlandse en Engelse taal en is aan- gebraoht in de voormuur van de Ned. Herv. kerk te Lutjegast. De heer Cosgrove hield een toespraak, waarin hy deze plechtigheid schetste als een uiting van dankbaarheid van Tas manië jegens de geboorteplaats van Abel dienstregeling. Tasman. Namens de gemeente bracht de burgemeester van Grootegast de dank over van de bevolking van deze plaats. By de plechtigheid was onder meer aan wezig de Australische ambassadeur in Den Haag, de heer Sterling meit zyn echtgenote. Pinksterverlof voor militairen Ter gelegenheid van Pinksteren zyn voor de Koninklyke Landmacht en de Koninklyke Luchtmacht regels vastge steld in zake verlof. Deze regelen gelden niet voor die scholen en onderdelen waarvoor een afzonderlijke regeling vastgesteld en evenmin voor de parate onderdelen waarvoor een nadere i ling zal worden getroffen. In het algemeen kan, met inachtneming van o.a. het bovenstaande, voor zover de diemst het toelaat, algemeen- of bui tengewoon verlof worden verleend van Zaterdag 23 Mei tot Dinsdag 26 Mei eerste reisgelegenheid na 6.59 uur. vertrek met verlof mag in de morgen van 23 Mei pas plaats hebben zodra kan worden gereisd volgens de militaire De jaarvergadering van de Prot. Ohr. Ver. van Kosters in Nederland wordt op 23 Juni in Bussum gehouden. Commissioner John J. Allan zal om gezondheidsredenen in Juli aftreden als internationaal chef van de staf van het Leger des Heils. Hij 'keert naar de Ver. Staten terug als byzonder gedelegeerde generaal Orsborn. Hoekse redders we: den onder scheiden Manifestatie van Nederlanderschap Prof. RogierOns volk is gegroeid naar de geest van de oecumene Zaterdag en Zondag zijn te Utrecht de feesten van „Honderd jaar Kromstaf" gevierd, de herdenking van het herstel der bisschoppelyke regering van de R.K. Kerk in Nederland. Tien ministers en vele andere wereldiyke autoriteiten, en na hen drie kardinalen, de pauselijke internuntius, twintig bisschoppen, tien abten en een zeer groot gevolg schreden Zaterdagavond het Utrechtse stadion binnen, waar vele duizenden Rooms- Katholieken uit alle delen des lands, onder wie 6000 medewerkenken, byeen- gekomen waren voor een „manifestatie van het Nederlanderschap". Het was een zeer kleurrijk schouw spel, een demonstratie van de wel bewustheid waarmee de Roomsen thans, na een eeuw waarin hun kerk bloeide en op vele terreinen macht en invloed won, dit feest kunnen vieren. Ver tegenwoordigers uit de elf provincies, elk in eigen klederdracht en uitbeel- vissers, gildebroeders, schutters er dansers en grote groepen represen tanten van maatschappeiyke, sociale culturele organisaties, traden op het veld, dat een vlaggen- en bloemenzee was geworden. De jeugd (drommen vinders, gymnasten enz.) bood by monde Slachtoffers van de watersnood Het informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis heeft de 83e Jyst van geborgen en geïden tificeerde slachtoffers van de wa tersnood uitgegeven. Nieuwerkcrk Van Mourik, Sara, geb. 1.10.1938. Laatste adres: Provincialeweg 2. Sies, Antonia, geb. 17.9.1959. Laatste adres: Molenstraat 141. Oude-Tonge Koole, Beye, geb. 14.10.1940. Laatste adres: Julianastraat 8. Ouwcrkerk Schoenmaker, Eduard Eliza Cor- nelis, geb. 29.9.1951. Laatste adres: no. 175. Vijverberg, Willem Adrlaan. geb. 11.1.1908. Laatste adres: Zuid straat 84. van een jongeman uit elk bisdom bood schappen aan. „Een goed Katholiek is een goed Nederlander", plegen de Roomsen te zeggen. Aan deze liefde voor Vorsten huis en Vaderland werd in vele men uiting gegeven. Het „Domine, salvum fac regem nostrum", kerkelijk gezongen gebed voor de koningin, ruiste ook door dit stadion. De binnen gedragen kroon (de stem door de luid spreker herinnerde daarby aan de Vader des Vaderlands) werd met veel applaus begroet, evenals het telegram aan en (later) van H.M. de Koningin. Het Wilhelmus klonk uit vele duizen den monden en ook in de toespraken werd gewaagd van dankbaarheid voor het Huis van Oranje. De feestelijkheden wérden namens de Paus voorgezeten door zyn byzondere afgevaardigde, kardinaal Van Roey, uit Mechelen. Dankbaarheid voor de trouw van de Nederlandse R.-Katholieken was de grondtoon van zyn toespraak, waar in hy opwekte tot eenheid rondom de bisschoppen. Kardinaal De Jong, door zyn zwakke gezondheid verhinderd in het stadion te zyn, werd in menig woord hartelyk gehuldigd en op zijn korte radiotoespraak, 's avonds om elf uur, volgde een ovatie. Sohaepmans „Aan U, o Koning der eeuwen" werd aangeheven na voorlezing van een tele gram aan dé Paus (die tydens de plechtigheden op Zondag via de radio R.K. Nederland heeft toegesproken). R.K. Kerk en Nederland In hotel America werden Zaterdagmid dag de bemanningsleden van de redding boot „Pres. Jan Leis" gehuldigd voor het redden van schipbreukelingen van de Faustus en de Annam. Zij werden toege sproken door de president-directeur van de Kon Zuidhollandse Mij, de heer M. Leis. Hy reikte de bemanningsleden de medaille van de Mij uit met de gesp. De bemanning bestaat uit schipper W. v. Seters, le machinist Benard, 2e mach. F. de Weers, stuurman Troost en de matro zen H. de Weers, S. Visser en S. Bezuijen. Namens het gemeentebestuur en de wijk raad van Hoek van Holland werd ge sproken door de heer D. v. d. Burg. De loodscommissaris, de heer De Houndt, dankte namens de onderscheiden beman- ningsleden. Noorse Grondwetsdag in Nederland Zondag is de grote Nationale feestdag an Noorwegen ook door de Noren in Nederland met vreugde herdacht De 17e is nl „Grondwetsdag". In de Noorse zeeliedenkerk te Rotterdam werd gister, morgen een dankdienst gehouden, terwyl de griffier van het Internationaal Ge rechtshof dr E. Hambro des avonds er een rede hield. Mevrouw Hambro bracht Noorse liederen ten gehore. De Noorse gezant ontving ten zijne hebben deze grootse Noorse feestdag te huize vele gasten. Burgemeester en mevrouw Schokking Oslo bij kunnen wonen. Des morgens zagen zy een kinderoptocht, die langs het Koninklijk Paleis trok, des avonds'bezich tigden zij het nieuwe Raadhuis van Öslo. Prof. dr L. J. Rogier hield in het stadion een toespraak over de beteke nis van het herstel der bisschoppelyke hiërarchie voor geheel Nederland, noemde Servaas en Willibrord bis schoppen door Rome gezonden dt doopheffers van de vaderlandse bescha ving. Hy sprak ook over de Refor matie en de houding der Protestanten tegenover de R.-Katholieken. „Beroofd van burgerrechten, die ons in hun eenvoud natuurlijk lyken, heb ben de Nederlandse Katholieken in de en 18e eeuw terdege geweten dat hun lot minderd hard was dan dat van dissenters in alle andere landen, Katho lieke in Engeland, Protestante in Frank rijk", aldus prof. Rogier. De „vernede ring van de RK. Kerk" in die eeuwen, noemde hy een boete voor de zonden, £weers) ten" einde begaan in de tyd van valse schittering lan de vooravond van de Hervorming: .overdrijven wy bovendien dat onrecht niet." Hy memoreerde dat tal van Pro testanten protesteerden tegen de April beweging van 1853, zelfs de Algemene Synode der Ned. Herv. Kerk. Prof. Rogier noemde het vermetel onder Gods ogen de verstreken honderd jaar alleen een eeuw van vooruitgang te durven noemen: „er valt vandaag véél te betreuren.. Maar ik geloof ir het minst, dat één evolutie va honderdjarig tydvak in het Boek Levens staat: de groei van ons volk ir de geest van de oecum i groeien in deemoed, offerbereidheid de Christelyke liefde, die geen kwaad denkt en zich niet laat verbitteren. Wat in 1853 gewoonlyk bitse polemiek moest zijn, is nu maar een broederlijk gods dienstig gesprek. Het kan niet met de de Meester stroken dat wij niet één zyn, maar twee. Met dit besef in ons hart brengen wy op dit uur aan alle Protestanten, ook aan alle noncon formisten aan de peripheric van de Christelyke gemeenschap, de vredegroet tot het weerzien in ons aller ontmoe tingspunt: „Christus". (Applaus). „Blyf by ons Heer, de avond daalt" werd gezongen en gedeclameerd terwijl honderden jongeren met fakkels op het veld een lichtend kruis vormden en de lof werd uitgebeeld aan de Christus op het kruis, aan het einde van het veld, oprijzend achter de zetels van de kardinalen, de andere hoge geestelyken en de ministers. Het was reeds laat in de avond, toen deze manifestatie (ont werp van mr Jan Derks en Albert Welling, geregisseerd door Anton Hervormde Ouderlingen Wy, als ouderlingen, kunnen verschei dene dingen aanpakken in praeventieve zin, door voorlichting, door het stimuleren van verenigingen, door het opzetten var een bibliotheek met lectuur over de pro blemen van huwelijk en gezin, e.d. Daar. naast moeten we ons bezinnen op de re pressieve zorg, door het instellen bijv van een team, dat daar. waar het scheef is komen té liggen, helpt, de moeilyk- heden op te heffen. De grotere gemeen ten kunnen hierbij de kleinere helpen. Dat moet niet geschieden in afzonderlijke commissies, maar zo veel mogelijk in het 'consistorie zelf behandeld worden. In de kerkeraad moet men de mensen binnen halen, die deskundig zyn, ook op het ge bied van de problemen van huwelijks- en gezinsleven. We moeten bedenken, dat gezonde gezinnen en huwelyken de leven de cellen zijn van het organisme der Kerk. Tot deze conclusie kwam de heer W. E. Scheepmaker, uit Groningen, aan het slot van zijn referaat over: ..De verant woordelijkheid van de ouderling ten op zichte van het huwelyks- en gezinsleven in de gemeente", dat hij hield voor de jaarvergadering van de Vereniging van Ouderlingen in de Ned. Hervormde Kerk, welke Zaterdag te Utrecht werd gehou den. In deze vergadering, die onder leiding stond van Dr C. P. Gunning, van Amster dam, werd in de eerste plaats gesproken over de positie der vereniging, nu hel ogenblik scheen, dat de Raad voor Her- derlyke Zorg, welke overeenkomstig de nieuwe Kerkorde der Ned. Herv Kerk is ingesteld, de taak zou overnemen. In de besprekingen, die in het afgelopen jaar over dit punt gevoerd werden, kwam echter vast te staan, dat het opheffen der vereniging om meer dan één reden niet wenselyk is, vooral niet op korte termyn. Een samenwerking tussen de Raad en de vereniging zal de oplossing brengen. Reeds zyn een kadercursus en een ge- sprekscursus het resultaat van diè samen, werking. Mondelinge besprekingen in kringverband liggen op de weg der ver eniging. In de practyk zal de uitstippe- ling van de grenzen tussen de taken van zelf bij de uitvoering van allerlei projec ten tot stand komen. De Vereniging heeft haar mededelin genblad opgeheven ten bate van de samenwerking in „Woord en Dienst", dat alle kerkelijke ambten bestrijkt. De jaarverslagen van de secretaris penningmeester, de heer F. L. Kroesen, te Utrecht, werden vastgesteld. In de vacatures Prof. dr Th. L. Haitjema, A. Verkuyl, C. v. d. Hooft en S. Bijl. werden tot bestuursleden benoemd de heren D. ter Stege (Groningen), E. C. J. Sparen burg (Zevenaar). G. Jonker (Middelburg) P. J. van Amersfoort (Utrecht). De heer Scheepmaker ging in het refe. raat, dat wy boven reeds vermeldden, uit van de herderlyke brief der Generale Synode over huwelyk en gezin. Hy drong aan op bestudering daarvan in de kerke raden en wees op de grote taak der ouder lingen, die niet wettisch moeten optreden, maar moeten trachten te begrijpen en, met grote liefde vervuld de oorzaken van de moeilijkheden moeten opsporen en bestrijden. Zowel voor de jongeren, de verloofden, de gehuwden, als de gezinnen, waar de kinderen al uitgevlogen zijn, hebben zy een taak In het Rampenfonds nu 111,8 millioen In het Nationaal Rampenfonds is tot Zaterdag in totaal f 111.8 millioen bij eengebracht. Dat is f 1 millioen meer dan Vrijdag. Het Comité Lepeltjesactie te Utrecht heeft f40.000 aan het Rampenfonds doen toekomen. Eerder werd reeds f50.000 afgedragen aan de radio-actie „Beurzen open, dijken dicht." Opoe Verschoor (101 jaar) in Hilversum overleden Hilversums oudste inwoonster, die in Februari jl. de leeftijd van 101 jaar be reikte. is overleden. Het is opoe Aaltje Verschoor, die tot voor enkele jaren in haar winkel aan de Veerstraat nog zelf de kanten bediende. De oudste van Hilversum is thans 98 jaar. Het apostolaat van de Christen-zeeman De Nederlandse Christen Zeeliedenver eniging, die niet de materiële, maar uit sluitend de geestelijke belangen van zee lteden behartigt, heeft Zaterdagmiddag haar jaarvergadering te Amsterdam ge houden. Deze organisatie beoogt de verbreiding van de Bijbel op de koopvaardijvloot onderlinge hulp in strijd tegen zonde verzoeking en tegen alles wat kan leiden tot verachtering in het geloof en ver vreemding van de Christelijke Kerk. In verband hiermee zeide de voor zitter van de afd. Amsterdam, de heer A. J C. de Groot, in zyn welkomst woord, dat het uitdragen van de Chris telijke overtuiging aan boord 30 a 40 jaar geleden reden gaf tot bespotting co In dit opzicht kan echter grote veran dering cn verbetering worden geconsta teerd. Daardoor kan de Christen-zeeman beter het apostolaat uitoefenen, zeide spr., die vervolgens pleitte voor bescher ming van de jeugd op de koopvaardy- schepen. Er is een mystieke kracht, die jongelieden naar de schepen trekt, waar God ieder zyn plaats aanwyst. Er moet een sfeer van vrede aan boord zijn. De jonge mensen mogen geen slachtoffer* van het communisme worden. Verder wees de heer De Groot er op. dat de mannen vaak te lang wegblyven, waardoor de vrouwen alleen de zorgen voor het gezin moeten dragen. Wel is waar kende men vroeger verlofvaarders van 6 a 8 jaar. maar in deze tyd moet het varen uiterlyk aangenamer worden en de Zondagsrust bevorderd. De heer E. Draaisma uit Pijnacker deelde als secretaris in zyn jaarverslag mede, dat de vereniging 950 leden telt. Vóór de oorlog was zy nog maar een kleine groep. De vereniging moet meer contact krijgen met koopvaardy. kust vaart en visserij, alsook met de mensen „achter de mast", de lagere schepelin gen. Christenen uit de midscheeps gezagvoerders, stuurlieden, machinisten enz. moeten zich met dé mindere rangen inlaten. Legerpredikanten naar de Ver. Staten Op verzoek van het hoofd der Ameri kaanse geestelijke verzorgers in het leger zullen afgevaardigden uit verschillende landen, ook uit Nederland, in Washing ton voor besprekingen samenkomen. Van Nederlandse zijde zullen deelnemen: de hoofdlegerpredikant kol. ds A. T. W. de Kluis en de stafpredikant Kon. Lucht macht majoor ds A. C. J. v. d. Poel. en de hoofdlegeraalmoezenier Mgr. kol H. J. J. M. van Straelen alsook de stafaalmoe- t Kon. Luchtmacht, luit.-kol. R. H. M. Verhoeven. De Nederlandse deelnemers vertrokken Zaterdag naar Parijs om vandaar te steken. Waarschijnlyk keren zij begin Juni terug. Confessionele Vereniging Op de conferentie van de Confessionele Vereniging op 3 en 4 Juni op de Ernst Si-ilemhoeve te Lage Virursche zal prof. dr Th. L. Haitjema u>it Groningen spreken over: „Spanningen onder de 'huidige con fessionelen", dr A. Steen'beek uit Amers foort over: „De nood der prediking" en dr L. D. Teniae k Poot over „Sacramenta- Meisjesdag in Amsterdam De Bond van Ned. Herv. Jonge Meisjes- verenigingen op Geref. grondslag zal op 27 Mei te Amsterdam de meisjesdag hou den. In de Nieuwe Kerk (aanvang half elf) spreekt ds H. Jonker te Amsterdam over: „Mei9jesroeping". Mej. G. van Gin- kel te Neerlangbroek vertelt een verhaal, verder is er samenzang, declamatie en zang door Barneveldse meisjes, 's middags wordt na een boottocht de dag in een park gesloten. De leiding berust bij de Het lied der aethergolven DINSDAG 19 MEI Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws ram. 7.15 Kinderkoren 7.45 Morgengebed 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Voor de huis- v 9,40 Gram. 10.00 Voor de kleuters Gev. muziek 10.45 Gram. 11.00 Voor de 1130 Schoolradio 12.03 Metropole- orkest en solist 12.55 Z 25 Amusementsmui •kest 3 00 Schoolradio. 3.00 „Ben je zestig?" 4.00 Voor de zieken 4 30 Ziekenlof 5.00 Voor de Jeugd 5 45 Regeringsuitzending: dr ir L. J. Vroon: Exportgewassen in groot, en klein bedrijf in Suriname 6.00 Hammondorgel 6.20 Sportpraatje 6.30 ..Dit is leven" 6 45 Gram. 6.52 Reportage 7 00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Uit het Boek der Boeken 7 30 Gram. 8.2S De gewone man 8.30 Omroeporkest en so liste 925 Reportage 9.55 Altviool en piano 1020 Koorconcert 'M&J 37. Opeens geeft Pizatro het teken. De musket- kwam er nooit op bezoek. Alleen vrienden. Toen eerst roept hij Joris bij zich. „Aan jou blijf ik de kleine Pizarro geboren werd, was de moeder denken. Ik ga grote dingen ondernemen. Jij moet volstrekt niet blij. En toen hij enige weken oud met me mee." ren knallen, de pylen zoemen door de lucht, de was gebeurde het, dat van een zeug, die bigge- „Waarom ik?" poetknechten springen op en stormen onder luid tjes had de meeste stierven. Toen heeft zij de „Ik moet flinke jonge kerels hebben. Jy bent geschreeuw het kamp binnen. kleine jongen bij het varken gelegd. Hij heeft er een van. Wij vinden elkaar terug, dat verze- De verwarring is groot Kanonniers hollen naar zwijnenmelk gezogen, zo is hij groot geworden." ker ik je." Aun stelling en vuren drie kanonnen af. Twee „Dat kan niet. Dat is onmogelijk. Het is las- Joris is blij, dat hij weer rustig bij zijn zwie- schoten vliegen over de hoofden, maar het der- terpraat." rige meester is. Die Pizarro mag al geen zwijn de velt drie mannen van Pizarro's troepje. De „Mijn ouders waren geen lasteraars. Hij is een wezen, een vreemde snoeshaan is hij beslist, overigen stormen verder, ze maaien de bedie- zwijn." Het versterkte leger trekt op met grote snel- jungvan de kanonnen weg. De commandant van Daar doet Joris het zwijgen toe. De wereld is heid en neemt bloedig wraak. Het bereikt de tem- het kamp krijgt een schot in zijn oog en moeilijk en gevaarlijk, schreeuwt dat hij zich overgeeft. Pizarro steekt zijn degen recht omhoog en al ien staan stil, de strijd is beslist. Joris staat vlak naast hem, geen ogenblik week hij af. „Jij bent een dappere kerel", zegt Pizarro, „en jul lie, mannen, allemaal, je hebt je dapper en flink gedragen." De overwonnenen worden ontwapend. Men zal een paar dagen nemen om alles te regelen, dan een dag rusten en daarna opbreken voor afmars naar de hoofdtroep. Pizarro houdt Joris bij zich. „Jij moet dat laffe baantje van lijftrawant la- -Het- Goudland gevonden DOOR K. JONKHEID pel, waar de gevangenen geofferd zijn. Alle mu ren en voorwerpen zijn dik bespat en bespren keld met bloed. Op een offertafel ligt nog de deftige Vlaamse vilthoed van een der Hidalgo's, eveneens ten offer gebracht aan de nooit te be vredigen gruwelgoden. Koning Montezuma, verschrikt door de onweer staanbare macht en de bovenaardse wapenen van donder, vuur en paarden, waarover de vreemde lingen beschikken, zendt gezanten met een kara vaan geschenken van ontzaglijke waarde, en ver- Cortez ontvangt zijn gevangen landgenoten voor- zoekt hen, hiermee tevreden te zijn en het land komend en vriendelijk, „Ik beschouw u niet als te verlaten. Tevens doet hij een voorstel tot slui ten varen en een flink soldaat worden", zegt hij. gevangenen, maar als broeders. Ik ben bereid, ten van een bondgenootschap. „Ik ben geen soldaat, ik ben zeeman." u deelgenoot te maken in mijn onderneming. Maar Cortez ziet hierin een bewijs van vrees „Wat je niet bent, kun je worden." Plaatst u onder mijn bevelen. Roem en buit en zwakheid en eist volkomen ondewerping. Hij Een dag daarna wordt Joris aangesproken door wachten u. Wij staan onder bescherming van de trekt verder, bezet steden en dorpen en nadert een musketier. „Wees op je hoede voor die Pi- grote koning Karei, de machtigste vorst der aar- de Merenstad. zarro, hij is een zwijnenjong. Iets goed heeft hij de. Wij zullen overwinnen en heel dit rijke land Opnieuw zendt Montezuma gezanten met ge- nooit geleerd. Opgegroeid bij de varkens. Hij met al zijn schatten zal ons in handen vallen." schenken, nog groter in aantal en waardij be- kan alleen maar roven en vechten en vloeken De gevangenen staan verbluft. Juichend stem- looft onderwerping en jaarlijkse cijnsplicht. Maar en vreten." men zij toe. Cortez is niet te vermurwen, hij eist een glorie- „Hoe weet je dat? Voor Cortez is het een aanwinst. Een paar hon- volle intocht in de hoofdstad. „Hij is geboren in de streek, waar mijn ouders derd man verse troepen, enige kanonnen en een Montezuma roept zijn raadslieden, woonden. Een vader Jieeft hij niet gehad. Zijn respectabele hoeveelheid wapentuig, voedsel en Intussen installeren zich de Spanjaarden in de huizen van een welvarend dorp. Ze rusten en de achtergrond. Maar wachten op de beslissing. 1 15 Reportage 11.30—12.00 Cembalo- ha Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuw» 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuw» 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding 9.25 Voor de vrouw 9.30 Gram. 10.50 Voor de kleuter» 11.00 Voor de zieken 1130 Bas-bariton en piano 12.00 Lichte muziek 12.33 Voor het plat. teland 12.40 Pianospel 1.00 Nieuws 1.20 Pro menade-orkest 2.00 Zeg eens, Amerika 2 30 Gram. 2.40 Schoolradio 3.00 Gram. 3 15 Voor de vrouw 3 45 Gram. 4.30 Voor de jeugd 5 30 Gram. 5.50 Militaire causerie 6 00 Nieuw» 6.15 Pianospel 6.30 Lichte muziek 650 Pari» vous parle 6.55 Harmonie-orkest 7.20 Cau serie over Bescherming Burgerbevolking 7 30 Instrumentaal kwintet 8 00 Nieuws 8.05 Gev. programma 9 15 Lichte muziek 9 35 Konink lijk bezoek aan Denemarken 9 55 Tiroler mu. ziek 10.30 Buitenlands overzicht 10.45 Gram 11.00 Nieuws 11.15 New York calling 11.20— 12 00 Gramofoonmuziek Engeland. BBC. 330 m. 12 00 Orgelspel 12 25 Voor de arbeider» 1.00 Nieuws 110 Gi 1 55 Sport 2.00 Voor de scholen 3.00 Ves 3 45 Causerie 4.00 Concert 5 00 Voor de kin deren 6 00 Nieuws 6.15 Sport 6 20 Gram. 7.0C Gev muziek 7 30 Klankbeeld 9.00 Nieuws 9.15 Causerie 9 30 Gev programma 10 00 Causeri» 10.15 Viool en piano 10 46 Parlcmentsover- zicht 11.00—11.03 Nieuw*. Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12 00 Par. 12.15 Concert 1.00 Sport- 2 00 Voor de vrouw 3.00 Sportuitslagen 3. Pianospel 3 45 Llohte muziek 4.15 Mrs Dali 30 Orgelspel 5.00 Militair ork« dagboek 5 45 Sportuitslagen 6 00 Verzoekpi 6.45 Hoorspel 7.00 Nieuws 7.25 Spöi Hoorspel 8.00 Gev. programma 9.00 Gev. pro- 10 00 Nieuws 10.20 Gev. muziek U.f" m 50—12.( Voordracht 11.20 Lichte Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12.30 Concert 00 Nieuws 1.55 Gram. 2.00 Nieuws 2 05 'ianorecltal 6.30 Amerikaanse uitzending 7 00 ïram. 8 02 Kamermuziek 10.20 Hoorspel 11.20 iram. 11.45—12.00 Nieuws Brussel. 324 m. 11.46 Gram, 1.00 Nieuws .15 Symphonie-orkest en soliste 2 00 School radio 3.30 Gram. 5 00 Nieuws 5.10 Gram. 5 15 de kleuters 5.30 Gram. 5 50 Boekbe spreking 6 00 Voor de jeugd 6.30 Voor de Nleuws 740 Gram 7 50 Cau_ roeporkest en sol. 9.00 „Wat is dat?" 9.30 Gram. 10.00 Nieuw» 1015 Gram 1.55—11.00 Nieuws. Brussel. 484 leuws 1.10 Gi ieuws 515 Gram. 5.30 Viool-recital 5.50 ram. 6 30 Mannenkoor en plano 7 00 Gram. 7.36 Gram. 7 46 Nieuws 8.00 Gram. 10 00 Nieuw» 1010 Klassieke gram 10.50 Nieuw» Engeland BBC. Uitzendingen voor Neder land: 10.00—10 30 n.m Nieuws en vraagge sprek; Boekbespreking (op 224 en 49 m Loplk D|ngdag AVRO: 20.15— Weerpraatje; „Koningin Met waardering maakte de secretaris gewag van de goede samenwerking met de koopvaardij-predikanten vanwege de Raad voor de Varende Gemeente dw Ned. Herv. Kerk, de deputaten van de Geref. Kerken en met de Nederlandse Zeemanscentrale. Naar aanleiding van ddt verslag vroeg de heer J. A. Nap, uit Rotterdam, aan dacht voor geestelyke bunkerstations, zoals daar ter stede er een gevestigd Is. Binnenkomende varenslieden kunnen zo geestelijk weer op hun verhaal komen. Een dergelijk instituut wenste hy ook te Amsterdam en te Delfzijl. De heer W. E. van Popta. uit 's-Gra- venhage, achtte het nodig dat men op zee meer contact zoekt teneinde gezamenlijk de Bijbel te lezen en te bespreken. In aansluiting hierop juichte de heer A. J. C. de Groot toe het optreden van gezagvoerders als leiders der godsdienst oefeningen aan boord. De voorzitter, de heer J. W. Hatenboer, uit Schiedam, wees er nog op, dat de rederyen meer Zondagsrust zullen moe ten toestaan als de opvarenden dit be- De vergadering keurde het verslag hierna goed, alsmede dat van de pen ningmeester, de heer J C. van Wezel, te Amsterdam, die van financiële vooruit gang kon gewagen. Op voorstel van het bestuur besloot de vergadering het bestuur met twee va rende leden uit te breiden teneinde meer contact met deze groep te onderhouden. De voorzitter herdacht het overleden bestuurslid, de heer Weltevreden, uit Maassluis. Na toelichting van de bestuurstafel be sloot de vergadering een adres tot het verkrijgen van meer Zondagsrust te rich ten tot do Nederlandse rederijen. Onder de aandacht van de directies wordt hierin gebracht, dat de meeste schepen op Za terdagavond of op Zondag overdag ver trekken. Ook in buitenlandse havens is meestal geen sprake van Zondagsrust. Daarom vraagt de vereniging, dat op het schip en eventueel aan de wal gelegen heid worde geopend voor kerkdiensten^ Bybellezen en gezamenlijk gebed. Ook keurt zij af, dat vergunningen tot Zon- dagsarbeid in verschillende havens veel te gemakkelyk worden gegeven. Van noodzaak hiervoor is soms geen spoor te ontdekken. Wij zyn van oordeel, besluit het adres, dat het gebod Gods betreffende de Zon dagsviering niet dan tot schade voor mens en maatschappij wordt genegeerd. De vergadering werd bygewoond door ds K. S. G. Zylstra. Geref. koopvaardy- predikant te Rotterdam en door dr L. D. Terlaak Poot. voorzitter van de Herv. Raad voor de Varende Gemeente. Laatst genoemde heeft de vergadering met een wydingswoord besloten. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Haarlem (vac. W. J. van Elden, toez.) J. de Groot te Apeldoorn. Aangenomen: naar Voorburg ds A D Bakker te Nyland bij Sneek. Geref. Kerken Beroepen: te Koudekerk aan den Ryn, ds A. J. Janssens te Koudum (Fr.). Geref. Kerken Art. 31 K.O. Bedankt: voor Diever Smilde H. Schol, ten te Berkum. Baptistengemeenten. Aangenomen: naar Noordbergum (Fr.) cand. B. Posthumus te Utrecht. Herv. synode beveelt Zondagsschool aan De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk heeft in een rondschrijven aan de kerkeraden de aandacht gevestigd op het belang van het Zondagsschoolwerk. De Synode geeft de kerkeraden in over. weging: 1. dit werk krachtig te steunen, o.a. door te zorgen dat goede lokaliteiten beschikbaar zijn en de noodzakelyke keermiddelen en handleidingen kunnen worden aangeschaft: 2. een jeugd-ouder- ling speciaal te belasten voor een nauwer contact met het Zondagsschoolwerk. In gemeenten waar een plaatselijke Her vormde Jeugdraad bestaat, behoort deze jeugd-ouderling qualitate qua lid van de Jeugdraad te zyn. In de plaatselyke Jeugdraad behoren de diverse modalitei ten van het Zondagsschoolwerk vertegen-* woordigd te zyn, zodat de betrokken jeugd-ouderling ook daar van het werk der versohillende Zondagsscholen op de hoogte kan worden gehouden. Theologie en natuur wetenschap Op een vergadering van de Christelyke Vereniging van Natuur- en Geneeskun digen, Zaterdag in Utrecht gehouden, heeft dr W. J. A. Schouten uit Arnhem een voordracht gehouden over „Het ge sprek tussen theologie en natuurweten schap". De verhouding Christendom-natuur- wetensohap is een oud probleem, aldus dr Schouten. De laatste tyd zijn het voor al de grote veranderingen in het wereld beeld (sterrenkundig, natuurkundig en geologisch) die spanningen oproepen bij hen die in de Heilige Schrift geloven. In ons land doen de kerken weinig voor de intellectuelen en hun moeilijkheden. In West-Duitsland is dit anders, aldus dr Schouten. Belangrijk werk verricht o.a. de Evangelische Akademie Christophorus. Stift te Hemer, waar besprekingen wer den gevoerd tussen theologen en natuur filosofen. De strijd van dit Stift gaat vooral tegen de secularisering van de wetenschap. Ook in Engeland verschenen belangrijke boe ken over dit onderwerp. In ons land zijn te noemen de geschriften van Kohnstamm en Van der Hulst. Spr. noemde voorts het memorandum van de „Utrechtse Kring" en het standpunt van Dippel. By het confessioneel gebonden middelbaar en voorbereidend hoger onderwys heb ben, zo zei spr., de problemen een eigen karakter. Ook daar bestaat gevaar voor secularisatie en dualisme. Daarom is ook in die kring een vernieuwd gesprek tus- theologie en natuurwetenschap drin gend nodig. WONDEROLIE "•I jntt onhandige llkdoornrtngen en ga- in idde£VoxCACORN "neem"de pUn°webgfn 60 seconden. Eeltplekken en ekaterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie. Jodium en het pijnstillende benzocalne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. y le ged.: mevr. D T Slulter-v t Groningen, mej. H G Wind te Leeuwarde J Miedema te Groningen. Bevorderd to s F H Oswald te Groningen. R Relnalda t •uwarden en G J Talsma te Zwolle. AMSTERDAM 16 Mei. VU Geslaagd voo Ned iettercn mej M H Schen)ce laude, Alkmaar: doet. iv kA.u n!!1'.,"1 Weerpraatje: „Koningin theologie D N Habermehl. Amsterdam R Elisabeth n film; Pauze; Gev. programma. Reitsma (Ee, Fr.). R J KooUtra, Leeuwarden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2