In Zaria bloeit een uniek krantenconcern De Bahama-eilanden: dorado luie mensen voor NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 ZATERDAG 16 MEI 1953 Waaiheid meet waard dan een duif Meneer de hoofdredacteur, wat scheelt mijn haan? ZARIA is een oude Mohammedaanse stad in Noord-Nigeria. Waardig schrijden de in het wit geklede bewoners er nog door de in de moordende zonnehitte blakerende straten. Een oude stad, maar toch ook een jonge stad, waar het opbloeiende culturele leven een van zijn brandpunten heeft. In Zaria is het Gaskiya-concern gevestigd, een uit geversmaatschappij met een ideëel doel. Gaskiya betekent waarheid en de opzet van het concern is, door boeken en bladen de bevolking op eerlijke en juiste wijze voor te lichten en op te voeden. Een moeilijke en kostbare taak. Maar sinds de Colonial Development and Welfare Organisation financiële steun biedt, slaagt men er al meer in zijn bladen onafhankelijk te doen zijn zonder staatsinmenging. is ongetwijfeld een succes te noemen in een land met zo weinig „lezende" mensen, die dan bovendien nog ver spreid wonen over een reusachtig ge bied. Sommige lezers wonen 1250 km verwijderd van Zaria. Het gebied, \vaar- binnen de Waarheid-bladen verspreid worden, telt elf millioen inwoners en tot in de verst verwijderde, ln de wildernis en het oerbos gelegen, gehuch ten dringen ze door. Dit stelt natuulijk bijzonder hoge eisen aan de „bezorging"! Een zestal plaatsen, waar de kranten Botsing boven Duitsland Straaljager vloog tegen twee C-119's Twee „Vliegende Verhuiswagens" en een Thunderjet-straaljager van de Ameri kaanse luchtmacht zijn in de lucht nabij het Duitse dorpjë Emsbaoh met elkaar in botsing gekomen. Twee personen werden gedood, drie anderen worden vermist en vier wisten met behulp van hun parachute op de be gane grond te komen. Van de vier laatst genoemden liepen er twee ernstige ver wondingen op. De zware transportvliegtuigen van het type C-lil9 bewogen zich op 1700 meter hoogte tussen Vierhekn en Weinhedm, ten Noordoosten van Mannheim, toen om tot nu toe onbekende reden een straaljager er recht op invloog, een „vliegende verhuiswagen" rammende en van een an dere een vleugel afrukkend. De drie toe stellen stortten omlaag. De piloot van de Thunderjet-straalrjager rbehoorde tot de voer personen, die van gelezen worden, kunnen bereikt worden hun parachute gebruik maakten. Hij werd per trein of autobus, maar het meren-slechts licht gewond, deel der elf millioen mensen wonen op heel wat moeilijker bereikbare plaatsen. Man met de zorgen Het redigeren van kranten brengt ln een land als Nigeria, waar een groot deel van de bevolking niet lezen kan, zijn eigen moeilijkheden mee. Een man die lezen kan is daar iemand van be tekenis. Het gedrukte woord weegt er Grote bedragen moesten ten koste heel zwaar en dat maakt de taak van worden gelegd aan de gebouwen de journalisten des te zwaarder. I machinerieën, maar thans Anders dan in Europa is het oplage- een moeilijke tijd zover ,dat het con- cijfer in Nigeria van veel minder be- cern bijna zonder verliezen werkt. Dit „De Man met de Zorgen", zoals de chef der expeditie-afdeling, de heer Hoilo- way, zichzelf noemt en door anderen genoemd wordt, is verantwoordelijk voor de verspreiding. Hij moet de bladen laten bezorgen in dat warme, wijde woeste land. Kamelen en ezels zijn in Noord-Nigeria talrijker dan auto's. Pa den vindt men er wel, berijdbare wegen heel wat minder. Maar per trein, auto, vliegtuig en lastdier komen de kranten uiteindelijk toch waar zij moeten ko men.... bij de donkere, leesgierige en graag naar voorlezers luisterende don kere mannen en vrouwen van W.-Afrika. En daarom is Holloway, ondanks zyn vele zorgen, een tevreden man Ook boeken De laatste jaren publiceert het con cern ook boeken in de Hausa-taal. Alom in het land komen ook kleine biblio- teken tot stand, die meer en meer af trek beginnen te vinden. In 1945 was het nog zo, dat een jongen na beëindi ging van zijn schooljaren alle in het Hausa verschenen boeken had gelezen. Thans is dit anders, want de schooljaren zyn niet meer voldoende om de Hausa- litteratuur geheel door te nemen Deze uitgeversbedrijvigheid van het Gaskiya- concern is een voortzetting van de acti viteit van het Bureau voor Volkslectuur, dat in 1930 het levenslicht aanschouw de, en na de oorlog zyn werk over droeg aan de Mannen der Waarheid. Vroeger stond men in Mohamme daanse kring wel eens aarzelend jegens het streven der Waarheid-groep, maar die twijfel en aarzeling zijn thans over wonnen. Met de Sultan van Sokoto als leider banen zich de Afrikaanse journa listen-in Zaria een weg door de moei lijkheden van deze tyd en hun land.... dat-zij zullen slagen, daaraan twijfelt i niemand, die de uitkomsten tot dusver van dat Waarheid-Experiment in Afrika kent. Deze reis op de Oranje een andere commandant Naar De Tel. verneemt, zal kapitein J. J. Lassche ditmaal het commando voeren over het m.s. Oranje, dat op Mei, voozien van een nieuwe neus, ni Indonesië vertrekt. De gezondheidstoestand van kapitein W. Hemmes is nóg van dien aard, dat de doktoren hem geen toestemming heb ben gegever» naar zee te gaan. Zoals men weet werd kapitein Hem mes 1 week door de Raad van Scheep vaart geschorst in verband mèt de aan varing met de Willem Ruys, welke tijd echter al is verstreken. Naar de drie vermisten wordt een on derzoek ingesteld. Bovendien onderzoekt men de wrakstukken, daar het niet ge heel uitgesloten wordt geacht, dat er nog één of twee anderen bij het ongeluk be trokken waren. Marguerite Steen gedenkt Rampenfonds De schrü'fster Marguerite Steen heeft besloten al haar toekomende royalties over 1952 van de Ned. uitgave van haar in vier delen' uitgegeven cultuurserie- roman „De zon is mijn noodlot' 'te stor ten in het Rampenfonds. Deze royalties vormen tezamen een bedrag van i dan 5500. Slechts vier en een halve dag werken Hoofdstad Nassau genoemd naar stadhouder Willem III WITTE HELM, een donker gezicht, witte tuniek, blauwe broek met rode biezen, zo zien de politie-agenten er uit in Nassau, de hoofdstad der Bahama-Eilanden in de Caraïbische Zee. Een cavalerie-generaal uit de vorige eeuw kon nauwelijks een pompeuzer indruk maken dan die Bahamaanse dienaren van de Heilige Hermandad, die echter geen druk bestaan hebben, want misdaden behoren tót de uitzonderingen op die eilanden. De mensen zijn er te zwierig en te lui, het klimaat en de bloemen zijn er te mooi om slecht te zijn. Een kwart eeuw geleden was dat anders. Toen gold in Amerika de „prohibition", het verbod van sterke dranken. Dit verbod riep een grote clandestiene handel en een zwarte markt in het leven. De dranksmokke laars werden slapende en vechtende rijken velen hunner kozen met hun vrienden de Bahama-eilanden en inzonderheid de hoofdstad Nassau uit als vacantie-oord, waar zij hun geld konden kwijtraken en hun vrienden en vriendinnen konden tracteren op grote festijnen. Het waren niet de beste elementen, die toen uit de Verenigde Staten naar de Bahama's kwa men en bijgevolg hadden de "fraai uitgedoste politie-agenten toen wel het een en ander te doen. Ook thans zijn de Tahama-eilanden een toeristen-oord by uitstek. Tienduizenden vreemdelingen vooral Britten en Ame rikanen bezoeken ieder jaar de eilan den, die wegens hun voortreffelyk kli- tekenis. Immers, daar zwerven de kran ten van dorp tot dorp, door de wilder nis en langs ongebaande wegen, en vaak vinden zij een half jaar na hun ver schenen nog gretige lezers. Ook al is er dan maar één man op de twaalf, die lezen kan! Hy -leest dan voor en zijn hoorders zün als regel van alle critische gevoel gespeend. Daar, in zo'n land, komt het er dus heel erg op aan, wat en hoe geschreven en gedrukt wordt. Betreurenswaard is het, dat de meeste Westafrikaanse bladen zich in financieel opzicht niet kunnen bedruipen en dus min of meer gedwongen zen, concessies te doen aan de honger van het publiek naar sensatie en gewaagdheid op staat kundig terrein. In dit opzicht is hun redactionele taak niet moeilijk, want sensatie en zo zijn op de „wereld- nieuwsmarkt" in overvloed en tegen lage prijs te koop. Evenals sommige andere bladen po gen die van het „Waarheid"-concern te gen deze sensatie-stroom op te roeien. Voorkomen èn genezen, dit is het jour nalistieke devies der Gaskiya-journalis- ten. Noord-Nigeria (dat de status van Brits Protectoraat heeft) bestaat uit een aantal Mohammedaanse sultanaten, die de bovenlaag vormen van een aantal primitieve, heidense stammen. De vor sten en hun adviseurs zyn ontwikkelde mensen,1 terwijl de onontwikkelde massa scherp aanvoelt of wat er gedaan wordt goed is of niet. Beide groepen, de re gerende kaste en de geregeerden, zijn ingenomen met de activiteit der Waar heid-mensen. Hierbij komt, dat de kleine Hausa-boeren slim genoeg zUn om hun belangen te begrepen. Vraagbaak Het concern geeft drie bladen uit n.L de Nigerian Citizen, een weekblad met een oplage van 9.000; Gaskija Ta Fi Kwabo („Waarheid is meer waard dan een duit"), een weekblad met een op lage van 20.000 en Jakadija (De Bode), een 14-daags blad met een oplage van 15.000 exemplaren. De Nigerian Citizen verschijnt in het Engels, de beide andere bladen in het Hausa. Vooral Jakadija (De Bode dus), geniet warme belangstelling, want het blad richt zich vooral tot de land,bouw bevolking en is er in geslaagd om het hart te winnen van die vasthoudende (ook in Nigeria is de boer van huis uit conservatief!) groep. Vaak komen van heinde en ver de lezers ter redactie om met „hun" hoofdredacteur, die zij zo'n beetje zien als een geliefde en vertrouw de oom, hun moeilijkheden te bespre ken. „En wat denkt u, dat mijn haan scheelt?", vraagt zo'n Afrikaan dan aan de heer Mallam Abukar Tunau, de hoofdredacteur van Jakadija. En de jour nalist bekijkt man en dier ernstig. Geeft dan zijn oordeeldat wel eens luidt: „Gaat u toch naar de vee-arts!" Maar de lezer is tevreden en de roep van Jakadije en de redactie wordt beter en beter. Het is welhaast vanzelfsprekend, dat de redacteuren der Hausa-bladen Afri kanen zen. Zij hebben het vak geleerd by het Waarheid-concern en de Euro pese journalisten zyn steeds bereid om hen te helpen. Karakter en kennis wa ren de maatstaven, die werden aange legd bij de keuze der Afrikaanse jour nalisten. Zy zyn vertrouwd gemaakt met het oogmerk en de idealen der „Meneer de hoofdredacteurwat scheelt mijn haan?" Markt- en Visserijberichten lof 41—68, p: nazie 14—23, lies pc II 64—81. wit- ei I 58—73. Idem II 35—47, spl- rabarber 530—11.30, kerv* 330— 100 kg, pi RIJNSBURG a zij nog maar een bescheiden een blaadje" brachten Mrs., Cordell Huil, Dillenburg, llow, Golden Harvest. Rhei Dironicum 160—195, Trolllüs 150—210. Anemonei 380—450, Robinson 416— Korenbloemen2 00—280, per 100, Lathyrus 270—340, Red Kin ars 600—900 Holl. Irissen 17—22 alles RIJNSBURG 15 Mei. Groenteveiling. Was- »en A 55.50—72.00, idc cn 01 nn 38—76. radijs 470—710, :l!e 330—380. Ultjr" RIJNSBURG 75.50—81.0 selderij 390—580, .„_A 820—900. rabarber 5 Mei, Overzicht Flora behoorlijke prijze oor de tulpen v t begin der weel menspel bewoog zich in dezelfde koers. Ingle- combe Yellow draaide voor 3540, Alaska en Golden Harvest idem. Parkiet Fantasy was eraac en noteerde soms boven 50 ct. per bos. Wat er van parkiet Orange Favorite wordt aangevoerd, is over het algemeen niet veel fraais. Mooie partijen gingen boven 40 ct. Victoire d'Olivière liep goed: tot 45 per bos, Enkele partijtjes Rijnland werden vrij hoog afgedrukt 50 ct., evenals zutvgre Prinses Eli zabeth.d ie dezelfde prijzen deed. Dillenburg draaide van 30 tot ruim 40, John Scheepers 35—45. Miss Ellen Wilmott 3010 en Kan sas rond 45 voor beste kwaliteit. Gemengde Rembrandttulpen brachten tussen-de 40 en 50 ^Lathyrus' vond kopers voor gemiddeld 45 per bosje. Papavers waren duur tot f 8 per 100. Trollius werd met f2 per 00 aardig be taald, evenals de witte' margrieten, waarvan deerd, korenbloemen Eileen May Robinson rethrum Red King m< t f 1.50 per 1 3.50 tot 4.70 c 1 Doronicum r f 1 ROELOFARENDSVEEN 15 Mei. Bloemen veiling. Bartigon 23—32, Golden Harvest 21— 26, Vlammenspel 30—39, E Eddy 22—29, Kleu renpracht 26—45, Parkiettulpen 37—52. Dillen burg 30—39, Piccadilly 24—28, Caledonia 27, Gesneraim 32—36, Papaver 44—62, Pyi trum 43—80, Lathyrus 20—51, li stuk. 1 30—61. 16—17, Bruids- t 36—39, Anjers 15— 39—67, kropsla I 120—15.00, idem II 510—10.40, Vellen 12.00— 14.00, Postelein 15.00—17.00, peulen f 135—275, ;assnijb. 295—330, idem stek f 150—175 p. 100. TER AAR 15 Mei. Groenteveiling, Peulen 140—3, idem B 140—190, snijbonen 260—350, derri stek 170—240, spinazie 15—25, andijvie i358. idem afw. 26, prei 28—37, post iten 220—260, i per kg, stoofsla rabarber 7—12, t 90—135 per kist, sla I 16-17, Idem II 5—9, bloemkool I 60—82, idem II 40—56, ldcr n 41—44, radijs 3—1. seldi is, appelen 13 per kg. aa -01 per doosje. Bloem ik. Salomonszegel 20—21 per bos. SCHEVENINGEN 15 Mei. Bes. Lr 6—7, alles per 1 40 35— IHEVENINGEN 15 Mei. Bes. LiNTgers Sch 21—6070, Sch 87—2680. Kotters: 71—1070, Sch 62—410, Sch 76—1160. Sch 183— 380, SI 12—1010, SI 5—820. Uk 51—530, Vli 855, OD 22—650, Zs 1—1030. Kustvissers: 67—no. Sch 68—90, Sch 02410. SI 41—340, SI 16—230, SI 25-169, OD 19-250, OD 18-360, TH 47—260. LEIDEN 1 6 Mc!. Groenteveiling: prei 38— 47. rabarber 420—10, peen 62. nieuwe aardap. 100—115. andijvie 37—72, stoofsla 31—37, snij bonen 245, asperges 195—290, peulen 205—235, postelein 28—59, spinazie 11—26, tomaten 140- 245, komk 28J57, bloemkool 16—91, sla 5—14.90, radijs 430—69, selderie 370—730. peen 38—59. WATERSTANDEN. 's-GRAVENHAGE 16 Mei. Mannheim 255 114 —001, Eefde 260 1 1.67—003. Namen La Plante haren 3956 001, Belfeld jnderd. Dev 1.45 +003. I 9,70 025, Grave Zomerdienst Ned Spoorwegen rikaanse dagjesmens v die van Florida een of twee dagen op de Bahama's ko men uitblazen, want de eilanden liggen vlak by (iets ten Zuid-Oosten van) het schiereiland Florida. Meent echter niet, dat de Amerikanen louter „verpozings belangstelling" voor de Bahama'j heb ben. De eilanden zyn strategisch te be- langryk dan dat Washington ze ook niet onder deze gezichtshoek zou hebben be keken en zo verkregen de Amerikanen in de Britten het recht om er een basis te maken. In de haven werden duikboten, torpedo-jagers en mijnenve gers gestatirnneerd. Officieren en man- iappen kwamen in vrij groten getale ir de eilanden toe. De luxe-hotels in Nassau en elders werden gevorderd en ingericht als militaire bureaux. Thans is echter van lie ülitaire bedrijvigheid vrijwel niets meer te merken, doch mocht te kwader ure de oorlog opnieuw de wereld in vuur e vlam zetten, dan zou ook het Bahama-Paradijs weer een militaire taak te vervullen krijgen. Zwierig en iui Jaarvergadering en bondsdag C.J.B.T.B. en C.B.P.B. De Nederlandse Christelijke Jonge Boeren en Tuindersbond (CJBTB) en de Bond van Christelijke Boerinnen, Boerendochters en andere Plattelands wen en -Meisjes in Nederland (CB PB) houden op Woensdagmiddag 20 Mei a.s. hun gezamenlyke bondsdag te Om men, nadat zij in de morgenuren ieder afzonderlijk hun jaarvergadering zullen hebben gehouden. maat de bynaam „Juni-EIlanden" dragen e> die uitmunten door een bloemen weelde, die misschien -lechts op de Sand- ich-Eilanden (Honoloe'oe) haar weerga vindt. Ook het water is „schoon" op de Bahama's, zo schoon, dat de toeristen zich onder water kunnen laten foto graferen. Een ondernemende Amerikaan se zakenman bouwde er een „foto-bad' speciaal voor op kiekjes-onier-water be luste toeristen. Zijn zaak bloeit nog steeds, vooral ook danl. zy de vele Ame- Zwierig zyn er de mensen, zwierig de politie-agenten, zwierig ook de leden der volksvertegenwoordiging, die veliswaar geen parleme.it met volledige bevoegd heden is, maar toch een instelling van betekenis en met invloed. De leden ver gaderen steeds des avonds en ter verho ging van het decorum dier bijeenkomsten 1 zy zich uit in ^vondkledy Stellig draagt dit er toe by om het aanzien van het parlement by de bevolking te ver- Toen enige jaren geleden een Neder lander >o'n parlemenvszitting bijwoonde, vroeg hy in e pauze aan enige leden, 1 de hoofdstad „Nassau" heet. een die zo nauw met die van het Ne derlandse vorstenhuis is verbonden. De Bahamaanse heren bleken de geschiede nis goed te kennen, want in koor vertel den zij, dat d:e naam dateerde uit de tijd toen Willem van assau (dc Nederlandse stadhouder V'illem III) koning van En geland was. Te zyne- ere kreeg de Baha maanse hoofdstad in 1685 de naair I assau! Fompeus en zwierig zyn de menser .onder wie veèl armen, zulks in schry- nende tegenstelling tot de rykt toeristen in de weelderige hotels!), pastelteer zyn de kleuren der nu.zen: rose en geel, groen en blauw. Rijt gjes met vurige, snelle paartje» (de Bahamaanse paarden maken een goed figuur op de 1:.,banen, die veel belangstelling genieten!) ratelen door de straten, die loom liggen te slui meren in de zon. Die rijtuigje" vormen grote attract' v ir de toeristen, zo ook c schildpaddenmaikt ii Nassau, markt, die haar gelijke nergens ter reld vindt, ^e p> nan, slaande onder een grote parasol, w'jst de we,.... er dan ziet men de .ogge, gepantserde die ren op n rug liggr he1: rijen. Spe ciale O- mat: egelen zyn getroffen menlijk congres byeengeroepen. Hier verklaarde Patrick voerders der oproerlingen gevangen te nemen. Verder moes- Henry, een bekende staatsman uit Virginia: „Ik ben Ameri- ten zij zioh dan meester maken van het kruitmagazyn in kaan". Het oproer begon te smeulen en er vormden zich het dorp Concord. De burgers van Boston slaagden erin hun groepen van zogenaamde „minuutmannen", die 'klaar moes- vrienden te waarschuwen. Dit geschiedde midden in de ten staan om, na een waarschuwing, in 1 minuut uit te nacht. De kerkklokken begonnen te luiden, de „minuut- rukken. mannen" kwamen aanzetten met ihun geweren, en vrouwen en kinderen werden in veiligheid gebracht. e vorkomen dat de dieren zich om draaien en wegkuiertu. Want r'at zou be ien, dat men nen na moest kuieren, u moge een -childpad niet erg snel ter been zyn, /o'n schildpad venter heeft hekel aan lope. zelfs aan langzaam lopen, als het niet cbsoluut noodzakelyk is. Schildpadsoep is op de Bahama's volksvoedsol en uit de „pantserplaten" dier trage zeedieren worden mooie voor werpen gemaakt Sponsen Vroeger waren de Bahama-eilanders ook sponsvissers. Sponsen waren zelfs een vrij belangrijk uitvoer-arbikel, maar aantal jaren geleden kwam de klad in deze vissery, omdat onder de sponsen een epidemische kiekte uitbrak, die fataal bleek voor de sponsenstand. Thans wor den nog wel tomaten en wat sisal uitge voerd, terwyl de vele vis. die in de omlig gende wateren gevangen wordt (en daar zyn heel bizarre soorten onder!), in hoofd zaak voor eigen consumptie der eilanden bestemd. Columbus was de eerste Europeaan, die op de Bahama-eilanden voet aan wal zette. Nu nog siert een standbeeld van grote ontdekkingsreiziger de stad Nassau. Op 12 October 1492 landde Co lumbus op een der eilanden. Guanahani geheten. Hy herdoopte het in San Salva- De Engelsen noemden het later Watling eiland. Thans telt dit eilandje zo wat 700 inwoners. Het voornaamste eiland (met Nassau) heet New Providence; het is het enige Bahama-eiland, waar men electrische stroom levert aan de onge- 8000 inwoners, die voor meer dan 80 pet een donkere huidskleur hebben. Het Baihama-Pairadys betaat uit ruim twintig eilandjes, en verder uit een paar duizend rotsachtige uitsteeksels boven het zeeniveau, die de naam „eiland" niet verdienen. De mensen, die er wonen, zyn zonnige, zwierige lieden, die het dolce far niiente, het zalig niets doen, weten te waarderen en in practijk brengen, want des Vrijdaigsmiddags om 12 uur sluiten alle zaken onherroepelijk en zij blyven potdicht tot Maandagochtend om de men- 'n de gelegenheid te stellen, mets te doen, uit te rusten, sport te beoefenen en de rennen te gaan. Ja, het is daar goed leven in Nassau, in de stad, welker 13 de herinnering levendig houdt in die zon-overgoten gewesten aan de grote Koning-Stadhouder Willem III. (Nadruk verboden) Prins Albert van Luik benoemd tot officier De 18-jarige Prins Albert van Luik is gisteren officieel officier geworden van de kleine Belgische vloot. Hy is benoemd tot „aspirant de marine" by de groep mijnenvegers. Dit is de laagste rang by de Belgische vloot. Op 18 Mei zal hy officieel beëdigd wor den in Ostende in aanwezigheid van zyn broer, koning Boudewyn. Prins Albert zal de Belgische konink- ïyke familie vertegenwoordigen by de kroning van koningin Elizabeth van Engeland. Betere voedingslijst bepleit Door vissers Centrale Bond Scheveningen De Vissers van de Chr. Vissersbond te Scheveningen, Katwyk en Vlaardingen, hebben hun hoofdbestuur gemachtigd op basis van de door het College van Rijks bemiddelaars opgelegde loonregeling voor de haringteelt 1953 een collectieve arbeidsovereenkomst af te sluiten. Hetzelfde deden de vissers van de Cen trale Bond van Werkremers in het transportbedrijf in Katwijk en Vlaardin gen. De afdeling Scheveningen van deze bond wenste echter een voorbehoud te maken en wil, zo mogelyk voor het uit varen van de vloot, een betere voedings- lyst voor de loggers bewerkstelligen. Maandagavond komen de vissers van de Centrale Bond te Scheveningen in de Haagse Dierentuin bijeen om hun stand punt nader te bepalen. Prof. Einstein schenkt Leids museum brieven en telegrammen Het ryksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen te Leiden heeft van prof. Albert Einstein in Princeton (V.S.) dertig brieven en telegrammen gekregen, die Einstein in de jaren 1911 tot 1926 heeft ontvangen van de ver maarde Leidse hoogleraren in de na tuurkunde, H. A. Lorentz en H. Kamer- lingh Onnes. Deze schenking werd gedaan tg.v. de herdenkingstentoonstelling, die deze zo mer in het museum aan de Steenstraat te Leiden wordt gehouden. De belang rijkste van deze bricvei. gaat over de relatwiteits-theorie. Granen-veevoeders (Bericht van de firma A. Makkreel, make laar in granen te Rotterdam). De noodzaak opnieuw 10.000 ton maalmals. 5.000 ton kippengers 63' Bij het aanbreken van de dag marcheerden een troep 64. De Engelse troepen keerden nu naar Boston terug, van 1000 soldaten Lexington binnen. Ongeveer 70 „minuut- maar de terugtocht was vreselyk. „Minuutmannen" uit de nannen hadden een groep gevormd, die klaar stond om ze gehele omtrek waren gewaarschuwd. 300 Engelsen werden te ontvangen. Toen deze weigerde uiteen te gaan. schoten vanuit hinderlagen doodgeschoten Daarna werd Boston de Engelsen. 8 „Minuutmannen" werden gedood en velen door i6.000 kolonisten belegerd gewond. De overigen vluchtten hals over kop. Daarmee was de revolutie uitgebroken. Kort daarna waren de En- (WoicU vervolgd) gelsen in Concord, maar ihet buskruit was verwyderd. prijsverlaging veel iroportgraan is opgeno men. J.l. Zaterdag werd de prijs van mals met f 0.20 per 100 kg verhoogd. Gerst bleef verlaagd.6Voor1 Canada-gerst bleef "goede vraag bestaan. Vooral voor plaatsen ln het Westen kon nauwelijks aan de vraag wor den voldaan. Ook voor Russische haver was len. In verband ontwikkelde s op mals ultge- ig goedkoper aangeboden. In- 4.50 per 100 kg) >gde pulp. disponibel ln het Voor disponibele suikerpulp" betaaJde0Imen buitensporig hoge prijzen. De nieuwe prijzen voor veekoeken, die JJ. Zaterdag bekend werden gemaakt, zyn ln vele gevallen voor de mengvoederfabrikan- doen. Vooral tgranen zyn veekoeken niet aan- a oliezaad- trekkeUjk. producten wordt overleg met het soorten te lmpoi 1.50 per 100 kg zal hterby dc gelegenheid geboden. bedryfschap diverse koek. ~|Een heffing var worden

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 7