Ds P. Pras diende Hervormde Gemeente 25 jaar TAXI v. RIJN RIJN- EN VEENSTREEK Nabetrachting over het bezoek van de Northern Gem DIENSTMEISJES TELEFOON 31441 NIEUWE LEIDSCHE COUHANT ZATERDAG 16 MEI 1953 KATWIJK AAN ZEE Arbeid ia oorlogsjaren van onschatbare waarde In de 25 jaren, die ds P. Pras de Hervormde Gemeente van Katwijk aan Zee heeft gediend, is de Gemeente aanmerkelijk groter geworden. Toen hü op Zondag IS Mei 1928 in de avondgodsdienstoefening in de Nieuwe Kerk zich verbond aan zyn nieuwe Gemeente kon hü. behalve de bevestiger ds W. M. A. Kalkman, thans in Amsterdam, ais mede-arbeider begroeten wylen ds R. P. A. Rutgers. Nu 25 jaren later wordt deze zelfde gemeente bearbeid door zes predikanten. Ds Pras, op 28 i dominee de wük Zuid-West, is de nestor Het ambtelijke werk, dat zijn gehele ihart heeft, kon de jubilaris bijna zonder onderbrekingen verrichten. Een ernstige ziekte in het jaar 1948 drong hem tot stilstand. Maar Gód gaf hem nieuwe kracht, zodat h\j nadien weer met vreug de in het wérk staat. Een periode, waarop de jubilerende herder en leraar met groot genoegen mag terugzien en waarover hij dan ook gaarne spreekt, z'(jn de jaren 1942 tot 1950. De eerste jaren van deze periode werd ds Pras door de Kerkeraad vrijge steld van verschillende taken. Hij.kreeg een speciale opdracht, namelijk de trouwensman te zijn tussen hen, die i.v.m. de arbeidsinzet in Duitsland en el ders moesten vertoeven, en de familie leden thuis. Honderden brieven moesten worden geschreven, honderden werden er ontvangen. Lectuurpakketten gingen regelmatig de pastorie uit. Het is nau welijks te zeggen, welk een zegen deze arbeid heeft afgeworpen. Toen de mannen na de oorlog terugkeerden was het eigenlijk slechts een voortbouwen op die gedane arbeid, toen bijna 300 Katwijkse mannen naar Indonesië vertrokken. Als voorzitter van de K.C.M. Kerkeraadscommissie con tact militairen kreeg de jubilaris op nieuw de leiding, bijgestaan door vele medewerksters en medewerkers. Ook buiten, het kerkelijke werk- was de jubilaris actief. Lange jaren was hij vice-voorzitter van het'Hervormd school bestuur-, en van 1945 tot 194S voorzitter. Als voorzitter van de afdeling van het Ned. Bijbelgenootschap trad hij in 1948 terug. Eveneens in datzelfde jaar be ëindigde hij zijn werk als eindredacteur van de Kerkbode Moeilijk jaar Het jaar 1948 ls een zeer moeilijk jaar voor de predikant geweest. Toen nl. over leed zijn vrouw, wat hem dusdanig schokte, dat hij zich uit vele dingen te rugtrok. In het jaar daarop ging ds Pras echter een tweede huwelijk aan. Dit veranderde zijn levensmoeheid in levens rijkdom. Opnieuw is hij voorzitter het Ned. Bijbelgenootschap. Ook in groter kerkelijk verband hij in de afgelopen 25 jaren actief werk- Voor CARROSSERIEBOUW NIEUWBOUW en REPARATIE J. A. v. d. HORST Telef. K 1718—2160 Katwijk a. d. Rijn Wenst U een prima verzorgd kapsel? Bezoekt U dan de salons van H. BEDEKER - Dames- en Herenkapper Voorstraat 73 Katwük aan Zee, Tel. 2584 Diploma „Wetenschappelijke Haarverzor- ging" van het NederL Genootschap voor Haarhygiëne. Prinsestraat 42 Katwijk aan Zt Tel. 2199 AUTO RIJSCHOOL LUXE VERHUUR BILLIJKE TARIEVEN OLIEHANDEL zaam. Tot 1948 was hij penningmeester van de class, zending in de classis Leiden, een tijdlang scriba van de voormalige ring Noordwjjk en sedert 1951, na het vertrek van ds J, G. van Ieperen, is het ds Pras geweest, die als praetor van de ring Katwijk de vergaderingen leidt. De jubilaris is geboortig uit Groninger land: 18 December 1889 zag hij het le venslicht in Blijham. Zijn studie vol bracht hü geheel in .onze Noordelyke provincie: te Winschoten het gymnasium, te Groningen de universiteit. Morgenochtend hoopt ds Pras in de Gemeente een gedachtenisrede uit te spreken in de Nieuwe Kerk, waarna Maandagmiddag en -avond de gelegen heid bestaat hem en zün huisgenoten in het Jeugdhuis te feliciteren. Klaar voor de vaart Bij de te Den Haag vanwege de afde ling kustoelegrafie der P.T.T. gehouden examens zijn geslaagd voor het examen radiotelegrafist W. Haasnoot, Gijsbert van der Plas Dzn, Willem van der Plas Mzn, C. Ravensbergen Gzn, Piet Varke- visser. Jac. van den Oever Pzn, allen al hier, en Gerard van Roon Gzn. Noord- wijk aan Zee. Bij de vanwege de rijkscommissie voor de stuurliedenexamens te Den Haag ge houden examens, voor het eerste ge deelte van de examens voor stuurman bij de zeevisserij, zijn geslaagd: Arie van der Bent van de KW 147. Corn, van der Plas van de KW 168 en Jac. Messemaker van de KW 45. Alle geslaagden werden opgeleid aan de visserijschool alhier. De oudjes gaan uit De autotocht van de ouden van dagen is vastgesteld od Dinsdag 9 Juni. Voorbereidende visserücursus Hieronder volgen een aantal geslaag den van de voorbereidende cursus van de visserijschool. Eerste prijs: Jacob van Beelen; tweede prijs: Jan Groen; derde prijs: Piet van Beelen. Verder slaagden: Piet Hoek. Cor Dijkhuizen, Arie Krijgsman. Arie Krijgs man, Adie Nijgh, Wim van Dijk. Dirk de Bruijn, Henk de Jong, Bas Varkevisser. Huig van Rhoon, Jan van Velzen, Corn. Zwaan, Aam van Duijvenvoorde, Anton van der Plas, Bert van der Plas, Piet Vooijs, Kees de Mol, Piet Hoek, Corn, van Hoog cn laag water Zondag 17 Mei: hoog water 5.56 en 18.13, laag water 1.33 en 13 59 uur. Maandag 18 Mei: hoog water 6.40 en 19.05, laag water 2.18 en 14.42 uur. KATWIJK Candidaten voor gemeenteraad De candidatenlijsten voor de a.s. ge meenteraadsverkiezingen zien er als volgt uit: Lijst Ia: CHU Katwijk aan Zee: D. J. Kieen, H. P. Bloot, C. van der Plas, N. J. van Duijvenbode, L. van der Zwan, dr J. W. Overdijkink, A. Pronk, J. N. Ouwe hand, B. Vooijs, H. A. Dyksman, W. Kulk, J. van Rijn, H. M. Fliruterman, A. C. Berkheij, L. van der Plas, W. van Rijn, C. van der Marei, J. A. de Best, G. Vooijs, D. van der Plas. Lijst lb: CHU Katwijk aan den Rijn: C. van Beelen. D. de Koning, G. van der Does, J. J. Timmermans, Nic. van der Gugten. Lijst 2 AR: D. C. van Leeuwen, mr J. van der Plas, A. Wassenaar, N. Parlevliet, N. Anes, G. van der Plas Azn, R. ALKEMADE Zondagsdienst De Zondagsdienst wordt morgen waar- ALPHEN AAN DEN RIJN LAWNTENNIS R.A.P.-nieuws RAP I speelde zijn laatst competitie wedstrijd in de eerste ronde thuis tegen De Munnik III uit Leiderdorp, Begonnen werd met damesenkelspel, Ans van Wie- ringen tegen Kitty Kaiser. Deze jeugdige speelsters hebben beiden verwoed gestre den en eerst na drie sets kwam de be slissing in het voordeel van De Munnik III. J. W. Bergshoeff rekende hierna in het herenenkel vlug met z'n tegenstander af Het tweede gem. dubbel ging voor RAP verloren, terwijl het eerste gem. dubbel daarna de partijen weer op ge lijke voet bracht. Het herendubbel moest dus de besli.s-ing brengen en bracht weel een punt in voor RAP, zodat de thuis club met 32 won. Uitslagen: Heren enkel: J. W. Bergs hoeffA. v. Weeren 63, 62; dames eiJtel: A. v. WieringenK. Kaiser 86, 68, 26; le gem. dubbel: A. v. Wierin- t -7 j j u j gen en J- w- Bergshoeff-AK. Kaiser en Andei, Jac. Zuyderduyn, D. Ouwehand. w. Kooreman 6—1. 6—2; 2e gem. dubbel: J. Minuee, P. Varkevisser. W. Kroon. M. mevr. A. den Ouden—Jouwstra en A. Bonefaas, P. A. Schoneveld, T. den Haas, den Ouden Jr—mej. J. v. d. Velden en K. 'v. Diepeningen 46, 2—6; heren dubbel: Nöort, K. der Schee, Tongeren. Lijst 3 PvdA: H. Haasnoot, D. Nasveld, J. van der Plas, E. E. LagemanSalomi, G. J. van der Voort, J. C. Zuijderduijn, L. van Duijn, C. M. van BeelenVooijs. M. J. Hermans, M. P. Viool. Lijst 4 SGP: D. van der Marei, W. J. Schoneveld, Jac. Telsma, D. de Jong, J. van Duijn, Lijst 5 KVP: H. J. Grimsbergen, A. H. M. Hermans, J. J. Verhart. Lijst 6 VVD: L. Borleffs, P. Fetter, C. den Duik, G. van Zuijlen, N. Haasnoot. W. van der Reyden. J. D. Bokslag, D. F. E. Meerburg. A. Roosdorp, W. Taat. Nieuwe R.K. school geopend Woensdag 20 Mei des avonds om 7 uur en Donderdagmiddag 21 Mei om half drie en 's avonds om 7 uur is in de Chr. Katwijkse Industrie- en huishoudschool een tentoonstelling van het werk der leerlingen. De opbrengst is voor Nationaal Rampenfonds. Zondagsdienst Voorzover het de patiënten betreft de dokters J. Bergman en H. M. Hueting te Katwijk aan den Rijn en E. E. van der Laan te Rijnsburg, wordt de Zondags dienst morgen waargenomen door dokter Bergman, Valkenburgseweg 18. tel. 2921. Men zie ook de étalage van de apotheek aan de Princestraat. VISSERIJGOLF Die „Northern Gem" van Dins- wende afdaling van de gevaarlijke hei dag heeft heel wat buiswater veroor- ling wil forcèren om in naam der vis- zaakt aan weerskanten van de IJmui- serij en van een ieder, die het er goed dense vissershaven zowel als „verderop" mee meent, gauw een deur open te trap- de geledingen der visserij. Al is men pen een deur, die tot nu toe her- er hartgrondig over eens, dat de metisch dicht zit. duizend paardekrachten van dit Grimsky- schip niet tevreden konden zijn met de i Tr'° ƒ44.000 besomming na 18 dagen -.rekenEehalve de al aangekondigd. Thorina verschenen gisteren ook de Gelria op ƒ2500 per visdag zodat de aardigheid er vor de Engelse reder wel af zal zijn, toch is dit „teken aan de kant" niet mis te verstaan. Dat de Zuidzij dit terdege beseft, mag aangenomen worden. Of zij er iets positiefs uit kan halen is vers twee. Want al liggen de kansen op een lagere kolenprijs momen- :1 zo ongunstig nog niet voorlopig de trawlervloot van dit land toch te ïr in de onderwal geduwd, om daar aar één twee drie uit te krabbelen en met Engelsen en Belgen te concurreren. de Duitsers maar helemaal te zwijgen. Laat ons nu de zaak van de Noordzij uit bezien. Gesteld, dat er volgende week weer ze'n dikke IJslander op komt zet ten: het zou de vraag zijn, of de gullen dezelfde prijs zouden opbrengen en de kabeljauw zou haast zeker zakken. Want één keer een deel van de lading invrie- 1 is wellicht te verantwoorden een tweede keer wordt het al aardig riskant en de derde keer is de pret er gans af. Nederland zelf kan deze hoeveelheden blijkbaar nog steeds niet aan. Nederland eet nog steeds geen vis. We zijn weer midden in de problema tiek van de Nederlandse visserij terecht gekomen. Met de pijnlijke wetenschap, dat er zo langzamerhand geen enkele op lossing meer over is dan een drastische ingreep van overheidswege. Of een on baatzuchtige handreiking, ver over de geschillen heen, naar het productie-appa- Want we hóllen achteruit op dit moment. En het lijkt er op. of er een stroming gaat ontstaan, die deze benau- Postboy voor de hal; de beide laatsten losten respectievelijk 700 en 860 kisten vis: de Thorina had er 700. De drie samen hadden 540 stijve kabelbauwen. België i binnenland „lauw" Zowel de export op België als de bin nenlandse markt toonden gisteren maar een matige belangstelling voor de IJmui- dense. markt.. Dientengevolge bleven de hangen; de xisten brachten 58 op en ook de grote tarbot deed het kalm aan met ƒ1,10 de kilo. Wijting werd voor 15 naar het binnenland geleverd; de ge tripte radio deed hetzelfde bedrag en de kool maakte slechts ƒ35. Dichte wij ting wilde niet hoger komen dan tot tus sen 8,50 en ƒ10,50. Weinig biyven staan Van de makreel is maar een beetje blijven staan: de prijs lag tussen de ƒ13 Schol redelyk De schol ging wel; ƒ15 tot ƒ22 voor de tweeën met de snurrevaad-schol weer ,„aan de bovenkant". De mooiste drietjes werden er voor 15 tot 18 uitgepikt. Geen vetpot De reizen zijn door deze lauwe markt niet om over te roepen geworden: de Gelria maakte voor 9 dagen maar ƒ10.800, de Postboy hield het op ƒ15.700 voor negen dagen en de Thorina werd A. den Ouden Jr van Diepeningen 6—1. RAP II ging op bezoek bij Leidsche Hout I en verloor alle partijen. Uitslagen: Heren enkel: B. de Wolf—P. Nieuwland 61, 62; dames enkel: mevr. C. Zandvoortmej. T. v. Wierin gen 63. 6—3; le gem. dubbel mevr. C Zandvoort en W. van Rij—mej. T. var Wieringen en B. van Wijk 6—0, 6—3; 2t gem. dubbel: mej. W. Kluit en B. var Wijkmevr. C. Schuijl-Hijligeis en P Nieuwland 6—4, 4—6, 6—0; heren dubbel: B. van Rij en B. van Wijk—B. van Wijk en J. v. Wijk 6—3, 6—2. Ned. Christenvrouwen De afdeling Alphen aan den Rijn de Ned. Ohristenvrouwenbond houdt Maandagavond 1 Juni om half acht „Concordia" de jaarvergadering. Zondagsdienst De doktersdienst wordt waargenomen door dr J. van Eek, Julianastraat 46, tel. 2858. Predikbeurten Geref. Kerk: Zuiderkerk 10 u. ds Mul der, 6.30 u. ds Hartkamp Den Helder; Noorderkerk 10 u. ds Wyma, 6.30 u ds Mulder; aula 10 u. ds Tom, 6.30 u ds Wijma; Oudshoorn 10 u. ds Hartkamp. 6.30 u. ds Tom. BENTHUIZEN Aanrijding Ter hoogte van de molen aan de Mo lenstraat vond een botsing plaats tussen een motorrijwiel, bestuurd door de heer G. G. B., en een 'bromfiets, bestuurd dooi de heer J. K. Persoonlijke ongelukken deden ziioh gelukkig niet voor. Het motor rijwiel was nogal -beschadigd. GEBOREN: Barbara L„ dr v. J. C. Gra- ïr en M. C. Slootma-ker. HAZERSWOUDE Jaarvergadering plattelandsvrouwen De afdeling van de bond van platte landsvrouwen hield de jaarvergadering. Tot bestuurslid werd gekozen mevrouw Vos. Uit het verslag van de secretaresse bleek, dat het de afdeling goed is gegaan. Er was een batig saldo van f 12. Na de pauze werd een toneelstukje opgevoerd werden nog enkele films vertoond. Mevrouw Slootweg sprak waarderende woorden tot de bestuursleden. KOUDEKERK AAN DEN RUN Uitstapje De afdeling van de bond van platte landsvrouwen wil weer een uitstapje de ouden van dagen organiseren. Op alle burgers zal in de komende week beroep worden gedaan om het plan financieel uitvoerbaar te maken. leder- >n helpt mee? Uitvoering Donderdag zal Koudekerks gemengd koor om 8 uur een uitvoering geven ih de Hervormde Kerk. Medewerken het meisjeskoor, het jeugdkoor, de organist N Vonk en de pianist J. M. L. Wesselingh. Gemeenschappelijk Woensdag zullen de C.H. en A.R. kies vereniging in de koorzaal van de Her vormde kerk een gecombineerde verga- dering houden. Spreker is burgemeester Warnaar van Waddinxveen. LE1MUIDEN Gemeenteraad Woensdagavond 8 uur vergadert de ge meenteraad. Agenda: wijziging salarisver- ordening secretariepersoneel; schoolaan- vragen; voorstel om deel te nemen aan een gemeenschappelijke regeling betref fende behandeling van gemeentelijke per soneelsaangelegenheden; aankoop grond tot ontsluiting van de Zuidzijde' Vriezekoop voor het verkeer. Voor de Stichting Het plaatselijke bestuur van de stich ting 19401945 benutte de Hemelvaarts dag om een collecte te houden onder de automobilisten en de motorrijders. Van zelfsprekend werd hierbij de tol inge schakeld. De opbrengst was ruim f 210. Dezer dagen wordt ook een collecte huis aan huis gehouden. Predikbeurten Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u. ds Ooster- hoff. schip van bijleg met 10.500 voor 12 dagen. f Vanmorgen genoeg De Zaterdagmarkt werd ruimsóhoots an vis voorzien door de Sumatra (1100 kisten makreél en 120 stijve kabeljau- •en), Limburgia (400! makreel), Tzonne (800 makreel en wat diversen), Sch 135 <400 makreel, wat bijvis en 400 ijs- plus 150 stijve dikkoppen), de Wiron (65 ma kreel, 122 üs-, 100 stijve kabeljauwen en 75 varia). Tenslotte bracht de Kw 26 een 65 kisten schol en 2500 kilo tong aan. Garnalen van gisteren De 700 kilo garnalen, die gisterochtend an de opslag kwamen van Donderdag brachten tussen de ƒ0.42 en ƒ0,45 per kilo op. 's Middags werden er nog eens 1345 kilo aangevoerd, die van ƒ0,41 tot ƒ0,46 opbrachten. Weinig tongvraag De vraag naar tong is niet groot: de grote tongen deden Vrijdag ƒ1,75, de grootmiddel ƒ1,05, de kleinmiddel ƒ1,15, Jde slips ƒ0,85. Zondagsdienst Voor de doktersdienst verwijzen naar Alkemade. OUDE WETERING Niet gespaard Bij de rijkspostspaarbank werd ii ingelegd f 1841 ROELOFARENDSVEEN Tentoonstelling huishoudschool Deze week vond de overd-racht ei openstelling plaats van de nieuwe R.K. school alhier. Deze zes lokalen grote school, is gebouwd, nadat de R.K. kerk het Pastoor Onelplein werd voltooid, ït.iee een nieuwe parochie werd ge sticht. Bij de overdracht bracht de loco-burge meester, de heer C. van der Meer, hulde aan de architect, de heer Th. Deen De indeling van het gebouw wijkt schei,de-ne opzichtenvan het gangbare af. Tussen iedere twee lokalen ingang, terwijl elk lokaal eigen garde robe en toiletten heeft. Hierdoor were een lange gang uitgespaard. Als hoofd ingang kon door dit systeem een prach tige en royale aula worden gebouwd. Niet gespaard Bij de rijkspostspaarbank werd in April ingelegd f 1439 en terugbetaald f 1586. Twee nieuwe boekjes werden uitgege' WOU BRUGGE Ds Van Dyk Ds J. van Dijk. Hervormd predikant zal van 18 Mei tot 13 Juni afwezig zijn, daar hij als legerpredikant in dienst treedt. Gedurende deze periode zal ds J. de Jong uit Hoogmade zo nodig pasto rale bijstand verlenen. Predikbeurten Geref. Kerk9.30 u. ds van Swigchem van Oude en Nieuwe Wetering, 6.30 u. d.s Ros van Hoofddorp. VIA NAALD EN PLAAT Muzikaal portret ran de Hongaar Bela Bartok Vocale solisten en massale koorzang uit Amerika DE HONGAARSE componist Bela Bartok mag dan nog niet die algemene waardering hebben, die hem toekomt, toch komt men ook de niet muzikaal geschoolden steeds meer tot de overtuiging dat hij een der belangrijkste componisten van de laatste tijd is. Wie iets meer van Bartoks muziek gaat begrijpen komt er niet meer van los. Deze muziek fascineert door haar eigen stijl en toonspraak en door haar zuiverheid en eenvoud in de expressie. Bartok wist met zuiver muzikale zonder muzikale beleving. Die pure mu zikaliteit vinden we nog steeds bij Irm- gard Seefried en daarom zijn deze ver tolkingen, uitnemend begeleid door Ge rald Moore, ons zo lief. De bariton uit München, Hans Hotter, toont zowel over muzikaliteit als over een prachtig gevormde stem te beschik ken. Voor Columbia maakte hij op namen van aria's uit Handels oratoria (LX 1516). Uit dc „Joshua" zingt hij „Soll ich in Mamre's Scgens Au'n" en uit de „Samson" de aria „Wie willig tragt mein Vaterherz". Deze vertolkingen zijn zo bewogen en ontroerend, dat elke zang liefhebber de plaat in zijn discotheek zal willen hebben. De begeleiding is uit stekend verzorgd door het Philh. Orkest onder leiding van George Weldon. Een der meest populaire zangers is thans wel de tenor Mario Lanza een echt natuurtalent, soms wat ongebolsterd, maar toch bewonderenswaardig. Voor His Master's Voice zong hij twee aria's uit de prachtige, maar helaas wei nig opgevoerde opera van Giordano „An drea Chenier" (DB 21486). Een opmer kelijke prestatie van deze nog jonge zan ger, die zich er echter wel voor moet hoeden niet onder ,egaan in. de. van de laatste tijd. Bij meer muzikale vorming zal Lanza een langverwachte aanvulling kunnen zijn in het gebrek aan grote tenorzangers in de gehele wereld. De begeleiding is van het R.C.A. Victor- Orchestra. Eèn koorplaat van bijzonder gehalte maakte Columbia met het Mormon Tabernacle Choir óf the Salt Lake City o.l.v. j. Spencer Cornwall (LHX 8). Het Is eén opname van vier geestelijke lie deren: „Een vaste burcht", „O God, die droeg ons voorgeslacht", „Blijf bij mij Heer" en het Engelse koraal „Guide us of thou great Jehova", alle gezongen in het Engels. Werkelijk uitstekende massale koorzang is dit, met begeleiding va orgahisten Alexander Schreiner en Frank Asper. Een plaat die in elk Christelijk Personeel gevraagd i de te- en heer fn Oegstgeest een echtpaar of weduwe zonder kleine kinderen om voor hem zorgen. Woningruil in de omtrek moet mogelijk zijn. Brieven Nassaulaan 52. 0 Banketbakk. A. P. Kraay vraagt een flinke 2de en 3de bediende. Alleen zij die in goede zaken gewerkt hebben {elieven te solliciteren. De iempenaerstraat 20, Oegst geest. Tel. 26858. 0 Beschaafd vlot meisje ge vraagd, voor winkel en lichte huish. bezigheden (Banket bakkerij). Leeftijd 18 jr. Brieven met uitv. inL No. 8876 Bur. Blad. 0 Verpleeginrichting te Rot terdam vraagt Meisjes voor verzorging van patiënten en het daarbij behorend huis houdelijk werk. Tevens kan een flinke kookster geplaatst worden. Br. m. voll. inl. on der letter E aan Zwagers' Boekhandel, Nieuwe Binnen weg 460, Rotterdam. Gevraagd: Hoofd van de keuken (extern) in Kinder huis Voordorp te Leiderdorp. Brieven aan de directrice. 0 Pension „Noordzee" het- enlge nette meisjes. Aanm, bij D. Kruyt, Voorstraat 9, Katwijk aan Zee. 0 Bij een hulpbehoevende oude dame wordt een flinke hulp gevraagd. Chr. beg. des Zondags en 1 middag p.w. vrij. Br. No. 8881 Bur. Blad. Vink). 0 Bakkcrsbcdicndc en aan komende bediende of leer ling. Luxe Bakkerij v. d: Sijs, Hoofdstraat 44, Leiderdorp, Tel. 23027. Werkster gevraagd. Liefst voor de Vrijdag. Aanmelden Lage Rijndijk 57. Slagersbediende gevr. per 1 Juni, v.g.g.v., in- of extern. Hoofdstraat 20, Leiderdorp, Tel. 22461. Te koop gevraagd 0 Siertverg. B en A warme kas en warme bak, koude kas en koude bak. Jaarverg. en periodiek. C.V. N. Bak ker Hzn, Roelofarendsveen. Tel. 487 K 1713. Te koop aangeb. 0 In g. st. z. Tandem. Te bevr. Vliet N.Z. 41, Rijns burg. Tel. 2314. Niet op Zon dag. 9 Naaimachine. Aangeboden prima Anker, inzakbare trapnaaimachine, ringspoel. Werkt voor- en achteruit, is zeer goed onderhouden en werkt uftstekend. Te bevr. Korevaarstraat 29. 10 Bootje voor buitenboord motor (zonder mptor). Prijs f 250. Moet nog afgebouwd worden. Br. no 8884 bur. bl. 0 Week-end-bootje te koop. 4 slaappl. Brouwer, Schut terstraat IA. 0 Nieuwe Singer inzak-trap- naaimachine en handnaai machine (fn koffer). Gemak kelijke betaling. Herenstraat 23. Vert. Singer Mij N.V. O Een in zeer goede staat zijnde Engelse kinderwagen. Licht orème. Te bevr. Scha- penrustweg 11, Leiderdorp. Tel. 21485. Aangeboden wegens ver trek. een z.g.a.n. prima veren Bedstel (driedelig), met ka pokkussens. Adres: Brou werstraat 100, Rynsburg. Berini-rijwicl, motor in zeer goede staat, met grote zytassen en Solex-jas (lang) zo goed als nieuw, voor elk aannemelük bod. v. Baerle- straat 8, bij de Lage Mors- weg. 0 Motor-lnvalidcnwagen. Wegens omstandigh. aange boden splinternieuwe motor- invalidenwagen, 3-wielig, 125 cc. Brieven onder No K-1527 Adv. Bur. Alta, Pausdam, Utrecht. Tocr-zellboot, van part., 5 m lang, blank eiken. pr. st., nw. zeilen, 15 m2 ƒ450. Te bez. Jachth. Zwanengat, Warmond, Tel. 432. 0 Groot soort konünen te koop, 9 weken oud. H. Ouwe hand, Hoge Morsweg 130, Oegstgeest. 0 Te koop Buitenboordmo tor Sachs 98 cc niet van nieuw te onderscheiden, pas gereviseerd. Kempenaerstr. 20, Oegstgeest. 0 Wegens vertrek: kinder wagen (z.g. twinset); kl. Fasto geyser, kl. gashaard Telegas. Alles z.g.a.n. Re- gentesselaan 55, Oegstgeest. RUwlelen. Prima dames- en herenrijwiel, damessport- rijwiel en Belg. herenrijwiel. Allen met lamp en slot. Te vens meisjes- en jongens rijwiel. Alle in staat van nieuw. Levehdaal 47. hoek Oranjeboomstraat, Leiden. 0 Gem. of gestoff. zolder kamer met aparte kookgele genheid te Oegstgeest voor rustige dame of heer. Telef. aanwezig. Br. No. 8880 Bur. Woningruil 0 Een eikenhouten orgel, 2 spel, 12 registers, goed on derhouden. Hansenstraat 14. Leiden. 0 Motor, 98 cc, D.K.W. In goede staat. Te bevr. Roest van Limburgstr. 8, Katwijk aan Zee. 0 Naaimachine te koop, in pracht salonkast, prima staat. Ook een handnaaimachine. Te zien Marijkestraat 11 Sassenheim. Door part. aangeb. ruime 4 pers. cabriolet 1948, ver bruik 1 14, geen olie. Evt. ruilen tegen 500 Fiat Te be vragen garage Gebr. v. Ameele, Oegstgeest. 0 Solex te koop, motor fiets in prima 6taat. Prijs f 95. Te bevragen bij C. Broekhuizen, Herenweg 24. Noordwijk-B. 0 Rode, gele, groene, witte spruiten. Bloemkool Le Cerf, Alfa en slapanten. Een staal varkensmest. P. M. van Eg- mond, Valkenb. weg 24. Kat wijk a. d. Rijn. TeL K 1718 No. 2487. Te huur gevraagd 0 Heer b.b.h.h. zoekt zon nige, zitslaapkamer met vol ledig pension. Br. No. 887£ Bur. Blad. 0 Jong acad. gev. echtp. zond. kind. zoekt per 1 Nov. (evt. eerder) 2 ongem. kam. en keuken of ruimte als keuk. in te richt. Br. No. 8873 Bur. Blad. Te huur aangeb. 0 Op goede stand te huur. j bed Toch"dun een gestoffeerde cn gemeu- dat moeten we eens laten bileerde etage, bevattende 2.bijvullen met prima Java- kamers en kleine kamer, kapok. Maar dan natuurlijk f 70 p.m., te Oegstgeest, voor bij Snijders' kapok- en ma- echtpaar zonder kinderen, trassenfabriek, Haarlemmer- Brieven no 8885 bur. blad.'straat 81, Telefoon 22530. middelen een sfeer of een verbeelding te scheppen, die heel wat sterker zijn dan de programmatische schilderingen vele romantici. Zo odk in zijn „Twee portretten" Op. 5, die het eindpunt van Bartoks jeugdwerken en het begin van nieuwe compositletrant betekenen. De scherpe trekken, de sobere lijnen van deze muziek en haar nieuw-melodiscb materiaal bewijzen dit. Belde.portretten zijn gebouwd op hetzelfde thema eri zijn vermoedelijk bedoeld als verschillende portretten van eenzelfde persoon. De Hongaarse titel zegt: „het ene geïdeali seerd, het andere misvormd". Het eerste portret is rein en kalm, hoofdzakelijk lineair; het tweede geeft het thema als snelle wals, lichtelijk ironiserend Van het eerste heeft Columbia een schier onnavolgbare opname gemaakt met de violist Joseph Szigetl en het Philh. Orkest o.l.v. Constant Lambert (LX 1531). Deze prachtig opgenomen vertolking doet beseffen, dat er ook in deze e ag meesterwerken zijn geschreven. Zij die zich meer thuisvoelen in tijdperk der Romantiek zullen veel ziekgenot beleven aan de vertolking de 3e Symphonie van Braijrns, gespeeld door het concertgebouworkest Georg Szell (De cc a LXT 2676, lang speelplaat). Deze symphonie is wel Brahm's „Eroica" genoemd en inderdaad an bepaalde heroiek in. Doch daarnaast zijn er ook vele lyrische sages en het kalmerende slot doét be seffen, dat Brahms hier niet, zoals Beet hoven in zijn „Eroica", de heroïsche ge dachte voorstond. Prachtig uitgebalan-i ceerd en bewogen bréngt Szell dit werk opnieuw wordt men getroffen door de bijzondere kwaliteiten van het Concert gebouworkest speciaal van de klari nettist. De zangliefhebbers krijgen in drie lie deren van Mozart („Abendempfindung", „Sehnsucht nach dem Frühljng" en „Das Veilchen"), gezongen door d; Ween- se sopraan Irmgard Seefried, een heel mooi voorbeeld van doorleefde zangkunst (Columbia LX 1549). Juist in de ex pressie ligt de grote kracht van Seefried, want zuiver „stïmmlich" zouden er aan merkingen te maken zijn. Pure muzikali teit bij liederenzang is ons echter meer waard, dan alleen maar een mooie stem gezin thuishoort. Corn. Basoskl. S/eer in 't gezin? De Nieuwe Leidsche" er inl HILLEGOM Kwestie-W armerdam komt weer in de raad De Hillegomse veehouder en kweker P. Warmerdam wil niet lijdelijk be rusten in de door de gemeente over hem uitgestorte verwijten. Hij werd in de laatstgehouden raadsvergadering beti teld als een oneerlijk mens, die dé ge- meen-te „een poot wilde uitdraaien". Hij voelt zich hierdoor in zijn eer en goede naam gekrenkt. De moeilijkheid is hier. dat de justi tie geen gevolg zou kunnen geven aan een klacht wegens belediging. Artikel 53 van de gemeentewet bepaalt, dat zo wel burgemeester als raadsleden niet gerechtelyk vervolgbaar zijn voor wat zij in een raadsvergadering hebben ge zegd, of schriftelijk aan de raad hebben overgelegd. De gedachtengang van de wetgever was dat in de gemeenteraad vrijelijk critiek moet kunnen worden uitgeoefend in de verwachting dat de voorzitter wel zal ingrijpen, wanneer daarbij de grens van het toelaatbare zou worden overschre den. In Hillegom is het echter de voor zitter zelf geweest, die fel fulmineerde tegen de rechtsbedeling van de centrale grondkamer en tegen de houding van de heer Warmerdam. Laatsgenoemde zal zich nu met een uitvoerig adres wenden tot de gemeen teraad en daarin volledig eerherstel vra gen. Zijn adres, voorzien van 'n afschrift van de beslissing van de centrale grond kamer. zal de komende week aan de raad worden aangeboden. Daarom heeft de betrokkene ook geen gebruik ge maakt van de hem dezer dagen door B. en W. aangeboden gelegenheid. deze kwestie in hun vergadering te bespre ken. Het prae-advies. door B. en W. uitge bracht aan de- raad, heeft intussen sterk de aandacht van hoge ambtelijke krin gen- getrokken. LEIDERDORP Zilveren jubileum Woensdag herdacht de heer N. Krom hout het feit, dat hu 25 jaar geleden in dienst kwam by de touwfabrieken alhier. Des morgens werd hy door de directie ontvangen. Namens de directie sprak de bedrijfsleider, de heer P. Kuiper, de ju bilaris hartelyk toe. Aangeboden werden het V.T.-eremetaal en een enveloppe met inhoud. Mevrouw Kromhout kreeg bloemen. De heer A. de Kruiff, afdelingsbaas, feliciteerde de jubilaris namens chefs en collega's, de heer B. Kisman deed dit namens de kern. De familie Kromhout werd tenslotte naar huis gereden. Het is voor haar een goede dag geworden. Jaarvergadering boerenleenbank De boerenleenbank hield de jaarvergade ring. De kassier constateerde, dat 1952 op economisch gebied een gunstig jaar was, wat ook tot uitdrukking kwam in de resultaten van de bankwerkzaamheden. De spaarzin van de burgerij vertoonde een verheugende groei. Het spaargeld vermeerderde met ruim f 90.000 en het totale tegoed steeg tot boven de f700.000. Besloten werd de winst te voegen bij het reservefonds, dat daardoor steeg tot f 31.000. De heren A. Roest sr (lid raad va-n toezioht) en A. Muilwijk (bestuurs lid) wei-den herkozen. Tenslotte werd een commissie benoemd om de viering van het gouden jubileum van de bank begin 1954 voor te bereiden. LISSE Kerkconcert Maandagavond 8 uur wordt in de Chr. Geref. kerk een concert gegeven. Het orgel wordt bespeeld door de organist Jac. Vijn te Hoorn en mevrouw Broek- huysen-Korteweg, alt, te Hoorn, zingt. De toegang is vrij. Agenda Op Woensdag 27 Mei wordt alhier een bloedtransfusie-avond gehouden. Volgende week Donderdag houdt de afdeling van de C.H.U. een familie-avond in de Herv. kleuterschool. Zondagsdienst De doktersdienst wordt morgen waar genomen door dokter Van Dijk. RUNSBURG Predikbeurten Herv. Gemeente. Grote Kerk 10 u. ds Groenewoud, 5 u. ds Van der Krilt van Ka/twijik aan Zee. Kleine Kerk 10 <u. ds de Ruiter van Leiden, 5 u. ds Groenewoud. Geref. Kerk: Voorh.weg 10 u. ds Bijle- veld, 5 u. ds v. d. Linde; Rapenburg 9 u. ds v. d. Linde. 10.30 en 4.30 u. ds Post, 6 u. ds Bijleveld. Geref. Kerk art. 31: geen opgave. Chr. Geref Keric: 10 en 5adi Brandsma. Voor Centrale Verwarming Fa Wed. H. J. Grimbergen VLIET N.Z. 19—20 RIJNSBURG 9 Leiden-Oegstgeest. Huis bev. 5 kamers en zolder met tuin, huur f 7.60 p.iw. a.i., eerste ged. de Goejestraat voor woning in Oegstgeest (geen inwoning) hogere huur geen bezwaar. Br. No. 8878 Bur. Blad. Aangeb. te Den Haag grote suite met serre, gr. keuken en kelder, gr. tuin (parterre), op de 2e étage gr. zonnige voork. met bai- con en kabinet, op le stand. Gevr. te Katwijk a. Zee vrij huis op goede stand. Min stens 5 kamers. Inl. telef. 552159. Den Haag of brieven No 18174 X bureau blad. Diversen Dames. Uw pude hoed als nieuw vervormd v.a. 2.50. Uw hoed garneren wij met tule. Klaar terwijl U wacht, a ƒ1. De Groot v. Egmond, Haarlemmerstraat 145147, Leiden. Autorijlcs - -Cltaxbedryf. Snelle opleiding rijbewijs, motorles en verkeerswet inbegrepen, nieuwe ver warmde lesauto's 5.per lesuur. Gedipl. instr. Taxi's dag en nacht beschikbaar. Marks, Morsstr. 60a, Telef. 26584. Parkstr. 5a, Tel. 22513. Man, man, wat wordt 0 Prima gebr. radio's van af f 27.50, stoelen, badgey- sers, baden, gasfornuizen, haarden, antieke ladenkast- jes, tafels, brandkast, platen- wisselaar, versterkers, ledi kanten, linnenkasten enz. Nieuwe Rijn 60. Tel. 22150 T.o.v. Kuperus. 0 James ryden ls goedkoop, ih aanschaffing, onderhoud, verbruik, kortom: James rij den, goedkoop motorrijden. Vraag de James folders, A.V.V. motorspaarpolis- brochure en het „Betaal ter wijl men rijdt" schema aan Valk a.d. H. Schouw, Voor schoten. 0 Bonenstokken, mooie kwaliteit. Per bos (25 stuks) f 1.95. Per 4 bos f 1.85 p.b. Grotere partijen op aan vraag. Vlieland's Zaadhan- del. Nieuwe Rijn 50. 0 Laat Uw hond voor Pink ster nog opknappen. Be spreekt tijdig voor Trimmen, knippen of wassen. Vlie land's Hondensalon, Nieuwe Rijn 50. Inkijkende buren? Plaats er een rietmat voor. f 1.50 per m2. Hoogte 1 m. 114 en 2 m. En het staat nog niet eens zo gek. Vlieland's Zaad- handel, Nieuwe Rijn 50. 0 Een Pinksterbeurt Uw hond? Dan bijtijds be spreken. Onze geheel gemo derniseerde Hondensalon is dagelijks geopend. Gratis ad vies. Vlieland's Hondensalon, Nieuwe Ryn 50. Mooi Nyverdal. Pension aangeb. 2—4 pers. f 5.50 p.p. p.d. W. D. Riga, Nijverdalse- straat 225. Een goed horloge voor elke beurs. Polshorloges f 9.95, f 13.75, f 24.75 enz. Luxe klokjes, pendulettes. Wekkers, 1 jaar schriftelijke garantie f 7,50. Uurwerkkli- nïek, Lage Rijndijk 8, Lei- dens beste speciaalzaak. Gem. betaling: den. Mantelcosluums, tels, toppers, Herencostuums, regenkleding enz. voor so lide personen op gem. beta lingsvoorwaarden. Br. No. 8874 Bur. Blad. Vanaf 1.— p. w. (eigen financ.) horloges, wekkers, pendules, Koekoekklokken, horlogebanden (doublé, v chroom, roestvrij staal)Uw I prijs In het kinderwagenhuis De Ooievaar vindt U een geweldige sortering in kin derwagens, wandelwagerts, kinderledikantjes, kinder boxen, kinderstoelen, baby speelgoed, sponsen, zemen, dweilen, borstelwaren, enz. De Ooievaar, Janvossensteeg aanvraag wordt strikt geheim behandeld. Schrijft Uw wen sen onder No 8867 aan het bureau van dit blad. Goed nieuws voor de huisvrouw. Geen zenuwslo pend gejakker meer. Ver huur uitsl. per gehele ocht. midd. of av. vanaf 1.25 per 1 uur zonder verd. kosten. Eigen baas over tijd en mach. Leidse Wasmachine Verhuur Modern, Rooden- burgerstr. 32, Margrietstr. 7. Tel. 22880. Vleessnijmachines, snel wegers, kasregisters, electr. gehakt- en electr. koffie molens bij Leeuwernburgh, Goudse. Singel 47, Tel. 25995. Rotterdam, 40 tot 50 procent goedkoper en volle garantie. Invalide-wagens. Alle mo dellen invalidewagens, o.a. wandel-, huiskamer-, zelf- bewèegbare en motorwa gens. Carrierhuis Gebr. Huisman, Hogewoerd 6608, Telef. 22962, Leiden. EngelsVoor emigranten en niet-emigranten, voor be ginners en gevorderden. Bij werken van scholieren enz. Mevr. Lambooy, Hoge Rijn dijk 3 (bij Plantage), Telef. 22011, Leiden. Herenhoeden stomen, mo delleren. nieuw lint, nieuw leer. Ook vergroten of ver kleinen. Voor vakwerk; Van Velsen, Hoedenkliniek, Don- kersteeg No 3. 37, Telefoon 25354. .Rosine" geeft de hoogste goud, zilver geplaatst worden. Leeftijd niet beneden 18 jaar. Salaris volgens Rijksregeling. Schr. soil, te richten aan de Adjunct Directrice. juwelen. Grote keuze in verlovingsringen, gouden, zilveren en verzilverde' ar tikelen. Het adres voor alle reparatiën en uurwerken. Steenstraat 16, Tel. 26854. Woninginrichting Henk Regeer, Haarlemmerstr. 105 en 101. tel. 26602. Leiden, is nog steeds het juiste adres voor het- repareren en stof feren van Uw stoelen en fau teuils. Eigen stoffeerderij. Prima vakwerk. Vraagt prijs. Agent van Berini. Cycle- star, Mosquito en Foxynette. Voorradig alle onderdelen. Speciale reparatie-Inrichting Aangesl. Financierings Inst. J. Stam, voorheen Karpes, Terweeweg 60, Tel. 23815. Brillen. J. A. Verheul, Erk. Opticien, Haarlemmer straat 86. Levert U elk ge wenst montuur en glazen. Gemakkelijke betalingscond. Ziekenfondsleden krijgen ge wone korting. Wü verhuren de nieuwste bromfietsen, ook nieuwe Mobylettes, prima verzorgd en altijd goed. Auto- en Scooterverhuur v. d. Mey, Maredyk 159, Tel. 21280, Lei den. Alt op de Mare heeft ver gassers, kooktoestellen, pri mussen of hoe U het ook noemen wilt, voor de was. kampeerdoeleinden, enz. De prijs is compleet f 13.50. groot model f 12,50, klem modeL 0 Lits-jumeaux m. Aupingsp. f 30, f 40 en f 50, kasten, 1- en 2-pers. ledikanten, ka pokmatrassen, bankstellen, kolenkisten, bureaux, ameu blementen, uftschuiftafels, brandkast, opklapbedden, Thonetstoelen. Koopt inboe dels. Pluym, Hogewoerd 41, Tel. 21266. 0 Laat toch die houten pa nelen er uit slaan en glas-in- lood inmaken. Het brengt licht en sfeer in Uw woning, f 15 p. m2. Beleefd aanbeve lend, „Intimo", Geeregracht ?3. „Intimo" maakt het zó. 0 Divan, als nieuw f 25, wandelwagen f 12,50, wrin ger f 9,—, opklapbed f 15,—, rijwielen f 25,2 fauteuils en 4 stoelen f 29,baby ledikant f 5,—, 2 pers. bed-' stel f 35,—, 1 pers. f 17,50, ledikanten f 7.50. Hooigracht 55 (geen winkelhuis). 0 Handwcrkmeubcls zijn beter en niet duurder. Het juüste adres voor vakwerk is Meubelmakerij Breder- veld. Oude Rijn 7. Tel. 22439. Complete woninginrichting. Ook voor reparaties aan meubels en stoffering. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. Orgels, Piano's, grote sor tering. - Vraagt prijslyst. Boot's Piano- en Orgelhan- del, Bodegraven, Tel. 141. Engels. Handelscorrespon dentie: Grondige opleiding voor het practijkexamen. Conversatie: Snelle oplei ding voor emigratie en an dere doeleinden. W. Ver boog. leraar Engels V.T.H.. Steenschuur 18, Leiden, Te lefoon 25335. 0 Volkswagens de luxe m. radio te huur voor korte of lange termijn. Speciale va- cantie-tarieven. „A.V.O.S.", Zoeterw.weg 64 Leiden. Te lefoon 30109. 0 Wü repareren gebroken porselein Saksische groepen, antieke borden, beelden, ko perwerk, tin enz. Inkoop v. alle soorten porselein, an tiek, meubels, goud, zilver enz. Bremmer, Haarlemmer straat 99, ingang Goegerrit- steeg 1. Telefoon 22791. Pootaardappelen. Eerste lingen, Eigenheimers. Noor deling, IJselster, Bevelan ders, Meerlanders enz. met en zonder spruiten te koop. A. v. Egmond Wz. Sandtlaa'a 19, Rynsburg, Telef. 2502 K 1718. VOOR ADVERTENTIES

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 6