Jlicuwc gtihsctfe (fourant Prinses Ragnhild huwde „Zoon van Noorwegen" Persgesprek in Venetië Kakelende kippen rond de limousines waren de enige „erewachten" Adonis gaat weldra terug naar Amerika /Wij zijn de Mau Mau van het Kanaal" - Wist II KARPET Eerbied voor de mens ZATERDAG 18 MEI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 68936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (By contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9736 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. J. ENSERINE CHR1STEU1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StcatvccUcfe Isöhfblfeen mfln hert la UgfjeaspoeT Landelijke plechtigheid te Asker ^NOOR EEN TYPISCHE landelijke huwelijksplechtigheid, waarover de gehele natie zich verheugde, is prinses Ragnhild van Noorwegen sinds gistermiddag mevrouw Lorentzen geworden. De hele plechtigheid had ondanks alle schitterende uniformen en alle met diamanten bezette tiara s meer weg van de trouwpartij van de dochter van een landheer dan van een koninklijk huwelijk. Het op een heuvel gelegen dorpje Asker dat ongeveer 30 kilometer van Oslo ligt stond door de plech tigheid een uur lang op zijn kop. Twee koningen, een koningin en andere vorstelijke personen, onder wie prinses Margaret van Engeland, waren getuigen van de ja-woorden, gesproken door de 22-jarige Ragnhild Alexandra, dochter van de Noorse kroonprins Olav, en de 30-jarige reder Erling Svend Lorentzen. Buiten het kleine, met kaarsen verlichte Lutherse kerkje liepen verschrikte kip pen kakelend rondom de limousines, die op weg waren naar de parkeerplaatsen op boerenerven. Een dienstbode met wit kapje op de haren en een schort kwam van tijd tot tijd met stoffer en uit de kerk om het stof op te vegen, dat de gasten op de rode loper naar de kerk deur achtergelaten hadden. De dorpsjeugd speelde haasje-over op het kerkhof, terwijl de plechtigheid de gang was, en de dorpsharmonie witte petten poetste in afwachting een daverende begroeting van het jonge paar de laatste denkbeeldige smetjes var het koper. Er waren geen ere-wachten, geen ge schreeuwde militaire commando's. Hei geheel had iets typisch landelijks. Prinses Ragnhild was een punctuele bruid. Zij kwam één minuut voor vijf bij Haar knappe bruidegom was nerveuzer. Hij wachtte al drie kwartier op haar en zat zenuwachtig zijn neus te snuiten en naar de muur tegenover hem te staren. Toen Ragnhild aan de arm van haar vader, die de admiraalsuniform droeg, over het gangpad schreed, speelde het orgel Pulcell's „Trumpet Voluntary and Air". Haar schitterende sleep van witte, met zilveren sterretjes geborduurde zijde werd door vier bruidsmeisjes twee in rose en twee in lichtblauwe organza gedragen. Eén dezer bruidsmeisjes was haar jongere zuster, de 21-jarige prinses Astrid. Gods kinderen De ernstige Eivlnd Berggrav, oud-bis schop van Oslo, zei tot haar: „U staat hier niet als vorst of gewoon burger, maar als Gods kinderen". Hij noemde prinses Ragnhild „de prin ses van Noorwegen" en haar echtgenoot „de zoon van Noorwegen". Toen het paar na de plechtigheid 35 minuten de kerk verliet, stond open rijtuig met twee paarden op hen te wachten. Erling, die een blauwe over jas over zijn avondkleding droeg, hielp Ragnhild bij het instappen, maar des ondanks viel zij bijna, toen haar sleep ergens aan het rijtuig bleef haken. Zorgzame handen legden een reisd over hun knieën en aan hun voeten 1 parapluies voor het geval het zou regenen. De lakei met zijn hoge hoed en i kuitbroek stond in de houding en de 1 sier liet zijn met linten versierde zt knallen. De dorpsharmonie blies uit Journalist Oatis komt vrij In 1951 op beschuldiging van spionnage berecht Het Russische nieuwsagentschap Tass meldt uit Praag, dat William Oatis, de in Tsjechoslowakije gevangen gezette Amerikaanse journalist van Ass. Press, onder een onlangs afgekondigde amnes tie komt te vallen. Het agentschap voegt hieraan toe. dat een verzoek om clemen tie voor Oatis, in 1952 door mevrouw Oatis gedaan, door president Zapotocky is ingewilligd. Oatis is in 1951 op beschuldiging van spionnage tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken noemde indertijd het proces tegen Oatis een communistische poging, om de Ver. Staten in het alge meen en de Amerikaanse pers in het by- zonder te besmeuren. Oatis deed volgens het ministerie niets anders dan zijn ge wone, journalistieke arbeid. Relletjes in West-Berlijn In West-Berlijn zyn 550 personen aan gehouden, die meededen aan een demon stratie tegen een bijeenkomst van de rechtse „Duitse Party". De politie maakte van waterstralen gebruik om te voorko men, dat de duizenden demonstranten de vergadering bestormden. macht en de bevolking juichte toen het paar wegreed voor een rit van drie kilo meter over het platteland. Zes bereden agenten vormden eer corte en de bruidsmeisjes volgden in open auto. Enkele ogenblikken later vertrokken de andere koninklijke gasten in hun limou sines. Zij werden op de korte rit naar de villa Skaugum voorafgegaan door een politiejeep. Toen het paar terugkeerde knalden de champagnekurken, terwijl een strijkje zacht speelde en de laatste voorbereidin gen voor een banket getroffen werden. De plannen van bruid en bruidegom zijn een goed bewaard geheim. Bekend is, dat zij voor hun huwelijksreis naar New York zullen gaan, maar niemand weet er het fijne van. Enkele uren voor het huwelijk is deel van de Noorse pers uitgebarsten in een woedend protest tegen de politie maatregelen die gisteren getroffen wer den voor de aankomst van prinses Mar garet uit Engeland. Op het vliegveld werden de jourpalis- ten door de politie ruw behandeld. O.a. het vooraanstaande Oslose avond blad „Dagbladet" kwam uit met grote koppen: „Hof behandelt de pers op schandalige wijze." Het blad voegde aan toe, dat zij uit protest geen verslag gevers zou zenden naar het huwelijk dat het zijn plannen heeft laten van voor een speciale editie. In de dorpskerk van Asker in Noorwegen is gisteren Tiet huwelijk vol- trokken tussen prinses Ragnhild en de rederszoon Erling Lorentzen. Op de foto ziet men het gelukkige paar op het landgoed Skaugum, waar de bruiloft werd gevierd. Waarborgsom tegen een nieuwe arrestatie „Voor de ogen van de wereld zal ik in New Jersey de naam en het aanzien van mijn familie zuiveren van de blaam die er op geworpen is". Nog trillend van amotie sprak de Amerikaan Harold J. Adonis gisteren in Amsterdam deze woorden, nadat hij op vrije voeten gesteld en het nieuws had vernomen, dat minister Donker afwijzend heeft be schikt op het Amerikaanse verzoek Adonis uitlevering. „Zoals wjj hier in Nederland hebben gewonnen, zal ik ook in Amerika de overwinning behalen", zei Adonis. Maar eerst gaat hy wat uitrusten. Tijdens zijn verbiyf in het huis van bewaring is hy 25 pond afgevallen. Over zyn hechtenis van vyf maanden en zyn politieke varing gedurende achttien jaar, als jour nalist en radioreporter, heeft Adonis boek geschreven: „The Adonis Diary". Over drie a vier weken keert hy zyn land terug. Zyn paspoort berust nog by de justitie. Mocht Adonis by zyn terugkomst inl Amerika worden gearresteerd, dan kan hy tegen betaling van een waarborgsom 'orden vrijgelaten. Reeds heeft de mil- lionnair Clendenin Ryan, die candidaat oor het gouverneurschap van New Jersey, verklaard dat hy zich heeft ver- Brief van drie meier De burgemeester van Johannes burg heeft een brief van de burgemeester van Poesan (Zuid- Korea) ontvangen. De brief is ge schreven met een houtje en Oost- ind'ische inkt op oen vl ryst- papier van drie me»er 'engte. Vertalers zijn tihans aan het werk. zekerd van de diensten van de 1 malige senator John Milton om de be langen van Adonis te behartigen. Omstreeks begin April vorig Ji kwam Adonis naar Nederland „om schrijven". Hy vertelde, 100 gedichten te hebben gemaakt. De raadsman van Adonis, mr J. Rog geveen, heeft in zyn haast om Adonis uit het huis van bewaring op te halen een kleine aanrijding gehad, die echter goed afliep. Mr Roggeveen vertelde dat het aanvullende bewysmateriaal tegen Adonis volgens het tweede advies var de rechtbank niet voldoende bewys- kracht had. Men zou zelfs doende ge weest zyn een nieuw tractaat me Ver. Staten te sluiten. Genodigden voor de kroning in Engeland Buckingham Palace heeft gisteren de namen bekend gemaakt van vertegen woordigers van 70 landen, die op de kro ningsdag (2 Juni) van koningin Eliza beth als gasten verwacht worden. De Sowjet-Unie en vier andere com munistische Oosteuropese landen Po len. Roemenië. Tsjechoslowakije en Hon garije zullen door hun ambassadeurs of gezanten in Londen vertegenwoor digd worden. De meeste andere staten sturen speciale afgezanten. Er zijn ook enkele personen uit het buitenland ge nodigd. die als particulier en niet als vertegenwoordigers van hun landen zul len komen. Het zijn o.m. Trygve Lie, oud-secretaris-generaal van de V.N., en echtgenote, admiraal Lynde McCormick, de opperbevelhebber van de NATO voor het gebied van de Atlantische Oceaan, en echtgenote, generaal Matthew Ridg- way, de geallieerde opperbevelhebber in Europa, en echtgenote. Speciale gasten zyn o.m. de graaf van Barcelona Don Juan pretendent van de Spaanse troon, en zyn gemalin. De markgraaf en markgravin van Baden zyn ook uitgenodigd. De markgravin is de oudste zuster van de hertog van Edinburgh. Op de officiële lyst van buitenlandse gasten komen 22 prinsen, één groother tog, drie sjeiks, drie vice-presidenten, vijf premiers en elf ministers van bui tenlandse zaken voor. Kogels lloten door straten Wilde achtervolging in Emmen Dronken automobilisten reden 2 mannen aan Emmen is gistermiddag het toneel ge weest van een dolle Wild-West-achtervol ging van een grijze Ford door een politie, auto. Verschillende malen werd op de wagen gevuurd. By de achtervolging reed de Ford twee mannen aan, van wie er één ernstig werd gewond. Omstreeks één uur zagen wegwerkers te Nieuw-Dordrecht een gryze Ford met linnen kap met roekeloze vaart over de weg slingeren en de wielryder Van Os aanryden. De wielrijder kwam er goed af, maar zijn fiets werd vernield. De Ford reed in de richting Klazienaveen. Direct waarschuwden de wegwerkers de politie. Toen de wagen omstreeks half vyf uit de richting Klazienaveen terugkeerde, som meerde de politie de bestuurder te stop pen. Daar hieraan geen gevolg werd ge geven, zetten, twee agenten met een auto de achtervolging in. De gryze auto slin gerde 'nog stèeds over de weg. In dolle vaart stoven de wagens dpor Emmen. Op AK.U., de heer G. T. uit Emmen, De man werd tegen de grond geslingerd en kreeg een sohedèlbasisfractuur. Béide wagens reden door. Kogels doorboorden de grijze auto. Bij de schietbaan, in de buurt van de Westen-Escherbrug bleef de Ford in het zand steken en konden de politie-agenten de inzittenden overmees teren. Het-bleken te zyn- zekere J. O. uit Emmen en M. E., waarschynlyk uit Gro ningen. In de auto vervoerden zy tapy- ten. Beide inzittenden waren in beschon ken toestand. Zy zijn op he't politiebureau te Emmen ingesloten. Richtprijs bacon omlaag met 4 ct per kg De jongste prijswyziging voor de ge- importeerde veevoedergrondstoffen, die het gevolg is van een aanpassing aan het wereldmarktprysniveau, heeft geleid tot een verlaging van de kostprys van het varkensvlees. Op grond hiervan heeft minister Mansholt in overleg met de Stichting voor de Landbouw besloten, de riohtprys voor de bacorwarkens met in gang van Maandag 18 Mei op f2,34 per kg geslacht gewicht te brengen. In overeensteming hiermede zal de overnameprijs van de naar Engeland te exporteren bacon met ingang van dezelf de datum van f2,28 op f2,24 per kg ge slacht gewicht worden gebracht. Warm met onweerskans (Van onze weerkundige medewerker). Van Hemelvaartsdag af is de tem peratuur geleidelijk hoger geworden. Ondanks zware bewolking met af en toe enige lichte regen, steeg de tem peratuur gisteren tot 19 d 20 gr. C. Vandaag zal het al weer enkele gra den warmer worden en ook morgen zijn zomerse temperaturen van 20 tot 24 gr. C. te verwachten. Zeer warm bleef het in de afgelopen nacht, op verschillende stations daalde het kwik niet lager dan tot 12 d 14 gr. C. Vooral in het Noordoosten van ons land vie len gisteravond buien die ruim 10 regen veroorzaakten. Onbedreigd is het warme zomer weer niet, daar de eerste dagen sto ringen uit Frankrijk verwacht mo gen worden. Zowel vanavond als ook morgen moet na een periode van zonnig er warm weer in de middag- en avond uren op regen en onweersbuien gere kend worden. Enige regen komt vooral de land- en tuinbouw ten goede, daar in de eerste helft van Mei ook hier in het Westen op de meeste plaat sen niet meer dan 5 mm regen is ge- Onmiddellijk nadat de Egyptische premier, generaal Naguib, een bloe dige vrijheidsoorlog tegen de Britten in de Suez-kgnaalzone had aan gekondigd, werd de Engelse bezetting van de zone gemobiliseerd. Op alle strategische punten werden versterkingen en barricades opgericht. Op deze foto ziet men zulk een barricade van lege benzinevaten en van zandzakken voor de ingang van het gebouw der Britse militaire politie te Ismailia. Duizenden arbeiders Ie Suez Britten richten versperringen op en zoeken naar wapens en springstoffen Uit deze feiten blijkt, dat de spanning te Suez nog dagelyks toeneemt, al be staat de indruk, dat de bevolking mee gedisciplineerd is dan by de onlustei van een jaar geleden. Een jong Egyp tisch militair zeide in dit verband: wachten op orders van de Raad v Rèvolutie te Cairo". Kolonel Abdel Nasser, staand lid van de Revolutlonnaire Raad, verklaarde gisteravond voor de pers, dat de Egyptenaren de eerste zyn, vooy wie het belangrijk is, dat de bases by het Suezkanaal in een perfecte staat v verdediging worden gehouden. Maar, voegde hy er aan toe, Egypte zal nooit toestaan, dat deze bases een middel worden, waarmee een Britse bezetting of entge buitenlandse overheersing of beïnvloeding kan worder» gehandhaafd. Bij de recente besprekingen te Cairo had Egypte Engeland voorgesteld, de bases aan de Egyptisohe regering over te dragen en de Britse troepen te evacu eren. Blyken3 Churchills verklaring in het Lagerhuis omvatten deze troepen 80.000 man, hoewel volgens de bepalin gen van het door Egypte opgezegde ver drag van 1936 er maximaal 10.000 man in de zone mochten worden gelegerd. Milit. opperbevelhebber in Indo-China ■4SS- Onmiddellijk na de gevaarlijke communistische invasie in de In- dochinese staat Laos zocht de Franse regering een ervaren mi litair, die het commando over de Franse Uniestrijdkrachten in In do-China op zich zou kunnen ne men. Aanvankelijk werd gedacht aan generaal Juindoch tenslotte werd generaal Henri Navarre ge kozen, die men op de foto ziet. DAT de uitgestelde raadsverkiezingen in het getroffen Hooge en Lage Zwaluwe worden gehouden op 8 Juli. DAT E. Candala, districtsmanager van de K.L.M. in Egypte, is benoemd tot officier O.N. DAT bij het kantoorgebouw van de Unilever N.V. te Rotterdam een nieuwe vleugel in gebruik is genomen, waar door de kantoorruimte is gestegen van 6557 tot 14.800 m3. DAT de commissaris van politie te Kampen, W. F. O. van der Drift, is be noemd tot ridder O.-N. DAT het presidium van de centrale In dustriële ondernemersorganisatie in de Ver. Staten op 5 en 6 Juni de gast zal zijn van de vier grote bonden van Ned. werkgevers en twee van de gasten op de •rste dag 's middags in hotel Wittebrug in Den Haag hét woord voeren. DAT de Ned. kruiser Tromp gisteren als eerste Ned. oorlogsbodem na de tweede wereldoorlog een Ierse haven (Dublin) is binnengelopen. DAT 50 Renkumse scholieren, die elk jaar bloemen leggen op 't Airborne-kerk- hof, t.g.v. de kroningsfeesten naar Enge land gaan op uitnodiging van een Britse organisatie. DAT het t.b.c.-sanatorium Hoog-Laren te Blaricum op 28 en 27 September zyn 50-jarig bestaan viert. DAT de voormalige stoomboot Insula, die een motor heeft gekregen en tot Bur gemeester Keyzer Is omgedoopt, voortaan twee keer per dag heen én weer vaart tussen Urk en Enkhuizen, daar de dienst Urk—Kampen is vervangen door een bus dienst. DAT schippers die vla DelfzUl, Ter- munterzyl, Nieuwe-Schans, Zwartemeer of Coevorden goederen naar Duitsland vervoeren, m.i.v. 1 Juni niet meer behoe ven te zyn aangesloten by de Stichting Ned. Particuliere Rijnvaart Centrale of de Ver. Centr. Bureau Ryn- en Binnenvaart DAT een wild hert in het kanaal te Hilversum door een man is gered de verdrinkingsdood en In het Hilver- sumse hertenkamp is ondergebracht. DAT minister Algera op 6 Juni ln Arn hem de eerste voltallige vergadering van het internationaal telegrafiecongres zal openen. DAT vorig jaar in Rotterdam aan bouw werken 124 millioen is besteed, tegen 101 millioen in het voorafgaande jaar (waarvan resp. 49 en 39 millioen de woningbouw). DAT op het ministerie van Verkeer en Waterstaat eer. wetswyziging wordt voorbereid om ontgrondingen langs de grote rivieren, waardoor het zgn. kwel- bezwaar toeneemt, tegen te gaan. DAT volgens minister Staf (ln ant woord op de vragen van het Comm. Tweede-Kamerlid Gortzak) schietoefe ningen, ook als als er brandgevaar aan verbonden Is, moeten doorgaan, maar byzondere maatregelen ter voorkoming van brand worden geDomen. I Egypte heeft geen bezwaar tegen dien sten van buitenlandse deskundiger, om de bases in goede staat te houden, mits deze binnen een bepaald, overeen te komen, tydsbestek Egypte naren voor dit werk zouden opleiden. Kolonel Nasser verklaarde, dat Egypte de besprekingen had geschorst toen bleek, dat het in de bedoeling van Britten lag de buitenlandse bezetting handhaven onder een nieuwe naam. I voegde hieraan toe, dat Egypte het voi beeld van de Amerikaanse revolutie te gen „ditzelfde Britse imperialisme' volgen als vreedzame middelen zouder. falen. Welingelichte kringen te Washington hebben verklaard, dat Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, misschien kan komen met plan, dat zowel voor Egypte als Engeland aanvaardbaar is. Hy is i stander van volledige Egyptische sc reiniteit over de Suez-kanaalzone en geleideiyk terugtrekken der buitenlandse troepen. Na bijzondere diensten Militairen kunnen verlof inhalen By toerbeurt worden onderdelen va Kon. Landmacht aangewezen voor byzon dere diensten, waarby geen verlof of be- wegingsvrUheid kan worden genoten. Het karakter van de krygsdienst brengt dit nu eenmaal mee. In het algemeen wordt na afloop van de byzondere diensten als nog het toekomende aantal dagverlof of bewegingsvrijheid toegekend. Aldus het antwoord van minister Staf op vragen van het Tweede-Kamerlid Gortzak (Com munist) over het feit, dat aan dienst plichtige militairen van het gardebataljon grenadiers en jagers in de periode van 16 Maart tot en met 22 April geen verlof is verleend. Ned. trawler door Denen aangehouden Gevist zonder herkenningsteken De Nederlandse trawler UK 188 Cor- nelus van Urk, met schipper Gerrit Kof- feman en een bemanning van vyf leden, is gisteren een myl binnen de Deense territoriale waterzone van drie myl a< gehouden en naar Esbjerg opgebracht. De trawler voerde tydens het vissen in de Deense wateren geen herkennings teken. De schipper en eigenaar zal waar- sahijniyk vierdhonderd Deense kronen boete moeten betalen. Zyn vangst materiaal wordt in beslag genomen. Voor Pinksteren nog een nieuw en dan natuurlijk van HAARLEMMERSTRAAT 172—174—179 T\E verkiezingsborden zyn weer ver- schenen, biljetten sieren weer de ramen, kranten en folders worden weer huis aan huis bezorgd en vergaderingen worden uitgeschreven. Het is een bewijs dat de publieke verkiezingsactie weer op gang gekomen is. Dat is ook nodig, want de stemdag 27 Mei nadert met rasse schreden. Het lykt er echter op. dat de drukte voor de verkiezingen aan de burgerij voorbygaat. Mén heeft blykbaar weinig interesse. Wat is daarvan de oorzaak? Meent men dat het er weinig toe doet, wie in de raad zitten, omdat de dienst toch op de departementen wordt uitge maakt? Heeft men geen behoefte aan voorlichting omdat men de candidaten. die by een raadsverkiezing dichter by de kiezer staan dan by een Kamerstembus, toch wel kent? Loopt men misschien met de gedachte rond, dat het in de gemeente raad toch maar om practische, om materiële dingen gaat. zodat het beginsel er geen rol by speelt? En gaat men dan misschien nog een stapje verder door te menen, dat men hoewel men by de Kamer op de christelyk politieke partij stemt by de gemeenteraad wel zyn stem kan uitbrengen op een geschikte candidaat uit de P.v.d.A. of de V.V.D.? Wat echter ook de reden mag zyn, het onjuist te menen dat gemeenteraads verkiezingen van weinig betekenis zouden zyn. OM te beginnen kiest men op 27 Mei het bestuur van zyn stad of dorp. De raad toch is krachtens de grondwet het hoogste college in de gemeente. De raad en niet het college van burgemeester en wethouders maakt de richting uit, waarin de gemeente zal worden bestuurd. Is dat niet belangrijk en meent men dat het be ginsel daarby niet spreekt? De raad kiest straks uit zyn midden de wethouders, die samen met de burge meester het dagelyks bestuur van de ge meente vormen. Ze zyn voor hun beleid verantwoordelyk aan de raad, maar in het college van B. en W. worden tal van voorstellen voorbereid. Meent men, dat het niet bélangryk is dat daar vertegen woordigers zitten van de christelyk poli tieke partyen? Bovendien zyn B. en W. belast met de uitvoering van tal van voorschriften en regelingen van de cen trale overheid. Is het niet belangryk dat ook daar onze mannen by zyn? Alleen om deze redenen al is het van het grootste belang dat ieder kiezer van christelyken huize zijn stem uitbrengt op de bestaande christelyk politieke partyen. MAAR er is meer. Het beginsel spreekt by de behandeling van allerlei zaken in de gemeentepolitiek wel terdege mee. Het spreekt overal mee trouwens. Een van de gevaren van onze tijd is dit, dat de mens. de aparte mens, dreigt onder te gaan in de massa. Dat hij door allerlei maatregelen en verordeningen zodanig wordt ingekapseld, dat hy het besef van zijn eigen persoonlijke verantwoordelyk- heid volledig kwytraakt. Hij leeft dan niet meer, maar wordt geleefd, zorgt niet meer, maar..wordt gezorgd, denkt niet meer, maar er wordt voor hem ge dacht. En als het zover is met een volk, dan is het gedaan met de persoonlyke en geestelyke vrijheid. Dan is er altijd wel een groep die naar de macht grijpt, die dat niet meer denkende volk op zyn hand krygt en dan is de dictatuur weer ge boren. Daarom gaat het ook in deze ver- kiezingsstryd om de eerbied voor de menselijke persoonlykheid. Verliest men die uit het oog, dan gaat men onherroepe- lyk de verkeerde weg op. Nu weten we, dat ook de niet-christe- lijke partijen de eerbied voor de mens als persoon in hun programs hebben staan. De P.v.dA. spreekt daarom van personalistisch socialisme. Is nu die eer bied voor de mens iets. dat scheiding maken kan tussen de partyen? Dat is het inderdaad. De eerbied voor de menselyke persoon lykheid is nL geen beginsel, maar vrucht van het beginsel en wel van het Christen dom. Bij de antieke heidense volken kende men in het algemeen geen eerbied voor de mens als persoon. Het Christen dom heeft die eerbied gebracht, zoals het Christendom ook de vrouw uit de slaafse positie heeft vrygemaakt Maakt men nu de vrucht los van de wortel, dan verdort die vrucht. Laat men het Christendom los ook in de politiek, dan zal op de duur de eerbied voor de menselyke persoon lijkheid verdwynen. Men zag dat in het liberalistische tydperk, men zag en ziet het in de dictatuur-landen. Men zal het weer zien als men in het staatkundig leven de bron-ader van alle leven af sluit. Daarom dient ieder Christen mee te werken aan de versterking van het pro- testants-christelyk element, ook in de ge meenteraden. DAAR zyn tal van zaken van principiële aard. die in de gemeenteraden aan de orde komen. Men denke slechts aan jeugdzorg, aan de cultuur, aan de Zon dagsrust, aan de taak van de overheid die door dat alles heenspeelt, maar we willen dat ditmaal laten rusten. We volstaan met te wyzen op een van de kardinale begin selen. die het duidelijk maken dat ook bij de gemeentelyke stembus principiële positiekeuze noodzakeiyk is. Trouwens, niemand gelooft in feite dat het beginsel hier niet spreekt. Want diezelfde man van prot.-chr. huize, die dan vanwege de materiële voorzieningen op een niet-christelyke party zou stem men. zou weigeren op een candidaat van de K.V.P. te stemmen. Waarom? Omdat die een ander beginsel is toegedaan. Daar mee heeft hy zijn eigen handelwyze reeds veroordeeld. Het gaat er straks om in onze gemeenteraden de kracht van onze prot-christelijke partyen te vergroten. En ieder kiezer van proL-chr. huize werke daar aan mee. Westlandse vrachtauto in ravijn gestort Een vrachtwagen van de firma J. v. d. Hout Mzn en Zonen te 's-Gravenzande is in Scandinavië, waarheen men een lading Westlandse bloemkool had vervoerd, in een ravyn gestort. Gelukkig bevonden de chauffeurs zich niet in de wagen. ZU zaten ergens rustig te eten toen het ongeluk gebeurde. Vermoedelijk is de wagen door de remmen geslagen. Warm weer m Tot morgenavond verwacht 4 De Bilt: Perioden van zon- neschyn. maar ook plaatse- mJfJm Hik enkele regen- of on- Vv?2|/jB' weersbuien. Overwegend ma- •fcfAiüL w",£i uit Zuidelijke richtingen. Warm weef, maar in het Westen van het land tydelijk binnenstromen van koelere lucht. (Opgemaakt om tien uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1