Jlietuvc geihsctft(Tonrant Ridgway (te Washington benoemd) door Gruenther opgevolgd Clement Attlee heeft weinig vertrouwen in de V.S. Het toezicht gelde slechts voor niet-Koreanen Wist U WOENSDAG 13 MEI 1953 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bü contract belangrijke korting) Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEUJR-NATIONAAL DAGBLAD Vooi Leiden en Omstreken ,Stantvast!ri| U9fieftlrfra ogn bert In tcgljenspotT Vier en dertigste Jaargang No 9734 Bij het jubileum der L.D.M. Eisenhower reorganiseert Militaire „planning" van Truman wordt onder Tafts invloed herzien OP AANDRINGEN van Senator Robert Taft en enkele andere repu blikeinse afgevaardigden heeft president Eisenhower al zijn staf chefs naar huis gestuurd. Generaal Omar Bradley zal als voorzitter van de Commissie van Stafchefs worden vervangen door admiraal Arthur W. Radford. Admiraal Robert B. Carney zal admiraal William Fechteler opvolgen als chef van de vlootoperaties. Al eerder was bekend gemaakt dat de stafchef van de luchtmacht, generaal Hoyt Vandenberg, zou wor den vervangen door generaal Nathan-Twining. Tenslotte zal generaal Lawton J. Collins als stafchel van het leger worden opgevolgd door generaal Matthew B. Ridgway, die als opperbevelhebber van de Noord- atlantische strijdkrachten in Europa zal worden vervangen door generaal Alfred Gruenther, die totdusver zijn stafchef was. Hiermede zijn de plan nen voor de reorganisatie van de commissie stafchefs voltooid. Bradley en Collins zullen hun tijd uit dienen. Deze loopt in Augustus af. De I diensttijd van Fechteler duurt nog jaar. Het is echter nog niet bekend, neer Carney de taak van hem zal nemen. Carney is op het ogenblik nog opperbevelhebber van de geallieerde vlootstrijdkrachten in het gebied va Middellandse Zee. Admiraal Radford is de meest aanstaande Amerikaanse autoriteit op het gebied van de marineluchtvaart. Radford hecht veel waarde aan marine-luchtvaart en wenst niet te veel nadruk op de waarde van bommenwer pers e zien gelegd. Het gebruik va atoombom acht hij niet van beslissende betekenis in een eventuele toekomstigt oorlog. Hij leidde de beroemde „revolte der admiraals" door in het openbaar dr Intercontinentale bommenwerper van he type B-36 een „blunder van een milliard dollar" te noemen. Radford is 57 j: Sinds 1949 was hij opperbevelhebber de Amerikaanse vloot in de Stille Oceaan. Admiraal Radford is voorstander een luchtmacht van de vloot en van grote vliegdekschepen, die de vloot bezig is te bouwen. Hij heeft nog vijf dienst jaren voor de boeg alvorens hij (op 62- jarige leeftijd) met pensioen gaat. Ridg way moet nog vier jaar dienen. Ass. Press meldt, dat senator Taft en anderen betogen, dat een nieuwe groep mannen de gehele militaire „planning' die onder Trumans bewind werd opge steld, zal herzien. Mogelijk is, dat de nieuwe benoemingen verband houden met de bezuinigingsmaatregelen die Eisenho wer voor de defensie heeft aangekondigd. Berichten uit Washington melden, dat Eisenhower de militaire leiding zó wil wijzigen, dat er een grotere doeltreffend heid, betere strategische „planning" er Meeste luisteraars zijn enthousiast Over stereophonische proefnemingen Enkele honderden luisteraars hebben aan de technische dienst van de Neder landse Radio Unie reacties doen toeko men naar aanleiding van de stereopho nische proefnemingen, die in de recente nationale programma's op 30 April Mei waren opgenomen. Deze reacties, die tlhans worden werkt in een rapport, tonen aan, dat 90 pet van de luisteraars enthousiast deze uitzendingen was; 8 pet noemde de resultaten matig en slechts 2 pet vond het verknoeide tijd of slecht. Wat deze laatsten aangaat, kon echter uit sommige brieven worden geconsta teerd, dat vermoedelijk verkeerd geluis terd is, bijv. door beide toestellen op de zelfde zender af te stemmen. Vele in zenders verzoeken om herhalingen talrijke verzoeken kwamen binnen om in de Goede Week eens een stereophonische uit zending van de Matthaus Passion te ge- De beste resultaten werden bij het luisteren geboekt door de radio-amateurs, j die luisterden met een koptelefoon, waar. van de ene schelp op Hilversum 1 en de I andere op Hilversum 2 was afgestemd De technische dienst zelf acht de uitzen ding van 5 Mei, waarop het „kunsthoofd" werd gebruikt, de beste. Op 30 April Werden twee gewone microfoons benut, die op korte afstand van elkaar stonden en die een eigen kanaal hadden naa zenders. Bij eventuele nieuwe experimen ten in de toekomst wil men dan ook het i,kunsthoofd" blijven gebruiken In dat geval zal o.m. ook een concert door het Radio Philharmonisch Orkest worden ■overwogen. Uitwisseling televisie staat op stapel Zes landen in beginsel bereid De vertegenwoordigers van de West- europese landen die reeds over televisie beschikken (Engeland, Frankrijk. Duits land, Denemarken, Italië en Neder land) hebben zich tijdens een bijeenkomst te Florence in beginsel bereid verklaard, te komen tot uitwisseling van televisie programma's. Voordat hiertoe kan den overgegaan, moeten echter nog vele vraagstukken worden opgelost, zowel op technisch-juridlsch gebied als op het ter rein van de taalmoeilijkheden. Dit telde de secretaris van de Nederlandse Televisiestichting, de heer J. W. Renge- link, die met vier andere Nederlanders de conferentie heeft bijgewoond en teravond per vliegtuig in ons land is teruggekeerd. Behalve de genoemde landen, die reeds televisie hebben, waren op de bijeen komst ook vertegenwoordigd Zwitserland en België, die resp. in Juli en September met televisie-uitzendingen willen begin- De nachtvorst heeft ook in de omge ving van Beuningen bij Nijmegen grote schade aan het vroege fruit aangericht. In sommige boomgaarden heeft men met vuren en rookontwikkelendi materiaal de schade weten te keren, maar voor de grootste terreinen was dit onmogelijk. Vooral de pruimen en kersen hebben ge leden. Op sommige plaatsen spreekt men van een totaal mislukt gewas. meer controle van de burgerlijke heid wordt verkregen. Hij zou Radford voorts meer verantwoordelijkheid willen geven dan de andere stafchefs. In Nederlandse militaire kringen be treurt men het volgens het ANP ener zijds zeer, dat door het vertrek van Ridgway een goed gegroeide samenwer king plotseling zal worden verbroken. Anderzijds bestaat sedert lang een goed contact met generaal Gruenther, Ridg- ways opvolger, die een grote kennis van zaken paart aan ruime ervaring, ook wat Nederland betreft. Dit alles zou grote voldoening hebben gewekt. GENERAAL ALFRED GRUENTHER Het dreigen van Naguib Staat van alarm in Suez-kanaalzone Brits ministersoldaten moeten zich verdedigen De regering te Londen houdt ernstig rekening met de mogelijkheid, dat Egyp tische guerillatroepen op korte termijn zullen beginnen met de „vrijheidsstrijd", die door generaal Naguib is gepropageerd. De Britse troepen in de zone van hef Suez-kanaal zijn in staat van alarm ge bracht. De wachtposten bij de kampe menten, opslagplaatsen en vliegvelden zijn versterkt. De chauffeurs van mili taire voertuigen hebben pistolen gekregen en er rijdt geen wagen uit zonder ge wapend escorte. De tanks draaien op ge regelde tijden proef. Rond Ismailia, Suez, Port Sair en Kan tara hebben de Britten loopgraven gelegd, terwijl achter prikkeldraad sterkingen zijn ingericht. Alle kampen waar Britse gezinnen blijven zijn onder zware militaire bewa king geplaatst. Een groot aantal mariniers is te Valat- ta op Malta „met onbekende bestemming' ingescheept. Ook 'n groep tank-landings- schepen heeft de haven met onbekende bestemming verlaten. Vier Britse torpe doboot jagers, die op weg waren na Zuiddalmatische kust, hebben plotseling hun koers gewijzigd. In het Lagerhuis deelde minister Sel- wyn Lloyd mee, dat de Britse militairen sinds begin April ongeveer 30 maal uit hinderlagen zijn aangevallen. „Onze sol daten blijft niets anders over, dan zich te verdedigen," aldus de minister. Morgen nog weinig kans op regen De laatste dagen is ons land ver schillende malen juist ontsnapt aar regengebxeden, die over West-Duits- land naar het Zuiden trokken. De oude depressie, waaromheen deze regengebieden bewogen, trekt nu het Oosten weg, waardoor Nederland tijdelijk onder een zwakke rug hoge druk komt te liggen. De hoogste barometerstanden blijven ten Noor den van ons land voorkomen, meldt het KNMI. Oceaanstoringen veroorzaken Frankrijk en op de Britse eilanden dalingen van de luchtdruk. Regen zones van deze storingen dringen ge leidelijk verder Frankrijk en Enge land binnen. Het ziet er echter naar uit, dat zij morgen ons land nog niet zullen bereiken. De regenkansen zijn das nog tamelijk klein. De wind zal waarschijnlijk weer Oostelijk worden waardoor lucht uit Duitsland wordt aangi oerd, die niet veel warmer dan de lucht waarin we ons de laat ste dagen bevonden hebben. Een be langrijke stijging van de temperatuur zal daardoor morgen nog niet op treden. Hel Lageihuis-debat Clement Attlee, de leider der Britse socialisten, heeft gisteren in het Lager huis-debat over de buitenlandse politiek verklaard, dat bepaalde Amerikanen geen regeling van het Koreaanse vraag stuk wensen. Hij verlangde daarom, dat niet alleen de Ver. Staten doch ook an dere landen deel zouden nemen aan de bestandsbesprekingen te Panmoendjon. Volgens Attlee moet een verdere rege- van deze kwestie in geen geval uit sluitend in Amerikaanse handen worden gelaten. De staatsman verklaarde, goede hoop te hebben met betrekking tot de communistische geneigdheid tot een be stand. Na een wapenstilstand zou Chinn volgens Attlee, spoedig tot de Veilig- Prof. Oud bepleit eigen belastinggebied Voor Ver. van Ned. Gemeenten In prachtige galakledij gestoken, heeft het Maastrichtse harmoniecorps Kunst door Oefening gisteravond in de Lim burgse hoofdstad een serenade gebracht re van de ruim duizend congressis- •an de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Daarna werd een groot diner gehouden in de daarvoor ingerich te voormalige Dominicanenkerk te Maastricht. De feestdis werd o.a. opge luisterd door muziek van de Haagse hoboïst Jaap Stotyn. Vandaag sprak prol mr P. J. Oud ver betekenis en grondslag van een eigen - belastinggebied voor de gemeen ten. Wanneer de gemeenten financieel afhankeiyk blüven van het Rijk, leidt dit onherroepeiyk tot algemene onzelf standigheid. De beste oplossing is vol gens prof. Oud het vormen van een be lastinggebied voor de gemeenten geza- menlijk en van een belastinggebied voor iedere gemeente afzonderiyk. Het geza menlijke fonds moet middelen van de financieel sterkere gebeenten overheve len naar de financieel zwakkere en aan de gemeenten teruggeven, wat haar is ontnomen door inkrimping van het eigen belastinggebied. De middelen kun nen gestort blüven in een gemeente fonds. Het beheer hierover dient echter te worden opgedragen aan de Ver. van Ned. Gemeenten. Als gemeentehjke be lastingen bepleitte prof. Oud een be scheiden inkomstenbelasting, een aantal opcenten op de vermogensbelasting en zuiver gemeentelijke personele be lasting. Over hetzelfde onderwerp sprak ook burgemeester L. H. H. R. van Wensen an Eibergen. Het congres stond onder leiding van burgemeester mr A. J. d'Ailly van Am sterdam. Het werd bijgewoond door dr Prinsen, secretaris-generaal van Binnenlandse Zaken, die minister Beel vertegenwoordigde. heidsraad moeten worden toegelaten. Over de toestand in Egypte zei Attlee: „Een Britse basis in de Suez-kanaalzone tegen de wil van Egypte zou erg zwak zijn. Egypte moet deel nemen aan deze basis voor het gehele Midden-Oosten' Attlee achtte de kans op een uitbrei ding van de handel met Amerika gerin ger geworden, daar men in de Ver. Sta ten over het algemeen niet instemt met de gedachte „trade not aid. handel in plaats van hulp. Nieuwe Britse ambassadeur in Moskou Wiliam Hayter, thans Brits buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister te Parijs, is benoemd tot Brits ambassa deur in Moskou, als opvolger van Sir Alvary Gascoigne, die binnenkort met pensioen gaat. Hayter is 47 jaar en was in 1934 en 1935 ambassadesecretaris in Moskou. Helicopters ook naar Groningen B. en W. van Groningen voeren op het ogenblik met de K.L.M. besprekingen over de mogelijkheid, Groningen te zyner tüd op te nemen in een net van helicop- terverbindingen. Dit is gisteren in de Groninger gemeenteraad meegedeeld. Zoals men weet, is onlangs ook In Twente een dergeiyk initiatief genomen. De pers liep gisteren op uit nodiging van het Bedrijfschap voor Visserijproducten vis-col- lege op twee Scheveningse log gers. Voor dit aanschouwelijke onderwijs werden zelfs de net ten even nat gemaakt. De haringen, die men hier en daar ziet liggen zijn niet „echt". De onvervalste Hollandse Nieuwe laat zich pas na 26 Mei ver schalken. Hier worden de net ten op de Sch. 132 „Satrunus" ingepalmd. Na 3 jaar gevangenschap uit Korea terug Nieuw Geallieerd voorstel Zeven vermoeide Amerikanen op doorreis op Schiphol Ve.moeid en enigszins apathisch zyn ;ven Amerikaanse burgers, onder wie rie vrouwen, met een toestel van de P.A.A. uit Frankfort op Schiphol aange- kor -en. Na een gevangenschap van buna 3 jaren in Korea en na een treinreis van 7 dagen dwars door Siberië, waren zü gistermorgen per vliegtuig uit Moskou naar BerUjn, via Frankfort en Dussel- dorp naar Amsterdam gevlogen. Alle zeven waren zü iu of dichtby Seoel gevangen genomen in de zomer van I klaard, liever zelfmoord te plegen dan 1950, toen de Noord-Koreanen Zuid- terug te keren naar communistisch gebied Korea binnenvielen en de stad verover- De leider van de communistische dele- den. Vyf S^n jqen waren zendelingen. 1 gatie, de Noord-Koreaanse generaal Ni Zoals wy gisteren reeds meldden, heb ben de Ver. Naties te Panmoendjon tegenvoorstel gedaan inzake de krijgsge- vangenenkwestie. Het nieuwe plan houdt dat alle Koreaanse gevangenen, die niet gerepatrieerd willen worden, onmid- deliyk na het van kracht worden bestand- in Korea, zullen worden vrijge- laten en de status van burger zullen krij gen. De niet-Koreaanse gevangenen, die hun land terug willen, zouden onder toezicht moeten komen repatriëringscommissie, bestaande uit vertegenwoordigers van Zweden, Zwit serland, India, Polen en Tsjechoslowakije. De communisten hebben, zoals bekend, geëist, dat deze commissie toezicht moet houden op alle krijgsgevangenen, die niet te repatriëren. Zü hebben daag het geallieerde voorstel „een stap achteruit" genoemd. Volgens de V.N.-delegatie hebben geveer 14.000 Chinezen en 33.000 Noord Koreanen in hun gevangenkampen Vol bewondering kijken Prinses Marijke met Prinses Beatrix en een vriendinnetje naar de prachtige nieuwe pop, die Marijke gistermiddag heeft gekregen. Het poppékind is een geschenk van een gezelschap Zuidafrikaanse volksdansers, dat op Paleis Soestdijk een bezoek bracht aan de Koningin. DAT de voorzitter van de Australische immigratieraad, Sir John Storey, van 25 tot 28 Mei ons land zal bezoeken. DAT de minister van Defensie en Luchtvaart van Saoedi-Arabië, Prins Misjal al Saoed, die de gast is van de Ned. regering, gisteren de legerplaats Ermelo en de School Reserve-officieren Infanterie bezocht DAT de N.V. Baggermaatschappü Hol land te Hardinxveld voor ongeveer f 970.000 baggerwerken zal uitvoeren in de haven van Dundolk (Ierland), waar voor de Ierse regering thans toestem ming heeft verleend. DAT Maandag ook in Hilversum een „burgerdag" wordt gehouden voor de jongeren die binnenkort voor het eerst naar de stembus gaan. DAT de „Zeilkoningin" uit Sneek mor gen in Amsterdam de watersporttentoon stelling Zon en Water bezoekt DAT de burgemeester en schepenen van de Belgische stad Gent gisteren het getroffen Stavenisse op Tholen hebben bezocht DAT het Bonnefantenmuseum in Maas tricht de beschikking krijgt over een der mooiste 18e eeuwse eikenhouten betim meringen uit ons land. afkomstig van een thans afgebroken huis in Maastricht. DAT het nieuwe Velperpoort-station te Arnhem Vrijdag wordt geopend, tegeiyk met de officiële ingebruikneming van de geëlectrificeerde Hjn Arnhem-Zwolle. DAT de Ned. Heidemaatschappü op 12 Juni in Arnhem het 50-j. bestaan van haar opleidingscursus viert DAT de Eerste Kamer gistermiddag een wijziging van de wet op het Neder landerschap goedkeurde en volgende week Dinsdag in tweede lezing behan delt de wijziging van de grondwet (be palingen in zake de buitenlandse betrek kingen). DAT de Ned. Organisatie van Tüd- schriftenuitgevers op 29 Mei in Amster dam haar algemene vergadering houdt en de voorzitter, mr Th. P. A. J. ten Hagen, dan zün functie zal neerleggen. DAT enkele organisaties aan minister Suurhoff hebben verzocht het Pensioen fonds Volksgezondheid en Maatschappe lijk Werk verplicht te stellen voor werk nemers van consultatiebureaux voor tbc- bestrijding. DAT op 21 Mei- voor het Arnhemse hof terecht staat de 53-jarige landbouwer D. J. L. uit Heelweg bij Varsseveld, die drie buren heeft vergiftigd. DAT de eerste zending speelgoed, die in Noord-Holland is vervaardigd en bij eengebracht voor de getroffen gebieden, op 30 Mei op Tholen arriveert. DAT de oude kraagbeer Zwartje op 1 Juni veertig jaar tot de levende inven taris van Artis behoort. DAT in het bedrijf van de N.V. Papier fabriek Gennep morgen een gedenksteen wordt onthuld en na de officiële opening de Raad van Arbeid te Win schoten. DAT op een alphabetisch drietal voor rechter te Maastricht zyn geplaatst mr G. M. H. R. Dahmen, griffier kantonge recht Sittard, mr J. C. A. Engel, subst.- griffier Maastrichtse rechtbank en mr E. F. Panhuysen, griffier Maastrichtse recht bank. DAT B. en W. van Amsterdam de raad voorstellen 25.000 te verlenen voor de bouw van het nieuwe hospitaal-kerkschip De Hoop. II, zeide, dat het nieuwe voorstel getuigt van een houding, waardoor de gehele be standsbesprekingen in gevaar worden ge bracht. Hy accepteerde het plan niet. De Ver. Naties stelden nog voor, dal India als voorzitter van de neutrale com missie zal optreden en als enige neutrale staat zal zorgen voor gewapend en ad ministratief personeel. Generaal Harrison, leider van de V.N.-delegatie, zeide dat het grootste gedeelte van het uit acht punten bestaande communistische voorstel aan vaardbaar is. De büeenkomst van heden duurde eer ar en 40 minuten. Men zal, op verzoek in de communisten, morgen opnieuw bueenkomen. Koningin Juliana op Flora 1953 Koningin Juliana heeft vanmorgen et onofficieel bezoek gebracht aan bloemententoonstelling Flora 1953 Heemstede. Bij de openingsplechtigheid ha-d de Koningin de wens te kennen ge geven nog eens terug te komen als de buitententoonstelling in volle bloei stond, De Koningin arriveerde om negen uur per auto uit Soestdyk. Zij werd ontvan gen door leden van de tentoonstellings directie en van de Maatschappü 1 Tuinbouw en Plantkunde. Hare Majesteit -kon zich nagenoeg gemerkt over het terrein bewegen, daar het op dit vroege uur nog vrü stil was, Zü genoot zichtbaar. Bü haar vertrek omstreeks elf uur werd de Koningin een bouquet tulpen aangeboden. Chaulfeur van Koningin onderscheiden De heer P. W. van den Heuvel, die onlangs zün 25-jarig jubileum vierde als chauffeur in algemene dienst van het Paleis Soestdük, heeft de PauseUjke on derscheiding Bene Merentibus ontvan gen. De onderscheiding is hem gisteren op de R.K. pastorie te Soestdyk uitge reikt door mgr A. G. Smit in aanwezig heid van de opperstalmeester van H.M. de Koningin, ritmeester W. F. K. Bischoff Heemskerck. Ons ten nutte hy voorbijgaat aan ae vraag: Wat heb je er aan? Dogmatische bezinning en ..toe passing" gaan in hem hand aan hand. Hij durft een dogmatisch betoog rustig te doorbreken of af te sluiten met de vraag-op-de-man-af: Wat nut het ons? Daar is, van menselijk standpunt in elk geval bekeken, ook wel eens aanlei ding toe. En er schy'nt wel bijzondere reden tot deze vraag naar het nut, wan neer de Catechismus aan de Hemelvaart is toegekomen. Het is toch zo. dat de Hemelvaart een afscheid betekent. Een afscheid niet, zoals we dageHjks van tientallen mensen afscheid nemen. Maar een afscheid van Een. Die boven allen dierbaar was, en bovendien een afscheid voor altijd. Zulk een afscheid moest wel verlies betekenen. Zulk een afscheid moest wel op de debetzüde worden genoteerd. Maar de Catechismus ziet de zaak heel anders. Hü veronderstelt, dat het afscheid nuttig is. Hü plaatst het op de creditzyde. Hij ziet er winst in. Dat is een wonderiyk ding. Echter, men zal het moeten toegeven: De Catechismus heeft gehjk. Hy sprak het trouwens Jezus zelf na, Die het Zün jongeren duideiyk voor ogen stelde: Het is u nut, dat ik heenga. GOED KUNNEN WIJ ONS indenken, dat dit alles voor de discipelen moeilyk te verwerken is geweest Niet voor niets gaat er aan de Hemelvaart zelf een uitvoerig onderricht vooraf en het feit zelf voltrekt zich eerst nadat dit onderricht was afgesloten. Niet later maar ook niet eerder. Het onderricht zelf maakt het duidelijk: er is hier een wonderUjk samengaan van heengaan en van bhjven. Door de He melvaart, zo formuleert het wederom de Catechismus, hebben wy ons vlees in de hemel tot een zeker pand. Het Hoofd is in de hemel en zal niet rusten vóórdat ook Zün leden er zün. Dat is de winst van het afscheid. En daarnaast, ondanks het afscheid, is er het bUjvende, is er dè Blüvende. Ook op het moment waarop Hü ten hemel voer liet Hu ons niet in de steek, scheidde Hu eigeniyk niet van ons. Daarom is Hemelvaart ook niet een dag waarop wy bü de pakken gaan neer zitten. Dat deden de discipelen niet en wy behoeven het al evenmin te doen. Hemelvaart is een feest, dat wij ook hier op aarde mogen vieren, net zo goed als het Kerstfeest, het Paasfeest, net zo goed als de Goede Vrijdag en straks het Pinksterfeest. fNDERDAAD, wij zyn nu mog op de aarde en aan de aarde zitten wü met duizenden banden vast. Er zün beslom meringen, er Is de moeite en het ver driet. er is het werken om het dagelüks brood, er is de bezorgdheid om de vra gen van oorlog en vrede, er zün de aardse machten, die ons benauwen. Maar twee dingen weten we: In de eerste plaats, dat de Heiland ook nu nog bü ons is. Om nog eens weer de oude Catechismus aan te halen: Hü wükt niet van ons. Men denke zich eens in, wat dat betekent voor elke situatie, waarin wy ons kunnen bevinden. Maar het is nog altijd meer dan wü ons denken kun- Dat is het eerste. En het twede is, dat we vandaag al. terwül we hier wel licht nog gebukt dreigen te gai.i onder zorg en nood, ons Hoofd in de hemel heb ben. Dat betekent, dat op hetzelfde ogenblik waarop wü hier nog onze moei lijkheden hebben, wü met ons Hoofd in de hemelen wandelen. Het betekent ook. dat ook al moge er nu nog veel zijn dat ons benauwt en verdrukt, wü in feite al ongrijpbaar zün geworden. Want de bomen van de aardse machten mogen hoog oprijzen zij halen met hun krui nen de hemel nooit. Daarom is er op het feest van Hemel vaart richting gegeven aan ons werk, richting gegeven aan onze blik. koers ge geven aan ons leven. Die richting is geen onzekere. Hemelvaart geeft aan het aardse leven zin en doel. Hemelvaart maakt het leven op aarde tot een biy leven, geeft aan ons streven inhoud, geeft aan ons leven visie en vaart! Matrozen konden niet scheiden Twee Duitse meisjes per schip ons land binnengesmokkeld et de Java van de maatschappu Ne-idam is de 18-jarige Duitse bakkersgezel —..and zun gisteren twee Duitse meisjes Conrad M. uit het plaatsje Rhydt aan- als verstekelingen uit Hamburg In Am- gehouden, die zonder geldige papieren sterdam aangekomen. Daar liepen ze in bij Heerlen over de grens was gekomen. was op zoek naar avontuur. Over Nederlandse matrozen op het schip, die met haar in een bar kennis hadden gemaakt, was het afscheid in Hamburg te moeilük geweest en daarom was besloten de meisjes aan boord te smokkelen. Daar hielden de jongens haar verborgen. Zij waren echter niet de enige clan destiene passagiers aan boord, want on derweg ontdekte de kapitein ook nog twee Polen, die hun dienstverband met het Amerikaanse leger hadden opgezegd in Nederland werk wilden zoeken. In Amsterdam wist een van de matro- ;n zijn meisje over boord te krijgen, aar toen beiden over de strekdam lie pen en er een agent passeerde, sloeg hun de schrik om het hart. Zy zetten het op een lopen en werden gepakt. De vrien din liep by de persoonscontróle in de val. De meisjes zün uitgeleverd vreemdelingendienst en gaan zo spoedig mogelijk naar Hamburg terug. De Poolse verstekelingen zyn nog dezelfde dag de weg terug gegaan. Op de Prins Hendrikkade te Amster- Een nieuw record van de „Canberra" Twee „Canberra"-straalbommenwerpers hebben alle snelheidsrecords gebroken door de tocht over de oceaan van War ton (Engeland) naar Gander (Newfound land) te vliegen in 4 uur 36 minuten een onofficiële gemiddelde snelheid van 787,2 kilometer per uur. Het officiële record is 773,104 km per uur, dat in 1951 gevestigd werd op een vlucht van Aldergrove (Noord-Ierland) naar Gander. wordt overleg ge- HET WEER IN EUROPA II lloht be\ zw bew. wind* til windstil windsUl windstil windsUl NNW 4 NNO 1 windsUl windsUl 18 0 18 0 17 0 11 0 14 0 13 0 17 1 -egevens van hedenmorgen 7 u. (K.N.M.I.) Iets zachter Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderiyke bewolking met vannacht hier en daar mist. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit Oosteiyke richtin gen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt om 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon 4.48 tot 20.25 uur; maan 4.56 tot 22.45 uur. Vrijdag: zon 4.47 tot 20.27 uur; maan 5.45 tot 23.43 uur. Op 20

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1