Jlieumc £ril«r()c tfoiiiaiil Churchill: Op korte termijn (geheime) grote-mogendheden-conferentie De kinderen van de prinses Van Rethy (België) Oproep Prinses Wilhelmina vindt overal weerklank Wist U DINSDAG 12 MEI 1953 BUREAUX: Steen6traat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Directie: F. DIEMER CHRISTELUR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stontoasticft Is qhfblfom myn btrt ia Ugfjenspotf" Vier en dertigste jaargang No 9733 Meningen botsten weer ZIE PAG. 3 „Eenheid, waakzaamheid en trouw" Britse troepen zullen zich tegen een Egyptische aanval verweren r/EE KEER was reeds in het Britse Lagerhuis het grote debat oyer de buitenlandse politiek uitgesteld, maar eindelijk is gisteren met tweedaagse bespreking een aanvang gemaakt. Gewoontegetrouw werd het debat geopend van regeringswege, ditmaal met een magistrale rede van Sir Winston Churchill, die Buitenlandse Zaken „waarneemt" zolang Eden wegens ziekte moettoekijken. Twee punten uit Sir Winstons rede hebben bijzondere aandacht getrokken: in de eerste plaats zijn onder gejuich, zowel van conservatieven als van arbeiders-afgevaardigden, ontvangen verklaring, dat hij de bijeenroeping van een grote-mogend- heden-conferentie in de naaste toekomst noodzakelijk acht; in de tweede plaats zijn krachtig geluid eveneens met enthousiasme beluisterd met betrekking tot Egypte: Groot-Brittannië zal niet aarzelen zich te ver dedigen wanneer Egypte de moed zou hebben de in de Suez-kanaalzone gestationneerde Britse troepen aan te vallen. Churchill waarschuwde er voor, dat de spanning tussen Oost en West niet kan worden verminderd door een enkele di plomatieke zet. Daarom achtte hij bespre kingen op het hoogste niveau tussen de grote mogendheden nodig. De conferen tie, die zonder lang verwijl zou moeten worden gehouden, zou op zijn minst een i nauwer contact vestigen en op zijn best zou de mensheid misschien een generatie lang vrede kunnen hebben. De Britse premier was van mening, dat op de ferentie zo weinig mogelijk landen door zo weinig mogelijk personen vertegen woordigd dienen te worden, terwijl de besprekingen in sterke mate informeel in nog meerdere mate besloten moeten De regeling van een paar belangrijke problemen, zoals de wapenstilstand op Korea en de beëindiging van de militaire bezetting van Oostenrijk, zou misschien de weg bereiden voor verbetering van de betrekkingen in de komende paar jaar. Dit zou op zichzelf nieuwe vooruitzichten kunnen openen voor de veiligheid e welvaart van alle volken. Maar Churchill was evenzeer van mening, dat de Wes terse mogendheden hun defensie-inspan ning tot de uiterste grens van hun ver mogen moeten voortzetten. Want, zo zeide hij, „eenheid, waakzaamheid en trouw' zijn de enige fundamenten, waarop de hoop kan leven. De premier hoopte, dat de onderhan delingen met Egypte zullen kunnen den hervat. Wat Korea betreft drong hij er op aan, de communistische voorstellen inzake het probleem der krijgsgevange- „geduldig en welwillend" te over- Groot-Brittannië verlangt naar een vreedzame schikking met de Sowjet-Unie, is evenzeer besloten, op geen en kele wijze te kort te schieten in de ver plichtingen jegens West-Duitsland. Het land zal buiten de Europese federale ver banden bliiven, maar Churchill hoopte, dat een Europese verdedigingsgemeen schap binnenkort werkelijkheid zal wor- Nog twee passagiers van Duke of York vermist Op het ogenblik worden nog twee pas sagiers van Duke of York. vermoedelijk een Oostenrijker en een Amerikaan, mist, aldus Reuter. Zoals men zich zal herinneren, kwam de Britse veerboot de vorige week op enige tientallen kilome- van Harwich in aanvaring met het Amerikaanse vrachtschip Haiti Victory. De Duke of York brak daarbij juist voor de brug in tweeën. Zoals gedeeltelijk al gemeld werden er tot dusver 7 opvarenden vermist, o.w. de 45-jarige Oostenrijker Ferdinand Vodicka. Vier Italiaanse tankboten in Abanan verwacht In de komende twee weken worden vier Italiaanse tankboten in de haven van van A'badan verwacht, die in totaal 80.000 ton Perzische olieproducten zullen ten. (A.F.P.). den. Door de plotselinge opmars Vietminh naar Siam moet men de conclusie komen, dat het een door de Sowjet-Unie beraamde stap is, die strijdig is met de nieuwe houding de Sowjet-regering. Churchill was oordeel, dat Frankrijk zelf doelmatiger maatregelen moet nemen. Hij meende, dat de toestand minder ernstig is, dan zich aanvankelijk liet aanzien. De Franse maatregelen en de natte moesson zullen waarschijnlijk een adempauze van enkele maanden tot gevolg hebben. Eden, aldus Churchill, zal enkele den zijn functie niet kunnen Hij verklaarde de taak van Eden len blijven vervullen, terzijde gestaan door de minister van Staat, Selwyn Lloyd en twee ondersecretarissen .„Slechts als ik de last te zwaar voor mij zal vinden, zal ik om hulp vragen," aldus de 78-jarige Britse staatsman. Reacties Generaal Naguib, de Egyptische premier, heeft vanmorgen reeds gerea geerd op de opmerking van Churchill, dat het Britse leger in de Suez-kanaal zone zich zal verdedigen tegen aanvallen van saboteurs en militairen. Hij ver klaarde Engeland een aanvaller en nie' een verdediger van de vrije wereld te vinden. De militaire bases met haar be zetting van 80.Q00 man Britse troepen worden nu belegerd. Naguib acht de ver dediging van het Midden-Oosten ir hoofdzaak een zuiver Arabische aange legenheid. Regeringsfunctionarissen te Wash ington, hun persoonlijke mening uit sprekende, achtten het nauwelijks of niet waarschijnlijk, dat president Eisenhower zal instemmen met de door Churchill voorgestelde grote-mogendheden-confe- rentie op hoog niveau. Wiley, de zitter van de Senaatscommissie voc tenlandse betrekkingen, zag in Churchills voorstel geen kwaad maar verwachtte weinig resultaat, tenzij er aanwijzigingen komen, dat het Kremlin inderdaad „za ken wil doen." In P a r ij s zijn de reacties gemengd. Buitenlandse Zaken wilde geen commen taar geven. In politieke kringen vraagt men zich echter af, of Churchill terug wil naar de methode van Jalta, Frankrijk werd uitgesloten van de be sprekingen tussen de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en Groot-Brittannië. Bonn zijn Churchills verklaringen voldoening ontvangen, terwijl A.F.P, uit Moskou meldt, dat in het bijzonder rens inzake een conferentie op het hoogste niveau een goede indruk heeft gemaakt op de publieke opinie. Bases ia Midden-Oosten Gen. Naguib legde Dulles een defensieplan voor Maai de Amerikaanse minister wil de zone voor het Westen behouden Tijdens een onderhoud van twee dat de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, die eer zoek brengt aan het Midden-Oosten, gis teren met de Egyptische premier Naguib heeft gehad, overhandigde de Amerikaan revolver met de handtekening van Eisenhower, dat Ike „als waardering voor generaal Naguib" had meegegeven. Naguib legde op zjjn beurt het Ara bisch plan betreffende de verdediging van het Midden-Oosten aan Dulles voor. Dit plan voorziet in een Arabisch com mando met het hoofdkwartier in de Suez-zone. Dit zou het laatste Egyptische voorstel aan de Engelsen zijn, vóór de aangekondigde „vrijheidsstrijd" een aan vang neemt. Dulles verklaarde later, dat het zone- Wat is hun status? Op 19 Mei wordt hierover wetsontwerp ingediend zijn huwelijk met mejuffrouw Baels, de tegenwoordige prinses van Rethy, verklaarde koning Leopold ven België in December 1941 schriftelijk, dat de kinderen, die uit dit huwelijk zouden voortkomen, geen recht op de troon touden hebben en dat zijn echtgenote nimmer koningin der Belgen zou kunnen worden. De prinses van Rethy kreeg wel de titel „koninklijke prinses". Koning Leopold wenste, dat de wet gever zijn verklaring kracht van wet zou géven, doch door verschillende omstan digheden, werd daaraan geen gevolg ge geven. Thans hebben afgevaardigden van de Rooms-Katholieke, socialistische en li berale partijfracties besloten, een wets voorstel in te dienen, dat de positie der kinderen van Leopold en de prinses, n.l. de 10-jarige prins Alexander en de 4- jarige prinses Maria-Christina, wettelijk regelt. In verband met deze regeling rijzen talrijke juridische problemen, doch men verwacht, het betreffende wets voorstel op 19 Mei te kunnen indienen. Koning Leopold, koning Boudewijn en de Raadsverkiezingen naderen Stemvolmacht uiterlijk morgen verlenen Morgen Woensdag is het de laatste dag, dat men voor de gemeenteraadsverkiezingen van 27 Mei opdracht kan geven tot stem men bij volmacht. Zieken en per sonen die op de dag van de ver kiezing niet in hun woonplaats zijn, moeten dus uiterlijk morgen het desbetreffende formulier in leveren bij de secretarie van de gemeente waar zij wonen. De for mulieren zijn kosteloos op de secretarie van iedere gemeente verkrijgbaar. regering zouden er hun goedkeuring reeds aan hebben gehecht, aldus ver neemt het ANP. En de status van de prinses van Rethy? Die behoeft niet te worden vastgesteld: door het aftreden van koning Leopold kan z\j toch geen koningin meer worden. Generaal Hasselman in New York N.A.T.O.-strijdkrachten in Europa moeten versterkt worden Luitenant-generaal B. R. P. F. Hassel- nan, chef van de Ned. Generale Staf, is gisteren aan boord van de Noordam in New York aangekomen. Ten overstaan van de pers drong gen. Hasselman aan op versterking van de N.A.T.O.-strijdkrachten in Europa, omdat men er nooit zeker van is, of de koude oorlog niet op een gegeven ogenblik in •n werkelijke oorlog zal verkeren. De generaal deelde mee, dat hij in New York en omgeving militaire instel lingen zal inspecteren. Vrijdag gaat hij naar Washington om vier dagen lang be sprekingen te voeren met generaal Omar Bradley, de voorzitter van de Amerikaan stafchefs, en met andere vooraan staande militaire leiders. Generaal Hasselman, die vergezeld wordt door zijn echtgenote, zal daarna militaire instellingen in de Amerikaanse staten van het Zuid-Oostelijke Midden bezoeken. Op 29 Mei keert hij aan boord 'an de Westerdam naar Nederland terug. William Draper vraagt ontslag William Draper heeft gisteren ontslag gevraagd als permanent Amerikaans tegenwoordiger bij de N-A.T.O. en hoofd het Europees bureau van de M.5.A. Drapers plaatsvervanger, Frederick An derson. zal waarnemen tot een opvolger is benoemd. geschil in overeenstemming met de Egyptische souvereiniteit moet worden opgelost. Hjj voegde er evenwel aan toe. dat de bases steeds onmiddellijk ten be hoeve van de vrije wereld moeten kun nen worden gebruikt en dit is nu juist wat Naguib niet wil. „Egypte alleen in de zone of bloedige strijd", dat is de Egyptische leuze GEN, NAGUIB 't Mes op de keel Kon. Ned. Petroleum 16% dividend Vervroegde gedeeltelijke aflossing obligatielening Commissarissen en directie van de N.V. Koninklijke Nederlandse Petroleum Maat schappij hebben besloten aan de aandeel houders voor te stellen over het boekjaar 1952 een dividend van in totaal 16 pro cent in contanten uit te betalen. V.j. 15 pet. waarvan 2 pet in aandelen. Het netto resultaat over -het verslag jaar van de groep bedroeg 125 millioen pond sterling tegenover 120 millioen 1951. In 1952 viel in. alle bedrijfsonderdelen een uitbreiding waar te nemen; de ver kochte hoeveelheid producten steeg met ongeveer 11 procent. De onbrengst van verkopen en andere inkomsten beliep in 1952 ongeveer pd st 1.616 millioen tegenover ongeveer pd st 1.424 millioen in 1951, hetgeen een toe neming betekent met ongeveer pd st 192 millioen. Een groot gedeelte van de ge stegen inkomsten werd echter geabsor beerd door hogere bedrijfskosten, afschrij vingen en belastingen, zodat toet netto re sultaat van de groep ongeveer 5 miillioen pd st hoger was. Het totaal aan belastingen bedroeg over het boekjaar 402 milLioen pd st te gen pd st 364 millioen over 1951. Uit het netto resultaat van 125 millioen pd st zullen over het boekjaar 1952 divi denden aan de moeder-maatschappijen, de N.V. Koninklijke Nederlandsche Petro leum Maatschappij en de Shell Transport and Trading Company, Limited, worden betaald ten bedrage van in totaal 22.168.883 pd st (over 1951 pd st 19.057.327) terwijl het niet-uitgekeerde deel wordt toegevoegd aan het bedrijfsvermogen. De directie van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij deelt tenslotte mede, dat zij heeft beslo ten tot vervroegde gedeeltelijke aflossing van 3'/i procent converteerbare obligaties tot een gezamenlijke nominale waarde van f30.000.000 Regering vraagt machtiging Staatsleningen tot 1,5 milliard Bij de Tweede Kamer in gediend de Leningwet 1953. Dooi de uitgifte van de 3 3,4 pet staats leningen 1953 is de mogelijkheid tot het emitteren van staatsleningen, die de Le ningwet 1949 nog biedt, beperkt gewor den tot een bedrag van rond f 177 mil lioen. Teneinde voorshands onder alle om standigheden voldoende armslag te heb ben tot het aangaan van leningen ter dekking van kapitaalsuitgaven en ter consolidatie van vlottende schuld is het enselijk te kunnen beschikken over een euwe wettelijke machtiging. Het bij de Tweede Kamer ingediende ontwerp-le- ningswet 1953 voorziet daarin tot een be drag van f 1 Vz milliard. Tweede N.C.R.V.-Jubo in Sonsbeek Bij 30-jarig jubileum in Juni volgend jaar Ter gelegenheid van zijn dertigjarig bestaan zal de N.C.R.V. volgend jaar op Tweede Pinksterdag (7 Juni) een tweede Jubileum-Jubo houden. Het feest wordt evenals de eerste Jubo, die in 1949 bij het 25-jarig bestaan van de omroepvereni ging werd georganiseerd, gevierd in park Sonsbeek te Arnhem. De eerste Jubo trok 175.000 bezoekers. Daar het ledental de N.C.R.V. sindsdien is gestegen ruim 175.000 tot 313.000 leden ver wacht men dat de belangstelling voor het kómende festijn zeer groot zal zijn. zo meldt Trouw. Stap op de goede weg Uniforme autokoplichten voor alle landen? De vergadering van de Werkcommis- sie, samengesteld uit de Internationale Normalisatie Commissie en de Interna tionale Verlichtings-Commissie, welke gedurende de eerste week van Mei te Arnhem is gehouden, heeft KNAC bericht tot belangrijke resultaten geleid. Ten aanzien van de voorstellen Amerikaanse zijde om de in 1949 te Zand- voort gedane vergelijkende proeven tus sen verschillende typen koplampen, t einde te komen tot één algemeen a vaard type, in Amerika te herhalen, practisch gesproken overeenstemming be reikt. Bijzondere omstandigheden voor behouden, zullen deze proeven in het voorjaar van 1954 worden gehouden. De KNAC acht dit van groot belang, gezien het algemeen gebruik van type koplicht de verkeersonveiligheid in belangrijke mate zal verminderen. Benzineprijs in Spanje ver laagd iot 54 cent De benzineprijs in Spanje ls dezer da gen verlaagd. De beste soort, z.g. Plomo, kost nu Ptc. 5.50 (pl.m. 54 cent), een prijs die overigens ook moet worden betaald voor de mindere kwaliteit, aldus de K.N.A.C. Deze foto van Sir Winston, de- Britse premier, werd genomen, toen de 78-jarige staatsman op weg was naar het Lagerhuis, waar hij een mogendheden-conferentie voorstelde en voorts verklaarde, eventuele aanvallen op het Britse garnizoen van de Suez-kanaalzone krachttig te zullen beantwoorden. Vooral jeugd betuigt instemming Vluchtelingen in Triest hielden bazar voor slachtoffers van watersnood PRINSES WILHELMINA heeft op paleis Soestdijk ontvangen mevrouw dr G. Kurz, presidente van de Internationale Christelijke Vredes beweging, die haar warme instemming heeft betuigd met de oproep van de Prinses naar aanleiding van de watersnood. Zoals bekend is verricht mevrouw Kurz zeer belangrijke arbeid ten behoeve van de vluchtelingen en andere noodlijdenden. Nog steeds komen op paleis Het Loo te Apeldoorn reacties binnen op de nu al weer twee maanden geleden gepubliceerde op roep van de Prinses. Ook onder de laatst binnengekomen post bevindt zich menige adhesie-betuiging van landelijke organisaties, in periodieke vergadering bijeen. DAT de Ver. van Reclasseringsinstel- lingen op 30 Mei te Utrecht haar alge- vergadering houdt en tijdens een bijzondere bijeenkomst dit jaar haar 40- jarig bestaan zal vieren. DAT zes Ned. deskundigen (onder wie G. H. J. M. Moerkerk uit Leidsohen- dam) thans in Amerika de vakopleiding in de textielindustrie bestuderen en anderen het conserveren van voedings middelen onderzoeken. DAT op initiatief van de Hagenaar L. Swaneveld in Parijs een internationale organisatie van krantenknipselbureaux is opgericht, waarvan de Fransman G. Lecomte de Chamure voorzitter is. DAT enige tientallenleden van de Sta- ten-Generaal en de fractievoorzitters var de Amsterdamse gemeenteraad gister avond in Amsterdam een bespreking hebben gevoerd over de totstandkoming in de Hemtunnel en de IJtunnel. DAT op 21 Febr. reeds plm 185.000 de 400.000 tbc-runderen waren aangeboden een slachtpremie en er nu al rond '40.000 rundveebeslagen vrij van tbc zijn. DAT de Oranje gisteren in de Amster damse haven met een gloednieuwe neus het eerst weer in het openbaar is verschenen en ligplaats heeft gekozen bij de strekdam, waar het schip gaat proef draaien. DAT volgens de Merdeka de Ne derlandse Hoge Comm. te Djakarta onlangs een protestnota van de Ned. re gering overhandigde aan het Ind. min. Buitenlandse Zaken in verband met de bestorming van het dagblad De Vrije Pers te Soerabaja. DAT het aantal aangegeven radiotoe stellen in ons land in April met 10.596 is gestegen tot 1.776.965 en het aantal aan geslotenen op de radiodistributic in Maart met 1892 is gedaald tot 483.866 (dit laatste ten gevolge van 2885 afsluitingen in het rampgebied). DAT de directie van de drukkerij Kemink en Zoon te Utrecht gisteren re cipieerde t.g.v. het 200-jarig bestaan va deze drukkerij. DAT gisteren is begonnen met het le; gen van het hoofdleidingnet, kom van Hengelo (Gld) zal worden zien van drinkwater. DAT de vogelkenner Simon de Waard uit Rotterdam een reis van enkele den naar Joegoslavië is begonnen. De Prinses heeft met grote blijdschap astgesteld, dat zij de tolk van zeer velen as, toen zij in aansluiting op de rede an de Koningin getuigde langen en de wil om de bij de ramp ge bleken solidariteit te bestendigen. In het bijzonder heeft het haar getroffen, dat zovele briefschrijvers uit binnen- en bui tenland zich achter haar zienswijze stel den, dat het met name aankomt op geestelijke heroriëntering der mensei hun individueel bestaan. De talloze practische suggesties, die in de correspondentie naar voren kwamen, worden thans besproken in een kleine kring, die gevormd werd uit degenen die naar aanleiding van de oproep schreven. Het ligt geenszins in de bedoeling, voor de verwezenlijking van de waardevolle suggesties een organisatie in het leven roepen. De betekenisvolle ideeën en aai bevelingen zullen worden doorgegev» de competerende instanties, el zeer sterke weerklank vond de oproep bij de jongeren generatie. Onder werden brieven ontvangen s Y.W.C.A. en van de tw< koepelende jeugdorganen in Nederland, de Nederlandse Jeugd Gemeenschap de Nederlandse Jongeren Raad. Samenvattend kan gezegd worden, dat vrijwel elk milieu op de oproep heeft gereageerd. Er kwamen brieven binnen uit de meest uiteenlopende geestelijke groeperingen, uit de onderscheiden maat schappelijke kringen, van intellectuelen ivoudigen. uit de militah de burgermaatschappij, van jong en Bijzonder treffend was. dat uit zovele kerken en door zo menige plaatselijke gemeente werd gereageerd. Voorts dient vermelding dat de ridders vai Militaire Willemsorde een boodschap instemming zonden, dat ergens een hele fabriek spontaan op de oproep reageerde en dat bijzonder veel DAT de voorzitter van de Eerste Kamer mr J. A. Jonkman, verlof heeft ontvangen tot het aannemen van de benoeming tot grootkruis der orde van Leopold II van België. DAT de burgemeester van Dusseldorp, Josef Gockeln, op 28 en 29 Mei een tegenbezoek aan Rotterdam brengt DAT de lichamelijk misdeelde 37-j. J. C. K. uit Amersfoort, die f 535 uit de busjes van de Zonnestraalcollecte (voor de t.b.c.-bestrijding) had verduisterd, in Utrecht tot 2 mnd. voorw. is veroor deeld (conforrfc de eis). DAT de Chr. Emigratie Centrale Za terdag in Utrecht een algemene verga dering houdt, waar mr H. C. Visser uit Den Haag spreekt over emigratiemoge lijkheden naar Brazilië. DAT Nijmegen op 9 Juli 'n licht- cn bloemenfeest houdt tg.v. de officiële opening van het gerestauteerde stad huis en provinciehuis en de herstelde St Stevenstoren. DAT op 28 Mei in Utrecht voor Ned. Instituut voor Volkshuisvesting Stedebouw dr ir F. P. Mesu, directeur van de cultuurtechnische dienst, spreekt over het herstel in de overstroomde ge- pondentie uit de rampgebieden werd ont vangen. Ontroerend was de commentaar van hel bekende vluchtelingenkamp van Triest. Nadat deze in zo kommervolle omstan digheden verkerende mensen geweigerd ten gunste van hun noodlijdende broeders en zusters te vasten, organiseer den zij een bazar met diverse voorstel lingen, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan de slachtoffers van de waters nood. Zelden heerste feestelijker stem ming in het kamp dan toen. Welk bevrijding: eindelijk eens iets te geven na zo lang te hebben ontvangen. Mark Clark te Seoel Ver. Naties zullen nu tegenvoorstel doen De Ver. Naties zullen binnenkort tegen, voorstellen indienen op het jongste Chi nese voorstel inzake de terugzending der krijgsgevangenen. Aldus heeft generaal Mark Clark, de opperbevelhebber der UNO-troepen op Korea, vanmorgen Seoel medegedeeld, na aankomst Tokio. Hiertoe is besloten, na ruggespraak met de regering te Washington. De tegenvoor stellen zullen uiteraard berusten op het beginsel, dat slechts sprake kan zijn vrijwillige terugzending. De landen de Ver. Naties, die aan de strijd tegen unisten deelnemen, zijn Amerikaanse voornemen op de hoogte gebracht. Vandaag of morgen zal generaal Clark besprekingen voeren met generaal Har rison, die de besprekingen te Panmoen- djon leidt. Vreselijke tocht De Vietminh trekt nog steeds terug Na geforceerde dag- cn nachtmarsen zijn de ongeschoeide Vietminh-soldaten ii. Sam Neua, het eerste punt dat zij aan vielen bij de invasie op 4 April, aange komen. Zij trekken nu door naar het district van de Zwarte rivier in het Noordwesten van Indo-China, 300 km ten Westen van Hanoi. s een moordende tocht want de weg voerde geheel over paden door het d chte oerwoud, welke door slagregens modderpoelen zijn herschapen. Op de uwe bergpaden werd de weg dikwijls versperd door aardverschuivingen, zodat zij zich nieuwe wegen door het woud moesten hakken. Als de zware regens ophiilden, waren er onmiddellijk bommenwerpers in de lucht, die de troepen fel bestookten. Het is ..iet mo gelijk te schatten, hoeveel verliezen de opstandelingen op deze vreselijke tocht leuen. Caraïbische conferentie Gouverneur Klaasesz van Suriname heeft te Paramaribo Maandag de 16de conferentie der Caraïbische commissie geopend. K. S. G. DE DRIE LETTERS, die hierboven staan, vormen de gebruikelijke af korting van de Kolen en Staal Gemeen schap. waarin de zes landen van Klein- Europa (Frankrijk. Italië, West-Duits land, België, Luxemburg en Nederland) erken op het gebied van de pro ductie en de afzet van steenkool en staaL Voorlopig zijn de bemoeienissen met de steenkool het meest belangrijk. Men kan nu de vraag stellen: wat voor nut heeft Nederland van deze Kolen en Staal Gemeenschap? Het enige immers wat wij er tot nu toe van gemerkt heb ben is. dat de kolen voor industriële doeleinden duurder zijn geworden, een lot. dat zij delen met verschillende soor ten huisbrand, waartegenover staat, dat enkele andere soorten huisbrand iets goedkoper zijn geworden. Nu moeten wij voorop stellen, dat Nederland door de toetreding tót de K.S.G. ten aanzien van de kolenprijzen het heft uit handen heeft gegeven: het beleid hieromtrent wordt in hoofdzaak niet meer bepaald te Den Haag maar in Luxemburg, waar de K.S.G. haar zetel heeft. Den Haag heeft af te wachten wat de K.S.G. beslist en kan alleen ge durende een overgangsperiode van vijf jaar nog, met telkenjare te vragen toe stemming van de K.S.G., enige invloed uitoefenen op de prijzen in het binnen- HET GEVOLG van de aansluiting van Nederland bij de K.S.G. is dus aller eerst: duurdere kolen. Dit was van te voren te voorzien, aangezien de prijs in Nederland belangrijk lager lag dan in de ons omringende landen. Daarom dringt zich de vraag naar voren: was het ver standig van Nederland, deel te nemen aan de K.S.G.? Uit politieke overwegin gen is de vorming van deze eerste boven- statelijke organisatie van groot belang geweest. Hierdoor immers zijn de grote rivalen Frankrijk en Duitsland gebracht tot een reële samenwerking in één der sectoren van het economische leven. Maar waren er voor Nederland dan geen practische bezwaren? Inderdaad waren die er (zie het duurder worden van de kolen) en het toetreden van Nederland is dan ook niet anders te zien dan als het resultaat van het afwegen van vóór- en nadelen. Om n.l. de vraag te beoordelen of de aansluiting van Nederland bij de K.S.G. nodig was dient een andere vraag te worden beantwoord: wat zouden de ge volgen van niet-aansluiting zijn geweest? Het is bekend, dat Nederland zelf niet genoeg kolen kan produceren voor eigen gebruik. Voor een zeer belangrijk deel zijn wij afhankelijk van invoer uit andere landen. Onze eigen kolen zijn goedkoper dan de ingevoerde. In de af gelopen jaren (en in de komende jaren in steeds mindere mate) werd binnens lands een zgn. mengprijs va«tgesteid Dat wil zeggen, op de eigenlijke prijs der Nederlandse kolen werd bij de mijnen heffing gelegd, waarmee als het de prüs van de dure ingevoerde kolen werd gesubsidieerd. Nu was het met die prijzen van de ingevoerde kolen een raar geval. Verschillende landen im mers hielden er een twee-prijzen-stelsel óp na, hetgeen betékende, dat daar de kolen voor binnenlands gebruik aan zienlijk goedkoper waren dan de kolen, die werden geëxporteerd. Hieraan is door de totstandkoming van de K.S.G. en einde gemaakt. Het gevolg was im- ïers, dat een gemeenschappelijke markt -erd ingesteld, met gecontroleerde prij- en. Voor Nederland betekent dit, dat de geï~ por teer de kolen aanzienlijk goed koper zijn geworden, met als nationaal voordeel de mogelijkheid, minder bui tenlandse deviezen te behoeven te ge bruiken. HET TWEEDE voordeel ls de vrije toe gang tot de markt binnen het K.S.G.- gebied. Voor een land als Nederland, dat in belangrijke mate afhankelijk is van kolen-invoer, is dit van grote be tekenis. Voorheen immers bestond in sommige landen de gewoonte van kop pel-export. Dat bo,ekende. dat wij wel ergens kolen konden kopen, mits wij tegelijkertijd voor ons volksleven in het geheel niet noodzakelijke andere artike- •importeerden. Door het verval- de landsgrenzen binnen het K.S.G.-gebied op het terrein van de kolen-productie is aan dit euvel defini- ef een einde gemaakt. Een ander gevolg van deze gemeen schappelijke markt is, dat Nederland in een ander K.S.G.-land ook inderdaad de kolen kan kopen, die nodig zyn om de behoefte te dekken. Daarom kon mi nister Ziilstra de Eerste Kamer schrij- I. dat ook van de in prijs verlaagde soorten huisbrand voor het kolenjaar 1953/'54 de nodige hoeveelheden inder daad beschikbaar komen. Het is dan ook j, gelijk een oriefschrüver sugge reerde. dat de mijnen in Februari en Maart orders annuleerden omdat zij niet leveren konden. Waarschijnlijk annu leerden zij. omdat zij nog niet wisten. elk prijzenbeleid de Kolen cn Staal Gemeenschap zou gaan voeren, een be leid. dat ook nu nog niet voor honderd procent is uitgestippeld. (Voor vervolg zie pacinn 2\. HET WEER IN EUROPA windstil windstil NNO 1 NNW 2 windstil windstil WZW 3 windstil m- 18 0 13 0 18 0 18 0 12 0 13 0.1 hedenmorgen 7 u. (K.N.M.I.) Koud weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar be wolkt met plaatselijk enige regen, voornamelijk in het Oosten van bet land. Matige tot vrjj krachtige wind tus sen Noord en West. Overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Woensdag: zon 4.50 tot 20.24 uur; Maan 4.19 tot 21.32 uur. Op 13 Mei N.hL

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1