Directeur F. Boer keert wellicht terug bij De Om^etandèn Vier van zijn oppositionele aanhangers gekozen als lid van bestuur B3313jdgS Toch is het zo Er zijn te weinig sloepen op Harwich-boten Gereformeerde organisten in Zwolle bijeen Organisatorische onzekerheid bij handelsreizigers 2 MAANDAG 11 MEI 1951 EX-DIRECTEUR „BEKEERD"? TTET IS LANG NIET ONMOGELIJK dat de voormalige directeur van de J-J- coöp. melkproductenfabriek De Ommelanden te Groningen, de heer F. de Boer, als waarnemend directeur in het bedrijf zal terugkeren. Tijdens een emotionele vergadering hebben de aanhangers van de heer De Boer Zaterdag reeds een aanzienlijk deel van het verloren terrein heroverd. In de plaats van alle drie bestuursleden en de commissaris die onlangs na aanneming van een motie van wantrouwen aftraden, werd een vertegen woordiger van de opposanten gekozen. Een voorstel van deze vier nieuwe functionarissen om de heer De Boer te benoemen tot waarnemend directeur werd opgeschort tot in de loop van deze week. Overigens blijken de heer De Boer en zijn aanhangers thans in zoverre „bekeerd" te zijn, dat zij hebben verklaard, te zullen gehoorzamen aan de arbitrale uitspraak. Een aantal rechercheurs in de zaal aanwezig Zaterdag de deur hadden twee agenten post gevat. De heer De Boer, wie de toegang tot de vergadering vooraf door het oude be stuur ontzegd was, kwam tot ieders ver bazing tóch de zaal binnen en toonde een (ongedateerde) perskaart, die hem was verstrekt door een Nederlands zui- velblad. Hoewel het bestuur zich aanvankelijk op het standpunt stelde, geheel vrij te zijn in het toelaten of weigeren van be paalde journalisten in deze overigens be sloten vergadering, zwichtte het uitein delijk voor de argumenten van de op posanten, die verklaarden, hem anders als hun adviseur mee te willen nemen. Blijkbaar achtte men het verkieslijker de heer De Boer als zwijgende gast aan de perstafel te zien. dan als adviseur te mid den der opposanten. Met gejuich werd de oud-directeur door zijn aanhangers be- De vergadering, die omstreeks elf begon en tot halfvier duurde, had ot gens een rustig verloop. Zeer kalmerend werkte ook de Ophitsing De wnd hoofddirecteur van De Omme landen, de heer J. Th. Wierenig®, beticht te de heren De Boer en Bus er van z>ioh schuldig te hebben gemaakt aan oplhit- serlj. Hij meende, dat wanneer de ex- ddrecteur weer de leiding zou hebben, hij de ANAB weer voor het hoofd zou stoten. In de fabriek is het volgens de heer SM; W8rd d°°r Een aud-oommis®aris van De Ommelan den deelde vervolgens mede. dat Vrijdag op een vergadering van de oppositie was besloten, ook door de heer De Boer, thans de arbitrale uitspraak na te leven. Hij vond dit een late inkeer van de heer De Boer. In de zaal werd toen uitgeroepen „Beter ten hailve gekeerd, dan ten hele gedwaald". Het Tweede-Kamerlid Blewenga (AR) uit Garstihuizen. die met de provinciale voedselcommis&ris, de heer Garrelds, aanwezig was als vc/.rzitter van de door de arbiters ingestelde commissie van toe zicht burgemeester J. Tuin van Gro ningen, het derde lid. was verhinderd wees de leden nog in klare taal op de verantwoordelijkheid, waarvoor zij deze vergadering werden geplaatst. Hij wekte de boeren op in de bestuurs. vacatures hun vertrouwensmannen te kiezen en zich terdege bewust te zijn van hun grote verantwoordelijkheid. Wanneer de fabriek te veel personeel heeft kan zij dispensatie aanvragen Ook het boetesysteem zag hij in dit licht merkte er bij op, dat met de hoogte de vaststelling van de boeten bij De Ommelanden rekening zal worden houden. Tenslotte werd de bestuursverkiezing aan de orde gesteld. Er waren drie vaca tures in het bestuur en één in het col lege van commissarissen. Het bestuur had als candidaten voor het bestuur gesteld: de heren H. M. Karlien, E. Wolters houdingen. Deze uiteenzetting van zaken werd ook bevestigd door de heer C. Jelsma, die en kele weken geleden door de leiding is aangesteld als adviseur en technisch lei der. De oud-voor2Btter van De Ommelanden, r de heer E. Bus. protesteerde tegen de - aanval van de heer Wierenga. Nimmer, aldus de heer Bus. had hij meegewerkt ophitsing doch steeds het roede uitvoerige notulen, die Ommelanden voorgehad. Hij wenste in beslag nam. terugtrekking van de aanval, hetgeen Deze notulen gingen over de zeven door de heer Wierenga geschiedde, uur lange vergadering van veertien da-j TUI ij gen geleden. Op deze vergadering was 1612 tlQlVG gekeerd zoals men weet met meerderheid van Naimens de oppositie verzocht de heer stemmen een motie aangenomen, waarinF. Buit er het woord te geven aan de de leden verklaarden, geen vertrouwen heer De Boer. omdat het bestuur zich het bestuur te hebben. Het ge- ook bij liet staan door een edvfceur Dit volg hiervan was toen. dat drie bestuurs leden en een commissaris aftraden. In deze vacatures moest thans worden voor- De opening werd verricht door waar nemend voorzitter J. Akkerman, die de leden opriep de narigheid van vorige Pijn, die U overval I en de rest van de dag nutteloos dreigt te maken, kunt U terstond stillen. 't Is altijd makkelijk bijU te hebben, I die helpen directl werd evenwel geweigerd. Th. Roos, bankdirecteur te Groningen. De oppositie gaf evenwel te kennen hiermee geen genoegen te nemen en stel de respectievelijk als tegen-candidaten: de heren F. Buiter. J. D. Holman, R. H. van Hemmen en W. A. Abrlng. By stem ming werden alle door de opposanten voorgestelde functionarissen met flinke meerderheid gekozen. Hierna stelde één der opposanten de eis. dat de overige nog zittende twee be. stuursleden en de vier commissarissen ook moesten aftreden. De voorzitter ste hierop niet in te gaan en verzocht de gelegenheid te hebben met de vier nieuwe functionarissen eerst eens van gedachten te wisselen. Daarna schorste de voorzitter de gadering. Na afloop van de vergadering nebben de vier nieuwe bestuursfunctio- narissen van De Ommelanden besprekin gen gevoerd met de twee nog zittende bestuursleden en de vier' commissarissen. FWE hebben gezien, dat ons oog ge- voelig is voor golflengten, welke variëren van 400 tot 800 millioenste millimeter en dat zich daartussen alle door ons waargenomen kleuren en kleurschakeringen bewegen. Maar ge steld nu eens. dat ons gezichtsvermo gen in staat zou zijn ook golflengten van een paar duizendste millimeter méér of minder waar te nemen? Om het eens uit te drukken in het radio- jargon van onze dagen, zou in dat ge val gesproken kunnen worden van een verbreding van onze „korte golfband", waardoor aanzienlijk meer verschijn selen in de natuur binnen de kring van onze directe waarneming zouden komen te liggen. Zo vreselijk boud is deze veronder stelling niet, omdat inderdaad bij die ren is geconstateerd dat zy verschijn selen waarnemen die voor onze zin tuigen ontoegankelijk zijn. Maar goed. laten we dus eens pro beren aan te nemen dat onze ogen ge voelig zijn voor het ultraviolette licht, dat stralen heeft met een nog kleinere golflengte dan het zichtbare violet, en dat we ook het ulti*a-rode licht zou den kunnen zien, waarvan de golfleng te wat groter is dan het zichtbare rood. Wat zouden we dan waarnemen? Om te beginnen zouden we des nachts zonder hulp van maanlicht of kunstmatige lichtbronnen, kunnen zien, zoals het thans ook mogelijk is in het donker met voor ultra-rood gevoelige platen te fotograferen. Maar dat is nog niet eens het wonderlijkste. We zouden ook in staat zijn dwars door sommige vaste stoffen heen te kijken, bijv. door een ebonieten plaat, want deze laat de ultra-rode stralen Voorts zouden verschillende stof fen, die ons thans gekleurd toeschij nen. totaal kleurloos worden, terwijl andere stoffen die naar onze mening momenteel geen kleur bezitten, fraaie kleuren zouden vertonen, zoals b.v. de thans helder schijnende benzol of de witte naphtaline. Maar onze mogelijkheden met het ultraviolet gaan nog verder. Staven zwarte lak van verschillende samen stelling zouden zich aan ons vertonen als even zovele verschillend gekleurde laksoorten. En vervalsingen in brieven of kwitanties, „geheimschrift" in on zichtbare inkt, knoeierijen in schilde rijen van oude meesters, niets van dit alles zou voor onze ogen verborgen blijven, wijl wij er, bij wijze van spre ken dwars doorheen zouden kijken. Thans moeten al deze geheimzinnig heden door de ultraviolet-lamp aan het licht worden gebracht. We zouden op dit terrein nog ver der kunnen fantaseren, doch wanneer u uit deze eenvoudige voorbeelden de overtuiging hebt gekregen dat de mens met zijn zintuigen slechts een gedeelte van de hem omringende wereld kan waarnemen en dat er bul ten dit waargenomene nog aanzien lijk méér bestaat, bent u tot dezelfde conclusie gekomen als de moderne wetenschap en dus moeten we het daar voorlopig maar bij laten, opdat we ons weer eens op een andere strijdvraag kunnen werpen, n.l. wie het eerst de boekdrukkunst heeft uit gevonden. U weet, dat de strijd ging tussen Laurer» Jansz. Coster en Gutenberg. Wat hun verdiensten ook mogen zijn geweest, de éérsten waren zij zeker niet. Dat staat vast. Daarover morgen. (Nadruk verboden) Na aanvaring thuis Hagenaar W. Rote roeide drie kwartier in een open boot op zee (Van een onzer verslaggevers) zou zijn. Op het sloepertdefc, waarheen de In zijn woning aan de Benoordernhout-passagiers zich, wel beangst maar niet in Den Haag hebben Rote gesproken, die met zijn boord was van de Duke of York, toen heren Rote Zaankanters, dit schip door de Haïti Victory weed gevaren. „Ik heb mij bij deze ramp afgevraagd," aldus de heer Rote, „of het verantwoord is, dat zwaar beladen zeeschepen als de Harwich-boten maar acht sloepen heb ben voor vieilhonderd tot vijfhonderd passagtiers. Je moet maar niet vragen, wat er gebeurd zou zijn, als de zee eens ruw of de aanvaring midscheeps was ge schied." De heer Rote maakte de reis m'et en kele vrienden, waarvan er één bezwaren had om te gaan vliegen. Daarom was men dit keer eens per boot gegaan. Met zijn zoon 'had hij een hut aan bakboord. Zij werden gewekt door het enorme lawaai, dat de aanvaring veroorzaakte. Acht meter voor hun verblijf, eveneens aan bakboord, werd het schip geraakt. De zoon kon een jas en een broek aan trekken, de heer Rote zelf sloeg een regenjas oih en deed zijn schoenen aan. Hij was bang, dat het dek wel glibberig dhr W. J.paniek hadden begeven, vroeg J.B. aan j roeiers^voor jie eerste boot. Omdat de dus roeiers arlljke i inhandtga Hk<J<x esjes. Een WONDEROLIE middel, NOXACORN. i 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezul- verdewonderolle. jodium en het pljnstillenda benzocaTne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Llkdoornmlddel van 1.1.35bespaart U veel ellende. zijn. stapten zU als eersten ln de boten. Zij hebben met nog drie anderen ge durende drie kwartier geroeid voor zij •bij de Haïti Victory waren. Uit de boeg van dat schip stroomde ook al water, zodat zij zich afgevraagd hebben, of zij daar veiliger zouden zijn, da.n aan boord van de Duke of York. In Harwich kregen de schipbreuke lingen kleren. De KL M. zorgde voor een snelle retourreis, ondanks de afwezigheid van geldmiddelen, want uiteraard ging alles verloren. Het heeft de heer Robe wel verbaasd, dat er van Nederlandse zijde niemand in Harwioh of Londen was om de schip breukelingen bij te staan. Er wiren geen moeilijkheden, maar die hadden er tooh wel 'kunnen zijn. Ovêr de sahuldvraag heeft de heer Rote uiteraard geen uitgesproken me ning. De Harwdoh-boten varen een. vaste koers. Als beide schepen elkaar zo had den moeten raken als gebeurd Is, hadden zij de opdracht nooit zo goed kunnen uitvoeren, meende hij. Het zicht was heel goed, zodat enige onoplettendheid aan boord van de Amerikaan zeker niet uit gesloten is. Op vrijwel dezelfde plaats heeft mevr. Rote in 1937 ook een aanvaring meege maakt. Toen was het aanvarende schip een Deen. Zaterdag ging in Amsterdam van de werven der Ned. Dok- en Scheeps bouw Mij met goed getiólg het motortankschip „Alkaid" te water. Het schip dat 24.000 brfc meet, werd gebouwd, voor Panamese rekening. Tankschip van 24.000 brt te water gelaten In vijf maanden gebouwd op werf van Ned, Dok Precies te twaalf uur Zaterdagmiddag gleed de Alkaid, een 24 000 tons motor tankschip, van de werf der Ned. Dok- en scheepsbouw-maatsdlappü te Amsterdam te water. De doop met de gebruikelijke fles champagne werd verricht door mevrouw R. J. Breyfogle. echtgenote van de president der National City Bank of New-York te Londen. Met de bouw vsn dit kloeke schip, voor rekening van de Alvion Steamship -Co. Ltd. te Panama in Midden-Amerika, is men aangevangen op 3 December jl. De hoofdafmetingen zijn: lengte 183.82, breedte 23.82, holte 12.80 meter De lading ruimte is verdeeld in 27 tanks met een totale inhoud van 1.140.000 kubiek voet fpl.m. 32.3 millioen liter). Op de vrijgekomen helling is direct de kiel gelegd voor de 20.000 tons turbine- tanker Cybele, bestemd voor de Com pagnie Auxiliaire de Navigation S.A. te Parijs. Op een der hellingen van Bijker's Aan nemingsbedrijf te Gorinchem is het motortankschip Ferrières (draagvermo gen 1150 ton) te water gelaten voor een rederij in Marseille. Weer f 100.000 voor het Rampenfonds Sinds Vrijdag is bij het Nationale Rampenfonds een bedrag van f 100.000 ontvangen. Het totaalbedrag is thans f 111,2 millioen. Hand van jongetje onder tram verbrijzeld Schilderij verkocht via televisie Vrijda,-.vond werd een televisie-uit zending gegeven uit het Casino Ham- dorff te Laren, waar Peter Zwart op het ogenblik beeldhouwwerk en schilderijen exposeert. Op het beeldscherm werd toen o.a. een schilderij, voorstellende de Rial- tobrug in Venetle, getoond. Een Fries, die in Gorkum verblijf hield, daar toe vallig de televisie-t'.tzending volgde en dus ook het schilderstuk zag, heeft zich met de schilder in verbinding gesteld en de volgende dag het doek gekocht. In eredienst een voor allen verstaanbare taal spreken (Van een onzer verslaggevers) DE GEREF. ORGANISTENVERENIGING hield Zaterdag in Zwolle haar 22ste jaarvergadering. De voorzitter D. W. L. Milo sprak een bezin nend openingswoord, waarin hij waarschuwde tegen de zonde der eigen-1 willige godsdienstigheid, het actief bezig zijn in de eredienst zonder nauwkeurig te luisteren naar wat de Here geboden heeft. De heer J. yJ Dommele uit Klundert gaf op het Zuiderkerk-orgel een uitvoering van Bachs F-dur Toccata, Litanies van Alain en een partita van zichzelf oveii de Avondzang. Over de problemen van de hedendaagse orgelbouw werd een breed opgezet referaat gehouden door de heer Joh. M. Vetter uit Groningen. cultus en cultuur geen antipoden voor gereformeerden zijn. Voorts gaf de heer Vetter een overzicht van de ontwikke lingsgang van het orgel en de orgel, muziek. Het kerkelijk orgelspel wordt beheerst door de stijl van de eredienst, dt historische ontwikkeling en de muzieki stijl van de levende generatie. De orga-j nist mag geen vreemde taal spreken, maar een hoge en rijke taal op motieven, dti de gemeente verstaat, gebruik makend van de stijl en de techniek van de eigen tijd. De techniek is polyphoon en homo- phoon. Daarom moet het orgel mogelijk, heden scheppen voor beide soorten muziek. Verder sprak de "heer Vetter nog over allerlei technische problemen van •de orgelbouw, als tooncellenladen, kegel- laden, de verschillende soorten tractuur.; Spr. ontpopte zich als een voorstander van de mechanische tractuur. Volgens het jaarverslag van de s taris mr C. J. Verplanke is het ledental gestegen van 678 tot 690. Het aantal dona teurs bedraagt 536 en dat der bijdragende kerken 181. Buiten het normale werk heeft het bestuur het noodzakelijk geacht "i meer dan in het verleden te oriënte- inzake de orgelbouw. De G.O.V. voelt dat zij inzake de waardigheid van orgel een grote verantwoordelijkheid draagt tegenover de kerken der Geref. gezindte. Tijdens de behandeling der huishoudelijke zaken werd de heer Huizenga te Rijswijk herkozen als be stuurslid, welke functie hij Woensdag precies 20 jaar vervult. De referent Joh. M. Vetter schetste het orgel als een instrument waarop „muziek ero Gods" gespeeld kan worden. Daarbij wenste hij geen scheiding aan gebracht tussen „geestelijke en wereld lijke" muziek, doch hoogstens tussen muziek die een Christen mag vertolken die hij niet mag vertolken. Dit omdat Staaldraden braken als naaigaren Na veel strijd eerste dijkgat bij Kruiningen gedicht Zes betonnen gevaarten, ondanks tegenslag, toch nog op hun plaats CPANNENDE MOMENTEN waren Zaterdag te beleven aan de Zeedijk bij Kruiningen, waar men de eerste van de drie gaten heeft gedicht, dat wil zeggen geblokkeerd, met behulp van zes caissons. De eerste poging, die om even elf uur 's morgens werd ondernomen om het 60 meter brede gat te dichten, mislukte. Doch drie kwartier later lagen de zes gevaarten, die samen niet minder dan 720 ton wogen, op hun plaats. Voordien had men het gat met zink- stukken tot even boven de vloedlijn ge bracht en aan beide dijkhoofden twee caissons verankerd. De zes andere cais sons lagen op 30 meter uit de wal mei staaldraden verbonden en in toom ge houden door acht sleepboten, die op voile kracht moesten draaien om de caissons op hun plaats te houden tegen de met kracht lopende vloedstroom. TT t Langzaam werden om 11 uur de h?r V^L- Sons naar het gat gevierd, doch op eeker uit Poeldyk struikelde Zaterdagmiddag momenti op VJ£ £eter er voor. /we„kte spoorwegrails op het moment, WSM-wagon naderde, knaapje kon niet snel genoeg wegkomen, zodat hij een wiel over zyn linkerhand kreeg. De hand werd verbrijzeld. Slachtoffers van de watersnood Het informatiebureau van het Ned. Rode Kruis heeft de 78e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uit gegeven. Nienwerkerk Van Bloois. Jakoba Janna. geb. 15.6.1946 te Nieuwerkerk. Laatste adres: Molenstraat 166. FolmerDooge. Christina, geb. 16.8.1918 te Oosterland. Laatste adres: S utionsstraat 371. Fonteine, Leendert Cornelisj geb. 1.1929 te Nieuwerkerk Laatste adres: Kerkstraat 281. Van Strien, Cornelia, geb. 11.9. 1937 te Ouwerkerk. Laatste adres: Loens-vegje 435. i Van Tiggelen, Maatje Cornelia Johanna, geb. 27.8.1943 te Noord- gouwe. Laatste adres: Provinciale- weg 10. Oude-Tonge Bruinse, Jacoba, geb. 24.7.1940 te Oude-Tonge. Laatste adres: Sta tionsweg 81. Bruinse, Jeremias, geb. 5.101949 te Oude-Tonge. Laatste adres: Stationsweg 81. TiggelmanNoteboom, Styntje, geb. 27.8.1919 te Nieuwé-Tonge. Laatste adres: Blauwpannenweg 49. Ouwerkerk Berrevoets—Hocgerhuis. Klazina Cornelia, geb. 7.5.1917 te Oosteland. Laatste adres Oosthoek 176. Schoenmaker—Van der Have, Thona W„ geb. 225.1917 te Ooster land. Laatste adrts: No. 175. Stellendam Boshoven, Nceltje Tona. geb. 30.3 1949 te Stellendam. Laatste adres: Meidoornstraat 5. Zierlkzee Fondse, Abraham Jacob, geb. 9.5.1928 te Zierikzee. Laatste adres: Boerenweg B 520. de vracht naar links en sloeg met kracht tegen het dijkhoofd aan de kant van Hansweert. De staaldraden knapten af alsof het garen was en zwiepten over de toeschouwers heen, die ijlings wegdoken. Gelukkig werd niemand geraakt. Het leek alsof de zaak verloren was. De staat van de caissons sloeg om naar links en de caissons dreven het gat in. Twee boten konden de zaak echter nog houden en na veel gemanoeuvreer lagen de z' gevaarten opnieuw gereed om voor gat gebracht te worden. Doch ook de tweede keer leek het evenmin te gaan. De caissons waren met bouten aan elkaar bevestigd en op zeker ogenblik knapten tussen de twee middelste pontons enkele bouten af, met het gevolg dat de caissons in een zwakke V-vorm naar binnen dre ven. IJlings werden de zwakke plaatsen met staaldraden versterkt en aan de achterzijde kwam een sleepboot, die de caissons weer recht hield. Zo wist men ze langzaam op hun plaats te brengen. Direct is men toen begonnen met het aanleggen van persleidingen en het spui ten van zand. Kantelbakken kwamen met steen en kiepten hun lading de diepte in. Zo was dit karwei achter de rug. Het eerste gat bij Kruiningen was geblok keerd en dat met in Nederland gebouwde caissons. Kruiningen hoopt nu maar dat ook de andere gaten gauw zullen volgen. Rampaartsdijk verwoede strijd tegen het water gevoerd om het grote gat te dichten dat nabij de coupures van de Rijksweg en de tram in de dijk is geslagen. Gisteren heeft men de gehele nacht doorgewerkt en ook van nacht zal men blijven doorwerken. In het gat zijn enige betonnen bakken en een Westlandse zolderschuit gezonken. Het weer werkt evenwel niet mee. De sterke stroom, gepaard met de hevige Noord westen wind, vormen ernstige belemme ringen voor de goede voortgang van het Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk •roepen: te Ermelo (3e pred.pl.) J. C. Terlouw te Otterio. Aangenomen naar Amersfoort ((gestichtsgemeente „Zon en Schild" en; „Hebron", vac.-dr H. Bout) N. den Oud sten te Alkmaar. Beroepen te Utrecht (vac. J. B. Groe- newegen) J. Th. van Veenen te Hillegers* berg. Geref. Kerken •roepen te Groningen (nieuwe, 8e pred.pl.) J. Vrolijk te Rotterdam-Delfs- haven. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: tc Diever-Smilde H. Scholten te Berkum. Geref. Gemeenten Bedankt: voor Den Haag en voor Ottersville (Canada) W. de Wit te Moer- kapelle. HOOFDPIJN? Jaarbeurs te Parijs Zaterdag is de Parijse jaarbeurs ge opend, welke tot 25 dezer zal duren, en waarop 12.000 firma's zijn vertegenwoor digd. De 40 ha terrein bij de Porte de Versailles zijn vrijwel geheel bezet. Men rekent op 4 millioen bezoekers. De „vakgroep" van de beambtenbond bijeen Over de organisatie van handelsreizi gers hangt sinds een aantal jaren in d« Christelijke kring een bepaalde onzeker heid. Naast de Vakgroep Handelsrei zigers in de Beambtenbond (vroeger in de Ned. Veren, van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden) bestaat sinds 25 jaar een Ned. Vereniging van Christelijke Handelsreizigers. Sinds enkele jaren is ook de laatste aangesloten bij het C.N.V., onder beding echter, dat naar eenheid met de vakgroep gestreefd zou worden. De vorm daarvoor is nog steeds niet ge vonden. De zaak is thans aanhangig bij de grensregelingscommissie van het C.N.V., die dezer dagen uitspraak zal doen. Dit werd althans Zaterdag verzekerd op de algemene vergadering van de vak groep, die te Utrecht werd gehouden. De voorzitter, de heer Mar. Bos, van Groningen, wees er in zijn openings woord op, dat de vakgroep enkele jaren een afwachtende houding heeft aange nomen, maar dat thans toch besloten is, tot consolidatie over te gaan. In de be- Het lied der aethergolven DINSDAG Hilversum I 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.10 tram. 7.15 Jongenskoor 7.45 Morg< Jieuws 8.15 Symph. 10.00 Voor do kleuters 10.15 Com Gram 11.00 Voor de vrouw 11.30 12.03 Metropole orkest en soliste 1.00 Nieuws 1.25 Amus. •list 2.00 Gevar. progr. 2.50 Gra 4 30 Ziel 5.45 Regorlngsuitz.: „Er "ggespr. i „Ben je zestig?" I Act. 7.00 Nleu' „Uit het Boek De gewone man 8 sol. 8.50 „Per Just 9.20 Radio Phil, ork lOrecital 10.45 11.15—12.00 Gram. lam ad Pacem". klankb. ist 10.05 Radiodokter 10.20 .vondgebed 11.00 Nieuws 32. Joris zoekt dagen lang, maar René blijft onvind baar. Zijn meester staat hem toe, terug te keren feest. naar de kust en daar een halve dag te blijven Nu is hij vol moed en hoopt op gunstig resul taat. De bewakers van de schepen luieren en vissen, sommigen sluiten vriendschap met de kustbe woners, leggen zich toe op het kweken van vruch- alle gruwelen en reeds op Cuba de mensen in worpen, hutten van stro en zoden en later bouw- bescherming nam..Hij neemt zich voor, voortaan seis van hout met stenen onderbouw, ordeloos devoteüjk te knielen wanneer de padre de Mis door elkaar schots en scheef, maar ten slotte toch uitgebouwd tot een dorpsgemeenschap, die Moeder ging niet vaak ter Misse, en Onkel ze namen gaven in hun eigen taal, Heimstede en Freerik.. Moeder zegt dat Onkel een halve hei- Saxenheim. den is, maar dat is niet waar.Waar zijn ze nu? Rondom de Burght van Leyden is een stad Werkt moeder rondom de hut en zit Onkel op hetgebouwd, bewoond door mensen met gemengd duin te turen over de wijde zee? bloed, door zeelui van de kust, kooplieden uit Hij weet niet, dat Onkel heel iets anders doet. het zuiden. Joden uit onbekende streken. De stad ten en gewassen, anderen timmeren tafels en Qnkel moet vechten tegen het groeiende heimwee is ouder dan Die Haghe, er zijn straten en banken en trachten een scheepsruim om te frut selen in een woning naar de aard van hun land. Joris loopt hijgend en zwetend rond tussen de bodems, klautert onder felle zon naar binnen, overal waar hij stemmen hoort en kijkt gelei delijk wanhopiger hoe verder de tijd verstrijkt. René ligt inmiddels languit onder de schaduw van dichte palmen toebak te zuigen en chocola te slorpen, helpt de oude roodhuidige vrouwen bij het aandragen van vis en fruit en tracht de jongeren te behagen met lonken en knipogen. Maar die lokkende gebaren zijn hun vreemd kels, er is zelfs een drukkerij en in de Salomo- steeg bij de kerk van Sint Pieter is een huis ken, waar pamfletten te koop zijn en zeldzame boeken. In de taveernes beluistert hij de gesprekken, onderzoekt en vraagt. Want hij hoort vreemde verhalen over de nije leer en een onverschrok ken monnik, die het stoute stuk bestond, ketterse leringen vast te nagelen aan de kerkdeur te Wit- tenberg, een stad in een der Duitse landen. „Maar de Paters Dominicanen zijn begonnen, zijn borst, dat onuitroeibaar wortel schieten de verbreiding van de nije leer te stuiten. Hun Goudland gevonden DOOR K. JONKHEID „De Vrouw ln Gezin, Maatschappij en Staat, caus. 10.50 Voor de kleuters 11.00 Voor de zieken 11.30 Sopraan en plano 12.00 Lichte muziek 12.33 Voor het platteland 12.40 Sport 12.45 Orgelspel 1.00 Nieuws 1.20 Lichte mu ziek 1.50 Gram 2 00 „Zeg eens. Amerika.. I" 2.30 Gram 2.40 Schoolradio 3.00 Gram 3.15 Voor de vrouw 3.45 Gram 4.30 Voor de Jeugd 5.30 Gram 5 40 Voor de jeugd 6.00 Nieuws 6.15 Pianospel 6.30 Gram 6.35 Gram 6 50 „Pa ris vous parlc" 6.55 Koorconcert 7.25 Gram 8.00 Nieuws 8.05 Gevr. progr. 9.15 Lichte mi ziek 9.35 Meded. 9.40 Gevar muziek 9 50 ui Lichte muziek 10.30 Buitenl. overz. 10.45 ui Gram 11.00 Nieuws 11.15 New York Calllr 11.20—12.00 Gram. Engeland, BBC 330 m. 12.00 Orgelspel 12.! Voor de arbeiders 12.55 Weerber. 1.00 Nieuw 1.10 Gram 1.55 Sport 2.60 Voor de scholen 3.00 Vespers 3.45 Rep. 4.00 t 5.00 1 leren 5.55 Weerber. 6.00 Nieuws 6.10 Sport .20 Gram 7.00 Gevar. muziek 7.— .00 Klankb. 9.00 Nieuws 9.15 Ca dankbeeld 10.00 Caus. 10.15 Pianorecital 10.45 'arl. overz. 11.00—11.03 Nieuws. Engeland, BBC 1500 en 247 m. 12.00 Pari. 12.15 Gevar. muz. 12.45 Schots orkest de kinderen 2.00 Voor de vrouw muziek 3.4 Idem 4.15 Mrs. Dale s 30 Orgelspel 5.00 Gevar. muziek 1.45 V( .00 Gev Dagboek 5.30 Verz. progr. i spel 7.00 Nieuws er ;pel 8.00 Gev, en zijn volstrekt niet toeschietelijk. tonen meer verwondering dan belangstelling zal als hij zijn geest niet bezig houdt met andere Predikheren zijn overweldigende redenaars, hun ♦„»e,.W4»H4ir dingen. Hij gaat tochten ondernemen naar de woorden klinken als donderslagen. Zij zullen de T J J~~ f" ketterij uitroeien met wortel en al". Er zit een deftig sinjeur in fluwelen wambuis, zen, waar moerassen van veen en modder, ver- Zyn grote slappe hoed luchtig op de dikke krulle raderlijk bedekt met drijvende plantenklitten, die bol. „En als de Heren niet overwinnen kunnen zien en geroken heeft, en naar de vryheid vaste grond lijken, meteen benauwde verstikkings- met het woord, beschikken ze over middelen van de lage landen. dood bedreigen ieder mens en dier, die hun Was hij maar zeeman gebleven! Dan had hij ten zetten op het welige doodstapijt. En overal vindt hij hetzelfde volk, het volk dat Joden door dezelfde Heren.. De Inquisitie staat hem vreemd blijft, de Saxen, reeds in vroeger onder hun leiding" „Weet u er meer van?" vraagt Onkel. De sinjeur" glimlacht. „Meer dan goed is", zal aansluiting zoeken by de zachtmoedige padre binnenwater kan binnen dringen. Daar hebben ze Hij groet zwierig en stapt op. Bartholome de las Casas, die protesteert tegen een achteloos leeggesmeten blokkendoos neerge- „Wie is deze Sinjeur?" vraagt Onkel. Lichte muziek 11.56—12.00 Ni» mkrijk, Nat. Progr. 347 ra. 12.30 Concert Jieuws 1.55 Gram 2.00 Nieuws 2.05 Viool- il 7.01 Klass. muz. 7.58 Gram 8.02 Ka- ïuzlek 11.20 Gram 11.46—12.00 Nieuws. 11.45 Gram 12.30 Weerber. Nieuws 1.15 Gram 2.00 uur 3.30 Gram 4.00 Omr. ork. 4.30 u i 5.10 Gram 5.15 Voor de 6.00 Jeugd Brussel 12.34 Grarr Schoolradl Gram 5.00 Ni» kleuters 5.30 Gram 5.50 Boekbei en muziek 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuw. 7.40 Gram 7.50 Caus. 8.00 Omr. ork. en solist 9.00 Gram 9.15 Ethnlsche muz. 10.00 Nieuws 10.15 Jazzmuz. 10.45 Gram 10.55—11.00 Nieuw. Brussel 484 m. 12.10 Gram 1.00 Nieuws 1.10, 2.00 en 3.00 Gram 4.00 Lichte muz. 5.00 uur Nieuws 5.15 Gram 5.30 Zang en piano 5.50 6.30, 7.00 en 7.35 Idem 7.45 Nieuws 8.00 Carthage" 9.35 Gram Fragm. „Les Troj 10.00 Nlei 10.10 Omroep orkest 10.50 BBC European 8ervi< land 10.00—10.30 n.m. Nieuws. irs. Boeken ultz. voor Neder- Vraaggesprek (Op 224 en 4 TELEVISIE LOPIK Dinsdag NCRV 20.15—21.45: Journaal; Wei bericht; „Koningin Elizabeth II"; Pau; Zuid-Afrikaanse Volksspelen; Dagsluiting. ambtenbond zUn nu ook de technici, de j werkmeesters en de verzekeringsagenten1 als beroepsgroep opgenomen. De con-l centratie van verscheidene beroepsgroe- 1 pen in één organisatie is van grote.be- tekenis met het oog op de komende bedrijfsorganisatie. Voor tal van plaat sen moeten mensen geleverd worden. Een kleine organisatie zonder of met een enkele vrijgestelde kan dat niet. Het gevolg is: men telt niet mee. Vandaar de concentratie in een grote organisatie! met landelijke, plaatselijke en regionalei j beroepsgroepen. j Een nieuw reglement voor de vak-1 groep werd aanvaard, waarbij echter! de vaststelling van een definitieve naam werd uitgesteld, tojdat over de organi satievorm meer zekerheid bestaat. D« naam „vakgroep" wenst men niet langer, omdat deze „besmet" is door de organi satie Woltersom. Maar ook de naam „be- dryfs- of beroepsgroep" vond men niel aantrekkelijk. Het bestuur zal voorlopig in zftn hui dige samenstelling blijven. In de middagvergadering hield drs C. Hazenbosch, bestuurslid van C.N.V. en lid van de Tweede Kamer, referaat over „De economische functie van de handelsreiziger". Nieuw gebouw geopend van Wereldpostunie Zaterdag is te Bern het nieuwe ge- bouw van de Wereldpostunie geopend. De openingsrede werd uitgesproken door de heer F. A. Hofman, hoofddirecteur de Nederlandse Posterijen, die -voorzitter van de bouwcommissie werkzaam aandeel in de totstandko ming van het gebouw heeft gehad. Ook de directeur-generaal van de Nederland se P.T.T., de heer L. Neher, heeft het woord gevoerd. Hy dankte voor de hulp. die Nederland by de watersnood heeft ondervonden. De directeur van het Europese bureau van de Ver. Naties te Genève, de heer Adriaan Pelt, bracht de gelukwensen over van de algemene secretaris der V.N., Hammarskjoeld. De Eerste Ned. Bond van Oud-on derofficieren viert volgend jaar in Den Haag zyn 60-jarig bestaan. r- r» Te0h' de dames T- F.~ de Kat, 'ÏDeïft; F L Zecha, Leiden en de heer G, W. Riet Paap. Den Haag; prop ex god- irdheid de heer W. N. Bertram. Nbord- £oct' ex- Eneeakuhde mej. J. M. v. Meel. Den Haag; idem de heren E C C Ament. Den Haag; W W. J. Hermans, Den Th. J, van Loo, Rotterdam; N. G. M. Leiden; arUexamn de heren 'jhr J A F acker, Haarlem; R. J. M. Custers' Eind- oven en J. A. M. Schellekens. Rijswijk. AMSTERDAM 9 Mel. G.U. Geslaagd voor H A Bongers, A'dam: derlands J J Voskuil (cum laude) en E E belden te A'dam; voor cand. ex. aardri :unde G B Gerretson. A'dam en voor c IX. economie J R A Grolle. Baarn. AMSTERDAM. 9 Mei. V.U. Geslaagd :and. theologie C. W. de Vries te V wetensch. J. C. Hyma (Delft). A. H. Ressing (Wassenaar). F. J. M van Ros- :m (Delft 1voor doet. econ. vetensch J. (Delft)** <Den HaaJf) G' E NIJMEGEN. 9 Mei - R.K. Universiteit, eslaagd voor cand. wijsbegeerte cum laude H. H, Berger te Voorburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2