Met de nog lang niet lgb' woninsDouw zit goed het De (onjuiste) mededelingen van wethouder Deerenberg ten spijt Lenteklokjes gaven zestiende uitvoering C.H.U. NIEUWE IEIDSCHE COURANT 4 ZATERDAG 9 MEI 1953 Gemeenteraad van Alphen Opnieuw heeft Alpheus raad rich gisteravond geruime tijd bezig gehouden met de woningbouw. En de geluiden die hierover van achter de tafel van B. en W. klonken waren verre van eensluidend. Weth. Deerenberg had onlangs in een vergadering van de K.V.P.-kiesvereniging tamelijk blijmoedige geluiden doen horen. Die sloegen bijzonder In, omdat ze vlak na de bewogen raadszitting van 23 Maart jl. werden uitgesproken. Maar burgemeester YVitschcy gaf er gister avond blijk van veel minder optimistisch te zijn. In ieder geval staat wel vast, dat er geen concrete toezeggingen zijn dan voor ongeveer 120 woningen, welk aantal In Juni en in Augustus grotendeels mag worden aanbesteed. De heer Rogaar bracht het balletje het rollen toen hij bij het punt mede- de bouwvereniging St.-Jozef ten behoeve van de bouw van 44 woningen, ze heer Rogaar een misverstand te willen wegnemen. Er wordt n.l. beweerd, dat deze woningen straks uitsluitend toege wezen zulflen worden aan R.-Katlh. wo ningzoekenden. Dat is beslist onwaar. Deze woningen worden normaal door de gemeentelijke commissie aan daarvoor In aanmerking komende mensen toegewe zen. De huurprijs zal ongeveer ƒ8 zijn. Geen subsidie delingen vroeg wat het restant woningen is. waarover B. en W. bericht hebben, dat die na de 44 en 70 die reeds be- stedin-gsklaar zijn, nog uitgevoerd mogen worden. Weth. Deerenberg heeft wel mededelingen gedaan in een verkiezings vergadering, maar spr. wilde officiële gegevens ontvangen. Ook de heer Nijman roerde deze zaak aan de heer v. d. Meent wilde eveneens diere imliohtingen. De voorzitter zei: De zaak van de wo- Over punt 23, het voorstel inzake het ningbouw ligt betrekkelijk eenvoudig of verlenen van een subsidie aan het RK. niet eenvoudig, zoals men het noemen gemengd zangkoor St.-Böhifacius. kwa- wil. De 70 woningen van IJsselstein men <je tongen mochten vorig jaar niet gebouwd wor- pe heer Jansen zei dat hij er wel voor den, ondanks alle aandrang. Het bleef voelde deze vereniging te "helpen, «bij vage beloften. Spr. vroeg aan de heer door middel van een in het leven te Kiers van Wederopbouw: komt u eens pen cultureel fonds waar direct ƒ500 praten met B. en W Deze is geweest jrl gestort kan worden De heer Brokaar in Februari en zei: Ik kan jullie niet zei, dat dit voorstel zeer sterk beklem- helpen. Waarom andere gemeenten dan toonde de instelling van een culturele wél? Daarop kreeg men geen duidelijk „ad voor advies in dergelijke zaken, antwoord. Het contact bleef, alles was heer Geerlof wees op de consequen- echber vruchteloos. Duidelijk bleek, dat ties van het voorsteL Gaat men op dit het nog lang niet richtig is, ook nu niet, verzoek in, dan komen ook andere ■want zelfs de woningen voor het Ba- enigingen. Spr. voelde voor de gedachte ronie-personeel zijn vooralsnog niet be- van de vorige sprekers en wilde deze schikbaar, de mededeling in de verkie- zaak aanhouden. izingsbijeenkomst ten spijt. I De heer Brouwer was van gedachte dat rol, die ten opzichte van Alphen! verenigingen die werken ",J het culturele peil ln de gemeen- gespeeld wordt, is en blijft duister men krijgt, zo blijkt wel uit de mede delingen van de burgemeester, niets zwart op wit. Over de vergadering van 23 Maar* (Het was geen „donderrede" die ik hield maar een ware rede van een burge meester, die het belang voor zijn ge meente zoekt, Merkwaardig was wel, dat na de vergadering op 23 Maart de vol gende dag de toezegging kwam bouw der woningen van IJsselstein (bouwvereniging Sint-Jozef. Spr. noemde het spijtig, dat medede lingen door een wethouder in een 'kiezin'gsvergadering waren gedaan, v dat de raad er iets van wisrt. Temeer dat de verstrekte inlichtingen niet juist, blijken te zij**. \De (heer Rogaar zei, dat wethouder Deerenberg dus de woningzoekenden blij gemaakt heeft met een dode mus, De heer Deerenberg heeft zich uiter aard verantwoord en zei, nóg de over tuiging te hebben, dat wanneer deze zaak op de juiste wijze, dat is met voorzich tigheid, behandeld wordt, men meer za bereiken. Spr. twijfelde er aan, of wel steeds de juiste toon is gevoerd van oordeel in die verkiezingsvergade ring het gemeentebelang gediend te heb. ben. De voorzitter zei. dat de woorden de wethouder critiefc inhielden op zijn beleid; dat hij, met een ruime staat dienst, dit niet nam, en dat 'hij er niets voor voelt. Alphen aan den Rijn zelfs door kleinere gemeenten in een hoek te -laten drukken. Voorts: dat hij geen woord terugneemt van wat hij op 23 Maart heeft gezegd. (Nadat met deze zaak een uurtje zoek was gebracht, stelde de heer Ruyssenaars voor een commissie uit de raad te be noemen om eens in Den Haag te gaan praten. Andere leden voelden daar niets voor. De heer Slootjes was van mening, dat de grootste grief van de raad geweest ie, dat deze zaak eerst in een partijver- godering is meegedeeld. /Ten slotte werd maar besloten een en ander verder in comité te behandelen, waarmee men gewacht heeft tot het ein de der vergadering. te gesteund moeten worden. Maar gaat men od dit voorstel in. dan komt een paar weken een andere vereniging. De heer v. d Lee verklaarde zich het voorstel. De verenigingen moeten zioh er van overtuigen of ze kunnen uit komen. Dit voorstel werkt zorgeloosheid in de hand. De heer Ruijssenaars wilde het gehele tekort van St.-Bonifacius ver goeden en dat zeker niet omdat het eer de|RK. vereniging is; spr. zou iedere ver- dfli eniging die werkt voor de culturele Koopavond Hierna werd eerst aan de orde gesteld het voorstel tot het instellen van koopavond waarover in de vorige gadering de stemmen staakten. De heer Brokaar maakte melding •en vergadering belegd door de midden- •tandsverenigingen met de samenwerken de vrouwenverenigingen en de unie van werknemers in de winkelbranches. Men was het eens geworden en spr. zou dus nu vóór stemmen. Hij zei, dat een koop- avond' op Vrijdag echter weinig effectief zal zijn, daar de lonen op Zaterdag •trekt worden. Aan de Kamer van Koop handel is gevraagd bij de werkgevers aan te dringen op uitbetaling van de lonen op Vrijdag, maar er is nog niets bekend. Ook de heren Verdonk en Geerlof mo tiveerden waarom ze nu vóór zouden stemmen. De heer Rogaar zei, dat de Pv.dA.-fractie tegen bleef De stemmen verhouding (vorige maal 9—8) was nu: 14 voor, 4 tegen; met de P.v.d-A.-fractie •temde de heer Slootjes tegen. Een lange rij van punten ging hierna «.h.st. onder de hamer door. Ze betroffen •ohooizaken, verpachtingen en verkoop bouwgrond aan S. D. van Hemsbergen en aan bouwverenigingen. Weekmarkt De uren van de weekmarkt werden overeenkomstig het voorstel gewijzigd. De heer Jansen bepleitte vlugger oprui men, opdat de handicap voor het ver keer, een afgesloten Toussaintstraat, niet langer duurt dan hoognodig Is. De heer Rogear vond het jammer, dat de markt van 30 April een dag vervroegd was. Het zou nog een verzetje geweest zijn op deze dag waarop de verjaardag van de Koningin in de gemeente zo arm zalig is gevierd. Ja, zei de voorzitter, maar de raad stelt vast en B. en W. voe ren dat uit, dus het verwijt, verklaarde •pr. onder gelach, (komt op de raad neer. Weth. Dekker zei: Er wordt uiteraard verondersteld, dab op Koninginnedag feest gevierd wordt. (De vooratellen tot verlening van cra- dleten voor reparatie van de gashouders •n verbetering van de watervoorziening wenden goedgekeurd. Misverstand heffing willen steunen, indien nodig. De instelling van een culturele raad met 500.— ter beschikking, is niets. Het be tekent een fooi voor enikele verenigingen. Laat men dan de helft van de 16.000 vermakelijkheidsbelasting, die binnen kort (buiten Avifauna) in de pot stortem dan kan men wat doen. De heer v. d. Akker ging mee met hét voorstel ƒ200 te geven; vergoedt men het gehele tekort, dan is het karakter van subsidie weg. De heer v. d. Meent noemde het een droevig verschijnsel, dat deze kerkelijk georiënteerde vereniging voor dit luttele bedrag bij de gemeente aanklopt, omdat men anders met onder gang bedreigd wordt. Wat blijft er zo over van de RK. eensgezindheid? Heeft Hosanna ooit voor tekorten bij de ge meente aangeklopt? Andere sprekers o.w. de voorzitter, we zen op de noodlijdendheid der gemeente; de begroting 1952 is nog niet eens door Ged. Staten goedgekeurd. Het zou niet verstandig zijn voor het lopende jaar nog een nieuwe post aan te brengen. Weth Dekker zei blij te zijn, dat de meerderheid van de raad hier een taak ziet. We móéten, ook in verband met de industrialisatie, meer aandacht gaan schenken aan de culturele verheffing. Ver enigingen die cultureel-verheffend werk doen, maken aanspraak op medewerking. Inderdaad onze gemeen-te is noodlijdend, maar zijn we dat ook niet op het gebied der culturele verheffing? Laten we deze aanvraag en eventueel volgende aanvra gen afzonderlijk beantwoorden. Spr. was van oordeel, dat Ged. Staten dan wat milder zullen zijn dan wanneer een vast bedrag gesteld wordt voor een culturele langdurige discussie kwam ten ging was door ziekte afwezig, de heer Nyman was reeds vertrokken in verband met z'n verjaardag). De voorbereiding voor de instelling van een culturele raad zal bespoedigd wor den, opdat deze in het volgende begro tingsjaar zijn arbeid kan beginnen en hiervoor een post op de begroting kan worden geplaatst. Gasverstikking Onze 25-jarige plaatsgenote, mej. C. Straver, die werkzaam was by Heck's lunchroom te Amsterdam, is gistermor gen in haar pension door gasverstikking om het leven gekomen. De doktersdienst De Zondagsdienst van de huisartsen wordt waargenomen door dokter P. Ste- houwer, Wilhelminalaan 41. telef. 2170. Firma Couvee heropende De Julianastraat was gisteren in vlag- gentooi. Dit was een bewjjs van mede leven in verband met het feit, dat de 200 jaren bestaande zaak op het gebied var woninginrichting van de firma P. J. Cou vee heropend is. Wat zich aan het oog openbaarde, was een ware verrassing. De winkelruimte is geheel gemoderni seerd en fraaie, ruime étalages trekken de aandacht. Onder leiding chitect P. J. Groenhart is iets tot stand gekomen, dat een sieraad voor de Julia nastraat genoemd mag worden. De feestelyke opening werd gistermor gen in de grote toonkamer verricht door een van de firmanten, de heer P, Couvee, in tegenwoordigheid van wethouder Dek ker, de gemeentesecretaris Deerenberg. De heer Groenhart bood electrische klok aan. Des avonds wa: zaak voor belangstellenden te bezichti gen. Velen hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt. ALKEMADE Zondagsdienst De dienst der huisartsen wordt genomen door de artsen Van der Werf, Van der Bijl en Muskens. BENTHUIZEN Hervormde Gemeente: 9.30 u. ds J. J. Timmer van Nieuwerkerk ad. IJssel; 6 u. ds H. M. Cnossen van Gouda. HAZERSWOUDE Landbouw-jongeren De jongeren-organisatie van de Hol landse Maatschappij van Landbouw hield gisteravond in het Oude Raadhuis de jaarvergadering. De voorzitter, de heer A. van der Velde B. C.zn, herinnerde in zijn openingswoord nog even aan de zo geslaagde ontwikkelingsavond. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mej. D. Rensink, bleek, dat de met 15 leden begonnen verenigi g nu reeds 39 leden telt. Ook de penningmeester, de heer K. Verheul, ken een optimistisch geluid laten horen. Tijdens de bestuurs verkiezing werd mej. D. Rensink herko zen, terwijl ln plaats van de heer R. Dor- repaal de heer C. Noordam Pjzn werd gekozen. De Maatschappij van Landbouw be staat dit jaar 75 jaar en nu is de jonge- organisatie verzocht om een toneel stuk op te voeren. Mej. A. Wille heren Kr. en A. Verheul werden commissie hiervoor gekozen. Op 9 Juni wordt een uitstapje gemaakt i landgoed De Hoge Veluwe. Plattelandsvrouwen Dinsdagavond om kwart voor 8 verga dert de bond van plattelandsvrouwen hit Oude Raadhuis. zij extra bijdragen van enige leden kon de schuld op de piano worden afgelost, terwijl ln de kas een batig saldo over bleef. De voorzitter en bibliothecaris C. Sna- terse werden herkozen. Besloten werd deel te nemen aan het zangconcours te Hoog-Soeren, en wel in de eerste afde ling. Het meisjeskoor zal uitkomen in hel zangconcours te Leiden. In November hoopt de vereniging on der auspiciën yan het bestuur van de ring van Chr. zangverenigingen een zan gersavond te houden. Misschien wordr deze zomer in de openlucht een avond concert gegeven. ROELOFARENDSVEEN Veilingen in volgende weck In verband met Hemelvaartsdag a s. Donderdag is er volgende week veiling van groenten op Maandag, Dinsdag en Vrijdag. Bloemen op Maandag, Woensdag en Vrijdag en Aardbeien dagelijks, be halve Donderdag. TER AAR Huisvuil In het deel van de gemeente, waar het huisvuil op Donderdag wordt opgehaald, zal dit op 14 Mei (Hemelvaartsdag) niet geschieden. Het vuil wordt daar die week op Woensdag opgehaald. Voorrangskruispunt Belanghebbenden uit deze gemeente, die veelvuldig het kruispunt Verlengde Aar kade—Nieuwe Weg nabij de slachtplaats te Alphen passeren, wordt er op gewezen, dat dit kruispunt als „voorrangskrui sing" is aangewezen, waardoor het v keer over de nieuwe provinciale weg beide richtingen voorrang heeft gekregen boven het verkeer over de Aarkade van af Ter Aar of Alphen. WOUBRUGGE Ereschuld en dank baarheid Onder de Duitse troepen, die zich tij dens de bezetting in ons dorp bevonden, •n ook enkele leden van een afdeling veldartillerie. Twee van hen, afkomstig uit Beieren, waren uitgesproken geen s en konden het goed vinden met de dorpsgenoten, bij wie zij ingekwartierd n. Toen zij vertrokken naar Rusland beloofden zij hun gastheren, te zullen sdhrijven, als zij de oorlog daar zouden overleven. Beiden keerden in 1945 be houden weer. Op zichzelf is dit geen ver- meldenwaardig feit. Doch onze gastheer ontving dezer dagen •n- brief, waarin zijn vroegere kostgan ger hem mededeelde, dat hij burgemees- van een Beiers dorp was geworden dat het voor hem een grote voldoe ning was, persoonlijk de actie te mogen leiden tot leniging van de Watersnood in land. Voorwaar een voorbeeld van naastenliefde en dankbaarheid van onze Oosterburen. VlSSERUGOLr Tong en schar straks alleen nog in Artis te vinden? De vijfde Mei is niet slechts ee der feesten, maar ook een moment, op we graag eens even achterom Achterom naar de dagen, die volgden op die vijfde Mei van 1945. Bij gebrek boter, vlees en eieren stonden de klai in de rij voor een beetje vis en toen er met de gecombineerde visverzending wel een paar stuivers verdiend. Weet ge Kotters aan de markt, de markt, die nog half in puin lag, met 50 of kisten grote- en middelschol. Trawlers met 50 of meer kisten grote- en middel schelvis, botters met meer grote dan kleine tong en het bleek, dat de vijf Jaar rust de visstand heel goed had gedaan. En nu? Grote schol en grote schelvis zyn i een lantaarntje vaak niet te vinden als er een kotter met 1800 kilo tong bin nenkomt, dan zyn daar 75 kilo lappen bij cn de handel moet de klanten tcvredei stellen met gestripte radio van acht in een kilo. We zijn dus op het probleem overbevissing terecht gekomen. Het pro bleem van de trawler, die door stofzuigt en daarby misschien nog wel wat haring overlaat, maar de platvis de fijnvis zo hevig uitdunt, dat er tijd gaat komen, dat een schol en tong alleen nog maar in het aquarium van Artis zijn. te bezichtigen. Ook al zijn de mazen vergroot, schip met 800 paardekrachten en Enge land bouwt naarstig aan schepen met 1200 paarden trekt in een uurtje negentig procent van de jonge vis boven het water, en het probleem vai bevissing zal er misschien nie heel erg mee zijn gebaat. Waarom beschermen we internationaal niet de bekende broedplaatsen vis? Waarom komt de Engelse wel in de Moray Firth en worden Belgen en Hollanders daar geweerd? Er zou dan wellicht een kansje zijn, dat de viswinkels de mooie sorteringen van vroeger terugzien nog klanten zijn tegen die tijd de juffrouw voor de toonbank niet langer naar huis wordt gestuurd met de katvis, die de détaillist nu moet verkopen. Al gaat de vloot pas 26 Mei na; om nieuwe haring te halen, op de bevrij dingsdag hebt ge ze al kunnen eten op de Dam voor vijftien hele centen het stuk. Het was dan wel geen zoals wij ze kennen, maar och, het publiek trapt er wel in als een handige venter de beste uit de verse haring de trawlers haalt, laat kaken en zouten :e dan onder een mooi vlaggetje en aanlokkelijk bord voor de allereerste Hollandse Nieuwe slijt. Geen LE1MUIDEN Zondagsdienst Voor de Zondagsdienst der huisartsen verwijzen wij naar Alkemade. Vyftig-jarig huwelijk Het echtpaar A. de Rijk—D. de Rijk— Zeldënthuis hoopt morgen zijn vijftig jarige echtvereniging te herdenken. De ruid is 79 jaar oud en de bruidegom 74. OUDE WETERING Halleluja floreert De zangvereniging Halleluja heeft gis teravond haar algemene ledenvergade ring gehouden. In zijn openingswoord zeide voorzitter J. Los, dat de vereni- het afgelopen jaar niet achteruit slotte het voorstel in stemming om 2001 is gegaan. Er zijn" 44 leden; twee kerk- subsidie te verstrekken, Het werd ver- koren werden gevormd. Ook heeft Hal- orpen met 98 stemmen (de heer Kroon I leluja een kinder- en meisjeskoor. Dank VOORSCHOTEN En sloten daarmee het seizoen Met de uitvoering gisteravond in de Gereformeerde kerk voor Voor schoten al de zestiende toerd het Lenteklokjes-zangseizoen afgesloten. De avonden in KatwijkLeiden, Sassenheim en Voorschoten hebben veel bezoekers getrokken en veel succes gehad. Mej. Meyering kan tevreden zijn, dat lar werk zo kennelijk wordt gewaar deerd. Nu weten we wel, dat volijverige op dit gebied zijn er ook dan genoeg alle kunstliederen het liefst van het kinderzangreper toire zouden willen verbannen. Deze geestdriftigen stellen alle psychologische v paedagogische batterijen op, om hun eningen de overhand te doen krijgen. Onder de leus van „Laat het kind zingen, n leeftijd past" houdt men dan krachtdadig opruiming onder alles, wat op de kinderkoorprogramma's naar grote-mensenrmuziek zweemt. Persoonlijk hebben we het puritanisme dezer vernieuwers nooit van heler harte toejuichen, al zij het goede in ven ook onzerzijds erkend. Want waar moet de grens liggen? En is het nu werkelijk zo erg, om kinderen al vroeg met goede kunst in aanraking te bren gen? Riek Meyering geeft met haar pro gramma's te kennen, dat zij daarvoor et beducht is. En zo leren haar Lente klokjes allerlei mooie liedjes, die ze in hun latere leven zeker met vreugde in de herinnering zullen meedragen, die hun muzikaal onderscheidingsvermogen scher en en hun smaak veredelen. Met stille aandacht heeft het talrijke publiek naar de heldere en vaak fijne zang van de meisjes geluisterd. We merkten een paar stemmetjes op, die zich niet altijd volkomen in het geheel voeg den. Maar overigens klonken de liedjes er. gaaf. We noemen maar weer: „En over de weide" (Van Rennes), „Wiegelied" (Hullebroeck), ,,'t Muizeker" (De Lange), „Meiliedje" en de fraai uit gevoerde zangspelletjes „Poppenspel" en „Tyrolerlied". Het jongenskoor vond zeker geen ge ringere waardering met o.a. „Gelyck als de witte swaenen", de canon „Vanitas vanitatum" en vooral „Voor 't kantklos sen" (Hullebroeck), het melodieuze „Maienhafer Summen" (Abt) en „De Krekel en de Mier". Het applaus, dat zo nu en dan opwel de gelukkig beperkt door de continu- pianobegeleiding was welsprekend ge noeg. De beide koren besloten gezamen lijk met Schumann8 „Lentezang". Nico Christiaanse zorgde voor een cor recte pianobegeleiding, die bij momenten (o.a. in „Voor 't kantklossen') blijk gaf van een gezonde muzikaliteit. Gemeenteraad van Katwijk vrijheid om gasprijs voor allen te verhogen Grote waardering voor werk van K.R. B. Gisteravond Was de gemeehteraad van Katwijk in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van de burgemeester, mr W. J. Woldringh van der Hoop. Afwezig waren de heren N. J. van DuUvenboden cn G. van Rijn. Na de ingekomen stukken, waarbij'de heer H. Haasnoot opmerkte, dat de voorbereiding véor deze vergadering wel wat kort was geweest, kwam als eerste punt aan de orde wijziging van de gemeentebegrotingen 1951 en 1952, die aangenomen werd. Joh. i W. Verlies voor Voorschoten Herstel van de molen in de Papewegse polder bleek niet meer mogelijk te zijn. Vandaar dat men tot afbraak is overge gaan, Slopers zijn bezig de laatste resten te verwijderen. Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door dokter H. Olthuis, Leidseweg 179, tel. 527. Geref. Schoolvereniging Woensc.agavond om 8 uur wordt in het schoolgebouw aan de Wijngaardelaan de j rlijkse ledenvergadering gehouden v de Geref. schoolvereniging. Sedert de totstandkoming jaarweddenverordening 1949 is er op het gebied van de bezoldiging van het ge meen tepersoneel een zekere stabiliteit ontstaan. In de basisnormen werden immers, behalve een incidentele veran dering, geen wijzigingen aangebracht. In de loop van 1950 en 1951 werdt salarissen en lonen wel opnieuw hoogd, maar deze voorzieningen hadden tot doel het evenwicht tussen lonen prijzen te bewaren of te herstellen. Inmiddels heeft de gemeente üe grens van 24.000 inwoners overschreden. Voor verschillende aangelegenheden kan gevolgen hebben, o.a. ten opzichte van de bezoldiging van de burgemeester, de secretaris en de ontvanger. De bezoldi ging van deze functionarissen houdt nauw verband met de grootte der gemeente. De salarisverhoging zal kun nen worden toegepast als per 1 Jan. 1954 het inwoneraantal nog boven de 24.000 zal zijn. Ook de directeur hoofdcommies-redacteur zullen onder deze nieuwe regeling vallen, even als de hoofdcommies en de commies A. Teneinde dan tot verhogingen te kun nen overgaan stelden B. en W. voor, de verordening tot regeling van de jaar wedden van de ambtenaren in dienst der gemeente te wijzigen. De heer C. van der Plas had bezwa- n. De lagere ambtenaren en ;n, die het het hardst nodig zouden hebben, worden niet geholpen. Sjx\ kon daarom moeilijk zijn stem aan dit voor stel geven. Van de bestuurstafel werd geantwoord, dat B. en W. hiervoor, be grip hadden, maar de bezoldiging arbeiders zit vast aan de klasse-indeling en dat is iets, waar het ryk over te beslissen heeft. De burgemeester ge loofde echter, dat de hele materie van de klasse-indeling door de regering op de helling wordt gezet. Met de stem van de heer C. van der Plas tegen, werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Het volgende punt was een wijziging in de verordening tot regeling van de lonen der werklieden. Door de sterke uitbreiding van de bebouwingen habben de werklieden, die tot taak hebben de straatverlichtingen te controleren, meer arbeid te verrichten. De jaarlijkse ver goeding. nu f 75. wilden B. en W. bren gen op 125. Aangenomen. Vele gemeentebesturen hebben een verplaatsingskostenregeling ingevoerd. Voor het aantrekken van goede werk krachten is het, aldus B. en W„ van het grootste belang ook voor Katwijk een dergelijke regeling te treffen. B. en W. wilden er van uitsluiten de ongehuw- den. die in pension zyn, en de arbeids contractanten. van wie niet gezegd xan worden, dat zü tot de vaste kern gaan behoren. Voorts achtten B. en W. een vergoeding in 50 pet van de pensionkosten gedu rende de tijd dat de ambtenaar ter plaatse nog geen woning ter beschikking heeft, voldoende. Tegen een der artikelen rezen ernstige bezwaren: waarin gezegd wordt, dat de pensionkosten voor een belanghebbende, die cr niet in slaagt voor hem en zijn i gezin een geschikte woning te vinden, tot ten hoogste 50 pet worden vergoed Het voorstel van de heer B. Vooijs om dit te veranderen in 90 pet werd na brede discussie met 17 stemmen tegen 1 stem aangenomen; de heer A. Pronk was tegen. Gasprijs Door de stijging vah de kolenprijs mag de gasprijs worden verhoogd. B. en W. zeiden, geen vrijheid te hebben gevon den de gasprijs in Katwijk voor alle ver bruikers te verhogen. Er moet echter winst van het gasbedrijf met f 12 000 zou worden verminderd. B. en W. stel den nu voor de in het vastrecht begre pen betaling van 10 m3 gas met 1 ceni per m3 te verhogen, wat f 3680 zou op leveren. De heer L. van der Zwan merkte in een breed betoog op, dat de grootverbruiker in verhouding minder behoeft te beta len dan de kleinverbruiker, wat spr. zeer onbillijk vond. Spr. wilde iedereen laten delen in de gevolgen. Na een uit voerige toelichting van wethouder D. J. Kleen werd het voorstel aangenomen. Het kabelnet in de Voorstraat tussen het Noordeinde en de Torenstraat moet worden verbeterd. De kosten worden geraamd pp f 6800. Daar een deel va werkzaamheden ten gerieve van coöp. Raiffeisenbank en de coöp. Ver- bruiksvereniging wordt uitgevoerd, von den B. en W. het billijk, dat deze resp. f 250 en f 500 in de kosten tegemoet komen. De heer Pronk was het in 't geheel niet eens met het laatste en wilde, dat het gemeentebestuur het gehele bedrag voor zijn rekening neemt. Van alle zijden bestreed men deze zienswijze. Na de; toezegging van B. en W., dat elk geval op zichzelf zal worden bezien, ging de raad er mee accoord. Toen kwam ter tafel een voorste! de verordening op de heffing en ir dering van de straatbelastlng te wijzi gen. Tot nu toe waren alleen eigendom men e.a. aan openbare landwagen belast baar. B. en W. wilden aanvullen, dat ook eigendommen, die aan openbare wa terwegen liggen, belastbaar zijn. Accoord. De strandposten Hierna kwam ter sprake het voorstel tot het verlenen van een crediet het wederoprichten van de K.R.B.- strandposten. Uit de discussie was grote waardering voor het werK van de K.R.B. op te maken. Het bedrag van f 20.0U0 moet gezien worden als een lening, waaruit B. cn W. naar behoeven mogen putten, om de brigade uit de nood te helpen. Aangenomen. Ingaande 1 Januari 1953 is de pacht prijs voor het kampeerterrein verhoogd van f 350 tot f 500 per jaar. De ge meente is echter verplicht te zorgen vooi een geheel nieuwe afrastering. Hiervoor vroegen B. en W. een crediet van f 3000. Een enkel advies en toen viel ook voor dit voorstel de hamer. De aannemer A. Heysteeg te 's-Gra- venhage vroeg voor gedurende de bezet ting in het kustgeoied uitgevoerde sloopwerkzaamheden nog een bedrag van f 24.000 op grond van de met hem gesloten aannemingscomracten. Het ge meentebestuur stelde zich na c gen rechtskundig advies, op het punt, dat dit een kwestie is. die het ryk aangaat, terwijl het r-.jk dit bestrijdt. Om klaarheid in deze vorcenngskwestie te krygen stelden B. en W. voor dat de gemeente zich voor deze zaak wendt tot het Gerechtshof in Den Haag, ten einde een verklaring te krijgen, dat oe overeenkomst met de neer Heijsieeg niet strekte of bijdroeg tot de verplichting van de bezetter tot herstel of verzeke ring der openbare orde en net openbare Door dez -/erkiarmg zou de ge meente, er van uitgaande dat de ge meente aansprakelijk is, niet gebonden zijn door het gesloten aannemingscon tract en dus van iedere verdere beta lingspicht bevrijd zijn. Wel kon een be roep gedaan worden op verjaring van Reportages van af de „Gorredijk" Als op 26 Mei de haringvloot uitvaart, zal de K.R.O.-reporter Ben Brans zich aan boord van de „Gorredijk" bevinden om vanaf dit schip regelmatig reporta ges te geven van de haringvangst. Deze reportages zullen worden uitgezonden het N.C.R.V.- en het K.R.O.-programma. De reporter hoopt ook een ooggetuige- verslag te kunnen geven van de rac jagers om de eerste Hollandse haring aan wal te brengen. De aankomst van de eerste jager zal ook van af de wal worden verslagen, waarbij een kruisge- sprek met de varende reporter wordt ingeschakeld Lang en weinig De markt moest het gisteren zonder trawlers stellen: er waren alleen drie Noordloggers, die na lange i niet veel bijzonders meebrachten, regels kabeljauw gingen van f 45 tot 155. en de kisten zaten om de f75. Wijting deed f26 en schol II f27, terwijl de drietjes voor f 18 tot f22 van de hand gingen. Tarbot bleef om de fl.75 schom melen en al was er weinig tong. de prijs hiervoor wilde ook niet omhoog. De KW 7 maakte gisteren voor vijftien dagen f9800. Goed begin Onze oude KW 57. thans de fonkel nieuwe IJM14 „Annie", voltooide giste ren haar maidentrip en liep met kisten prima vis in IJmuiden binnen. Het schip vertrok 30 April. Het heeft toch nog gelost en besomde rond f7500. waarmee schipper Prins een moedgevend begin maakte. De makreel van de „Annie' (200 kisten) deed omstreeks f 18 per kist. Nog vissende De Haarlem, die zoals gemeld voi Maandagmarkt komt. heeft al 1400 kisten aan boord en het schip viste gisteravond, nog. zodat het 'n veelbelovend voorraadji belooft te worden. Vanmorgen was di Eveline aan de markt. gemaakt over de plaatselijke politie Waarderende klanken waren te beluis teren in verband met een ongeregeld heid, die zich op Koninginnedag 's mid dags heeft voorgedaan. De Doiitie treft hierin geen enkele blaam. De aanlei ding was, dat een inwoner zich, in er nelijke staat, na baldadigheid verzet: tegen de politie. KATWIJK Begin Juni Casa-Cara- tournooi Iin de eerste drie weken van Juni wordt te Katwijk aan Zee het jaarlijkse Casa-Cara-schaaktournooi gehouden. In de eregroep wordt gespeeld met acht genodigde spelers om de Casa-Cara-1 selbeker, thams in het bezit van heer Schusz van de schaakvereniging Philidor te Leiden. Voor de andere groe pen, die naar de sterkte der spelers worden ingedeeld, bestaat gelegenheid tot inschrijving bij de secretaris van de schaakvereniging Katwijk, de heer A. Hqgewoning, Jac, van Heemskerklaati 24 te Katwijk aan Zee. Hieronder volgen' dan 'nog enige uit slagen van onderlinge wedstrijden. Groep 1 (kampioensgroep): E. H. van GalenD Hoek 10, A. VermeerJ. H. Edeling 01. Jeugdgroepen groep 1:. H. van Galen A. C. Berkheij 0—^1, groep 2: A. Dorre- paalJ. A. Bloot 10. Opbrengst De Emmabloemcollecte heeft 721,14 opgebracht. Zondagsdienst Voor zover het patiënten betreft de dokters J. Bergman en H. M. Hueting te Katwyk aan den Rijn en E. E. var Laan te Rijnsburg, wordt de Zondags dienst der huisartsen morgen waargeno- door dokter Van der Laan, Rapen burg 1, tel. 2810. KATWIJK AAN~DEN RIJN Veiligheid voor alles Het gemeentebestuur huldigt het stand punt, dat veiligheid voor alles gaat. Er omdat het er met de haastige autorijders fietser^ aan de Rijnbrug toch som! maar raar van langs gaat, heeft het be sloten aan weerszijden van die brug af sluitbomen te maken. Het is een kwestie van een paar dagen. Dan zullen die haas mensen zich wel móéten beheersen. NIEUWBOUW en REPARATIE J. A. v. d. HORST Telef. K 1718—2160 Katwijk a. d. Rijn KATWIJK AAN ZEE Gereed voor de visserij Bij de door de centrale commissie voo de stuurliedenexamens te 's Gravenhaee gehouden examens zijn geslaagd voor het tweede gedeelte van het stuurman bij de zeevisserij, recht- gevend om als schipper op te treden: A. Schaap, stuurman van de KW 78. Sim. Kloos Gzn, stuurman van de KW 147. Huig van Beelen Dzn, stuurman van de KW 56, Corn. Haasnoot. Czn van de KW 169, P. van den Oever Jzn, van de KW 6 en Dirk van der Plas Dzn, schip- ;r van de AM 16, alhier. Voor het eerste gedeelte van het ge noemde examen zijn geslaagd Corn. Kuijt, Mach. zn, D. Varkevisser Bzn, beiden alhier, en M. P. de Linzel de VI. 14, wonende te Noordwijk Zee. Bij de gedeeltelijk alhier en gedeelte lijk te 's-Gravenhage vanwege de cen trale-commissie voor de machinisten- ens gehouden examens van motor- drijver bij de zeevisserij zijn geslaagd: W. de Jong Wzn van de KW 78; A. C. Duijn Azn, motordrijver van de KW 29, Corn, van der Plas Jzn, Jac van der Bent Lzn, W. Ouwehamd Tzn, Corn, d. Bent Wzn, allen alhier, J Hoofd Jac. Hazenoot Azn, beiden te Noord- wijk aan Zee. Bij de vanwege de afdeling Kusttele- grafie der P.T.T. te 's-Gravenhage ge- houden examens zijn geslaagd voor ra diotelegrafist J. Haasnoot Hzn en Gijs in de Plas Wzn, alhier. Alle geslaagden waren leerling v visserijschool alhier. Zweeds blad schreef over Katwijk H1LLEGOM Foto-archief voor gemeente en W. van Hillegom hebben het, nemen in de gemeente-secretarie een! foto-archief van de gemeente Hillegom inj te richten. Voor het aanleggen daarvan! zouden zij graag de medewerking van de ingezetenon willen hebben. Ieder, oude foto's, ansichtkaarten e.d. hiervoor wil afstaan, hetzij voorgoed, hetzij het maken van een reproductie, wordt irzocht die aan de afdeling Registratuur r gemeente-secretarie te doen toekomen, 'onder-vermelding van tijd en plaats v op de foto is gemaakt. LISSE Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen worde waargenomen door dokter Duymaer vr~ Twist. NOORDWI1K Uitbetaling onderstand Dc uitbetalingen van het Burgerlijk Armbestuur zullen in plaats van Donder, dag 14 Mei, plaats vinden op Woensdag 13 Mei a.s. Spreekuur schoolarts De schoolarts houdt zitting Woensdag 13 Mei van 2—3 u. in de O.L. school, Van Panhuysstraat. Betaling rekeningen B. en W. brengen ter openbare kennis; dat rekeningen voor in de periode van 110 Febr., ter beperking van dijkdoor- braken in de noodgebieden geleverde zandzakken, rubberlaarzen, spaden, dek zeilen. ter betaling kunnen worden aan geboden bij de dir.-gcn. van de Rijks waterstaat Van Hogenhoucklaan 60, Den Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordn waargenomen door dokter Kruyt. Opbrengst collecte De Emmabloemcollecte bracht f 612.50- op. Ondertrouwd: Avd Mey, 22 j en, A Weyers. 25 j; P Boot 26 j en C M Steen-; voorden, 24 jr; C Ravcnsbergen, 24 jr ea A Varkevisser, 21 jr; L Barette 29 jr ea' M Wempe, 20 jr. Overleden: J. Duindam, 15 jr; Clj J R Somers, 74 jr; A van Oosten-Steen voorden, 73 jr; A Boogert 70 jr. NOORDW1JKERHOUT Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Wösten. OEGSTGEEST Dokter en apotheek De Zondagsdienst der huisartsen wordt: morgen waargenomen door dokter H. Varekamp, Geversstraat 45, tel. 21916; de dienst der apotheken door de Oegstgees»! ter apotheek, Wilhelminapark 8 tel. 26274. Ontspanningsavond Endegeest In de recreatiezaal van Endegeest j voerde de ontspanningsgroep van het Prinses-Irene-fonds gisteravond een ge varieerd programma uit. Voor de pauze; gaf prof. Tevano een solo-schetsje en hield hij de aanwezigen gezellig bezig j met een babbeltje. De heer G. Verhuist! toonde zich een meester aan de xylo-l phoon. Na de pauze trad prof. Tevano op als goochelaar. De heer B'ogaards bedankte de "Uitvoe» j renden, RUNSBURG Chr.. Geref.-Kerk Dé 'middagdlenst van de Chr.-GerefJ Kerk:begint niet om vijf uur, maar om! half vijf. I Arjos-vergadering De heer D. Hogewoning hield gister avond in het jeugdhuis voor de Arjos een inleiding over het communisme. Nadat spr. het belang van dit onderwerp voor de A.R.-jongeren had aangetoond, ging hij nader in op oorsprong en doel van het communisme. Tenslotte wekte hij de aan- wezigen op pal te staan tegenover deze j macht. Tevens vond deze avond de bestuurs- j verkiezing plaats. De heer D. Noteboom en mej. Nelly van der Horst werden res pectievelijk tot voorzitter en secretaresse gekozen. Advertentie Voor Centrale Verwarming Fa Wed. H. J. Grimbergen VLIET N.Z. 19—20 RIJNSBURG SASSENHEIM Zondagsdienst De dienst wordt morgen waargenomen door dokter C. H. B. Horrevorts. Bood- schappen vóór 's morgens 10 uur. Jaarvergadering Chr. vrouwenbond In „Het Bruine Paard" houdt de plaat- j selijke afd. der Christenvrouwenbond I Dinsdagavond haar feestelijke jaarver- gadering. Aanvang half acht. Koster in 't zilver In verband met het zilveren jubileum an de heer W. van Diggelen als koster der Gereformeerde kerk wordt Dinsdag- WASSENAAR Spreekbeurt Woensdagavond 8 uur spreekt voor de voornamelijk over de Brittenburg. Het memoreert, hoe prettig het was. op het terras van Nieuw-Brittenburg te zitten i en kopje koffie en uit te zien over :e, de duinen ^n de boulevard. Maar de ramp van 1 Februari deed het pavil joen verdwijnen.... Tal van gegevens over de Brittenburg en de rol der Ro meinen in de Katwykse geschiedenis worden in het met een foto geïllustreer de artikel vermeld. Hoog en laag water Zondag 10 Mei: hoog water 0.28 en 12 57. laag water 8.29 en 21.11 uur. Maandag 11 Mei: hoog water 1.22 en 13.48, laag water 9.26 en 21.58 uur. (Advertentie) Wenst U een prima verzorgd kapsel? Bezoekt U dan de salons van H. BEDEKER - Dames- en Herenkapper, Voorstraat 73 Katwyk aan Zee. Tel. 2584. Diploma „Wetenschappelijke Haarverzor- vap. het Nederl. Genootschap voor d"e -^enng de bovenomschreven in Vecko-Posten. het weekblad van de De raad cn! pfm ranlnJ*jrkiezen' Zweedse vereniging van Baptisten, komt "aa ging er mee accoo-d. e€n artikei oycr Katwijk voor De heer Uit de rondvraag, die minaer belang-1 Nic. van Beelen heeft er voor gezorgd op deze wijze goede reclame voor ons rtikel handelt rijke dingen op tafel bracht, vermelden I wel wat gebeuren, omdat anders de we slechts de opmerkingen, die werden zeedorp gemaakt. Het Kafwijkers, stemt ook nu de Katwijk aan Zee LIJST 1 A: D. J. KLEEN Katwijk aan den Rijn LIJST 1 B: C. VAN BEELEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4