ïlicuwe gtihsttft (üimmnl Alles goed en wel, maar Adenauer weet zich nu toch van een meerderheid verzekerd Dank zij de vijf stemmen, die Baden- Wiirttemberg willen geven Geen algehele vergoeding van de rampschade Kon. paar uit Noorwegen in ons land terug Wist U De lessen van de watersnood BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58930 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9731 Directie: F. DIE MER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stanlvastlcljgfrebfcoeii mgn bert in tegfjenspoct" Duitse verdragen toch in Bondsraad DE WESTDUITSE Bondskanselier dr Adenauer kan zich verzekerd weten van een meerderheid in de Bondsraad (1ste Kamer) voor bekrachtiging van de Westduitse verdragen met het Westen, aldus ver klaarden parlementaire functionarissen tegenover A.P. Adenauer kreeg deze verzekering van de premier van de staat Baden-Württemberg, Rein- hold Maier, die hem nl. heeft gezegd, dat de Bondsraad twee delen van de verdragen zal bekrachtigen delen welke volgens welingelichte zegslieden betrekking hebben op de financiële aspecten van de Duitse militaire bijdrage tot het Europese leger. Wat de andere delen betreft, zal de Bondsraad eenvoudig aankondigen, dat hij niet gekant is tegen hun definitieve bekrachtiging. vv. ...uu- bijeengeroepen voor een nieuwe behande. i punt stelt, dat deze laatste delen in ieder ling der verdragen. jj_ t,jj w.iMet jje vyf stemmen van Baden-Würt temberg vóór zou Adenauer uitslag van 23 tegen 15 kunnen verwach- ornaat ae öonasraaa czae Kamer) ae ver- i dragen reeds bekrachtigt heeft, zou nog Nader wordt gemeld: Bondskanselier Adenauer is de gast geweest van de Ame rikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, Conant, waarbij deze laatste op de hoog te is gesteld van de jongste ontwikke lingen rond de Westduitse verdragen. Afgezien van zijn pogingen om premier Maier van Baden-Württemberg te overre den tot steun aan de regering richt Ade- ler een zelfde ..offensief' op de rege- g van Neder-Saksen, aan welker hoofd socialistische premier Kopf staat. Zou Bondskanselier er in slagen, deze gering te „wippen", dan zou Kopf worden rvangen door een lid van de coalitie n Bonn, en in dat geval zou Adenauer ook beschikken over de vijf stemmen Neder-Saksen in de Bondsraad. Terreinprobleem nog steeds nijpend Te Arnhem is een tweedaags congres gehouden van de landelijke contactraad gemeentelijke bemoeiingen met de lichamelijke opvoeding en sport. Hierop werden in hoofdzaak problemen met be trekking tot de aanleg van sportterreinen behandeld. De heer ir J. P. Fokker, hoofd het bureau voor recreatie tuurbescherming van de rijksdienst het nationale plan bepleitte de aanleg velden voor sporten, die per speler wei nig ruimte vragen, zoals volleybal, korf bal eet. Hij meènde, dat er al grote sport inrichtingen genoeg waren en dat plaatselijk chauvinisme nog niet gesticht moesten worden. De heer J. Ruychaver hield een lezing over sport terreinen met verharde toplaag, die hun lange bespeelbaarheied steeds n in zwang komen, en betoogde dat de aanleg van dit soort velden niet mag gaan ten koste van het inhalen zeer grote achterstand, welke in ons land nog bestaat ten aanzien van de aanleg van grassportvelden voor de grote veld- sporten. Daar de regering zich op het stand punt stelt, dat deze laatste delen in ieder geval niet dopr de Bondsraad behoeven te worden goedgekeurd, zouden zij dan als geratificeerd beschouwd worden. En omdat de Bondsraad (2de Kamer) de ver dragen reeds bekrachtigt heeft, zou nog slechts ondertekening door president Heuss resten. Op 24 April deden vijf stemmen van Baden-Württemberg de schaal ten nadele van Adenauer doorslaan. De Raad besloot toen n.l. met 1820 stemmen zich niet over de verdragen uit te spreken, alvo rens het Hof te Karlsruhe zijn mening over de grondwettelijkheid er van had kenbaar gemaakt* Donderdag echter heeft Adenauer premier Maier ontvangen, en tijdens dit gesprek zou laatsgenoemde dus „om" gegaan zijn. Maier, die tevens voorzitter van de Bondsraad is, heeft de Raad op 15 Mei Chauffeur viel in slaap drie arbeiders gedood Vier maanden opsluiting en vijf jaar niet rijden De rechtbank te Zutfen heeft uitspraak gedaan is de zaak tegen een chauffeur uit Barneveld, die 13 November 1952 achter het stuur van zijn vrachtauto in slaap is gevallen, waardoor hij te Ugchelen bij Apeldoorn een autobus met A.K.U.-arbeiders heeft aangereden. Twee arbeiders zijn onmiddellijk, een derde is later ten gevolge van de aanrijding over leden. De werkgever van de chauffeur was al eerder te Arnhem veroordeeld. Het vonnis voor de chauffeur luidde zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk en ontzeg ging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor de tijd van vijf jaar. Eindje te Leidschendam in put verdronken Twee motorrijders om het leven gekomen Het 1%-jarig kindje van de fam. H. aan de Stompwijksew. te Leidschen dam is gistermiddag bij de ouderlijke woning in een put gevallen en ver dronken. Op de Amsteldijk te Amsterdam is gistermiddag een motor met zijspan tegen een lichtmast aangereden. De be stuurder, de 18-jarige A. J. M. van der H„ werd ernstig gewond en is overleden. De inzittende van het zijspan kreeg lichte verwondingen. De 24-jarige M. v. d. Lovernbos uit Helmond is in de gemeente Best bij het passeren van een auto met zijn mo tor uit de bocht gevlogen. Hij overleed in het ziekenhuis. Op het stationsemplacement te Roer mond is de 35-jarige J. Demakker door een goederentrein gegrepen en op slag gedood. De man was pas drie dagen in dienst bij de Ned. Spoorwegen. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. De 76-jarige gepensionneerde Atjeh- strijder E. Kant is te Biezelinge door een personenauto aangereden en overleden. Elegante waarschuwing der Arnhemse politie De Auto, het officieel orgaan van de K.N.A.C., bevatte kortelings een waar derende beschouwing over het feit, dat de politie te Frankfort op de voorruit van geparkeerde automobielen van buiten landers een biljet aanbracht, waarop in zeer beleefde en vriendelijke termen ge wezen werd op de gevaren van diefstal van goederen, papieren e.d. uit auto's, die niet of niet voldoende zijn afge- Genoemd blad heeft thans van de hoofdcommissaris van politie te Arnhem een brief ontvangen, waarin deze mede deelde, naar aanleiding van deze be schouwing, te hebben besloten door de verkeerspolitie een kaartje te doen aan brengen op de in Arnhem geparkeerde, niet afgesloten auto's, waarin zich voor werpen van waarde bevinden. Op het kaartje staat het volgende gedrukt: Verkeerspolitie gemeente Arnhem. Neen, geachte automobilist, nu hebt u het toch mis. Dit kaartje is geen aanzeg ging van een bekeuring, noch een aai merking naar aanleiding van een door gemaakte verkeersfout. Het is een eei voudige, welgemeende waarschuwing. in uw eigen belang. Arnhem biedt u wel de gelegenheid tot „vrij en kosteloos" parkeren, maar kan uhelaasniet de garantie geven, dat uw eigendommen in een niet- afgesloten auto op de parkeerplaatsen veilig zijn voor diefstal. Neem dus in het vervolg de moeite óf uw auto af te sluiten, óf, als dat'niet kan. uw eigendommen ook uw auto papieren er uit te halen. Voor uw begrip en medewerking zegt u dank de hoofdcommissaris van politie te Arnhem. De Kon. Ned. Lawntennis Bond heeft Fenny ten Bosch, R. van Meegeren, H. van Dalsum en A. Dehnert ingeschreven 'voor het tournooi te Wimbledon van 24 Juni4 Juli. Mogelijk zullen Van Swol en Rinkel ook nog deelnemen. Onze kampioen Wilton is, evenals ver leden jaar, door particuliere omstandig heden verhinderd naar Wimbledon te gaan. Marianne gaat drastisch bezuinigen Mayer wil grondwet wijzigen De Franse ministerraad heeft gister avond besloten tot bezuinigingen van 75 milliard francs, als bijdrage tot het in evenwicht brengen van de begroting-'53. De bezuinigingen zullen bestaan in ver mindering van militaire uitgaven met 31 milliard, van subsidies met 20, van bij dragen voor openbare diensten met 13 en door hét betalen van lagere prijzen van door de staat gekochte goederen met 11 milliard francs. Voorts werd besloten tot nieuwe lastingen, welke de voedsel prijzen zullen doen stijgen en welke zullen drukken op het zware vervoer, de suikerraffinade rijen en alcohol. Het kabinet zal 't parlement om grotere economische bevoegdheid vragen: midde len tot vermindering van de begroting Voorts heeft Mayer zich uitgesproken voor grondwetswijziging om het de gering beter mogelijk te maken die economische en fiscale maatregelen te nemen, die in 's lands belang zijn. Piimeuz voor Nederland Cursus voor bestrijding van veeziekten Op 18 Mei zal de minister ven Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening ad interiim. ir C. Staf, in Den Haag vierweekse cursus openen op het gebied van de bestrijding van veeziekten, v aan ongeveer 25 buitenlandse deskun digen zullen deelnemen. Deze cursus is op uitnodiging var- bureau voor wederzijdse veiligheid (M.S.A.) door Nederland georganiseerd en heeft tot doel in Europees verband door een krachtige 'bestrijding van ziekten de opbrengst van dierlijke pro ducten a-ls vlees, melk, zuivelproducten en eieren te vergroten en de volkge zondheid te bevorderen. Verschillende Nederlanders van naam op het gebied van diergeneeskunde en volksgezondheid zullen alle specifieke onderwerpen op het gebied van de -bestrijding van veeziekten inleiden. Nederland heeft -bij deze - nösaitie de primeur gekregen van nieuw initiatief- Landdag Vrije Evangelische Gem. op Hemelvaartsdag Op Hemelvaartsdag wordt van 104 uur in de aula van de H.B.S. aar Nw. Duinweg in Den Haag de landdag gehouden van de Vrije Evang. Gem. Zuid-Holland. Ds Huson, ds Visser en Leep zullen spreken. Ontwerp komt volgende week Regering wil uitkeringen binnen twee jaar laten aflopen TTET ONTWERP der rampschadewet zal volgende week bij de Tweede -"-J- Kamer worden ingediend. Van een algehele vergoeding der ramp- schade zal geen sprake zijn, omdat de regering geen al te groot onder scheid kan maken tussen de oorlogsslachtoffers en de slachtoffers van de watersnood. De vergoedingen zullen echter behoorlijk geregeld worden op basis van de wet op de materiële oorlogsschade. De regering heeft het beginsel der draagkracht laten vervallen. Deze beangrijke mededelingen deed minister Van de Kieft na zijai tweedaags bezoek aan de getroffen delen var land te Kruiningen. De minister klaarde voorts, dat volgens het ontwerp als basis voor de vergoedingen de ver vangingswaarde wordt aangenomen, waarbij met afschrijvingspercentages zal worden gewerkt. De minister gaf als zijn mening te kennen, dat degenen, die reeds twee of drie maal werden getroffen, zul len kunnen spreken van een algehele vergoeding. Deze mensen hebben na melijk nog maar zeer weinig jaren gele goederen de beschikking gekregen en het afschrijvingspercentage daarop is dus zeer gering, zodat zij na genoeg hun oude waarde zullen terug ontvangen. „Het rijk heeft niets te maken met de vergoeding van de huisraadschade Deze is voor rekening van het Rampen fonds. Ik acht handhaving van het z.g. forfaitaire stelsel (met eenheidsprijzen en standaardinboedels) waarschijnlijk. Dit is een zaak, waarover het Rampen fonds beslist. Ik ontken niet, dat grote moeilijkheden zich voordoen door het milieuverschiL Het stelsel zelf werkt echter snel, uniform en soepel. M.i. is stelsel, waarbij de verscheidenheid tot uitd-rukking komt niet uit te denken. De getroffenen behoeven zich echter geen zorgen te maken over de vergoe ding van de huisraadschade, waüt blij ken straks de middelen van het Rampen fonds niet voldoende te zijn, dan zal het rijk voor de aanvulling zorgen", aldus minister Van de Kieft. De bewindsman verklaarde verder, dat de immateriële schade niet voor vergoe ding in aanmerking zal komen. Een keiier, die zijn omzet tengevolge va ramp zag verminderen, een dokter, die zijn praktijk zag teruglopen, een fruit teler. die na jaren nog een geripge oogst zal hebben, al deze gedupeerden kunnen dus niet op vergoeding der geleden scha de rekenen. Over het tempo van de af wikkeling der vergoeding van de schade liet minister Van de Kieft zich zeer positief uit. „De regering te zorgen, dat deze zaak in twee jaar af loopt", aldus de bewindsman, die toevoegde, dat hij voornemens is de helft der schadeuitkeringen te een begrotingswijziging voor 1953 en de Ook de financiële positie der getroffen gemeenten had de volle aandacht va minister gehad. Hij deelde mee. dat de de maak zijnde wet op de schadever goeding aan de lagere publiekrechtelijke lichamen zeer ver gaat en dat ook schadebeperkende maatregelen (aanleg n een nooddijk b.v.) voor vergoeding aanmerking komen. De adoptie kan sommige gevallen voor de uitkering a de gemeenten financiële consequenties hebben. Geschenken zullen namelijk rekening worden gebracht wanneer zij, met de rijksvergoeding de algehele schadevergoeding te boven zullen gaan. Bijzondere/geschenken vallen hier niet onder. Als b.v. een gemeente een muziek tent geeft, zal de geadopteerde plaats dat niet merken in het bedrag der vergoe- Einde van driedaags bezoek Film voor de televisie-uitzending met hetzelfde toestel mee Koningin Juliana cn Prins Bernhard zijn gisteravond uit Noorwegen in ons land teruggekeerd. Even voor half acht landde hun vliegtuig op Soesterberg. Om enkele minuten voor vier was het koninklijk paar van het vliegveld For- nebu opgestegen. Daar werd afscheid ge nen van de Noorse koninklijke familie Koning Haakon. Op het allerlaatste ogenblik reed er nog een auto het veld aar de plaats, waarheen het toestel, dat het prinselijk wapen droeg, reeds was getaxied. De wagen had de films aanboord, die van het bezoek aan Noor wegen waren opgenomen voor de tele visie-uitzending in ons land. De Prins liet een der motoren stoppen, zodat de films nog precies op tijd konden worden ingeladen. Er werd gewuifd door de kleine Ne derlandse gemeenschap op het vliegveld, Vijf millioenste bezoeker Gelukkig echtpaar op Schiphol De heer en mevrouw Adriand unl Amsterdam hadden gisteren een plezie rige dag. Als doel van het jaarlijkse uit stapje. waarmee zij hom trouwdag ple gen te vieren (ditmaal voor de achtste maal) hadden zij nu eens Schiphol ge kozen en zij konden moeilijk een betere keuze hebben gedaan. Want op de Lucht haven bleek een hunner de vijf mil lioenste bezoeker te zijn sedert de be vrijding. Alvorens rij een speciale uit gebreide rondgang over de luchthaven gingen maken, heeft de directie van Schiphol de gelukkigen een vrije re tourvlucht Amsterdam-Parijs of Amster dam-Brussel aangeboden. Het echtpaar heeft deze keuze nog even in beraad gehouden. De KLM schonk een vier kleurenpotlood, een asbak van de maat schappij en een ndightbag met inhoud. Ook de Pan American World Airways offreerde enige attentie». Weer twee ton in het Rampenfonds Sinds Donderdag is bij het Nationale Rampenfonds een bedrag van tweehon derdduizend gulden ontvangen. In totaal is tot nu toe f 141.1 millioen binnenge komen. Zestig leden van Mau Mau gedood De afgelopen dagen zijn meer dan 60 leden van de Mau Mau gedood of ge wond in een onafgebroken reeks ge vechten met eenheden van het Britse leger en de Kikoejoe-burgerwacht De strijd speelt zich af in de reservaten „Fort Hall" en „Nyeri". In laatstgenoemd reservaat deed een bende van 300 man een aanval op een politiekampement. De aanval werd af geslagen en 16 dode Mau Mau-leden bleven op het slagveld achter. Tijdens hun bezoek aan Noorwegen woonden Koningin Juliana en Prins Bernhard in de Nationale Schouw burg te Oslo de openingsvoorstelling bü van Schillers' „Maria Stuart". Hare Majesteit was gekleed in een robe van licht grijs-groen tule. Op het hoofd droeg zU een honderd voudig schitterende diadeem met grote diamanten. Behalve ons Ko ninklijk paar ziet >nen op deze foto Koning Haakon en prinses Martha. Prins eBrnhard was gekleed In het groot-tenue van de huzaren. ook door de Koningin, die voor een der rampjes met haar rug naar de cock pit zat en door de Prins uit de stuur- Kort na hun aankomst op Soesterberg hebben de Koningin en de Prins Koning Haakon een telegram gezonden, wa zij dank brengen voor de gelukkige in Noorwegen doorgebracht. „Uw j grote persoonlijke vriendschap zullen wij mer vergeten. De prachtige ontvangst de gastvrijheid, die ons overal ten deel viel, deed ons wederom gevoelen. nauw wij verwant zijn. Wij zijn er zeker van, dat wij elkaar in de toekomst nog nader zuljpn komen. Deze dagen zul len steeds een mooie herinnering blij- sn", zo wordt in het telegram gezegd. Zo is dan een einde gekomen aan een bezoek, dat misschien weinig spèctacu- lair was. maar een zeer rustig en har telijk karakter had, hoewel Koningin en Prins van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat drukke dagen hebben gehad, waar bij hun geïnteresseerde belangstelling nimmer verflauwde. En overal heeft men kunnen beluiste ren. dat de Noren grote bewondering hebben voor de ..charmante dronning (koningin) Juliana" en de „sportieve en joviale Prins Bernhard". Rijksbemiddelaars wijzen voorstel vissers af Het College van Rijksbemiddelaars be sloot vanmorgen de in 1953 vastgestelde loon- en arbeidsvoorwaarden voor de bemanningen van de loggers, die op 26 Mei a.s. ter haringdrijfnet-visserij zullen gaan te continueren. Slechts op enkele punten zijn kleine wijzigingen aange bracht. Het voorstel van de Unie Ver keer om in plaats van de 3-maandelijkse een maandelijkse afrekenperiode in te voeren is door het College afgewezen. Het was over dit punt. waaromtrent de meningen van loonraad van de Neder landse Redersvereniging en de Unie Ver keer tijdens de in de afgelopen maan den gevoerde onderhandelingen botsten. Opgave Bondsdag Gerei. M.V. en J.V. Voor de a.s. Bondsdag op 2e Pinkster dag der Geref Kerk kunnen de West- landse M.V.-sters en J.V.-ers zich opge ven bij de volgende adressen: Bep Hor- tensius, Stokdijkkad 6; Betsy van der Houwen, Naaldw.weg 107, 's-Gravenzan- dt en Gré van Rossum. Madeweg 8, Monster. Haagse vlieger wordt opgeleid voor onze helicopter-vloot Reinier van der Harten gaat acht weken trainen in Amerika Luitepant ter Zee Vlieger n Reinier Joseph van der Harten uit Den Haag (Middachtenweg 81) zal eind dezer maand, na op Ellyson Field te Pensacola in de Amerikaanse staat Florida in het kader van het programma voor wederzijdse militaire bijstand (M.D.A.P.) tot volwaar dig helicoptervlieger te zijn opgeleid, op zijn basis, het marine vliegkamp Valken burg bij Leiden, terugkeren. De speciale training, die hij op het ogenblik ontvangt en waarvoor hij op 22 Maart naar de Verenigde Staten vertrok, zal ln totaal ongeveer acht weken duren. Van der Harten, is de derde van dc Nederlandse marine-vliegers die tussen Januari en Juni van dit jaar in Amerika speciale opleiding ontvangen met het oog op de uitbreiding van de Nederlandse helicoptervloot. Zoals bekend, wordt nog deze zomer een nader te noemen aantal hefschroefvliegtuigen van het type Si- Hoek van HollandHarwich op 19 Mei Dinsdagavond 19 Mei as. zal gestart worden voor de Hoek van HollandHar wich race. een wedstrijd over 105 mijl, ge organiseerd door de Noordzeeclub en te zeilen volgens het wedstrijdreglement van de international yacht racing union op tijdverrekening. De race is open voor leden van de bij de KNVNWV aangesloten verenigingen en van de daarmee gelijkgestelde buiten landse organisaties. DAT het Tweede Kamer-lid Van der Weijdën (K.V.P.) minister Witte heeft verzocht om opheffing of wijziging van de bepaling volgens welke elke maand in elke provincie slechts een bepaald aantal woningen mag worden gebouwd. DAT een wetsontwerp is ingediend tot goedkeuring van het zevende protocol bij de Benelux-douane-overeenkomst. DAT mi.v. 1 Mei tot aspirant-ambte- aar van de buitenlandse dienst zijn be noemd de Hagenaars mr N. van Dijl, jhr mr Th. G. M. Smits van Oyen, mr J. C. P. Baron Speyart van Woerden en I. Verkade. DAT de attaché van de Belgische ambassade in Den Haag. M. Swinnen, die binnenkort naar Brussel terugkeert, is benoemd tot ridder O.-N. DAT als gezantschapsraad van Columbia in Den Haag is aangekomen E. Restrepo del Corral en als tweede secretaris van de Australische ambassade D. J. Bil- lington. DAT de nieuwe rondweg om Hattem in de verbinding ZwolleApeldoorn van daag is geopend. DAT wegens diefstal van sigaretten uit spoorwagons in Utrecht de 28-j. W. G. de 24-j. E. v. d. K. zijn veroordeeld tot resp. 10 maanden (waarvan 6 voorw.) 8 maanden (waarvan 5 voorw.), nadat resp. 10 en 8 maanden (waarvan 4 voorw.) DAT tot geneesheer-directeur van de stichting Vrederust te Bergen op Zoom (in de vacature-dr P. de Jonge) is be noemd dr M. v. d. Beek, wnd geneesheer- "recteur van de psychiatrische inrichting on en Schild te Amersfoort.' DAT een groep Zweedse zakenlieden als gasten van de stichting Ned. Export Combinatie te Culemborg een reis door Nederland heeft gemaakt. DAT L. Smit en Co.'s Int. Sleepdienst te R'dam bij de scheepswerf Bodewes Millingen drie nieuwe sleepboten van t type Kinderdijk, dat vorig jaar gereed kwam. heeft besteld. DAT de elfde druk is verschenen var De kleine Gids voor de Ned. sociale Ver zekering, die bij elke Raad van Arbeid verkrijgbaar is. DAT in het Instituut voor de Tropen te Amsterdam nu de gehele tropengordel is vertegenwoordigd, doordat sinds enkele dagen een aparte ruimte is ingericht producten die India, Pakistan en Ceylon I aan het buitenland kunnen leveren. DAT in de staatsmijn Wilhelmina in Terwinselen geslaagde proeven zijn ge- et een Belgische afhouwhamer, die slechts 5,4 kg weegt (3 3.5 kg min der dan normaal). DAT de twaalfde Amsterdam Fashion- week. waaraan 51 fabrikanten van dames- confectie deelnemen, van 15 tot 22 Mei wordt gehouden. DAT de Akense douane in April 534 smokkelaars heeft aangehouden en gis teren in IJzendijke (Zeeuwsch-Vlaan deren) twee smokkelaars zijn gearres teerd, onder wie J. L. A. C. uit IJzen dijke. die twee jaar geleden uit een Ned. gevangenis ontsnapte. DAT van 18 tot 23 Mei in Gent een irsus voor Europese weidebouwdeskun- digen wordt gehouden, waaraan van Ned. zijde deelnemen ir H. v. d. Molen, ir S Bosch, ir J. G Garretsen en Y. Tj. Bakker. DAT de Ver. tot Bevordering van Utrecht haar algemene vergadering Bijenteelt in Nederland op 30 Mei houdt. DAT vier Ned. deskundigen, onder wie uit Delft, vandaag met de Rijndam naai P. Hus uit Den Haag en dr W H Mangei Amerika zyn vertrokken om 5 weken lang de vervaardiging van insecten- onkruidwerende middelen te bestuderen» korsky S-55 op „Valkenburg" verwacht. Deze zullen hier worden gebruikt voor het verrichten van opsporings- en red dingswerk. Op het ogenblik beschikt de M.L.D. nog slechts over éénhelicopter. De 30-jarige Haagse vlieger, die tijdens de watersnood van Februari met „Sea Otters" zandzakken en voedselpakketten ir het getroffen gebied heeft vervoerd gewonden in veiligheid heeft gebracht, wanneer hij straks in het bezit zal worden gesteld van zijn Amerikaanse certificaat, veertig uur met verschillende typen helicopters hebben gevlogen. REINIER VAN DER HARTEN Grolewohl decoreert zichzeli De Oostduitse regering, die onder lei ding staat van premier Grotewohl en zijn eerste plaatsvervanger, vice-premier Walter Uhlbricht hebben de hoogste Oostduitse onderscheiding toegekend aan de Oostduitse president Wilhelm Pieck, premier Grotewohl en zijn eerste plaats vervanger Walter Uhlbricht President Pieck. die in de Krim cantie houdt werd hierover het eerst gepolst Hij schreef zijn ministers een brief, waarin hij meedeelde, dat hij de onderscheiding wel wilde hebben, maar dan moesten ook „Herr Grotewohl" en „Herr Uhlbricht" worden gedecoreerd. ..De Oostduitse regering heeft de wens van de president opgevolgd", zo meldde het Oostduitse persbureau A.D.N. van daag. LEZING van het artikel van een onzer verslaggevers in de krant van heden r het dijkherstel doet wel enkele vragen rijzen. De belangrijke gegevens, welke in dit artikel uit uitstekende bron konden worden verstrekt, komen hierop dat er blijkbaar aanzienlijke ver schillen zuUen blijven in de dijkhoogten van straks. Opmerkelijk vooral Is wel het aangekondigde verschil in dijkhoogte voor de Hoeksche Waard en voor Tien- gemeten. Vergelijkt men beide dijk hoogten. dan komt Tiengemeten er wel bekaaid misschien kunnen we beter zeggen „onbekaaid" af. Onze indruk is. dat dit welbewust ge schiedt, met dien verstande, dat men (daarop komt het neer) het kleine eiland Tiengemeten een hogere waterkering niet -aard acht Men beschouwt het als economisch niet verantwoord. Tien gemeten dezelfde bescherming te geven als andere gebieden. TI/TEN zal het met ons eens willen zijn, dat dit een weinig bevredigende redeneertrant is. Inderdaad. Tiengemeten kleiner dan de andere eilanden en de economische betekenis is geringe?, maar wonen nog altijd enkele honderden nsen en het wil er bij ons bepaald niet dat zij minder beschermd zouden be hoeven te worden dan bijvoorbeeld de duizenden op de Hoeksche Waard. Natuurlijk zou men aan andere be schermingsmiddelen kunnen denken om de bewoners van een eiland te helpen. De laatste maanden is nogal het woord „terpen" gevallen. Toe gegeven: er liggen hier mogelijkheden, maar hetzelfde artikel van onze verslag gever laat wel zien, dat de betekenis van terpen ook maar een zeer betrekke- Wie het voorrecht heeft, op zo'n terp wonen, heeft een redelijke kans. aan de dood te ontsnappen. Maar de ervaring heeft geleerd, dat een vloedgolf tot in de allernaaste omgeving van een terp en nog eens tientallen doden kan opeisen. Dat geldt uiteraard weer in het bijzonder een beperkt, aan alle kanten door het water dicht omgeven gebied als Tiengemeten. "Ft IT is intussen niet de enige vraag. die de gegevens, welke onze redac teur verzamelde, oproepen. Men vergurme het ons, in de herinnering terug te roepen wat wij op deze plaats schreven ns eerste artikel na de ramp: „Het water, dat getemd scheen, is ook nu nog de erfvijand gebleken. Sinister is het in de nachtelijke buldering van storm en wind komen opzetten, hoger en hoger, tastend naar zwakke plekken in de ver dediging, verraderlijk aansluipend waar het ontdekt had een zwakke stee, maar straks ook niet langer verholen nu bressen slaande, breed en diep". zo is het gegaan. Alle sindsdien verschenen rapporten wezen in dezelfde richting. Het water zocht rusteloos naar zwakke plekken. Het overviel de mensen vaak in de rug en benaderde hen. soms de volle breedte van een eiland, van kant waarvan men het niet had verwacht. Ook daarom zijn we huiverig als we horen van een waterkering, die (op een hetzelfde eiland) op de ene plaats hoger (of lager) zal worden dan op de andere. Een dyk om een gebied, om een eiland, is als een ketting, en zoals een ketting de sterkte (of de zwakte) heeft de zwakste schakel, zo speurt het water zolang tot het een punt heeft ge vonden. waar het de bescherming ver breken kan. "pCHTER moet er na lezing van dit artikel nog een vraag worden ge steld. en wel deze. of men ook bij het aanbrengen van de binnenglooüngen der dijken voldoende rekening houdt met de ervaringen, dje men op waterkundig ge bied reeds lang had en die in de storm nacht op zo verschrikkelijke wijze ztjn bevestigd. Het is met name deze ervaring, dat de binnenglooiing van een dyk, door een buitenstaander spoedig over het hoofd gezien, zeer bijzondere aandacht nodig heeft Hoe zijn vele dijken bezweken? Door dat het water eerst vaak in bescheiden hoeveelheden, over de dijken sloeg om dan de zwakkere binnenglooiing te gaan wegvreten. Het water knaagde van binnenuit de dijken af en eenmaal van binnenuit versmald en verzwakt, be zweken zij dan reddeloos voor de druk van buitenaf. Lezing van het artikel heeft ons doen afvragen, of de voorgenomen cijferver houdingen voor de binnenglooilngen vol doende verantwoord geacht mogen wor den. Ook voor de binnentaluds lijkt ons een verhouding van 1 op 2(i 4 3 de enig juiste, en dan weer voor het hele dyken- gebled. Dit zUn zo enige vragen, die na deze betrouwbare inlichtingen uit goede bron by ons opkwamen. Bezorgd over de waarden die hier in het geding zyn. achtten wy in alle bescheidenheid die vragen belangrijk genoeg ze op deze plaats als boven te formuleren. Aanhoudend koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen veel bewolking met enkele verspreide buiten. Overwe gend matige Noordeüjke wind. Aanhoudend koud weer. maar slechts hier en daar lichte nachtvorst (Op gemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Zondag: zon 4.55 tot 20.19 uur; maan 3.15 tot 17.11 uur. Maandag: zon 4.53 tot 20.21 uur; maan 3.31 tot 18.40 uur. Op 13 Mei N.M. De Ned. wielrneer Gerrit Voorting zal niet deelnemen aan de ronde van Italië in verband met een spierblessure. Jos. Suykerbuck uit Breda zal hem vervangen. In Nymegen heeft de nieuwbenoem de hoogleraar in de Engelse literatuur, T. A. Birrell M. A, zyn ambt aanvaard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 1