:e Dieren goed voorgebracht en in prima ring Kaagse „journalist" had z'n papieren best in orde V.V.V. De Kaag gaat seizoen verlengen KEUKENHOF blijft voorlopig nog open Komt kwestie-Laos thans in de Ver. Naties? nieuwe leidsche courant vrijdag 8 mei 1953 NC Stierenkeuring in Leiden Drie-jarigen vormden de beste rubriek De weersomstandigheden voor de centrale stierenkeuring te Leiden waren gelukkig gunstig. Op het marktterrein had men een prima keuringsring en een goede standplaats voor de stieren ingericht. "Wethouder Van der Kwaak en verscheidene vooraanstaande veeteeltdeskundigen in ons land gaven blijk van hun belangstelling. Het stierenmateriaal werd goed-ver- zorgd voorgebracht, al blijven wij van mening, dat enkele nog iets beter en voordeliger voor de dag hadden kunnen komen. Er werd begonnen met de juniores, die In twee rubrieken waren gesplitst. Bij de eerstverschijnende jongste rubriek bleek alras, dat de beide rivalen uit Alphen ook hier niet van plan waren elkaar de erepalm cadeau te geven. Hans van C. van Zwieten te Hoorn (Alphen) is een stier van best type met een fraaie kop, mooie horens en solide geplaatste benen. Ada's Court van de Gebr. v. d. Hulst, ook uit Hoorn, is daar entegen iets malser en gestopter. Zijn kop en benen zijn niet zo af als die van iHans, wat tenslotte de beslissing ten jgunste van laatstgenoemde deed uitval- Graaf van J. van Dorp te Hazerswoude 'kreeg een tweede premie. Dit is ""een jruime stier met goed-gevormde achter- ihand, echter met een iets ruime maat. Tenslotte gingen nog twee derde pre- Imies naar Girello van J. H. Straathof te Rypwetering en Riekje's Achilles 2 van A. Roest te Leiderdorp. Strijd bij éénjarigen In de oudere rubriek éénjarige stieren 'betwistten de Gebr. Treur elkaar de jeerste plaats. Ditmaal was echter spoe- ,dig beslist, dat rood van zwart wint, iwant de roodblaar Rikus van J. Treur te Oegstgeest eiste deze plaats met over macht op. Een sterk-gebouwde stier van best type, iets onedel in de kop. Had [iets meer conditie kunnen hebben. Ben- Ino van G. Treur te Leimuiden is geblokt, maar niet zo markant in de lijnen. Dit 'was eën beste rubriek, waarin ook nog jeen drietal beste tweede-klassers werd geplaatst, nl. Rival van Molenhoeve van jC. Duivenvoorde te Rijpwetering, die ;een goed-gevormde achterhand heeft en jeen kleine tekortkoming in de voorhand en Ritus van H. F. J. Mooren te Leimui den, ook een stier met goed achterstel, lis goed aan de maat, alsmede Eibe van N. S. Onderwater te Stompwijk. Deze is goed gélijnd, maar kan nog iets krach- Itiger gespierd zijn. Een derde premie jwon Marinus van Joh. van Dorp te Ha zerswoude. De 2-jarigen De 2-jarige stieren waren eveneens ondergebracht in twee rubrieken. De oudsten waren o.i. de besten. Wij moes ten constateren, dat de 2-jarigen zich sinds de districtskeuringen niet onver deeld goed hebben gehouden. Dit was evenwel niet het geval met Jonker van de Gebr. Zwanenburg te Bodegraven, die er nu best voorstond. Een typische ^ge stopte stier, die nog altijd iets „strak" is in de bovenbouw en hierdoor iets hel lend is in zijn achterstel. Er werden drie tweede premies toe gekend. 2A: Wietske G's Dirk van LH. Centrale stierenkeuring te Leeuwarden Het getal bezoekers van de Leeuwarder stierenkeuring lijkt steeds groter te wor den. De mensenmassa maakte het ons haast onmogelijk een oordeel te vormen de stieren. Deze werden in groten getale aangeboden en in acht ringen tegelijk gekeurd, zodat men met de beste wil van de wereld geen volledig overzicht kon krijgen. Het vrijwel ideale défilé na afloop vergoedde echtér veel werd door duizenden aanschouwd. Uit alle richtingen, waar de veefok kerij bedreven wordt, waren vertegen woordigers en aankoopcommissies. Er wérden soms fantastische prijzen be dongen. Zo hoorden we van een 2-jarige stier, die verkocht werd voor f 34.000 en ;en éénjarige, die voor f 30.000 naar Zuid-Afrika ging. Het mag een grote bijzonderheid wor den genoemd, dat de bekende Südhoek- jster Piet Eduard, die al vier jaar aan één ;stuk aan de kop staat, die plaats ook nu iweer wist te veroveren. Ondanks een minder gunstig rapport over zijn af stammelingen wisten vele van zijn zoons uitstekende plaatsen te bezetten. Verder 'gaat in Nederland en dus ook in Fries land de belangstelling in sterke mate j uit naar de fokproducten van de 9- Ijarige preferente Anna's Adema, die zelf in Leeuwarden was en zowaar nog de ilB-plaats opeiste. i Friesland is de provincie, die èn in ons land èn in grote delen van de we reld de toon aangeeft op fokgebied. J. van der Goot. Centrale stierenkeuring te Groningen Het was een verblijdend feit, dat vele Zuidhollanders getuige waren van de hoogtijdag voor de veefokkers in de pro- I vincie Groningen. Wij geven uiteraard geen uitgebreid verslag van de centrale I stierenkeuring in de stad van de Mar- j tinitoren. Toch enkele opmerkingen ma- I kend, stellen wij eerst vast, dat de in richting van het marktterrein, wat de keuringsbanen en dergelijke betrof, slecht was. Het aantal blaarkopstieren, dat te Groningen ter keuring verscheen, was op geen stukken na zo groot als te Leiden. De oudere stier Eduard 4304, verreweg de beste van zijn klasse, kreeg veel waar dering. Deze bestbehangen stier met best-gevormde achterhand was intussen al door de Zuidhollandse fokkers gesig naleerd, getuige het feit, dat twee zoons van hem in de beide klassen jongere stieren te Leiden de eerste plaats bezet ten. In die rubriek kwam eveneens de K.I.-stier Jumbo uit, die vermoedelijk wel een rol zal gaan spelen in de fok kerij. Jumbo is mooi gelijnd en heeft een best gevormde achterhand, doch mist iets in bespiering en beenwerk. Bij de 2-jarigen was één fraaie kop- stier, die thans ook voor K.I. gebruikt wordt: Knoop. Dit is vrijwel het ideale type stier met een beste bloedcombina- tie n.l. Achilles 2 x Alma pref. Jam mer, dat de productie van de grootmoe der zeer matig is. Het bleek, dat de zoons van Bert 4304, die veel voor is gebruikt, nogal eens gebreken hebben aan het beenwerk en iets te groot zijn. Bij de jongere stieren behaalde de be kende fokker Jac. Dijkstra een eerste premie met een platte typische fokbul. Dit dier kon nog iets solider zijn. Ver der waren er enkele zoons van Jumbo, gefokt door Schuiringa te Oldehove, die hier hun debuut maakten. Hopelijk ont wikkelen zij zich in de toekomst in gui stige zin. J. van der Goot. Straathof te Rijpwetering. Deze goede stier met goed-gevormd kruis is iel groot en viel iets tegen. 2B: Albert W. Los te Bodegraven. Typische stier van best soort. Nog iets beknopt. 2C: Karlos van Groeve van Vita Nova, die nogal wat critiek kreeg. Deze stier heeft adel en een best-gevormd kruis, doch mist iets in de voorhand en in diepte der ribben. Derde premies kregen Simon J. var G. W. v. d. Poel te Zoeterwoude, Her cules van J. C. Groenewegen te Zoeter- meer en Socrates van Gebr. Hartveld te Ter Aar. De oudste rubriek was met een uitstekend kopnummer nl. Abel van D. van Os te Rijnsaterwoude. Fraai- gelijnde stier met zeer correcte bouw. 2A: Peter van J. J. Verhaar te Ter Aar. Best type met platte bouw en fraaie kop. Helaas vormen de achterbenen het zwak ke punt. 2B: Adriaan van W. van San ten te Wassenaar. Sterke stier, die iets vlakker in het kruis kon zijn. 2C: Oli vier van H. B. van Leeuwen te Stomp wijk. Platte stier, niet al te vast. Derde premies waren verder bestemd voor Eppo van A. van Dorp te Hazerswoude, Krijn van Vita Nova, Alfred van Schul- tinga van Jac. Los te Alphen en voor Marius van G. v. d. Zon te Lisse. Drie-jarigen zeer goed De 3-jarigen vormden wel de beste rubriek. Hierin kwamen zelfs zeer goede stieren voor. IA: Julius van E. G. Ro- senboom te Rijnsaterwoude, die ook weer onbedreigd de kopplaats bezette. Deze prima stier hebben we al mee len beschreven. Hij weet zijn solide bouw ongerept te bewaren. Hij kon iets vlot ter in de gang zijn. 1B: Marcel van Schultinga van J. W. A. van Niekerk te Alphen. Een zeldz fraai-gelijnde stier, die iets krachtiger op zijn achterbenen kon staan. IC: Gregor de Gebr. Hoogeveen te Noordwijk. Ruime, iets formidabele, doch ijzersterke stier. 1D: Oscar van de Wed. Heemskerk Lisse. Zeldzaam vaste en correct- gebouwde stier, die nog iets dieper ir de flanken kan zijn. Drie beste 2e-klassers Er waren drie beste 2e-klassers. 2A:. Gustaaf 2, halfbroer van de oudkampioen- stier Gustaaf. Nieuwe aankoop van Vita Nova. Fraai-gelijnde en gesloten stier. Deze hezit adel en kan een goede winst zijn voor Vita Nova. Hij kon iets meer stierenbenen hebben. 2B: Joop A. van Rossum te Barwoutswaarder. Een behangen, platte stier. Kruis iets heupig. 2C: Marcus van Q. Onderwater te Zoe terwoude. Ruime, iets grote stier, die in het werkpak je werd voorgebracht. Een stier om melkkoeien te fokken. Tweede derde prepiies waren bestemd voor Maarten 2 van Alma van' de Gebr. Van Leeuwen te Zevenhoven, die kort geleden een operatie onderging en Mar- chines '2 van A. W. Bunnik te Bode- Tensiotte verschenen er nog twee oudere stieren, in de ring, waarbij eer zware strijd om de eerste plaats ont stond. IA werd de ruime geblokte Al- bert van L. Ëikelenboom te Rijnsater woude. Deze stier heeft goede benen weet die goed te gebruiken. Hij mist echter iets in de ribdiepte. 1B werd de bekende Dorus van A. H. Rotteveel te Oude Wetering. Deze stier bezit aanmer kelijk meer adel, is diep en fraai gelijnd. Zijn stand in de achterbenen kostte hem, ampele overweging van de jury, de eerste plaats. J. van der Goot Herbouw-woningen mogen groter worden Aan oorlogsslachtoffers konden tot dus- erre voOr de bouw Of aankoop van een woning slechts aanvullende bijdragen worden verleend, indien de nieuwe r,ing niet groter was dan hun vernielde woning. Nu volgens de premie, en bijdragerege ling woningbouw 1953 woningen tot 500 kubieke meter met rijksfinanciering kun- worden gebouwd, is, zo deelt mer de zijde van het ministerie var Wederopbouw en Volkshuisvesting mee. toegestaan, dat bij herbouw de woning ook maximaal 500 kubieke meter mag zijn. De belanghebbende dient echter de kosten, die het gevolg zijn van het aantal kubieke meters, dat de vervangende wo ning grotèr is dan de verloren gegane resp. dé kosten van de inhoud boven 325 kubieke meter, geheel voor eigen reke ning te nemen. Indien de inhoud van de verwoeste woning groter was dan 500 kubieke meter mag uiteraard tot de oude inhoud den gegaan. Hoogtij dei nafuur Maar ze bleken (later) vals te zijn Uit het verhaal van mevrouw J. Smit-Molendijk te De Kaag blijkt wel, dat men de aldaar gearresteerde „Journalist" W. een geraffineerde oplichter zou kunnen noemen. Had zij tenslotte de politie "niet van een en ander op de hoogte gebracht, dan zou hij waarschijnlijk nu nog zijn duistere praktijken uitvoeren en daardoor vele mensen tot aan het hemd toe uitkleden. de politie op de hoogte. Zij kwam er toen ook achter, dat W. reeds eenmaal in Belgie en eenmaal in Nederland was v oordecld. De politie ging de zaak onderzoeken kwam tenslotte tot de overtuiging, dat W. zich op grove wijze had schuldig ge maakt aan oplichting, doordat hij zijn credietwaardigheld toonde met valse papieren. Dit kon o.m. worden bewezen, doordat hij in het bijzijn Mevr. Smit-Molendijk zou per 1 Maart haar watersportbedrijf „De Bontekoe" te De Kaag vorkopen aan genoemde W. Deze had haar een credletwaardigheid getoond van 25.000 dollars echter, zo als later bleek, met valse papieren. Met een geraffineerd verhaal overtuigde hij haar er van, dat zij haaf geld zou krijgen, zodra hij de dollars in Hollands geld kon omzetten. Dit liet echter nog enige tijd op zich wachten en tenslotte werd dé koop uitgesteld tot 1 September 1952. Inmiddels leende W. door allerlei mooie verhalen nog ongeveer ƒ3000 van haar, zogenaamd voor zakenreizen naar Ame rika en Zwitserland. Hiervan kreeg zij slechts 1800 terug. Mevrouw Smit had toen nog steeds het volle vertrouwen in W., o.m. door zijn „bewezen credietwaar digheld". Eind September 1952 kwam het zelfs zover, dat de zaak die ondertussen nog steeds niet was betaald werd ge sloten voor een zogenaamde verbouwing. Tenslotte kreeg mevrouw Smit echter argwaan en brècht begin December 1,952 een groots vuurwerk. Het gehele pro gramma betekent dus een verlenging het normale watersoortseizoen. Dit jaar naast Kaag week een nieuw en zeer attractief programma Op 23 Mei wordt begonnen met een grootse vlootparade De V.V.V. van De Kaag heeft voor het komende watersportseizoen een uniek en waarschijnlijk zeer belangrijk plan ontworpen, naast de traditionele Kaagweek. Het watersportseizoen wordt namelijk zowel vervroegd als verlengd, wat èn voor de watersportliefhebbers èn voor de Kaagse zakenmensen grote voordelen kan schenken. Het nieuwe, van grote activiteit getuigende plan, ziet er zó aantrekkelijk uit, dat aan het welslagen er van haast niet behoeft te worden getwijfeld. Ten eerste Wordt Zaterdag 23 Mei »n grote vlootparade gehouden, waar in o.m een drijvende harmoniekapel zal medewerken. De bedoeling van deze vlootschouw is, op attractieve wijze ken baar te maken, dat het watersportseizoen is geopend. Hieraan wordt voorts een bijzonder leuke zoekwedstrij-d op hét water verbonden. De deelnemers aan de parade, waaraan ieder gratis met zeil of motorboot kan deelnemen, moeten op een gegeven ogenblik op een nog nader te bepalen plas gaan zoeken naar genum merde flesjes, waarmee zeer aardige pdj. ;n kunnen worden behaald. Dan wordt omstreeks half Juli een anker- en tuigwedstrij-d gehouden, wat voor deze omgeving nog geheel nieuw is. Deze wedstrijd wordt een kolfje naar de hand van de uitgesproken zeilliefheb- bers, aangezien het hiér gaat om een volledige zeilerstest Er wordt gelet op netheid („schoon-schip maken"), het vlug op- en aftuigen en het op juiste manier voor anker gaan. Ten slotte wordt als besluit van het seizoen half September een sterrit voor zeil- en motorboten gehouden. Ook dit punt van het nieuwe programma ziet er bijzonder aantrekkelijk uit. Zeer waar schijnlijk wordt dit festijn besloten met Uitbreidingsplan Smit teger.c te Oude Wetering en diens verklaard, dat hij het bedrijf van mevr. Smit voor een bepaald bedrag zou over nemen. Mevrouw Smit moest het bedrijf, door de omstandigheden gedwongen, ten slotte voor ƒ10.000 minder overdoen aan de huidige eigenaar, de heer J. van Ees. Toen de zaak eenmaal aan het rollen was gebracht, bleek dat W. nog vele an deren voor grote bedragen had opgelicht, o.a. zijn zwager te Amersfoort en een Katwijkse zakenman. Daarnaast zijn z'n vrouw en zes kinderen de dupe gewor- Dit plan kan misschien bijdragen tot het oplossen van de moeilijkheden, waarvoor de V.V.V. van De Kaag (de heren D. van Nieuwkoop en J. van der Eerden zijn resp. voorzitter en secretaris) zich nog steeds ziet geplaatst. We doelen hier op het reeds geruime tijd geleden in ons blad uitvoerig belichte uitbrei dingsplan. waarin bungalows, een hotel en een binnenhaven zijn opgenomen. Het betreft hier dus in eerste instan tie de door de V.V.V. van De Kaag zo fel begeerde logiesmogelijkheid, die tot nu toe nog slechts tot enkele kleine zomerhuisjes is beperkt,- wel ke reeds ruim een half jaar voor het seizoen zUn besproken. Voor dit reeds tot in de details uitgewerkte plan is echter ruim anderhalf mil- lioen gulden nodig. Daarnaast moet de specifieke oude sfeer van De Kaag zo goed mogelijk worden bewaard. We denken hierbij slechts aan „het café van Tante Kee", waarvoor terwille van de entree, onlangs een oud huisje moest worden weggebro ken, wat vele bewoners van het lande lijke De Kaag erg aan he-t hart ging. Maar gezien het optimisme van de Kaagse V.V.V. zal het uitbreidingsplan zij het na verloop van enige jaren zeker volledig worden uitgevoerd. Zeeuwse fruitteelt leed ernstige schade De fruitteelt in het Zeeuwse over stroomde gebied heeft, anders dan aan vankelijk werd gedacht, ernstige schade van de overstroming ondervonden. Op Noord-Beveland ,om Wolphaertsdijk en Stavenisse, op Schouwen en Duiveland en in een deel van Sint Philipsland kan de fruitteelt als verloren worden be schouwd. In het Oosten van Zuid-Beve land ziet het er ook slecht uit. De streek rond Baarland en Oudelande in de zak van Zuid-Beveland heeft een lager zoutcijfer. Door beer gebeten bij worsteling Op de kermis te Horst (L.) nodigde enige beren de t ploitant •is A. H. J. Lohman standere uit, gaan met een gemuilkorfde beer. Ge lukte het iemand gedurende drie piinu- ten de beer in bedwang te houden, dan zou hij als prijs hiervoor f 7,50 ont vangen. Eén van de toeschouwers ging op dit aanbod in en was reeds twee minuten met de beer bezig, toen de oppasser de muilkorf van het dier morrelde. De beer deed een uitval naar de kermls- vierder. die op zijn rug plaats genomen had en beet hem een stuk van de pink af. Het slachtoffer moest zich onder be handeling van de dokter stellen. Prijzen voor de vijfde Floratentoonstelling De internationale jury heeft de uitslag an de beoordeling van de vijfde binnen- tentoonstelling op de Flora bekend ge it. De belangrijkste prijzen zyrr als volgt toegekend. Zilveren medaille van de Koningin voor decoratieve groep irissen van de vereniging De Iris. Ereprijs met grote gouden medaille aan decoratieve groep gerbera's aan firm-> C. Alkemade, Noord- wijk. Grote gouden medaille voor deco ratieve groep gladiolen aan N.V. Konij nenburg en Mark. Noordwijk. Zilveren medaille van Prins Bernhard aan décoratieve groep tropische gewas sen van de dienst van hout en plantsoe nen, Haarlem. Ere-prijs voor decoratieve groep irissen, ingezonden door vereniging De Iris, Haarlem. Ere-prljs voor decora tieve groep tropische planten, ingezonden door dienst van hout en plantsoenen, Natuur thans op haar mooist Meeste mensen willen genieten van alléén maar: bloemenschoonheid „Men denkt wel eens, dat onze bloemenmensen de bloemen kunnen laten bloeien wanneer ze willen. Zeker, in de laboratoria kan de bloeitijd enigs zins vervroegd of verlaat worden. Maar wat de bloemen, die buiten groeien aangaat, moeten ook onze vaklui maar afwachten wat de natuur wil. Ook hier geldt, dat de natuur boven de kunst (of wetenschap) gaat. Daarom, omdat wij de factoren, die de bloeitijd der bloemen bepalen, voornamelijk de weersgesteldheid, niet in de hand hebben, kunnen wij niet zeggen wanneer Keukenhof gaat sluiten. Vast staat evenwel, dat we tot de dag na Hemelvaartsdag openblijven".* Aldus deelde gisteren de directeur van Keukenhof, de heer T. van Waveren, tijdens een rondgang door het prachtige bos mede. De enige afwijkingen va-n dit principe zijn de filmopnamen, die hier worden gemaakt, zonder dat de bezoekers er last van hebben, en 't bekende St Pancratius- koor uit Limburg, dat volgende week Zaterdag hier ond-sr de bomen komt zin gen. Maar dit laatste is kunst. En die gaat samen met' schoonheid. I s schoon heid. als het goed is. Dat het publiek uitsluitend voor het bos en de bloemen kom.t blijkt uit diverse protestbrieven, die wij ontvingen, naar aanleiding van de filmopnamen. Zelft dit vond men niet passend. En dit is zeer verheugend. Keu kenhof is een bloemententoonstelling. Wie van een weelde aan bloemen wil genieten, moet werkelijk dezer dagen naar Keukenhof toe. Alles wat de natuur maar schenken kan aan kleuren, heeft zij voor de bezoeker uitgespreid. jaar om deze tijd beeon men er aa denken de tentoonstelling te sluiten. Doch de lente is ditmaal zo laag van tempe ratuur, dat het bos z'n bloemenpracht wellicht nog enkele weken kan tonen. „Hoewel", aldus de heer Van Waveren. „er behoeven maar een paar w; dagen te komen, en de sluitingsdatum wordt verhaast." De echtverbintenis op huwelijkse voorwaarden met de Flora, zo werd der meegedeeld, is goed bevallen Van concurrentie op een of andere m; is geen sprake geweest. Keukenhof heeft alle redenen om tevreden te zijn. budget is volkomen gedekt. De toeloop was èn is soms zo groot, dat de parkeer terreinen de auto's bijna niet kunnen verwerken. Natuurlijk zijn er mensen vooral mensengroepen naar Heemstede ge gaan, <üe anders naar Lisse zouden zijn gekomen, omdat de Flora maar eens in de tien jaar haar poorten opent, terwijl Keukenhofelk jaar te bezichtigen maar het bezoek van de buitenlanders kwam hiervoor in de plaats. Dagen met 80 buitenlandse touringcars waren uitzondering. Het is gebleken, dat de meeste mensen toch de zuivere natuur pre fereren boven natuur-plus-amuse- ment. „Bij ons", aldus de heer Van Waveren, „vindt men alleen schoon heid en rust. Meer niet" Peronistische storm woedt door Reeds 20Q arrestaties in Argentinië De politiek-economische storm in Ar gentinië is nog niet gaan liggen. Onop houdelijk blaast de wind van arrestaties en winkelsluitingen over het Zuid-Ame rikaanse land, dat door de dictator Peron wordt bestuurd. Tot nu toe zijn naar schatting 200 personen gearresteerd, be schuldigd van samenzwering tegen de staat. Onder hen bevinden zich de grote Argentijnse filosoof Romero en Juan Queralto, gewezen leider van de nationa listische, partij. De laatste werd kort ge leden als „verrader" uit de partij gesto- Mutaties, functieveranderingen zijn aan de orde van de dag, de enige manier voor wankelende dictator om aan de macht te blijven. Tegenstanders, zelfs onvoldoend enthou siaste. Peronisten worden van belang rijke posten verwijderd en vervangen door loyale aanhangers van het regiem. Zo werd gisteren Eduardo Vuletich, se cretaris-generaal van het Argentijnse vakverbond, benoemd tot voorzitter van de raad van beheer van het blad La Prensa. Zijn voorganger werd zonder veel omslag op straat gezet In de Argentijnse Kamer van Afge vaardigden is nu de verwachte resolutie tot het houden van een onderzoek naar buitenlandse instellingen in Argentinië ingediend. Ernstige critiek in de Vei. Staten Gerepatrieerde Amerikanen nu verdacht van communisme Na jaien van lijden in Rode gevangenenkampen In Amerika heerst grote ddging over de wijze, waarop de Ameri kaanse militaire autoriteiten 23 vrijge laten krijgsgevangenen uit Korea hebben behandeld. Deze mensen zijn ouder grote geheimhouding uit Korea naar een militair hospitaal in de staat Pennsyl- vanië overgebracht. De Amerikaanse luchtmacht omschreef de groep militairen als „mannen, die misleid kunnen zijn on der de ontberingen en hardheid van hun gevangenschap". Verondersteld wordt dat deze mannen het slachtoffer zijn van communistische hersenspoeling" en daar om moeten zij in de Verenigde Staten op nieuw „gewassen" worden. Aldus de cor respondent van de Volkskrant. De „New York Times" zegt, dat deze mannen recht hebben op een ernstige verontschuldiging en het blad spreekt er zijn leedwezen over uit. dat er een nieuwe Last is gelegd op de schouders van hen, die reeds zo veel gedragen heb ben. De „Baltimore Sun" Is van oordeel dat de 23 aan een ernstige onrechtvaar digheid zijn onderworpen. Er is „ge blunderd". De „New York Herald Tri bune" meent, dat de manier, waarop deze vrijgelaten gewonde krijgsgevangenen naar huis zijn gebracht in vele kringen uitgelegd zal worden als een behande ling met iets van hetzelfde cynisme, dat udtetraalt van de communistische proce dures. „Laten we veronderstellen", zo zegt het blad, „dat sommige mannen, ge bogen gingen onder de druk van de com munistische leuzen. Dan zou zeker de beste geneeswijze zijn geweest hen terug te zenden naar hun huis en gezin, waar tijd, toewijding en de oude vertrouwde omgeving hun helende invloed zouden kunnen uitoefenen." (De Amerikaanse regëring ging daaren tegen van het standpunt uit, dat de met communisme geïnfecteerde mannen, niet zó aan hun gezinnen mochten worden teruggegeven. Red.) Laag denken in hoge kringen Eric Severide, de ndeirws-analyst van het Columbia Broadcasting Systeir, een van de grote Amerikaanse radio-omroe pen. noemde het incident een uitzonder lijk geval van „laag denken in hoge kringen". „Deze teruggekeerde gevange nen". zo zei hij, „hebben gevochten, zijn gevangen genomen en hebben dag in dag uit geleden Zij hebben hun plicht ge daan en nog veel meer, veel meer dan van 99 percent van de Amerikanen ooit dankbaarheid van hun meerderen hun Amerikaanse medeburgers, maar verdenking. Ze worden opgesloten in een geheim vliegtuig en afgesneden van het contact met het normale Amerikaanse leven; zij worden behandeld alsof ze ontrouw waren aan het land, waarvoor ze juist geleden hebben. Het is zeker, zo zei Severide dat het lidteken van deze behandeling door hun eigen meerderen langzamer zal genezen dan de ndere. die ze hebben ontvangen van hun ge nadeloze, communistische gevangenbe waarders Niet i Tijdens de rondgang zagen wij ergens langs de vijver een wonderlijk drijvend gevaarte, waarop een groot scherm (voor breking der zonnestralen, zoals wij ver namen), wat apparaten en een vijftiental ménsen. Ook was er een met bloemen omrankt roeibootje .waarin een ansich ten-Hollander en dito meisje gezeten wa ren, gekleed in een nationale dracht van onbestemde afkomst. Er zat iets Volen- dams, iets Walchers en iets van Marken in. De dragers waren Marika Rökk en Johan Heesters, Oostenrijkse filmsterren. Maar het viel ons op. dat de meeste men sen even een blik wierpen op het film- gedoe, en daarna weer rustig voortwan- delden in de schemer der bomen en langs de fleurige bloemperken. Keukenhof is prachtig. En de heer Van Waveren plus z'n rech terhand. de heer Zwetsloot, zijn uitste kende gastheren. Minister Suurhoff opende Philips polikliniek Gisteren opende minister J. G. Suur hoff te Eindhoven de nieuwe polikliniek aan de Willemstraat van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken, het fraaie en uiterst modern geoutilleerde gebouw van de medische afdeling, dat voortaan de naam zal dragen van Philips gezond heidscentrum. Ofschoon het gebouw reeds verscheidene maanden geleden in ge bruik werd genomen is de officiële ope ning tot nu aangehouden om daarmee tevens het feit te herdenken, dat een kwart eeuw geleden de bedrijfsgenees kunde in de Philipsbedrijven haar in trede deed Het hoofd van de medische afdeling in Philips, dr G. C. E. Burger, werd benoemd tot ridder .in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Prof. dr Severijn vandaag 70 jaar De bekende Utrechtse hoogleraar prof. dr J. Severijn viert vandaag zijn 70ste verjaardag. Hij is predikant •est van de Ned. Herv. gemeente te Wilnis, Leerdam en Dordrecht In 1919 promoveerde aij tot doctor in de godge leerdheid te Utrecht over „Spinoza en de Geref. theologie zijner dagen'. Van 1929 1931 was prof. Severijn lid van de Tweede Kamer voor de A.R.-partij. In laatst genoemd jaar werd hij benoemd tot hoogleraar ln de faculteit der godgeleerd heid als opvolger van prof. Hugo Visser. Prof. Severijn is voorzitter van de Geref. Bond tot verbreiding en verdediging van .'aarheid In de Ned. Herv. Kerk en hoofdredacteur van „De Waarheids vriend". Foster Du lies sprak met „bondgenoten" Siam krijgt flinke Amerikaanse steun om Rode aggressie te kunnen weerstaan De internationale politiek is over het agemeen een aaneenschakeling van on verwachte ingewikkelde gebeurtenissen, dcch somijds kan de aandachtige toe schouwer een bepaald hoogtepunt met zekerheid sis was de politiek een schaak spel voorspellen Zo was het ook met de kwestie (ndo-China, de Rode aggressie in Laos Kerst was er de Franse nood- k eet: zonder groter Amerikaanse steun werd oe p-^itie van de Unie-troepen zeer bedenkelijk Toer kwamen de verklarin gen van hoge Westerse politici over het enorme poiitlek-strategische belang van Indo-Chin» voor gehee) Azië En thans, le climax hc-eft Foster Dulles, de Amerikaanre minister van Buitenlandse Zaken voor het Huis van Afgevaardigden verklaard met .verscheidene bondge noten" te hebben onderhandeld over een mogelijk beroep op de Ver Naties inzake de toestand in Indo-China Onder ae „verscheidene bondgenoten" i ongetwijfeld Frankrijk, dat zich tot nu e tegen een „inmenging door de VN" eeft verzit. Parije is bevreesd, dat de strijd in Ixido-Chuia haar uit de hand zal worden genomen en terecht. Want zodra ae Ver. Naties de inval in Laos veroor delen, wordt de kwestie Indo—China een raak van de gehele Westerse wereld. Dulles beeft zijn besluit Woensdag uit voerig toegelicht Dulles besloot met te „eggen- „i)e aanval m Laos heeft meer dan Frans-koloniale betekenis". Een Frans commentaar Is er al. „Parijs aarzelt, eer» beroep op de V N te doen, omdat Internationalisatie van deze kwes tie wel ears tot een communistisch- Chinese inval in Indo-China zou kunnen eiden". Inderdaao, die kans is er, maar kan de huidige toestand voortduren? De Vietininh beeft than.-- reeds een vierde van Laos in haar greep intussen beeft Dulles ook het bedreigde b.am flink* steun toegezegd. S/eer in 'f gezin? Do „Nieuwe Leidscho" er LnJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 9