„Vecht voor vrije verantwoordelijkheid, ook voor uw arbeiders" Veranderende maatschappij moet leven krijgen in Christelijke zin Toch is het zo BATAVLS Nauwer samenwerking Raad- Europese organisaties zal Overleg met de regering worden bespoedigd Grote schare vulde ook dit jaar de Burgwalkerk in Kampen Een prettig voorjaarsnieuwtje 7' 2 VRIJDAG 8 MEI 1953 Pro/. Van Bies sen tot werkgevers taak De middeleeuwen putten hun collecti visme uit de band van het Christelijk ge loof. Thans Is het een organisatorische band, die buiten de eenheid van geestelijke omgaat. Schrijvers als Mannheim en Burnham vergeten bij' hun beschouwingen hierover echter de reformatie, waaraan mede te danken is, dat het collectivisme der mid deleeuwen werd ontbonden. De reformatie doorbrak de hiërarchie van dat tijdperk. Zij zag de souvereiniteit in eigen kring. Zij bewoog zich in de richting van zelfstandig, het vrij maken van het leven en riep op tot vrijheid en verantwoorde lijkheid aan God. In het verlaten van de Christus, in de verwereldlijking, begint het verval. In dc 19e eeuw komt de mens in het centrum. Het humanisme is in zijn oorsprong indi vidualistisch. liet brengt de machtsvor ming van de mens. een volstrekte ontwij ding, omdat men God niet meer nodig heeft. Economisch steunt de machtsvorming op het collectivisme in de fabriek, v bij het arbeidsleven in het gelid wordt gesteld en de arbeider zo weinig moge lijk verantwoordelijkheid krijgt. (Van onze sociale redacteur) TI/TET GROTE BELANGSTELLING hebben de leden van het Verbond 1TX van Prot.-Chr. Werkgevers gisteren tijdens hun jaarvergadering in Den Haag geluisterd naar drie referaten over de ontwikkeling der maat schappij. De eerste spreker was prof. dr ir H. van Riessen, hoogleraar in de Calvinistische wijsbegeerte te Delft, die de structuurveranderingen van de maatschappij behandelde. Prof. Van Riessen zette uiteen dat de collectivistische maatschappij (d.w.z. een samenleving waarin het geza menlijke overheerst) van de middeleeuwen door de invloed van het hu manisme in de 19e eeuw is ontspoord in een ander uiterste: het individua lisme. Als reactie daarop is er in onze eeuw weer een ontwikkeling in de richting van een collectivistische maatschappij, hetzij in. communistische, hetzij in gematigd-socialistische richting. De reactie van de 20e eeuw daarop is in hoge mate collectivistisch: het ingrij pen van de staat in het economisch leven. Men wil zekerheid in het leven scheppen, omdat men de zekerheid van Christus niet meer heeft. Verantwoordelijkheid Het punt, waar het op aankomt, men de maatschappij in Christelijke zin leven geeft. Nodig is verbreking va vervlakking en de binding van de aan de onderneming. Binnen die onder neming moet weer een. band ontstaan. Het gaat om de goede afweging van de antwoordelijkheden, de samenhang de persoonlijke en gemeenschappelijke verantwoordelijkheid. Van de grootste betekenis voor het werk is ..teamwork' De Amerikanen hebben daarvoor m oog dan de Nederlandse Christenen, in grote gemeenschappen is dat teamwork niet mogelijk. Spr. pleitte daarom vöoi gemeenschappen van ten hoogste 500 mar en het verplaatsen van de verantwoorde lijkheid naar de basis. Men moet de mensen een maximum van verantwoorde lijkheid laten dragen en daartoe zelfstan dige, kleine werkgemeenschappen vor men. Als de ondernemers het besef hebben: er is iets niet in orde, is spr. het daarmee eens. Maar hij riep hun toe: vecht voor vrije verantwoordelijkheid, ook voor Uw arbeiders! Europese eenheid De tweede spreker, de heer T. Slaven burg. vice-voorzitter en penningmeester van het verbond, belichtte de- ontwikke ling van de internationale verhoudingen. We staan thans op de grens van één Europese economie en van een aantal nationale economieën, van integratie desintegratie. Voor de integratie is er keus tussen de internationaal-volkenrechtelijke (hori zontale) en de boven-nationale (verticale), methode. Spr. zei, dat bij de eerste het bloed van het nationale egoïsme kruipt 1 het niet gaan kan, zodat het, zoals uit de ontwikkeling ten aanzien van de vrij making van de. handeL blijkt, met mis lukking bedreigd wordt. Dgarom koo&hij voor de boveti-nationale methode, zoals die in het plan-Schuman is toeg^as Politieke integratie is niet deökbaar zonder economische en omgekeerd, ópbóüw van bovénrnationale organen zal langs wegen van geleidelijkheid een gun: stiger ontwikkeling van Europa naderbij brengen. De Christelijke ondernemers zullen hun. geluid daarbij moeten doen horen, opdat rekening gehouden wordt met Hem, Die gezegd heeft: Mij is ge^ geven alle macht in hemel en op aarde, :ens de grootste integratie tot stand zal brengen, aldus spr. Meewerken aan P.B.O. In plaats van prof. mr W. F. de Gaay Fortman, die wegens ziekte was verhin derd, sprak de Haagse wethouder n van Aartsen, oud-secretaris van het bond, over de ontwikkeling van de orga nisatievormen der maatschappij. Mr. Van Aartsen schetste de ontwikkeling va Chr.-sociale beweging, die van het begin af heeft gepleit voor bedrijfsorganisatie. De wet op de P.B.O. voldoet niet in alle opzichten aan onze wensen, maar rw er is. is het onze taak. er van harte mee te werken ën by de uitvoering i invloed aan- te wenden, opdat deze zoveel mogelijk wordt, als wij dat altijd gewenst hebben. De vrije organisaties hebben een taak n aanzien van de samenstelling van de besturen der bedrijfschappen en van de ".E.R. Maar als dat het enige was, zouden •e ze beter kunnen opruimen. Doordat de ontwerp-verordeningen gepubliceerd moeten worden, is er mogelijkheid, die in de kring der vrije organisaties te bezien en zijn mening kenbaar te maken. Zo kan de vrije organisatie de levende onder bouw zijn van de bedrijfsorganen. Daarnaast hebben de ondernemers- „Trubentja" boorden zitten even cor rect als stijve en net zo gemakkelijk als slappe boorden. Een „Trubenijs boord is gemakkelijk te wassen en te strijken en behoeft niet gesteven te worden, omdat h(j permanent half stijf is. Let op het merk in elke boord. Als zodanig kennen wij allen nog wel bij name de meekrap, die tot het einde van de vorige eeuw nog op grote schaal in Zeeland werd ver bouwd en waarvan de wortel een vrijwel onverwoestbaar rood op leverde. Maar behalve de uit planten gewonnen kleurstoffen kende men destijds ook dierlijke kleurstoffen, zoals bijv. het „purper der ouden", of koningspurper. Deze kleur werd bereid uit een klier van verschillende soorten pur perslakken, maar de juiste bereidings wijze is voor ons verloren geraakt, hetgeen niet zo onbegrijpelijk is, om dat na de 14de eeuw het purper als kleurstof weinig practische betékenis heeft gehad. Friedlander heeft ruim 40 jaar geleden op dit gebied interes sante proeven verricht, waarbij hij uit 12.000 .slakken 1,4 gram kleurstof verkreeg. Nu weten we weliswaar niet, hoe duur een purperslak in de oude tyd was, maar het zeer grote aantal slak ken dat voor de bereiding van een mespunt kleurstof nodig was. is toch wel een duidelijke aanwijzing dat het purper destijds bijzonder duur moet zijn geweest. En in één klap wordt het ons dan óók duidelijk, dat deze kostbare stof alleen gediend kan heb ben ter opfleuring van de gewaden van koningen en rijke heersers, om dat in die tijden weelde en macht onverbrekelijk met elkaar gecombi neerd werden. In latere tijden trad deze kleurstof als symbool van macht duidelijker op de voorgrond, zodat het purper ook voor kerkvorsten de macht te symboliseren kreeg. Het merkwaardige is, dat het piro- duct dat uit de hypobranchiale klier van purperslakken afkomstig is, oor spronkelijk bleekgeel ziet, maar door inwerking van het licht, via groen en blauw, een matviolette tint krijgt. Deze kleur staat nog vrij ver af van het diepe purper, dat alleen verkre gen kan worden door bijmenging van rood, zodat we moeten aannemen, dat het koningspurper in de oudheid al dus door bijmenging is ontstaan. Van de verschillende soorten pur perslakken die vroeger het purper hebben geleverd, komen de meeste in tropische zeeën voor, maar de Pur pura Lapilus is ook aan de Zuidkust van ons land zeer talrijk en wordt voornamelijk op pieren en hoofden van zeeweringen aangetroffen. Dit praatje over het purper geeft ons aanleiding nog eens iets over kleuren als zodanig te zeggen. We zien bijv. een brievenbus als helder rood, een pas geverfd hekje als geel, een boomblad als hardgroen. Wan neer we die kleuren zo helder en duidelijk waarnemen, hebben we de vaste overtuiging, dat die voorwer pen ook inderdaad de kleuren hebben, die wij zien. Maar nu het grappige: die voorwerpen hebben de kleur die wij zien. juist helemaal niet. Ja. wel beschouwd hebben ze helemaal geen kleur. Daarover morgen. (Nadruk verboden) (Advertentie) Slaapt U slecht door rheumatiek, spit, ischias, hoofd, en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verd'rijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. ƒ0.95, ƒ2,40, ƒ8,88. organisaties een belangrijke service-Instituut. Met name de Christelijke maatschappe lijke organisaties hebben een belangrijke rol. omdat zij de vraagstukken in het licht van de Christelijke levens- en we reldbeschouwing kunnen bezien, zei mr Van Aartsen. Staatssecretaris aanwezig De vergadering werd toegesproken door staatssecretaris mr dr A. A. van Rhijn, de Kamerleden dr J. Schouten (AR.) en C. Reyers (CR.), de voorzitter van het C.N.V. de heer M. Ruppert en de voor zitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, de heer T. J. Twijnstra. Na mens de economische faculteit van de Vrije Universiteit waren aanwezig de professoren F. de Roos en R. van Dijk, die beiden deelnamen aan de levendige be spreking. In de huishoudelijke vergadering van het Verbond werden de heren F. Dijkstra te Haarlem, G. J. den Heeten te Leiden en mr J. Meynen te Arnhem bij enkele candidaatstelliing als bestuursleden her kozen. Gemeenteraad van Blokker reeds samengesteld Ook de gemeenteraadsverkiezingen in. Blokker (N.-H.) zijn' bij enkele oa-ndi- daatstelling geschied. Na de oorlog zijn in deze gemeente geen gemeenteraads verkiezingen gehouden. Gekozen zijn vijf leden van de K.V.P. en twee van de Flying Dutchman Licht en sierlijk, - een Batavus-sportfiets met *n enorme gang. Met de Flying Dutchman maakt U de langste tochten - zonder eèn spoor van vermoeidheid. De enige fiets met de 5 plussen Straatsburg-ministers zijn het eens De commissie van ministers van Bui tenlandse Zaken van de Raad van Europa heeft zich gisteren te Straatsburg uitge sproken voor nauwer'samenwerking met alle andere Europese organisaties. Een desbetreffend actie-plan van de Bel gische staatsman Van Zeeland hield in, de staten die geen lid zijn, uit te nodigen, tot samenwerking. De oprichting van een. permanent lichaam voor toezicht' op de dagelijkse bezigheden van de Raad, waartoe reeds door de ministers wa^ besloten* werd naar de respectieve regeringen verwezen voor definitieve goedkeuring.' Het probleem, dat de verhoudingen in je vroegere rtazi-veldmaarschalk Van Manstêïn, die- ytegeris oorlogs- 'dsaadeh tót twaalf jaar gevangenisstraf -was veroordeeld/is in-ver-- -band met zijn ifio.nk.ele gezondheid'uit 'gevangenschap ontslagen. Op de foto ziet men de. generaal (links) op het moment dat de burge meester van zijn tijdelijke woonplaats Allmendingen hem geluk wenst. In het midden 'de echtgenote-van Von Manstèin Voorzitter Chr. Overheidspersoneel Bond springt in de bres voor de laagst bezoldigde ambtenaren OM HET OVERLEG met de overheid over de sociale positie van de ambtenaren te bespoedigen, zullen bijzondere commissies worden in gesteld. Dit deelde voorzitter P. Kapinga gisteren mee op de voortgezette algeméne vergadering van de Chr. Bond van Overheidspersoneel in de Rivièrahai.te Rotterdam. Óver de. loonregeling van de laagstbezoldigden onder de leden van de bond, die volgens de afdeling Rotterdam beheden het ethisch minimum ligt, zei de heer Kapinga: „Wij zullen al het mogelijke doen om in deze toestand enige verbetering te brengen". De Rotterdamse afdeling had eveneens ren van het C.N.V. en van deze bond "'werken om te komen tot een "tweede vacantieoord. Met de aankóop is d( Stichting tot Exploitatie van Vacantie- oorden en Rusthuizen bezig ten behoeve van de Christelijke vakorganisaties. De aan de beurt van aftreden zijnde hoofdbestuursleden P. Kapinga. H. Brouwer. C. Guijt en J. Rooseboom wer den. herkozen, terwijl in de vacature-J. Wiersma werd voorzien door de benoe ming van de heer J. Jobse uit Rotterdam en in de vacature-A. Fonteyn door de benoeming van de heer R. Schonewille uit Apeldoorn. 's Middags werd een rondvaart door de havens en een rondrit door de stad ge maakt. Ook was er een ontvangst op het stadhuis. gevraagd om uitbreiding Van het aantal bezoldigde hoofdbestuurders voor de groep rijksbelastingen. De heer Kapinga antwoordde, dat een doelmatiger taak verdeling zal worden nagestreefd. Het is verder de bedoeling een zestiende hoofd bestuurder te benoemen, die speciaal zal worden belast met de vragen rondom de werkclassificatie. Het hoofdbestuur blijft een circulaire, die twee jaar geleden aan de leden is verzonden in zake het lidmaatschap van de P.v.d.A. en van de Chr. vakbewe ging, steeds voor haar rekening nemen, aldus de heer Kapinga, toen hij een opmerking van de Asser afdeling beant woordde. desbetreffende vraag deelde de penningmeester mee, dat de hoofdbestu- de Raad enigszins ongunstig beïnvloed, n.l. de weigering van Duitsland, over eenkomsten te tekenen als de regeiyng van Saarland ze ook tekent, is ook dit maal niet opgelost. Men koos de weg van de minste weerstand: de kwestie is voor onbepaalde tijd „in de la" gegaan. Door dit geschil worden vijf conventies over 'sociale 'en opvoedkundige omstandighe den. waaraan alleen de ondertekening ontbreekt, opgehouden. Dc "consultatieve vergadering van de Raad heeft eenstemmig Francois de Men- thon (Frankrijk) herkozen als voorzitter van de vijfde zitting, die gistermiddag is begonnen. Het voorstel van minister Van Zee land. de commissie van plaatsvervangers te veranderen in een permanent orgaan, gelijkend op dat van de permanente N.A.T.O.-raad, werd in beginsel aange- Voorts werd een resolutie aangenomen, waarin de leden wordt verzocht,, mate riële hulp te geven aan vluchtelingen en hen migratie- en huisvestingsfaciliteiten te verlenen. Hierbij werd vooral gedacht aan het Duitse vluchtelingenprobleem. Er werd voorgesteld, een commissaris voor vluchtelingen te benoemen. In de wandelgangen werd volgens Reuter de naam van Prins Bernhard genoemd, als mogelijke candidaat voor een dergelijke Het Huis van Europa zal met een nieuwe vleugel worden uitgebreid. De kosten hiervan bedragen ruim twee-en- een-half millioen gulden. Dit bedrag wordt ten dele verkregen uit beschikbare middelen en verder uit schenkingen van de -leden," Deze vleugel is beslist noodzakelijk Dé 'andere Europese gemeenschappen, het- z.g. Kleine Europa, bestaande uit Frank rijk, West-Duitsland, Italië en de Bene- luxlanden, zullen er in worden gehuis vest. Indonesië en Polen hebben een han delsverdrag geiparafeérd, waarbij de grootte van. de. contingenten 50 millioen roepiah, of I? min bedraagt. Dit is de helft meer dan. vroeger, België en Brazilië hebben een ver drag' getekend, dat voorziet in de uit levering van personen wier misdaden strafbaar zijn met een jaar gevangenis straf of- meer- Theologische Hogeschooldag Gerei. Kerken Dr KooleKerk moet zieken weer leren te geloven in het wonder (Van onze kerknieuws-redacteur) KUNNEN WE met de arbeid van onze Theologische Hogeschool ons verantwoorden voor de kerken, die haar liefhebben en instandhou den, en leeft zij in de belangstelling van deze kerken?" Deze vraag stelde prof. dr K. Dijk gisteren aan het eind van dé Hogeschooldag der Geref. Kerken, die ook dit jaar weer een grote schare in de Burgwalkerk van Kampen bijeenbracht. De rector, prof. dr A. D. R. Polman, had in zijn openingswoord deze schooldag als een dag van een geheel eigen sfeer en stempel getypeerd. „Het weer is guur en koud, maar een vuur gloeit van binnen". Het was een enthousiaste schare, die in de pauze in de kerk de psalmen en gezangen tot ver over de Burgwal deed weerklinken. Na een woord van welkom vertelde de rector iets van de lotgevallen der acade mie in het afgelopen jaar. In een geestige toespraak ging hij na wie er zoal de deur van de hogeschool in- en uitging. Studen, ten uit vele landen komen hier bijeen en 31 maal sloot zldh de deur op plechtige wijze nadat een examen met goed gevolg was afgelegd. Twee maal zelfs traden studenten van de Broederweg naar bin nen om te ping-pongen De hoogleraren Vervolgens gaf prof. Polman een rake typering van de hoogleraren. Prof. Dijk is immer matineus; men vertelt dat de pedel extra vroeg moet opstaan om hem op Dinsdagmorgen binnen te laten. Prof Den Hartogh komt binnen met een on verwoestbaar goed humeur en een stra lende glimlach. Prof. Herman Ridderbos komt meestal per auto en als hij uitstapt snuift hij even, zoals alleen hij snuiven kan. Prof. Wurth ziet niemand. Hij stapt met grote stappen door de deur, betreedt de katheder, en vangt met visie en vaart aan. Prof. Bavinck treedt geruisloos bin. nen. U merkt niet. dat hij komt en gaat. maar de weinige uren dat hij er is, oefent hy zo'n fascinerende en bezielende in vloed uit, dat er een vreemde leegte is. nu hij in Zuid-Afrika vertoeft. Prof. De Bondt blijft het type van de Haagse do minee. Hij is altijd keurig gesoigneerd Prof. Polman memoreerde de ziekte van prof De Bondt en hoe de Here zijn en onze gebeden heeft verhoord. „Ik behoef u niet te vertellen," -zo ging de rector verder, „hoe prof. Jan Ridderbos .veer tig jaar prof!) de deur binnenschuifelt U kent des mans gang en sprake. Het geheim van zijn grote invloed ligt voor een groot deel aan ziin eenvoud en won derlijke gelijkmatigheid." - Aan de toespraak van prof. Polrnao ontlenen we nog, dat er het afgelopen jaar 105 bullen werden afgegeven, dat 11 studenten slaagden voor het candidaats- examen en 20 voor het propaedeutisch Dienst aan zieken Referent in de morgenvergadering was dr J. L. Koole, Geref. predikant te B'loe- mendaal,; die sprak over de vraag: „Heeft de kerk een bepaalde dienst aan onze zieken te bewijzen?'' Spr. stond stil bij de vraag in hoeverre de radio-uitzending ook met de bédie- nin.g van het H Avondmaal in verband gebracht zou kunnen worden, omdat-het (Advertentie) Schoonheid voor IEDERE vrouw- De twee wijd en zijd befaamde Castella schoonheidszepen hebben er een zusje bij gekregen; een heerlijk frisse Bloemen, zeep, met de geur van prille rozen Deze Bloemenzeep is onverpakt in de Nu ook Castella Bloemenzeep vinkei te krijgen in vier zachte kleuren ■oor de bescheiden prijs van 20 cent! Nu kan IEDERE vrouw Castella ge bruiken, nu kan IEDERE vrouw mooi zijn. Want er is nu Castella voor iedere huid en iedere beurs. Houdt U van zeep, die Uw huid mild koestert onder een laag donzig zacht schuim, dan neemt U Castella Spécial (32 ct). Andere dames zullen zich weer liever houden aan de klassieke Castella Schoonheids' zeep (32 ct). En als U zich voor eer gering bedrag wilt omgeven met het lente-parfum van ontluikende rozen, maak dan eens kennis met Castella Bloemenzeep (20ct) Het lied der aethergolven ZATERDAG 9 MEL Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieu- Gram. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed 8.00 Nieuws. 8.15 Hoogmis. 9 30 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor de Vocaal Dubbel kwartet. 1.03 Grar gèlse les, 2.4C Zang*' Koorzang. 3.00 Kron. 3.40 Hai 4.20 „Dc Vlieg schoonheid van ir dc jeugd. 6.01 rkest. nde Hollan- het Grego- lek. 6.45 E Lich 7.00 Nieuws. 7.10 Gr- 8 25 De gewone 8 50 Gram. 9 00 G O.OO Amus. muziek, g in! 11.00 Nieuws o 11.22 Concertgel: 12 00 Gramofoonmuzlek. r Orkest. 11.50- Weekjournaal. 12 15 Orgel en Hammond gel. 2.35 Streekuitz. 3.00 AccordeonmuzI 3.30 Filmpogram. 3.45 Gram. 4 15 Sportpra je 4.30 Concertgeb. orkest en solist. 5.15 V dé jeugd. 6.00 Nieuws. 6.20 „Het vraagsi van de Volkshuisvesting en de werkgelegc heid". 6.40 Regeringsuitz.Zoeklicht op Westerse Defensie 7.00 Artistieke staalka; VPRO: 7 30 „Pass in deze tijd". 7.55 „Dez 2Q - een dochter uit een der beste Indiaanse families, Sidderend keert Joris zich af. Ook de Span- door haar vader daartoe afgestaan. Deze jónge jaarden, hoewel zelf volstrekt geen onschuldige Tweemaal ziet hij hoe een hand op een blok vrouw, listig en onverschrokken, verleent belang- kinderen, aanschouwen met afkeer de afgrijselij- hout wordt vastgehouden en met een zware bijl rijk* diensten-als tolk, raadgeefster en spion. Zij ke, uitingen van de gruwelen der priesters, die - - - - heldhaftig brengt een belangrijke boodschap: „Vandaag heb- niet beschreven, alleen verzwegen kunnen worden - - - ben de Tlascala hun goden drie mannen en vijf kinderen geofferd. In de komende nacht zullen afgehakt. Dan steekt de derde zijn hand vooruit en legt die op het blok alle anderen volgen en aanvaarden hun lot zon- zonder smeken zonder Z11 kamp overvallen." een kreet van pijn. Is dit fatalistische gelaten heid of onbuigzame trots? Joris stelt zich geen vragen, hij heeft meer dan genoeg aan de zeven afgehakte handen en de zeven bloederige stom pen, waar de Spanjaarden lachend naar kijken. In de vroegte van de volgende morgen rukt het leger der Tlascala op in opeengedrongen gelede ren. De Spanjaarden blijven in hun stelling en ontvangen een overstelpende hagel van slinger stenen, schichten en pijlen. Nieuwe troepen wor den voortdurend aangevoerd. De overmacht wordt geweldig. Veertigduizend tegen vierhonderd! Maar kanonnen en vuurroeren richten een ont zettende slachting aan. Ieder schot is raak, de dichte massa biedt volmaakte trefkans. Tegen de avond trekken de aanvallers in goe- goden. Dadelijk worden alle maatregelen getroffen, i de nacht de aanvallers oprukken, is de Met de mensen buiten de priesterkaste, dat zijn de vorsten en het volk, staat het anders. Hun leven wordt beheerst door bijgelovige vrees, dolle stompzinnige angst voor de wraak en de kwaadaardige afgunstige goden, ja- -Het- de orde in hun stad terug. ff 20 overweldigend, dat zij verslagen ,oers op d(, slo[felijke ~en vïeseHjSe ëenoegc-„s der mensen, die voor hen onbereikbaar zijn. Ieder verzuim, hoe gering, hoe onwetend bedreven, moet geboet met het beste wat de mens heeft, om de woede de haat en de wraakzucht van geesten en goden te betomen, en wat kan de mens kostelijker geven dan bloed en leven? Montezu ma, de machtige koning der Azteken, heeft al le omwonende volken en stammen onderworpen uitgezonderd een van middelmatige sterkte en hij verklaart doodbedaard: ,,Ik moet met hen in oorlog blijven, want zij leveren mij de krijgsge vangenen, die ik nodig heb voor mijn offers en mijn tafel." Goudland gevonden DOUR K_ JONKHEID Diezelfde dag nadert Cortez met zijn gevolg de De tweede dag herhaalt zich dit. Cortez' snel tempel. Joris is er bij als lijfknecht van zijn heer. zich verplaatsende ruiterij sticht grote ring. Toch keert het leger ordelijk, gehavend terug in de stad. Nu roept de vórst zijn waarzeggers en legt hun geschat op honderdduizend, de vraag voor: „Zijn deze baardige wezens uit onbekende streken goden of mensen?" Het antwoord luidt: „Zij zijn geen goden, maar mensen, die beschikken over de machten van blik- De tempel is omhangen met talloze mensensche- zeer dels, rondom staan hoofden op staken en het tendom nog een kostelijk bezit! aantal in de nabijheid opgehoopte schedels wordt Cortcz laat de afgodspriesters verjagen de daar is de aanblik nog vreselijker. De wanden zijn volgespat met bloed, ook de kleding der °°k k'J «P opnehten, de priesters is er stijf van en hun haar kleett als een Mariabeeld plaatsen. Meer heeft hij donder. Hun kracht ontvangen zij van een helm rond hun hoofd, op de^ offerschaal lig- Overrompel hen in de nacht, dan zijn VARA: 8 00 Nieuws 8 05 Ge 0 00 Soc. comm. 10.15 Weense muzie ..Onder de pannen", hoorspel. 1100 11 15 Sport. 11 25—12.00 Verzoekprogra Engeland, BBC 330 m. 11.55 Gevar - irspel. 1.4 progr Engeland, BBC 1500 en 247 m. 12.00 Pari verz 12.15 Cricket. 12.30 Dansmuziek. l.oi Gram. 1.45 Voor de kinderen 2.20 Sport. 2.3i van zo groot belang Ls dat onze zieken in volle gemeenschap met de kerk leven. Vervolgens stelde spr de vraag of d» kant-tekenaars van de Statenvertaling ge- lijk 'hebben als zij de gebedsgenezing uit Jac. 5 willen beperken tot de N. Testa- mentische tijd. Ongetwijfeld móet da1 kerk haar zieken weer leren geloven in het .wonder. Er bestaat geen ongenees lijke ziekte en de -patiënt is niet in han den van zijn dokter maar van- zijn God. Mogen wij nu ook rekenen op hét won der? De opmerkelijke genezingen uitj onze dagen zijn niet op één lijn te stellen met de Bijbelse wondergenezingen. Deze N. Testam-entische won dergenezingen blij.! ken herkenningstekenen te zijn voor de beloofde Verlosser en zij horen speciaal juist te menen dat het geloof betekenen zou dat men met ziekte en zonde afge- daan heeft. In de middagvergadering heeft ds Sil. levis Smitt, 'hoofdvlootpredikant te Den Haag een causerie gehouden over zijn werk en op onderhoudende wijze verteld van zi.in ervaringen waardoor hij volk en geestelijke verzorging op de vloot dich ter bij elkander wist te brengen.. Het eeuwleést Laatste spreker was prof. dr K. Dijk,! die de door ongesteldheid verhinderde referent, de heer N. Baas te Amsterdam verving. Prof. Dijk begon met op te mer ken. dat het op deze dag gaat om de Theologische Hogeschool. Prof. Dijk concludeerde, dat indien de Theo! Hogeschool als school der weten schap de onderworpenheid aan de Schrift en de gebondenheid aan de Geref. belij denis niet zou aandurven, zij haar be staansrecht zou verliezen, en men ook geen reden zou hebben om het ei feest te vieren: indien ze niet voor de kerken zou arbeiden en niet gedragen •zou worden door haar liefde en gebed, is het honderdjarig jubil-eum ook niet mogelijk. Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk Beroepen te Voorburg-Oost ds A, D. Bakker uit Nijland bij Sneek; te Rijs- sen B. Haverkamp te Veen: te Vinke- veen L. Vroegindewey te Papendrecht, Bedankt: voor Ede (vac. J. H. Cir kel), J. de Lange te.Nunspeet. Ned. Herv. Zendingsgemeente r o e p e n te Doetinchem dr F. J. Fokkêma ern. predikant tè Oegstgéest. smd: als predikant met "bij zondere opdracht mej. Ai G. -Fokkema, candidate te Oegstgeest. Geref. Kerken Beroepen te Rotterdam (vac. J. A. Taselaar) J. P. Hörchner te Voorthui zen. De classis Breukelen heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer W. Melles te Maarssen, cand. aan de V.U. Ds D. Hogenbirk overleden In de ouderdom van 76 jaar overleed gisteren ds D. Hogenbirk, em.-predikant van de Geref. Kerk van Rotterdam- Charlois. Door langdurige ongesteldheid zag hij reeds in 1939 zich. genoodzaakt emeritaat aan te vragen. In 1904 kwam ds Hogenbirk ij de gemeente te Nigte- vecht en Nederhorst den Berg. Zeven jaar later vertrok hij naar Charlois. Ds Hogenbirk schreef enkele boeken over de zelfkant van het geestelijke leven. Pools Katholieke Vereniging heeft 10 Mei feest Ter -gelegenheid van de Poolse Natio nale Feestdag op 10 Mei -wallen de leden van de Poolse Katholieke Vereniging in Nederland feestelijk -bijeenkomen. Des morgéns wordt in de Katholieke Kerk aan het "Westeinde een imis opge dragen, des avonds wordt in de Dieren tuin een herdenkingsavond gehouden, waaraan Poolse verenigingen hun mede werking verlenen. Het ere-comi>té, dat voor deze gelegen heid gevormd is, betaat uit de rector van de Poolse Katholieke Missie in Nederland, O. Efren, de kanunnik R. Kowalczyk, Th. Saryusz Biëlski. W. A. W. Saryirz Makowski, prof. S. Lubienski en H A. Vos. Pijn op gezette tijden hoeft geen 'verloren dog' Ie betekenen. V Is altijd makkelijk irgelspel. 1.45 Vra- 7.25 Spoi Cricket. 6.25 Gi eantw. 7.00 Nieuws en journ Hoorspel. 8.30 Concert. 10 00 NI mui; 11.00 Gram. 11.56—12.00 mkrljk. Nat. Program. 347 m. 12.00 PI: izlek. 5 55 Gram. Hooi 1.20 Ho .55 Kam Idem. 6.30 Am. u 10.45 Gra 7.00 Gram 8.02 Lichte il 10.00 Zangrecital. 10.15 Voordracht "1.45—12,00 Nieuws. I m. 11.45 Gram. 12 30 Wecrber. 1.00 Nieuws, 1 15. 2.00, 2.15 en 00 Symph. ork. en sol. 3.40 Gr Symph. ork. en sol. 5.00 12.34 Grar 2.45 Gram 3.50 Engel! 5.10 Gram- 8.30 Vt en persoverzicht. 7.40 Gram. 7 program. 9 00 Gram 9 15 Accordeoi .30 Gram. 9.43 Accordeonspel. 101 Nieuws 10.15 Gram 11.00 Nieuws. 11.05- 12.00 Gramofoonmuzlek. el 484 m. 12.10 Lichte muz. 1.00 Nw 2 05 Verzoekprogram. 3 00 Gram 4.: Lichte muz. 5.00 Nieuws. 5.15 Lichte muziel iccordeonmuziek. 7.40 Gram. 7.45 Nw Onderwijsbenoemingen Benoemd tot onderwijzer aan de ULO- school „West Bommelerwaard" te Aalst bij Zaltbommel A. J. van Bekkum, thans hoofd te Brouwèrshaven; tot onderwijze res aan de Chr. school te Driebergen mej. K. M. Borger te Almkerk. TT-,^CADErvnsCHE EXAMENS. LEIDEN 8 Mei. Geslaagd cand e\ Nederl recht mej. A S Giebing. Doorwcrth idYm de Laa A van Vrijbergh de Coningh, Den Char niet te geven. Hij heeft zelf niet gen leeggebloede mensenharten. Er rondom hangt De vorst der Tlascala vraagt ootmoedig ver een walgelijke geur, er binnen een verpestende geving voor de geboden tegenstand en aanvaardt stank. bet bondgenootschap. Gram. 9 30 Inl 10.00 Nieuws. 10 10.45 Gram. 10.50 Nie Kru 10J5 Jaz Gram. 11.55 Nieuw; BBC European Service. Uitz. land. 5.00—5.15 n m Eng. les i i in gen. (Op 224. 49. 42 en 31 m Nieuws Spiegel v. d. week (Op 224 en 49 m.). Maak Uw bloed zuiver met Kruscben Salts. En voorkom zo Rhenmatische Pijnen. De bloedzuiverende organen tot jeugdige krachtige werking brengen, het bloed vrij I maken van pijnverwekkende onzuiver heden. die zich anders vastzetten in spie ren en gewrichten; dat is het wonder dat zich voltrekt bij een regelmatig gebruik van Kruschen, daarmee bevrijdt ge Uzelf "-"ï de jammer e- J- J-die heilzame kuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 2