Hillegoms burgemeester wierp blaam op rechterlijke macht De Job Gouda ging gisteren te water Ds Stehouwer, 25 jaar in Alphen, gehuldigd "47//" Moeders MlEAU DE COLOGNE HEROPENING P. J. C0UVEE NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 7 MEI 19S3 Om een hectare land Maar gemeente schoot bokken op juridisch terrein In de gemeenteraad van Hiilegom Is het verleden week Woensdag warm toege gaan. Er werd een voorstel behandeld om schadevergoeding te betalen aan de pachter van een stuk land, dat de gemeente nodig had voor woningbouw. Op scherpe wijze heeft de burgemeester, Jhr mr O. van Nispen tot Pannerden, daarbij geageerd tegen de beslissing van de centrale grondkamer. Hij noemde die beslissing In flagrante strijd met de beginselen ener objectieve rechtsbedeling. Omdat het hier om zo'n ernstige beschuldiging ging hebben wij ons gewend tot de rechts kundige en deurwaarder Th. J, van der Heyden te Leiden, die zich op het gebied van pachtzaken heeft gespecialiseerd. Het ging dus om een stuk land, groot ongeveer één (hectare, dat de gemeente (had verpacht aan de inwoner van Hiile gom, de heer S. P. Warmerdam Omdat deze grond nodig was voor woningbouw verzopht de burgemeester de pachter deze grond te ontruimen. Deze gaf daaraan geen gevolg en wendde zich tot de grond kamer voor Zuid-Holland. Hij was namelijk van mening, dat hij het land niet voor korte duur had ge ipacht. De directeur van gemeentewerken had hem bij de eerste onderhandelingen eind 1950 gezegd, dat het land niet be trokken was bij het gemeentelijk uitbrei- dingsplan en dat hij er lange tijd ge bruik van zou kunnen maken. In strijd met de wet had de gemeente geen schriftelijke pachtovereenkomst gesloten. De volgende fout was, dat dc gemeente, toen zij de grond terug eiste, de pachter geen schadeloosstel ling aanbood. Het pachtbeslult geeft nota bene uitdrukkelijk aan. dat de pachter daarop in zo'n geval recht heeft. De laatste bok, die dc gemeen te op juridisch terrein schoot was, dat zij wel ontbinding van de pacht overeenkomst vroeg, doch geen ont ruiming van de grond. Feitelijke toedracht (De grondkamer maakte het verzuim van de gemeente goed door een schrif telijke pachtovereenkomst voor de tijd van zes jaar op te maken. B. en W. kwa men in beroep bij de centrale grond kamer in Arnhem, een college, ook de heer Chr. van den Heuvel uit Leiden zitting heeft. Deze instantie be vestigde de beslissing van de provinciale (grondkamer. Maar de gemeente had de grond nodig voor de woningbouw. Toen de pachter het land niet verliet, verzocht de gemeen te de paohtkamer van het kantongerecht te Haarlem om ontbinding van de pacht overeenkomst. Voor deze pachtkamer stemde de pachter met de ontruiming in,' edhter niet nadat B. en W. van Hiilegom zich schriftelijk hadden verbonden tot betaling van een schadeloosstelling van 2577 gulden. In de Jongste raadsvergadering nu noemde burgemeester jhr mr O. van Nispen tot Pannerden, daarin bijge staan door wethouder Van Dam, deze gang van zaken in flagrante strijd met de beginselen ener objectieve rechts bedeling. HU verklaarde liever on kruid op gemeentegrond te willen laten groeien dan die grond te ver pachten. De wethouder schilderde de pachter bovendien als een sujet, die maar doet wat hU goed vindt. Deze beschuldigingen hebben in wijde kring de aandacht getrokken. De leden van beide grondkamers worden door de Kroon benoemd. De centrale grondkamer wordt gevormd door de vice-president van het Arnhemse gerechtshof, twee raadsheren en twee deskundigen van naam. Zij behoort derhalve practisch tot de rechterlijke macht, zodat de burge meester de rechterlijke macht ernstig heeft beschuldigd. Ongelukkige uitlating De heer Van der Heijden noemde deze uitlating in het onderhoud, dat wij met hem hadden, zeer ongelukkig. De bur gemeester gaf daarmee immers te ken nen geen vertrouwen meer te hebben in de objectiviteit van de Nederlandse rechter. Een gemeentebestuur heeft zich te onderwerpen aan het gezag van delzich Indien de gemeente Hiilegom voortaan landbouw- of andere cultuurgrond liever laat overwoekeren met onkruid, dan deze gronden in pacht uit te geven, das miskent zij daarmee de wanhopige be hoefte aan grond, die onder de land bouwers bestaat, aldus onze zegsman. En indien B en W. dit doen omdat zij zich niet met het hedendaagse paohtrecht kunnen verenigen, geven zij daarmee blUk de wet niet te willen handhaven. Inplaats van de gemaakte fouten nu ronduit toe te geven en de billijke scha devergoeding te betalen, worden deze beschuldigingen aan het adres van de onpartijdige rechter geuit. De gemeente werd niet verplicht die schadevergoeding te betalen, maar men kon tot een schik king raken, dank zij het beleid van de pachtkamer bij het kantongerecht te Haarlem. Indien deze pachtkamer niet bemidde lend zou zijn opgetreden, dan was, dank zij de blijkbare onkunde van het dage lijks bestuur van Hiilegom op het gebied van het pachtreoht, een lange procedure niet uitgesloten geweest. Naar de mening van de heer Van der Heijden dient het gemeentebestuur van Hiilegom eerst de hand in eigen boezem te steken, alvorens de rechterlijke macht aan te vallen. Wlelrijdster aangereden Dinsdag had op de hoek van de Haven en de Havenstraat een aanrijding plaats tussen een 12-jarige wiclrijdster en auto, doordat de wielrijdster zonder teken te geven uit de Havenstraat de Haven op wilde rijden. Zij werd door de voorkant van de auto gegrepen en kwam te vallen. Dokter Versluys verleende eerste hulp en constateerde geen ernstige gevolgen. Zeilboot ln brand Dinsdagavond werd een begin brand geconstateerd op een aan de Wil- helminalaan liggende zeilboot. Aandri vend brandend papier werd tegen de boot aangespoeld, die vlam vatte. Door het brandende papier onder wat duwen en snel blussen van de vlammen aan de boot, kon erger worden komen. De schade wordt toch nog op f 100 geraamd. De politie stelt eer derzoek in. V1SSER1JGOLF Begin van nieuwe periode voor IJmuidens visserij Tegen vieren gistermiddag bruiste de champagne tegen de bakboordsflank van een nieuw schip: de „Job Gouda" (IJM 99) en daarmee was een trotse aanwinst gedoopt van de visserijmaatschappij „Batavia", die niet alleen een grote kotter rijker werd, maar ook de eer had een fris idee in de IJmuidense haven te introduceren. Want als straks in Juni deze Job Gouda met schipper Cor Bal de junior van de vloot achter het rad de haven indraait, zal Nederland zijn eerste visserman hebben met een ten dele dichtgebouwd dekhuis, zoals de Duitsers het al geruime tijd met succes toepassen. ALPHEN AAN DEN R11N In de Ned. Herv. kerk aan de Julianastraat is gisteren een Gemeente-avond gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van ds Joh Stehouwer. De heer J. Zonneveld, ouderling, had de leiding. Toen de jubilerende pre dikant met zijn familie het met bloemen versierde kerkgebouw binnen kwam, zong de Gemeente staande Psalm 68:10: „Geloofd zij God met diepst ontzag". In het daarna gesproken welkomst woord uitte de heer Zonneveld zijn vreugde over het voorrecht, dat groot huisgezin in Gods huis mocht samenkomen om zich te verblijden. De gemeente zong psalm 103 4, waarna de heer Zonneveld een gedeelte uit Open baringen 1 voorlas en voorging in ge- hel. Het kerkkoor zong vervolgens „Lof zij de Heer". De heer Zonneveld wees er op. dat het nodig is de aandacht in de eerste plaats te vestigen op de verhoogde Christus. Johannes mocht Hem zien in volle heer lijkheid. Voor Johannes was het nodig, dat hij bemoedigd werd. Spr. richtte zich vervolgens tot de jubilaris. Hij achtte het bereiken van deze dag geen verdienste, maar een grote genade van God. Ook noemde hij de veranderingen, die er in de voorbije 25 jaren waren gekomen. Namens de gemeente werd een radiotoestel aange boden en een enveloppe met inhoud, die, als eerste enveloppe, was voorzien van een kerkelijk zegel. Burgemeester Witschey, sprekend na mens de burgerlijke overheid, wees op de scheiding tussen Kerk en overheid en op het belang van de samenwerking, die vooral op het maatschappelijke ter rein plaats heeft. De burgemeester reik te de jubilaris de zilveren penning van de gemeente Alphen aan den Rijn uit de bijbehorende oorkonde. Dat deze 99 aan de kant vele bewon derende blikken trok. nu al. nu het schip de roestkleur heeft van elk jong casco, mag een compliment heten de geestelijke vader van de ..Job Gou- de heer D. Gouda en diens secure uitvoerder, de heer Boot van de scheeps werf „De Dageraad" in Woubrugge. Dat Is dan ook later, tijdens een bijeenkomst de genodigden op deze blijde dag, een paar keer duidelijk gezegd. Vreemde eend •zin heeft de IJM 99 Mohammed naar de berg Zitting Amsterdams Gerechtshof in Hillegomse garage Het portret van HJH de Koningin en het groene laken hebben gisteren ontbro ken, toen het Amsterdams Gerechtshof in een omgeving, die wel scherp contras teerde met de plechtige rechtszaal In het Amsterdamse paleis van Justitie, de strafzaak behandelde tegen de Amsterdamse vrachtrijder A. V. In drie auto'i waren president mr F. L. Nepperus en twee raadsheren en een griffier, tezamen met procureur-generaal mr W. P. Bakhoven, de raadsman, mr A. G. Besier, twee parketwachten en twee getuigen naar Hiilegom gereden, waar Vrouwe Justitia anderhalf uur lang, wikkend en wegend, de scepter zwaaide in de garage Kriebel. In die garage was een tafel opgesteld, waaraan het college plaats nam. Daar stond het corpus delicti:. 5 enorme wie len met massale banden van een aan hangwagen, die te zwaar gebleken wa ren om ze het paleis van justitie binnen te slepen. Als de berg niet naar Moham med komt, komt Mohammed naar de berg toe. Een onderzoek ter plaatse, zoals men kon aanschouwen, is naar men ons van bevoegde zijde mededeelde voor een Gerechtshof een hoge uitzondering. De verdachte, die in eerste instantie door de rechtbank is vrijgesproken, was verduistering ten laste gelegd. Hij had van een verhuurder een vrachtwagen met aanhangwagen gehuurd, doch aange zien de aanhangwagen nog geen wielen had. had de verhuurder hem f 1400 ge geven om deze te kopen. Na een maand bracht de verdachte de wagens terug. De banden van de aanhangwagen ble ken bijna geheel versleten. Toen be schuldigde de verhuurder de vrachtrij der er van voor de f 1400 oude banden te hebben gekocht in plaats van nieu Verdachte heeft dit steeds ontkend beweerde, dat hij zeer veel pech met de banden had gehad, daar deze dikwijls waren gesprongen. Enige tijd geleden was de zaak reeds voor het hof geweest, doch toen spraken de getuigen elkaar tegen over kwaliteit, maat en soort banden. Vijf hunner werden gisteren opnieuw gehoord en met de banden geconfron teerd. Daarbij bleek, dat de verdachte in de betrokken maand met de auto enorm zware vrachten (t.w. 8 ton ste nen per vracht) had vervoerd. Na dit getuigenverhoor vroeg de procureur- generaal in zijn requisitoir vrijspraak, omdat hij 't bewijs van verduistering niet bewezen achtte. Mr Besier sloot zich ln zijn pleidooi hierbij aan. De president sloot daarna deze uitzon derlijke zitting en bepaalde de uitspraak op 15 Mei a.s. duurde een paar minuten, voor er schot in de romp kwam, toen mevrouw M J. Gouda-van der Plas met een fikse tik op de beitel de laatste beletselen had weggenomen. Maar toen het sohip een maal gleed, rende het zijn element te gemoet om met een krakende schuiver het water op te zoeken. Zware contra gewichten remden de jonge telg van IJmuidens inkrimpende vloot echter tij dig af en even later rees het schip, met op zijn slanke steven de initialen, J. G., langs de reparerende loggers op. Toen was eigenlijk pas goed te bekijken, welk een vreemde eend deze kotter-trawler- logger gaat worden in de visserijbyt. Want de Job Gouda is te groot om voluit er te kunnen heten, even groot als flinke logger en te kort om trawler te zijn. Rose anjers voor de jonge Gouda en rode voor de weduwe naamgever hebben dit kleine feest kleur gegeven, maar de zon liet op het r ment van de 'stapelloop zien, dat zij ook nog was en zij kleurde de nog niet geverfde, maar straks in het groen te kleden kotter met haar vriendelijkste gloed. De deskundigen waren het er hart grondig over eens, dat dit een veelbelo vend schip gaat worden, ook al dank zij de grote schroef, die via de 450 paards Industriediesel de 99 een onverwacht grote trekkracht zal geven. En de leden de toekomstige bemanning zullen niet alleen dat weten te appreciëren, want bovendien is met dit schip, zoals de heer Thurmer als vertegenwoordiger de directie der Visserijen opmerkte, droom verwezenlijkt, wat de accom modatie voor de opvarenden betreft. Etticiency Het zijn meer prijzende woorden ge sproken, toen het gezelschap de winde rige werf verwisseld had voor een na burig restaurant: de heer D. Gouda gaf de bouwer cn zUn medewerkers en spe ciaal de heer A. van der Windt uiï Sche- veningen de lof, die hen toekwam. Hij belichtte voorts in zijn speech een paar achtergronden van de huidige situatie rond de IJmuidense haven. Echter niet dan nadat hij was teruggegaan to: de eerste onderhandelingen over de nieuwe kotter, vertellend, hoe de ruwe plannen in zijn hoofd uitgroeiden tot een welom lijnd idee. Dit schip brengt een nieuw element in IJmuiden, meende de heer Gouda: wellicht is het de voorganger van veie opvolgers in deze geest. Het wil meer efficiency brengen, efficiency zoals bij voorbeeld de Wieringers haar zo perfect verstaan. Schipper Bal kreeg een pluim op de het feit, dat hij zoveel vertrou- het nieuwe project wist op te brengen, dat hij er andere kansen voor liet schieten. Tenslotte herdacht de zoon de vader de heer Job Gouda, de man, die klein begon, maar groot eindigde en de hele wereld afgraasde voor de afzet Met de woorden „Aan 's Heren zegen is het al gelegen" eindigde de re der zijn toespraak. In zijn met het Zweedse isolatiemate riaal „Isoflex" afgedichte ruimen zal de 99 straks zo'n 2000 kisten vis mee naar huis kunnen nemen en ook verder is alles te zien, dat hier een ruim-be- meten knaap van de werf ging, waar wellicht een nieuwe periode voor IJmuidens kwijnende visserij kan wor den ingeluid. Engelse trawlers opgelegd De vishandel in Engeland gaat met de nadering van de zomermaanden de slap ste tijd van het jaar tegemoet en omdat de consumptie toch al afneemt, zal een gedeelte van de Engelse trawlervloot orden opgelegd. Dit is medegedeeld door het Distant Water Vessels Develop ment Scheme. Om dit jaar daling van d« bedrijfsopbrengsten beneden de bedrijfs kosten te voorkomen, zal in de periode 4 Mei tot 11 Juli 20 pet van het tal trawlers worden opgelegd en zal de rest slechts 70 pet van de vangstcapaciteit mogen benutten voor wat de verse betreft en 30 pet wat de gezouten vis s gaat. Het besluit is van toepassing op 240 schepen. De Engelse vissershavens tellen wel meer schepen, maar niet alle reders zijn aangesloten bij de D.W.V.D.S. Er wordt in Engeland ook bekeken of het aantal buitenlandse schepen, dat de vangst bij de Humberside lost, in de be doelde periode mo worden verminderd. In Grimsby komen vooral Duitse schepen aan de markt Meestal zyn het acht lan dingen per week. len overweegt dit aan tal tot drie te beperken. Er wordt thans onderhandeld met Duitse reders, die wel willend tegenover de voorstellen var Engelse zijden staan. In Huil kunnen Duitse schepen al lang niet meer mark ten, omdat de havenarbeiders daar wei geren de trawlers te lossen. Korter, dus eerder Al stonden voor gisteren de Sumatra en de Polderman op de nominatie, het is anders gelopen, want de Vios en de Lim- burgia waren ter markt, ondanks het feit dat ze een dag of drie, vier jonger wa ren. De twee andere kwamen wel bin nen, maar te laat om nog te lossen en bovendien was er toch al meer dan ge noeg makreel. Prijzen prima De prijzen waren gisteren puik: daar er alleen goede kwaliteit makreel in de hal verscheen, kon de prijs zich staande houden tussen de f 13 en f 16. ZelfS de haring, waarvan er een 500 kisten I, ging weg voor prijzen tussen de f 11 de f 17. Dat de conservenfabrieken deze goede prijs dapper steunden hoeft geen betoog. België betaalde De Belgische markt liet zich van haar beste kant zien door flink voor de tarbot de kabeljauw te betalen: de regels dikkoppen gingen f 75 tot f 90 en de grote tarbot werd met f 2,30 tot f 2,50 gehonoreerd. Tong was er niet zoveel en de kleintjes waren dan ook iets duurder dan gisteren: kleinmiddèl f 1,30 en tong I f 1,40. Binnenland gered Daar er weinig vis voor het binnen land kwam, was het maar gelukkig, dat paar Noordloggers waren ei Shamrock met een Wironnetje. Er veel animo en de wijting bijvoorbeeld bracht tussen de f 28 en f 32 in het laatje, terwijl voor zwarte kool f 45 werd neergeteld. Grove braad bleef daar f 5 onder en de grote gul zat om de f 55. terwijl de torren f 30 maakten. Schol II deed f 30 en de drietjes van f 16 tot f 22. Haal voor de Belg De Vios had een haai gevangen, voor de Belgen f 156 betaalden. Het beest woog ongeveer 100 kilo. Besommingen Vios: acht dagen f 2L900; Bergen: twaalf dagen f 19.700; Limburgia: acht dagen f 10.900; Petten: elf dagen f 14.500; Shamrock f 10.700 en de Wiron f 11.200. De heer G. van Staalduinen sprak na mens het bestuur van de scholen en hel onderwijzend personeel. Hij had het ovei een dubbel jubileum, omdat ds Stehou wer van 1928 af lid van het bestuur var de Herv. scholen ls geweest. Namens de kerkeraad van Zwammer- dam werd gesproken door de heer Paul. Ten slotte sprak ds P. A. Lefeber namens de kerkeraad en de kerkvoogdij. Hierna richtte ds Stehouwer zich tot hen. die gesproken hadden. Hij dankte de gemeente voor de wijze, waarop men het feest van zijn jubileum had gevierd. „Genade van God ontvangen hebbende", aldus ds Stehouwer. „sta ik in uw mid den tot op deze dag". Hij dankte voor de geschenken en de felicitaties. In het bijzonder dankte hij het kerkkoor het zingen van zijn lievelingslied; „Vaste Rots van mijn behoud". „Hierin", zei ds Stehouwer. „ligt heel mijn theologie besloten". Toen gezang 93 was gezongen, ging ds Lefeber voor in gebed. Van de gelegen heid na afloop van de huldiging om de jubilaris persoonlijk te feliciteren werd n druk gebruik gemaakt. Jaarvergadering Oranje- school [n een der lokalen van de school aan de Zaalbergstraat is gisteravond de jaar vergadering gehouden van de Oranje- school. De voorzitter, de heer E. v. d. Pol, wees in zijn openingswoord op het voorrecht, d-ait deze bijeenkomst weer in vrijheid ge houden kon worden Hij zei ook dat steeds meer ouders tonen de zegen op het gebied van het onderwijs niet op zijn waarde 'te schatten. Men haalt er de schouders over op dat men zelf invloed kan uitoefenen op het onderwijs dat de kinderen ontvangen. Het jaarverslag van de secretaris, de heer S. J. Koning, gewaagde van een voorspoedig jaar. De teamgeest van het personeel der school, met als hoofd de heer D. Streefkerk, werd geprezen. Uit het verslag werd duidelijk dat het be stuur afwijzend staat tegenover de schooltandverzorging en dat de zaak om trent de verzekeringspenningen voor de brand, die enkele jaren geleden dn de school heeft gewoed, nog steeds niet ten einde is. daar het gemeentebestuur in hoger beroep ging. De heer E. J. van Heijndngen gaf een financieel overzicht. Het eindcijfer was f 49.461,26 met een verües van f 313,74. De larlijkse afrekening van de gemeente liefste Wens Assortiment-dozen van f4.-tot f7.50 HET BEROEMDE BLAUW-GOUD ETIKET tje en ze worden in de week van Hemel vaartsdag thuis bezorgd. Nog iets anders: Zuidland heeft geen kalenders meer. Mag ook gevraagd wor den wie er een wil afstaan? Mevr. Her bigHofstee. Van Boetzelaerstraat 21, neemt ze graag in ontvangst HAZERSWOUDE Kraamcentrum Het kraamcentrum houdt morgen zit ting in het Oude Raadhuis van 12.30 tot 13 uur. Jaarvergadering jongerenorganisatie Morgenavond om half 8 houdt de jon gerenorganisatie der Holl. Mij voot Landbouw haar jaarvergadering in het Oude Raadhuis. Die /iep niet xo bard Hulp aan Zuidland Dat er voor Zuidland, de door Alphen a. d. Rijn geadopteerde gemeente, veel nodig is, behoeft weinig betoog. Het is goed, dat hierop nog eens de aandacht wordt gevestigd. Uit het plaatselijk comité Zuidland zijn verschillende werkcomité's ge vormd. Eén daarvan is de federatie vrouwelijke hulpverlening. Nu komt er een spritskoeken-actie. Morgen zul len meisjes van de drie huishoudscholen bij de inwoners aanbellen voor een be stelling. De koeken kosten een dubbel- (Advertentie) Vrijdag 8 Mei van ons verbouwd en gerestaureerd pand. Gaarne nodigen wij U uit tot een bezoek en wel op Vrijdagavond van 7-10 u. Woninginrichting Alphen aan den Rijn. De verkoop begint Zaterdag 9 Mei. De president-kerkvoogd, de heer L. Sprey, heeft de jubilerende ds Stehouwer zo juist een boek aangeboden. Vergezeld van de hartelijke gelukwensen. Foto N. van der Horst. kan diit oompenseren. De post handwer- van ruim f 1000 drukt zwaar, daar dit bedrag niet wordt gecompenseerd door de gemeente. Wegens verplichte aftreding heren W. Brouwer en J. Vogel werden tot bestuurslid gekozen de heren T. Goed hart en S. van Leeuwen. Het jaarverslag van het hoofd, de heer Streefkerk, was ook nu een onderhou dend relaas. Het leerlingental neemt toe wacht wordt da* in 1955 een achtste on derwijzer aangesteld zou kunnen den, wat dan tevens de bouw van lokaal nodig zou maken. Collecte Simavi De collecte voor „Simavi heeft in gemeente bijna f 780 opgebracht, - Aarlanderveen voor ruim f 40 zorgde. KOUDEKERK AAW DEN RUN Chr. middenstanders waren bijeen Onder voorzitterschap van de heer T. Molema vergaderde de Chr. midden- standsvereniging gisteravond achter Geref. kerk. In zijn jaarverslag herinner de de secretaris aan de winkelweek de actie tegen wanbetalers. Het aantal leden is iets gekrompen en bedraagt thans 36. De inkomsten hebben, zo bleek uit het financieel verslag f 540.54 bedra gen, de uitgaven f 335,77. In de vacature N. Vonk werd gekozen de heer J. M. v. d. Velden. De heer Vonk, die errrigratieplan nen heeft, werd vaarwel toegeroepen. De heer C. Stroo hield een causerie over: De stuwkracht van het Evangelie. Het Evangelie brengt ons op een ander peil, omdat Jezus Christus daarvan inhoud is. Het wil de motorische kracht zyn in alle verhoudingen. Levende onder het gezag van het Evangelie staan tot onze medemensen in de goede houding. Dan is onze arbeid niet ijdel in In de rondvraag kwam de winkelslui ting ter sprake. M en zal van de politie voorlichting vragen en ook zal een cor missie deze zaak onder ogen zien. TER AAR Eerste doperwten en snijbonen De tuinder Jac. van Kessel bracht de eerste doppers op de veiling. Ze werden •kocht voor de prijs van f 3.20 per kg. Vorig jaar werden de eerate doppers geveer drie weken later in het seizoen aangevoerd. De tuinders Chr. Droogh en Eijk Kzn voerden de eerste snij bonen aan. Ze brachten f 3,40 per kg op. Veilingdagen In verband met Hemelvaartsdag wordt volgende week Dinsdagmiddag om 3 i geveild. De Woensdagveiling vervalt. Bazar-actie Groene Kruis De rondgang door de gemeente heeft, behalve goederen en toegezegde artike- geld f 319 opgebracht voc Groene Kruis. Bouwfonds Hervormde kerk De opbrengst ten bate van het bouw fonds der Hervormde kerk bedroeg April f 244. Aanbesteding In het gemeentehuis werd hedenoch tend de aanbesteding gehouden voor de bouw van 8 woningen te Langeraar; van 6 woningen met schuur aan de Bloe- menstraat en van 6 woningen met schuur aan de Prinses Margrietstraat. De laag- LEIDERDORP Chr. kleuterschool wordt te klein De gisteren door de Chr. kleuterschool i in „Irene" gehouden ouderavond wai zeer goed bezocht Na de opening door de voorzitter van het bazarcomité, de i heer T. van Ingen Schenau. sprak het hoofd der school, mej, G. Meerburg, over het onderwerp: Vrees en angst in het kinderleven. j Spr. ging nader in op het verschil tus sen vrees en angst. Bij vrees is er een directe oorzaak, wat bij angst niet het geval is. Een kind is van nature niet bang en een baby is slechts bang voor: twee dingen: het horen van een hard ge-| luid en het schrikken. Kinderen, die' schrikachtig zijn, hebben een bijzondere behoefte aan steun, beschutting en be-l scherming. Angstig is men dus zomaar, zonder te weten waarom men angstig is. Alleen 1 in een huis zyn, in een bos lopen of in i een donkere kamer slapen kan angstge voelens opwekken. Kinderen kunnen dit ook krijgen by de eerste schoolgang. bij de dokter en bü de tandarts. Anstige - kinderen zijn tevens ook dikwijls ner- En rustige omgeving en hulp en steu"..van de m<>eder kan men al deze moeilijkheden uit de weg ruimen. Na een levendige gedachten wisseling over het onderwerp werd de nieuwe 1 poppenkast vertoond. Jan Klaassen en Katrijn waren vol lof over hun nieuwe woning en dankten degenen, die de pon- penkast hadden gemaakt en gemeubi- 1 leerd, op luimige wijze. 1 De voorzitter gaf vervolgens een uit- zetting van de plannen van het bestuur. - Door de grote toeloop van de kleuters is 1 de school te klein geworden. Zodra een nieuwe Chr. nationale school Is gebouwd, j komen twee lokalen van de oude school i ter beschikking van de Chr. kleuter-j 1 school. Aangezien het Chr. kleuteronder-1 t wUs niet wordt gesubsidieerd, wil het1 bestuur een bazar houden ten bate van 1 de meubilering. SASSENHEIM Wedvlucht postduiven Vanaf Vilvoorde (België) vlogen de postduiven van de Blauwband een route 1 145 km (vorige maal 78 km). De snelste duif deed er 2 uur en 45 minuten (874 meter per minuut). Als eerste kwamen resp. binnen de duiven van L. J. Drost, J. Salm, H. J. Krom en Th.' v. 1 d. Ploeg. De laatste duif vloog de af pand in 3 uur en 6 minuten met een 1 lelheid van 777 meter per minuut. Spreekuur schoolarts Het spreekuur van de schoolarts wordt gehouden op Woensdag 13 en 27 Mei in het Geref. jeugdhuis, van half 2 tot 2 u. VOORSCHOTEN Geen spreekuur burgemeester Burgemeester C. J. van der Hoeven is verhinderd, morgen spreekuur te houden. Burgerlijke stand e b o r e n Joan W, z v H Velthuizen - M Both; Paul z v A Dykstra en E. Bregman, Tolstraat 33. >v d H A Gaasbeek, 28 j, Rot terdam en B. H. Vink, 29 j, Molenlaan 17; W G Molenkamp, 22 j, Zoeterwoude J H Karremans, 25 j., Bijdorpstraat 50; J Moman, 23 jr, Wassenaar en G A Nagtegaal, 20 j, Voorstraat 47; A G Kloosterman, 24 jr, Leidseweg 94e en M der Blom, 22 jr. Nieuw Voordorp- 1 straat 22. i 1 MOEDERDAG 0.25 DAMESZAKDOEKEN SWAN ZAKDOEKEN ƒ1.50 SCHORTJES 1.95 GEORGETTE SWAHLS 2.75 NYLONS2.95 D. PLANJE ste inschrijver voor de 8 woningen was D. C. van Kints te Ter Aar voor f 85.300; laagste voor de tweemaal 6 woningen in fa Westmaas te Alphen aan den Rijn voor f 118.200. In totaal waren er 12 inschrijvers. Bokjes bU schaap Doordat de geit van de landbouwer Roozenboom te Korteraar overleed, moest naar een nieuwe pleegmoeder worden uitgezien voor twee bokjes. Een sohaap dezelfde eigenaar ontfermde zich tenslotte over de twee weesjes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1953 | | pagina 4